Inschrijving voor Z. H. den Paus. Provinciale belastingen. Van tak op tak. Aalst. - Kiezerslijsten.- Handelskamer vat het Arrondissement Aalst. Een groene truk.— DENDERLEEUW. De Schrijvelaars Benoemingen.^^- Oversti'oomingen. Nationals Militie 1903. Groot Concert Priesterlijke benoemingen. Zondagrust. - AALST. Allerhande nieuws. Institiit du Door L. DÖGNIAUX STAD AELftT. Beweging van den Burgerlijke Stand en der Bevolking gedurende 't jaar 1902 GeboortenMannelijk Vrouwelijk Totalen I geslacht geslacht 5a3 EERSTE LIJST. 1064 876 '94° I 632 541 Hebben zich in de stad gevestigd. 467 409 1008 g32 Overlijdens 307 325 Hebben de stad verlaten 572 879 Dus meer ingekomen 129 148 277 Er zijn geweest gedurende igo2 Hu welijken 220 echtscheiding 1 doodge boren 5i onwettige kinders 45. 32 kinders werden erkend en gewettigd- Dit gering getal onwettige geboorten getuigt dat de zedeloosheid onder onze bevolking zoo schandelijk niet heerscht als de ellendige belagers hunner medebur gers die op chipka huizen het willen doen gelooven. BEVOLKING op i Januari Mannelijk Vrouwelijk Totalen 1902. geslacht geslacht 14,469 i5,25a 29,723 [29 147 277 Op i Jan. 1903 I4)5g8 i5>402 30>000 Dus 3o duizend inwoners en 556 vrou wen meer dan mannen. Of de inwoners die men bij de laatste volksoptelling verge ten heeft er bij geteld zijn, weten wij niet. Zijn zij er niet bijgeteld dan beloopt onze bevolking tot 30,200 inwoners iets min of meer. In alle geval bij de laatste optelling hadden wij geene 3o,ooo inwoners. Naamloos, Aalst. fr. 5o.oo Mr en M® Ach. Eeman, Aalst. 25.00 Mej. Jeannette Haegeman, id. 10.00 G. D. C., Machelen, 5o.oo A. D. C., Eecke, 5o.oo L. D. C., Aalst, 5o.oo M. D. C.. 5o.oo De Denderbode 5.00 Beloop der i« lijst 290.00 Het voorbeeld betrekkelijk de person- neele belasting in ons nr van zondag voorgesteld is slecht gekozen geweest. Wij schreven Maar laat ons aannemen dat iemand 11 voor 25 fr. in principaal is aangeslagen 9 en hierin begrepen eene mobilaire waar- de van 200 fr. wat heeft hij in 1902 be- taald en wat zal hij in igo3 moeten be- talen In 1902 heeft hij betaald 20 centie- men op die 25 fr. 't fr. 5,i3. a In igo3 zal hij te betalen hebben 12 */t centiemen op die 25 fr. 't zij ^r.' meer 1 ten honderd op de mo- bilaire waarde van 200 fr. 't zij fr. 2,00 9 dus fr. 3,25 2,00 te samen fr. 5,25 voor igo3 zal hij dus aan de Provincie 9 12 centiemen min betalen Ons voorbeeld is slecht gekozen en 't is mis immers zij die voor eene mobilaire waarde van 25o fr. en min waren aange slagen voor 1902, blijven vrij van het 1 ten honderd op de mobilaire waarde. Onze berekening moest gemaakt wor den op eene mobilaire waarde van meer dan z5o fr. Dus in plaats van 12 centiemen meer te betalen zal men, volgens ons voorbeeld, fr QO min te betalen hebben, daar er in De oudste pastoors. Dezer dagen stierf de oudste pastoor van het bisdom Luik, de eerw. h. Dochez, pastoor van Opoeteren, geboren in 1822. Het bisdom Gent heeft nog verscheidene pastoors van hooge jaren,ja nog ouderdan voormelden Limburgschen pastoor. Het zijn de eerw. hh. Beatse, St-Amandsberg, gebo ren 1815 De Wolf, Sinay, geboren in 1816; Van Cleemputte, Herzele, geboren in 1817 5 Vandeputte, Erpe. geboren in 1817 Moens, Schoonaerde, geboren in 1818 Lalemant, St-Paulus, geboren in 1821. In 't geheel en al zijn er door Pieken Anne, agent der verkwijnende liberale kliek, 23 beroepen aangeteekend tegen de besluiten van 't College van Burgemeester en Schepenen. Maar of ze gegrond zijn, valt te onder zoeken. Ook heeft Pieken zijn triomfgeschal laten varen... Loodwit verboden. M. Vander Bruggen zendt een omzendbrief naar alle gouverneurs, om het gebruik van het loodwit te regelen in alle staats- en ge meen te werken. Hij wil in alle openbare aanbestedingen eene verbiedende bepa ling brengen, het loodwit voor goed uit sluitende. Duivenliefhebberij. In 1902 zijn langs Toer kon je 98 5,170 Belgische duiven naar Frankrijk gestuurd, waarvan826,029 om verder in 't land losgelaten te worden. Daarvoor waren noodig 23,812 korven. Het vervoer geschiedde in 825 koopwa ren wagons. In 1901 werden maar 874.332 duiven langs daar uitgevoerd, zijnde no,#38 minder dan in 1902. Uit die cijfers valt op te maken, dat de duivenliefhebberij bijlange nog niet uit gestorven is. C) G) Maar zou het huldebetoog aan den verzedenlijker door den snaps, den held der zaak A, dan in 't water zijn gevallen en met de laatste overstroomingen naar de zee zijn gedre ven. daar de armtierige Dendergalm nimmer over kikt of mikt fr. 1,88 n H 1902 fr. 5,i3 werd gekweten en men in 1903 maar fr. 3,25 zal moeten kwijten. Het is dus onbetwistbaar dat de person- neele belasting ten behoeve der Provincie voor talrijke inwoners van Steden en Dor pen zal verminderd zijn voor 1903. Op 100 zijn er voorzeker 80 huizen wier be woners voor geene 25o fr. mobilaire waar de aangeslagen zijn geweest. De bewoners van huizen en kasteelen met rijk mobilier zullen meer betalen, maar zoo moet het zijn afslag voor de kleinen, opslag voor de grooten.... 200jarig notariaat. Vrijdag, 9 ianuari vierde M. Victor Crick, te Assche, et 20ojarig notariaat in zijne familie. Op 9 Januari 1703 teekende M. Eg. Crick zijne eerste notarieele akte en sinds dien is de studie, van vader tot zoon, altijd in de familie Crick gebleven. In zijn verslag over de begrooting van buitenlandsche zaken voor 1902, heeft M. Baron Leo Bcthune, Volksvertegen woordiger, reeds een woord geraakt be treffende het nieuw toltarief door het Duitsch Staatsbestuur ontworpen. In dit verslag lezen wij het volgende a Terwijl het algemeen tarief van Duitschland en het Verdrag-tarief van 1891 de inkom- rechten vaststellen op opvolgenlijk 20 en 14 marken per 100 kgr. hop, ver- hoogt het nieuw ontwerp deze rechten 9 tot 40 marken en de Bundesrath heeft dit cijfer gebracht tot het beloop van 60 marken, beloop dat volstrekt invoer- verbiedend is. Men moet opmerken dat ons tarief de vrije invoer tfer hop toelaat en dat de ongelijkheid van behandeling die heden bestaat reeds met ongeduld a door onze voortbrengers verdragen wordt, a Het betaamt dat de belanghebbenden zelf niet onverschillig blijven aan het gevaar dat den hophandel dreigt, en wij Kunnen de handelaars en planters niet genoeg aanmanen zich tot het Midden- Comiteit van de Handelskamer te Aalst te wenden; deze zal hunne wettige eischen doen gelden daar waar het behoort, en aidus de Volksvertegenwoordigers in hunne pogingen ondersteunen. Alle rekwesten en petition mogen ge zonden worden 't zij aan Mr Prospc-r Cal- lebaut, Voorzitter, 't zij aan M. Edmond Scheerlinckx, Secretaris der Handels kamer, beide te Aalst. Verzekering. Het gouvernement heeft inlichtingen gegeven voor de uitbe taling der premies bestemd voor de maat schappijen tot verzekering van het vee, die in 1901 de opgave hunner werkzaam heden inzonden. Uit de opgave blijkt dat in 1901 er in België 538 erkende maatschappijen be stonden met 52,6ii werkende en 23g3 eereleden. Het aantal verzekerde dieren bedroeg 54.429, voor eene totale waarde van 52,533.841 fr. De niet erkende maatschappijen bedroe gen io3 met 9932 effectieve en 197 eere leden, 24,878 dieren werden verzekerd, voor eene waarde van 8,235,087 fr- In hetzelfde dienstjaar kwamen 681 >ampcn voor, die de tusschenkomst der maatschappijen vergden. In 1902 waren de cijfers veel grooter. De groene organen deelen een brief meê die zekere Poolschc priester met name Stojalowski zou geschreven hebben aan de Belgische groenen te gelegenheid van hun Congres te Gent. Die priester Stojalowski was vroeger in opstand tegen zijnen Bisschop en werd even als jajed Daens naar Rome geroe pen maar hij onderwierp zich op bevel van Z. H. den Paus. Nu jajed Daens is in zijne ongehoor zame boosheid blijven volherden er. liep de kerkelijke straffen in onder de welke hij nog gebukt gaat. Maar die brief zoo gezegd aan den Poolschen priester toegeschreven is een voudig hier te Aalst, ter Gebroken Ruit, aaneengeflanst... Wie met den schrijftrant der helden van Chipka bekend is, kan er zich niet aan bedriegen 't is te klaar en te duidelijk. De groene chefs zijn tot alle trukken bekwaam om aan da menschen te doen gelooven dat hunne Volksfopperij zelfs in de vreemde als ernstig wordt aangenomen. Maar te stom voorde militie, het bol letje der grootste fopperij dezer tijden loopt ten einde Luisterrijk Muzikaal AVONDFEEST, te geven door de leerlingen der Muziek school, met de welwillende medewerking der Fanfaarmaatschappij De Dender- galm 9 en der TooneelmaatschappijDe Denderzonen n op Zondag 25 Januari 1903, ten lokale Den Hazelaar en op Zondag i5 Februari igo3, in de groote zaal van het Dorp, telkens om 5 1/2 uren 's namiddags. Boven de uitvoering van verschillige muziekstukken en een Koor door de leerlingen der Muziekschool, zal men opvoeren DE GROLPOT, tooneelspel in een bedrijf en de HUWELIJKS- GETUIGE, blijspel in een bedrijf. Ingangsprijzen i« Rang, fr. 1.00 2* Rang, 5o centiemen. Verzending van weerden. Het is meestal aan het publiek onbekend dat de verzendingen van weerden en gelden, wanneer deze de 10,000 fr.te boven gaan, bij middel van een diensttelegram worden aangekondigd aan het bestemmingsbureel, de grensstatie of de wisselstatie, volgens de omstandigheden, en wel op liet oogen- blik zelf dat de trein vertrekt, alsook nog aan de statie welke gedurende den nacht de weerden in bewaring moet houden. Bij overmaat van voorzorg zijn nog andere bureelen als de hoogergenoemden aangeduid om van de verzending bericht te krijgen, zelfs die waar de treinen door rijden, die waar moet overgeladen worden, enz. die geleerde bollen zoo sterk in 't latijn, stellen ons altijd het liberalism voor als de partij der toekomst. Le Peuple, het roode orgaan, geeft een gepast antwoord op dien droom der liberale schrijvelaars 0 De liberalen, schrijft Le Peuple o 9 weten zeer wel dat ze nooit de leiding kunnen hernemen om naar links te sturen, dan op voorwaarde van op de socialisten te steunen. n Waarom dan, tegenover de brutale n werkelijkheid der feiten, zoo veel mis- 9 prijzende en grootsprekende pretentie aan den dag leggen Ofwel zal het liberalism zich defini- tief naar den linkerkant richten, om met onze loyale hulp, de groote politieke en 9 sociale hervormingen te verwezenlijken 9 die het land verwacht ofwel zal het 9 onmacht vergaan, in afwachting v 9 den dag dat declericalen versletenzijnde, n het conservatief gouvernement van uithangbord moet veranderen. Wat onmogelijk is, is dat de liberale 9 partij voorgeve te gehjkertijde de 9 reserve te zijn van Zijne Majesteit het 9 Capitaal en de hoop der democratie. Dat beteekent anders niets dan dat de liberalen en het liberalism volgens d$ socialisten niets anders meer zijn dan poppen die naar de pijpen van de rooden moeten dansen tot verwezenlijking hunner denkbeelden. Daar kunnen de latinisten van Den Dendergalm nu maar een puntje aan zuigen. Liberalism eens zoo machtig en nu zoo zeer vernederd, verzonken in den afgrond, wij hebben medelijden met uw lot Doch nog dieper zult ge verzinken en eindelijk verzwolgen worden als gij als lakei de rooden volgen blijft En dat is eene stalen wet.... afgekondigd in het Staatsblad van 8 Januari zijn benoemd: Griffier van 't Vredegerecht te Gee- raardsbergen M. Martens, commies griffier aldaar. Notaris te Lede M. Soete, candi- daat-notaris aldaar. Notaris te Ninove MM. Rens, nota ris te Deftinge en Van de Velde, candidaat- notaris, te Ninove. In den nacht van Zondag tot Maandag zijn te Balegem al de dijken der meer- schen doorgebroken. Aan den watermo len, waar de wal was overgeloopen, stond eene groote hoeveelheid vee diep in 't water. De beesten konden maar met groote moeite gered worden. Te Heusden is de Schelde buiten hare oevers getreden en heeft eene groote op pervlakte land en meerschen overspoeld. Te Gentbrugge en te Destelbergen staat de trekweg der Schelde onder water. STAD AALST. —o Het getal militianen tot heden ingeschreven beloopt 288. Er zijn 2 vrijwilligers van het contingent zoodat het bovenstaande getal met 2 zal moeten ver minderd worden. Blijft dus lotelingen 286. Er zijn 64 uitgestelden der vorige klas sen; dus zal het laagste nummer 65 cn het hoogste 35o zijn. Werkmanswoningen. Men meldt dat de minister van financiën de wet op ontslaging van lasten voor werkmans woningen wtrkelijk wil uitbreiden, in dien zin dat de ontslaging zal worden overgebracht op alle verkochte woning a« geringe weerde. Het zal dus niet meer de beroepshoe- danighcid van den kooper zijn die de ontslaging meebrengt, maar ook de werkelijke of kadastrale weerde van het huis. Kleine machinerie. Wij hebben reeds de tentoonstelling aangekondigd, die men te Gent op het getouw zet en dié zal bestaan uit kleine machinerieën, krachtgevers, enz., dienstig voor kleine nijverheid en zelfs voor de burgerij. Dergelijke tentoonstellingen werden reeds gehouden in Duitschland en zij leidden doorgaans tot het stichten van bestendige kleine machienenmuzeums, dienstig voor het onderwijs der vak scholen. Dit voorbeeld zal te Gent gevolgd worden het comiteit is reeds gesticht. Onder de leden bemerken wij MM. baron della Faille, senateur Cooreman en Maenhaut, volksvertegenwoordigers F. De Smet, nijveraar en provincieraads heer M. Lauwick, advocaat aan het Beroepshof J. le Grand en A. de Meulenaere. Parlementaire landbouwgroep. De groep vergaderde deze week in de Kamer onder voorzitterschap van M. .Verhaegen, 22 leden woonden de zitting bij. De groep stemde bij eenparigheid het princiep van de vergoeding der ongevallen bij den landbouwarbeid. Eene belangrijke discussie ontstond vervolgens tusschen de Vlaamsche en Waalsche afgeveerdigden, rakende de toepassing. De Vlamingen meenden dat de vergoe ding dezer ongevallen het onderwerp moet uitmaken eener bijzondere wet. De Walen en de leden van den Boeren bond meenen, dat het zal volstaan het thans ingediende regeeringsontwerp een voudig uit te breiden tot den landbouw arbeid. Met 12 stemmen tegen 9 en 1 onthou ding haalde deze laatste zienswijze de overhand. Men zal binnen kort de verplichtende erztkering bespreken. Duivenvluchten in Frankrijk. De statie van Chateau Gaillard (Eure et Loire) is geschrapt van de lijst der staties, waar duiven mogen opgelaten worden. I STAD VAN AALST. Koorzang-Maatschappij S« Cecilia. ten voordeele der Armen, ondersteund door het Bureel van Weldadigheid, ter groote feestzaal van het Stadhuis, op Maandag 19 Januari igo3, om 5 Ui uren 's avonds. Voor verdere inlichtingen, raadplege men 't programma. De heeren Leden zullen kaar ten ten huize aanbieden. Rechterlijke kronijk. Vergiftigingen te Waasmunster. De rechtbank spreekt het volgende vonnis uit De echtgenoten Quintelier zijn veroor deeld ieder tot 6 maanden gevangenis en 5o fr. boet wegens manslag bij onvoor zichtigheid door het verkoopen van be dorven vïeesch. De gebroeners Suy, van Sinay, ieder tot 3 maar.den gevangenis en 5o fr. boeten voor hc-t verkoopen van het aan besmet telijke ziekte gestorven beest. De burgerlijke partij ontvangt i5ooo fr. plus 3ooo fr. voor elk der 9 kinderen te samen 42000 fr. bij lijfsdwang van 6 maanden voor den man Quintelier en de gebroeders Suy. Zijne Hoogw. de Bisschop heeft pro fessor benoemd te Ronsse, den E. H. Pypers te Lokeren, den E. H. A. De Vos te Audenaerde, den E, H. De Handschutter, allen priesters der laatste wijding. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag ii Januari •go3, M. Meirschaut, Korte Zoutstraat. CORRESPONDENTIE. Ontv. van M. V. G. te Weenen, 12 kronen zij fr. 12,60, dus fi. 2, to te veel. Er zal re kening van gehouden worden. Beste nieuwjaarwenschen. 0— Creemboter. Markt van Zaterdag 10 Januari igo3 127 Kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,oo tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer- den 405 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 3240 kilos. Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter boek- en steendrukkerij van Den Denderbode. Te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode, Geïllustreerde Post kaarten, aan fr. 0,20 en fr. o,5o het dozijn. Met de post verzonden, 5 cen tiemen meer. AALST. De persoon die woens dag aan vrouw Goetjens, geboren Marie Spaens, het fleschje tandwater verkocht, is donderdag nacht door de politieagenten aangehouden; hij verklaarde te zijn zekere Lutens Camiel, oud-officier des legers, i [eboren te Laeken en verblijvende te Jergen oud 5o jaren. Proces verbaal is tegen hem opgesteld uit hoofde van on- ettige uitvoering der geneeskunde. Aalst. Donderdag namiddag om uren ontstond er twist tusschen den schipper Eduard Van Loocken zijn gast Annaert Alfons. Ten gevolge van een slag die den schipper Annaert toebracht viel de laatste in 't ruim van 't schip en werd met ontwrichten of gebroken knoesel op genomen. Proces-verbaal is tegen Van Loock opgesteld. PIANOS. Einde van seizoen Verkoop eener groote keus nieuwe Pianos, welke éenige maanden in huur geweest zijn, met buitengewone vermindering van prijs. Tien jaren waarborg. Huis B. VAN HYFTE, Gent, Nederkouter, 32, tegenover de Bagattenstraat. Twee jongelingen van Iddergem, die den dag te Liedekerke hadden door gebracht, keerden zaterdag avond te voet naar huis, daar zij den trein gemist had den. Te Impegem, ter plaats gezegd Het Brugsken, sprongen twee mannen van achter eenen boom, die de beide jonge lingen met stokslagen en messteken over laadden. Voorbijgangers hebben hen opgenomen en in eene naburige woning gebracht. De daders zijn reeds gekend jaloesie moet de drijfveer zijn van de aanranding. Dijnsdag avond rond 10 uren, is te Dendermonde de hast van de brouwerij der wed. De Schepper bevattende 60,000 kilos garst geheel in asch ge legd. De omliggende gebouwen konden gelukkig bevrijd worden. De schade is echter aanzienlijk. Er bestaat verzekering. De vrouw van den genaamde Van de Velde, van Scheldewindeke, 40 jaar oud, ging i.i haren stal om eene koei te melken. Het dier bracht de vrouw stamp toe, zoodat ze ten gronde viel. Daarna begon de koei de ongelukkige te vertrappen. Op haar hulpgeroep snel den hare huisgenooten toe, die haar uit haren neteligen toestand redden. De on gelukkige gaf geen teeken van leven meer. Het duurde geruimen tijd eer de vrouw terug tot het bewustzijn kwam. Het onderzoek heeft eindelijk ont dekt wie er schuldig was aan het ont vreemden van titels in de provinciale gouvernementsbureelen. De plientige is een bediende van het rekenhof, te Brussel, waar de ontvreemdingen eigenlijk gepleegd werden. Staatslandbouwschool te Vilvoorde. De kostelooze en openbare voordrach ten over boom- en moes.'eelt zullen dit jaar plaats hebben op de volgende zon dagen: 11, 18 en 25 Januari; i,8eni5 Maart; 5 April, 3 Mei 7 Juni 5 Juli 2 Augusti telkens om 3 uren 's namiddags Twee mannen met zwart gemaakte gezichten en valsche baarden, zijn tijdens de afwezigheid van M. E..., handelaar, te Neeroeteren, in zijne woning gekomen en hebben zijne vrouw aangetast, roe pende Uw geld of u leven. Toen de ongelukkige zegde dat zij geen geld had, werd zij mishandeld. Men blinddoekte haar dan, stopte eenen zakdoek in baren mond en ontroofde haar de sleutels. Dan openden de dieven eene kas, waaruit zij 275 fr. roofden. De dochter vond hare moeder ten gronde liggen. Vermoedens wegen op twee oud-veroordeelden. Aalstenaars zijn PRACTISCflE MANNEN Door ondervinding hebben zij geleerd dat de beste en goedkoopste middel om hoest, valling, bronchiet en andere borst kwalen te genezen, Siroop Depratere is. Ook als men iemand in onze stad vindt die blijft hoesten, zegt men, nog eenen die de Siroop Depratere niet neemt. Zoo zeker en zoo krachtig zijn de uitwerksels der Siroop Depratere, dat duizende inwoners onzer stad en omlig gende openbaarlijk zeggen, dat de Siroop Depratere eene onfeilbare borstremedie is. Deze duizende getuigenissen in onze stad alleen aangetroffen zijn overtuigend. Prijs 2 franken de flesch. Te bekomen te Aalst, apotheek Callebaut Sottegein, Vanderscheuren en in alle goede apothe ken. In den nacht van woensdag op don derdag drongen drie inbrekers in 't ka steel van M. Piers de Raveschoot, te Melle. De hovenier werd het gewaar, zag de inbrekers en schoot er naar. Alle drie vluchtten weg, maar weldra kon een der gasten, door het schot getrof fen, niet meer voort, en de hovenier vond hem, tegen een boom leunend en veel bloed verliezend. De man had er medelijden meè en ging hulp halen, maar toen hij terug kwam, waren de twee andere inbrekers met hun zwaar getroffen makker weggevlucht. De rampzalige moet erg gesteld zijn, want men heeft een zeer grooten bloed plas hevonden, doch ook niets anders. Aan de bareel van den spoorweg tusschen Meirelbeke-siatic en Ledeberg- statie, is woensdagavond, om 9,32 ure, een vreeselijk ongeluk gebeurd, dat het leven aan twee menschen heeft gekost. De sneltrein nummer 92 uit Brussel heeft twee personen getroffen en verre weggeslingerd. Een der ongelukkigen was dwars door de kabien van den wis selwachter gevlogen de andere werd een 2otal meters weggeslingerd. De ongelukkigen zijn twee foorreizigers de genaamde Caese. van Heusden, en zijn knecht Ramon, die met een rijkoker op Meirelbeke staan. De eene is 44 en de andere 20 iaar oud. De lijken zijn door het personeel der statie naar het hospitaal van Gentbrugge gedragen. Het ongeluk gebeurde aan de spoor wegbareel tegen het klooster van Melle. Om door de bareel te gaan, moet men rechts en links draaien en is dus verplicht de spoorbaan langs beide zijden tc over zien. Hebben de slachtoffers dat verwaar loosd Of wilden zij bij het naderen van den trein nog over de sporen gaan Men weet het niet. Het parket van Kortrijk heeft zich naar Deerlijk begeven, nopens eenen moord, aldaar gedurende den nacht ge pleegd. De weduwe Cnudden, die den naam had eenige fortuin te bezitten,is vermoord op den zolder harer wonden gevonden. Diefstal is de drijfveer der misdaad ge weest. Elodie De Pauw, weduwe Cnudden, ongeveer 5o jaar oud, wonende op dé Plaats, is Dinsdagmiddag in hare woning doodgevonden. Kinderen die in de nabijheid speelden, zagen de deur halfopen staan, terwijl de vensterluiken nog gesloten waren. Zij ginnen binnen, maar kwamen weldra ver schrikt buitengesprongen om hulp roe pende. Geburen gingen nu binnen, en vonden de ongelukkige vrouw, die daar alleen woonde, in een bloedplas levenloos uitge strekt nevens hare slaapkamer. In huis lag alles in groote wanorde de meubels waren opengebroken, en alles wat maar eenige waarde had, was verdwenen. Men gelooft dat de misdaad 's nachts of in den vroegen morgend werd gepleegd, want het slachtoffer is in nachtgewaad aange troffen. De moordenaars moeten lahgs het achtervenster binnengedrongen, en langs de voordeur weggegaan zijn. Vooraleer weg te gaan, hebben zij nog eene flesch wijn geledigd. Niemand heeft iets gezien of gehoord. Het parket van Kortrijk is 's namiddags nog aangekomen. Tot nu toe nog geen spoor van de misdadigers. Onnoodig te zeggen dat het drama grooteopschudding in de rustige gemeente heeft verwekt. MELASSE-TURF, brevet Schwartz 36/io suiker voedsel van ie orde voor paarden en vee. Beaudoin en Bolly, Borgworm. Schei kundige meststoffen, Veevoeder, Stalturf. - Een droevig ongeluk is vrijdag mor gend in de Beggijnenstraat te Mechelen voorgevallen, in het huis nr 26, waarvan twee kamers bewoond zijn door de echt- genooten Van Utterbeek. Vrouw Van Ut- terbeek ging eene boodschap doen in de buurt, terwijl hare twee kinderen, twee en drie jaren oud, aan.'t koffie drinken wa ren. Óp de tafel bevond zich eene petrool- lamp. Een hevig geschreeuw trok de aandacht der overige bewoners van het huis, die naar de kamer snelden en getuigen waren van een akelig schouwspel. De petrool- lamp was ontp oft en het oudste der kin deren was door de vlammen omringd. Men haastte zich het vuur uit te dooven, doch het kind was afgrijselijk om zien. Van aan de voeten tot aan het hoofd was het slechts eene wonde. Men kan oordeelen over de wanhoop der moeder toe zij bij hare terugkomst dit schouwspel zag. Terwijl men naar eenen geneesheer liep bracht M. De Meyer, huidheelmeester, het arme kindje de eerste verzorgingen toe. M- Tambuyser, geneesheer, kwam later ter plaatse en bestatigde den hope- loozen toestand. Hij bevool dan ook on- middelijk de overbrenging van het kind naar het gasthuis. M. de procureur des konings van het ongeval verwittigd, heeft aan de politie een streng onderzoek bevolen. Te Oostende was men bezig, de leeuwen van den dierentemmer Prinz te laden, toen opeens, bij het ophalen van een groot leeuwenhok, de ketting der kraan brak en het hok naar beneden stortte. De werkman Hannegeer werd gekwetst opgenomen en na de eerste zor gen naar zijne woning overgebracht. Er heerschte ook eene zekere paniek, daar men dacht dat het hok gebroken was en de leeuwen gingen ontsnappen. Gelukkig had het leeuwenhok geene erge schade bekomen en konden de lieflijke diertjes dus óok niet in aanraking komen met het publiek. Op Nieuwjaar is te Machelen bij Deinze de genaamde Julie Pauwels, bij genaamd a Lie Krieke, in eene gracht gesukkeld, en tengevolge van dit voor val, 's nachts nadien overleden. Hare dochter, die de ongelukkige was ter hulp gesneld, viel insgelijks in het water, maar deze is er ongedeerd van af gekomen. SPECIALISTE, BESS EB TI PAR LES SOEURS DE CHAR1TÉ 79, rue de flnstltut, JUMET prés Charleroi; HERMIES HCas.sur.eSi' rui,tures) guérison compléte ntnnico de toute hemic, sans bandage, pour la vie, en quelques jours, par la méthode perfection née du docteur L. Dogniaux, spécialiste. Plusicurs milliers de guerisons authentiquesd( mander adres- ses de personnes dignesde foi, guéries depuisöans. HYDROCELE, VARICOCELESSt" SÏÏ ECl. CkÜ»™' par les p™4"" 'p0™ "u DIFFORMITÉS BES MEMBRES :£|?übv°a'f: gum, ankylose vicieuse du genou, etc., etc. 7^rJ^^rrtJki£P^1PA-UXf spécialiste, refoit, i f, Tl 4 Jumet< l«ndi et mcrr.redi de 4 (1 3 heures. TtUphone 4 75. Het bestuur der pletterijen van Jemappes heeft eene beslissing genomen, die met weinig opschudding maakt in den Bormage. Te beginnen van 1 Februari zal de fabriek gesloten zijn, ten einde heel het personeel te vernieuwen. Dit is ge beurd, ten gevolge der gedurig twisten tusschen de gesyndikeerde socialistische werklieden en degenen die van de syndi caten geen deel willen maken. Deze oorlogsverklaring kan niets anders dan noodlottige gevolgen hebben. 800 werk lieden zijn nu doorgezonden. In de rue Marihaye te Seraing be staat een spaarmaatschappij, welke 118 leden lelt. Zekere G., is voorzitter. Zondag avond moest de jaarlijksche deeling plaats hebben maar de voorzitter zag niet om. Men nam inlichtingen en men bevond dat hij naar Parijs was ver trokken. De kas, die n,i3i [r. moest inhouden, bevatte nog slechts 4600 fr. G„ heeft uit Parijs geschreven dat hij hoopt, het te kort kunnen aanvullen. Vergiftiging.—3o slachtoffers Een dertigtal personen die zich bij een varkensslachter te Temsche, M. S. ge- pcrslen kop aangeschaft en opgeetén 'had. den, zijn plotseling erg ongesteld gewor- den. De dokters die hen onderzochten, besloten tot vergiftiging en het parket van •Uendermonde werd verwittigd.

De Denderbode | 1903 | | pagina 2