Socialism en huisgezin. Les am de Fransche regeering. LANDBOUW. gUP" Hopteelt.- Van tak op tak. De Paus heeft gesproken. DENDERLEEUW. Inschrijving voor Z. H. den Paus. Priesterlijke benoemingen. Avondfeest met Voordracht Groot Concert Stail Aalst.-]0P—pH„: AALST. Allerhande nieuws. Onze socialisten beweren dat zij gelas terd worden als men durfi zeggen dat zij de vijanden zijn van het huisgezin. Wel nu, ziehier hoe het orgaan van Jaurés, hoofdman der Fransche socialisten, aan bidder van Rotschild en bewonderaar van Combes, schrijft over het huwelijk Men heeft de sterkste en de meest be slissende bewijsredens aangevoerd tegen het godsdienstig huwelijk en men heeft al zijne noodlottige gevolgen aangetoond. Men zal den band van het godsdienstig huwelijk slechts kunnen verbreken, mits eenen volhardenden moid, door eene redematige en wereldlijke opvotding, met het vlakaf te weigeren. Het burgeriijk huwelijk is van minder strengen aard tegen den menschelijken persoon, doch niettemin komt het niet MEER OVEREEN MET DEN TOESTAND ONZER ZBDEN. Het is zeker dat de wet op de echtschei ding, in 1894, gestemd, dank aan M. Alfred Naquet, de uitwerksels van het burgerlijk huwelijk heeft verzacht, doch behalve dat die wet ons thans niet vol doende is, vertischen de dagelijksche uit legging welke vijandige rechters er aan geven en de rechterlijke hinderpalen waarmede men hare uitvoering omringt, dat zij weldra vereenvoudigd tn meer uit gebreid worde. Het ideaal der socialisten is dus de afschaffing van alle huwelijk en de vrijheid voor man en vrouw samen te komen en van elkander te scheiden naar beliefte. Dezer dagen stelde een Fransche schrij ver vast dat een derde der kinderen, welke te Parijs geboren worden, onwettig zijn, en hij noemde die kinderen rkcru- TEN VOOR HET LEGER DER MISDAAD. De socialisten willen dat er geene andere dan onwettige kinderen geboren worden en beschouwen dat als een der middelen om van de wereld een aardsch paradijs te maken. Hoe uitzinnig, niet waar In Frankrijk heeft de haat tegen den godsdienst het toppunt bereikt al de kloosterlingen zijn bijna uit het land ge jaagd. De oneerlijke bespiedingsdienst is op groole schaal ingerichtbij voorbeeld, dc leeraars der scholen zijn gelast weke" lijks een verslag over het sermoon der pastoors aan den preftkt te zenden. Doen zij het niet, men bedreigt ze met verlies van hunne plaats. Met één woord, mid delen worden gebruikt om den Godsdienst hatelijk te maken en het is juist op dat oogenblik dat Duitschland, de groote tegenstander van Franktijk, langsom meer in zijne hedendaagsche politiek, eenen gansch tegenovergestelden weg opgaat. De keizer van Duitschland, alhoewel tot den protestsntschen eeredienst be- hoorende, heeft meermalen, niet alleen in zijne"redevoeringen en aanspraken, maar ook door zijne werken en daden bewezen da» bij, bezield door eenen prijsbaren geest van verdraagzaamheid, zijne catho- lieke onderdanen op gelijken voet stelt met zijne protestansche. Een nieuw treffend voorbeeld van die politiek blijkt uit het volgende feit In het Groothertogdom Baden, een der Staten van het Duitschc Rijk, is door den Groothertog en zijne ministers een voorstel onderteekend, waarbij de man nelijke kloosterlingen zullen gemachtigd worden in het Groothertogdom te ver blijven. Wat het wonderlijkste van dit voorstel mag genoemd worden is dat de strekkin gen die den hoogsten toon voerden in de officieëie Badensche kringen, de vrijmet selaarsneigingen waren. De nationaal liberale partij van den Kulturkampp strijd tegen het clerika fism was er de machtigste en over- heerschte er alles. Het voorstel is dus van groote betee- kenis en mag eene toegeving der liberalen aan het catholieke Centrum genoemd worden. Tomaten. Om tomaten in vollen grond of in koude kas te telen, moet men ze reeds in 't begin van Februari zaaien. Men zaait op warmen broei, doch men moet den groei niet buitengewoon aanja gen, want dan schieten ze te lang en te slap omhoog en voor de teelt in vollen grond kan men slechts op goeden uitslag rekenen met sterke en kort gedrongen planten. Daarom zal men de planten zoo veel mogelijk verluchten en ze niet war mer houden dan noodig is om een tragen doch bestendigen groei te bekomen. Nadat de plantjes eenige keeren ver- speend geweest zijn, plant men ze in bak ken op i5 centimeters afstand van elkan der cn men zet ze tot aan dé bladeren in den grond. Later zal men ze allengsk^ns aan de buitenlucht gewennen doch telkens dat nachtelijke vorst te vreezen is, zal men ze behoorlijk beschutten, want tegen vorst zijn zij uiterst gevoelig. Gedurende dit afharden van de toma tenplanten, zal men ze bijna niet hoeven te gieten 't is voldoende dat zij in 't leven blijven en dit kunnen zij zelfs in zeer dro gen grond. In de maand Mei, zoodra er geen strenge nachtvorsten meer te vreez- n zijn, mag inen de tomaten in voller, grond ter piaatse brengen. Ti gen muren of schut sels moet men ze eenige dagen vroeger uitplanten. Men plant de tomaten in rijen, 80 cen timeters van elkander en op 40 centime ters in de rei. Bij het uitplanten wordt er een steun aangezet waar men later de planten aanbindt. Aan elke plant laat men slechts een stensel opgaan en men neemt alle andere scheuten weg zoodra zij verschijnen. Twee of drie bladeren boven den derden bloe- mentros nijpt men de koppen uit. De bloemen welke later nog zouden komen, leveren toch geene rijpe vruchten in den vollen grond. Hoofdzaak voor het gelukken dezer teelt, is het gebruik van Bordeauxsche pap om de vruchten tegen het rotten te vrijwaren. Het verloopen jaar gaf ons daarvan een trtffend bewijs, want terwijl bijna overal de tomaten in vollen grond stonden te rotten vooraleer zij rijpten, kon men hier en daar wonderschoone op brengsten ter markt brengen omdat men de besproeiingen met Bordeauxsche pap niet had gespaard. Vroeger maakte men deze pap met zwavelvuur, koper en kalk, doch het is verkieslijker de kalk door sodazout te vervangen. Een kilogram zwavelzuur, koper en evenveel soda, zijn voldoende voor een hectoliter pap. Men besproeie daarmede wanneer de vruchten zich vertoonen en men herhale deze bemerking telkens de beschermende pap door regen is afge spoeld. Wanneer in 't najaar nog onrijpe vruchten aan de planten hangen en de vorst reeds dreigt, dan kan men deze vruchten in eene serre, onder een glas raam of in huis laten narijpen. Men be komt dan wel vruchten welke juist niet als de beste aanzien woriien, doch aange zien dat ze in dit tijdstip schaarsch wor den, zijn ze toch altijd zeer gewild. De Senaat zal kortelings het verslag be spreken over het verzoekschrift 't welk de invoering vraagt van een inkomrecht van 25 fr. per 100 kilogr. op vreemde hop. De verslaggevers, M.M. Léger van Genten Simonis van Veiviers besluiten tot invoering van beschermende maat regelen. Wij sporen alle hopplanters aan het verzoekschrift dat door de Hopcommissie van Aalst naar de Gemeenten is gezonden, zonder verwijl te willen teekenen en naar de beide Kamers te zenden. Indien men de Belgische teelt en den handel der hop wil redden zijn er be- schermrechten dringend noodzakelijk. Aan ons nr van heden Zondag 18 Januari igo3, is onze uurtabel van 't vertrek der treinen gehecht, welke gratis is voor de geabonneer- den. Wie eene uurtabel ver langt bij 't nummer dat ze zich bij de uitventers verschaffen moeten ze 3 centiemen be- -ialen. Ml EU WE TREÜV. P"» De heer Minister van Spoorwagen, Posten en Telegrafen komt te laten weten ann onzen Volksvertegenwoordiger, M. Leo Bethnne, dat te rtk<nen van 1 Mei aanstaande een nieuwe trein zal in gericht worden tusschen Htrzele en Brussel-Noord. Vertrek uit Herzele 5,11 's morgens. Burst 5,17 Eede 5,23 Haeltert 5,27 Denderleeuw5,36 Aankomst Brussel 6,04 Heden vertrekt die trein uit Herzele om 3,55 's morgens en moeten de werk lieden die te Brussel gaan ai beiden van half nacht in de weêr zijn om te kunnen vertrekken. Na einde April zal daar een einde aan gesteld zijn. Weeral een bewijs dat onze catho lieke Volksvertegenwoordigers de belan gen der wetklieden ter harte nemen en zich niet, lijk de groene volksfoppers, bij beloften bepalen, maar hunne beloften door daden bekroonen 1... A,\X DE KI.EI.XE BURGERIJ. Uit het gazetje der Aalstersche roode socialisten, of liever, 't orgaantje van de winkelpolitiekers der Saskaai knippen wij 't volgende Hoe weinig de kleine burgerij ons ook geholpen heeft, hoe zij ook meestal n de democratie in de wielen reed, be- n lasterde, hielp verdrukken en r.eer- n schoot, toch zijn wij overtuigd, dat, it met de democratie aan het bewind, 11 hare onvermijdelijke ruïne in de toe- it komst min pijnelijk, min biutaal zou zijn. Dus men bekent het openlijk. De roode en groene socialisten bewciken door hun ne coöperatieven de onvermijdelijke ruïne der kleine burgerij. Gij zult het begrijpm, gij, kleine win- kelieis, ambachiers, kleermakers, schoen makers dat ge geene grootere vijanden hebt dan de roode en groene socialisten die u tot den bedelzak willen doemen. Fransche financiën. Het tekort in Frankrijk, voor het dienstjaar 1903,onder het gezegend ministerie Combes, zal volgens den verslaggever der begrooting, 280 millioen bedragen. 't Is het belang dezer som, dat aanlei ding geeft tot de geruchten van leening, die velleden week Ue ronde deden. Nu de Senaatskiezingen voorbij zijn, spreekt men openlijk van die' leening als van eene op handen zijnde eventualiteit en dat is Zelfs eene der redenen, waarom er zooveel op de Fransche Rent wordt gespeculeerd. M. Rouvier, zegt de Belgiqub Finan ciers, bevindt zich zoo wat in den toe stand van eenen koopman, die opzijn crediet leeft, in afwachting dat de kltèn teel tot hem terugkei re ofwrl dat hij een geldschieter vinde, dewelke, in onder havig geval, de leering is. Voortdurend geeft hij schatkistbons uit en verleden week is zijne rekening op de Bank weer met 29.651.139 fr- vermin derd. Al was het maar om deze vlottende schuld te consolideeren, zegt dit vakblad, ware het te wenschen dat eene leening er kwam. Welnu, daar er steeds kwestie is in Frankrijk eene rente 2 '/t °/o in te voeren, gelijk in België, is het noodig dat de koersen van den 3 102 of 102 l/s be reiken. Vrijdag 11. heeft Z. H Leo XIII den heer graaf Gosoli, Voorzitter der Ita- liaansche werken van 't Congres, in bij zonder verhoor ontvangen. De H. Vader, drukte hem zijne leven digste tevredenheid uit over zijn vooizit- terschap. Op 't einde van 't verhoor sprak zijn Heiligheid over de christene demo cratie hij herhaalde dat hij er liet groot ste goed van verwacht en drukte tevens den vurigi-n wensch uit dat al de catho- lieken die beweging zouden bijtreden en er op dit gebied eene rechtzinnige eendracht van denkwijze en werking ge- beure. Het is onbetwistbaar dat Z. H. Leo XIII hier de ware christene democratie aanprees, de christene democratie welke in overeenstemming handelt met de gees telijke Overheden, die gehoor leent aan de raadgevingen en bevelen van Z H. den Paus en van onze Bisschoppen. Neen. hij prees de groene christene democratie niet aan welker leiders met de raadge vingen en bevelen van Z. H. den Paus en der Bisschoppen spotten en die door hunne schijnheiligheid de menschen po gen te verleiden. Neen, neen, de demo cratie die men te recht groene socialisterij heet, heeft de H.Vader niet aangeprezen want meer dan eens heeft hij ze uitdruk kelijk veroordeeld... 't Is immers met de goedkeuring van Z. H. Leo XIII dat Mgr Stillemans aan den groenen profeet August-Adolf Daens verbod heeft gedaan van nog Mis ie lezen, Biecht te hooren, te prediken en ook van 't priesterskleed te dragen. En die democratie welker groote chef hij openbaarlijk heeft gestraft w-gens ongehoorzaamheid, zou Hij, Paus, voor staan en aanpiijzi n... 't Is te dwaas, Leeuwke Plancquaert Vloeibaar gas. Men meldt dat een Amerikaansche geleerde het middel heeft gevonden om het lichtgas vloeibaar te mak« n. Op die manier zou d-ze in kh ine vaten en voorzien van eenen geleider, rechlstrei ks het licht kunnen voortbren gen. Men zou dan meteen kruikskeom gas kunnen gaan g< lijk men nu in den" winkel petrool gaai halen. Men zou ook overal gas kunnen bran den, waar men zulks verlangt, zonder dat er buizen of gazomettrs geplaatst worden. Onze Missionarissen. - De zending van Brazilië. Mgr van Caloen, de abt-suchter van de Benedictijner-abdij van St-Andrit s bij Brugge, die onlangs werd ingehuldigd is alhier teruggi kserd. Op zijne terugreis van Brazilië, is de moedige zendeling in bijzonder gehoor ontvangen geweest door Z. H. LeoXIII, die hem de levendigste aanmoedigingen heeft gegeven voor de vei vulling der groole apostolische zending die hij naar den wensch van den H. Stoel heeft aan vaard. Na een kort verblijf in België, keert Mgr van Caloen terug naar dit verre ge west. om er de Benedictijner zendingen te herstellen tn uit te breiden. Dientenge volge zal hij vergezeld zijn van verschei dene paleis en broeders Benedictijnen van de kloosters van Sint-Andries en Beuron. Voegen wij er bij dat de abdij van Sint-Andries zich in zeer aanmoedigende voorwaarden ontwikkeltheden nog had men er zeven nieuwe intreden aan te stippen. Een tegenslag. De fruithandelaars uit den omtrek van Tongeren, zijn dit jaar totaal ontgoocheld. Zij hadden, gelijk ieder jaar, in het begin van den herfst groote hoeveelheden opge kocht en in silos geborgen. Maar de bestellingen komen niet, ter oorzake van den overvloedigen fruitoogst in Amerika. De prijzen dalen aanhoudend. Vlaamsch in den Senaat. Al de documenten van den Senaat zullen voor taan in de beide talen verschijnen. Het besluit, snel genomen, werd even snel uitgevoerd. Het eerste vertaalde amendement is dat van Mde Sélys. Telegraaf zonder draad. Het zal niet lang meer duren of in bijna ieder gezin zal men zich de weelde van een dergelijk toestel kunnen veroorloven. Door de firma Armstiong-Orling toch wotden thans toestellen vervaardigd, waarmeê men tot op eenen afstand van 3o kilom. langs den giond zal kunnen telrgrafceren of tt lefoneeren. Een eenvou- digen draad van het toestel met de water- of gizleiding in aanraking gebracht, zal voldoende zijn om de gemeenschap lot stand te brengen. Muren zullen daarbij geen bezwaren opleveren. Een dergelijk telefoontoestel zal ioo fr. kosten een telegraaftoestel 25o fr. Ontroomde melk bij den aankweek van jonge kalvers. De ontroomde melk, welke men bij den aankweek van jonge kalvers wil benuttigen, moet zoet zijn. Men gebruikt ze als volgt het kalf moet, tot 10 dagen na zijne geboorte, niets anders ontvangen dan de melk zij ner moeder. Van den nn dag af tot dat het and< rhalf maand oud is, begint men met ontroomde melk te geven. Hiervoor vermindert men stillekens aan de hoe veelheid volle melk en men vermeerdert van dag tot dag de hoeveelheid ontroom de melk, zoodat men op het eind niets meer dan ontroomde melk toedient. Hier uit ziet men dat er, gedurende al dien tijd volle en ontroomde melk samen wordt gegeven, maar de hoeveelheid volle melk neemt hoe langer hoe meer af. On- dertusschen kan men ook stillekens aan beginnen met wat ander voeder in 't melk mengsel te brengen, zooals bij voorbeeld aardappelmeel, rijst, brood, gikookt vlas zaad, enz. Vragen en antwoorden. Vooruit stelt eenige vragen, waarop hij denkt dat men hem het antwoord zal schuldig blij ven, doch het rood orgaantje is verre mis. tt De papen, zoo schrijft hij in zijne gemeene kro- gtaal, prei-ken, al nt gentii n eeuwen hetzelfde. Wie heeft daar al soep van gekookt s Wel, de miljoenen armen, gebrtkke- lijken en noodlijdenden van allen aard, die sedert negentien eeuwen door chris tene weldoeners geholpen en ondersteund werden, die kosteloos onderhoud vond' n in de ontelbare liefdadigheidsinstellingen, gods- en gasthuizen, wcezenhtiizen enz., die, bijvoorbeeld, in ons land verspreid waren en die de Fransche Revolutie zou veel mogelijk heeft afg> schaft, om het goed van den arme te stelen nog al de noodlijdenden die dagelijks tioosten hulp vinden bij de christelijke litfdadig- he-d. Telt Vooruit dat alles voor niet a Ze zijn al twintig jaar meester is het land, gaat het rood lasterblad voort. Wiens loon is daardoor vermeerderd Wel, in meest al de stielen is het loon vermeerderd, en ge moet waarlijk te kwa der trouw zijn, gelijk Vooruit, om zulk kiaaiblijkend feit te betwisten. Maar,gaat de waarheidsliefde eens zoeken bij libe ralen en socialisten Leugens en laster zijn hunne voornaamste wapens. Groot nieuwe voor <le ■.undhOUwei R - Wij ver nemen dat op aandringen van z.kere invloedrijke personen M. de Minister van Landbouw, ten einde de landbouwers ter hulp te komen, binnen zeer kort, drie of vier vleeschhouwers zal be noemen als leden van den Hoogeren Landbouwraad. Het zal het eenige middel zijn om den landbouw te redden. Het koninklijk besluit, de benoemin g n b' vallende, zal voor den 29 Februari niet verschijnen. De Landbouw) (Vertrouwelijk). Tegen den alcool. De bestendige afveerdiging van West-Viaanderen heefi een goede maatregel genomen, met het oog op den strijd tegen den alcool, door de regeering aangeprezen: zij heeft in grondbegin besloten, hare goedkeuring niet me> r te geven aan benoemingen in hoedanigheid van ontvanger van de ge meente, van het armbestuur of van eene commissie van burgerlijke godshuizen, van personen die het beroep van herber gier uitoefenen. Indien de beraadslaging van het be langhebbend b< stuur niet uitdrukkelijk verbiedt het beroep van heibergier uit te oefenen, zal de genoemde kandidaat de verbintenis moeten te< kenen dit beroep niet uit te oefenen binst gansch den duur van zijn ambt van openbare rekenplich- tige. Deze voortreffelijke maatregel verdient in de andere provinciën ook genomen te worden. Luisterrijk Muzikaal AVONDFEEST, te geven door de leerlingen der Muziek school, met de welwillende medewerking der Fanfaarmaatschappij De Dender- galm en der Tooneelmaatschapiiij De Donderzonen n op Zondag a5 Januari igo3, ten lokale Den Hazelaar en op Zondag i5 Februari igo3, in de groote zaal van het Dorp, telkens om 5 1/2 uren 's namiddags. Boven de uitvoering van verschillige muzii kstukken en een Koor door de leerlingi n der Muzii kschool, zal men opvoeren DE GROLPOT, tooneelspel in een bedrijf en de HUWELIJKS- GETUIGE, blijspel in een bedrijf. Ingangsprijzen ie Rang, fr. 1.00 2* Rang, 5octniitmen. Verzending van kalk. Wij achten het gepast aan onze li ztrs te herinneren dat, van Januari af tot einde Mei, het vermindeid vervoertarief weer in voege is voor kalk, die in den landbouw ge bruikt wordt. Dit tarif wordt het gansche jaar door toegepast voor de kalkasch. «o» Opbrengst v«n vorige lijst fr. 290 00 Eene dienstmeid, Aalst, fr. 1,00 Naamloos, Aalst, 5o,oo Zijne Hoogw. de Bisschop heeft be noemd Proost te Baerle Donck, den E. H. Ryckaert, onderpastoor te Thtelrode; Coadjutor te Iinpe, d n E. H. Vercaigne, priester der laatste wijding. DAVIDSFONDS. Afdeeling Aalst en Omstreken. TooxKiüvnu; op Maandag 26 Januari 'go 3, om 5 i/t uren 's avonds, ter Stedelijke Concertzaal, Keizerlijke Plaats. Spreker E. H. Schelstraete, Pro fessor, te Geeraardsbergr n. Onderwerp DE LEZINGEN. Toegang kosteloos voor de Leden der afdeeling en hunne hmsgenooten, en de leden en hunne huisgenooten van het Syn dicaat van Reizigers, Klerken, Handela ren en Patroons. Andere personen betalen eenen frank inkomgeld. Bijzondere programma's zullen het toonkundig gedeelte kenbaar maken. STAD VAN AALST. Koorzang-Maatschappij Se Cecilia. ten voordeele der Armen, ondersteund door het Bureel van Weldadigheid, ter groote feestzaal van het Stadt uis, op Maandag 19 Januari igo3, om 5 1/a uren 's avonds. Voor verdere inlichtingen, raadplege men 't programma. fijte der Patronage zal eene vermakelijke Tooneelfeest worden gegeven door de Tooneelafdeelmg 0 Langs om beter met medeweiking der Fanfare, op Zondag 1 Februari igo3 om 4 1/2 ure, ter groote feestzaal der Patronage, Meuleschette- straat. Voorbehoudene plaats fr. 3,00 eerste plaats fr. 2,00 tweede plaats fr. 1,00 Creemboter. Markt van Zaterdag 17 Januari 1903 170 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,oo tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer» den 349 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2790 kilos. Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodigheden zijn te bi komen ter boek-en steendrukkerij v^n Den Denderbode. Te verkrijgen ten burc-ele van Den Denderbode, Geïllustreerde Post kaarten, aan fr. 0,20 en fr. o,5o het dozijn. Met de post verzonden, 5 cen tiemen meer. Woensdag tusschen 41/2 en 5 ure, tijdens den schoftijd. en terwijl M. De Maeyer, hoofdonderwijz er, les gaf aan het werkvolk, dat er gewoonlijk onder wezen wordt, ontstond er brand in de wolkelder der groote wolspinnerij en stoomweverij der firma Janssens-De Dec ker te St-Nicolaas. Het werd door een werkman gezien, die alarm maakte. Oogenbltkki lijk werden de lessen gestaakt n bij middel der brandspruit van 't fa briek en het bluschmaterieel werden de vlammen uitgedoofd. Men schrijft de oorzaak toe aan vette wol. die door op elkander te liggen heet geworden was. Door de spoedige hulp der werklie heeft men eene groote ramp kunnen vermijden. De echtelingen Janss^ns, wonende op den Krekelenberg te Boom, hadden Woensdag namiddag hunne woning ver laten en haadeneen drietal kinderen thuis gelaten terwijl eentje van omtrent drie jaren in de wieg te slapen lag. Een gebuur, Mus den Bol bijgenaamd en alzoo algemeen gekend, bemerkte in het voorbijgaan brand in de woning en, daar deze gesloten was, sloeg hij eene ruit uit en kwam zoo in huis. Het driejarig kindje lag k.-rmend in zijn wiegje o nitngd door de vlam mm. Totg loopt n geburen doof ien den brand uit en redd, n liet ongelukkig wichtje, dat echter zulke erge brandwonden hei- ft be komen dat zijn leven in groot gevaar is. Heel waarschijnlijk hebben de thuis gebleven kinderen met vuut gespeeld en zoo het wiegje in btand gesteken. Het kindje is ter verzorging naar het gasthuis overgebracht en is er overhden. Aalstenaars zijn PRACTISCHE MANNEN Door ondervinding hehbm zij geleerd dat de beste en goedkoopste middel om hoest, valling, bronchiet en andere borst kwalen te gmezen, Siroop Deprateke is. Ook als men iemand in onze stad vindt die blijft hoesten, zegt men, nog eenen die de Siroop Depratere niet neemt. Zoo zeker en zoo krachtig zijn de uitwerksels der Siroop Depratere, dat duizende inwoners onzer stad en omlig gende openbaarlijk zeggen, dat de Siroop Depratere eene onfeilbare borstremedie is. Deze duizende getuigenissen in onze stad alleen aangetroffen zijn overtuigend. Prijs 2 franken de flesch. Te b-komen te Aalst, apothetk Callebaut Sottegem, Vanderscheuren en in alle goede apothe ken. Zondag avond waren twee tolbe ambten op dienst nabij brug 4 der Kem pische Vaart, te Aren lonck. Eensklaps stieten zij op eene bende smokk laars, die, op 't zicht der tolbeambten, hunne pak ken op den grond wierpen en ijlings de vlucht namen. In de duisternis en in de bosschen konden de beambten hen niet lang achtervolgen. Allen konden ontko men, 8 balen tabak, wegende 280 kilos, werden in beslag genomen en naar het bureel van den ontvanger overgebracht. Gezondheidspolitie der huisdieren. De Moniteur bevat het koninklijk be sluit, regelende de weghaling en vernie ling der doode lichamen van dieren voor de voe ling onverbruikbaar erkend uit hoofde van besmettelijke ziekten, naar toepassing van het koninklijk besluit van 3i Dec. 1900 en t ministerieel besluit van 19 Dec. 1902, in verschillige arrondisse menten des lands- Zondag nacht, terwijl eenige muzi kanten zich vermaakten in de lu i berg, gehouden door Maria Acke, te Zelzate, werd aan de deur geklopt. De vrouw trok de deur met eene spleet open, doch op hetzelfde oogenblik klonk een revolver schot en, getroffen door eenen kogel, die onder het oor in het hoofd drong, zakte ze bloedend en onder het slaken van een smartgil ten gronde. De dader was onmiddellijk wegge vlucht. De personen die in de herberg tegen woordig waren snelden het slachtoffer onmiddellijk ter hulp en de dokter Ver- meiredie ontboden werd, diende haar de noodige zorg n toe. Wanneer Maria Acke terug tot het bewustzijn kwam, duidde zij zekeren T. als de dader aan. Deze is aangehouden. Maandag namiddag is het parket van Gent ter plaats geweest. De kogel was niet uit de wonde van het slachtoffer kunnen gehaald worden. De aangehouden persoon is een jongeling van 25 jaar. Maria Acke is er 32. Er wordt verteld dat jaloerschheid de drijfveer der misdaad is. (Nadere bijzonderheden.) De volgende bijzonderheden worden nog door het Fondsenblad meegedeeld De aangi honden persoon is de zoon van M. de Tilloux, nijveraar en schepene. Toen hij aan de deur der herberg ging kloppen, werd eerst niet opengedaan, hoewel er licht was. Eindelijk toch ging Marie Acke open doen en werd geschoten. M. Edward De Clerck, broeder van den burgemeester, die zich in de herberg bevond, is het slachtoffer het eerst ter hulp gesprongen. Dan is de geneesheer Vermeire ge haald, die het slachtoffer verzorgde. De kogel zit onder het oog. Het parket van Gent was Dinsdag na middag ter plaats en heeft de Tilloux in staat van aanhouding gesteld. Hij is met het rijtuig van zijnen oom, vergezeld van twee gendarmen, naar Gent overgebracht. Woensdag namiddag moesten de ge- neesheeicn eene nieuwe poging doen om den kogel uit te halen. Dit drama is weeral te wijten aan de onafhankelijke zedeleer. Onnoodig te zeggen, dat dit feit veel opspraak ver wikt. rrgy llPjC O biedt kosteloos EETW aan allen die door eene huidziekte zijn aan gedaan dauwworm, eczéma, puistjes, jeukingen, chronische bronchiet, borst-uiaag-en blaas ziekten en rhumatism-, een onfeilbaar middel om zich spoedig te genezen, zooals hij zelf zich ten volle heeft genezen en nadat hij vruchte loos alle aangeprezene midde len had beproefd. Dit aanbod, waarvan men de menschlie- vende strekking moet loven, is het gevolg van eenen wensch. Schrijven per brief of postkaart aan M. IHCENT, 8, place Victor- Hugo, te Grenoble (Frankrijk), die gratis en franco per keeren- de post zal antwoorden en de verlangde inlichtingen geven. Beschaafde menschen Te Saint-Lconard, bij Luik, heeft zekere D., in eene herberg, eene wedding aange gaan dat hij een liter petrool zou uitdrin ken en een konijnenvel zou opeten !!i De inzet was een liter genever. De droevige held won zijne wedding maar ligt nu in stervensgevaar in het gasthuis. O XX' eeuw, waar wilt ge met ons naartoe Slachtoffers van de kou. Een beenhouwer van Haine-Saint Pierre was Woensdag met zijn span naar de markt van Beigen gereden. In den loop van den dag zagen twee wi-rkl den door het bosch van Havré een rijtuig voortspoeden zonder geleider. Zij hielden het peerd staande en zagen op den bodem van het rijtuig het lijk lig- g- n. 't Was dat van den beenhouwer. Hij was onder het rijden van koude gestorven. Eene 8ojarige vrouw is doodgevrozen gevonden op de spoorweghelling tus schen Bergen en La Croyëre, nabij deze statie. De menschen, welke door de koü zon der werk vielen, en dus ook onder de slachtoffers van de koü mogen worden gerekend zijn ontelbaar. Te Laroche, in de Ardennen, teekende de thermometer 12 graden onder zero 1 Te Blaregnies heeft men, op de Fran sche grens het lijk van eenen smokkelaar gevonden. Drze ook was van de koude gestorven. Naast hem lag eene baal tabak. Een zelfde lot onderging de onder overste eener statie der provincie Namen, wiens lijk men tusschen de rails op de baan vond liggen. De statieoverste, die tusschen de sporen van de baan dood gevonden werd, is M. Latuy, van Sclaignaux. Te Rance wachtten de echtelingen Michaux vruchteloos naar de terugkomst

De Denderbode | 1903 | | pagina 2