Ponderdag 29 Januari li)03 3 centiemen per nummer Rond het Schavot. Maria Van Brabant .10*' Jaar 3773 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'I Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De wet-Woeste. Vergadering der rechterzij. DEDENDEPBODE Aalst, 28 Januari igo3 Over eenige dagen werd te Rijsel Mau- nts Bouche, de moordenaar van jufvrouw Henry, ter dood gebracht. Deze jonge nysdader, vooraleer zich naar het schavot te begeven, had zich met God verzoend. Hij was te biechte ge- aan, had de heilige Communie ontvan gen en had op zijne knieën de Heilige Mis bijgewoond. Openlijk heeft hij zijn pijt uitgedrukt dat hij eene misdaad ge pleegd en zijne familie in de oneer gedompeld had. Eindelijk heeft hij met noed den dood ondergaan als de ver diende straf van een misdadig leven. Toen hij het schavot naderde, is de veroordeelde een oogenblik blijven stil staan Een akelige stilte heerschte. En zich tot de menigte wendende, riep Bou che met eene klare en vaste stem uit o Mijne Heeren, indien ik mijnen plicht miskend heb, is het omdat ik de lessen vergeten heb, die ik in mijne jeugd ont ving. Na dit, stelde hij zich ter beschikking van den beul. Eenige stonden later, rolde zijn hoofd in de mand. Hij had zich van zijne schuld jegens de Maatschappij ge kweten. Had de Maatschappij zich van hare schuld jegens hem gekweten Ziedaar de vraag door Le Bien Public gesteld. En onze groote Gentsche confrater ant woordt In zijne eerste jeugd had Bouche een katholiek onderwijs ontvangen. Zijne Duders hadden de liefde tot God, den haat voor het kwaad in zijn hart geprent. Zon der twijfel zou hij een eerlijk man, een :atholiek en werkzaam huisvader gewor den zijn, ware deze eerste zedelijke op voeding niet te vroeg onderbroken ge weest,hadden slechte raden van gevaarlijke vrienden deze kiemen der deugd niet ver smacht, hadden zij zijne neiging voor de ntucht niet aangewakkerd, hadden zij hartstochten niet doen woeden... «tas I in Frankrijk ten minste is de chappij, door het anti -clerikal isme vrijmetselarij bedorven, eene plaats -• reine en goede gevoelens zich ~ioeite ontwikkelen. De mannen die n- 't hoofd dezer maatschappij staan, jen zich sedert twintig jaren toe om al invloeden, die de zeden bevorderen te estrijden. Zij vreezen dat de goede les sen, onder de jeugd verspreid, eene natie Dit Wad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kemng van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 6 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. tot stand brenge, geloovig, catholiek en trouw aan de geboden van God en van de Kerk. Zij hebben het Kruis af den muur der school gerukt, dat Kruis dat het kind aan zijn doel op aarde en zijnen plicht herinnerde. Zij hebben uit de schoolboeken alles geschrapt wat de begeerte naar het goddelijke kon doen ontstaan. Zij hebben als misdaders de kloosterlingen en de Zusters van Liefde wePgejaagd, die hun leven opofferden om de jonge schepselen naar het goede te leiden. En na dit gedaan te hebben, heb ben zij onmatige begeerlijkheid naar de stofielijke goederen opgewekt, de harts tochten en driften opgehitst om de Kerk te bestrijden hebben zij de medewerking der omwentelaars ingeroepen, die de om verwerping der wetten, de afschaffing van alle ellende, het geluk hier op aarde be loofden... Ziedaar wat de staatslieden, die heden Frankrijk besturen, voor het kind gedaan hebben 1 Ziedaar op welke wijze zij zich van hunne schuld, onder opzicht van opvoeding, gekweten hebben. Zij denken dat zij hunne schuld aan iedereen en aan de Maatschappij betaald hebben wanneer zij het kind, dat groo- tendeels, dank aan hen, misdadiger geworden is, aan den beul overleveren. Verre van ons uit deze beschouwingen eene rede te willen afleiden om de dood straf te bestrijden. IntegendeelDe jonge Bouche, alhoewel zijne omgeving veel bijdroeg om hem te misleiden, was niet tegenstaande dat, verantwoordelijk voor zijne daden. Hij verdiende zijne straf. Deze straf is heilzaam geweest. Zij heeft de begeerte om zich te bekeeren teweeg gebracht. Zij zal al degenen die er van getuigen waren of er het verhaal van lazen, overtuigd hebben dat de verflau wing der godsdienstige gevoelens de voor naamste oorzaak is van 't verval des menschen en van den maatschappelijken ondergang. Goede voornemens zullen wellicht in den geest van vele vaders ontwaken, ter wijl zij hunne jonge kinderen rondom hen zien spelen opdat wij later over hunne misdaad en over onze oneer niet zouden moeten jammeren, zullen zij zeggen, laat ons zorgen dat het goddeloos onderwijs deze schuldelooze zieltjes niet bederve bekommeren wij ons over hunne ziel en hun lichaam en laat ons liever van alles afzien, dan dezen aan de verleiders der goddeloosheid en ,der vrijmetselarij over te leveren Men heeft Bouche ter dood gebracht, 't was recht maar opdat de rechtvaardig heid volledig zij, opdat de zwakken niet verergd worden, opdat de eerlijke burgers CUIQUE 81'IM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3" bladzijde 60 centiemen. - Dikwyls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. de Maatschappij niet als eene redelooze rechtster beschouwen, is het vereischt dat de Maatschappij zich onthouden zelve degene te bederven die zij veroordeelen zal het is noodig dat de zedelijke leiding dezer Maatschappij ontnomen worde aan deze misdadigers, wier eenig doel is het ongeloof, de onzekerheid, het materialis mus en den haat te verspreiden. Historiek-Dramatiek verhaal. 7# vervolg. Vader, vaderken-lief ^^^Jksken, Lodewijksken Yf.der' mag 'k u iets vragen Alles, alles, mijn kind. Vader, als ge mijn vraag toestaat, lan zal ik al lachende sterven, en de engelen zullen mijne ziel met meer liefde Komen halen. Al wat ge wilt, mijn kind. - r' °P uw woord van ridder, Zult gij toestaan wat ik u ga vragen Kind, kind, wat zegt ge toch Vader 1 Spreek, lief kind, en als het eenigs- zrns mogelijk is. yad®r» de dokter sprak een ver- woord.... Men zou mij ver moord hebben... Een klein onnoozel kind vergiftigen Vader, indien het zoo ware, ge zult den moordenaar niet vervolgen *e zult hem vergiffenis schenken, gelijk net doe. Moeder, vader moet vergifL- s schenken, niet waar p~7 Lowieken, zoo kreet Maria van ant, in tranen losbarstende, ge zijt engel.. Koning Philippus antwoordde niet... Zijn wezen sprak van onverbiddelijke stuurheid. Vader, spreek toch, dan zal ik ge ruster sterven Koning Philippus kon geen woord spreken Hij, vader, zijn oudste kind zien sterven en hij zou geen recht doen daarover In zijn hart lag reeds de dwaze wellust der wraak. De vader sprak niet, het kind lag daar met smeekende oogen en 't was de mon nik die 't woord nam en zegde a Lief kind, ge moogt gerust zijn heb een volle betrouwen in de rechtvaardig heid van onzen koning en ook in zijne barmhartigheid. Het kind lachte zoetjes... Vader, moe der, broerkes... Daar verre... dit rood... De zon, een andere hemel Op een wolk, ik zie grootvader, met glans om geven... Och, och... ik ga, ik ga... vader, moeder. Laat ons bidden, sprak de klooster ling en allen vielen op hunne knieën en begonnen den oppersten Heer en Mees ter te aanroepen. Het prinsken was dood... Brussel, 24 Januari. De stemming der wet-Woeste is nu verzekerd. Wel is waar moet de formuul, door den Senaat aangenomen, nog de goedkeuring erlangen van de Kamer, maar hieraan valt niet te twijfelen. De vraag is, te weten wanneer deze zaak voor de Kamer zal komen. Er zijn verscheidene redenen, om te wenschen dat de Kamer ze aan het hoofd harer dagorde stelle. De eerste reden is dat het dringend is, dit wapen ter be schikking te stellen van het gerecht, om den vooruitgang der verontzedelijking tegen te houden. Na de onthullingen door M. De Mot gedaan in den Senaat over de =>■»- iijcii tan 1 anjauiieu uuiapiong, die eiken avond in honderde café-concerts worden opgedreund, valt er geen tijd meer te ver liezen. Wat in onze groote steden en midden onzer werkersbevolking zijn zooveel mid denpunten van bederf in volle werkzaam heid, en men zou zich niet haasten die pest te bestrijden I Vreemde cabotins, echte handelaars in onzedelijkheid, komen onder onze oogen hun misdadig beroep uitoefenen, door hunne vuile liedjes hier de jeugd onzer steden, daar den werkman die zich zoekt te verstrooien na zwaren arbeid, te be derven. En men zou nog langer wachten een einde te stellen aan zulke hatelijke exploi tatie Uitstellen ware zooveel te onvergeeflij ker daar de wet gemaakt is, de formuul gevonden haar ontbreekt nog alleen eene stemming van goedkeuring, uit te bren gen door de Kamer, benevens de konink lijke goedkeuring. Dat alles kan in zeer korten tijd gebeu ren, en zoo de Kamer er wat haast bij zet, zal zij, tevens den iever aanwakkeren van de magistratuur, geroepen om dezen maatregel van openbare gezondheid toe te passen. Er is nog eene andere reden om aan stonds over te gaan tot de stemming dezer wet wanneer men ze verdaagt loopt men gevaar ze tot een lange, zeer lange qua rantaine te veroordeelen. En inderdaad, de Kamer is op het punt de bespreking aan te vangen van het wets ontwerp op de werkongevallen. Dit debat zal zeker lang duren, veel zittingen innemen en misschien, want met de socialisten mag men zich aan alles verwachten, tot onvoorziene incidenten aanleiding geven. Is dat geen reden om eerst gedaan te maken met de wet-Woeste Laat ons hopen dat de Kamer aldus zal oordeelen en zij de orde harer werkzaam heden daarnaar regelen zal. (Handelsblad). Mode. De nieuwe fortuinen zoeken hun uitweg in telkens nieuwer en telkens zonderlinger weelde. Een Liverpoolsch bankier gaf aan zijn nichtje voor huwe- ijksgeschenk een paar opengewerkte kousen met allegorische voorstellingen, en met een aantal baknoten van honderd pond er in genaaid. Eene Amerikaanschemillionnaire draagt kousen van zilver en gouddraad geweven m?i guuuY."^fi.^,°i?de£ df_>'nie bezet lustig klingelen. Dit zijn de uitspattingen. Deze nieuwe weelde begon met uit de hand beschilderde kousen, die duizend gulden en meer het paar kosten. Natuurlijk kan deze mode slecht met lange rokken dienen. Het was een gesnik en geween... De koningin viel op het lijk, al huilende en kermende Dat kind, dat kind, riep ze God is mij getuige, dat ik het zoo gaarne zag als mijn eigen kind. Het gemoed van den mensch is aardig; het kan opbruisschen uit een groote kalm te, in hevige woede, uit diepe neerslach tigheid in schrikkelijke hevigheid. Zoo was 't met koning Philippus. Nauwelijks zag hij zijn oudste zoontje, zijn lief Lodewijkske, daar liggen, dood en stijf, zielloos, als zijne oogen en armen neervielen, hij was als een treurige wilg, droefheid en wanhoop beklemden ziin hart hij sprak geen gebenedijd woord slijpvoetend trok hij naar zijne kamer en viel daar neêr in eenen sofa. Voor niemand was hij aansprekelijk, voor niemand Verscheidene uren bleef hij in dien toestand gelijk het gewoonlijk gaat, hij dweepte met zijne droefheid het leven scheen hem onverdragelijk hij zag niets meer in de wereld niets dan een somber graf en in dit graf het lijk van zijn duur baar zoontje. Op zijne andere kinderen, op zijne vrouw, op zijn koninkrijk dacht hij niet meer niets dan aan dit graf Nadat hij daar verscheidene uren gele gen had als lam en stram, eensklaps be- 't Is vooral het vraagpunt der verplich tende verzekering, dat in de vergadering der rechterzijde besproken werd Het debat was zeer levendig en duurde tot 5 uren. De minister van arbeid, M. Francotte, heeft gemeend te kunnen beloven dat geen enkel werkman van schadeloosstelling zal verstoken blijvtn, aangezien ingeval van onvermogen van den baas, het gouverne ment zal tusschen beide komen door het toekennen van een hulpgeld. Maar zoo men deze schikking in de wet schrijft, is zulks een zeer gevaarlijk grond- begin, 't welk bestaat in het overbrengen der verplichtingen van den patroon op den Staat. Ziet men dan niet in dat veel kleine bazen zooveel te minder zullen genegen gon het in zijn gemoed te branden en te gloeien. Zijn zoon was vermoord ver moord in zijn paleis Vermoord En dat zou ongestraft blijven Neen, al moest hij geheel zijn leger te been brengen, al moest hij Frankrijk 't onderste boven smijten, hij zou weten en hij moest weten wie de moordenaar was en in de schrik- kelijkste torturen zou de moordenaar sterven. Vergiffenis Neen, neen, het ware lafheid..,. Hij sprong op niemand kon hem tegenhouden hij liep naar de zaal in welke 't lijk lag van het prinsken de koningin zat er te bidden en te weenen... Hij, de koning, sprak daar een woord en dit woord was Wraak, mijn zoon gij zult gewroken worden. Dan liep hij terug in zijne kamer en hield er een leven van de andere wereld zijne broeders moesten komen Ro brecht van Artois en de graaf van Bour- gongne, zijne generaals, zijne hovelingen, aan allen riep hij 0 Ik vraag u maar eene zaak Wie heeft mijn zoontje vermoord n Koning Philip was als een brieschende leeuw geworden zijn groot zwaard in d'hand zwaaide hij het vervaarlijk rond en riep Waar is de plichtige 1 Er zijn rechters en beulen in Frankrijk, ik moet weten wie mijnen zoon vermoord heeft, ®jn hunne werklieden te verzekeren, in dien zij in geval van ongeluk geholpen worden door de hulpkas, onder het be stuur van den Staat Is men zeker dat deze kas genoegzaam zal gevuld zijn, om doelmatig hulp le verleenen aan al de niet verzekerde werk lieden Overigens was dit uilvluchtsel niet in het eerste ontwerp het is er in gebracht door de middenafdeeling en men mag zich afvragen, of de minister al de gevol gen heeft overwogen van den last, dien hij op de schouders neemt. Het princiep van de verplichtende ver zekering is verdedigd door MM. Helle- putte, Verhaegen, de Brocqueville, Ren- ktn en Levie. M. YVoeste, integendeel, steunde het stelsel, door de regeering aangenomen. Volgens hem dient er eene proef geno men indien de voorgestelde maatregelen onvoldoende zijn, kan men nog altijd de wet herzien. M. Verhaegen en andere verdedigden de verplichte verzekering en herinnerden de verbintenis, die zij tegenover hunne kiezers hebben aangegaan. M. de Brocqueville heeft de hoop uit gedrukt, door veel leden gedeeld, dat het w Uim verkiezing en dat de kabinetskwestie niet zou gesteld worden. Men is uiteengegaan zonder eene be slissing te hemen, maar 't is verstaan dat de beraadslaging in eene latere zitting zal hernomen worden. Ik vergat te zeggen, dat, volgens eene verklaring van M. Francotte, de tegen woordige wet enkel zal toepasselijk zijn op nijverheidswerklieden. Later zegde hij, zal men ze tot de land- bouwwerklieden kunnen uitbreiden. Een groot lot. M. Hemptinne, van Courcelles, die het lot van i5o,ooo frank van Brussel-Zeehaven gewonnen heeft, had het lot gekocht van een gebuur. M. Eugène Laurent, sekretaris van de spaarmaatschappij La Chance. M. Laurent had het lot, dat deze maatschap pij behoorde, verkocht omdat de deeling der gelden moest plaats hebben. De leden van de maatschappij hebben nu een pro ces tegen hunnen sekretaris ingespannen. De raad oer maatschappij Brussel-Zee haven, vergaderd onder het voorzitter schap van M. den gouverneur Vergote, heeft besloten, daar de uitbetaling der premie slechts in Juli aanstaande moet plaatshebben, den afloop der zaak af te wachten. dat wil en moet ik weten Het is af grijselijk... Gaat, loopt, zoekt Ge zijt lafaards als gij den moordenaar niet ont dekt Ik wil sten-en, als die misdaad niet gestraft wordt. Zoo duurde het verscheidene uren, ge durig vreeselijker,toen in een der hevigste aanvallen van woede baron La Brosse, het kopstuk der ministers binnenstapte met langzamen afgemeten stap, Hij bleef diep gebogen staan... Sire. sprak hij... Ja» ja. 't is afgrijselijk, Sire, wilt gij weten, door welk ver- vergif uw zoontje gedood is Ja, antwoordde Philippus. De geneesheer heeft het onderzocht, 't Is een geleerd man.... Er is sap van laurier-rozen in den wijn gegoten. Door wie door wie Ik durf het niet zeggen, Sire. Spreek, ik wil het Ge zult woedend worden. Spreek, zeg ik u. Sire, wie heeft er belang bij, dat uwe kinderen sterven. Na Lodewijkzaï het de beurt zijn van d'ander drie prins- kens... En aan wie komt dan de kroon van Frankrijk Wat zoekt eene moeder anders dan 't geluk van haar eigen kind Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1903 | | pagina 1