HOE SLIM! VEREENIGING Van tak op tak. Inschrijving voor Z. H. den Paus. Rechterlijke kronijk. AVOSIDFEEST Zondagrust. Kerk van het Begijnhof Feest van den Heiligen Blasius AALST. Allerhande nieuws. DENDERLEEUW. Frankrijk. Engeland. Instuw bh Doer L. INHiNIAUX Congoleesche en Afrikaansche VAN HET ROODE KRUIS. Een groot muziekaal Feest zal op Maandag 9 Februari A I igo3, ter Stedelijke Schouw f rr& burgzaal gegeven worden ten •*"voordeele van 't werk en der armen. Het muziekkorps van het 9e linieregiment in garnizoen te Brussel, bestierd door den gevierden meester Waucampt, zal er zich laten hooren. Mejuffer Martha Bakkers, zangeres, welke, verledene zo mer, met grooten bijval ten kursale van Oostende optrad, heeft ook welwillend hare medeweiking toegezegd. Wij zuilen ook 't genoegen hebben te hooren de heeren Dom en Senez, hoboïst en fluit speler, twee groote prijzen, welke zich doen toejuichen ter concerts van de Beurs te Brussel. De heer Loiseau, salonzanger, welken wij reeds kennen acht zich geluk kig hier opnieuw te mogen optreden. Ook zijn wij over gelukkig op de medewerking te mogen rekenen van den heer Vander Haegen een door al de Aalsteraars ge kend talent, welke met Mejuffer Bakkers een tweegezang zal uitvoeren. Kortom dit muzikaal feest belooft allerprachtigst te zijn, en men verlieze niet uit het oog dat het liefdadigheid ten doel heeft. Wij roepen er dan ook de aandacht onzer geachte lezers op in. Lotersdag.I. Wat zal delotersdag zijn voor mij Droevig of geestig Dat is in Gods handen. 't Best dus dat te doen staat voor de loting is te bidden. Doch en geeft geen geloof aan aller hande superstitiën, daar zit geen minste kracht in, en de H. Kerk verbiedt zulke gebruiken. II. Wat gedaan den dag van de loting? Zijt gij eruit, eerst God bedanken, en dan thuis bij vader en moeder, een eerlijk verzet zoeken, en zijt ge rijk, eene milde aalmoes doen aan den arme. Zijt ge erin, bidt God om troost en versterking, doch en zoekt niet uwe droef heid te versmooren in den drank. De drank krenkt uwe gezondheid, be neemt uwe reputatie, zet u aan tot god" lasteren, brengt ruzie en vechtpartijen mee cn verkwist uw zuurgewonnen geld 1 I>e /.nnk Arya zal op 10 Februari aanst. opgeroepen worden voor 't Beroeps, hof te Gent. Er zal geen tweede verhoor van getuigen gebeuren, niet te min zal de zaak twee zittingen innemen. DE GROENEN beweren dat de brief van den Hongaarschen priester Stojalowski, dien zij hebben afgekondigd, hen waarlijk werd toegezonden. Zij noo- digen uit hem te gaan inzien om er zich van te overtuigen. QMaar in welke taal dit factum van den zoogezegden priester Stojalowski is opge steld, heeft men nog niet gezegd. Wie naar dien brief zou gaan kijken ware gefopt, 't Is immers zoo moeilijk niet aan den eersten den besten groenen krawat ten biief te doen schrijven en Stojalowski te doen onderteekenen..,. Wat is er valscher en bedriegelijker dan eene groene verradersziel Dus geen uitlevering. De onder handelingen tusschen baron Guillaume, Belgisch gezant te Athene en het Griek- sche gouvernement, om een tractaat van uitlevering tot stand te brengen, zijn mis lukt. Griekenland blijft dus het refucium PECCATORUM. GROENE PIE heeft weêr eens zijne ezelsooren getoond in zijne beoordeeling over de inwendige herstellingswerken onzer collegiale Sl Martinuskerk. Volgens hem dagtetkenen de schilderingen ont bloot in de kapel van O. L. Vrouw van de jaren laoo, dus 200 honderd jaren vóór men de thans bestaande kerk begon op te houwen. Naar een deskundige ons verzekert dagteekenen de bedoelde schil deringen van 't jaar .'497. Maar wat wil men toch van 'nen zeeve raar hij zeevert maar altijd zonder om. zien voorts Een liberaal over boord. De schepene Garnier, van Seraing, is door zijne collcgas aan de deur gezet. Het collegie bestond uit drie socialisten en een liberaal, 't Is deze laatste w-lke men, als een schurftig schaap, wandelen zendt. Blijft te bezien of de hoogere overheid dat alles zoo maar laat gebeuren. JO|o(i Duena is zieken is zieker dan men lut wel denkt, schiijft Groene Pi*, in Den Werkman. Le XXe Sièclej zegt dat hij aan eene hartziekte lijdt en hem door de geneesheeren volkomme rust is bevolen. Nu er worden gebeden gevraagd voor zijne genezing. Sedert lang zijn er hier brave zielen die voor zijne be keering en boetvccrdigheid bidden. De brieven voor zinneloozen. M. Van den Heuvel, minister van justicii-, heeft besloten dat voortaan de brieven gericht aan kostgangers van zinneioos- gestichten eerst dooreen der geneesheeren zullen gek zen worden vooraleer men ze aan den bestemmeling zal overhandigen. De brief die aan den bestemmeling niet zou kunnen gegeven worden zonder zijnen toestand te verergeren, zal aan den verzender terug besteld worden. Eerekruis. Wij vernemen dat de heeren Van den Eeckhout, Burgemeester en Schockaert, Schepen van Erondegem komen vereerd te worden met het Eere kruis van i®klas, in belooning van meer dan 35 jaren trouwe en eervolle diensten aan de openbare zaak bewezen. Proficiat. ti Medeburgers, waar is 'tgeld naartoe? Ongeveer vier millioen geleend en de kas is ledig. Lastenbetalers i3o,000 franken jaar lijks te betalen voor leeningen, en alles is op Ziedaar den inhoud van een vlugschrift door de Groote Liberale Associatie van Aalst uitgegeven, nadat het meermaals het onderwerp van artikels in Dender- galm heeft geweest. Indien de schrijvers van dat verwaand factum niet vrijwillig en met opzet de oogen sloten, zou men hen mogen zeggen: Trekt de Molenstraat af en wandelt langs de Vaart: Alles zal u daar toeroepen wat er met de leening van 1891, onder andere, is gedaan. Dat gij geene vreem delingen waart, gij, die thans in de Comte d'Egmont het hoogewooid voert,gij zoudt weten hoe het daar over twintig jaren ge legen was en welke werken van gezond making en verfraaiing der Stad daar uit gevoerd zijn n Hoe dom, hoe zot is het niet het bedrag van al de leeningen, sedert twintig jaren, te Aalst aangegaan door het Bestuur, bijeen te tellen,zonder rekening te houden dat de leening van 1891 vroegere leenin gen van meer dan een millioen franken convertisseerde, en dat, na de conversie, er gewillig een half millioen overbleef om de opbouwing van het nieuw Hospitaal en de stichting van het nieuw kwartier op de Hertshage mogelijk te maken. Zonder er bij te voegen dat de leening van i.25o.000 franken gedeeltelijk moet dienen om de voorloopige leeningen van 1896 en 1900 aan de Godshuizen weder te geven Ondanks die leeningen, alles is op I de kas is ledig - en de gelden der leening in den loop van 1902 besloten zijn enkel nog in de Stadskas niet gestort daar zij op 1 Juli igo3 maar in de Staatsspaarkas ter beschikking van het Stadsbestuur gesteld worden, hetwelk er alleen zal van in het bezit komen nadat de Bestendige Depu tatie er hare toestemming zal toe ver- leenen en wanneer de ontwerpen en plans, meerendeels nog te maken, de ver- cischte goedkeuring zullen verkregen hebben. Niet t3o,000 franken, maar 124.000 fr. zal de jaarlijksche last zijn dewelke op de Stadsfinantiên zal wegen te rekenen van het jaar 1904 nu beloopt de Stadsschuld tot eene jaarlijksche verplichting van 85,5oo fr. Dus eene vermeerdering van 38.5oo fr. of iets meer dan 1 fr. per in woner. En of die som dan toch zoo overdreven is voor eene Stad van het belang als de onze, dit laten wij beoordeelen door alle lezer die de zaken zonder verkeerde voor ingenomenheid wil opvatten. Betaalt men jaarlijks wegens Inwoners leeningen Mechelen 56,000 220,000 fr. Leuven 42,000 -210.000 fr. Doornijk 37,000 23o,ooo fr. Kortrijk 35,000 127,000 fr- Charleroi 25,000 120,000 fr. Turnhout 21,000 100,000 fr. Rousselaere 23,5oo 98,000 fr Thienen 18,000 66,5oo fr. Hasselt i5,ooo 87,000 fr. Wil men nu berekenen hoeveel dit jaarlijks uitmaakt per inwoner dan zal men bestatigen dat de lasten wegens geld- leeningen bedragen Tc Doornijk en Hasselt omtr. 6 fr. per inwoner Te Leuven 5 Te Charleroi en Turnhout 4 4/5 Tc Mechelen en Rousselaere 4 Te Kortrijk en Thienen 3 2/3 En te Aalst 4 De aanstaande kiesstrijd zal ons meer dan eene gelegenheid geven om aan te halen wat er met de leeningen is gedaan en wat er nog mede zal verricht worden. Hoede Stad door het initiatief en het wijs bestuur der catholieke Panij is veranderd seder twintig jaren, welke werken er zijn uitgevoerd, dat is te zonneklaar om daar over lang te moeten twisten. «o» Opbrengst van vorige lijsten fr 651 00 Twee zusters van Aalst, vra- gen«den zegen voor hare familie fr. 5,00 Naamloos, fr. 2,00 De Z. E. H. Pastoor-Deken en de EE. HH. Onderpastoors van Sl Martinus, Aalst. fr. 75,00 E. H. De Clippele, Pastoor, Meldert, fr. 25,00 VEROORDEELD.—J. B. Van Was- senhove, boomsnoeier, die op 24 Augusti 1902 te Sl Lievens-Houttm den genaam- den Strafien De Jaegher, jachiwachter, omvirrcschoot in de omstandigheden welke onze geëerde lezers zich zullen herinneren, is door het Assisenhof onzer Provincie tot 10 jaren dwangarbeid ver oordeeld. De veroordeelde is 42 jaren oud en heeft reeds 6 veroordeelingcn ondergaan wegens jachtmisdrijf. D A V I D S F O N D S Afdeeling Aalst en Omstreken. TOO\Kl'\DI(l gewijd aan Klassieke Muziek en VOORDRACHT, door den E. H. Schelstraete, in de Stedelijke Concertzaal, Keizerlijke Plaats. op Maandag 2 Februari igo$% om 5 '/t uren 's avonds, Toegang kosteloos voor de Leden en hunne Huisgenooten van de Afdeeling, c-n van het Syndicaal van Reizigers, Kler ken, Handelaren en Patroons. Andere personen betalen eenen frank inkomgeld. Voor verdere inlichtingen, raadplege men het programma. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag i Februari 1903, M. De Weale, Kerkstraat. TE AALST. BISSCHOP EN MARTELAAR, bijzonderen patroon tegen keelpijn, maagpijn, krampen,brand, enz. op Dijnsdag 3 Februari igo3, 's morgens ten 6 uren, de eerste Mis. Ten 8 uren de Hoogmis. Ten 4 uren het Lof. Men kan alle dagen gezegend worden met de relikwieën van den H. Blasius. Creemboter. Markt van MwlStfeSig Zaterdag 3i Januari igo3 i3o Kilogrammen ter maikt. Prijs fr. 3,io tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zateidag wer den 365 kionten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2920 kilos. Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter boek- en steendrukkerij van Den Denderbode. Te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode, Geïllustreerde Post kaarten, aan fr. 0,20 en fr. o,5o het dozijn. Met de post verzonden, 5 cen tiemen meer. Aalst. Maandag nacht is de muur van een gebouw dienende tot tabakfabriek van M. De Hartog, staande in de St-Jobstraat, en toebehoorende aan M. Felix Cumont, gedeeltelijk ingestort. Een gedeelte van den muur is op het bed gevallen van M. Andreas Van den Bremt en zijne vrouw, terwijl dezen rustig lagen te slapen. Gelnkkiglijk zijn zij er met den schrik van afgekomen. Aanhouding van Aalstersche kreemers. Een telegram gezonden door den heer De Winter, Onderzot-ks rechter te Antwerpen, verzocht onze Ste- pelijke Politie de familie van de volgende personen te willen berichten dat zij op bevel van 't Parket aldaar zijn aange houden i° De Schryver Jan, bijgenaamd Poelj; 20 Bombeek Camiel, id. De Messer 3° DePetter Emmanuel, id. Fitter 4° Van den Brempt Leo, Geeraardsberg- sche Steenweg. Zij zijr. verdacht van te Niel bij middel van bedrieglijk kaartleggen eene som van meer dan 1200 fr. ontvreemd te hebben en ziehier in welke omstandigheden Zekeren dag waren ze te Niel aan 't kaartleggen en een persoon aldaar tegen woordig werd aan 't spel gelokt. Die per soon, een landbouwer zegt men, speelde eerst voor 5 fr. doch verloor 200 fr. Nu, hij wilde nog eens de kans wagen doch bezat nog s<echts een bankbrief van 1000 fr. Onder voorwendsel van den bankbrief te gaan wisselen trok zekere Ledegen Henri er meè op den loop. Ledegen schijnt voortvluchtig te zijn. Óver weinige weken werd aan onze Stedelijke Politie 't adres gevraagd van al de kreemers al hier verblijvende eene confrontatie had plaats en dc aangehoudene kreemers werden door den bestolene, de bazin en andere getuigen erkend. Onnoodig bijna er bij te voegen dat de aangehoudenen de roode leerstelsels aankleven en veel in betrekking zijn met gekende roode fijnaards. Erembodegem. Maandag 11. is het huis gestarn nabij de kapel ter Muren, eigendom van M. Rollin-Borreman en bewoond door Van de Sype, slachter en herbergier, de prooi der vlammen gewor den. Weinig is kunnen gered worden en wat dan nog gered was, is ten grooteren deele gestolen geworden. Ookden zelfden dag om 4 uren namid dag is er vuur ontstaan in 't houillemaga- zijn der W* Ghyssens 't welk ten gronde werd vernield. Luisterrijk Muzikaal AVONDFEEST, te geven door de leerlingen der Muziek school, met de welwillende medewerking der Fanfaarmaatschappij De Dender- galm en der Tooneelmaatschappij De Dpnderzonen op Zondag i5 Februari igo3, in de groote zaal van het Dorp, om 5 1/2 uren 's namiddags. Boven de uitvoering van verschillige muzi< ksiukken en een Koor door de Ueilingcn der Muziekschool, zal men opvoeren DE GROLPOT, tooneelspel in een bedrijf en de HUWELIJKS- GETUIGE, blijspel in een bedrijf. Ingangsprijzen ie Rang, fr. 1.00 2* Rang, 5o centiemen. Van het Beheer van n hm staatsspoorwegen is ver- JL~JL_jJD] schenen De kleine Reis- gids voor Februari. Prijs 10 centiemen. (Ingezonden). De meid van M. D., Sennelaan te Brussel, vond Woensdag morgend hare meesters bijna verstikt door de gas. Zij riep om hulp en toen M. en Mad. D. met de hulp van eenen geneesheer tot het be wustzijn waren gekomen, vernam men dat de man, 's avonds te voren, thuis komend een gasconfoor wilde ontsteken, Geene stekskens vindend, zag hij er van af en ging naar b:d. zonder de kraan van de gas terug te sluiten. De verstikkende lucht was in zijne slaapkamer doorge drongen. Ware de meid een uur later gekomen, dan hadde de dood haar werk verricht. De rechterlijke policie te Brussel heeft Woensdag avond in een koffiehuis te midden der stad twee kerels aangehou den, die den kost verdienden met slavin- nenhandel. Zij zijn ter beschikking van het parket gesteld. De vrouw van eenen pompier te Sint Gilles had voor hare twee kinderen, die onpasselijk waren, eenen geneesheer geroepen en deze schreef een middel voor, waarin chloroform gemengd was. Dit voorschrift was vergezeld van eene aan beveling aan .le moeder, het middel slechts bij zeer kleine hoeveelheden toe te dienen. Maandag moest de moeder uit gaan en zij verzocht eene buurvrouw, gedurende dien tijd de kinderen te ver zorgen. Toen de moeder weg was namen de kinderen het fleschke medecijn en dronken het uit. Toen eenige oogenblik- ken later de buurvrouw in de kamer kwam, lag een der kinderen stervend op het carpet voor het bed. Dokters werden geroepen en alle mogelijke hulp werd aangewend, doch vruchteloos. Het kind stierf ondanks de beste verpleging. Het andere kind, dat ook bewusteloos was, maar in minderen graad wus aangedaan, werd na doelmatige verzorging in 't leven gehouden. Ledeberg Een begrafenis in twee bedrijven. M. Botterman, voor zitter van den Hospicieraad, alhier, is deze week gestorven. In zijn leven had hij in zijn testament bepaald, dat hij bur gerlijk wilde begraven worden. Zijn einde voelende naderen, ontbood hij evenwel eenen priester aan zijn sterfbed, sprak zijne biecht en ontving de laatste H. Rechten. Hij had den tijd niet de bepalingen in zijn testament te veranderen en verzocht mondelings, met de Kerk verzoend zijnde, dat zijn lijk op godsdienstige wijze zou ter aarde besteld worden. Woensdag namiddag, ten 3 ure, werd het lijk door de Geestelijkheid afgehaald aan het sterfhuis, Brusselschen Steenweg. Nadat in de kerk de lijkgebeden waren opgezegd, begaf de stoet zich naar 't kerk hof. De toelating tot begraven was in regel, doch de grafkelder, waarin 't lijk moest bijgezet worden, was" niet gereed. Het lijk werd dus voorloopig in den kel der van het doodenhuis geplaatst. De vrijdenkers die op eigen hand doods berichten hadden doen drukken, waarin noch de vrouw noch de familie van den aflijvige vermeld stonden, waren woedend toen zij vernamen hetgeen gebeurd was. Zij liepen naar het gerechtshof met het testament, doch daar ze niet in regel wa ren, werden ze daar afgescheept. Ze hielden nochthans hunne burger lijke begrafenis en berichten de vrienden en kennissen dat M. Botterman Woens dag niet begraven was, maar Donderdag zou begraven worden. Onnoodig te zeg gen dat zulks veel volk te been bracht. Dondeiderdag kwam de beste lijkwagen aan het huis van Botterman. De deur werd niet geopend. Een aantal kronen werden op den lee- gen wagen gelegd en met twee muzieken aan het hoofd, die doodenmarschen uit voerden, trok de stoet samengesteld uit een aantal dweepers, naar het kerkhof. Niemand van de familie, den Gemeen teraad, het armbureel of de Hospicieraad nam deel aan deze uitzinnige parade. Op het kerkhof werd het lijk van M. Botter man uit het doodenhuis gehaald en in den grafkelder neergelaten. Zoover wordt de godsdiensthaat te Ledeberg gedreven. DE SIROOP DE PRATERE is de beste hedendaagsche borstremedie zij geneest zeker en spoedig den hoest, bionchieten, influenza, keelpijn, stemver- lies, vallingen, asthma, tering, enz. Volgens de proef gedaan door de groote geneesneeren is de Siroop Depratere de krachtigste aller b^rstgenezende reme- diën, omdat zij spoedig en rechtstreeks werkt door de ademhaling op al de borst pijpen zonder de maag te hinderen. Prijs 2 franken de flesch. Te bekomen te Aalst, apotheek Callebaut Sottegem, Vanderscheuren en in alle goede apothe ken. De botsing te Saventhem. Toen verleden Zondag een trein botste op eenen lossen wagon, die te Saventhem op de spoorbaan stond, was't eerste ver moeden dat hier kwaadwilligheid was gepleegd. Het onderzoek heeft nu bewe zen dat dit waar is. In den voormiddag had men den wagon op eene zijbaan, geplaatst, en derwijze dat een stalen blok, met hangslot vast gezet, het wegrijden onmogelijk maakte. Welnu, bij het voorbijrijden van den vorigen trein stond de wagon er nog en de blok was nog vast. De sleutel van het hangslot was irr de statie en deze zelf was met tenen sleutel toe. Een misdadiger moet dan met een val- schen sleutel het hangslot geopend en den blok verplaatst hebben, om den wagon op de hoofdbaan te stooten. Een jong meisje van een twintigtal jaren werd te Fumal door eenen trein vei rast en overreden. De beenen van het slachtoffer werden afgesneden en deze werden door de wielen der locomotief meegenomen tot in de statie van Fallois, drie kilometers van de plek waar het ongeluk gebeurde. De expresstrein, die ten half 6 's avonds naar Tongeren reed, is te Rotselaar op eene kar gebotst, die door den bareel reed. De voerman werd ge kwetst en de peerden gedood. De trein bleef ongedeerd. Men meldt uit Bitsingen Men heeft in deze gemeente eene merk waardige oudheidkundige ontdekking ge daan. Fransche kloosterlingen doen een groot gesticht bouwen op den heuvel van den linkeroever van den Jeker achter de kerk. De werklieden van den aannemer M. Limère aan de grondwerken werkzaam, hebben op eene diepte van een meter, eene groote hoeveelheid bewerkte silex- steenen gevonden, welke, van het steen tijdperk afkomstig zijn. Vele dezer steenen zijn bijzonder schoon. Het zijn messen van alle grootte, knodsen, bijlen, pijlen en andere zaken waarvan men het ge bruik niet kent. Men heeft ook stukken zandsteen ge vonden. Deze steenen hebben waarschijn lijk gediend om te malen. Dit is ten minste het gedacht van M. Huybrechts van Tongeren, een deskundige in deze zaken. M. Huybrechts denkt dat deze steenen dagteekenen van drie of vier eeuwen voor Christus. De lotingdag is te Thorhoui getee- kend door bloedige gevechten. Een miliciaan heeft 2 messteken gekre gen, die zijn leven in gevaar brengen. Een landbouwer, die op 't veld werkte, is in den valavond door eene bende lotelingen overvallen en zoo wreed geslagen, dat hij in stervensnood te bed ligt. In den avond hebben nog verscheidene bloedige gevechten plaats gehad. Woensdag namiddag heeft te Heyst- op-den-Berg, op het Kruispunt, eene wreede vechtpartij plaats. Zekere L. V. K. was onlangs uit de koolmijnen terug grkeerd, waar hij werkzaam was, omdat zijn broeder aan de loting moest deel nemen. Dezen namiddag kreeg hij in de her berg van M. G. Busschots twist met an dere jongelingen. Weldra werden de messen getrokken er, V. K. bekwam ver scheidene steken. Hij kon nog tot aan de overzijde der straat vluchten, doch viel daar in bezwijming. Dokter Van den Broeck, in der haast bijgeroepen, vond zijnen toestand zoo erg, dat hij hem de laatste HH. Sacramenten deed toedienen Het slachtoffer heeft onder andere twee steken in den buik bekomen, de inge wanden puilden hem uit het lichaam. De dokters Brems en Vanden Broeck hebben het noodig geoordeeld hem naar het hos pitaal van Mechelen te verzenden er is weinig of geene hoop op redding. Een loteling en diens schoonbroeder zijn door V. K. als de daders aange wezen. Het slachtoffer is 26 jaren oud en onge huwd. Te Haecht wilde Zondag avond een Leuvenaar op den voorbijrijdenden stoom tram springen. Hij schoof uit, een zijner beenen raakte onder het rijtuig, en dit lichaamsdeel werd onder de wielen ver morzeld. Maandag avond werd in de zelfde ge meente. een man die min of meer dronken was, door den stoomtram verrast en op den slag gedood. Een zijner beenen was afgereden. Er wordt beweerd dat deze laatste zelf moord pleegde. Marie D. 22 jaar, geboren in het West Vlaamsche stadje Wervicq, op de Fransche grens kwam met haren verloofde aandemairie van Wasquehal, een Fransch dorp, om ondertrouw te doen De griffier vroeg een uittreksel harer geboorteakte en, groot was zijne verwon dering, toen hij zag dat zij bij hare geboorte ingeschreven was als Karel- Lodewijk. Natuurlijk werd voorloopig mis schien wel voor goedvan het huwelijk afg«zien. Er zal nu een rechterlijk vonnis noodig zijn om te bewijzen dat Charles- Louis een meisje is. Dijnsdag nacht om half elf, is te Namen een dynamietaanslag gepleegd tegen de woning van M. Gilson, bestuur der der werken aan de koolmijnen van Falisolle. De binnen- gelijk de buitendeuren wer den losgerukt, de zolderingen vernield en de vensters verbrijzeld. M. Gilson en familie waren naar bed niemand werd getroffen, zoodat er God dank geen slachtoffers te betreuren zijn. Een bediende der accijnsen, Achille Fourneau, wonende te La Louvière, is sedert Zondag vermist. Hij had bericht zijner verplaatsing naar Frameries ont vangen en ging het middagmaal nemen te Cuesmes, bij zijne ouders. Toen ging hij henen, om te Frameries een huis te zoe ken en sinds dien heeft men hem niet meer gezien. Men verontrust zich over die verdwijning zooveel te meer, omdat een neef van hem over twee jaren op even geheimzinnige wijze verdween en men later zijn lijk gedeeltelijk veibrandin eene hooimijt terug vond. DE MH.A8SE-TURF is het meest gevraagde gesuikerde voeder om dat het voor denzelfden vervoerprijs, voor de zelfde onkosten van fabrikatie, voor de zelfde winst, eene bijna dubbele hoeveel heid suiker levert van die door zijne con currenten geleverd. De Z. E. H. Evcraert, pastoor te Ledringhem, in het noorden van Frank rijk is van zijne jaarwedde beroofd,omdat hij aan de tersie communiekanten den catechismus m het Viaamsch leerde Men vreest dat de doofstommen gestichten, door de Broeders bestuurd aan den willekeurigen maatregel van M. Combes met zullen ontsnappen. Talrijke j geneesheeren hebben een vertoogschrift onderteekend, dat naar de Kamer gezon den is en waarin zij vragen dat ten min ste de gestichten zouden gespaard wor den, zooniet zullen 3,000 arme doofstom men van alle onderwijs beroofd zijn. Groote brand in een zinneloozen- gesticht. 5o slachtoffers.Uit Lon den wordt geseind den 27 Jan. Een vreeselijke brand is dezen morgen uitgebroken in het zinneloozengesticht voor vrouwen te Colney Hatch, in 't Noorden van Londen. Het vuur ontstond in ec-n voorloopig gebouw, waar ongeveer 200 vrouwen waren onder dak gebracht. De vlammen verspreidden zich zoo snel, dat hulp zeer moeilijk werd. Talrijke personen zijn dan ook omgekomen, maar aangezien veel zinneloozen de vlucht hadden genomen, is het onmogelijk ge weest het juist getal der slachtoffers op te geven Men schatte het later op 5o. Het was rond half zes in den morgen toen het vuur uitbrak in de joodsche af deeling, die geheel afgezonderd staat van het hoofdgebouw en bestaat uit vijf ge bouwen in hout. Daar men aanstonds zag dat er van die gebouwen niets te redden viel, bepaalde het personeel er zich bij de bewoonsters te redden en de ongelukkigen gerust te stellen,daar allen zeer opgewon- dea waren. Toen de pompiers ter plaatse kwamen vormden de gebouwen nog slechts een enkele brandstapel. Er viel dus niets meer te doen dan te beletten dat het vuur zich zou meedeelen aan de hoofdgebou wen. Eerst tegen half tien in den morgen gelukte men er in alle gevaar te bezwee- ren. Van de vijf gebouwen blijft er niets over. Te 10 ure haalde men de eerste twee lijken uit de puinen. Zij waren ge heel verkoold. De opzoekingen worden zoo snel moge lijk voortgezet. Intusschen maakt men allerlei gissingen over het getal slacht offers. De brand greep zoo snel om zich heen, dat men de zinneloozen in haast moest doen naar buiten gaan. Vele ont snapten daarom in de andere afdeelingen van het gesticht, zoodat men onmogelijk het juist aantal der in de vlammen omge komen kan opgeven. Toch vreest men dat het cijfer 5o niet overdreven is. Er zijn ook twee ziekenverzorgsters, die den dood hebben gevonden, toen zij de zieken wilden redden. In tegenspraak met wat er eerst gezegd werd, is het gesticht van Colney Hatch niet uitsluitend voorbehouden aan de vrouwen. Het bevat omtrent 2000 ver pleegden, waaronder 800 mannen. De verdwenen vleugel was bewoond door 600 vrouwen. Sommige bladen kondigden gisteren middag aan dat men 5o lijken uit de puinen had gehaald. Het schouwspel rond het gesticht was in den loop van den dag hartscheurend. De bloedverwanten der verpleegden ver drongen elkander voor de poorten en vroegen snikkend naar nieuws, 't welk de bedienden meestijds niet konden geven. Het personeel heeft eene zeer moeilijke taak gehad om de verpleegde te helpen, welke zoo zeer door schrik aangegrepen waren.dat men ze met geweld moest mee- sleepen om ze te redden. Te midden vaneen verstikkenden rook, die elke beweging verlamde, moesten de bedienden de zinneloozen, die buiten zichzelven waren, naar het hoofdgebouw overbrengen. Er blijven van de afdeeling waar de brand woedde, enkel rookende puinen over. Volgens de laatste berichten zou men 52 lijken gevonden hebben, waaronder die van de twee ziekendiensters. Vele slachtoffers zijn in hun bed levend ver brand. Andere werden gestikt in eenen hóek gevonden. Het zijn alle vrouwen, meest joodsche. Het afgebrande gebouw was in hout en ijzer. Op't oogenblik dat men het vuur kon bemeesteren, bereikten de vlam men reeds het gebouw der ketels. De puinen bedekken bijna anderhalf hectaar. Het personneel zoekt de stukken van lijken bijeen. Terwijl de meeste zinneloozen uiterst opgewonden waren en de verplegers al het mogelijke deden om ze te stillen, waren er andere die lachten dat zij schok ten en een geweldig plezier hadden in dien brand. SPECIALISTE, BESS ER VI PAR LES SdURS DE CDARITÉ 79, rue de Nnetltut, JUMET (prés Chaileroi; HPRHIPC ruptures)guérisoncompléte tlLfinlLu de toute hernie, sans bandage, pour la vie, en quelques jours, par la méthode perfecilon née du docteur L. Docmaux, spécialiste. Plusieurs milliers de guérisons authentiquesdemander adres- ses de personnes dignesde foi, guériesdepuisOans. HYDROCÈLE, VARICOCELE 3ues jours pour la vie, par les procédés spéciaux du octeur L. Dogniaux. DIFFORMITÉS DES ««BRES;™^: gum, ankylose vicieuse du genou, etc., etc. Le docteur L. DOQNIAUX, spécialiste, recoil, 79, rue de l Irutxtut, h Jumet, lundt et mcrcredi de 1M heitres THiphone 473 BURGERLIJKE STAND DER STAD AELST. geboorten. Mannelijk geslacht 12 Vrouwelijk idem 9 21 HUWELIJKEN. F. De Smedt, kuiper, met S. De Neve, b. F. De Cock, z. b. met R. Van Langenhoven, z. b. L. Amandt, kui- per, met A. D'Haese, br. L. Van de tvieerssche, tw, met Van Hover, tw. J. Corthals, tw. met J. De Wuffel, tw. OVERLIJDENS. F. Van Lierde, wr Goens, gepens. 66 jPeperstr.M. Coppens, wr Steleman, z. b. 74 j., Lange Zoutstr. F. Roe- landt, w® Van der Biest, herberg. 78 j.,

De Denderbode | 1903 | | pagina 2