Donderdag 3 Februari 1905 5 centiemen per nummer. SB8*6 Jaar 5776 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad eo 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Socialism en Huisgezin. Maria Van Brabant Aan 't adres der nonnenplagers. De nieuwe eeuw. De brouwerij io Engeland. De ongevallenwet. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQIIF, SLUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladziJ'de 50 centiemen. - Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Gij lastert ons, roepen de socialisten ons toe, als wij hen durven zeggen Gij zijt vijanden van 't huisgezin, van 't fami lieleven. Welnu, wij willen herhalen wat wij lezen over het huwelijk in 't orgaan van den Franschen leider Jaures, den aanbid der van 't gulden kalf Rotschild en ophe- melaar van den afgevallen seminarist Combes, de hoofdman der godsdienst haters en vervolgers van priesters en kloosterlingen in Frankrijk Men heeft de sterkste en de meest beslissende bewijsredens aangevoerd te gen het godsdienstig huwelijk en men heeft al zijne noodlottige gevolgen aange toond. Men zal den band van het godsdiens tig huwelijk slechts kunnen verbreken, mits eenen volhardenden moed, door eene redema tige en wereldlijk® opvoedin;, met het vlakaf te weigeren. Het burgerlijk huwelijk is van min der strengen aard tegen den mensche- lijken persoon, doch niettemin komt het NIET MEER OVEREEN MET DEN TOESTAND ONZER ZEDEN. ii Het is zeker dat de wet op de echt scheiding, in 1894 gestemd dank aan M. Alfred Naquet, de uitwerksels van het burgerlijk huwelijk heeft verzacht, doch behalve dat die wet ons thans niet vol doende is, vereischen de dagelijksche uitlegging welke vijandige rechters er aan geven en de rechterlijke hinderpalen waarmede men hare uitvoering omringt, dat zij weldra vereenvoudigd en meer uitgebreid worde. .Dus het ideaal der socialisten is de af schaffing van het huwelijk, van het fami lieleven de vrijheid voor man en vrouw van samen te komen en van elkander te verlaten naar goeddunken en dan de kin- ders door den Staat voortgekweekt en op- gevoegd. De socialisten willen dus dat er geene andere dan onwettige kinders geboren worden, en, volgens hen, is dat eender beste middels om iedereen hier op deze wereld gelukkig te maken en in overvloed te doen zwemmen.... De stad Parijs geeft ons een voor beeldje van 't gene het op de wereld dan Histonek-Dramatiek verhaal. 8" vervolg. Spreek, zeg ik u, wie vermoedt gij Ik vermoed niemand, doch ik weet zeker dat het de koningin is, Maria van Brabant, die den wijn heeft vergiftigd. VII. - LIST EN BEDROG. De kanselier of opperminister kwam 1? ^.koningin Maria van Brabant be schuldigen van het jong prinsken vergif tigd te hebben. Die sluwaard wist heel wel wat hij deed en waaraan hij zich blootstelde. Koning Philip sprong op, in vurige gramschap, en riep heftig Ge liegt, schurk, ge liegt I Ik heb het wel gezien tjij hebt altijd de koningin gehaat en nu maakt ge gebruik van ons ongeluk, om haar verdacht te maken al wat ge zegt, ts valsch; ga weg; ze moest mijne kinde ren met vreezen ze weet wel dat ik zou gestreden hebben, om haar kind op eenen troon te plaatsen. S're» sprak de valschaard heel koel, t is heel goed; ik ga aanstonds weg, nooit zult ge mij nog zien... Maar ik herhaal u: Maria van Brabant is plichtig uit haat en ambitie heeft zij Lodewijk van Frank rijk van kant gebracht. Ik voeg erbij zijn zou. Een Fransche schrijver stelde dezer dagen vast dat een derde der kin ders die aldaar geboren worden, onwettig zijn, en hij die ze van nabij aan 't werk zag, noemde die kinders recruten der misdaad, 't is te zeggen, leerlingen ter school van moord, bandieterij en brand stichting. Reuk- en gezichtsvermogen.Zoog dieren hebben een reukvermogen, dat hen bijna nooit bedriegt. Een hond herkent zijnen meester voornamelijk door zijn reuk. Een geit zoekt haar jong uit honderd andere alleen met haar neus. Heeft men eene koei haar kalf afgenomen en brengt men het haar terug, dan is de moeder niet gerust gesteld, vóórdat zij het kind aan alle kanten heeft besnuffeld. Alle vogels hebben echter een zeer ge- brekkigen reuk en smaak. Zij komen overal,in slachthuizen en rioolmondingen, waar eene verpeste lucht heerscht, en pik ken alles op wat maar eetbaar is. Men ziet dikwijls de bevalligste vogels, door dichters veel bezongen en door schilders vaak afgebeeld, op het veld graankorrels pikken uit het mest van eene pas voorbijgetrokken kudde. Kortom, het is onbetwistbaar, dat de vogels een scherp gezichtsvermogen en de zoogdieren een zeer sterk ontwikkeld reuk vermogen bezitten. Het gebrekkige van het eene zintuig schijnt bij beide diersoor ten door scherpe ontwikkeling van het andere te worden opgewogen. Ziehier hoe de Parijzer correspondent van den liberalen Le Matin, een Ant- werpsch blad, de politiek van het kabinet Combes veroordeelt Wat er bewonderenswaardig is in deze politiek is dat, terwijl men in Frank rijk de kloosters verjaagd, M. Delcassè, minister van buitenlandsche zaken, zich verzet tegen het verminderen hunner toe lagen in 't Oosten, waar zij de bescha ving vertegenwoordigen en den Franschen invloed verspreiden. Ziedaar eene orde, die men te Parijs aan de deur walst, omdat zij nutteloos en vadsig is en enkel kwaad sticht maar, gaat deze naar het Oosten of eene Fran sche bezitting, seffens wordt zij verdedigd door M. Delcassé, als bewijzende groote diensten, als een lichtbaak te midden van 't barbarendom. Sire, doe het onderzoeken en is 't niet echt, straf mij dan als lasteraar; reeds zijn de hooge rechters, de prinsen van uw koninkrijk, verwittigd zij hebben mij hooren spreken dat zij oordeelen tus- schen de koningin en mij Ik wil dat niet voor de eer der ko ningin Gij vrees dus ook dat myne be.... Ik vrees niels, maar ik wil haar dien smaad niet aandoen nooit zou ze mij dit kunnen vergeven. En om die ijdele vrees, duift gij niet onderzoeken wie uw oudsten zoon vergiftigd heeft en wie het leven der an deren bedreigt Sire, ik heb te veel ge zegd, om achteruit te wijken. Welnu, Sire, ik, uw staatsminister, ik beschuldig Maria van Brabant van uwen oudsten zoon vergiftigd te hebben en ik heb de bewijzen ervan. Welke bewijzen Dat de prins vergiltigd is met een sap dat zij trekt uit hare bloemen; ge weet dat zij eene geheime kamer van botaniek heeft. Welnu Doe onderzoeken met welke soort van vergif uw kind is vermoord. Ondertusschen kwamen de broeders van den koning binnen het waren de hertog van Burgondië en de graaf van Ar tors. Zoodra zij hoorden, waarvan er spraak Welk verschil tusschen de geweldige en tevens schijnheilige taal onzer radi caal-socialistische bladen en die der Union libérale, voorgezeten door M. Henri Barboux. En met welk een haast zullen al de WAREliberalenzich in den toekomenden strijd scharen naast de Deschanel's en de Ribot's, die onlangs met eene verhevene welsprekendheid, de edele grondbegin selen herinnerden, die de ziel zelve van het liberalism zijn. Wel, natuurlijk bemerkt Het Han delsblad 11 wij hebben altijd gezegd dat wij, die de vrijheid van onderwijs en de vrijheid van godsdienst voor elkeen vra gen, veel meer liberaal zijn dan fanatieke sectarissen, die daar staan te pochen over hunne verdraagzaamheid en hunne breede gedachten, en die in werkelijkheid niets zijn dan kleine menschjes met enge be- gripjes zooals onze vriend Rip die heet. 't Is maar jammer, dat hij zelf tot de collectie behoort. Twee telegrafische tijdingen doen ons zien, dat we in de eeuw der verrassen de geoeurtemssen zijn gcireaen. Te Rome is de wet gestemd tot inrich ting der staties van draadlooze telegrafie tusschen Italië en Zuid-Amerika En uit Parijs meldt men dat Santos Dumont eenen dienst voor reizigersver- voer per bestuurbaren luchtballon gaat inrichten. Na deze tijdingen te hebben gelezen zullen ouderen van dagen denken, dat zij het laatste hebben gezien van wat het menschelijk genie zal kunnen ontdekken. Zij hebben ongelijk het temeenen; wat onze achterkleinkinderen zullen zien eer men zal schrijven het jaar Onzes Heeren 2000, zal onze gedachten nog te boven gaan. Het is stellig, bij voorbeeld, dat wan neer deze eeuw zal afgeloopen zijn, geen enkel gerij nog door paarden zal getrok ken worden. Edison heeft nu een motor wagen gemaakt, met een motor van nieuwe vinding, en bestemd om de zwaarste vrach ten te vervoeren. Onze nakomelingen zul len de zwaargeladen wagens met snelheid door de straten zien rijden. Edison is overtuigd dat men het middel zal vinden om het geheim der bij middel van draadlooze telegrafie geseinde tele grammen te verzekeren dit vraagpunt is zijne oplossing nabij. Aan de vliegmachienen hecht de groote Amerikaan geen het minste belang, omdat daze uitvinding nooit eenige handels was, zij ook, die eene hooge achting had den voor de koningin, zij ook sprongen op van verontwaardiging Weihoe riepen ze, hij durft de koningin beschuldigen de deugdzame Maria van Brabant!... Nu ziet men welke valschaard hij is Nooit, zoo sprak graaf d'Artois, nooit heb ik betrouwen gehad in dien ellendi- gen barbierszoon Plij heeft u altijd be drogen ook ons kon hij hier niet hooren of zien! Nu ziet gij welke slang gij in uw Hof hebt opgevoed. 11 Baron Labrosse, die inderdaad de zoon was van eenen armen barbier, (doch dit geeft er niets aan, een brave barbierszoon is zoo goed al wie ook, de stand van ge boorte doet er niets aan; 't is naar 't hart en de inborst dat er moet geoordeeld wor den) Baron Labrosse verkropte zijne woede inwendig, zwoer zich later te zul len wreken en hield koelweg zijne be schuldiging staande. Ge lastert, brulde graaf d'Artois, in naam van 't gansche Ridderschap, ik zeg u dat ge liegt en lastert I Ik spreek de waarheid, zegde La brosse en dit zeggende, doe ik mijn plicht! Ik verpand mijn leven op mijn woord: De oude geneesheer van 't Hof heeft verklaard dat de prins vergiftigd is met laurier-sap; dat de geneesheer in uwe tegenwoordigheid het laboratorium der koningin onderzoeken waarde zal hebben en hoogstens goed zal zijn, als spectakelstuk in cirken onder de open lucht. Doch 't is van de opzoekingen der bac- teriogisten dat Edison ontdekkingen ver wacht, die onder oogpnntvan belangvoor het menschdom, alleszullen te boven gaan wat tot hiertoe werd gevonden. De meeste tot hiertóeongeneesbaar ver klaarde ziekten zullen, door de vereenigde krachten van heelmeesters en bacteriolo gen. voortaan eene kleinigheid zijn en het oogenblik nadert besloot Edison, waarop, door transfusie van het jonge bloed van dieren, in de gedroogde aders van ouder lingen, het verlengen van het leven der menschen niet langer een droombeeld zal wezen. Beste lezers, die nog jong van jaren zijt, misschien zijt ge nog bijtijds geboren om, wanneer ge 200 jaar zult zijn, nog eens aan hertrouwen te denken..... Socialistische besturen. Er zal voor het in orde brengen der begrooting van de gemeente Jupille waarschijnlijk bijzondere commissaris worden benoemd. niet in, eenen schepene te benoemen, in vervanging van dokter Ponton, die sedert meer dan een jaar zijn ontslag heeft ge geven. Het is kortom een warboel tot in den hoogsten graad. Eenige cijfers getrokken uit een verslag van den consul van Frankrijk te Dover. Het kapitaal in de Engelsche brouwe rijen belegd, kan geschat worden op 5 milliard frank. Engeland bezit 6,739 brou werijen welke in 1901 60 millioen hecto liters bier voortgebracht hebben. Een mooi cijfer zal men zeggen. Ja, doch Engeland bekleedt maar de derde plaats onder de landen waar bier gebrouwd word. Ziehier welk, in 1901 het getal brouwerijen met hunne opbrengst ge weest is in de voornaamste landen Duitschland 19,281 brouwerijen, 69 millioen hectoliters Vereenigde-Staten 2412 brouwerijen, 67 millioen hectoliters; Engeland 6739 brouwerijen, 60 millioen hectoliters Oostenrijk-Hongarië i526 brouwerijen, 21 millioen hectoliters Bel gië 3223 brouwerijen, 14 millioen hecto- Neen neen 't Is onmogelijk Uw haat verblindt u De smaad ware te groot voor de koninklijke familie De koningin beschuldigen I... |'t Ware te afgrijselijkEn eene koningin, gelijk Maria van Brabant, die, om zoo te zeg gen, aanbeden wierd door iedereen... Labrosse werd verweten, bedreigd, ja bijna mishandeld hij verdroeg alles ge duldig en zegde 1 Sire, ik wist wat hier ging gebeuren. Alles gaat tegen mij keeren... Ik ben slu waard, valschaard, men verwijt mij mijne geringe afkomst, omdat ik altijd mijnen vorst trouw heb gediend en nu geheel zijne familie wil redden... De afgunst eener moeder is onbegrijpelijk. Heb ik gezegd dat het kind gestorven is door vergif Neen, de geneesheer van 't Hof heeft het verklaard en moet de misdaad ongestraft blijven... Mijn laatste woord is De koningin is plichtig of ik ben een lasteraar en verdien de dood Meer zeg ik niet... Maar als de andere prinsen allen vergiftigd zijn 1... In zijne eerste woede verwierp koning Philip de vraag van zijnen kanselier... Doch weldra viel hij in zware moedeloos heid en wanhoop, hij dweepte met zijne droefheid en wilde alleen zijn, gansch alleen. V» soli Wee aan den mensch die alleen staat 1... Alleen zijnde, koning liters Frankrijk 2540 brouwerijen 9 mil lioen hectoliters Rusland 1025 brouwe rijen, 5 millioen hectoliters. In 1901 is het getal der brouwerijen, in Engeland met 3oo verminderd dit komt hieruit voort dat de groote brouwe rijen van dag tot dag machtiger worden, tot nadeel der kleine, welke zij doen ver dwijnen. Een paardenvleeschdiner. In ver band met de hooge vleeschprijzen in Duitschland had het bestuur der Berlijn- sche Vereeniging tot Dierenbescherming reeds vroeger gewezen op het nut van paardenvleesch, waartegen een dagblad was opgekomen met de bewering, dat de leden van genoemd bestuur zelf wel geen paardenvleesch zouden eten. Als ant woord daarop heeft het bestuur der Ber- lijnsche vereeniging in de groote zaal van Louisenhof een diner georganiseerd, waarbij paardenvleesch werd opgediend. Het bestuur was voltallig en meer dan 600 personen bevonden zich aan tafel, dames en heeren, vertegenwoordigers van allerlei vereenigingen, arbeidersbonden, enz. Ook stedelijke autoriteiten waren aanwezig, onder wie de gemeentesecreta- voorts verschillende èetende*pêrsóriërferi meer dan 5o journalisten. Na eenige inlei dende beschouwingen over de geschiede nis en het genot van het paardenvleesch gebruik, nam de maaltijd aanvang. De deelnemers, van wie er enkelen met een angstig hart het diner hadden tegemoet gezien, overtuigden zich weldra, dat het paardenvleesch niet alleen goed. maar zelfs voortreffelijk was. Een tentoonstel ling van paardenvleesch- en worstartike len van de a Vereeniging van Berlijnsche paardenslachters heeft er het hare toe bijgedragen om het gebruik van paarden vleesch ingang te doen vinden. Dezer dagen meldde een blad dat de liberale volksvertegenwoordiger Trasen- ster hardnekkig vijandig blijft aan de verplichte verzekering. Indien dat nieuws nauwkeurig is, is het toch niet min nauwkeurig dat er velen aarzelen onder de liberale Kamerle den. Men zegt dat MM. Hymans en Neujean het beginsel der verplichte verzekering genegen zijn en vele andere liberalen de strooming voor dit beginsel zullen volgen. Wat de radikalen betreft, die sluiten zich in blok bij de verplichting aan. Philip, werd bestormd door duizende ge dachten, en de droefste en de slechtste d'eerste en d'hevigste... Indien Labrosse de waarheid sprak I... Indien de konin gin... Neen, neen 1 't Is onmogelijk I... Maar hij spreekt zoo uitdrukkelijk, hij ia altijd een getrouwe dienaar geweest... Hij doet al wat ik wil... Niet weten wie mijn zoon vergiftigd heeftGeen recht kun nen doen. De koning belt. Een hoveling treedt zachtjes binnen. Sire Verwittig den geneesheer, verwittig mijne broeders en ook baron Labrosse dat zij in het laboratorium gaan. En waar is de koningin Sire, ze weent nevens 't lijk van den prins. Goed, men late haar gerust doe wat ik u gezegd heb. Eenige minuten later men is in <Jie kamer van kruiden en planten, van zaden en bloemen, van verzameling der schei kunde. De koningin alleen bezat den sleutel dier kamer; zij had hem toevertrouwd aan den hofjonker Adéré, zoon van baron Labrosse, een brave en rechtzinnige jon geling. Al te samen gingen ze naar die plaats. Koning Philip sprak geen enkel woord. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1903 | | pagina 1