Zondag 8 Februari 1W)3 5 centiemen per nummer. 5(»lc Jaar 3777 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en t Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Arbeidsongevallen. OM ZES MILLIOEN Zondagrust. Weeral een bloemken voor onze regeering. TENTOONSTELLING DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. - De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad B frankmet den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-26 voor zes maanden fr. 1-76 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. - De onkosten der kwittantiën door de Post ont- rangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, an in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE »tlH. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3<« bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 7 Februari igo3. De bespreking van het wetsontwerp op de weikongevallen is volop aan gang. De strijd zal hevig zijn nopens een punt bijzonder, namelijk of de vrijheid voor DEN PATROON OF DE VERPLICHTE VERZEKE RING ZAL INGEVOERD WORDEN. De Regeering heeft het voorstel der middenafdeeling aangenomen strekkende om de betaling der rente aan een arbeids- slachtoffer, in geval van onvermogen van den patroon, te verzekeren door de On derstands- en Voorzorgskas gesticht m 1890 ten voordeele der verongelukten op den arbeid. Deze kas zou een rijke toelage ontvan gen van het Goevernement. Het kan mild zijn, want als de verplichte verzekering woidt ingevoerd dan moet een stelsel van nazicht ingevoerd worden en zulk eene machien kost minstens, heeft de minister geschat, 70,000 fr. Dus heeft men de gevolgen van het onvermogen van den patroon niet meer te vreezen. Men zal met 5o,ooo fr. per jaar gemakkelijk dat risiko van insolvabi liteit kunnen dekken, nogmaals volgens de schatting van den minister Francotte. Dus 70,000 5o,ooo 20,000 fr. ten voordeele van de ongelukkige werklieden geholpen door de Onderstands- en Voor zorgskas Nu de liefhebbers van den dwang laten niet los. Doch thans moeten zij de- olameeren en zij doen dat ouk M. Verhaegen zegt In plaats van recht te hebben op eene schadevergoeding zullen de slachtoffers eene aalmoes moe ten VRAGEN AAN DIE NATIONALE KAS, indien de patroon failliet gaat. Hoe de drift het verstand toch kan be nevelen De werklieden zullen de hand niet moe ten uitreiken vermits het hun recht is zij staan tegenover die kas niet als bedelaars 1 Zij zijn schuldeischers Inderdaad. De wet zegt als de pa troon niet betalen kan, dan neemt de nationale kas van Onderstand en Voor zorg zijne verplichtingen op zich. Dus is de werkman geen bedelaar, maar een rechthebbende schuldeischer. Wij bekennen het recht af aan zulk ARGUMENT HADDEN WIJ ONS NIET VER WACHT. Een andere spreker verklaart dat die kas de verplichtingen van de onvermo gende bazen niet mag op zich nemen, dat is onzedelijk want het is de vooruitziende doen betalen in de plaats van niet voor uitziende «o# 38* Vervolg. Het diner op Pierrefite- Den volgenden Dinsdag, 6 Januari, om half vijf 's namiddags, waren de twee broeders Fromentel aan de Noorderstatie en stapten daar in den trein om zich, zoo als zij aan Dorgeur beloofd hadden, naar Pierrefite te begeven. De hoofdconducteur had het sein tot vertrekken reeds gegeven, toen het portel van de coupé, waar zij zaten, werd open gerukt en nog een reiziger met groote haast instapte. Hij was een man van veertig jaren on geveer, hoog van gestalte, met een gebie dend voorkomen, zwart haar en knevel en levendige oogen. Hij was in een pels gehuld en rookte eene sigaar. Nauwelijks zat hij of hij tikte even aan den rand van zijn boed en vroeg aan zijne medereizigers Het rooken hindert den heeren toch niet Ik wilde u juist om wat vuur ver zoeken, zegde Jacques, terwijl hij zijn sigarenkoker uithaalde. Declamatie, vriend, declamatie. Vol gens sprtker is vooruitziende wie zijne werklieden verzekert is een zorgeloos man, niet vooruitziende, wie zijne werk lieden niet verzekert Als princiep is dat eene onnoozelheid en men kan er in geenen deele op steunen. Vele kleine patroons hebben het heden daags kwaadzij oefenen stielen uit waar aan, om zoo te zeggen, geen gevaar is verbonden zij hebben nooit ongevallen gekend. Wie zal hun den smaad naar het hoofd slingeren dat ze zorgelooze mannen zijn omdat zij hunne werklieden niet ver zekeren Vele patroons zullen zich verzekeren, eenigen om deze, eenigen om eene andere reden. Doen zij het niet dan zal de zorgeloosheid om geen zier er tusschen zijn, want de kleine patroon heeft een klein kapitaal. Met dat kapitaal, met de vruchten ervan, moet hij leven, zijne fa milie groot brengen, zijnen naam in eere houden. Denkt gij niet dat hij ook een hert heeft om dat te beminnen, lief te heb ben dat hem leven doet Zijn kapitaal is zijn eenige schat. Het kan hem ontroofd worden door een on geval aan een zijner werklieden. En zal die man dat niet overdenken Zonder twijfel zal hij zich veizekeren. Maar thans zal hij het vrijwillig doen. En als hij het niet doet dan zal het wel uit onvermogen zijn omdat de harde strijd der mededinging hem die uitgaven belet te doen. Hij zal daarom meer waken, zijn best doen om de ongelukken te voorko men. En moest het noodlot hem treffen dan zal niet de vooruitziende maar de mach tige, de vermogende in zijne plaats tre den. Men moet elkander helpen in de we reld, al ware zelfs die ongelukkige een kleine patroon Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag 8 Februari 1903, M. Meganck, Leopoldstraat. Nationale Bond der Catho lieke Turn- en Wapenmaat schappijen van België. Vol gens het laatste maandschrift Belgica bestaat genoemde Bond thans uit Veteranen en aanmoedigers 1945, werkende leden 3048, leer- lingen 1760 het totaal beloopt op 6753 leenen. Het getal werkende turners (leden en leerlingen) bedraagt 3048+ 1760 4808, 't zij 1000 turners meer dan verleden jaar (3822). De cijfers zijn schoon, vermits zij gemiddeld 3g oude leden, 62 turners met de leerlingen en 86 leden per kring geven dus overal vermeerdering. Calh. Volkssecretariaat van 't Arrondissement Aalst. Bureel van kostelooze raadplegingen De volgende omzendbrief zal in den loop der toekomende week den heeren Afgeveerdigden toegezonden worden.Wij roepen er de bijzondere aandacht onzer geëerde lezers op in Mijnheer, Onze achtbare Staatsminister,M.Woeste, heeft herhaalde malen den wensch uitge drukt hier in ons Arrondissement een Volkssecretariaat te zien tot stand ko men, in den aard van deze die reeds be staan te Luik, te Gent en in talrijke Arrondissementen. In zitting van 14 December laatst leden, heeft het Middenbestuur van onze Catholieke Kiesvereeniging zijne bijtrede verleend aan dit ontwerp. Ten gevolge dier beslissing hebben wij de eer UEd. ter kennis te brengen dat er te Aalst een Bureel van kostelooze raad plegingen komt geopend te worden. Dit Bureel zal zetelen ALLE ZATERDAGEN van 9 tot 11 uren 's morgens, in de Bovenzaal van den Catholieken Kring iGroote Markt), te rekenen van 14 Februari aanstaande. Het Bureel zal zich bijzonderlijk onle dig houden met het behandelen der zaken hieronder aangeduid i° Aanvragen voor de verschilllge be- heeren van den Staat, zooals IJzeren- wegen, Posterijen, Douanen Genade brieven 20 Inlichtingen en aanmoedigingen aan de candidaten Vrijwilligers van 't leger 3° Briefwisseling van allen aard met de militaire Overheden 4° Ouderdomspensioenen Spaar- en Leengilden 50 Maatschappijen van Onderlingen Bijstand 6° Werkmanswoningen Bekomen van Leeningen, voor den aankoop en het bouwen 70 Onderstand aan de Werklieden die in vreemde landen arbeiden weder- eisching hunner rechten door de bemid deling onzer Consuls 8° Kostelooze raadgevingen zoo op recht als op landbouwkundig gebied 90 Inrichting van Raiffeisen-Kassen 10" Veeverzekeringen en Veekweek syndikaten 11° Arbeidsongevallen zoo in de stede lijke nijverheid als op den buiten 12° Werk van Sl Franciscus Regis Vergemakkelijking van huwelijken tus schen behoeftigen enz. enz. Indien gij personen naar het Bureel zendt, verzoeken wij UEd. hun zooveel mogelijk een aanbeveelingskaart te be stellen geteekend door een der Afgevaar digden van den Catholieken Kiezersbond of door de Geestelijkheid uwer Gemeente Het ware geraadzaam ook het voorwerp der vraag op deze kaart aan te duiden. Wij hopen dat ons Bureel veel nut zal bijbrengen voor menigvuldige onzer vrienden als ook tot de versterking onzer Catholieke Denkwijze en wij rekenen op uwen iever om dtze nieuwe instelling kenbaar en vruchtbaar te maken. HET COMITEIT is samengesteld uit De H. H. Paul De Clippele Baron Leo Bethune Romaan Moyersoen E. H.Van der Schueren, De Leden M.M. Van der Haegen Odilon De Hert Felix Glenisson Edouard Bon Bethune Louis; Nottel- tiers Ferdinand De Cocquéau Norb. De Schijvers Leleu Amaat Van Landuyt Felix. Olivier had onwillekeurig gebeefd, alsof de stem van dien vreemdeling hem onaangenaam aandeed. Laatstgenoemde stak Jacques zijne cigaar toe, nadat hij er met den vinger de asch had afgestooten. Olivier zag den man strak aan, en toen deze, na zijne sigaar teruggenomen te hebben, het hoofd naar den kant van den schilder wendde en hunne blikken elkaar kruisten, overviel hem eene ongerustheid, waarvan hij zich geene rekenschap kon geven. Jacques was, zooals de meeste men- schen die veel gereisd hebben, een lief hebber van praten en daar Olivier, door de gemoedsstemming, waarin hij zich bevond, niet zeer spraakzaam was, nam de marine-dokter de gelegenheid te baat, om met zijn medereiziger een gesprek aan te knoopen. Het was vinnig koud en de waterstoven, waarvoor door de spoorwegbeambten wel wat stiefmoederlijk werd zorg gedragen, gaven zoo goed als geene warmte het was in de coupé dan om te rillen. Meer was er niet noodig voor het on derwerp van een gesprek. De vreemdeling beklaagde zich over de nalatigheid van de spoorwegbeambten en over liet slechte beheer. De maatschappij heeft al eene zon derlinge manier om met het publiek om te gaan, zegde hij. Jacques haalde eene herinnering uit Afrika aan en vertelde van eenen spoor weg aan de Kaap, waar de reizigers van tijd tot tijd moesten uitstappen en helpen om het zand van de rails op te ruimen, daar de trein anders niet verder kon rijden. Olivier nam geen deel aan het gesprek, hij zat stil in een hoek en zag peinzend voor zich uit. De gedachte Gisèle te zullen weerzien, hield hem onafgebroken bezig. Te Pierrefite stapten de drie reisgenoo ten uit. Welzoo, mijnheer, zegde Jacques tegen den vreemdeling, dat is toevallig, moet gij hier ook zijn Ja, zooals ge ziet, mijnheer, ant woordde hij. Vervolgens nam hij beleefd den hoed af en ging heen. Het was een donkere avond en de gas lanteerns aan de kleine statie brandden zoo flets als nachtlichtjes. Jacques nam zijnen broeder onder den arm. Komaan, Olivier, zegde hij met opgewekte stem, wat zijt gij droefgees tig. Ik dacht toch, dat gij verstandiger waart. Wat kan ik er aan doen, zegde de jongeling. Reeds den vorigen dag had Jacques getracht zijn jongeren broeder tot rede te brengen, door te zeggen Komaan, wat beteekent toch die on mogelijke liefde voor een meisje met gekrenkte geestvermogens, voor eene voortdurenden stroom van landverhuizers te keer te gaan. Het gevolg van deze wet ten op de emigratie zal zijn, dat de land verhuizers naar de coloniën van hun moe derland zullen trekken, waar in den regel nog voor heel wat bewoners ruimte is. Landverhuizing. Terwijl vroeger de Noordelijke landen van Europa het grootste gedeelte der landverhuizers ople verden, zijn het tegenwoordig de Zuide lijke landen,waaruit de meeste emigranten vertrekken. Er zijn verscheidene reden op te geven als oorzaak van dezen omkeer. De Duitsche emigratie is verminderd, om dat, door de reusachtige ontwikkeling van de nijverheid, de loonstandaard sterk ge stegen is, en de bewoners van het platte land in plaats van naar de nieuwe wereld te verhuizen, eenvoudig naar de steden trekken. In Ierland is de bevolking al zoodanig verminderd, tengevolge van den grooten uittocht in 't midden der vorige eeuw, dat de emigratie daar onmogelijk ooit meer dezelfde reusachtige afmetingen kan aan nemen. In Engeland is de plattelandsch- bevolking, die vroeger de meeste landver huizers leverde, ook reeds sterk vermin derd. In de zuidelijke landen daarentegen voornamelijk in Midden- en Zuid Italië, heeft zich de nijverheid in veel mindere mate ontwikkeld dan in het noorden van Europa, terwijl de bevolking zeer snel is torgenomen de verkeermiddelen zijn verbeterd, het onderwijs is aanzienlijk uit gebreid en de vrees voor verre reizen is overwonnen. Dezelfde redenen hebben ook het aantal Oostenrijksche en Hon- gaarsche landverhuizers doen vermeerde ren. Godsdienstvervolgingen en de zucht, om alle vreemde elementen te russifieeren, hebben vele onderdanen van den Czaar gedwongen hun land te verlaten. Het grootste gedeelte der Russen n, die zich in oveizeesche gewesten gevestigd heb ben, bestaat uit Joden, Polen en Finnen. In de laatste jaren zijn enkele staten pogingen in 't werk gaan stellen, om den Een man die onze gedachte niet deelt, de heer Salaun, een Franschman, die het hart genoeg op de rechte plaats draagt om eere te geven aan wie eere toekomt, ver klaart over België België geeft sedert eenige jaren, op maatschappelijk gebied, het voorbeeld eener bedrijvigheid waarvan men moeilijk het gelijke zou vinden in eenig ander land van Europa. n Wat deze bedrijvigheid vooral ken merkt, is dat zij zich tegelijk uitstrekt over al de vraagpunten, en dat met eene juistheid en eene aanhoudendheid van tot hetzelfde doel strevende pogingen, welke getuigen van een zeer duidelijk vastge stelde gezamenlijke opvatting onder stand in geval van ziekte en van onge vallen, werkmanspensioenen, goedkoope woningen, uitbreiding der vakverenigin gen, uitbreiding der instellingen van volkscrediet en der samenwerkende maat schappijen, bestrijding van het drankmis bruik i niet één van al deze vraagpunten is achterwege gelaten. Wij komen hierop terug. JüLLHNtr DER Belgische Vogelteelers, te Brussel. —o Het programma der 13d' internationale tentoonstelling is verschenen. Gelijk vorige jaren zal die prijskamp in de groote zaal van het Park van 't vijftig jarig eeuwfeest plaats hebben. In alle klassen waar minstens to in schrijvingen zijn, zullen de prijzen op 10 en 5 franken gebracht worden. i65 Eereprijzen, waaronder verschei dene van 5o en 25 franken zullen aan de liefhebbers toegeschonken worden. Deze tentoonstelling zal zonder twijfel de bijzonderste en de prachtigste wezen van gansch dezen winter. Men kan programmas verkrijgen bij M. Alp. Henrard. Passage de la Mon- naie, 4, te Brussel, ofwel bij M. J. Lam- brechts, 24, Avenue Rogier, te Brussel. Een vaste leering. Juffer Trees, alias Vandervelde, schreef verleden week in de Peuple Niemand heeft het recht er nog on wetend van te zijn dat, zoo wij de af schaffing betrachten van den capitalisti- SCHEN eigendom, gevestigd opeens anders arbeid, wij de historische wettigheid erkennen van den persoonlijken eigen dom, gevestigd op den eigen arbeid van dengtne die zijne eigene voetbrengstmid- dels bezit. Amatus schrijft daarentegen nu in Vooruit a In eene socialistische samenleving zal het persoonlijk capitaal verdwijnen. 't Is toch eene vaste leering, het socia lism Vandervelde, de hoofdman der belgi- sche socialisten zegt Wij raken het persoonlijk bezit niet aan. Amatus, buiten zijne schuld hoofdop* steller van het blad der Gentsche socialis ten, verklaart Het persoonlijk bezit moet weg Welke is nu de socialistische waarheid? E11 welk vertrouwen kan een verstandig mensch hebben in princiepen, die hier wit en daar zwart verklaren Gevaar van getuigenissen van kin deren. Sedert lang is er gewezen door uitstekende rechtsgeleerden, op het ge vaar dat opleveren kan het onvoorwaar delijk geloof hechten, in strafzaken, aan getuigenissen van kinderen. Er blijkt integendeel dat meestendeels de kinderen al te gemakkelijk als pape gaaien nababbelen wat hun wordt voor gezegd, en als ze 't eenige keeren herhaald hebben, gelooven ze 't zelf Wat moeten er in den goeden ouden tijd en nog in de moderne tijden men- schen veroordeeld zijn op de getuigenis van kinderen. Dezer dagen had er in eene zitting met gesloten deuren op de correktioneele Rechtbank een uit dit oogpunt welspre kend geval plaats. Een deftig persoon was beschuldigd van feiten tegen de zeden. De zooge naamde slachtoffers leggen getuigenis af, en de verdediger zei De les is hun opgelegd, Mijnheeren 1 Wacht, we zullen eens gaan zien, zei de Voorzitter. En zich richtende tot het kind Is het nu wel zoo dat gij moest zeg- gen A. Ja Mijnheer. En wie heeft u dit gelast A. Moeder, Mijnheer. En hebt gij niets vergeten A. (fier) Neen, Mijnheer 1 Hadt gij nog eens goed de les moe ten opzeggen voor ge hier kwaamt A. Ja, Mijnheer, onderweg nog en ik heb het goed onthouden Het bewijs was geleverd en de recht bank verhaaste zich om den betichte vrij te spreken. Wij zouden op voorbeelden kunnen wijzen, doch laten wij de dooden rusten in hun graf. onnoozele Hoe schoon zij overigens ook wezen mag, het arme kind, zij kan u immers toch nooit toebehooren, waar hoopt ge op Immers op niets. Olivier had daarop beloofd, dat hij zich moedig zou toonen en dat hij die droeve gedachten uit zijn hoofd verbannen zou. Jacques schudde het hoofd de arme Olivier deed moeite genoeg om zijne be lofte te houden, maar het scheen hem niet te willen gelukken. Terwijl zij nu langs den donkeren weg naast elkaar voortwandelden, vroeg Jac ques eensklaps Zeg eens, waarom hebt gij geen woord gesproken tegen den reiziger, die bij ons op de coupé zat Olivier beefde Die man Nu Heeft hij op u denzelfden indruk gemaakt als op mij Zeg mij dan eerst eens welk een indruk hij op u gemaakt heeft. Dien van een vijand. Waarom Ik weet het niet, maar toen mijn blik den zijne ontmoette, sidderde ik in wendig van angst. Is 't mogelijk Ik had een gevoel alsof mij een gevaar boven het hoofd hing, Dwaasheid. Ik kan u verzekeren, dat ik niets buitengewoons aan dien heer bemeikt heb, hij kwam mij zelfs voor als een aangenaam mensch. Wat kan ik er aan doen De in druk, dien hij op mij teweegbracht is niet uit te wisschen Het is mijne schuld niet, maar bij het zien van dien man, bekroop mij een gevoel van wantrouwen. Hebt gij hem dan al vroeger eens ontmoet Neen. Komaan, uw hoofd is op hol, arme jongen, ik zal u eens een kalmeerend drankje moeten voorschrijven. Het is maar gelukkig voor u, dat wij den man, tegen wien gij zulk een slecht voorgevoel hebt, waarschijnlijk nooit meer zullen ontmoeten. Maar nu over iets anders. Wat dan Het is pikdonker en met de verlich ting van den weg is het in dit gezegende landschap allerellendigst gesteld. Weet gij wel zeker dat wij niet verkeerd gaan. M. Dorgeur heeft immers gezegd, altijd rechtdoor. Gaan de heeren misschien naar het kasteel Pierrefite deed zich eene stem achter hen hooren. Ze bleven staan. Aan de heldere gebiedende stem had den zij hunnen medereiziger herkend. Gij hier, mijnheer vroeg Jacques eenigzins verwonderd. Waarlijk, ik vergis mij niet riep de vreemdeling uit, ik heb de eer gehad inden trein, bij het vertrek van Parijs reeds met u kennis te rnaken. Het doet mi genoegen 11 weer te ontmoeten. Neem mij niet kwalijk als ik zoo vrijpostig uw ge sprek heb gestoord, maar ik hoorde, zon der het te willen, wat gij zegdet en wanneer gij waarlijk naar het kasteel Pierrefite moet.... Inderdaad, mijnheer, daar gaan wij heen. Uitstekend, ik moet daar ook zijn en daarom zult gij mij wei toestaan u den weg te wijzen. Mijnheer... Het is altijd recht door, men heeft u zeer goed ingelicht, wij kunnen er bin nen tien minuten zijn. Maar daar bedenk ik iets, ik zal waarschijnlijk dezen avond de eer hebben met u te dineeren. Zeker, ten minste wanneer M. Dor geur u ook genoodigd heeft. Hoogst aangenaam. Meer spraken zij niet, de weg werd verder zwijgend afgelegd. Onwillekeurig hadden de woorden van Olivier indruk op Jacques gemaakt en bijna zonder het zelf te weten had hij den vreemdeling op koelen toon te woord gestaan. Olivier greep hem bij den arm en fluisterde hem toe Hij heeft gehoord wat wij gezegd hebben, hij volgde en luisterde ons af. Och kom, waar denkt gij aan Jacques, laat ons ons zelve in acht nemen voor dien man. Wij zijn er 1 riep de vreemdeling eensklaps uit. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1903 | | pagina 1