Zondag IS Februari 1903 5 centiemen per nummer. 36slc Jaar 3779 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Onze nieuwe Krijgswet. OM ZES MILLIEON w LEGENDE Al vrijdenkers Beevaart naar Rome. Pater Daens.-MsShf„' DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in bü C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE BLUIU. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, X4 Februari xgo3. Vele jongelingen van uitmuntend ge drag, met goeden wil begaafd en hebben de eene zekere ontwikkeling genoten, vin den tegenwoordig moeilijk eene loopbaan. Zoo graag zouden zij willen omhoog klauteren, eer.e tréde hooger klimmen op de ladder der sociale toestanden en ge woonlijk stooten zij op onoverkomelijke moeilijkheden I Het is hedendaags niet gemakkelijk zich eene positie te maken. Aan wilskracht ontbreekt het hun niet. Tot die jongelingen richten wij ons thans en wij vragen hen of het niet mo gelijk zijn zou langs het leger tot de ver vulling van hunnen droom te geraken Kan het leger de school niet zijn om hen te volmaken en hun den weg aanbieden om tot iets in de samenleving te komen Er zijn thans vele voordetien gehecht aan het vrijwillig dienstnemen voor een of meer diensttermijnen. Eerst en vooral moeten wij de aandacht trekken op de merkelijke vermindering van den diensttijd. Vroeger kon de lange duur, het lange verblijf onder de wapens menigen afschrikken thans echter be staat die vrees niet meer. De vergelijkende tafel zal dit punt beter doen uitschijnen. Dienden vroeger thans x) Liniesoldaten en Jagers te voet. 28 maand. 20 maand. Carabiniers 36 b 20 B 3) Belegerings ar tillerie 36 b 20 4) Pontonniers 3l B 22 5) Genie 36 b 22 B 6) Administratie 36 b 22 7) Vliegende artil lerie en Peerdenvolk 48 n 36 De diensttijd is dus aanzienlijk ver minderd. Korten diensttijd, goede ver goeding zijn voordeden van doorwegend gewicht. Er zijn verschillige soerten van vrij willigers 1) Vrijwilligers van het contingent. Het zijn de militianen die tot de lichting van het loopende jaar behooren en vrij willig dienst nemen in het leger vóór de loting. 2) Vrijwilligers met premie zijn de genen die na gelot te hebben een verbin tenis aangaan mits eene vastgestelde pre mie. Zij beloopt van i5oo tot 1700 fr. volgens het wapen. 3) Vrijwilligers van beroep het zijn de jongelingen van zekeren ouderdom die 3g® Vervolg. De weg maakte eene sterke kromming en het kasteel, waarvan alle vensters ver licht waren, lag nu voor hen. Een oogenblik later gingen de diie reizigers door het hekken, klommen de treden van het terras op en traden den gang binnen, waar zij door den gastheer Dorgeur met open armen ontvangen werden. Wat nu, te zamen I riep hij uit. Kent gij elkaar reeds Wij hebben elkaar in den trein ont moet, zegde Jacques. Nu, dan is dokennis al half gemaakt, hernam de oud-zeekapitein. Hij wendde zich tot den vreemdeling en ging voort, terwijl hij op Olivier Fro- mentel wees Mijnheer, hier is de moedige jonge ling van wien ik u zoo dikwijls gesproken heb en aan wien ik het leven van mijne arme Gisèle verschuldigd ben, M. Olivier Fromentel. Inderdaad, mijnheer, ik ben verrukt met u kennis te maken, na alles wat M. Dorgeur al van u verteld heeft, zegde de vreemdeling. Dorgeur ging voort, terwijl hij Jacques voorstelde M. Jacques Fromentel, de broeder vóór hunne loting de militaire loopbaan verkiezen. Hun diensttermijn verschilt volgens hunnen leeftijd. Zij dienen gedu rende 5 jaar zoo zij vóór hun 17 jaar dienst nemen gedurende 4 jaar indien zij na hun 17 jaar dienst nemen gedu rende 3 jaar, indien zij zich aanbieden na hun 18 jaar. Indien zij, na hun eerste verplichtingen volbracht te hebben, op nieuw dienst wil len nemen, teekenen zij voor een termijn van slechts TWEE JAAR werkelijken dienst. De oud-militairen, zij die reeds onder de wapens zijn geweest, mogen dienst nemen tot hun 36 jaar. Thans moeten wij handelen over de voordeden, gehecht aan het vrijwillig in treden in het leger. Die voordeden zijn dubbel 2) VoORDEELEN WELKE ZIJ GENIETEN TIJ DENS hun verblijf in het leger, vergoe dingen, verlof, enz. 2} Gunsten welke voorbehouden blijven aan oud-gedienden, plaatsen in het Staats bestuur, pensioenen, enz. Wij zullen ze uit een zetten in een vol gend artikel. Doch van nu af reeds achten wij het ons tot plicht de jonge lieden aan te zetten de kwestie goed te overwegen, eens na te gaan of voor hen langs dïen kant geene eerlijke loopbaan is te vinden. Heden daags vallen voorzeker de gebraden kwak kels niet uit de lucht en deze die in het LEVEN WIL SLAGEN MOET ZICH MEER DAN EENE OPOFFERING WETEN TE GETROOSTEN. Komen kan men er, als men maar wil, maar men moet alsdan soms zich zeiven kunnen overwinnen en ingewortelde voor ingenomenheden over het hoofd zien. Het geluk is te grooter als men later op den afgelegden weg kan terugblikken en men zich zelven het getuigschrift mag afleveren dat men slechts aan zich alleen, aan eigen werk en wilskracht de verkre gen welstand is verschuldigd. Jongelingen, overweegt dat. Onze missionarissen. Een zeer belangwekkend nieuws wordt uit Congo gemeld. Pater Grison, overste van de missie der Falls, vraagt als Congoleesch onderdaan genaturaliseerd te worden. Dat zal de eerste missionaris zijn van Congoleesche nationaliteit. De zending der Falls is zeer bloeiend zij telt tien missionarissen en zes geeste lijke zusters, en breidt zich meer en meer uit. De voortplanting des geloofs is in dit gedeelte van Congo meer en meer zicht baar en geeft de hoop, dat men weldra in 't midden van het zwarte land eene groote christenheid zal gevestigd zien. van mijnen vriend Olivier, dokter bij de marine en met wien ik eerst eenige dagen geleden heb kennis gemaakt. Vervolgens greep hij de hand van den vreemdeling en stelde hem op zijne beurt aan de broeders voor Mijn neef, M. Henri Sorandal. Olivier en Jacques wisselden een snel len blik. Er viel eene zekere terughouding waar te nemen in de wijze, waarop zij de hand aannamen, die Sorandal hun toestak, maar Dorgeur merkte dat niet op. Komaan, heeren, laat ons nu naar het salon gaan riep hij in zijnen iever als gastheer uit. Dorgeur ging vooruit om hun den weg te wijzen. Sorandal, fluisterde Olivier zijnen broeder in het oor, terwijl zij nog even achterbleven, dat is de man, dien men beschuldigd heeft, den baron d'Amfreville hier op het kasteel vermoord te hebben. Welnu Vindt gij ook niet dat er iets weer zinwekkends in den blik van dien man is. Jacques voelde zich zelven ook niet zeer op zijn gemak, hij had eene lichte siddering niet kunnen onderdrukken, toen hij in de zwarte oogen van Sorandal zag, maar was verre van dit aan zijnen broe der te willen bekennen ook zegde hij onverschililg Gij zijt gek. In het salon was het kleine tafelgezel schap reeds bijeen. der vervnlscliing van de kiezerslijsten. 't Is algemeen geweten, dat liberale, roode en groene socialistische politie kers geen kwaad genoeg kunnen zeggen van onze huidige kieswetgeving. Wan neer zij verleden jaar, kost wat kost, het zuiver algemeen stemrecht wilden af dwingen, hebben ze niet weinig hunnen gal uitgespuwd tegen de bestaande wets bepalingen. Zij brachten er vooral tegen in, dat het in zwang zijnde stelsel het kie sbedrog in de hand werkte, en 't land tot schande strekte. De catholieke organen en de Minister van 't Inwendige, hadden schoon te bewijzen, dat het aantal kiesreklamen nooit zoo gering was als in de laatste jaren, onze aJJiuuiziqaaj tegenstrevers hielden er geene rekening van, en gingen voort met schreeuwen. Thans echter is, door hoogst bevoegde mannen, eene getuigenis afgelegd, die ongetwijfeld de onbezonnen vitzucht der vijanden onzer Regeering zal intoomen. In het tijdschrift Recueil de droit electoral, waaraan talrijke liberalen medewerken, is namelijk eene studie ver schenen over de herziening der kiezers lijsten in 't jaar 1901-1902. Daarin wordt onder andere aangestipt, dat de Schepencolleges over 14,808 rekla men hadden uitspraak te doen, en dat er op dit getal slechts 5oy beslissingen in beroep gewijzigd werden. Wat blijft er in tegenwoordigheid dier bestatiging over van de bewering onzer tegenstrevers, dat de Gemeentebesturen in hunne uitspraken de grootste partijdigheid aan den dag zouden leggen Bij de Beroepshoven werden overigens slechts 638o reklamen ingediend, wat aan genoemd tijdschrift gelegenheid geeft het -'olgende te schrijven Vooral voor een jaar van algemeene kiezingen, is 638o beroepen bij de Be- roepshoven des lands, zeker geen aan- zienlijk getal, wanneer men in aanmer- king neemt, dat dit jaar het aantal kie rt zers 512,872 beliep, over 2,338,723 stemmen beschikkende. Dat maakt nagenoeg twee en half reklamen per 1000 stemmen Eertijds, voor de invoering van het algemeen n stemrecht, heeft men op een kiezers- korps dat elf maal kleiner was 6^7 maal meer reklamen zien indienen dan thans. En men bemerke het wel, wij leven onder het stelsel der evendige ver- tegenwooidiging, dat onbetwistbaar aan elke stem meer uitwerksel geeft dan onder het meerderheidsstelsel. Le Recueil de droit électoral be sluit dan ook als volgt uit de gedane be- statigen Men mag terecht verwonderd staan over het verwijt, in de laatste tijden tegen ons kiesstelsel ingebracht, en waarbij men het wil doen doorgaan als Eenige vrienden, die Dorgeur zich in den omtrek had gemaakt, hadden met vreugde zijne uitnoodiging aangenomen. Lordonneau, de weerdige maire van Pierrefite, was daar met den onder-prefect van Saint-Denis, die per rijtuig was ge komen en den notaris Balladon had mee gebracht. Deze was juist in gesprek met dokter Monguyon. Mevrouw Dorgeur zat op de sofa met de dames Lordonneau en Monguyon. In een hock van het salon zat Gisèle zeer stil in een printenboek te zien. Victoire, hare gouvernante, zat bij haar. Dorgeur liet de nieuw aangekomenen binnen. Opnieuw hadden er wederzijdsche voorstellingen plaats. Terwijl Mev. Dorgeur met welgemeende hartelijkheid de beide handen van Olivier drukte, bleef Lordonneau tamelijk verle gen tegenover Sorandal staan, hoewel hij vooruit geweten had, dat de neef van Dorgeur ook op het feest zou zijn. Zijne vrouw trok hem aan den arm en fluisterde Komaan, wat scheelt u Stel u toch niet zoo belachelijk aan. Niets, niets, stamelde de maire, maar ziet gij, ik kan er niets aan doen. Als ik bedenk, dat ik dien man onschuldig gevangen genomen heb... Olivier had, zoodra hij binnenkwam, naar Gisèle rondgezien. De jongeling werd doodsbleek, toen hij het arme kind terug zag, schooner, be rt het kiesbedrog begunstigende. Ons komt het voor dat, indien er zooveel misbruiken waren, men er op het ge- past oogenblik meer zou aanwijzen, en dat het werk van de herziening der kie rt zerslijsten door al de Gemeentebesturen des lands, meer gegronde reklamen zou H uitlokken, en vanwege de Beroepsho- ven, wier onpartijdigheid algemeen er- kend is, tot meer wijzigingen zou aan- leiding geven. i) 11 algemeenen regel mogen wij ver- klaren, dat de herziening der kiezers- lijsten geschiedt met eenen geest van eerlijkheid en bestuurlijke rechtveerdig- heid, die ons land tot eer strekt. Deze geestesgesteltenis kan men vergelijken n met die, waarvan wij allen getuigen b zijn, wanneer wij op eenen dag van kiezing ons kiesbureel binnentreden welke kalmte welke eenvoudigheid 1 Voor iederen Belg is dit een bemoedi- gend en geruststellend schouwspel, 't Is het door en door eerlijk karakter van ons volk, dat zich aldus vertoont en bevestigt. Wat beteekenen tegenover die vrijwil lige en openhertige getuigenissen der wezenlijkheid, de baatzuchiige en hate lijke leugens, door moedwillige blauwe, roode en groene tegenstrevers uitge kraamd Zij zijn een nieuw bewijs van het wei nig vertrouwen, dat men stellen kan in de dweepzieke politiekers der minderheid I Citoyen Demblon trekt klink. De Algemeene Bond der Catholieke Jonge Wachten van Luik had voor zondag eene meeting belegd, om de kwestie der teks ten van den H. Alphonsus van Liguori te bespreken. Citoyen Demblon was er opzettelijk op uitgenoodigd, maar hij is voorzichtig thuis gebleven. De vrijdenkers hebben onlangs te Mi la nen, in Italië, een groot wederlandsch congres gehouden. Lorand en Furnémont hebben eraan deel genomen. Eerstgenoemde is echter niet tevreden over zijne Belgische geloofs- of liever ongeloofsgenootenen zegt het vlakaf in La Chronique In de socialistische partij, schrijft Lorand, zijn MM. Van der Velde en Anseele, in de hoop zich op den Vlaam- schen buiten eenen weg te banen, de groepeering der vrijdenkende parlements leden vijandig van eenen anderen kant, achten sommige liberalen de vorming van zulke groep volstrekt onnoodig, daar toch, in voorkomend geval, de samenwerking _n alle vrijdenkers gemakkelijk tot stand komen zal, zonder dat eene inrichting noodig zij. Ik ben niet van dit gedacht, en ik meen dat er hier geen oogenblik te aarzelen valt. In alle geval, de onderhan delingen, door M. Furnémunt begonnen, koorlijker nog, dan hij zich haar bij de eerste ontmoeting had voorgesteld. Hebt gij haar gezien? vroeg hij zacht aan zijnen broeder, die naast hem stond. Deze, droevig aangedaan, verontrust zelfs door de ontroering, welke zich zoo duidelijk op het gelaat van zijnen jonge ren broeder afteekende, mompelde slechts: Helaas Dokter Monguyon kwam recht op de broeders af. M. Dorgeur, zegde hij tegen Oli vier, heeft ons het gebeurde op de terug reis van Engeland verteld en uw heldhaftig gedrag, mijnheer. Sta my toe u daarmee geluk te wenschen. Inmiddels was een bediende binnen gekomen met een groot blad, waarop gla zen en karaffen stonden. Ook het veel geprezen u bitterke was er bij, dat voor den oud-zeekapitein eene behoefte was om smakelijk te eten. Voor de gasten was er madera, malaga en vermouth. Olivier en Jacques waren kiesch genoeg om zelfs geene toespeling te maken op de aanwezigheid van Gisèle, maar deze, wie het prentjes zien waarschijnlijk begon te vervelen en die afgeleid werd door de beweging en het levendig gesprek in den saLn, liet haar blik even wezenloos als altij over de aanwezigen ronddolen. Eensklaps klonk er een luide vreugde kreet van hare lippen, waardoor aller hoofden zich naar haren kant wendden en met het doel dergelijke groep te stichten, zijn niet geëindigd, en alles laat mij toe te hopen, dat zij binnen kort tot eenen gunstigen uitslag zullen leiden. Socialist De Bruyne, in eene voordracht te Gent gehouden, ten roode lokaal Ons Huis. verklaarde ronduit dat de R. C. Godsdienst en het socialismus elkander vijandig en onvereenigbaar zijn, dat er tusschen beiden een strijd bestaat die niet zal ophouden ten zij met de verdel ging van den Godsdienst. En Vooruit noemde het eene schoone voordracht. 't Is klaar en duidelijk genoeg, allen zijn vrijdenkers. Indien de gezellen Vander Velde en Anseele zich niet openlijk als vrijdenkers laten kennen, inwendig zijn zij het toch, maar zij willen doen gelooven dat ze ver draagzaam en den R. C. Godsdienst niet vijandig zijn. Wij noemen dat eenvoudig Schijn heiligheid om de menschen niet af te schrikken vaneene partij wier voordracht gevers maar luidop verklaren dat de strijd tusschen het Socialismus niet zal gestaakt worden zoolang de R. C. Godsdienst niet zal uitgeroeid zijn. H. daarvoor opzettelijk heeft doen gereed maken. Laat ons hopen dat deze buitengewone welwillendheid van den H. Vader door talrijke inschrijvingen zal beantwoord worden. Men wende zich tot den eerw. p. Delouche, bestuurder der bedevaart, g3, Isabellalei, Antwerpen. Socialism en vrijdenkerij. Zondag werd te Brussel een zoogezegd nationaal congres der vrijdenkersvereenigingen van ons land gehouden. Er waren meer socia listen dan liberalen aanwezig, en de socia listen waren de hevigsten om de anti godsdienstige propaganda aan te bevelen en uitzonderingswetten tegen de klooster lingen te vragen. Dat zijn dan de mannen van vrijheid, gelijkheid en broederlijk heid. 75jarig bestaan van België. Het gouvernement zal met het oog op de in richting der feesten van het 75jarig be staan onzer onafhankelijkheid, de hoogere commissie samenstellen, waarvan M. de Trooz zelf het voorzitterschap zal waar nemen. Inrichtende commissies van elke cate gorie van feesten zullen later worden samengesteld. Wij herinneren onze lezers de groote beevaart naar Rome ter gelegenheid der sluiting van het Pauselijk Jubileum. Er zullen 2 treinen uit Brussel vertrekken den 26 Februari aanst., te 14 en i5 uren. Het Bestuur der Belgische ijzeren wegen zal prachtige rijtuigen met door- jangen ter beschikking stellen van de jeevaart. De reis zal gebeuren heen en weer met dezelfde rijtuigen, in de meest gemakkelijke voorwaarden. De H. Vader verlangt innig de Belgen in groot getal te zien deelnemen aan de sluiting der jubelfeesten op 3 Maart. Hij wil hun bij die gelegenheid buitengewone bewijzen geven van zijne genegenheid, zoouls blijkt uit een schrijven van Mgr Bisleti, kamermecster van Z. H., aan graaf Aymard d'Ursel, en waarin deze meldt hoe tevreden Z. H. is over de bee vaart. Daar S®-Marthe niet al de pelgrims van nederiger conditie kan bevatten, heeft de H. Vader besloten dat zij zijne gastvrijheid zullen genieten in een huis nabij Se-Marthe aan het Vaticaan, dat Z. men zag met verwondering, zat zij op stond, op een draf door het vertrek snelde en hare armen om den hals van Olivier sloeg. Mevr. Dorgeur en Victoire snelden toe, maar hunne tusschenkomst scheen hier overbodig. Gisèle scheen zeer verheugd, zij vleide zich vertrouwelijk tegen den jongeling aan en herhaalde eenige malen - Goede vriend. Het bloed sloeg den jongeling naar het hoofd en kleurde zijne wangen purper rood, terwijl hij mompelde Hemel, men zou zeggen dat zij mij herkent. Ja, ja, zij herkent u, antwoordde Mevr. Dorgeur, zij herinnert zich, dat gij haar gered hebt. De oogen van Gisèle schitterden met ongewonen glans. Het was aan haar te zien dat zij spreken wilde, de gedachten uitdrukken die ver ward in haar brein dooreen woelden, maar het wilde haar niet gelukken, zij herhaalde slechts vol verrukking Goed... gij... o zoo goed. Het is vieemd, mompelde Dorgeur, zoo heb ik haar nooit gezien, Ja, het schijnt dat zij zich herinnert, dat zij iets begiijpt. Tot tranen geroerd boog Olivier zich over Gisèle heen en drukte zijne lippen op haar voorhoofd. Bij die liefkozing ging haar eene ril ling van geluk door de leden. een liberaal dagblad van Brussel dat de toestand van japid Daens verergerd en hopeloos is en het zeer mogelijk is dat hij nooit meer ter Volkskamer zal verschij nen. Hij leeft alleen van melk. Op streng bevel van zijn geneesheer mag hij zijne kamer niet verlaten. De correspondent voegt er verder bij dat onze Z.E. H. Deken, jajed Daens vroeger nog eens heeft berecht. Dat is eene dwaling de Z. E. H. Deken werd eenmaal geroepen, doch zoodra 't gevaar verdwenen was sprak men hem nimmer aan. Nu de Z. E. H. Deken werd eene tweedfe maal geroepen maar 't was om met hem te kunnen discu- teeren, niet waar Pie De Aalstersche correspondent van 't li beraal dagblad moet slecht ingelicht zijn, want De Werkman van gister vrijdag zegt tot twee maal toe dat jajed Daens aan de beterhand en stillekens aan 't ge nezen is. Wij gelooven dat groene Pie het beter weet. In alle geval er wordt veel voor zijne bekeering gebeden. Priester Fonteyne zegt in 't Recht dat hetzeever is van te beweren dat jajep Daens op 't punt is zich te verzoenen met zijnen bisschop En verder schrijft hij moeten eindigen met de hielen te kussen van onze rechtsverkrachters! Dat ware wel 1 Vooruit integendeel, speculeert reeds en schrijft o De christene democraten zullen slechts verdwijnen om het socialism te ver- n sterken, want verdween pastoor Daens door de dood of door afvallig te worden, de toestanden die de christene democra- i) ten in 't leven riepen blijven bestaan, b Dus het groene social isme is het kweek- nest van 't roode socialisme. Altijd heb ben wij dat beweerd en Vooruit geeft ons gelijk. Verduiveld, mompelde Jacques on gerust. Wat Sorandal betreft, hij sloeg dit tooneel aandachtig gade en een diepe rimpel plooide zich tusschen zijne wenk brauwen. De beide vleugeldeuren van de eetzaal werden geopend en de intendant van het kasteel kondigde plechtig aan Mevrouw, er is gediend. Men ging aan den disch, maar toen Gisèle zag.dai zij aan het ééne en Olivier aan het andere einde van de tafel werd geplaatst, betrok eensklaps haar gelaat, zij trok woedend haar servet op den grond, stampvoette en weende. Dorgeur gaf een teeken aan Victoire en deze wilde het onnoozele meisje mee nemen, maar Gisèle klemde zich aan de tafel vast en schreeuwde uit alle macht. De toestand werd pijnlijk en de disch- genooten begonnen elkander reedsgeheim- zinnige wenken te geven, het had er veel van, alsof het geheele diner zou misluk ken. - Misschien, zegde Mevr. Dorgeur aarzelend, terwijl zij zich tot Olivier wendde, misschien komt zij tot bedaren, wanneer zij naast u zit. Wij zouden het altijd kunnen be proeven. haastte de jongeling zich te zeggen. Olivier Olivier I mompelde Jac ques, terwijl hij het hoofd schudde. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1903 | | pagina 1