Donderdag 19 Februari 1903 3 centiemen per nummer 36"® Jaar 3780 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Werklieden in Transvaal. Maria Van Brabant Ongelooflijk Hoe men clericale schandalen fabrikeert. DE DENDERBODE. Dit blad verschynt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post veraonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 3i December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. ÜEÖ*»" CUIQL'E ei'UM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d# bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bg accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrydag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalat, 18 Februari igo3. M. Goor, onderconsul en tegenwoordig dienstdoende consul van Belgiën te Pre toria, heeft een zeer belangrijk verslag gezonden dat Minister de Favereauaan de Gouverneurs der provinciën heeft meêge- deeld. Het gedeelte van dit verslag dat meest de aandacht verwekt is dit nopens de loonen der werklieden. Die wel hun ambacht kennen, kunnen tegenwoordig eenen schoonen stuiver winnen in Trans vaal. Er is overvloed van werk en werk lieden zijn er te kort. Volgens het verslag is het middelloon der werklieden 2 tot 2 i/« schellingen dat is 2 fr. 5o tot 3 fr. i5 her ure. Men werkt er 8 uren en zes dagen te week, dus 48 uren waarvoor men 120 tot 140 frank trekt. De beste ambachten zijn de met sers. de timmermans, de plakkers, de smeden, de schilders, de steenhouwers, de mecaniciens, de wagenmakers, de ta- pissiers, de electriekwerkers, met een woord allen die noodig zijn tot het bou wen en opschikken van huizen. In al de steden zijn er veel woningen te kort en men bouwt haastig om zooveel volk mo gelijk te kunnen huizen. Goede mets rs winnen 16 schellingen of 32 franks daags. Te Johannesburg winnen goede schrijn werkers 3o schellingen of fr. 37,5o daags. De bakkersknechten winnen maande lijks 10 tot i5 pond sterling, dat is 25o tot 375 frank en zij zijn gehuisd ten koste van den baas. De schoenmakers kunnen er moeilijk werk vinden doordien de schoeisels ge heel opgemaakt worden ingevoerd. De kleermakers integendeel winnen veel geld. De confectiehuizen betalen aan hunne werklieden ia tot i5 frank voor een gilet 12 tot 17 frank voor een broek34 tot 37,5o voor ceh veston 5o frank voor eene jaquette en 75 frank voor een redin gote. Men kan denken aan welken prijs de kleederen verkocht worden. Een goede snijder (coupeur) wint van 625 tot 875 frank te maande. Weinig of niets te doen voor drukkers, boekbinders en hoveniers, Die geen ambacht kent moet naar Transvaal niet gaan want al het lastig werk wordt door Kaffers verricht aan zeer leege prij zen. Huisknechten worden ook niet gegeerd. Integendeel worden de meiden zeer ge zocht en zij winnen van 75 tot 100 en 125 Historlek-Dramatiek verhaal. io* vervolg. Lees, zegde zij, mijne oogen zijn dof van de tranen. De pater overliep het, en op zijne knieën vallende, zijn twee armen open, toen bad hij Heere Heere het is te wreed 't roept wraak heb medelijden met uwe dienares, want dat is een vervloekt werk I 't is een helsche wraak En tot Maria gaande en zijne twee handen op haar hoofd leggende Ik, zoo riep hij, ik die u ken, ik ver klaar u onschuldig zelfs van een boosaar dig gedachtde engel die daar rust, zal uwe zaak in den hemel bepleiten, n Onschuldig ik Wat is er Dit kind mijne zaak bepleiten 1 Pater, pater, wat wilt ge zeggen Mijne dochter, ik moet het u zeggen: Ja, uw voorgevoel heeft u niet bedrogt-n... Baron Labrosse komt u roepen, niet om bij den koning te gaan, maar om hem te volgen naar een der donkere kerkers van het gevang. De koningin sprong recht, bracht hare frank te maande. Goede keukenmeiden winnen nog merkelijk meer. Koffijhuisknechten krijgen slaping en eten bij hunne bazen en winnen nog 225 tot 25o frank te maande. Men vraagt ook wascheressen en strijksters men betaalt ze aan 5 frank per 12 stukken dooreen ge nomen. Goede kleermaaksters winnen ook hooge loonen. Men ziet dat er geld te winnen is in Transvaal, maar 't vliegt er ook door de vingers. Een ongehuwde werkman die spaarzaam leeft moet 200 tot 25o frank te maande vertteren. Gemeubleerde kamers kosten 5o, j5 tot 100 frank te maande. Drie maaltijden daags, zonder den drank, betalen 125 tot i5o frank te maande. Het bier kost er 1 fr. 25 het glas. Men moet wel weten dat in tegenstrij digheid van 't gedacht van vele menschen dat men met fransch rond de wereld kan gaan, in Transvaal het fransch van geen nut is. Men spreekt er engelsch, bij zonderlijk in de steden, en vlaamsch. Dus de vlaamsche werklieden zijn er welgeko men t ovendien het grootste deel der ondernemers zijn hollanders. Om naar Transvaal te vertrekken moet de werkman minstens 5oo frank bezitten. Een koepon 3de klas kost van Southamp ton (Enge land) tot aan Kaapstad 25o frank en tot aan Durban 3oo frank. Men heeft dan nog de reize tot in Transvaal en ook men moet toch kunnen leven in afwach ting dat men eenen baas gevonden hebbe. Dus, er is geld te winnen in Transvaal» maar men moet een goed ambacht kennen en wat geld bezitten om te vertrekken. Wij vertalen de volgende regelen uit eenen brief, welke in Le XX4 Siècle verscheen, aangaande zekere ongehoorde feiten, welke zich in de Staatsnormaal school van Lier zouden voorgedaan heb ben u Sedert eenige dagen spreekt men in onze stad veel van erge feiten, voorge- vallen in de Staatsnormaalschool. Ik breng natuurlijk onder voorbehoud over wat men zegtmaar ik moet er bijvoe- gen, dat al wat men weet over den geest, a die in 't bestuur der school heerscht, aan die geruchten veel waarschijnlijk- heid geeft. Er wordt in het openbaar te Lier verteld, dat de leerlingen onderwijzers der Normaalschool, in hunne opstel- werken, openlijk het bestaan van God, de onsterfelijkheid der ziel, den gods- dienst en de priesters aanvallen. twee handen op haar voorhoofd en viel achterover als een stuk lood. Daar lag zij, de brave Maria van Bra bant als levenloos aanstonds was er hulp van dienstbodenze werd door een krach tig middel tot haar zelve gebracht. Het is dan toch waar, kreet ze. Ge weet het wel, snauwde de minis ter haar toe, en hier is het handteeken des konings. En gij, vassaal, zoudet gij de hand durven leggen op uwe koningin 1 Vermits de koning het beveelt, ja en aanstonds, de gewapende macht staat daar Nu liep de koningin naar 't lijk van den erfprins, omhelsde het teederlijk en sprak O, gij kind lief, die nu in d'hooge hemelen troont, oh ik beroep mij op u... Men durft mij beschuldigen Mij, uwe tweede moeder I... Spreek, kind, spreek God kent de waarheid en gij ook ziet de waarheid in God I... Ik, beschuldigd En mijn echtgenoot Philip verlaat mij Op zijn bevel word ik aangehouden I... En mijn kind Waar is mijn kind 1 Uw kind, zoo grijnsde de baron barbaar, uw kind is in goede handen. En zonder mij te aanhooren O rechtvaardige God, waar zijt gij Mij durft men beschuldigen Ik zou dat kind vergeven hebben I... Ik vraag dat de koning mij aanhoore O broeder, i) In eene voordracht door een der leer- lingen gegeven, werd Luther opgehe- i) meld en de catholieke priesters door de modder gesleurd. De leeraar van Vlaamsch had een stijlwcik gegeven, voor titel dragende i) Indien ik vleugelen had. Een leer ling van het 4e studiejaar behandelde dit onderwerp op de volgende wijze Indien ik vleugelen had, zou ik gaan zien of er een God is, en zoo er een God was, hetgeen weinig waarschijnlijk is, dan zou ik zijne rekening klaar maken.» Een andere leerling maakte een ge- dicht, waarin hij de priesters een af- schuwelijke rol doet vervullen en hen verantwoordelijk stelt voor al de on- heilen der maatschappij. De klooster- n lingen worden evenmin gespaard. Zola, de vuile schrijver, wordt door zekere leerlingen bewierrooktzij zien in hem bijna het grootste vernuft der wereld. Nog erger Zij volgen zijne lage en walgelijke litteratuur na in ze- kere werken, waarin, met vele omstan- i) digheden erbij, vr^uwenhistories verteld worden, zooals de vlucht eener jonge kloosterlinge met eenen architekt. De catholieke regeering, het gemeen- tebestuur, het leger, de koning zelf zijn het voorwerp der aanvallen en der be- schimpingen der normalisten. De personen, die op de hoogte zijn van den sectarischen paitijgeest die in het bestuur dezer school heerscht, zijn niet het minste over deze schandige fei- ten verwonderd. Immers, de bestuur- der is een vrijdenker van het zuiverste water, waardigheidsbekleeder eener vrij- metseiaarslogic Niettegenstaande den omzendbrief van den Minister, leidde hij verleden jaar de leerlingen op offi- ciiële wijze naar eene burgerlijke be- d grafenis. Tot vóór eenigen tijd, veroor- i) loofde hij het gebruik van eenen boek van Algemeene Geschiedenis, door een Hollandschen vrijdenker gemaakt en waarin de H. Mis enden Godsdienst op elke bladzijde aangevallen worden. Nu nog is dit boek altijd ter beschikking der leerlingen in de boekenzaal van het gesticht. Over eenige dagen droeg een priester de laatste sacramenten naar eenen ster- vende te Lier knielt elkeen, wanneer Ons Heer doorgedragen wordt. De priester ontmoette leerlingen der Nor- maalschool op wandeling niet alleen knielden ze niet neder, maar geen enkel hunner nam zelfs zijne klak af. Te gelegenheid eener missie, welke in eene kerk te Lier gepredikt werd, werd een kloosterling in volle straat op de gemeenste wijze door een normalist be- 0 leedigd. hertog Jan van Brabant, waart gij hier Maar ge zijt in den Kruistocht O God Almachtig God Almachtig... Gij die een onschuldige ziel durft beladen met het wreedste der schelmstukken God zal u vinden Baron Labrosse gal teekens van onge duld en ging zien naar de deur. Philip, mijn echtgenoot, zoo kreet de koningin, waar zijt gij Wie zal u mijne woorden overbrengen Ik, ik zoo sprak de oude pater ik, mijne dochter, ik zal tot den koning gaan; hij moet erg misleid zijn en wreed opge maakt. Maria van Brabant riep al hare krach ten ter hulp, ging nogmaals het lijk van den erfprins omhelzen, groette de paters en deed teeken aan Labrosse dat zij hem zou volgen. Zoo ging Maria van Brabant tusschen de gewapende macht de lange gangen door van het paleis; zoo werd ze gebracht in het slot van Vincennes, daar dichtbij gelegen, en in eene der onderaardsche kerkers opgesloten. Weldra was de zaak ruchtbaarde koningin beschuldigd, opgesloten als moordenares Hoe was dit mogelijk Plichtig Neen, ze kon niet plichtig zijn... Onmogelijk zij, zoo christelijk, Lezer, zou men niet meenen te droo- men. wanneer men bovenstaande regelen leest En het is in ons land, na twintig jaren catholiek bestuur, dat dergelijke schanddaden moeten aangeklaagd wor den Begrijpt gij, vriend lezer, den diepen godsdiensthaat, welke de liberalen be zielt Beseft gij wel tot welke afschuwe lijke laagheden zij in staat zijn om dien blinden haat te koelen Niets is geheiligd in hunne oogen In hunne dolle woede om zoo talrijk moge lijk zielen aan de H. Kerk te ontrukken, deinzen zij voor niets terug Vooral het volkskind is het mikpunt hunner hatelijke pogingen om later des te gemakkelijk- r in hunne klauwen te houden, stellen zij alles in het werk om van jongs af, alle begrip van godsdienst in zijn hert te ver smachten, en daarom bederven zij eerst den jongen onderwijzer, die het kind later moet opleiden en het de zedenleer welke zedendenleer 1 moet voorhou den 4 Zoo de liberalen er toch zoo sterk aan houden een onderwijs te geven volgens hunne princiepen, waarom richtten zij dan, met eigen oorden, geene scholen op? Niemand zal hun dit beletten en met alle gerustheid zullen zij zich aan het edele werk van het bederf der jeugd kunnen toewijden. Maar, hola! Tous pingres I Allen houdvasten riep de liberale Chronique eens uit en zij moest hare partijgenooten wel kennen Zij vinden het veel gemakkelijker en goedkooper de Staatsschool, die met centen van iedereen, zoo catholieken als liberalen onderhou den wordt, naar hunnen smaak in te rich ten. Met de vrijheid n van den huisva der, die van gc-en goddeloos onderwijs voor zijne kinderen hooren wil, bekom meren zij zich niet het minst Met Le XXe Siècle drukken wij hier den wensch uit, dat ons catholiek landsbestuur er de hand zal aanhouden, om paal en perk te stellen aan den over moed van zekere officieële godsdienst haters Krachtdadige maatregelen dienen genomen te worden om het kwaad in den wortel uit te roeiën en om in het vervolg dergelijke feiten onmogelijk te maken. De Etoile meldt dat voor het assisen hof van Maine et Loire een clericaal schandaal op de ellendigste wijze in 't water is gevallen. zoo deugdzaam, zoo goed voor den arme Maar... Maar... Ge vindt altijd kwaadsprekers en kwaadstokersMaria van Brabant was toch eene vreemdelinge. Zoo werd er geklapt, langs alle kanten. Maar de vleiers, en de gelukzoekers, de vreesachtigen die baron Labrosse om ringden, strooiden allerhande valsche geruchten uit Dut de koningin plichtig was, mits de stellige bewijzen er waren dat zij uit Brabant herwaarts gekomen was, i) opgetrotst van hoogmoed dat de liefde voor haar eigen kind haar den haat tegen i) d'anderkoningskinderen had ingegeven; dat de bewijzen tegen haar stellig waren en onbetwistbaar dat baron Labrosse zijn plicht deed, met hartpijn, maar dat het toch zijn plicht was. Koning Philip was niet aansprekelijk men zou gezegd hebben een getergde leeuw, hij weigerde hardnekkig iemand te ontvangen baron Labrosse was gelast met al de staatszaken die schurk waakte dag en nacht hij liet niemand bij den koning... Zoo werd het Koninklijk lijkje in den grafkelder geplaatst met groote plechtigheid en diepe ontroering... De droefheid van den koning was wild en wreed naar zijne andere kinderen vroeg hij nietde naam der koningin kwam over Deze bekentenis van een liberaal blad heeft ons aangezet in de Parijzer catho lieke bladen naar nadere inlichtingen doen zoeken. En ziehier wat de Croix meedeelt De van onzedelijke feiten beschuldigde broeder is broeder Charles. Gedurende 3 maanden zegt de Crodc, werd hij in de gevangenis opgesloten ge houden gedurende 3 maanden stond de school, waar hij onderwijs gaf, bloot aan allerhande beleedigingen. En daar breekt, voor het assisenhof zelf, de waarheid zonneklaar door. De getuigen komen de onschuld ver klaren van broeder Charles. Zij ksmsn zeggen, dat heel dit schan daal op 't getouw werd gezet door het Logeblad Le Patriote de l'Ouest. Een reporter van dit blad mocht zelfs de eerste ondervraging van den ver dachte bijwonen Ziehier wat Mad. Berthault, vroeger meid in dienst van M. Jagot, bestuurder van den Patriots db l'Oukst, is komen verklaren In November 11. was ik nog in dienst bij M. en Mad. Jagot. Welnu, eens dat ik op bevel van mijnheer zijne gazetten kwam halen op zijn kamer, zegde hij mij: ik heb nu toch maar broeder Charles doen aanhouden. Volgens getuige zou Mad. Jagot bes kend hebben, geld gegeven te hebben aan ouders van leerlingen om broeder Charles te betichten. 't Is zoo waar, zegde getuige, dat Mad. Jagot mij zelf de kwittanties heeft ge toond. Ten gevolge van dezen coup db théatrb heeft M. de procureur-generaal Bergé verzending dtr zaak naar eenen volgen den zittijd gevraagd. Mr Perrier, advocaat van broeder Charles, verzette zich hiertegen. Sedert drie maanden is mijn kliënt in de gevangenis, riep hij uit, en gij zoudt die martelie willen doen voortduren M. de procureur-generaal antwoordde: ik wil niet dat er nog eenigen twijfel blijve bestaan omtrent broeder Charles en, daarom alleen, vraag ik dat de zaak tot in den grond worde oggehelderd voor het assisenhof. Maar hij verzette zich hoegenaamd niet tegen de onmiddelijke in vrijheid stelling van broeder Charles. Na eene korte beraadslaging velde het hof een arrest, bevelende in vrijheid stel ling van broeder Charles en een toevoe- gelijk onderzoek. zijne lippen niet ze was dood voor hem... De oude pater Minderbroeder had zijne belofte niet vergetenhet waren de paters van St-Franciscus van Assisen, de Broe ders van Sint Antonius van Padua, die te dien tijde den kerkdijken dienst deden in 't koninklijk paleis. De oude pater wist dat baron Labrosse niemand toeliet bij den koning maar de derde dag na de dood van den prins, 't was 'ne Zondag baron Labrosse had dringende zaken in zijne familie; hij dacht dat de koning g'heel den dag in 't gebed zou gebleven zijn hij vertrok dus en 't was juist in de kapel dat de pater beslo ten had hem aan te spreken. IX. Man en vrouw. Die oude pater sprak dus koning Philip aan, in de kapel waar hij zat te bidden. a Wat begeert gij vroeg de vorst. U te spreken, zei de pater. En toen ze buiten waren in het pand 0 Mijn zoon, zoo sprak da pater, zijt gij in staat uw kruis te dragen, gelijk Ons Heer zijn kruis droeg Dit kruis verplettert mij. en ik offer aan God mijne tranen en mijne zuchten op- Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1903 | | pagina 1