Zondag 22 Februari hH)5 3 centiemen per nummer. 36slt Jaar 3781 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst Openbare werken. GODSDIENST. HUISGEZIN. EIGENDOM. VADERLAND. TAAL, VRIJHEID. De nieuwe lasten op den Jenever OM ZES MILLIEON w LANDBOUW. Van tak op tak. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post veraonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschryviDg eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE ÜIIJM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 2i Februari igo3. Plotseling, als een drooge donderslag, bij zomertijd, in een wolkenloozen hemel heeft onze eerste minister bij hoogdrin gendheid eene verhooging van lasten op den jenever doen stemmen. Niemand verwachtte zich eraan en, als bij verras sing, komt de minister van geldwezen met die nieuwe wetsontwerpen opdagen. Iedereen is't accoord om te zeggen dat de jenever eene plaag is wier verwoestin gen ten gelijk welken prijze moeten te keer gegaan worden. Verslaafde jenever drinkers zijn de beulen van hunne vrouw en van hunne kinderen. Hoevele misda den heeft de alcool niet reeds teweegge bracht Hoeveel slachtoffers, tot de ellen de gevoerd, tot den bedelzak veroordeeld of jammerlijk in een hospitaal of zothuis doen sterven Met bloedige letteren moet de geschie- nis van den alcool geschreven worden. Ook zijn al denkers, al dc sociologen 't accoord over de noodzakelijkheid die plaag met alle middelen te bekampen. Zoo, bijvoorbeeld, zouden de socialisten willen dat de Staat alleen stoker weze om de genever alzoo op een ongenaakba- ren prijs te brengen. In het stelsel der socialisten zou er van het druppelken geen spraak meer zijn. Dat is wederom een radikaal middel, lijk de socialisten er de specialiteit van hebben. De liberalen weten niet wat zij willen DE CATHOLIEKEN STREVEN OM DE MISBRUI KEN weg te nemen, en denken dat daar toe het rerhoogen der lasten een geschikt middel is. De verhooging der lasten zullen aan de Staat nog al een somme gelds opbren gen. Geuzen en socios zeggen dat er in de kas een te kort is; hadden zij gedurfd, zij zouden zelfs het woord bankroet heb ben uitgesproken. Zoo schaamteloos ech ter zijn zij nog niet, alhoewel het totaal valsch is dat wij voor een deficit staan. Indien de lasten moeten dienen om een te kort aan te vullen, hoe kan de heer minister er dan over beschikken En dat heeft de heer de Smet de Naeyer gedaan. Hij heeft de inkomrechten op den ru wen, ongebranden koffie totaal afgeschaft. De koffie zal dus afslaan en dat zullen velen met genoegen vernemen. Tot hiertoe besteede het catholiek mi nisterie ia millioen aan de werkmans pensioenen. Die somme wordt verhoogd en gebracht op i5 millioen, dat is dus 3 millioen meer die terechte komen in den zak der werklieden •40 Vervolg. Zoodra Olivier naast haar zat, kwam het onnoozele meisje weer tot kalmte, zij glimlachte tusschen hare tranen door en stamelde Zoo is het goed, heel goed zoo. Tegelijkertijd nam zij de hand van Olivier en streelde die langs hare wang. De jongeling had moeite om zijne ont roering te verbergen. Sorandal zag hem gedurig aan met somberen blik. Van dit oogenblik af liet Gisèle zich niet meer hooren Victoire hielp haar bij het eten en zij was zacht en gewillig nu en dan stak zij voorzichtig de hand uit, om die van Olivier even aan te raken, hetgeen ten gevolge had, dat de jongeling meer en meer ontroerde en dat Jacques verbleekte. Ondanks het kleine voorval was men aan tafel zeer vroolijk dokter Mon- guyon beroemde er zich op een waar fijn proever te zijn. Lordonneau at en dronk voor vier, de onderprefect deed zijn uiterste best om het gesprek aan te hou den en putte zich uit in geestige of gees- tigbedoelde opmerkingen, terwijl Dor geur zich inspande om het zijne gasten Wie zal durven zeggen dat zulks niet goed is En toch zijn er die voor den alcool- duivel pleiten. Die millioenen, zeggen zij, worden genomen uit den geldbeugel der werklieden I Dt-r werklieden Neen, heeren, neen, uit den zak der onverbeterlijke dronkaards en het beste deel onzer werklieden behoort er, God dank, niet toe. Wie die lasten niet betalen wil, kan er zich gemakkelijk aan onttrekken. Hij late de alcool varen en drinkt in de plaats een gezond glasje bier I Dat zal hen deugd doen en de huismoeders zullen gelukkig en tevreden zijn, want zijn zullen geen duivel meer te huis krijgen die hen zoo veel doet lijden. Daarbij bepalen zich de goede inzichten van den heer minister van geldwezen niet. Want al het geld dat van den alcool komt zal onder den eenen of anderen vorm tot het volk terug keeren. Hij stelt verder voor den taks te ver minderen bij 't deelen van kleine erfe nissen, alsook met den helft nog te ver minderen de kosten van beschrijving voor 't aankoopen van werkmans- en kleine burgershuizen en kleine landerijen Dat zijn volkzgezinde hervormingen en iedereen zal ze toejuichen Ook wordt de wet op de verhooging der alcoollasten ia 't algemeen goed en ge- matig beoordeeld. Het gezonde deel onzer bevolking zal de heer minister van geldwezen goedkeuren, zelfs gelukwen- schen. Hij heeft uren en uren aan een stuk op de bres gestaan om zijn werk te verdedigen. Er was geen verdagen mogelijker was geen uitstel te geven, om het specu- leeren onmogelijk te maken. In an dere omstandigheden heeft men evenzoo te werk gegaan. lederen dag uitstel was i5o,ooo fr voor den Staat verloren en geen minister, zegt de heer de Smet de Naeyer, kan dagelijks zulk eene groote som verliezen. Dat is een kort overzicht over het afge legde werk de polemiek zal ons dwingen er op terug te komen en de zaak grondi ger te bespreken. Gelukwenschen. De koffiehande laars, in de Beurs van Antwerpen verga derd, hebben eenen telegram van geluk- wensching gezonden naar M. de Smet de Naeyer, over zijn wetsontwerp. Verschillige brouwers hebben ook hunne tevredenheid te kennen gegeven. Zij zeggen hoe meer het gebruik van den genever afvalt, hoe meer het gebruik van bier zal toenemen. Een goed glas bier is inderdaad te verkiezen boven eenen borrel. Men heeft er meer deugd van. Overal bestatigt men dat er meer bier ge dronken wordt dan vroeger. naar den zin te maken, zich volkomen bewust van de plichten, die op hem als gastheer rustten Het grootste gedeelte der dischgenoo- ten bekommerde zich weldra niet meer om Gisèle. Het gesprek, zooals meestal onder de menschen, die elkaar voor 't eerst ont moeten, veranderde gedurig van onder werp. Men sprak over jagen, over reizen en ook een weinig over politiek, Onder den invloed van den wijn begon Lordonneau zijne politieke geloofsbelij* denis te behandelen, tot groot ongenoe gen van Mev. Lordonneau, die bang was dat haar echtvriend met zijne poli tieke denkbeelden hoewel zij kant noch wal raakten zich vijanden zou maken. Sorandal en Jacques namen flink deel aan het gesprek, alleen dwaalde van lijd tot tijd hun blik af naar den kant van Olivier en Gisèle. Bij het dessert, onder het knallen der champagnekurken, werd de koningskoek opgebracht. Met zekere plechtigheid sneed Dorgeur de groote taart in stukken, juist zooveel als er gasten waren en voor elk een nauw keurig even groot. De stukken werden rondgediend en Olivier vond in zijn gedeelte het kleine poicelemen poppike, dat de traditioneelc aaidigheid van dit gebak uitmaakt. Gij zijt de koning van ons feest, beste vriend I riep Dorgeur uit, komaan In zitting van 12 Februari jl. heeft de Baron Leo Bethune de volgende vragen tot den heer Minister van Spoorwegen gericht A. Daar de ophoogingswerken ter statie van Aalst in de richting van Gent tijdelijk vertraging ondergaan tengevolge van bijkomende' onteigeningen, wensch ik van den heer minister te vernemen of hij het niet noodzakelijk acht, vóór den winter, te doen overgaan tot aanbesteding van de bouwwerken eener vaste brug op den Dender die twee jaar zullen duren en van de verhoogingswerken in de richting van Brussel (Noord) en van Ant werpen (Zuid) B. Wanneer zal worden overgegaan tot aanbesteding van de werken voor het nieuw gebouw op te trekken in de statie Aalst C. Hoe is het thans gelegen met het vraagstuk betreffende de vergrooting der statie Santhergen D. Heeft de heer minister nog geen besluit genomen wat betreft het oprichten dezer statie aan het stoppunt te Baarde- gem In zitting van 18 Februari volgende heeft de heer Minister deze vragen beant woord als volgt A. Tot het vrijwaren van den dienst, moet vooreerst de helft der statie worden opgehoogd, omdat de treinen op de andere helft rijden op het tegenwoordig peil. Om in deze werken niet veel gehinderd te zijn, mc-eten er minstens drie veikeerspo- ren zijn, en daartoe zijn nog onteigeningen noodig. Eerst als dit gedaan is, kan de eerste helft worden verhoogd en tot die werken behoort het bouwen van de eerste helft der bruggen en viaducten. B. Een gebouw voor onderscheidene diensten wordt waarschijnlijk in de loop van dit jaar aanbesteed. C. Voor het vergrooten der statie Zand bergen, bereidt mijn departement een plan. D. Er is nog geene beslissing genomen over de plaats voor de nieuwe halte. Het hert en de alkool. Bij eiken polsslag zendt het hert eene hoeveelheid bloed van 180 grammen door 't lichaam. Bij den volwassene gebeurt dit met eene drukking, gelijkstaande met eene kolom kwik van i5o millimeters hoogte. Moest deze drukking in de open lucht plaats hebben, de bloedmassa zou 3 meters hoog stijgen. Deze werking van het hert doet zich bij den volwassene 70 a 75 maal per minuut voor ('s nachts of bij rust 60 a 65 maal). Het bloed aldus opgejaagd, vloeit door de aderen met eene snelheid van 25 centi meters per sekond, hetzij i5 meters per minuut, 1 kilometer per uur. het toeval heeft ditmaal eens goed uit zijne oogen gezien. Hij hief zijn glas met schuimende champagne op. Leve de koning Olivier liet zijn glas vullen en stond nu ook op. Op de gezondheid van mijne gehoor zame onderdanen. Dorgeur, die er van hield de tradities in eere te houden, nam de functie van heraut des konings waar, zoo Olivier het glas aan de lippen bracht, riep hij met stentorstem De koning drinkt, Hier had dokter Monguyon iets aan te merken. Pardon, pardon riep hij uit, hebt gij ooit een koning gezien zonder konin gin Dat is in strijd met het gebruik, daar protesteer ik tegen 1 't Is waar, 't is waar riep Lordon neau vol geestdrift uit, terwijl hij op de tafel klopte, onze koning moet op staan- den voet eene koningin kiezen. Olivier glimlachte en zonder een woord te spriken gaf hij het popptke aan Gisèle. Het arme kind kraaide van vreugde en habkelde Voor mij... schoon popke... voor mij Houden O! lief... lief... Dank... Heel goed... En met van vreugde schitterende oogen tiokzijhet hoofd van Olivier naar zich toe en kuste hem op beide wangen. Het heen- en weergaan gebeurt in 22 en half seconden. Ziehier eenige cijfers over de machtige werking van het hart Het hert klopt ongeveer 100,000 maal in 24 uren en jaagt binst dien tijd 20,000 liters bloed naar de uiteinden van het lichaam. De door het hert verbruikte kracht per dag komt overeen met deze, die noodig is om een gewicht van 40,000 kgr. op een meter hoogte te heffen. Het hert van een 7ojarige heeft dus het reuzenwerk verricht 1 milliardkilogr. een meter hoog te heffen. De alcool echter maakt dat werk onmo gelijk. De alcool ontzenuwd, verstijft het heit. Volgens geneeskundige opzoekingen doen twee onzen alcool (drie groote drup pels), genomen in 24 uren, het getal hertkloppingen met 8000 vermeerderen bij den volwassene, 't Zijn dus 8000 hert kloppingen, die volstrekt nutteloos zijn, of een zuiver verlies eener kracht, gelijk staande met het opheffen op een meter hoogte van een gewicht van 3,35o kgr. Vandaar hertvermoeienis, verlies van kracht en warmte. Zaadmarkt voor lentezaden te Gent van 20 Februari tot 3 April igo3. •"•?zien den grooten bijval genoten door de Zaadmarkt van Herfstzaden in Sep tember 1902, zal de Landbouwersbond van Oost Vlaanderen eene Zaadmarkt Tentoonstelling inrichten voor de Lente zaden, op dezelfde wijze gelijk de mach tige Duitsche Boerengilden. Deze Markt zal plaats hebben in het Landbouwershuis, Koornlei, 18, te Gent, van den 20 Februari tot den 3 April. Ten einde aan de landbouwers alle gemak te verschaffen om de Markt te be zoeken en hunne noodige zaden aan te koopen, zullen de stallen alle dagen te hunner beschikking zijn van 17 Frebuari tot 3 April, en den naam dragen van de variëteit, hare bijzondere hoedanigheden en den prijs. Al de Zaadhandelaars en Landbou wers van België en van den vreemde wor den als tentoonstellers tot deze Markt uitgenoodigd. Plaatsgeld wordt niet ge- ëischt, en de noodige voorwerpen om hunne stalen ten toon te stellen zullen hun gratis behandigd worden. Zij zijn verzocht zich te doen inschrijven bij den Bestuurder der Markt M. Lieven Van Heule, Koornlei, 18, te Gent, vóór den 16 Februari en hem, omtrent denzelfden datum te doen geworden eene volledige lijst der variëteiten die zij zullen opzen den, met hunne afkomst, de gewaarborgde zuiverheid, de kiemkracht en den prijs. Het gewicht der stalen zal bedragen i kilo voor de graangewassen, »/- kilo voor de andere zaden en 3 kilos omtrent voor de aardappelen. Zij moeten ver zonden worden naar het lokaal der Markt, ten koste der tentoonstellers en deze moe- Onder deze kussen werd Olivier doods bleek, alsof al zijn bloed naar het hart terugliep en het klamme zweet parelde aan zijne slapen. Weer schudde Jacques treurig het hoofd, terwijl Sorandal krampachtig de vuisten balde, maar in de algemeene vroolijkheid had niemand daarop gelet. Allen stonden op, hieven de volle gla zen omhoog. Leve de koning! Leve de koningin! Mev. Dorgeur, die zich verheugde in het geluk van haar kind, zag Gisèle met vochtige oogen aan, terwijl het meisje vol verrukking herhaalde O, wat lief... schoon popke... dank.,, dank... Olivier had zich gaandeweg van zijne ontroering hersteld, hij droogde zich het zweet van het gelaat en begon weer te lachen en te spreken. Toen men in het salon ging, waar de koffie werd gediend, greep Gisèle hem bij de hand, nam hem mee naar den hoek waar zij voor het diner gezeten had en liet hem 't printenboek zien, waarmee zij zich had bezig gehouden, toen hij bin nenkwam. Zij deed moeiie om hem de printen uit te leggen, de g< dachten, die zich langzamerhand in haar hoofd ont wikkelden onder woorden te brengen, maar tot hare smart kon zij geene woor- dee genoeg vinden. Olivier zweeg en zag haar meelijdend aan. ten zorgen voor het uitstallen van hunne zaden, daags vóór de opening der Markt hetzij Donderdag 19 Februari vóór 5 uren 's avonds. De Commissie heeft het recht de stalen waarop aankoopen geschieden te verge- zelen en te bewaren, ten einde de volko- mene overeenkomst te bestatigen met de geleverde waar. De ingang tot de Zaadmarkt is vrij. Publieke Voordrachten zullen gegeven worden iedereVrijdag ten 10 en half uren, door beroemde Professors van land- en hofbouwkunde, en verscheidene premiën (zaad) zullen verlot worden tusschen al de bezoekers der Markt die zich zullen in schrijven op het bureel. De liberale schrijvelaars stellen weêr statikc n op over de partijdige be noemingen der catholieken in de Gerechts hoven. Wat deden de liberalen toen ze aan het bewind waren Wel ze leefden 't voorschrift navan den grooten logiebaas van Gent, desectaris Laurent, die schreef Catholieken benoemen tot opeubare ambten is eene dwaasheid 't is niet dwaasheid, 't is eene misdaad. Hebben de catholieken dit voorschrift ten hunnen voordeele nageleefd Negentien jaren zijn de catholiek-n aan 't bewind en in de Beroeps- en Verbre kingshoven maken de liberale Rechters nog de meerderheid uit. Als er iets misdadig is, 't is de goed zakkige toegevendheid van onze Minis ters. Het Damescomiteit.dat in de Noord statie werkt, om de jonge meisjes te be schermen die alleen toekomen in de hoofdstad, is nu regelmatig aan 't werk. Alle dagen zijn er dames in de static, onder wie gravin John d'Oultremont. Het Damescomiteit, voor toezicht in de Zuidstatie is in werking. Pauselijk jubilé. Het jubilé van het 25jarig Pausdom van Leo XIII, op 3 Maart vallend, zal gevierd worden den Zondag daaropvolgend, 8 Maart, in de kerken van alle steden en gemeenten des lands. Aldus zullen alle standen der samen leving aan de feestviering kunnen deel nemen. Wij zijn overtuigd dat onze gods dienstige Vlaamsche bevolking deze gele genheid te baat zal nemen, om aan hare gevoelens van kinderlijke liefde voor den H. Vader lucht te geven. Eveneens zullen onze werkmanskringen de gelegenheid niet laten voorbijgaan om den Paus der democratie en der groote encyclieken over den arbeid te huldigen. Mevr. Dorgeur kwam bij hem zitten. Waarlijk, gij zijt al te goed, mijn heer, zegde zij. Dat arme kind laat u niet met rust. Ik vrees dat zij u verveelt. O neen, zeker niet, mevrouw, ant woordde hij. Het is zonderling, hernam Mevr. Dorgeur, maar ik heb haar nog nooit zoo gezien. Men zou zeggen dat er iets in haar ontwaakt. In een anderen hoek van het salon stonden Sorandal, Jacques en dokter Monguyon bij elkaar en spraken over Gisèle. Gij hebt haar waarschijnlijk gade geslagen, dokter, zegde Sorandal, wat denkt gij er van Zoo er, volgens u, hoop op genezing bestaan Wie weet zegde de dokter. Ik durf daarover nu nog geen oordeel uitspreken. Wanneer het eene aangeboren kwaal is, dan zal er niet veel aan te doen zijn, maar wanneer het eenvoudig een storing in de ontwikkeling der geestesvermogens is, dan verandert dat de zaak. Om eene bepaalde behandeling voor te schrijven, zou ik haar eerst eenigen tijd willen gadeslaan. Zoo. Zeker, wij moeten in de eerste plaats de oorzaak opsporen. In dit geval is de oorzaak uiterst moeilijk te vinden. M.en Mevr. Dorgeur zijn beiden volko men gezond naar lichaam en geest. Een raadselachtige glimlach plooide de Invoer van eieren in Engeland. De Fransche Handelskamer te Londen geeft de volgende inlichtingen De invoer uit alle landen naar Enge* land groeit aan in 1897 bedtoeg deze slechts 4,356,807 pond st. of bijna i38 millioen. De voornaamste leveranciers van eieren voor deze twee jaren zijn 1897 1901 Pond st. Pond st. Denemark 596,282 1,160,940 Rusland. 812,297 1,207,474 Duitschland 813,022 895,624 België 768,077 805,241 Frankrijk .1,022,860 696,125 Canada 193,998 255,857 Marokko 11,321 129,661 Vereenigde-Staten 42,347 I25,6o3 Egypte 12,386 100,451 Zooals men ziet is de vermeerdering voor alle landen groot, uitgenomen voor Frankrijk, Een groot deel van de eieren aan Duitschland toegeschreven komen uit Rusland en Oostenrijk-Hongarië, die van België vooral uit Italië, dat niet over Frankrijk, maar over België verzendt. In de glasblazerijen. Slecht nieuws over den toestand. De invoer van vensterglas uit Amerika bedroeg in December 65,143 klassen, ter weerde van 111,599 dollars. In November was deze 56,228, ter weerde van 107,604 dollars. De uitvoer bedroeg voor geheel het verleden jaar 43,371 dollars tegen 51,420 dollars in 1901. Men voorziet dat de prijzen, ten gevolge der blaasmachienen zullen dalen en dat de glasblazerijen, tegen de concurrencie der nieuwe stelsels niet meer kunnende worstelen, op den duur de zaken geheel zullen laten gaan. Deze nieuwe machienen zullen tevens de Noord-Amerikaansche fabrieken toe laten, de Belgische producten zelf op Zuid-Amerikaansche markten te gaan be strijden. Rond Charleroi komen alle dagen glas blazers in de Union Vkrrière (het socia listische syndicaat) zeggen, dat zij zonder werk zijn gevallen. Zij vragen hunne ge storte bijdragen terug en worden mijn werker. Binnen eenige dagen verwacht men weer verscheidene honderden afdankin gen. Er onder door. De hoogere spoor- wegenraad heeft een nieuw ontwerp van electrieken spoorweg te bestudeeren ge kregen, ontworpen door M. Muilender, dezelfde die te Antwerpen, onder de Schelde door, eenen weg naar St-Anneke wil maken. Natuurlijk loopt zijn spoorweg tus schen Anrwerpen en Brussel ook onder den grond door. Muilender is de man van het onderaarsche. lippen van Sorandal. Jacques, die dezen glimlach opmerkte, beefde onwillekeurig en vroeg zich af Waar denkt hij aan Sorandal hernam, terwijl hij zich tot Jacques wendde En wat is uwe meening in dit geval, mijnheer Mijne meening Ja, gij zijt dokter van de marine, dus een collega van M. Monguyon, want militair- of burgerdokter blijft toch in hoofdzaak hetzelfde. Meent gij dat de kwaal van het arme kind ongeneeslijk is Om u daarop te antwoorden, zou ik eerst eene langdurige en nauwkeurige studie van Mej. Dergeur moeten maken. Niettemin, wanneer ik u zoo oppervlak kig op het eerste gezicht mijne meening zou willen zeggen, dan geloof ik niet, dat de geest geheel dood is. Dus zou zij kunnen herstellen her nam Sorandal, Misschien wel en wie weet, het een of ander toeval ka h daar heel onverwacht de oorzaak van zijn. Ja, wiet weet. Wat ik zeggen wilde, M. Fromen- tel, riep dokter Monguyon eensklaps uit, ik zou u geerne onzen zieke eens laten zien, of liever onzen gewonde, Is er een gewonde op het kasteel vroeg Jacques. Wordt voartgezet.

De Denderbode | 1903 | | pagina 1