Zondag I Maart UH)3 5 centiemen per nummer. S68te Jaar 3783 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST. HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND. TAAL, VRIJHEID. Schikkingen voor de Vasten. OM ZES MILLIEON Los door de politiek. Comedianten Zondagrust. Pauselijk Jubilée. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CIJIQUE Bl'llM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 28 Februari xgo3. Ingevolge de bijzondere macht welke Wij van den Heiligen Stoel ontvangen hebbtn, vergunnen Wij, gedurende de aanstaande Vasten, de volgende dispen- satiën of toelagen i° Het is toegelaten boter en zuivel te gebruiken alle dagen van de Vasten. 2. Het is toegelaten eieren te eten alle dagen, uitgenomen op Asch-Woensdag en Góeden-Vrijdag. Degenen die verplicht zijn te vasten, mogen buiten de Zonda gen, maar eenmaal daags eieren eten, te weten op den voornaamsten maaltijd, en niet op de collatie en zulks moeten zij ook onderhouden op de andere vasten dagen van he» i°r -* - 3 de Vasten is het toegelaten eieren te ge bruiken tot het bereiden van andere spij zen, 3. Wij staan het gebruik van vleesch toe op den Zondag. Maandag, Dijnsdag, Donderdag en Zaterdag van iedere week, uitgenomen op den Zaterdag van Qua tertemper (7 Maart) en den Zaterdag der Goede Week. Degenen die verplicht zijn te vasten, mogen, buiten de Zondagen, maar eenmaal daags vleesch eten, te we ten, op den voornaamsten maaltijd, en niet op de collatie en dit geldt ook voor vleeschsoep en jeugd. 4. Het is verboden, zelfs aan degenen die mogen vleesch eten, vleesch en visch te eten op één en dezelfden maaltijd, niet alleen alle dagen van de veertiendaagsche Vasten, de Zondagen inbegrepen maar ook alle andere vastendagen van het jaar. 5. Men is verplicht drijmaal te lezen den Vaderons en den Weesgegroet en eens de akten van Geloof, Hoop, Liefde en Berouw iederbn dag dat men van bovengemelde dispensatie van vleesch te eten, gebruik zal maken. Men zal zich nochtans van deze ver plichting kunnen ontslaan, met cene aal moes, ieder volgens zijne middelen en godvruchtigheid, in den offerblok van den Vasten te storten. Deze aalmoes, die verplichtend is voor allen die de voor- geschrevene gebeden niet onderhouden, zal tot goede werken besteed wordenvol gens Ons advies en de gebruiken van dit Bisdom. 6.kAan de militairen van allen graad, 41* Vervolg. Sorandal verbleekte, maar hij wist zich onmiddellijk te beheerschen en zegde met kalme stem Ik wed, dat dokter Monguyon den intendant van mijn ongelukkigen oom, den baron d'Amfreville, bedoelt, den bra ven Dominique, die viel als slachtoffer van zijne plichtsbetrachting. Hij snelde toe om zijnen meester te beschermen en de moordenaars hebben hem voor dood op de plaats der misdaad achtergelaten. O zij kunnen zich in dien Domi nique nog wel leelijk vergist hebben, hernam de geneesheer. Toen ik Dominique voor het eerst zag, dacht ik ook, dat hij ieder oogenblik kon sterven. De hersen pan was ingeslagen, denk eens aan. Het is een wonder dat hij niet terstond dood was, maar de arme drommel is er niet veel beter aan toe, dan wanneer hij op dit oogenblik reeds lang onder de aarde la Hoe bedoelt gij dat vroeg Jacques vol belangstelling. De wond is nu gesloten of nage noeg, nia-r de hersens zijn nog altijd aan gedaan en de ongelukkige ouue heeft liet gebruik van al zijne zintuigen verloren. aan hunne huisvrouwen, kinderen en dienstboden, alsook aan de andere perso nen die dadelijk in militairen dienst zijn, staan Wij het gebruik van vleesch toe op alle dagen van het jaar, uitgenomen op Goeden-Vrij dag. Met de militairen stellen Wij gelijk de gendarmen, de douaniers, de commissa rissen en bedienden van politie die in werkelijken dienst zijn, de bedienden welke in dienst zijn op de treinen van den ijzeren weg en op de trams, alsmede de in dienst zijnde postboden en bedien den der accijnsen. 7. Wij meenen aan de geloovigen van Ons Bisdom wederom te moeten herinne ren, dat de vastendagen, buiten de veer- tigdaagsche Vasten, zijn de Woensda gen, Vrijdagen en Zaterdagen van Qua tertemper de Vigiliedagen vóór Sinksen, vóór de plechtigheid van den HH. Pe trus en Paulus, vóór Onze-Lieve-Vrouw Hemelvaart, Allerheiligen en Kerstmis en dan nog, dat het al de Vrijdagen van het jaar verboden is vleesch te eten, be halve den Vrijdag, waarop Kerstmis zou vallen. 8. Ingezien de tijdsomstandigheden, en ingevolge de bijzondere macht, Ons verleend door Zijne Heiligheid den Paus van Rome, laten Wij toe aan al Onze diocesanen, dit jaar, vleesch te eten, zelfs meermalen daags, op S' Marcusdag en op de Kruisdagen. voige dezelfde macht vergunnen Wij ins gelijks aan al Onze diocesanen, tot aan de Vasten van het toekomende jaar, vleesch te eten, zelfs, meermalen daags, op al de Zaterdagen van het jaar die geene vasten dagen zijn. Ten einde te voldoen aan het verlangen van den H. Vader, moeten Wij de geloo vigen die van deze toelating zouden ge bruik maken, aanwakkeren, om daarvoor andere goede werken te doen, en bijzon derlijk het gebod van het vasten en van het vleeschderven stiptelijk te onderhou den. 9. Wij laten toe, gebruik te maken van afgesmolten vet in plaats van boter alle dagen van het jaar, behalve op Asch- Woensdag en Góeden-Vrijdag. Deze Herderlijke Brief en schikkingen voor de Vasten zullen van den predikstoel afgelezen worden in de kerken, openbare kapellen, geestelijke gemeenten en colle ges van Ons Bisdom Zij zullen daar ge durende geheel de Vasten, volgens ge woonte, te lezen hangen. Gegeven te Gent, onder Onze handtee- kening, Onzen zegel en de tegenteeke- ning van Onzen Secretaris, den 16 Fe bruari igo3. t ANTONIUS, Bisschop van Gent. Op bevel van Zijne Hoogweerdigheid den Bisschop, A. De Meester, Kan. Secret. Plaats t des zegels. Men drijft soms den spot met de gevol gen getrokken uit de statistiek en het ge beurt niet zonder rede, gezien de lichtzin nigheid waarmede er wordt omgespron gen. Thans rok moeten wij vragen Wie heeft gelijk Ziehier waarop wij zinspelen. In de Kamer heeft M. Verhaegen gezegd in de bespreking over het wetsontwerp der arbeidsongevallen dat het getal kleine patroons beliep tot g5 per honderd Op hare beurt geeft de Flandre Li bérale eene statistiek. Er zouden, vol- g ns dit blad, in België 5i,ooo kleine nijverheidsondernemingen bestaan, i3,ooo middelmatige en i65o groote of zeer groote. Dat is nu juist geen g5 p. h. het komt op omtrent 77 p. h. Zonder twijfel zal het nog verminderen als een derde statistieker met cijfers voor de pinne komt. Ja, wie heeft gelijk Wij hadden geen ongelijk te zeggen dat de polemiek ons terug op het kapittel van den jenever zou brengen. Het is thans een artikel van den heer Plancquaert die er ons toe noopt. zeggen aat mj', «c gcicgoiln.nl' u.ü nieuwe rechten, bovensarms op het mi nisterie valt, en dat die heer, geijkte en gepatenteerde sociaal hervormer, die las ten afkeurt. Kwestie van stemmenvisscherij en voor die heeren zijn alle middelen goed Verbaasd echter zult ge zijn, als hij in dat zelfde artikel zegt dat de rechten, in PLAATS VAN l5o FR. TOT 300 FR. DEN HEC TOLITER MOESTEN GEBRACHT WORDEN. Zijne bewijsvoering is kostelijk Onze lezers zullen daaruit eens leeren hoe sterk de candidaten-wetgevers bij de groenen zijn. Ziehier waarom de handelwijze van het ministerie niet deugd. i° De belasting op den genever is vooral eene belasting op de weiklieden. Op de werklieden Neen. Op de onverbe terlijke dronkaards Ja 1 20 Die wet maakt de uitroeing van 't alcoolismus bijna geheel en gansch on mogelijk, want. a. Als de rechten zoo hoog zijn, wordt de jenever veel vervalscht b. Geheime stokerijen zullen in ge tal grootelijks toenemen. Na die kritiek geeft de heer Planc quaert zijn geneesmiddel tegen de kwaal. Zijn recept luidt als volgt de jenever aan zulken hoogen prijs brengen O dat men hem weinig of niet meer koopen wil. Hadden zij de rechten op eens verhoogd van 60 (sic) op 3oo fr. den hectoliter, de jenever kostte 3o cent. den druppel en bijgevolg 't volk zou geen druppel meer gedronken heb- b$n. B Stellen wij eerst en vooral vast dat M. Plancquaert de jenever wil brengen aan 3o cent. den druppel. Hij zal dus die kwestie niet uitbaten tegen het ministerie. Zooveel eergevoel zal hij toch hebben. Thans keeren wij tegen hem de reden die hij doen gelden heeft om de catholie- ken te bevechten en wij roepen hem toe Maar, heer Plancquaert, i° dan zal men de jenever zeer vervalschen en 2° de geheime stokerijen zullen als pad destoelen uit den grond oprijzen. Gij ziet, lieve lezer, de argumenten van M. Plancquaert keeren tegen hem. Droevig. Er is in Holland eene werkstaking uit geborsten, die reeds geëindigd is en die een zegepraal is geweest voor de pijnlijk ste onverdraagzaamheid. Een handelshuis had een werkman aangenomen die niet tot het syndikaat behoorde. Zij wilden hem doen wegsturen doch dat ging niet zij legden zelfs het werk neêr maar wierden vervangen. Dat ri»^amroËe't "toT* s'ta kmg*en°Që *2 eg uieef aan het syndikaat. Dus geen werk meer voor de vrije werklieden als het de heeren van het syn dikaat belieft Zulke verregaande en plichtige onver draagzaamheid is te betreuren. Wij doen er de gevaren va« uitschijnen in een volgend artikel. Natuurlijk de groene socialisten keuren die onverdraagzaamheid goed. Hij herinnert zich niets meer,hij kan niet eens spreken, hij ligt als verlamd op zijn bed. Gij moet hem bepaald eens gaan zien. M. Fromentel. Hij is hier op het kasteel, in het huiske van den portier. Zeker, ik zal er heengaan, antwoord de Jacques, ik heb reeds eenmaal een dergelijk geval onder handen gehad, mis schien is hij door eene gewaagde operatie nog wel te redden. Op mijn woord, het zou prachtig zijn. riep de geneesheer uit, wanneer gij hem tot het leven kondet terugroepen. En gij zoudt daarmeê vooral aan de justicie een grooten dienst bewijzen, zegde Sorandal. VVaarom Gij weet toch dat men den moorde naar van baron d'Amfreville nog niet in handen heeft kunnen krijgen. Men zoekt hem ieverig, maar met eiken dag, die er verloopt, vermindert de hoop kern te zullen vinden. Dominique nu heeft den moordenaar gezien en hij zat hem onge twijfeld kunnen noemen, wanneer gij er in gelukt hem het geheugen en het spraak- veimogm terug te geven. -— Ik zal het beproeven, mijnheer, zeg de Jacques. Opnieuw kruisten de blikken der beide mannen elkaar, maar deoogen van Soran dal blonken zoo woest en dreigend, dat Jacques verward de zijne neersloeg. Op dit oogenblik werd de aandacht weer afgeleid naar den anderen hoek van Hoe ernstig de minderheid der Wetge vende Kamers hare taak opneemt zal men kunnen vaststellen uit de volgende aan halingen. In de zitting van 12 Meert 1896 zegde M. Finet, een zeer bevoegd liberaal in den Senaat «Er bestaat, mij dunkt, eensgezindheid om te erkennen, dat de huidige taks op breede schaal mag verhoogd worden, en 't is niet een achtste, maar een vierde van het bedrag onzer belastingen, dat wij aan den alcool moeten vragen. M. Montefiore Levi, nog een liberaal van gezag en aanzien, drukte zich in zit ting van 18 Meert 1896 uit als volgt Treedt het voorstel van M. Lejeune bij, en verhoogt het accijnsrecht op den alcool tot 35o fr., het zal u millioenen op brengen en u toelaten den landbouw ter hulp te komen. Gij kunt hem aldus ter hulp komen zonderde minste opoffering aan 't land te vragen. De opoffering zal enkel ten laste der alcooldrinkers vallen, en dat zal uit muntend zijn. 0 Dat de verhooging van het accijnsrecht wel degelijk de alcooldrinkers treffen zal, werd nog dezer dagen aangetoond in de verklaring van een aanzienlijk likeursto ker, door de radikale Réforme geïnter- vieuwd. In de Senaalzitting van 23 Meert 1896 verklaarde M. Janson partijgangers te zijn van het monopool voor alcool- voortbrengst voor den Staat, met traps gewijze en opvolgenlijke beperking der voortbrenging en gelijkaardige verhooging van prijs. MM. Picard en Fontaine eindelijk legden twee dagen later een wijzigings- ontwerp neer, waarvan art. 4 luidde als volgt De prijs van den alcool, niet voor nijverheidsgebruik dienende, zal ieder jaar vermeerderd worden met eene hoe veelheid die niet beneden de 25 centiemen zal gaan. a En wat zien wij thans gebeuren De antiklerikale minderheid schreeuwt moord en brand, zij maakt tegenstand en kinderachtige obstructie, omdat de regee ring den weg inslaat door haar aanbe volen de Cathoïieken wordt voorgesteld, opdat hij in de oogen onzer tegenstrevers door slecht en .hatelijk worde Wat zijn de liberalen toch klein geestige farceurs 't zijn jannen Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag i Maart 1903, M. Bonner, Bisschopstraat. het salon. Gisèle was, zooals eiken avond na het diner, in slaap gevallen, maar dit maal rustte zij met het hoofd op den schouder van Olivier, den arm om den hals van van den jongeling geslagen. Zie eens hoe kalm zij is, zegde Mevr. Dorgeur. Inderdaad, M. Olivier, zegde Dor geur op zijne beurt met een goedigen glimlach, gij hebt dat arme kind reeds geheel voor u ingenomen. Zij slaapt zoo rustig als in haar bed, voegde Victoire er bij. De gouvernante van Gisèle was gewoon weinig te spreken en nooit dan na hare woorden rijpelijk overwogen te hebben. Olivier antwoordde niet, hij boog het hoofd om de verlegenheid, die hem het bloed naar voorhoofd en wangen joeg, te verbergen. Jacques, die alles had opgemerkt, zucht .e diep. Komaan, zegde Dorgeur tegen Vic toire, gij moest haar maar te bed brengen. De gouvernante trad nadeibij, sloeg hare krachtige armen om het slapende meisje en droeg haar met een door de gewoonte verkregen gemakkelijkheid, het salon uit naar hare kamer. De avond liep kalm ten eindetot aan het afscheidsuur werd het gesprek op aangenamen, onderhoudenden toon aan de theetafel voortgezet. De onder-prefect en de notaris gingen het eerst heen daarop vertrokken Olivier Te gelegenheid van het pauselijk jubel feest van Z. H. Leo XIII, hebben Z. Em. de Cardinaal aartsbisschop van Mechelen en HH. Hoogw. de Bisschoppen van België den volgenden bevelbrief aan de Geestelijkheid en de geloovigen afgekon digd Verleden jaar, met de bedevaarders van België aan de voeten van onzen Hei ligen Vader neêrgeknield, hebben wij het als een godsdienstplicht aanzien, Zijne Heiligheid bij den dageraad van de XXV* verjaring zijner verheffing op den Pause lijken Stoel, onze huldebewijzen en ge- lukwenschen aan te bieden. Met genoegen en met fierheid hebben Wij in der waar heid mogen bevestigen dat nergens in de catholieke wereld, de Paus zoo zeer bemind wordt als in België, dat men ner gens zoo gevoelig is aan zijne smarten, zoo godsdienstig onderworpen aan zijn gezag en dat nergens zijne voorschriften met volkomener, blijhartiger en eerbiedi ger onderdanigheid onthaald worden. Bijzonder aangenaam is het ons, de uitdrukking dezer gevoelens te vernieu wen, heden dat de Heer, aan de gebeden van het christenvolk gehoor gevende, aan Leo XIII het zeldzaam voorrecht komt verleenen van op den Pauselijken Stoel de jaren van Petrus te bereiken. Te gelegenheid dezer merkweerdige gebeurtenis, oorzaak van blijdschap voor de catholieke wereld, laat ons God recht matige en plechtige dankzeggingen toe sturen. Bedanken wij Hem, van aan 't hoofd zijner Kerk gesteld en gedu rende zoo vele jaren bewaard te heb ben eenen Paus, zoo uitmuntende in wijsheid, in voorzichtigheid, in groot moedigheid. Laat ons in eenparige uit- boezeming van geloof en godsdienst, den Gever van alle goed smeeken aan den Opperherder onzer zielen zijne gunsten en genaden voortdurend te verleenen en een leven, ons zoo lief en dierbaar, te verlengen. Dominus conservbt eum, et VIVI-FICET EUM ET BEATUM FACIAT IN TERRA, ET NON TRADAT EUM IN A.NIMUM INIMIC0- RUM EJUS. t) Te dien einde hebben Wij bevolen en bevelen Wij als volgti° Het vieren van den Pauselijken Jubilée van Z. H. Leo XIII, op den 3cn Meert vallende, schoveni_/p gesietuemrag j n nmnir - na de Hoogmis, met de plechtigheid der groote feestdagen opgedragen, de Tb Deum gezongen worden, gevolgd van de gebeden voor onzen H. Vader den Paus en den Tantum Ergo, waarna het gebed Deus, qui nobis, enz., en de zegen van het Allerheiligste Sacrament2° Aan de kloostergemeenten staan Wij toe met toe stemming van hunnen biechtvader, drie maal ter intentie van Z. H. den Paus ter H. Tafel te naderen. Het heeft vrijdag telegrammen gere gend op het Vaticaan, afkomstig uit alle deelen der wereld, alle gelukwenschen aan den Paus bij zijn vijf en-twintigjarig jubilée als hoofd der catholieke Kerk. Reeds in het begin der vorige week begon de stroom van telegrafische gelukwen schen en men was verplicht het aantal telegrafisten, wegens den onafgebroken dag- en nachtdienst te verdrievuldigen. en Jacques tegen het uur dat de laatste trein naar Parijs moest voorbij komen. Ik hoop, zegde de gastvrije Dorgeur bij het afscheid nemen, dat, nu gij den weg kent, gij dien niet meer zult vergeten. Ja, gij zult terugkomen, nietwaar zegde mevr. Dorgeur op smeekenden toon, voornamelijk tot Olivier gewend. Ik ben er zeker van, dat mijn arme lieveling u morgen overal zal zoeken cn naar u vragen zai. Gij zijt de eerste dien zij zoo veel vriendschap heeft betoond. Gij zult terugkomen, spoedig Ik beloof het u, mevrouw, ant woordde Olivier. Men had de voorzaal bereikt waar de bedienden zich haastten hoeden en frak ken te geven. Zeg eens, Sorandal, zegde Dorgeur, zijt gij morgen middag om twaalf ure thuis Ik heb zaken te Parijs, die mij zeker wel tot den avond zullen bezighou den en daarom wilde ik bij u dejeuneeren. Sorandal sloeg even de oogen neêr alsof hij nadacht, maar eensklaps scheen hij een besluit genomen te hebben. Het spijt mij waarlijk, antwoordde hij, wanneer ik het vooruit geweten had... maar nu heb ik voor morgenmiddag mijn woord gegeven. 't Is niets, 't is niets, zegde Dor geur, dat komt wel terecht, wij zullen elkaar nog genoeg weerzien, maar ik moet morgen om 4 ure bij mijnen bankier zijn. Op den weg van Pierrefite verdeelden Een paard van 75",000 fr. De Amerikaansche kapitein Pittsburg, heeft 35o,ooo fr. geboden voor het Engelsche 4jarig renpaard Ara Pa trick, dat het vorig jaar den Derby-wed ren heeft gewonnen. Het bod werd ter stond geweigerd het paard is voor minder dan 75o.ooo fr. niet te koop. de gasten zich in groepkens. Lordonneau ging slaperig met zijne vrouw aan den arm, dokter Monguyon en zijne vrouw direct achter hen Sorandal ging alleen, in gepeins verdiept en achteraan kwamen Jacques en Olivier, die geen woord tot elkaar spraken. Het was een heldere koude naeht, de wind blies sterk uit het Oosten en het bevrozen zand van den weg kraakte onder de voeten van de wandelaars. Nu, vroeg Dorgeur, toen hij met zijne vrouw alleen was, hoe denkt gij over onzen avond Alles is voortreffelijk ge gaan, niet waar Ja, antwoordde zij, maar wat denkt gij over de buitengewone genegenheid, die Gisèle getoond heeft voor dien jonge ling, M. Olivier Fromentel?Tot dusverre heeft zij nog nooit iemand herkend, zich nog nooits iets kunnen herinneren en nu is dat eensklaps anders. Ja, 't is wel vicemd, zegde de brave man. Wie weet of dat geen voorteeken van eene naderende genezing is Als wij eens mochten hopen Laat ons in elk geval de toekomst met vertrouwen te gemoet zien, zegde Mevr. Dorgeur. Op den donkeren, eenzamen weg begon Jacques op vaderlijken toon zijnen broe der te onderhouden. Zult gij daar terugkomen, Olivier vroeg hij. Zeker. Neem u in acht, het is gevaarlijk. Waar hoopt gij op Ik weet het niet. Zoo, gij weet het niet, maar gij moet het weten, gij zijt geen kind meer. Die arme Gisèle is inderdaad een bekoorlijk meisje en dezen avond heeft zij u in hare onr.oozelheid geheel behandeld als een vriend dien zij jaren lang gekend heeft, maar waar moet dat heen Zij is eene onnoozele, dat is de waarheid, de wreede onbetwistbare waarheid. Wat zegt gij daarop Niets Jacques nam zijnen broeder bij den arm en zegde op zachten vastberaden toon Luister, ik zal u zeggen wat wij moeten doen. Ik was voornemens mijn zes maanden verlof te Parijs door te bren gen, maar ik ben van gevoelen veran derd. Morgen reeds vertrek ik naar Italië, ik blijf daar mijn verlof uitdoen en gij gaat met mij mi 6. Ge wilt dus... Ja. Neen Jacques, ik ga niet meé. Wordt voortgezel.

De Denderbode | 1903 | | pagina 1