Wie bestuurt het land Aardige werkmansvrienden. Uit Hofstade. Stad Aalst. - Werkbeurs. Van tak op tak. Wat papenvreten kost. - St.-Martinus-Kerk. Ruzie in 't groene huis- Cath. Werkmanskring. Veekeuringen. Bedevaart naar Gent AALST. Allerhande nieuws. Bij sterfgeval. - pp«t>are Als men M. Lorand wil gelooven dan zijn het de progessisten of radikalen die het land besturen en alles wat door de catholieken wordt gedaan is niets anders dan de uitvoering van het programma dier vooruitstrevers. De pastoors, die landbouwvereenigin- gen hebbeu ingericht, hebben volgens M. Lorand, niets anders gedaan dan een punt van zijn programma verwezenlijkt. Evenzoo heeft de Regeering toen zij hare sociale wetten voordroeg en deed stem men, slechts de denkbeelden van M. Lo rand en zijne vrienden in praktijk ge bracht. Op die wijze zijn het de radikalen die, door hunne neérlagen in de kiezingen het politiek (7) beheer van het land heb ben veroverd. Die geestige M. Lorand Hij late ons echter toe eene opmerking te maken in dien hij, die een bij uitstek landbouwdis- trikt vertegenwoordigt, zooals hij verze kert, de eerste het gedacht heeft gehad der landbouwvereenigingenwaarom heeft hij er geene gesticht in de streek van Vir- ton, waar hij, volgens zijn z--ggen, opper machtig is Waarom heeft hij de zorg der stichting van al die bloeiënde samen- werkingen aan de pastoors overgelaten En dan, aangezien al de sociale wetten ontleend zijn aan zijn programma, waar om heeft M. Lorand, als een blind werk tuig tegen al die wetten gestemd M. Lorand heeft waarlijk eene geestige manier om zich de eer van al die volks- werken toe te eigenen. Welnu, als hij daarmeê gediend is. dan wenschen wij wij hem dat hij, op dezelfde wijze, nog lange jaren het beheer en de politieke richting van het land moge in handen hebben. Daar is, noch voor de catholieke partij, noch voor het land, geen het min ste gevaar bij. Voor zijne hersenkas echter, zou het als hij niet oppast, slechte gevolgen kun nen hebben. De roode en groene socialisten hebben met de beraadslaging over de verhooging der accijnsrechten op den alcool, eens te meer getoond hoe zij den werkman gene gen zijn in... woorden. De socialisten beweren dat zij geene korte dranken in hunne volkshuizen en localen verkoopen, omdat den genever den werkman in meerdere ellende dom pelt, zijnen geest en zijne lichamelijke krachten ondermijnt en hem verbeest. Neen, ze verkoopen geen genever in hunne volkshuizen en lokalen maar den eene of andere roode chef die in de buurt herberg houdt, verkoopt cr Alle werklieden drinken geenen gene ver maar alle werklieden, klein en groot, vrouwen en mannen drinken koffie. jt-x-. au -r«o^ -**ii 'i j Ibi 20 millioen nieuwe lasten te leggen op den alcool, de oorzaak van ellende en ondergaan van vele familiën. Met het in komen wil het de rechten op de koffie af schaffen die tot 4 millioen 's jaars beloo- pen, de dotatie van bet werkmanspen sioen van t2 millioen op i5 millioen bren gen, en verschillige verbeteringen invoe ren ten voordeelt van werkman en burger. Meent gij dat de socialisten, die be strijders in schijn van den alcool, daar meê te vreden waren Ge zijt er wel meê Zij hebben alles in 't werk gesteld om te beletten dat die wet gestemd wietde, En de liberalen, die andere a werkmans vrienden spanden te samen met de socialisten, en de eenige groene demo craat die in de Kamer zat M. De Backer, deed meê met de bende. Met zulke werkmansvrienden en zes eens krijgt men hier te Aalst overal eene pint bier. LABOR IMPROBUS. Willen is Kunnen 1 Katholieke Tooneelkring on zer gemeente gaf Zondag en Maandag, zijn eerste Concert in de School van 't Klooster. Talrijke aanhoorders vervulden de zaal tot proppens toe. Haasten wij ons te zeggen dat deze jonge Tooneelkring onze beste verwachtingen heeft overtrof fen, en zijne Kenspreuk uitstekend heeft gestaafd. Pasover 6 weken gesticht, gaf hij niet min dan drij blijspelen ten beste, afgewisseld door puike muziekstukken, door het Vaderlandsch duo Jan Breydel en de Koninck en kluchtige liederen. Excusez du peu Mijnheer heeft de Influenza de Prins Schouwvager en de Schouwvager Prinsi,Iedereen heeft zijne gebreken», waren als comediestukken een gelukkige keus en hebben uitbundigen lach verwekt. Dat de rollen uitmuntend vertolkt werden, dat de geestige zetten der spelers al de aanwezigen in den besten luim hielden, werd eenparig erkend, en aan de wakkere uitvoerders werd terecht eene welver diende hulde gebracht door het handge klap en de herhaalde toejuichingen der toeschouwers. Willen is Kunnen groeie en bloeie tot ondersteuning van liefdadigheidswer ken, tot het beoefenen der Vlaamsche letterkunst, en bezorge ons nog menigen aangenamen avond. X. Wordt gevraagd Een smid, bankwerker Een halve gast id. Een goede breier, voor Brussel. Een hovenier. Een smid, (paardensmid). MOORSEL. De jaarlijksche ver tooningen der Koninklijke Harmonie Sinte Cecilia, zullen plaats hebben op Maandag j3 April (2d«n Paaschdag), en Zondag 19 April 1903, om 4 uren 's na middags, in de groote zaal der Meisjes school. M. Chaumié, de Fransche minister van openbaar onderwijs, heeft Maandag ver klaard, dat er met de sluiting der kloos ter- en vrije scholen 600,000 kinderen (400,000 meisjes en 200,000 jongens) op straat zullen zijn en zonder onderwijs. Volgens hem zouden de uitgaven, om daarin te verhelpen, niet meer dan 8 mil lioen bedragen. Dijnsdag echter heeft M. Combes andere cijfers voorgebracht in de begrootingscommissie. De 16 mannenkloosters hebben 1512 gestichten en 145.000leerlingen. Er zullen 336 scholen moeten gebouwd wordt n voor 719 klassen het noodige gerief ver schaft worden 1519 nieuwe meesters benoemd worden. Dit alles wordt geschat op 12 millioen, ongerekend de uitgaven voor het personeel. Voor 583,ooo meisjes zullen er 10,000 scholen moeten gebouwd worden, wat geschat is up 40 millioen fr. De Fransche belastingschuldigen krij gen dus een cadeau (I) van 60 millioen te betalen op last van de vrijmetselarij. Zulke muisjes hebben dikwijls nog lange staarten. Leggen maar Ontlasting van de koffie. Er wordt tegenwoordig veel gesproken van den jenever men mag ook wel een woordje zeggen van de ontlasting der koffies. Zal die ontlasting een merkbaar voor deel aanbrengen Voorzeker ieder in België drinkt kof fie, groot en kiein, jong en oud, arm en rijk. De belasting op de koffie heeft verle den jaar 3,226,460 fr. opgebracht dat is omtrent een half franksken per inwoner. Van den anderen kant moet men inzien dat de ruwe koffie alleen ontlast wordt de gebrande koffie blijft belast met 10 fr. inkomrecht per 100 kilos. Is dat geen nadeel Integendeel. Verleden jaar zijn uit Holland omtrent 1,880,000 kilos gebrande koffie in België gebracht. In het vervolg zal er weinig gebrande koffie ingevoerd worden tengevolge van die rechten zou zij te duur zijn. Maar men zal meer ruwe koffie invoe ren en de koffiebranders zullen meer te branden hebben. Zij zullen dus meer werklieden noodig hebben wellicht hunne gebouwen moeten vergrooten, dus werk voor met sers en timmermans - nieuwe machie- nen moeten hebben, dus wer^,v.^£^ goede gevolgen hebben. Groen Pie schrijft dat de bentden-beuk - niet hersteld wordt gelijk het Hooge Koor, men plekt en plaastert veel, zelfs 9 zou men de arduinsteenen koleuren en u verwen. Gaat het ook 't Kemel zijn De heer Ondernemer der werken wordt dus, volgens ons, uitdrukkelijk beschul digd van de voorwaarden der onderne ming te miskennen. Ehwel, wie den heer Verstraeten van Rumbekckent, wie hem als ondernemer aan 't werk heeft gezien, wie ondervonden heeft met welke nauwgezette stiptheid en zorgvuldige naleving der voorwaarden zijner menigvuldige ondernemingen hij altijd is te werk gegaan, zal met ons zeg gen dat die verdachtmaking weer eenvou dig eene lasterlijke groene krawatterij is en niets anders... Wat lage zielen huizen er toch langs Chipka MILITIEKLASSEN. De \mT klassen van 1899 en 1900 van het voetvolk zijn voor de schietpe- riode onder de wapens geroepen als volgt Klas van 1899. 1% a®, 3®, 4*. 5een 6' linieregimenten van 12 Augusti tot 11 September 7* en 8e linieregimenten, van 28 Augusti tot 27 September 9* en 10 linieregimenten, van 3o Juni tot 29 Juli; ii" en 12* linieregimenten, van 12 Juni tot 11 Julii3" en i4e linieregimen ten, van 27 Juni tot 26 Juli 1®. 2® en 3® jagers te voet en grenadiers, van 14 Mei tot i3 Juni carabiniers, ie en 2® batal jons, van 11 Augusti tot 4 September 3® bataljon, van 12 Juni tot 11 Juli; 4® bataljon, van r3 Mei tot i3 Juni. Klas van 1900. i®, 2®, 3e, 4% 5® en 6® linieregimenten, van 3o Juli tot n September 7® en 8* linieregimenten, van 17 Augusti tot 27 September 9® linie, van 17 Juni tot 29 Juli io® linie, 2® ba taljon, van 3o Juni tot 12 Augusti t®en 3® bataljons, van 17 Juni tot 29 Juli xi® en 12® linieregimenten, van 3o Mei tot 11 Juli i3e en 14® linieregimenten, van i5 Juni tot 26 Juli i«, 2® en 3® jagers te voet, van 1 Mei tot i3 Juni. J^Voor de grenadiers en carabiniers zal de klas van 1900 in onbepaald verlof worden gezonden, de eerste den 29 Augusti en de tweede den 11 September. Vliegen papier. De Belgische dro- gistenbond vestigt de aandacht van het publiek op het gevaar, dat het a wit vlie- genpapier »,van Duitschland herkomstig, aanbiedt. De bond verklaart dat het uitventen en ie koop stellen van dergelijk papier zou moeten verbeden worden, daar de berei ding geschiedt bij middel van arsenick- houdende zelfstandigheden. De vliegen die op zulk papier azen, nemen gifistof in, doch sterven niet dade lijk. Zij kunnen nog eenigen tijd rond fladderen, om daarna, doodgebliksemd neer te vallen, 't zij eender waar, liefst gewoonlijk in de soep of in het eten, daar zij van de keuken hun geliefkoosd oord maken. Voor de kinderen biedt dit papier ook ernstig gevaar aan. Er is eigenlijk niets beter dan in de kamer hier en daar een blad leggen, waar de vliegen blijven aan plakken. Het vergunningsrecht. In 1902 hebben de agenten van den fiscus omtrent 800 processen-verbaal opgemaakt tegen herbergiers die zonder vergunningsrecht te betalen genever verkochten. De veld wachters van geheel het land hebben er maar 8 opgemaakt in geheel het jaar 11 Uu/jnn De uitsluiting van heer- UUUUCUi schap Ducatillon heeft voor goed ruzie verwekt onder de chefs der groene volksfopperij. MDucatillon, als opsteller van De Vlaamsche Gazet een liberaal, geusch, maconniek, vrijdenkersorgaan, deelt in bedoeld blad twee artikels meê getiteld Mijne «uitsluiting» als lid der Daensistenpartij. 1 Het spijt ons waarlijk dat wij die twee factums onder oogen onzer geachte lezers niet kunnen brengen. Ze zijn heel slich tend. M. Ducatillon vertoogt dat hij beschul" digd zijnde van hoogeverraad jegens de groene kliek daar hij de plaats van op steller van een rood orgaan had aange vraagd en thans opsteller is van een ultra- geusche orgaan, een eerejury had ge vraagd om er over te beslissen. Die eerejury werd hem niet toegestaan door de loensche streken van jaiud Daens en zoo werd hij, de aangeklaagde, uitgesloten zonder eenigen eerbied van 't heilig recht aan allen beschuldigde erkend om zich te verdedigen. Hoe eerlijk En men bemerke het wel dit gebeurde door het toe doen van «jud Daens die in de zaak eene dubbelzinnige houding had aangenomen, of liever, den Pilatus had uitgehangen. De groene generaals worden verder door den gewezen eersten luitenant van jajed Daens eens duchtig uitgemeten. De nijd, de eerzucht v»n den eenen of anderen arrivist zijn de oorzaak, zegt M. Ducatillon, dat ik onwaardig was ge worden nog tot de groene kliek te be- hooren. Alles voor de baat jajBj Daens en M. De Backer heet hij schacheraars die hem voorstelden af te zien van zijne candidatuur in Dender- monde mits eventuëele vergoeding van wege den nieuwen candidaat als deze zou verkozen geweest zijn. Wat karakterloosheid I x «iiujuaeu, j»ieu ï^aens, enz. te zijnen opzichte pleegden. Die Middenraad had niet de minste d macht vier man en een paardenkop (Groene Pie zeker) hebben het recht niet hun wil op te dringen aan dui- zende kiezers. En zij, die te Aalst of elders, de conservatieve partij een grief maakten eene kleine kapel te zijn, heb- ben zich juist als dusdanig aange- 9 steld. o Dus jajed Daens en zijne sleepdragers handelden als dwingelandsche alleen- heerschers. «ajej Daens is een fopper zegt M. Du catillon hij legt uit hoe hij hem heeft gefopt en stelt dan de vraag Heeft hij mij dan niet gefopt en den Middenraad meteen, zooals hij iedereen politieke knollen voor citroenen heeft verkocht De gewezen eerste luitenant van jojed Daens bekent dus dat wij de waarheid schrijven als wij hem als-volksfopper, als valsche belover voorstellen. Het laatste gedeelte van 't tweede arti kei van M. Ducatillon willen wij hier overdrukken, opdat onze geachte iezers zouden kunnen oordeelen over den han del en wandel der groene generaals, en bijzonderlijk van den trio jajed Daens- Plancquaert-De Backer <1 Ik heb me dus niets te verwijten lenzij acht jaren vroeger niet klaar ge- zien te hebben in het dubbel spel van den ex-jezuïet, den heer A. Daens. Anders, zou ik niet met duizende ge- fopt, noch ontgoocheld geweest zijn. 9 Wat mij betreft, ik heb te goeder trouw kunnen dwalen, doch nooit heb ik in 9 't openbaar geklaagd over broodroof, verwekt door politieken haat. Moedig 9 heb ik, in tijd van vervolging, toen alle 9 deuren gesloten waren voor mij, den nederigsten stand willen toebehooren 9 om vrij en blij voor mijn ideaal van Recht en Waarheid te kunnen strijden. Nu, dat ik, dagbladschrijver van be- roep, mijn brood verdien in alle eerlijk- 9 heid bij een eerlijken patroon zooals 9 Julius Hoste, die veel te liberaal is om eene laagheid van den kleinsten zijner 9 loopjongens te eischen, ben ik een 9 schurftig schaap geworden in de oogen 9 van mijne vlekkelooze rechters Nooit heb ik de hand uitgestoken bij 9 liberalen of socialisten, om de conser- vatieven te bevechten... En nu beschouwen die ellendige farizeërs het als eene oneer, dat iemand eerlijk een stuk brood verdient bij een echten onafhankelijken liberaal, zonder in te zien dat die toestand het gevolg is van hun eigen politiek en gemis aan solidariteit 9 Of zou ik misschien ook moeten voyagbur in wijn worden, om die fran sche waar bij de kopstukken van het liberalisme, socialisme en de leden der Loge te plaatsen, ten einde te kunnen leven als een prins Hebt ge het beet, rajed Daens d Dan schrijf is r.og liever in de Vlaam- n sche Gazet, waarvan de bestuurder mij uitsluitend gelastte met kunst- en o en letterkundige onderwerpen, zooals MM. Daens en Plancquaert reeds in December 1901 wisten. De Turners van onzen Werkmanskring zijn driftig aan 't werk om het feest voor te bereiden dat zij zullen geven op Maan dag 2 Maart aanstaande, te gelegenheid van het 25jarig Jubelfeest van Z. H. Leo XIII. De vertooning belooft prachtig te zijn. Het programma is met smaak samenge steld oefeningen en groot ballet door de Turners groepen in plaasterbeelden, melodrama De Pauselijke Zouaaf, apothéose verheerlijking van Z. H. Leo XIII. Wij kunnen onze bevolking niet genoeg aanzetten om het Concert te gaan zien. Er zijn kaarten te bekomen bij M. Ch. De Wolf, Keizerlijke Plaats, M. Henri Van de Velde. Korte Zoutstraat, M. Jean D'Haese, Groote Merkt. Maandag aanstaan de, beginnen de Vee- keuringen voor igo3, op de dagen, uren en plaatsen, bepaald door den Heer Gouverneur. Voor de omschrijving van het Cornice Aalst, hebben de keuringen plaats als volgt Maandag, 2 Meert, ten 9 ure, te Moor- sel, dorp, en ten 2 ure 's namiddags, te Lede. Woensdag 25 Meert, ten 9 ure, te Schoonaarde, den zelfden dag ten 9 ure, te Herdersem en 's namiddags, ten 2 ure, te Hofstade, (2de jury). Dijnsdag 3i Meert, ten 9 ure te Oorde- gem, en ten 2 ure namiddag te Vleckem. Zaterdag 4 April, ten 9 ure, te Aalst, Beestenmerkt en 's namiddags, ten 2 ure, ta Haeltert. Woensdag 3 April, ten 9 ure, te Wiche len, dorp. Dijnsdag 14 April, ten 9 ure, te Mei- dert en 's namiddags, ten 2 ure, te Nieu- werkerken. Donderdag 16 April, ten 9 ure, te Smetlede. Op elkeen der keuringen van de om schrijving (Cornice), mag men stieren laten goedkeuren voor den openbaren springdienst. De goedgt-keurden worden gebrand op den hoorn. Voor den prijs kamp echter mag men alleen mededingen elk in zijn syndicaat. Indien er op de gemeente geen syndicaat bestaat, heeft de landbouwer het recht zijne dieren in een naburig syndicaat te laten meekampen, en zijne dieren aldaar te laten inschrijven, -liurp iKu puim-iljcmliou; AuOd-OTr^rho- vincie vastgesteld. De stieren die 60 punten op honderd behalen, zijn goedge keurd voor den openbaren springdienst. De dieren die 70 of meer punten behalen worden ingeschreven in de boeken van het syndicaat en hebben hun aandeel in de premiën van de Provincie en van het Syndicaat, volgens het getal bekomen punten. Zij ontvangen het oormerk van het syndicaat. Bedrag der Premiën voor 1902. Een goede stier van 70 tot 75 punten (Serie A) trekt het tweede jaar van de Provincie 24 fr., van het Syndicaat i5 fr. te zamen 39 fr. Een stier van 75 tot 80 punten (Serie B) 80 fr. van de Provincie en 3o fr. van het Syndicaat. Een stier van 80 en meer punten (Serie C) 120 fr. van de Provincie en 45 fr. van het Syndicaat. De stieren van deze serie kunnen boven de gewone premie nog eene bewaarpremie genieten hetzelfde jaar, waarvan het bedrag ten minste 200 fr. is. De stier van de W® Van Achter te Oordegem bekomt aldus in 1902, 365 fr. premie. Voor koeien van Serie A (70 tot 75 pun ten) geeft de Provincie, van het tweede jaar der inschrijving af, 8 fr. en het Syn dicaat 3 fr. te zamen 11 fr. Voor Serie B, (75 tot 80 punten) 16 fr. van de Provincie en 6 fr. van het Syndi caat, of 22 fr. te zamen. Voor Serie C, (80 en meer punten) 24 fr. van de Provincie en 9 fr. van het Syndicaat, 33 fr. te zamen. De afstammelingen van dieren van eerste klas regelmatig ingeschreven in de geboorteboeken van het Syndicaat, ont vangen daarenboven eene bijpremie van 20 fr. indien ze ter keuring 70 punten be komen. Er zijn in 1902, 16 peprimeerde afstammelingen in bet Cornice Aalst. Dit getal groeit allengskens aan en wel licht zal deze prefnie, aanstaande jaar moeten verminderd worden. H. V.D.S. EEN UITVERKOOPER van w Den Dendbrbode te Meire wordt gevraagd en ook in andere Gemeenten, indien er reeds geen uitverkooper bestaat. MAAND MAART, tot het gekroond beeld van den H. Joseph, bijzonder vereerd in de kerk van de E.E. Patbrs Carmelieten Discalsbn, op Zondag 22 Maart 1903. Voor nadere inlichtingen en kaarten, zich richten tot Elisa Meganck, Hoog straat, 15, Aalst. Vertrek uit Aalst 8 u. 14 m. 's morgens. Vertrek uit Gent 5 u. 5i m. 's namiddags. Prijs heen en wtér, 2® klas fr. 2.00. id. id. 3® klas fr. i.i5. De kaarten moeten ten laatste afgehaald zijn op Donderdag 19 Maart aanst. Creemboter. Markt van Zaterdag 28 Februari igo3 120 Kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,20 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden |Zaterdag wei den 33a klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2670 kilos. Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter boek- en steendrukkerij van Den Dendbrbode. Te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode, Geillustreerde Post kaarten, aan fr. 0,20 en fr. o,5o het dozijn. Met de post verzonden, 5 cen tiemen meer. ■V Huishuurboekjes zijn opnieuw te verkrijgen ten bureele van Den Den derbode. Prijs 20 centiemen. De Kreemers van Aalst voor 't Gerecht te Antwerpen. Donderdag verschenen voor de boetstraffelijke Recht bank Emmanuel De Petter, bijgenaamd Fitter, Cemiel Bombeeck, bijgenaamd de Messer, Leo Van den Brempt en Frans De Schryver, bijgenaamd Poetj beschul digd van op 10 November 1902, ter her berg van Felix Calluy te Niel, bij middel van valsch kaartspelen 100 frs ontfutseld te hebben aan zekeren Muyshondt en bovendien ontstolen zij hem nog een bankbrief van 1000 fr. De beschuldigden beweerden dien niet te Niel geweest te zijn. Er zijn er zelfs die zeggen dat ze dien dag op hun werk (?1?) waren. Daar de bijzonderste getuige afwezig was, is de zaak voor 8 dagen uitgesteld en werden de beschuldigden terug naar het gevang gevoerd. Nieuwerkerken. Gister, Vrijdag avond, om 7 uren, is eene hofstede op de wijkRestert de prooi der vlammen ge worden. De stalling is bevrijd gebleven. Nadere inlichtingen ontbreken. Eene dame van buiten, Mevr. Pol spoel, schoof in de Noordstatie te Brussel uit op eene appelcienschel. Hare dochter Virginie, die het zag en vreesde dat zij onder den naderenden trein trein zou ge raken, trok haar weg, maar viel nu zelf, zoodanig dat de wielen der locomotief haar rechter been en linkervoet verpletter den. De moedige dochter heeft in hei gasthuis de dubbele afzetting met veel moed onderstaan. Elkeen staat in bewon dering voor het moedige meisje. Eene vrouw uit de de Lignestraat te Brussel, heeft haren man, die wat laat thuis kwam, en op hare aanmerkingen geen antwoord gaf, terwijl hij te bed lag de brandende petroollamp naar het hoofd geworpen. De lamp ontplofte, het bed vatte vuur en de man zou levend verbrand zijn, waren de geburen op zijn angstge roep niet ter hulp gesneld. Toch had hij men hem bij hoogdringendheid naar het gasthuis heeft moeten brengen. j öv, verkoopmg PAASCHKEERS, Lier. Huis lakens en artikels voor vrouwen, bestaande 5o jaren. Zie aanKondigingen. Onderzoek in een anarchisten nest. Het parket van Brussel heeft Woensdag eene huiszoeking gedaan in het lokaal van zekeren Barre, te Sint- Gillis, om er de lijst der personen te zoeken, die deelmaken van de anarchis ten vereeniging, welke in dit lokaal haren zetel heeft. De onderzoeksreehter Drion heeft de echtgenooten Barré ondervraagd over de zaak Cammaert-Vander Meulen, want hij is meer en meer overtuigd, dat Vander Meulen het werktuig is geweest van het complot tegen M. Carton de Wiart. De magistraat heeft een schrijfboek in beslag genomen, dat de namen behelsde der anarchisten, welke het antimilitaris tencongres van Londen moesten gaan bijwonen. Hij sloeg ook papieren aan, rakende een concert, dat moet gegeven worden, ten voordeele der in de laatste dagen veroordeelde anarchisten. Het onderzoek, dat twee uren duurde, heeft veel opschudding in de wijk ge maakt. Zaterdag rond den avond, is een stofregen op de stad Gent neergevallen. Het waaide geweldig en men kreeg bui tengewoon veel stof in de oogen, wanneer men tegen den wind ging, die uit het westen blaasde. Zondag morgend bemerk ten men dat glazen daken en de bladeren van struikgewassen (aucubas), bedekt waren met eene dunne laag geelachtig zand. Zondag namiddag, tusschen 1 en 2 ure, had de lucht over de stad een bui tengewoon geel uitzicht. Dezelfde ver schijnselen werden ook in vele steden en dorpen van Nederland opgemerkt. Lnntlbouwers. Tegen den afloop der kalveren en kachtels, wij kunnen u niet genoeg zeggen het Ameri- kaansche poeder Depratere te gebrui ken Deze remedie geneest .volkomenlijk in eenige uren en kost maar een frank de- doos. Te bekomen in alle apotheken en te Aalst, apotheken Callebaut en De Valckeneer. Te Lens, nabij Bergen, heeft men op de riggels van den buurtspoorweg het lijk gevonden van Jozef Miroir, koopman in haver en strooi. Het lijk was verschrikkelijk verminkt. Men dacht eerst aan een ongeluk, doch op eenigen afstand heeft men een be- bloeden stamper gevonden. Men spreekt in 't openbaar de namen uit van twee gevreesde personen, die men verdenkt M. Miroir te hebben gedood, en om de sporen hunner misdaad te doen vordwijnen, het lijk op de riggels legden. Het parket is ter plaats en heeft reeds verscheidene getuigen onderhoord. Uit de lijkschouwing schijnt nu te blij ken dat Miroir nog leefde, toen de tram hem overreed. Nu zal het parket zich afvragen of hier wel rechtstreeks moord is, ofwel enkel slagen en wonden. ImraeiS het kan even goed zijn dat Miroir niet op den tram is gelegd, maar er op gevallen is. Twee broeders die aan Miroir geld schuldig waren zijn verdacht. nadere bijzonderheden. Het parket van Bergen heeft zich ten tweede male te Lens naar de plaats begeven, waar het lijk van den ongeluk- kigen Miroir door de wielen van den stoomtram vermorzeld werd. Wel heeft men bevonden dat de onge lukkige nog leefde, toen de tram hem be reikte maar men heeft ook bovendien nog sporen van slagen op het lichaam gevonden, toegebracht met een houten hamer, welke in de nabijheid gevonden werd. Ook vond men er een gebroken holleblok, die niet aan het slachtoffer toe hoorde. Uit alles blijkt dat er tusschen Miroir en zijne aanranders een hevig gevecht heeft plaais gehad, en dat de aanranders, hem dood wanend, hem op de sporen hebben geworpen, om aan een ongeluk te doen gelooven. Bij eenen der verdachte personen heeft men twee holleblokken van verschillige paren gevonden. En een dezer maakt een paar uit, met dien nabij het lijk gevonden. De andere verdachte is een gareelma ker. De verdenking tegen hem wordt ver zwaard door de verklaring van een t5 jarige jongen die op dit uur der misdaad eene boodschap in zijne woning kwam doen en hem niet thuis vond. Ik was in mijn werkhuis beweert de verdachte. Dan is het zonderling, antwoordt de jongen, dat ik vlaar geen licht zag. De twee verdachten zijn niet aange houden, maar zij worden voortdurend waakt. Te Nazareth op het gehucht Lee- beke, werden gebroeders Nachtegaele blokkenmakers, gewekt door een gerucht, welk veel geleek op dat, welk men met zagen maakt. Twee hunner stonden op, en gewa pend, de een met eenen revolver, de an dere met een blokmakersmes, wierpen zij de deur open. Vijf gemaskerde kerels namen de vlucht. Voorziende dat zij zouden terugkomen, legden de gebroeders zich in hinderlaag nabij de kapel, die aan hunne achter plaats grenst; en geen half uur duurde het of twee der bandieten poogden over de haag te klimmen. Wie da af riep een der gebroeders, die onmiddelijk voor alle antwoord een geweldigen stokslag op het hoofd kreeg. De andere loste nu een schot en de tweede bandiet, hierdoor getroffen, viel huilend en bloedend ten gronde. Nu snelden de drie andere makkers toe en er begon een verwoed gevecht tus schen de vier bandieten en de gebroeders Nachtegaele. De twee andere broeders, die van uit de woninchei all^c hadden gehoord, namen deel aan het gevecht, aai wetura algemeen werd. Messen en stokken speel den den hoofdrol. Eindelijk moesten de bandieten aftrek ken en de gekwetste werd door de gen darmerie, welke middelerwijl was toege sneld, meegenomen. Hij weigert hardnekkig, zich ot zijne medeplichtigen bekend te maken. nadere bijzonderheden. De aangehouden dief heeft eindelijk geklapt en zich doen kennen. Het ie ze kere Jan Van der Haeghen, 39 jaar oud, wonende aan de Brugschepoort, te Gent, en bijgenaamd Jan de Neus, omdat hij voorzien is van eenen kloek gebouwden gevel. Hij werd zondag morgend naar Gent overgebracht. In de statie te Gent werd hij onmiddelijk herkend door een aantal werklieden, die hem toeriepen Jan de Neus, wat scheelt er nu weeral Ze kenden immers zijn nummer, want Jan heeft al 52 veroordeelingen onder gaan. Men zegt dat hij nu op trouwen stond; het is te vreezen dat hij weinig gelegen heid zal hebben een speelreisje te doen I Jan wil echter zijne medeplichtigen niet verklappen; hij zou zich liever den kop laten afkappen, zegt hij. Men denkt echter ze te vinden, want op den weg langs welken zij weggevlucht zijn heeft men bloedsporen ontdekt; het geen laat vermoeden dat de ontsnapten ook gekwetst zijn. De wonden van Van der Haeghen zijn erg, maar leveren geen gevaar op. Degene der broeders Nachtegaele, die den stokslag in het aangezicht kreeg, is nog al erg gewond. Een geval van denzelfden aard had plaats te Aelbeke, bij Kortrijk. Daar poogden des nachts rond 2 uren dieven in te breken bij de schepene Bar bier. De vrouw des huizes, die wakker werd, wekte ook haar man, en deze hoorde nu dat men poogde het slot der plaatsdeur open te wringen. De schepene loste een schot en toen hij de dieven gevlucht meende, opende hij de deur en schoot. Op hetzelfde oogen- blik klonk een ander schot en de kogel vloog in 't houtwerk der deur. Hij ging binnen, opende nu een boven venster en riep om hulp. Daarop klonken drie nieuwe schoten van de bandieten, die nu door het open veld de vlucht namen. Toen het dag werd, deed de schepene een onderzoek en hij ontdekte verschei dene bloedsporen, wat aantoont dat een der bandieten door zijn schot getroffen werd: I>K MELA8SE-TURF is het meest gevraagde gesuikerde voeder om dat het voor denzelfden vervoerprijs, voor de zelfde onkosten van fabrikatie, voor de zelfde winst, eene bijna dubbele hoeveel heid suiker levert van die door zijne con currenten geleverd.

De Denderbode | 1903 | | pagina 2