Donderdag 3 Maart 1905 S centiemen per nummer. 56^ Jaar 5781 Maria Van Brabant Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST. HUISGEZIN. EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Z. H.Leo XIII. Heil Leo XIII, Bekentenis. Overal dezelfde. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE «LTJM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bg accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 4 Maart igo3. Op 20n Februari jl. was het 25 jaren dat Z. H. Cardinaal Joachim Pecci, door het Hoogwaardig College der Cardinalen tot de pauselijke Weerdigheid werd verheven. Dijnsdag jl., dus eergister, was het 25 jaren dat Hij onder den naam van Leo XIII werd gekroond met de gouden drie kroon aan de welke den zwaarwichtigen last van 't bestier der catholieke wereld verbonden is. Dijnsdag dus heeft onze roemrijke doorluchtige regeerende Paus zijn zilve ren jubelee gevierd en zondag aanst. zul len zijne trouwe Belgische kinderen op hunne beurt feestvieren en den Almogen- den danken voor de wonderbare bescher ming, in deze troebele tijden, aan hunnen wijzenen geliefden Vader verleend. Na de H. Petrus was Pius IX, van ge zegende nagedachtenis, de eerste Paus welke meer dan 25 jaren de H. Kerk bestuurde en thans door een wonderbaar voorrecht wordt aan zijnen onmiddelijken Opvolger dezelfde gunst geschonken. Niemand had dit durven verhopen. Toen op 20 Februari 1878, Z. H. Joachim Pecci door de Cardinalen was verkozen, dacht niemand dat hij eene zoo lange regeering voor zich zou hebben. Zijn zwak en teer gestel deed vreezen dat men, na korten tijd, zich in de noodza kelijkheid zou bevonden hebben hem een Opvolger te verkiezen Z. H. Leo XIII zelf bij de aanvaarding van den zwaren last zegde Zij hebben een tweeden Paus Marcellus verkozen. zinspelende op Paus Marcellus welke maar weinige maanden regeerde. Op 8 Maart 1878 had de plechtige kro ning plaats in de kapel van 't Vaticaan. Men dacht die plechtigheid in de ruime basiliek van St-Pieter te kunnen houden, maar de maconnieke regeering aan wier hoofd de religiehater Crispi stond, wei gerde maatregelen van bescherming te nemen tegen de goddelooze woelmakers en bandieten die men vrijspel liet. Geene bescherming dus voor Z. H. den Paus en zijne onderdanige zonen. Na Pius IX, wiens nagedachtenis door de gansche catholieke wereld zoo zeer wordt vereerd is er misschien nooit een Paus geweest welke zoo zeer als Leo XIII de bewondering der catholieken en anti- catholieken heeft verwekt, welke temidden der woeste baren der wereldzee zoo wijs en veilig het schip van Petrus stuurde. 't Was in hoogst moeilijke tijdsomstan digheden dat de nieuwe Stedehouder van Christus de verhevene zending aannam. Van allen kant werd de Kerk door hare belagers dn vijanden aangevallen... In Duitschland woedde de Cultur- kampf HH. de Bisschoppen werden in den kerker geworpen en de Kloosterlingen uit 't land verdreven In Frankrijk had eene dweepzuchtige goddelooze meerderheid het bewind ver overd In België aapten de liberalen de Duit- schers en Franschmams na In Rusland toonde men zich uiterst vijandig aan de catholieke religie In Italië was 't maconniek gouverne ment aan plannen trekken om andermaal inbreuk te maken op de eeuwenoude voor rechten van 't kerkelijk gezag, enz. De maconnieke loges bleven ook niet werkeloos. Zij rekenden er op dat zij er ditmaal in slagen zouden aan 't Pausdom ten grooteren deele zijnen luister en invloed te kunnen ontrooven. Talrijke kerkhaters koesterden de hoop dat de nieuwe Paus zou toegeven aan hunne nieuwmodische leerstelsels en den vernederden toestand aanveerden welke de Italiaansche overweldigers hem hadden opgedrongen. Maar neen, ze bedrogen zich Van 't begin af toonde Leo XIII dat hij de voetstappen van Pius IX trouw volgen wilde en tegen de helsche machten de leering van Christus in gansch hare een heid ongeschonden handhaven zou. Integendeel wist hij met ongemeenen takt en verhevenheid in zijne uitdrukkin gen de groote waarheden van onzen Godsdienstzoo in 't licht te stellen en voor te staan dat zelfs protestanten, ongeloovi- gen, rechtschapene vrijdenkers en joden hem hunne bewonderende hoogachting Historiek-Dramatiek verhaal. 12® vervolg. Neen, neen men heeft laurier-rozen gevonden, dat is alles. Het vergif in dit fleschken, erkend door onzen geneesheer, is gedronken door mijnen hazenwindhond na korten doodstrijd bezweek hij. Welnu, riep de koningin, als dat vergif op mijne bloemkamer gevonden is, dan heeft een vreemde hand het daar ge bracht. Op God, op mijn Doopsel, op d'Eeuwigheid, die wellicht voor mij ras nadert, nooit heb ik sap getrokken uit die vergiftigde plant, nooit Ik heb vijanden, doodelijke vijanden.., Ons Heer kent ze en zal ze beschamen Philippus, geloof mij, ge ziet mij hier ge rust voor u staan dring diep in mijne oogen ze vluchten de uwe niet.... Mijne stem die u aanspreekt, beeft niet... Uw zoon is vergiftigd, om mij te treffen 1.... Wat kwaad heb ik toch ooit aan iemand gedaan Waarom mij haten, mij willen onteeren en in schande doen sterven Philippus niet uw paleis betreur ik, niet uwe rijkdommen, mij doet dit donker ge vang met 't meest lijden wat mij foltert en ia wanhoop brengt, is het gedacht dat ik uw vertrouwen en uwe liefde verloren betuigden. Meermaals zag men Vorsten en Volkeren de gelegenheid waarnemen om den doorluchtigen Stedehouder van Christus hunne eerbiedige hulde te be- wijzen. Tegenover die heerlijke huldeblijken kunnen de aanvallen der goddeloozen en hunne organen niet opwegen. Want on danks de snoodste en hatelijkste lasterin gen en beleedigingen, ondanks de zoo hardnekkigste als arglistigste pogingen van 't maconniek gebroed, schittert het Pausdom als eene reusachtigste lichtstraal over de wereld, Lumen in ccelo of schoon het van alle wereldsche macht is beroofd. Geen ander aardsch gezag evenaart dit van 't Pausdom. Ook te vergeefs kan men in de Kerk een spoor aanwijzen dat van 't verval ge tuigen zou sedert eeuwen door de gods diensthaters voorzegden zoo zeer betracht. Even als in vroegere eeuwen, heeft de leering onzes Zaligmakers, door Leo XIII ongeschonden bewaard, verdedigd en toe gelicht, de heelende zalving behouden voor al de kwalen en onheilen die het menschdom teisteren. Zij is en blijft de waarheid, de vuur baak welke de volkeren verlicht op de hobbelige baan naar hunne eeuwige be stemming. Het vredelievend woord van Z. H. Leo XIII is aanhoord geworden. In zijne beroemde encyclieken heeft hij den maatschappelijken toestand gewikt en gewogen en aan allen, aan groot en klein, hunne plichten voorgeschreven. Paus der werkersstanden, ziedaar de eeretitel welke Leo XIII zich heeft ver worven. Vrede en verzoening tusschen alle vol keren, tusschende maatschappelijke stan den, ziedaar wat onze H. Vader betracht en bewerkt. Geestdriftig met een gevoel van oprechte vereering, van kinderlijke liefde, met eene van trots opwellende ziel, wordt dus Z. H. Leo XIII gehuldigd door al zijne toegenegene en verkleefde kinderen welke aan hunne liefde lucht geven door den kreet PRIESTER, PAUS en KONING De 1 Mei zullen de socialisten van Brussel eene betooging en een kinderfeest houden. Zij zullen ook eene levendige propagande voor de vermindering van werkuren aanvangen. heb Weet ge niet wat de liefde eener echtgenoote is Ach, red mij op 't hoofd van mijn kind, ik zweer het u, ik ben onschuldig Ik wil hier mijn leven overbrengen, als dit zwart gedacht uit uw hart is Ik, ik, stiefmoeder zijn 1 Maar 't zou de vervloeking van den heer bren gen op mij en op mijn kind... Philippus, Philippus 1 Ach, Maria, zoo sprak de koning met ontroerde stem, ach Maria spreek de nevels gaan weg van voor mijn oogen, Ik geloof aan u en aan uwe onschuld. Dank Dank 1 En nu wat gaat gij doen U uit dat donker kot leiden. Uw plicht was er te komen maar.. Wat is er toch Zijn er rechters genoemd om mij te oordeelen Ja, de pairs van Frankrijk. Wat is hun gedacht Zij achten en eeren u Welnu, ik zal hun vonnis afwachten. Maria, ga meê naar 't paleis. Philippus, ge zijt mijn echtgenoot, maar ge zijt ook koning. Maria, dezen avond nog, zullen ze u komen halen. O ik ben verhoord. Maria, tot straks I Nog eenige uren in dees donker gevang ik zal u komen halen, met mijne broeders, met mijne mi nisters, met pater Pacificus, die mij tot u deed komen... Maria! Maria! De Etoile heefteen onderzoek geopend tusschen de herbergiers over de gevolgen der alcoolwet en onder andere ook geïn terviewd ciTOYEN Van den Dorpe, ge meenteraadslid en tevens herbergier. Men tapt wel geen genever in het Maison du Peuple, maar dat belet niet dat de leiders over hunnen toog wel de borrel schenken. Doch. daar ligt de kwestie niet die ons bezig houdt. De zaak is deze Gedurende de bespreking in de Kamer hielden de liberalen en socialisten staan de, dat de nieuwe wet geen den minsten invloed op het verbruik zou uitoefenen. Dat was zelfs hun voornaamste argument. Welnu, pas in de wet gestemd, of de toon verandert geheel en al men is ver plicht te bekennen dat het verbruik wel verminderen en de wet dus haar doel be reiken zal. Ziehier het oordeel van Van den Dorpe: De werkman, zegt hij, weet hoeveel hij alle dagen voor zijn borreltjes kan besteden. Zal hij nu die som verhoogen, nu de jenever duurder kost Ik meen het niet. Hij zal dus zijn verbruik verminde ren, of wij zullen het verminderen door de glaasjes kleiner te maken. Nu spreek ik niet van de dronkaards, die niet naar huis gaan vóór zij een stuk in hunnen kraag hebben die kunnen geen jenever missen en moeten drinken tot zij vol zijn. it Besluitbuiten de gepatenteerde dron kaards zal de werkende klas door de nieuwe alcoolwet niet getroffen worden. Een herbergier, die met kennis van zaken spreekt, en tevens een socialistisch leider, erkende het openlijk. Wat een kaakslag voor citoyen Van- dervelde, die in de Kamer uitriep Gij haalt 20 millioen uit den zak van den a weikman 0. 't Is gelijk Van den Dorpe zegde de werkman zal niemendal verliezen hij zal wat minder drank krijgen voor zijn geld en dat zal zooveel te beter zijn voor hem zei ven en voor iedereen. En daarmee is de beteekenis der wet-de Smet de Naeyer in eens toegelicht. liet orkaan dat dezer dagen over noordelijk Europa heeft gewoed, heeft vooral in Engeland en Schotland groote onheilen en schade veroorzaakt. Huizen zijn ingestort, schepen zijn vergaan, een reizigerstrein is omgewaaid, talrijke per sonen verloren het leven en velen werden verminkt en vreeselijk verwond. In Bel gië hebben wij er min van te lijden ge had. Louis Veuillot, in zijn boek Les libres Penseurs, schrijft de volgende bladzijde, welke de moeite weerd is om aandachtig gelezen te worden, niet alleenlijk omdat zij met eene flinke pen is geschreven,maar nog omdat men de oude liberalen niet behendiger zou kunnen afschilderen. Het is tot den liberalen dagbladschrij ver dat hij het woord richt u Gij spreekt eiken dag tot honderd duizend onnoozelen, die niets hooren dan uwe stem, en die er geene andere willen hooren gij alleen zijt deftig, rechtveerdig, geestig (pak vast, libe- ralen 't is voor u I) gij alleen vader lander en krijgt ge goesting om als christene door te gaan, gij alleen zult het zijn. (Hoort ge dat liberale smoe- lenmakers i) Ik, ik zal een jezuiet zijn een schimp- schrijver, een goddelooze dit zult gij zeggen, en wie zal het tegenovsrge- i) stelde weten, buiten eenige honderden deftige lieden, die u de eer aandoen u te vreezen, en die zeer stillekens tegen uwe beleedigingen zich verzetten, als d zij zeker zijn dat men hen niet hoort n un peu de musique roept de tanden- trekker het lied der vrijheid Dus, gij kunt mij verpletteren, dom- merikMaar gij verplettert mij met uwe pooten, met uw geloei, met uwe onreine massa, en niet met uwen geest; n gij verplettert mij gelijk de os woedend b den schaapherder soms verplettert, dien n hij eenzaam en wapenloos ontmoet. i) Overwin en zegevier, o os I Gij weegt er duizend, en gij draagt op uw voor- n hoofd twee hoorns 't is te veel tegen een'slinger. Doch. luister wel gij, gij zult mij verpletteren maar ik, ik ben een mensch, en ik zal eenige woorden heb- ben gesprokenwelke uw geloei niet zal belteten aan de ooren te komen van hen die menschen zijn, zooals ik. Die woorden zullen hen leeren u terug te brengen. Zoo schrijft Louis Veuillot, die nooit de liberalen onzer steden heeft gekend maar dit ellendig goedje is overal het zelfde. Het duurt nu al lang genoeg dat de liberale os hier met zijne onreine massa wat eerlijk en deftig is verplettert. Het wordt hoog tijd dat dit dolle beest op stal worde teruggebracht. Iedereen zal blij zijn niemand zal het betreuren, noch arm noch rijk, en de armen nog minder dan de rijken Buiten zijnde, daar stond de klooster ling Welnu, mijn zoon zoo vroeg hij aan den koning. - Men lasterde een engel. En ge brengt haar niet meê Ze wilde niet mijn minister moet 't gevang voor haar openen. Hij haar komen halen Koning, ik ken beter het menschelijk hart... Mijn zoon, wacht naar baron Labrosse niet... Handel als meester en als koning Anders vrees ik, ik spreek voor de koningin en voor u De zee is diep, maar de men- schelijke boosheid kan nog dieper zijn. Maar pater, ze wil niet daarbij ik ga aanstonds baron Labrosse doen halen hij zal mij moeten gehoorzamen. Ik wil het X. In 't huis van baron Labrosse. Die man, vleier en valschaani, was van barbierszoon minister en baron geworden en bewoonde in 't omliggende van Parijs, een kasteel met grooten lusthof. Zijne vrouw Arsena was een braaf, ne derig christelijk mensch zij had schrik van de grootheden en de rijkdommen ze gaf goeden wijzen raad bij haren echt genoot botste de raad weg, gelijk water- druppelen op eene heete plaat, doch bij haar eenig kind, lukte ze beter. Adené de eenige zoon van baron La brosse, was het evenbeeld zijner moeder eenvoudig, rechtzinnig, braaf, innig ver kleefd aan de koningin Maria van Bra bant. Sedert dat de koningin aangehouden was, werd in 't kasteel van Labrosse meer geweend dan gelachen. Dit stak baron Labrosse tegen, maar hij moest zwijgen en zijne gramschap ver kroppen. Ten andere de zaken stonden dusdanig dat Maria van Brabant aan eene schan- dige veroordeeling niet kon ontsnappen. Juist terzelfder tijd als koning Philip p.enen bode stuurde naar zijnen opper- minister om aanstonds tot hem te komen, om Maria van Brabant uit haar gevang te halen, juist terzelfdertijd hadden er op zijn kasteel twee belangrijke onderhande lingen plaats. In een der salons zat Labrosse met den afgezant van Spanje, in zeer geheime sa menspraak. De onderhandeling van baron Labrosse met den Spaanschen edelman duurde ge- ruimer. tijd in 't grootste geheim en toen de vreemdeling vertrokken was, riep ba ron Labrosse zijn zoon Adené, sprak hij. Vader,... Mij dunkt ge zijt nu lang genoeg hofjonker geweest. Het wordt tijd te den ken aan uw fortuin. Maar vader, we zijn rijk genoeg Ik wil zeggen, Adené, de tijd is ge komen u in eer en naam te verheffen. Vader, ik begeer slechts ééne eer Dat is mij waardig te toonen van de goed heid des konings en het vertrouwen te hebben van Blanka van Leuven. Adené, ge wilt mij niet verstaan luister ik heb voor u aanvaard eene groote schoone plaats in Spanje graaf de Velasco neemt u onder zijne hooge be scherming. Och neeDvader, neen I laat mij hier blijven. Adené, de titel van markies is u ver zekerd. Ik begeer dien titel niet, vader En indien ik u gebood Zou ik u mogen vragen om welke reden Later zult g?j die reden kennen nu niet. Vader, dan moet ik mij onthouden. Ge zult Frankrijk verlaten met graaf de Velasco. Vader, vergeef mij dat ik u onge hoorzaam ben, maar ik zal niet vertrek ken. Op mijne beurt vraag ik u, Adené, om welke reden Om twee redenen, vader. Te weten te weten spreek, ik wil het 1 (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1903 | | pagina 1