Volkskamer. Ziv"^ Zondagrust. Stad Aalst. - Werkbeurs. AALST. Allerhande nieuws. Pilatus Daens bode en er zoo zeer op gebeten dat hij ons de eer heeft aangedaan van ter Volks kamer, zitting van woensdag, weêr een deel der gal uit te braken die hij reeds wel honderd maal in Land van Aelst, Werkman en Volkseeuw uitbraakte. Ja, eene eer is 't voor ons van door den chef der groene krawatten aangevallen te worden. Wij zijn er fier over en 't ver heugt ons, omdat wij nu de overtuiging hebben dat wij in onze pogingen zijn ge slaagd Pilatus Daens, in zijne gansche naaktheid, aan onze geachte lezers te leeren kennen van binnen en van builen. Inde ir-e, Van daar de woede Wij hebben menigmaal bewezen dat Pilatus Daens een volksfopper is een schijnheilige die O. L. Heer'nen vlassen baard aandoet een ellendige farisëer, die altijd aan iedereen politieke knollen voor citroenen heeft verkocht en nog verkoopt; een afgevallen jesulet die meermaals op leugentaal werd betrapt door Z. H. Mgr Stilleman»; meineedige priester door zij nen Bisschop gestraft met verbod van mis te lezen, biecht te hooren, de sacramenten te bedienen en onweerdig geoordeeld het priesterkleed te dragen, welke straffen door Z. H. den Paus zijn goedgekeurd geweest triestige grappenmaker, zonder het minste geweten tof overtuiging), hoe- veerdige kinkel, die kopij levert voor de gazetten der vrijdenkers en socialisten geldschooier bij de liberalen om er de catholieken meê te bestrijden volksver tegenwoordiger gekoztn door sluwheid en fopperij, enz. enz. Dit alles hebben wij bewezen en M. Ducantillon, de gewezen eerste luitenant van Pilatus, die hem in den grond moet kennen bevestigt herhaaldelijk door zijn schrijven dat wij de waarheid eerbiedig den. Maar M. Ducatillon heeft er ook nog bijgevoegd Pilatus Daens verwijt mij mijne ar- moede. Armoede is geen schande als ze met eer wordt verduurd. n Indien ik slechts een arme gazet- schrijver ben, mag ik mij vleien nooit de schuimlooper of de pensionaris ge- o weest te zijn van een speelhuisbaas... Attrappe, Pilatus Wie, wie was er de opentafelmajoor voor de negen ten dienste van Van Bun nen te Knocke Chebt gezegd Pilatus dat men De Denderbode, dit eerloos blad, enkel met eene tang kan vastnemen. Kijk in den spiegel Pilatus en beziet u voortaan eerst eens van 't hoofd tot uwe voetjes eer gij van eerloos en te vuil om zonder tang te vatten, nog spreken durft.. Wie is er hier te Aalst en in gansch Vlaanderen, door zijne fopperijen, door zijne schijnheilige judasserijen, door zijne baatzucht zoo diep in de openbare ver achting gedaald dat men hem algemeen verfoeit en vlucht Dat onze Medeburgers deze vraag be antwoorden,, Tegen de tering. De nationale bond tegen de tering heeft in de Wolle- straat te Brussel een modelhuis geopend om de tering te genezen en nog liever af te weren. Het is ingericht volgens de nieuwste gegevens der wetenschap. Het huis Albert-Elisabeth is open voor de mannen den zondag van 9 tot 11, den dinsdag en zaterdag van 10 tot 11 en van 4 tot 6 uren voor de vrouwen den maan dag en donderdag van 10 tot 11 en van 4 tot 6 uren. In de drie laatste maanden van het verleden jaar waren er reeds 375 zieken tot die raadplegingen gekomen. HELDERGEM. Zondag 11., hield de wereldhervormer Alois De Backer meeting te Heldergem, in eene afgele gene wijk, in tene kleine kroeg, op last van geuzen. Alois viel uit, lijk gewoonelijk, tegen de kasteelheeren, tegen de rijken hij sprak van de lijfeigenen der middeleeu wen, die slaven waren en zegde tot zijne dungezaaide toehoorders dat de boeren hedendaags nog slaven zijn. Ook viel hij uit tegen 't Catholiek Ministerie dat de rechten op den genever heeft verhoogd en sprak lijk eene ware geneverheer. Nu, Alois werd uitgelachen en uitge- schuifeld, ze wisten hoe Ducatillon, aan den opsteller van Le Courrier de Bru- xelles, Alois De Backer en consoorten afschilderde. En Ducatillon moet 't groen volkske goed kennen niet waar Nu luistert Degenen die aan 't hoofd staan der d groene christene volkspartij maken een n klein bendeke uit van droevige klucht- spelers, gelukzoekers, mannen zonder eenige overtiuging, Die heerschzuchtige advocaten bedriegen de werklieden en de brave boeren, n Zulke belachelijke kwakzalvers verdie nen toeh van uitgelachen en uitgeschui- feld te worden. MOORSEL. De jaarlijksche ver tooningen der Koninklijke Harmonie Sinte Cecilia, zullen plaats hebben op Maandag i3 April 2den Paaschdag), en Zondag 19 April 1903, om 4 uren 's na middags, in de groote zaal der Meisjes school. Vergunningsrecht. De midden sectie gelast met het onderzoek der voor stellen rakende het vergunningsrecht, vergadeidc donderdag morgend. M. de Smet de Naeyer ontwikkelde zijn stelsel van openingstaks op nieuwe slij terijen. MM. Carton de Wiart, Tack en Feron drongen aan om terzeivertijd eene wet te maken op de beperking van het aantal drankhuizen, dat in verhouding zou moe ten zijn met het getal inwoners. Volgens deze achtbare leden zou eene slijterij maar mogen geopend worden onder zekere voorwaardrn van zedelijk heid en gezondheid en op voorwaarde dat in de gemeente het getal herbergen niet grooter is, dan de overeenkomst zou be palen. Bij voorbeeld stellen zij voor, 1 herberg op elke 80 of 100 inwoners toe te laten. Eene stemming werd hierover niet uitgebracht. Woensdag 11. Pilatus Daens. Weldra zal geen enkel boer meer gelooven dat er eene hel bestaat. M. Hymans. - Gelooft gij er aan Pilatus Daens. Ja, (Gelach links) maar niet voor brave lieden. Brave lieden zijn, volgens Pilatus, de socialisten, de godsdiensthaters, de prie stervervolgers, de vrijdenkers of godver loochenaars en die kunnen dus naar de hel niet gaan. Maar de catholieKen, de priesters, de kloosterlingen, de Bisschoppen, Z. H. Paus zijn de schelmen, de deugnieten, de verworpelingen voorde hel bestemd.... en dit omdat zij Pilatus in zijnen onaf- meteiijken hoogmoed en zucht naar wereldsch genot durven tegenwerken. Al» naafoor r»n koster mi- ven, zegt 't spreekwoord dan komen de geheimen uit. Nu de kijvenden zijn pastoor Daens en koster Ducatillon. Koster Ducatill< -n zingt Heer Daens, ge zijt een Pontius Pila tus, gekozen door sluwheid een politieke fopper die de werklieden en de boeren gefopt heeft, die den spot hebt gedreven met de Vlaamsehgezinden, die in uwe eigene kliek geen gezag meer heeft. Ge zijt een martelaar van comedie, uwe mar telaarskroon is van karton En Pastoor Daens zingt tegen Heer Ducatillon, ge zijtgekrenkt in uwen onafmetelijken hoogmoed, gij schijnt alle begrip van eer en eerlijkheid verloren te hebben... Gij zult 't lot ondergaan van de verklikkers die voor alle partijen een voorwerp van walg worden. Twee personen die elkander zeer goed moeten kennen, hebben zich eens naar 't leven afgeschilderd Landbouwgroep. De landbouw groep der Kamer vergaderde Woensdag morgend onder het voorzitterschap van M. Cartuyvels. Men onderzocht in deze bijeenkomst de kwestie of het niet noodig was, de mixtepaarden der landbouwers van de taks vrij te stellen, aangezien deze in werkelijkheid bijna uitsluitend aan den arbeid worden gebezigd. Het besluit was dat men den landbou wer, die zijn paard slechts bij gelegenheid inspant, totaal moet ontlasten. Daarentegen zou men de belasting moeten verhoogen voor de landbouwers, dieprachtpaarden enkel als mixte-paarden opgeven. Rechterlijke kronijk. De rechtbank van Aarlen veroordeelde het socialistenblad Le Réveil du Luxem bourg voor laster tegen den eerw. h. pastoor te Chatillon tot a5o fr. schade loosstelling en de kosten. Het blad had gemeld dat de pastoor de penningen der gemeente ten eigen profijte ontvreemdde en verder dat hij, zichtbaar dronken zijnde 's Zondags den kerkdienst celebreerde. CrroYBNS Roger en Gain, de eerste schepene en de tweede gemeenteraadslid te Quaregnon, waren voor de burgerlijke rechtbank van Bergen gedaagd. Ziehier waarom Een tumfeest was over eenige maanden gegeven, zoogezegd met ondersteuning van het gemeentebestuur. En Roger en Gain, die hier als vertegenwoordigers van dat bestuur optraden, hadden daartoe hoegenaamd geen zending en de raad weigerde de subsidie, welke de twea poseurs aan de maatschappij hadden toe gezegd, te betalen. De maatschappij trok nu de citoyens voor het gerecht, en dit veroordeelde de twee pronkers tot het betalen, uit eigen zak, van de beloofde subsidie, de kleinig heid van 1,100 fr. Dat zal hen leeren Socialist Fluche, schepen van Verviers, had in eene meeting minister de Smet de Naeyer gelasterd. De Information had dien laster opgenomen. Fluche is woensdag veroordeeld tot 200 fr., voor drie inlasschingen,de kosten van het geding en van het onderzoek en de helft der gemeenzame kosten. De In formation is veroordeeld tot eene inlas- sching en de helft der andere kosten. MAAND MAART, Bedevaart naar Gent tot het gekroond beeld van den H. J08epht bijzonder vereerd in de kerk van de E.E. Paters Carmelirten Discalsbn, op Zondag aa Maart igo3. Voor nadere inlichting) n en kaarten, zich richten tot Elisa Meganck, Hoog straat, 5, Aalst. Vertrek uit Aalst 8 u. 14 m. 's morgens. Vertrek uit Gent 5 u. 5i m. 's namiddags. Prijs heen en weêr, 2® klas fr. 2.00. id. id. 3® klas fr. i.i5. De kaarten moeten ten laatste afgehaald zijn op Donderdag 19 Maart aanst. TTit Le Bien Public d van gister vrijdag. Men bemerke wel dat M. Arthur Verhaegen, medeopsteller is van dit blad, 't orgaan van 't Bisdom: Ter Volkskamer zetelt een priester aan den welken zijnen Bisschop verbo den heeft het priesterkleed te dragen. Die ongelukkige heeft het woord geno- men in de beraadslaging over de verla- ging van den prijs van inschrijving op het beknopt verslag. Het schaamte- rood kleurde zijne wangen niet toen hij de verachterlijke lasteringen uit- bracht die wij gaan aanhalen Een ware behoudsgezinde wil niet dat het volk onderricht geniete hij wil i) eene gelatene bevolking, die dus on- 1» wetend en arm blijft. n Op onzen Vlaamschen buiten heeft de kasteelheer duo tot den pastoor ge- zegd Houd het volk in onwetendheid, n ik zal het in armoede houden. Een be- hoeftig man is over 't algemeen een slaaf. Ziedaar waarom men beletten moet dat het volk leze. a Onnoodig er bij te voegen dat M- Daens de toejuichingen der socialisten inoogste. Dit is zijne straf. Dat hij het priesterkleed uitspele Dat hij liever de Jacobijnsche wam buis drage Die man kent de ontel bare volksscholen, de hospiciën en de toevluchtsoorden die de geestelijkheid en de catholieken gesticht hebben en onder houden in alle provinciën en hij is zoo vermetel stoutmoedig te durven zeggen dat de catholieken 't volk in de onwe tendheid en de armoede willen behouden. Schande aan hem die zoo schandelijk de christene liefdadigheid en het catho- lieke priesterdom beleedigt En zeggen dat waren er geene liefda dige atholieken, priesters en kloosterlin gen geweest Pilatus Daens heden wel licht schaliedekker zeu zijn geweest En dit ware ook zijn geluk geweest HANDELSKAMER van het Arron dissement Aelst. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken komt eene nieuwe uitgave in het licht te brengen der brochuur betreffende het regiem toegepast in de vreemde landen aan de Handelsrei zigers van Belgische huizen en aan de stalen waarvan zij drager zijn. Een exem plaar berust ten zetel der Kamer ter beschikking van de belanghebbenden deze kunnen zich voormelde brochuur insgelijks verschaffen in het Bestuur van den Handel, Leuvensche straat, 5, te Brussel. Stad Aalst. - Patronage H. Joz f Verzettelijk Avondfeest door al de afdee- lingen der Patronage, op Zondag 5 April aanst., om 5 uren 's namiddags, ter Groote Feestzaal. Het feest zal eindi gen om 8 uren. PROGRAMMA. Eerste Deel. t° Turnmarsch 20 Kunstturnen aan dub bele baren, Elégance valse 3° Twee die niet durven, kluchtspel in een bedrijf Menuet compadour 4° Prachtbalïet uit gevoerd door 60 Turners. Tweede deel. i» De Zingueners koor, Aubade printaniêre 2° Reeks me thodische stokoefeningen 3° Ballet-Ge barenspel, Dans Ia Forge 40 Marmeren Groepen 5° Jubellied en verheerlijking van Z. H. den Paus Leo XIII. Prijzen der plaatsen Eerste plaats, fr. 1,00 Tweede plaats, fr. o,5o. Men kan voorbehoudene plaatsen bekomen tot Zondag 5 April, te middag, mits op leg van fr. 1,00 op de kaart van eerste plaats. Kaarten zullen ten huize aange boden worden. Van "s middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag i5 Maart 1903, M. Meirschaut. Korte Zoutstraat. KOMT VAN DE PERS De Geheelonthouding en de Toekomst onzer Matigheidsbeweging door Kanunnik J.-B. SENDEN. Inhoud. Een volk dat zelfmoord pleegt. Wat gedaan Het Matig heidsgenootschap. Eene wederwraak Wat nu - Vreemdsoortig Woord 1 De Catholieke Kerk en de Geheelont houding. Het woord is aan de Dokters. Ieders Rekening. Wat doet gij met den Bijbel Broodroovers 't Vloekt met onze zeden. De mensch heeft toch een prikkel noodig Mijn Besluit. Nawoord. Dit boekje wordt verkocht ten voordeele van het Sint-Jansgenootschap en het Berchmansgenootschap. PRIJS: 1 exemplaar. fr. o,25 12 exemplaren 2,65 5o id. 9,00 100 id, i3,oo Dit de geschiedenis van een Werkmanskind. strooibriefje voor kinderen die hunne eerste H. Communie gaan doen. PRIJS: 25 exemplaren fr. o,25 5o id. 0,40 100 id. 0,70 Bestellingen te doen Berchmanshuis, St-Truiden. Kerk van den E Joseph. Aalst Feestdag van den H. Joseph den 19 Maart. Ten 9 1/2 uren Solemneele Hoogmis 's namiddags ten 5 uren Solemneel Lof en daarna Sermoen. Kerk der Eerw- P- Jesuïten. Van den 19 tot den 26 Maart, solem neele Octaaf ter eere van den H. JOZEF, Patroon der Christelijke Huisgezin nen. Den 19, Feestdag van den H. Jozef, om 6 uren algemeene Communie te 9 uren solemneele Mis te 5 1/2 uren, Lof en Fransch Sermoen ten 8 uren, Lof en Vlaamsch Sermoen. Op de andere dagen, 's morgens te 5 1/4 uren,Mis, Onderrichting; te 6uren, Mis met zang. Zondag, 22 Maart, te 10 1/2 uren, Mis met zang en Fransch Sermoen. Op 26. laatsten dag der Octaaf, te 8 uren, Lof en Vlaamsch Sermoen. Alle dagen te 5 1/2 uren, Lof en Fransch Sermoen. De Vlaamsche Sermoenen zullen door den Eerw. P. Van Dorst, S. J., en de Fransche door den Eerw. P. d'Arras, S.J.. gepredikt worden. Op Zaterdag avond zal er niet gepre dikt worden. Priesterlijke benoeming- Zijne Hoogw. de Bisschop heeft pas toor benoemd te Buggenhout, den E. H. Leo Van den Abeele, pastoor te Nukerke, in vervanging van den E. H. Vandinge- nen, die zijn ontslag geeft. Wordt gevraagd Een smid, bankwerker Een halve gast id. Een goede breier, voor Brussel. Een hovenier. Een smid, (paardensmid). Vraagt werk Een goede schrijnwerker. —0 Creemboter. Markt van Zaterdag 14 Maart 1903 t3o Kilogrammen ter markt. Prijs f: 3,20 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 3go klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 31 20 kilos. EERSTE COMMUNIE. Te be- komen ter drukkerij van Den Denderbode Kerkboeken, Paternosters, Gedenkenis sen enz. Gedenkenis der Eerste Communie,boek druk bijbegrepen.te beginnen var. fr.5 de 100. Te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode, Geillustreerde Post kaarten, aan fr. 0,20 en fr. o,5o het dozijn. Met de post verzonden, 5 cen tiemen meer. AALST. 't Nieuw Postbureel nabij de Statie zal op 27 Maart aanst. geopend worden. Maandag stapte de handelsvertegen woordiger, L. Baeyens, te Wetteren in den trein van 12 u. 57. Hij droeg een handkofferke waarin zilveren en gouden geld zat en had eene portefeuille op zak met 15,ooo frank. Wanneer hij de statie van Gent binnenkwam, liep iemand hem met geweld tegen het lichaam. Op het Statieplein gekomen, stelde M. Baeyens met ontzetting vast dat zijne portefeuille met de i5,000 fr. verdwenen was. M. Baeyens die vertegenwoordiger is van de Blocmmolens der Gasmeterlaan te Gent, heeft aanstonds eene klacht bij de policie neergelegd. De dader is niet gekend. Over een dag of drie schonk eene jonge werkster in het policiebureel van Laken het leven aan een kind. Een onderzoek deed ontdekken dat de jonge moeder in de uiterste armoede ver keerde en de agenten besloten, het kind onder hunne bescherming te nemen. Elk zou van zijne vergoedingen en loonsver- hooging een zooveelste afstaan, de agent Van den Plasschen, die de geboorte bij woonde zou bij den doop peter, de weduwe van schepen Van der Linden zou meter zijn en het kind zal Franciscus ge- heeten worden, den naam van den heilige van den geboortedag. De doop zal op 22 Meert plaats hebben en gepaard gaan met feestelijkheden, die in de buutt van het policiebureel zullen plaats hebben. De hoofdcommissaris van policie is voorzitter benoemd van een comiteit, dat giften in geld en in natuur inzamelt ten voordeele van den zoon der policie. n Het parket van Brussel heeft zich naar Sint Quintens-Lenninck begeven, om onderzoek te doen naar de oorzaken der dood van eenen rijken boer, die op 63jarigen ouderdom tegen den zin van zijne kinderen wilde hertrouwen. Dinsdag avond was hij rond half 9 uiterst opgeruimd thuis gekomen, en Woensdag morgend vond men hem ver hangen aan eenen balk in zijne schuur. De geneesheer die den dood vaststelde, bemerkte boven het oog het lidteeken van eene bloeduitstortingen weigerde de toe lating tot begraven af te leveren. Het parket heeft de lijkschouwing be volen. Maandag namiddag kwam Jules Cuveele, woonachtig te Kooiskappel Rocselare, met zijne vrouw, die in belang- wtkkenden toestand verkeert, langs de vaart. Opeens werden zij aangesproken door twee kerels, die geld vroegen om te gaan drinken. Zij weigerden natuurlijk daarvoor geld te geven. Daarop greep een der kerels zijn holle blok en gaf Cuveele zulken geweldigen slag op het hoofd, dat hij ten gronde stortte. De vrouw, die haren man wilde verdedigen, werd insgelijks op den grond geslagen. De ellendelingen hebben dan op de echtgenoten Cuveele geschupt en gestampt tot zij meenden dat zij dood waren. Dan zijn zij gevlucht en tot nu toe nog niet ontdekt. De echtgenoten Cuveele, die wreede wonden bekomen hebben, zijn beide naar het hospitaal gebracht. Van de vrouw zijn verscheidene tanden uitgestampt. Men vreest dat zij hare wonden niet zal overleven. Iedereen is ten zeerste ver ontwaardigd over die laffe aanranding. Twee borstelverkoopers van Klerken kwamen Zaterdag avond op de hofstede van Cyriel Cattebeke te Heule. Zij namen plaats aan de tafel en zegden Wij zijn hier gekomen om te slapen en zullen niet meer vertrekken. Dat stond Cattebeke niet aan en samen met zijnen knecht zette hij de leurders buiten. Daarop trokken de leurders hunne messen en brachten den knecht, Herman genaamd, verscheidene messteken toe in het hoofd en in den bil. De landbouwer snelde zijnen knecht ter hulp ook hij werd over geheel het lichaam erg gestoken. Toen beide slacht offers ten gronde lagen, gingen de leur ders op de vlucht. Cattebeke heeft verscheidene doodelijke wonden bekomen een der steken heeft de long doorboord. Er bestaat weinig hoop hem te redden. De gendarmerie van Kortrijk heeft on middellijk een onderzoek ingesteld. De leurders waren te voet naar Heule gekomen. Te Kortrijk hebben zij met hun gerij de vlucht genomen. Later. Reeds is men op 't spoor gekomen van de plichtigen. Den avond der misdaad zijn zij te Iseghem gekomen, en hebben den nacht overgebracht in eene herberg der Wijngaardstraat. De ver dachten zijn Paul en Alois Deruyttere. Den vorigen nacht hadden zij te Kortrijk geslapen in een logementhuis te Sioen- straat. Naar Maandagavond gemeld werd uit Rousselaere, zouden de leurders aldaar aangehouden zijn. De toestand van M. Cattebeke was eenigzins verbeterd. Men meldt uit Tongeren, 11 Maart Te Reckheim wilde een dronkaard in eene herberg twee rustige personen niet met vrede laten. De herbergier liep de gendarmen halen en dronkaard werd opgesloten. De kerel kon echter ontsnappen uit den <1 bak en viel onverwachts den gendarm Oshe aan en plofte hem een mes in de borst, in de richting van het hart. Oshe viel doodelijk gewond neer zijn toestand is zeer bedenkelijk. De moordenaar nam de vlucht, achter volgd door den brigadier der gendarme rie op het punt van gepakt te worde:, keerde de kerel zich om en bracht ook den brigadier verscheidene messteken toe, gelukkiglijk niet gevaarlijk. De moordenaar is aangehouden en te Tongeren opgesloten. Liimlbouwer». Tegen den afloop der kalveren en kachtels, wij kunnen u niet genoeg zeggen het Ameri- kaansche poeder Depratere te gebrui ken Deze remedie geneest volkomenlijk in eenige uren en kost maar een frank de doos. Te bekomen in alle apotheken en te Aalst, apotheken Callbbaut en De Valckeneer. Ziehier nog iets over de socialisti sche inrichtingen,die Vooruit te Oostende tot stand wil brengen. De maatschappij heeft een groot gebouw aangekocht in de Christinastraatdit zal in hotel-restaurant worden veranderd, met groote gemeen schappelijke slaapzalen. Men spreekt van de inrichting doorVooRUiTvan goedkoope reizen naar Oostende, met voedsel en logement inbegrepen. Schandaal te Mellet. Citoyen Vandervelde manifesteert. Men schrijft uit Mellet, nabij Charleroi aan den Patriote Twee gekende redemptoristen, de pa ters Declercq en Stermon, preeken eene missie te Mellet, bij Charleroi. Eiken avond is de kerk vol. Er gaan veel meer menschen naartoe dan de socialisten gaarne hebben. Welnu, Zondag had te dezer gelegen heid de Kruisprocessie plaats. Heel Mellet was daar tegenwoordig. En moedige jongens van ae parochie droegen fier het kruis op hunne kloeke schouders. Terwijl de processie in een langen op tocht voorttrok kwam eene bende kerels, bijeengeraapt in de achterbuurten van de omliggende gemeenten, onder het huilen der Marseillaise aangestormd. Aan hun hoofd stapte citoyen Vander velde, volksvertegenwoordiger, die op zijne manier de kruisprocessie kwam bij wonen. De manifesteerders waren omtrent i5o jn getal, en in deze bende waren ten hoog ste i5 inwoners van Mellet. De burgemeester en de gendarmerie hielden de bende in toom en de socialisten waren nu verplicht, tegen hun goesting den optocht bij te wonen. Toen de processie op de openbare plaats was gekomen, beklom pater Le- eiereq eene opgeslagen spreektribuun en met zijne sterke stem de menigte toespre kend, zegde bij, terwijl in de verte het Marseillaise gebrul voortduurde Hoort, inwoners van Mellet, ginder wordt Christus beleedigd wij moeten hier zijnen lof zingen Herhaalt de woorden, die ik u voor zeg. En de pater sprak de beloften des doopsels uit, door gansch de menigte hei» haald, en daarop klonk luider dan de Marseillaise, de kreetLeve 't Kruis Leve Jesus-Christus CEfMI biedt kosteloos feEo""'' Mb. iaaan allen die door eene huidziekte zijn aan gedaan dauwworm, eczéma, puistjes, jt ukingen, chronische bronchiet, borst-maag-eu blaas ziekten en rhumatism-, een onfeilbaar middel om zich spoedig te genezen, zooals hij zelf zich ten volle heeft genezen en nadat kij vruchte loos alle aangeprezene midde len had beproefd. Dit aanbod, waarvan men de menschlie- vende strekking moet loven, is het gevolg van eenen wensch. Schrijven per brief of postkaart aan M, |;«C£3T, 8, place Victor- Hugo, te Grenoble (Frankrijk), die gratis en franco per keeren- de post zal antwoorden en de verlangde inlichtingen geven. Frankrijk. Kloostervervolging. Te Rouaan is huiszoeking gedaan in drie gebouwen, bewoond door Jesuieten, waar zij, be weerde meneene nieuwe kloostergemeente hadden gevormd, na voor eenigen tijd uiteengegaan te zijn. Een rechterlijk onderzoek is geopend. Een aardebewerker van St-Cybard, Charente, heeft rechterlijke hulp beko men, om in zijn naam en in dien van zijne mede erfgenamen de 800 millioen op te eischen van de erfenis Bonnet. De werkman heet Defraux. Zijn overgrootoom vertrok naar Ame rika in 1715 en verzamelde daar een groot fortuin met den slavenhandel. Hij ging later te Bombay op zijne renten leven en deponeerde zijn geld in dc Comp. des Indes, overgenomen door het Engelsch gouvernement. Dit geld is nooit terugge ven. Reeds i5o personen hebben die erfe nis opgeëischt, Dt fraux's rechten schijnen ernstiger te zijn, want 't is de minister van kolonieën zelf, die hem den raad heeft gegeven rechterlijke hulp te vragen. Daar hij ze bekomen heeft is dit reeds een gunstig iets voor hem. Het proces zal lang duren. De man is 72 jaar oud en zal er dus het einde niet van zien, maar hij heeft vijf kinderen. Hij hoopt vooral op eene overeenkomst met de Engelsche regeering. Te midden in de stad Chartres is vrijdag avond, te 7 ure, een stoutmoedige aanslag gepleegd. Drie welgekletde per sonen kwamen bij M. Bouchelet, bestuur der van verkoopingenonder voorwendsel hem vanwege een notaris der stad een stuk te doen teekenen. Nauwelijks was M. Bouchelet in de eetzaal getreden, waar men de bezoekers had binnen geleid, of een van hen wierp hem een overjas, dien hij op den arm droeg, over het hoofd en poogde hem te doen stikken. Het slachtoffer riep om hulp. Zijne moeder kwam beneden ge- loopen en werd op hare beurt gestampt en geslagen. Op dekreten der slachtoffers kwamen de buren toegeloopen en toen namen de bandieten de vlucht. M. Bouchelet had een zijner aanvallers den vinger afgebeten. Hierop riep de ge kwetste tot zijne gezellen Geef mij een mes dat ik hem afmake. Er is een onderzoek geopenn. Halsbrekerij. In de Casino de Paris had zondag de repetitie plaats, waarbij de wielrijder Mephisto per rijwiel van eene groote hoogte komt en met de verkregen snelheid in eene soort van tun nel rijdt, zoodat hij op zeker oogenblik met zijn wiel tegen den bovenwand en met liet hoofd omlaag rijdt. Hij was nu bijna in zijn halsbrekend waagstuk gelukt, toen zijn rijwiel afweek en tegen den boord der piste verbrijzeld werd. Mephisto vloog tegen den grond en werd bewusteloos opgenomen. Hij is gelukkig slechts licht gekwetst, maar men begrijpt de ontroering der aanwezigen. Komt de maatschappij tot bescherming der dieren daar niet tegen op Een slimme kraai. De «Temps» verhaalt een mprkwaardig geval dat bij eene tamme kraai is waargenomen. Deze vogel kon vrij door den tuin rondvliegen, waar zich eene broeiinrichting bevindt en de kiekens, zoodra zij uit den dop waren gekomen, achter een tralienet werden ge plaatst. Men vond er herhaaldelijk doode. met afgebeten kop. Eerst hield men de ratten voor de schuldigen, maar later bleek de kraai de moordenaar te zijn en dat zij het uiterst slim aanlegde. Men zag namelijk hoe zij stukjes vleesch tegen de tralies legde, dan op zij ging staan zoodat de kiekens haar niet konden zien, en zoodra een den kop door de tra lies stak om het vleesch te pakken, toe schoot, met den snavel het kieken een slag gaf, en den kop afscheurde. Merk waardig is zeker het waarnemingsvermo gen en het overleg, dat deze kraai bleek te bezitten. BURGERLIJKE STAND DER STAD AELST. geboorten. Mannelijk geslacht 14 Vrouwelijk idem 5 HUWELIJKEN. L. Matthys, herb, met M. D'Herde z.b. OVERLIJDEN!. J. Rimbaut, m. De Groodt, z. b. 77 j. Gentschestr. L. Mertens, vr. Van de Meerssche, z. b. 24 j. Papestr. F.'Arys, m. Gysens, vuurst. 68 j. Grocnstr. Z. Vaes, z. b. 17 j. Lange Zoutstr. H. Van der Meerssche. m. De Wolf, herb. 3o j. wonende te Berlaere. L. De Jonge dienstm. 5g jKerkstr. M. Rot- tiers, vr. Verhofstadt, z. b. 70 j. Burght, J. Van der Hulst, wr Commerman, z. b, 56 j. Oud. Denderm.st.w. A. Mat thys, m. De Vos, tw. 75 j. Peperstr. S. De Wad, we Monsier, z. b. 47 j. Wae- lestraatje. 6 kinderen onder de 7 jaren.

De Denderbode | 1903 | | pagina 2