Donderdag 19 Maart 1905 5 centiemen per nummer 56ste Jaar 5788 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. GODSDIENST. HUISGEZIN, EIGENDOM DE WREKERS openbare zedelijkheid. Maria Van Brabant Onderlinge Bijstand. Bond der Cath. Kringen. EEN EN ANDER. M. Adolf Daens, Rechterlijke kronijk. Koninklijke Besluiten. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bü C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE SLUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vrearade landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, x8 Maart igo3. DER Onze lezers hebben wellicht niet verge ten, hoe een Fransch kloosterling, broe der Flamiditn, zonder bewijzen van eene afschuwelijke misdaad verdacht, maanden lang door de geuzenpers door den mod der gesleurd, door eenen dweepzuchtigen onderzoeksrechter gemarteld, en eindelijk onschuldig bevonden en in vrijheid ge steld werd. Zij weten ook, hoe de mees ten der antiklerikale bladen die invrij heidstelling aan hunne lezers hebben ver geten mede te deelen, terwijl zij integen deel het woord Flamidien nog altijd als eenen scheldnaam bezigen. Dat is een staaltje van antiklerikale def tigheid. Te Angers is een feit van gelijken aard gebeurd, dat een nieuw licht werpt op de zedelijkheid van de goddelooze kerk- haters. Een broeder der christelijke scholen, broeder Charle, van schandelijke feiten beschuldigd, ondergaat eene voorloopige gf vangen is van 3 maanden, wordt voor hpt assisenhof gebracht, en in vrijheid ge steld. Bij het getuigenisverhoor kwam het uit, dat de opsteller van een liberaal blad, Le Patriote de l'Oubst, de ouders van eenige kinderen had omgekocht, op dat dezen de beschuldiging door hunne getuigenis zouden bevestigen. De Judas penningen, 5oo fr., waren uit de kas van het geuzenblad genomen. Welnu, geen enkel liberaal blad rept een woord van dit feit; geen enkel vindt het noodig de openbare zedelijkheid te wreken, die door dien geuzenschrijvelaar op zulke lafhertige wijze werd verkracht. Doch wij willen thans vooral de aan dacht vestigen op fde menigvuldigheid dier gevallen van valsche beschuldiging, tegenover eerbiedweerdige geestelijke personen. Gedurig komen wij in de dagbladen de tijding tegen van de invrijheidstelling eens onplichtigen. Na broeder Flamidien hadden wij priester Santol, in gelijkaar dige omstandigheden vervolgd en vrijge sproken en thans broeder Charle. In 187a hadden wij te Gent een geval van denzelfden aard. Broeder Martial, een deugdzaam en algemeen geëerd klooster ling, door de geuzenpers met smaad en hoon overladen, werd gekerkerd, door Historiek-Dramatiek verhaal. 140 vervolg. •T Gpvin, andere gevoelens folteren nuj. Mijn vader wil mij naar een vreemd land zenden. En ik blijf hier. "Daarin doet'ge wel; we zijn ge hecht aan 't Hof der koningin en wij mogen haar in haren nood niet verlaten. Luister, aan u wil ik het zeggen, omdat na mijne moeder ik u de meeste achting toedraag. Hebt gij iets ontdekt vroeg de gravin angstig. Ik heb een bewijs in handen, en als mijne pogingen lukken, dan zullen wij weten wie de moordenaar van den jongen prins is. Gij hebt een bewijs in handen "Ziehier deze zilveren gesp. Hij toonde haar een zilvered haak. Welnu Gravin Blanka, den avond voor de dood van onzen prins, ge zult u herinne ren, dat de koningin mij gelastte iets te gaan halen in hare bloemenkamer, een reukwerk. Ja 1 ze gaf u den sleutel. Hebt ge niet bemerkt dat ik terug keerde gansch bleek en ontsteld Ja. ja, maar we gaven daar geen bij zondere acht op. En ik heb het niet willen zeggen. 't liberaal janhagel gescholden en gelas terd, en eindelijk na een grondig onder zoek door de liberale leden der Kamer van inbeschuldigingstelling gansch on- plichtig bevonden en op vrije voeten ge steld. Wie weet hoevele onschuldigen, aldus belaagd en vervolgd, er misschien nooit in gelukt zijn hunne onschuld te bewij zen, en de samenzwering, tegen hen ge smeed te breken. Nu vragen wij aan alle rechtschapen lieden, welke ook hunne denkwijze zij, of men eene verachterlijker handelwijze kan uitdenken, dan die gewetenlooze po litiekers, die laag genoeg gevallen zijn om valsche beschuldigingen uit te vinden en die bij middel van kuiperijen trachten staande te houden. Zoo iets kan men al leen vanwege goddelooze kerkhaters te gen geestelijken of kloosterlingen, dat die hatelijke bezwadderingsplannen worden op touw gezet Die bestatiging alleen is voldoende, om aan te toonen, waartoe de aanhangers der onafhankelijke zedeleer, die geen opper ste Rechter erkennen, in staat zijn. De 2e Landdag der Vlaamsche Maat schappijen van onderlinge Dijsuma van allen aard zal plaats hebben op 3i Mei en i Juni aanstaande, (1 en 2 Sinxendag) te Thienen. Aan de dagorde komen voor verscheidene punten van het hoogste be lang voor onze mutualiteiten. Degenen die hieromtrent nadere inlichtingen wen- schen, mogen zich wenden tot den heer K. H. De Quéksr, Voorzitter van het Bestendig Comiteit, Lombaardstraat, te Brussel, of tot M. A. Van de Putte, te Haeren-Noord, algemeene Secretaris. Program van den 35" zittijd, die ge houden wordt op 25 en 26 April te Turn hout Zaterdag 25, openingszitting ten 4 uren namiddag; 's avonds muziekfeest. Zondag, ten 9 ljs uren, zitting; ten 1 ure, banket. Dagorde der zitting I. Toespraak van M. Ch. Woeste II. Welkomstgroet III. Adres aan den Paus IV. Verslagen van den secretaris en van den schatbewaarder. Verslagen van aangesloten maatschappijen Hoor nu Daar in de bloemenkamer tre dende, zag ik een man staan in een lan gen mantel, een masker over zijn wezen, hij had gesnuffeld in een kas en was bezig er iets in te zetten. Ik naderde tot hem. Ik legde mijne hand op zijnen schouder. Hij keerde zich om; zijne oogeu gloei den als bollen vuur zonder een woord te spreken, viel hij mij aan, er had een korte worsteling plaats, ik werd omgeworpen en vastgebonden. Zoo liet de dief mij liggen. Weldra kon ik mij losmaken de dief was weg, doch in de worsteling had ik een der gespen van zijnen mantel los getrokken... Zij is hier. Blanka nam het zilveren voorwerp in handen. Het was een zeer kostelijk stuk. Ja, ja, zoo sprak ze, 't is een bewijs. Indien wij nu wisten aan wie die gesp toebehoort. De onschuld der konidgin ware be wezen... Weet gij niets Hebt gij nooit zulke gesp aan eenen mantel gezien Gravin Blanka, ik zoek, en ik zal vinden ik zal niet rusten of ik wil weten aan wie die gesp toebehoort. En ik zal u helpen, jonkheer Adenez, indien wij bij de goudsmeden van Parijs zonden, om {te weten wie rond die dagen een gesp of een paar gespen is komen koopen. De man met het masker, ja, hij is de moordenaar. Maar waarom hebt gij dit niet vroeger gezegd Gravin, ik meende te wachten tot V. Te bespreken punten A. Secretariaat van maatschappelijke werken. Verslaggever M. Versteylen B. Volksonderwijs. Verslaggever: M. Kruifhoofdt C. Nijverheids- en huiswerk. Verslag gever M. Rouvez D. Vrijwilligerschap. Militaire kringen. Verslaggever M. Lepaige E. Hoogeschooluitbreiding. Verslag gever M. Ed. Janssens; F. Bond tegen het tweegevecht. Ver slaggever M. Jules Legrand; G. Landbouwmutualiteiten. Verslag gever M. F. Jacobs. Het bureel noodigt al de leden van kringen uit, zich in groot getal naar Turnhout te begeven. De beste schikkingen zijn genomen, om het de leden gemakkelijk en aange naam te maken. Kurieus rekenspel 1 maal 9 en 2 is 11 12 maal 9 en 3 is ui 123 maal 9 en 4 is III! 1234 maal 9 en 5 is I X111 123456 maal 9 en 7 is X I I 11 X I 1234567 maal 9 en 8 is XXIIIIII 12345678 maal 9 en 9 is IIIIIIXII 1 maal 8 en 1 is 9 12 maal 8 en 2 is 98 123 maal 8 en 3 is 987 1234 maal 8 en 4 is 9876 12345 maal 8 en 5 is 98765 123456 maal 8 en 6 is 987654 1234567 maal 8 en 7 is 9876543 12345678 maal 8 en 8 is 98765432 [23456789 maal 8 en 9 is 987654321 De Paus en de drukpers. Zooals men weet, is het «Werk der Congressen in Italië, dat omtrent overeenstemt met den Bond der Catholieke Vereenigingen in België, onlangs op bevel van den Paus heringericht geweest door de Congregatie der buitengewone geestelijke aangelegen heden. De algemeene Voorzitter van dit Werk heeft nu aan de Italiaansche catho- Heken een omzendbrief gestuurd over de drukpers. Hij herinnert daarin hoe de Paus voor de goede drukpers bezorgd is, en hij dringt aan op de noodzakelijkheid voor de catholieken, om hunne bieden te ondersteunen door abonnementen, mede werking en aankondigingen. Hij doet opmerken dat in Italië, zooals elders, de als Maria van Brabant voor hare rechters staat. Maar ik vrees, ik vrees... Wie vreest gij De man met het masker. Ondertus- schen is 't bijzonderste van te weten aan wie die gesp toebehoorde. Indien ik voor de rechters kon verschijnen met dit be wijsstuk, en indien ik den dader kon noe men, zonder dat hij eenig vermoeden heeft, die man zou versteld staan en zijn eigen ontmaskeren. Inderdaad. Laat ons dan werken en bidden, jonkheer,.. Er is een stem die mij zegt dat Maria van Brabant nog veel zal afzien, maar... Aan mij zal het niet ontbreken ik wijd er mijn leven aan... Alle dagen zal ik komen bericht geven. En als ge mij niet ziet komen, denk dan maar dat ik onder den last ben bezweken. Dit zeggende had hij de tranen in de oogen; Blanka was niet minder ontroerd; die twee jonge harten leden toch zoo on- zeggelijk door den smartelijken toestand waarin hunne meesteres, zich bevond. Toen de jonge en moedige hofknaap vertrokken was om in de stad Parijs zij ne opsporingen te beginnen, viel Blanka in ernstige maar droeve mijmeringen. u Maria van Brabant, opgesloten in een donkeren kerker in 't grootste ge heim beroofd van haar kindje I... Hoe moest ze daar lijden Zij zoo teeder. zoo aanvallig, die gansch hart en ziel was!... catholieken zich al te gemakkelijk op liberale of zoogezegde onzijdige bladen abo.ineeren en daardoor de vijanden van den Godsdienst ondersteunen, en daaraan dient een einde gesteld te worden. tus, heeft in zitting van woensdag der verledene week, onze geachte lezers zul len het zich herinneren 't volgende uitge kraamd Een ware behoudsgezinde wil niet i) dat het volk onderricht geniete hij wil eene gelatene bevolking, die dus on- i) wetend en arm blijft. (Zeer wel bij de socialisten). i) Op onzen Vlaamschen buiten heeft de kasteelheer dus tot den pastoor ge- zegd Houd het volk in onwetendheid, ik zal het in armoede houden. Een be- i) hoeftig man is over 't algemeen een i) slaaf(Herhaalde goedkeuring bij de n socialisten). Ziedaar waarom dat men beletten moet dat het volk leze. Het gedrag van Pilatus Daens. wien e Le Bien public, het orgaan van ons Bisdom, toeroept: Speelt de soutaan uit en trekt het jacobijnsche wambuis aan, wordt zelfs door zekere liberalen afgekeurd. 't hoofd geslingerd onverdiend zijn. Wanneer men de soutaan blijft dra- gen, zegt l'Indépbndance Belge, moet men ten minste de waardigheid bezit- ten van niet met slijk te werpen naar de soutaan van anderen. De waardigheid van Pilatus Daens Met al zijn waardigheid zou hij nergens een pint verkrijgen dan voor zes cents De alcool. De Academie van genees kunde te Parijs heeft Woensdag na eene eer belangrijke bespreking, den wensch itgedrukt dat de alcool en alle sterke dranken, allen om ter meest gevaarlijk en schadelijk, zooveel mogelijk zouden belast en het getal drankslijterijen verminderd worden. Gouden jubelfeest van den Bien Public. Het bureel de Conservatieve Vereeniging van Gent heeft een Comiteit gevormd, om het jubelfeest van den Bien Public in te richten. Eene plechtige dankmis wordt gecele breerd op 26 April, ten 11 uren in Sint Baafs en, ten 1 ure groot banket in den Catholieken Kring. Blanka zag voor haar oogen verschijnen de reis naar Nijvel zij hoorde het heilig Begijntje zeggen Ik zie eene koningin beschuldigd. Beschuldigd van de afgrijselijkste zaken. Ik zie een treurige stoet. Eene vrouw in 't zwart gekleed, een lange zwarte sluier over haar wezen, ze wordt naar den brandstapel gebracht ik zie de rechters, de beulen, de sluier valt weg die vrouw is... is Blanka, zoo bleek als de dood, was te droef om te kunnen weggaan na eenige oogenblikken van halstarrige overweging, ze viel op hare knieën, stak hare handen ten hemel en richtte een vurig gebed tot den Goddelijken Verlosser, Vader en al- machtigen Trooster van alle bedrukte harten. Versterkt door dit vurig gebed, stond zij moedig op, kleedde zich aan en ging bij den ouden pater Pacificus, die Over ste was van 't nabijgelegen klooster der Minderbroeders. Pater, zoo sprak de jonge gravin met eerbied tot den grijsaard, pater, ge moet niet vragen waarvoor ik hier kom het is om te spreken over de koningin Maria van Brabant. Die heden reeds uit haar gevang moest verlost zijn. Wel neen, pater. Weihoe, mijne dochter, ik ben met Een adres van gelukwensching zal aan het bestierend comiteit van 't blad worden aangeboden. Iedereen kan dit adres tee kenen; minimum der inteekening 1 fr. De inschrijving op het banket, wijn niet inbegrepen, fs 5 fr. Door Edison is dezer dagen zijn 8oo* brevet van uitvinding genomen. Bij die gelegenheid wordt er ons herinnerd dat de groote uitvinder Hollander is langs vaderzijde en Belg langs moederszijde. MOORSEL. De jaarlijksche ver tooningen der Koninklijke Harmonie (i Sinte Cecilia, zullen plaats hebben op Maandag i3 April (2den Paaschdag), en Zondag 19 April igo3, om 4 uren 's na middags, in de groote zaal der Meisjes school. Echtscheidingen. De echtschei- dingspest schijnt te Gent erger te woeden dan elders. Eiken zaterdag, zegt de Gazet van Gent, houdt de eerste kamer der correctionneele rechtbank zich bezig met de processen, die ingespannen worden om de echtscheiding te bekomen. In de 36 opgeroepen. Van deze hebben er 3o de kostelooze rechtspleging bekomen. Op merkingswaardig is het dat de meeste ge vallen stedelingen en jonggehuwden zijn. Anarchisten voor 'fc verbrekinhshof. Het verbrekingshof heeft zich maan dag bezig gehouden met de zaken Van der Meulen (aanslag op de woning van M. Carton de Wiart) en Rubino (aanslag op den koninklijken stoet). De zaak Van der Meulen is uitgesteld. De voorziening van Rubino is verworpen. M. P. Geerinckx, advocaat te Dender- monde, is benoemd tot plaatsvervangend rechter in het vredegerecht van Dender- monde, ter vervanging van M. Boucquey, die tot eene andere betrekking geroepenis. M. A. Buyse, advocaat, candidaat- notaris te Velsicque-Ruddershove, is be noemd tot plaatsvervangend rechter in het vredegerecht van Sottegem, ter vervan ging van M. Mussely, die tot eene an dere betrekking geroepen is. den koning in haar gevang neergedaald, de koning weende als een kind; hij wilde haar aanstonds uit den kerker leiden, doch met eene Brabantsche fierheid heeft ze geweigerd, zeggende dat hij die haar in 't gevang had gebracht, de deur van den kerker voor haar moest komen openen. Ja dit weet ik. Daarop heeft de koning baron Labrosse doen roepen deze is aanstonds gekomen en hij heeft den koning dusdanig in het gedacht gesteld dat Maria van Brabant bezeten is door de booze geesten, zooda nig dat de koning voor £oed verzaakt heeft aan 't gedacht van zijn echtgenoote te verlossen en dat hij 't gerecht zal laten handelen. De oude brave kloosterling verschoot geweldig als hij deze woorden hoorde; dien dag had hij veel arme zieken moeten bezoeken, want hij was een ware vriend der arme en der bedrukte lieden. Na de gravin Blanka moed en troost te hebben ingesproken en van haar verno men te hebben de gewichtige zaken die Adenez, de zoon van baron Labrosse, haar kwam te openbaren, begaf zich de kloosterling aanstonds bij den koning hij vond hem in de uiterste moedeloos heid, zijne oogen waren uitgeweend; maar nu zaten schnk en angst in zijn harthij aanzag Maria van Brabant als eene vrouw van ongeluk, die hem niet enkel zijne kin deren, maar ook zijne krqon zou ontruk ken. Er was niets aan te doen, dit gedacht overmeesterde hem. Wordt voortgezet

De Denderbode | 1903 | | pagina 1