Donderdag 26 Maart 1905 5 centiemen per nummer 56sle Jaar 5790 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Valsche minnaars der vrijheid. Maria Van Brabant De Levensverzekering. Waaruit er alcool bereid wordt. DE NDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE SLUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, a5 Maart igo3. Wanneer het vervolging of strijd tegen den Godsdienst betreft, dan heerschten eensgezindheid tusschen liberalen en socialisten. Zoo zijn ze weêr eens ten volle 't accoord om hunne goedkeurende bewondering uit te drukken over de stemming der Fransche wetgevende Kamer, waardoor met 43 stemmen meerderheid worden verworpen al de aanvragen der klooster orden om in Frankrijk te mogen geves tigd blijven. Liberalen en socialisten juichen dus toe, doch noch de eenen noch de anderen stellen zich de vraag Wat gaat er van de vrijheid geworden Neen, daar bekommeren zij zich niet meê de godsdiensthaat heeft hunne zin nen beneveld. Ja, wat gaat er van de vrijheid gewor den onder een sectarische bewind en zijne slaafsche meerderheid, die aan eene gan- sche klas der bevolking, het recht van bestaan van leven in hun vaderland ont zeggen Die verkrenking der vrijheid heeft zelfs in dé meerderheid der Fransche Kamer mannen doen rechtstaan, gekend als vrij denkers, republikeinsche oudministers die aan Combes en zijne sleepdragers harde waarheden naar 't hoofd hebben geslingerd. Zij die de vrijheid liefhebben verweten hun dat ze vrijheidsverkrach ters zijn. Een dezer moedige voorstaanders der vrijheid, M. Ribot, sprak woensdag der verledene week eene redevoering uit in dewelke hij harde zweepslagen toediende. Hij zegde onderanderen Wat gij ons voorstelt is niet meer de uitvoering der wet van Waldeck Rous seau. De wet van 1901 zegt dat geene kloosterorde mag gesticht worden zon der machtiging, maar zij beveelt de af schaffing der kloosterorden niet. (Leven dige toejuichingen.) Tijdens de bespreking der wet had ik gedacht, met republiekeinen zooals MM. Floquet en Goblet, dat het beter was de kloosterorden niet aan de machti ging, in alle geval niet aan de wetgevende macht te onderwerpen. (Geschreeuw aan de uiterste linkerzij). Gij verloochent MM. Floquet en Goblet dat waren nochtans republiekei- nen en zij vroegen het gemeenzaam recht Historiek-Dramatiek verhaal. i5° vervolg. Het was met bittere droefheid dat de oude kloosterling het koninklijk paleis verliet. Ik geef haar rechters, sprak de ko ning, dat zij zich verdedige Laat ons nu terugkeeren in 't paleis van baron Labrosse moedeloos zit Ade- nez op zijne kamer hij houdt de zilveren gesp in zijne hand vijf dagen lang heeft hij Parijs doorloopen bij alle goud- en zilversmeden, bij alle oud-kleerkoopers is hij geweest nergens ontving hij het min ste licht. Als de nood het ergste is, is de redding dikwijls nabij. Het is daar, alleen op zijn^ kamer, dat de jonker gaat weten wie de jjlveren gesp verloren heeft. XII. Moeder, Zoon en Vader. Adenez, de zoon van baron Labrosse, zag zijne moeder bij hem komen, juist als de zilveren gesp op tafel lag. De moeder van Adenez, Hugona, was eene brave, eerlijke vrouw, die de rust van haar huis beminde en geen omstaans had met al die ijdele grootheden. voor de kloosterorden. (Toejuichingen in het centrum). De wet van 1901 is voor u eene wet van reaktie geworden, 't is de wet van 1792 welke gij thans toepast. (Ja ja links). Met zich te beroepen op de wet van 1792, overtreedt men de wet van 1901, die ze in een groot getal artikels tegen spreekt. Men komt deze wet op de tribuun bespotten en vernietigen. (Levendige toejuichingen rechts en in het centrum. Het verwondert mij dat het hoofd van het ministerie de kwestie van ver trouwen stelt, niet om zijn eerste voorstel te doen zegepralen, maar wel het voorstel dat hem door de commissie is opgedron gen. (Toejuichingen rechts en in het cen trum. Teekens van verzet links). M. Barthou heeft gezegd dat hij van geene kloosterorden wil weten dat zij vijandig zijn aan de republiek, aan het vaderland. Heeft men ons bewezen dat er zulke zijn onder degene wier aanvragen aan de Kamer zijn onderworpen? (Leven dige toejuichingen). Gij wilt, zegt gij, van geen gods dienstig onderwijs meer weten, maar met welk recht Alzoo zult gij tot al de ca- tholieke huisvaders van Frankrijk zeggen dat zij voortaan hunne kinderen naar geene calholieke scholen meer mogen zenden en gij meent daartoe het recht te hebben (Luide toejuichingen rechts en in het centrum. Geschreeuw links). Men spreekt gedurig van de noodza kelijkheid den voorrang der burgerlijke macht te bevestigen. Thans verdedigt de Kerk zich veel meer dan zij bedreigt. (Toejuichingen rechts en in het centrum). M. de voorzitter van den minister raad, die niet wil dat een huisvader zijne kinderen naar eene catholieke school kunne zenden, erkende hier zelf, eenige wtken geleden, dat feitelijk de over- groote meerderheid onzer medebur gers de zedeleer niet van den gods dienst scheidt. M. Ribot liet nog meer andere harde waarheden hooren aan 't ministerie en zijne meerderheid doch hij preêkte in de woestijn men was besloten er met de vuil voeten door te gaan en dat zonder omzien. Ze moesten immers hunnen haat tegen den Godsdienst en zijne dienaren botvieren. Moesten de liberalen en socialisten hier meester zijn, ze zouden 't voorbeeld hun door hunne Fransche vrienden gegeven naleven en weldra zou de godsdienstoor log met al zijne onrechtveerdigheden, vnjheidsverkrachtingen en vervolgingen over Belgie woeden. Door de schelmstnkken van haren man, zag 't mensch veel af. Ze las de droefheid op 't wezen van ha ren zoon, de droefheid en de moedeloos heid. Kind, zegde zij ge gaat u ziek maken I Och moeder, de koningin de ko ningin Zij isonplichtig Zij is onplichtig, zekerlijk, daarop durven wij allen onzen eed doen. Onplichtig en toch zal ze veroor deeld worden ik weet veel doch een bewijs ontbreekt mij en ik vind het niet... En die brave Maria van Brabant zucht daar in eenen donkeren kerker 1 Ach riep de moeder 1 Wat is er, kreet Adenez Daar, die zilveren gesp Ja, hoe is zij hier? Zij is van uw vader. Adenez sprong recht Moeder, riep hij, hare handen vast grijpende op uw ziel en op uw doopsel, wat hebt ge daar gezegd Wel, heel eenvoudig, ik vraag u hoe die gesp hier gekomen is. Het is een kos telijk stuk, een geschenk uw vader hield er veel aan. Moeder moeder, ge weet dat zeker Of ik dat weet 1 Er zijn geene twee zulke stukken in geheel Frankrijk... En vader heeft ze verloren I En ik heb ze gevonden ik zijn zoon En ik weet waar 1... Och God och God 1 Het is dan toch hij... Maar kind, sprak de moeder, waar- De levensverzekering welke in ver scheidene landen reeds diepe wortels heeft geschoten, schijnt zich in onze streken langzamer te ontwikkelen. Men mag zeggen dat zij doorgaans slechts in twee klassen der samenleving oprechten bijval heeft genoten. i° Bij de beambten en personen, welke, ofschoon zonder fortuin toch een tamelijk groot inkomen genieten, dank aan hun persoonlijk werk. Deze personen begrijpen doorgaans zeer goed dat als zij vroeg komen te ster ven, zij waarschijnlijk vrouw en kinderen achterlaten welke, met of zonder pensioen zich in eenen zooniet hachelijken dan toch zeer nederigen toestand zullen bevinden. Door storting eener betrekkelijke ge ringe jaarpremie gaan zij eene levensver zekering aan en vermijden alzoo dit ge vaar. Komen zij dan te sterven, dan trek ken hunne erfgenamen het vastgestelde kapitaal onmiddelijk, hetgeen hun toe laat volgens de omstandigheden, van de intresten te leven of met dit kapitaal eene onderneming aan te gaan wejke eene goede broodwinning zal opleveren. 20 Eene tweede categorie verzekerden op het leven zijn de bewoners der. werk manswoningen. De crediet- en bouwmaat schappijen voor werkmanswoningen drin gen er op aan dat hunne leden zich zou den verzekeren op het leven. Zoodoende, in geval de broodwinner komt te sterven, ware het zelfs na de betaling der eerste premie, worden de erfgenamen, vrouw en kinderen dadelijk eigenaars van het huis welk zij bewonen en dit zonder verdere onkosten of lasten. Men mag met reden zeggen dat hier de levensverzesering het onmisbaar aanvul sel is voor het aanwerven van eenen eigen haard. Verder breidt zich de levensverzekering heden niet uit. En nochtans in menige andere gevallen kan zij even nuttig, ja, even onmisbaar zijn. Ziehier een paar dier gevallen a) Een man bezit eene kleine boerderij, misschien slechts eene eenvoudige wo ning op den buiten. Gaarne zou hij een land koopen dat naast zijne woning ligt of zijne onderneming vergrooten. Die man koopt maar leent daar geld voor en laat hypotheek nemen op huis en land. Daarna betaalt hij jaarlijks de intresten en, komt hij vroeg of laat te sterven dan bestaat de vorige schuld gelijk op den eersten dag. Dikwijls zijn dan vrouw en kinderen in de onmogelijkheid van de in- om u zoo ontstellen Daar straks, ge waart moedeloos en nu lees ik woede en razernij op uw wezen. Moeder Moeder Kind, ben ik uw vertrouwen niet meer waardig Wat is er wat is er Moeder, voor 't geluk der koningin, ik moet zwijgen Maar Adené, waar zijn uwe zinnen Kind, de droef heid doet u dwalen. Moeder, ik zweer het u wees zeker dat ik zeer wel weet wat ik zeg en doe. Waar is vader Uw vader is uitgegaan. Moeder, ik moet hem spreken mis schien zullen wij dit huis moeten verlaten, zonder nog om te zien, zonder iets meê te nemen... Moeder, er zijn omstandig heden dat een kind mag en moet spre ken... Ik moet een vreeselijken slag leve ren. Zonder mij iets te zeggen Kan ik u niet helpen Nu niet, moeder, later later Hoort, een rijtuig 't Zal uw vader zijn die terugkeert Moeder, ik bid u, laat mij alleen bij vader bid en laat bidden.... Ja, kind, ik zal bij vader Pacificus gaan, die is een oude ware vriend ik zal hem raad en gebeden vragen... Twee minuten nadien klopte de zoon aan de deur van 't secretariaat waar baron Labrosse aan 't schrijven was. Die baron, met een scherp, mager, bleek wezen, lachte nooit, hij zag er altijd zeer onge- tresten te betalen, het duurzaam verkre gen goed wordt verkocht en de familie bevindt zich in denzelfden toestand gelijk voorheen. Wat doen de vooruitziende mannen hedendaags Zij koopen bijvoorbeeld een land gelijk vroeger, met geleend geld, maar terzelf- dertijd verzekeren zij zich op het leven voor de koopsom. Jaarlijks zullen zij dus boven de intresten aan den geldleener verschuldigd eene kleine premie betalen voor de levensverzekering. En zou het dan gebeuren dat zij kwamen te sterven, op welk oogenblik het ook zij, dan be taalt de levensverzekering aan hunne erf genamen hoogergenoemde koopsom waar mede zij de aangegane schuld afleggen. Voortaan zijn zij eigenaars van het aange worven goed, vrij van alle schulden en lasten. b) Hetzelfde stelsel is toepasselijk op de personen die eene handels- of nijverheids onderneming zouden overnemen. Deze ook kunnen levensverzekering aangaan en alzoo de vollè zekerheid genieten hunne onderneming los en vrij aan hunne erfge namen over te laten op welk tijdstip zij ook zouden komen te verdwijnen. Hier kunnen wij niet nalaten eenen wensch te uiten Door hun ambt zijn de HH. Notarissen zeer dikwijls de midde laars tusschen geldleeners en ontleeners. Een hoogst verdienstelijk werk ware het, indien zij, overtuigd van het nut der levensverzekering, van hunnen invloed en kennissen gebruik maakten om aan de ontleeners aan te raden zich op het leven te verzekeren voor de sommen welke zij ontleenen. Eindelijk een laatste punt welk dient aangetast te worden Waar moet men zich verzekeren Er bestaan talrijke bij zondere maatschappijen zoo vreemde als inlandsche welke in dezen aard verzeke ringen aangaan. Maar voor kleine levens verzekeringen schijnt ons niets schooner, niets geruststellender dan de levensverze kering door tusschenkomst der Spaar- en Lijfrentkas onder den waarborg van den Staat. De Spaarkas heeft hare proeven gedaan, zij levert allen waarborg op en eenieder heeft er volle betrouwen in. Daarenboven kan men zijne premiën stor ten in alle postbureelen en agentschappen der Nationale Bank van België. De te genwoordig alom verspreidde maatschap pijen van Onderlingen Bijstand zijn ook doorgaans bereid om door hunne tus schenkomst de levensverzekering te ver spreiden en te vergemakkelijken. rust uit en zat dikwijls alleen op zijne kamer, om plannen te smeden en de on rust van zijn hart te verbergen. Adenez was nu nog bleeker dan zijn vader. Vader, zegde hij. Adenez Is er iets bijzonders Vader, hebt ge niets verloren waar aan gij veel hield. Ik, iets verloren Zie, die zilveren gesp. Ja, ja, 't is een gesp van mijnen mantel. Ge brengt ze mij terug. Ik dank u. Vader, hebt ge mij anders niet te zeggen Wat kan ik u anders te zeggen heb ben Vader Vader Waarom die plechtige toon Gij hebt die gesp verloren op de Bloemenkamer der koningin ik, ik heb ze daar gevonden. En ge brengt ze terug Ge doet wel; ik zal ze aaar verloren hebben, als ik met den koning, met zijne broeders en den geneesheer bij het onderzoek aanwezig was. - Vader, ik heb ze daar gevonden, daags voor den moord. Gij bedriegt u. Het is gelijk ik u zeg. Ik heb u daar ontmoet aan de kas Dien avond, uw wezen was bedekt met een masker, gij wildet niet gekend zijn. De baron trilde van onrust, doch be dwong zijne aandoening en zei kortaf Mochten deze overgroote voordeelen begrepen worden gelijk zij het verdienen en menigvuldig zullen de nieuwe welda den zijn, welke er uit zullen voortspruiten voor onze bevolking. Wij lezen in De Gids Weet gij wat alcool is en waaruit zij bereid wordt De zuivere alcool is niets anders dan een kleurloos vocht, uit wijn gedistilleerd en dat, aangestoken, verbrandt met blauwachtige vlam. De zuivere alcool echter kost 8 A 9 fr. den liter. Daarom vervaardigen de fabrikanten van spiritua liën den veel goedkooperen nijverheids- alcool.. Deze wordt getrokken uit graan, beetwortelen, pattatten, maar ook uit schavelingen, lompen, rotte appelen, enz. Zoo verzond men b. v. verleden jaar gedurendö een zekeren tijd dagelijks i5o wagons appelen uit Bretanje naarDuitsch- land. Zij waren bestemd tot het bereiden van mousseerende wijnen. Dit is niet alles. De menschelijke geest in vindingrijk. Heden ten dage wordt het vuil der stra ten, de walgelijke inhoud der riolen zelfs benut om er alcool uit te trekken. De ver nuftige Hay van Edimburg is er schatrijk mede geworden. Dagelijks haalden ontzaggelijke stoom wagens het vuil van straten en riolen bijeen. De vloeistof, die door reusachtige stoompersen daaruit wordt getrokken, wórdt gekookt, en het vet, dat boven drijft, als karsmeer gebruikt. Het overige goed gemengd met zwavelzuur, gestookt, gezuiverd en met het uittreksel van reuk- planten gemengd, wordt in flesschen ge goten en deze, versierd met een fraai druivenblad waarop voor opschriftCog nac, flne-champagne, enz. naar Frankrijk gezonden en van daar naar alle deelen der wereld. In Chicago verveerdigt men alcool uit stalmest, rotte ratten, en andere half ver gane zelfstandigheden, 't Moet een winst gevend zaakje zijn, wat één kar stalmest geeft 3o pond vet voor zeepziederijen en 100 liters alcool van go graden. Aldus leert Dr. Bergeret. En last not least, in het Fransch departement Afdèehe is een machtig ven nootschap tot stand gekomen met het doel om fijne likeuren te stoken. Ten dien einde heeft de maatschappij aangenomen in verscheidene steden alle drie maanden alle beerputeen te ledigen Bericht aan de liefhebbers... Jongen, ge fabelt - Vader, vader, waarom haat gij de koningin Ik haat haar niet, doch ik bemin den koning en zijne kinderen zij heeft ge handeld als eene hardvochtige stiefmoe der er moet recht geschieden Maar zij is onschuldig I Zij is plichtig. Zij is onschuldig Ik heb de be wijzen Gij gij welke bewijzen Die gesp daar tot hiertoe mijn woord stond alleen, maar nu zijn de be wijzen daar 1 Ik zal voor de rechters ver schijnen Ik zal zeggen waar en wanneer ik die gesp gevonden heb en aan wie ze toebehoorde. De baron sprong recht en een dolk vat tende Ge zult dit doen, riep hij, gij monster gij zult dit doen Vader, riep Adenez, zonder een voet achteruit te deinzen, dood mij, want spfeken zal en moet ik doen Maar va der vader ge moet bekennen dat Ma- ri* van Brabant onschuldig is Ge weet het beter dan iemand De haat heeft u vervoerd tot eene eerste misdaad voeg er die tweede niet bij... Gij vermoogt al les op den koning als ge wilt, de konin gin is heden nog vrij en dan zal de rust in uw huis terugkeeren. Baron Labrosse keek schuins op, liet den dolk uit zijne hand vallen en sprak En indien ik uw vraag inwilligde (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1903 | | pagina 1