Soldaten voedsel Zondagrust. Van tak op tak. Hoe zonderling Kerk der Theresianen. Stad Aalst. - Werkbeurs. AALST. Allerhande nieuws. Verloren BREUKEN Merktprijzen. Pilatus Duetts uitgedaagd. De volgende brief hebben wij in ant woord gezonden aan de uitgevers van Het Land van Aelst, Klokke Roeland en Het Recht van LeeuwkePIaccquaert. Verdere uitleg schijnt ons overbodig, onze geëerde lezers zullen de zaak begrij pen. Voor 't overige laat ons wachten of wij Pilatus Daens zullen mogen toeroe pen: Ge zijt een verachtelijke lafaard Aalst, a5 Maart igo3. Heer uitgever van Het Recht, Het Land van Aelst, Klokke Roeland. In uw nummer van zondag 11., lees ik: De rammeling welke priester Daens hem (dus mij opsteller uitgever van Den Den derbode) in volle Kamer toe- diende was nogal ferm en stoute jon- d gens schreeuwen ook als men eens duch- tig hunne broek verwarmt. Ah gij heet dat iemands broek eens duchtig verwarmen ik heet dat eenvou dig eene lafheid begaan. M. Auguste-Adolf Daens heeft mij be schuldigd van, over meer dan 40 jaren, in 't aangezicht gespuwd te hebben van de Pastoors die te Aalst ter stemming kwamen en ook van hunne hoeden te hebben afgeslagen. Eene valsche beschuldiging is het en dat wel eene der snoodste en hatelijkste die men uitdenken kan, maar tegen de welke mijn gansche veriedene protest aan- teekent. Die lasteringen heeft M. Auguste- Adolf Daens uitgekraamd met het doel mij in mijne eer en faam te schadea, om mij hatelijk te maken in de oogen mijner medeburgers. Ik heb M. Auguste Adolf Daens, bij aanbevolen brief uitgedaagd zijne hate lijke beschuldiging te durven herhalen daar waar hij door zijn parlementair voor recht niet is gedekt. Kopij van dezen brief is aan alle de heeren Leden der Volkskamer toegezon den geworden, opdat zij de waarde zou den kunnen meten van het individu dat van zijn parlementair voorrecht gebruik maakt om zijne tegenstrevers zonder ge vaar te lasteren en te beleedigen. Zijne bewering als zou ik tot de liberale partij hebben toebehoord, is even valsch en ik daag M. Auguste-Adolf uit het te kunnen bewijzen. Ik wacht dus. Wat zijne overige beleedigingen be treft ik beKommer mij er meê lijk met 't jaar 40 M. August-Adolf mag toch ook, lijk Gugusse uit de barak, iets zeg gen. Ik eisch dat mijne antwoord worde in- gelascht en groet U. C. Van de Putte Goosscns. Wij lezen in Het Volk van Gent u Door een tusschenpersoon is ons Maandag een soldatenbrood besteld (hal ven grijzen), zooals de soldaten van ons garnizoen er te eten krijgen. Dit brood is nauwelijks goed genoeg om voor de hon den geworpen te worden. Het meel, waarvan het gebakken is, moet gansch verhit en verduft geweest zijn. Naar men ons verzekert, hebben de soldaten in ver scheidene wtken geen ander brood ge kregen dan dit van bedorven meel. Niet genoeg daarmee het brood is dan nog soms 3 a 4 dagen oud vooraleer de sol daten het te e:en krijgen. Is de krijgsoverheid met dien toe stand bekend n Niet genoeg dat het brood onzer soldaten thans van bedorven meel gebak ken wordt,maar ook is het niet voldoende verzorgd. Sedert het werk in de krijgsbakkerij door burgerbakkers verricht wordt, eischt men vooreerst van die werklieden een bovenmenschelijk werk, en men stelt ze in de gelegenheid niet, hun werk goed te doen. Alles moet zoo rap mogelijk gaan, altijd maar om zooveel mogelijk tijd en geld te sparen. En dat boven menschelijk werk der bakkers van de krijgsbakkerij wordt dan nog bijlange niet behoorlijk vergoed. Het Gentsche blad heeft gelijk, derge lijke feiten aan te klagen, 't Zou de eerste maal niet zijn dat zulke dingen gebeuren. De leveranciers en ook de koks uit de kazernen meenen veel te gemakkelijk dat voor eene soldatenmaag alles goed genoeg is. Wij hebben ook geweten dat de sol daten pataten kregen, die de honden zelfs niet lustten en fricadcllen, gekapt van vleesch, dat lang zijne frissche dagen voorbij was. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag 29 Maart 1903, M. De Valckeneer, Esplanade. Rechterlijke kronijk. Priester gewroken. Woensdag heeft de rechtbank van Brugge uitspraak gedaan in het proces, ingespannen door den eerw. heer Verriest, onderpastoor te Oostende, tegen het liberaal blad De Kustbode, wegens eerroovende en laster lijke artikels. Het vonnis is zeer streng. Het veroordeelt den uitgever van het blad om 3ooo fr. schadevergoeding te be talen aan den Eerw. heer Verriest Verder 4 inlasschingen in De Kust bode en 6 inlasschingen in andere blaaen, naar keuze van den aanlegger.de prijs per inlassching berekend op 200 fr. Belgische Bedevaart NAAR 0 -L -V VAN LOUIIDES naar het H Hart van Montmartre te Parlja en naar de Rotsen van den H. Antonius te Brive, Ingericht door M. Alfred Francois, Bestuurder van het Catholiek Verbond. Onder de geestelijke leiding der EE. Paters Minderbroeders. Van den 16eDtotden 24enJuni 1903. VERTREK uit Geut, Brussel, iu den voor- middag, den 16 Jani. TERUGKOMST vertrek uit Lourdes, den 23 '8 morgens, om den 24 tegen den middag in België aan te komen. PRIJZEN DER KAARTEN van Brussel, l' kl. 154 fr.; 2* kl. 97 fr.; 3* kl. 65 fr.; van Gent. 1* kl. 155 fr.; 2' kl. 93 fr.; 3' kl. 65 fr. PRIJZEN DER VERBLIJFKOSTEN 100 fr. in eerst) klas, 75 fr. in tweede klas, 60 fr. in derde klas. De personen, die in tweede en in derde klas reizen, mogen hunne reiskosten nemen als eerste klas. De lijsteD zullen gesloten worden den 1 Juni. In geval van belet zullen de stortingen terng betaald worden tot den dag voor het vertrek Een geneesheer vergezelt de bedevaart. Mits 50 centiemen hij hun reisgeld te voegen zulleu de bedevanrders den volledigen gebe den- en gpzangetiboek van Lourdes ontvangen. De ziekelijke personen zijn verzocht een ziekenbew ijsschrift aan bet bestnnr te doeu geworden. De aalmoezen voor de arme zieken, moeten b-ezondeu worden naar P. Jean-Joseph, Van- derlindenstrnnt. 15. te Brnssel. Voor de inlichtingen en inschrijvingen, wenden raeu zich tot M. Alfred Francois, Noordlaan, 45, Brussel, of .tot M. Clemens Van de Putte, uitgever van den Denderbode te Aalst. VRAAG tot vervolging voor 't Gerecht van Pilatus Daens. De heer René Henry komt tot den Voor zitter der Volkskamer, eene vraag te richten, om Pilatus Daens voor 't Ge recht te kunnen vervolgen. Ten gevolge der artikels van M. Henry in Le Courrier de Bruxelles ver schenen heeft Pilatus Daens, eene post kaart gezonden aan zijn adres die eene reeks beleedigingen bevat. Pilatus scheldt hem onder anderen uit voor ellendige reporter en laf crapuul Meer en meer bestatigt men dat Pilatus niet verre van de Vischmarkt huist. Ziehier de vertaling van de postkaart Aalst, 18 Maart. Mijnheer, Ik heb vergeten bij 't eindigen onzer polemiek een laatste compliment te zen den aan uwen verachtelijken reporter R. H. (René Henry) die gebruik heeft ge maakt van den staat van verbittering van een man om hem beestigheden te doen zeggen die hij zich later zal berouwen. Gelief dus aan het individu dat zich R. H. noemt te z- ggen dat hij een laf crapuul is. omdat hij straffeloos een oude priester beleedigt die hem niet kan tuchtigen lijk hij het verdient. A. A. Daens. Pilatus zou er dus de lape op leggen. f™" Van het Beheer van jfrSaswEjL Staatsspoorwegen is ver- schenen De kleine Reis gids voor April. Prijs 10 Verwarming der treinen. Den3i maart eindigt het verwarmen der treinen over dag en den 3o april de verwarming des nachts, dat is te zeggen van 11 tot 4 ure voor de locaaltreinen en van 9 tot 4 ure voor de internationale treinen. Dit zal omtrent i5oo werklieden doen afdanken en dan nog zijn dit slechts de 2/2 van het getal. Slechts 1/2 wordt in October terug aangenomen, omdat de verwarming der bussen alsdan zoo goed als geheel door de gazverwarming zal ver vangen worden. De verjaagden. Terwijl de gods diensthater Crombez, in de Kamer, de uitdrijving eischt van de kloosterlingen die, uit Frankrijk verjaagd, hier eene schuilplaats komen zoeken,heeft de keizer- paus van het schismatieke Rusland een schoon voorbeeld van verdraagzaamheid gevende, zijnen minister van buitenland- sche zaken gemachtigd aan de Fransche kloosterlingen toelating te geven om zich in zekere provinciën van zijn rijk te ves tigen Over de bierkelders. Niet altijd zonder reden wordt er geklaagd dat in vele herbergen op de buitengemeenten het bier de hoedanigheid mist om aange naam en smakelijk te wezen. Zulks is in vele gevallen geenszins den brouwer, maar meestal den herbergier te wijten. Inderdaad, een groot getal bierkelders, op de dorpen, (soms ook wel in de stad) zijn bergplaatsen van allerlei mondbehoef ten en oprechte voorraadkamers, waarin men benevens aardappelen, de tradition- neele spekkuip, in den zomer groote hoe veelheden melk te roomen zet. Dat in kelders waar men zulke ophoopingen van verschillende spijzen vindt, bestendige reinheid schier onmogelijk is, lijdt geen twijfel, en dat de uitwasemingen van dit alles een nadeeligen invloed hebben op 't aldaar bewaarde bier, is gemakkelijk te begrijpen. Doch, de voornaamste oorzaak van het bierbederl, is de melk, als deze zich tn de nabijheid bevindt. Dit weten en bekennen de herbergiers zelf, dus on- noodig in uitgebreide ontwikkelingen te treden. Wij willen enkel in het volgende besluit komen Het gebruik van looden buizen aan de bierpoinpen wordt vet boden, als zijnde oorzaak tot vergiftiging, hetgeen maar al te waar is zou men ook niet voorzichtig en wijzelijk handelen met een oogslag te werpen op hetgeen in zekere bierkelders in al te nauwe aanraking komt met onzen volksdrank, en dezen hierdoor zijne krach ten en zijnen smaak vermindert of be neemt? Hierdoor zou mrn aan onze sterke boerenjongens, voornamelijk gedurende de heete dagen, die zoo groote behoeften hebben aan een goed glas bier, grooten dienst kunnen bewijzen en tevens voor hunne gezondheid te zorgen. De beer houwers zijn verplicht hunne winkels en uitstallen zoodanig in te rich ten, dat het vleesch niet rechtstreeks aan bederf is blootgesteld waarom zouden de herbergiers dezelfde voorzorg voor hunne dranken niet kunnen nemen Heerschap Ducatillon zegde tot Pilatus Daens G'hebt 2000 franks opgestreken der parlementaire vergoeding van M. De Backer. En Pilatus Daens riep hem toe Ge liegt ik heb geen 2000 franks opgestreken. Maar 't kwam uit en Pilatus had gelijk hij had geen 2000 franks ontvangen, want M. De Backer duimde hem maar i5oo franks af. En als M. De Backer vernam dat Pila tus te Brussel verkozen was, gaf hij 100 franks ten beste van blijdschap. Altijd heeft Pilatus bij hoog en bij leeg beweerd dat hij nooit geldelijk door de liberalen, de geuzen en de socialisten is ondersteund geworden. Maar op 23 Maart 11. schreef hij aan 0 Le Courrier de Bruxelles a Om mij ter hulp te komen hebben onze christene democratische gazetten eene inschrijving geopend De Pries- terdaenspenning d en socialisten A ook hebben hunnen mildadigenpen- it ning gezonden, n Welke bekentenis I En de 200 pillekens Vergauwen, dan En die speelkroegbaas En die liberalen van Aalst die wij noe men kunnen En de 80 franks der logiebroeders van Luik Pilatus is altijd metaalbewerker ge weest. Op 23 Maart 11. schreef Pilatus ook dat hij niet kan gelooven dat Mgr Stille mans zegde M. Daens is een leuge naar. want hij zou iets hebben gezegd dat strijdig is aan de waarheid Wij zullen het geheugen van Pilatus wat ververschen. In-November 1894 had eene samen komst plaats in 't Bisdom tusschen Mgr. Stillemans, Bisschop van Gent, en de bij zonderste catholieke leiders van de 5 cantons onzes arrondissements en Zijne Hoogweerdigheid verklaarde alsdan onder anderen Ik heb priester Daens betrapt op heeterdaad van leugentaal priester Daens is een leugenaar. (Denderbode 29 Nov. 1894). In Den Denderbode van 2 December volgende, werd Pilatus uitgedaagd de echtheid ervan te betwisten en nog altijd wachten wij zijn antwoord af. Op 20 November 1894, schreef de Z. E. H. Maurits De Baets, secretaris van 't Bisdom aan den heer secretaris der Catholieke Vereeniging van Aalst a Mgr. gelast mij U te antwoorden dat ti hij op zich niet nemen kan alle de on- 1 ware gezegden van M. Daens te her- stellen. Onware gezegden Voorwaar een schoone keus van woorden om niet te moeten zeggen leugens maar z'heb- ben toch de zelfde beteekenis. En dan komt Pilatus maar stout weg zeggen Ik kan niet gelooven dat Mgr Stillemans zegde Daens is leugenaar I Zult ge het nu gelooven Pilatus Spoorwegboekjes.Het gebruik van spoorwegboekjes voor 12 reizen, vroeger alleen afgeleverd aan beambten van het spoorweg-, post- en telegraaf bestuur, zullen voortaan ook worden afgeleverd aan beambten van andere besturen. Deze zullen voor 18 fr. in derde en voor 23 fr. in tweede klas zoo een boekske kunnen krijgen, dat een heel jaar geldig is. Zij zullen dus, al waren zij te Oostende geplaatst en woonden hunne ouders in 't haitje van Luxemburg, deze twaalf ma len per jaar kunnen bezoeken, aan fr. i,5o per reis. Tegen de mieren.Eenige druppels carbolzuur (acide phenique) op den weg welken zij gewoonlijk volgen verwijdert ze onfeilbaar. Wien de reuk ervan tegensteekt, kan het carbolzuur vervangendoor keukenzout of solferbloem, doch de uitslagen zijn niet even zoo zeker. Een handvol kervel verjaagt de mieren uit alle etenkassen en spinden. Een honderdja ige senateur. Het is in het Canadeesch Parlement dat de oudste wetgever van onzen tijd zetelt de senateur David Wark is den 19 Februari laatstleden zijn iooejaar ingetreden. Hij is te Londonderry, in Ierland, geboren den 19 Februari i8o3 en ging zich in 1825 in Canada vestigen. In 1842 werd hij er benoemd tot lid van den wetge- venden raad, en sedert 1867. toen de Senaat gesticht werd maakt hij van dezen deel. Ondanks zijnen hoogen ouderdom is hij nog zeer kloek en woont regelmatig de zittingen bij. Hij is enkel wat doof, doch dat belet hem niet, zegt hij goed te stemmen. Een liberaal blad, zich steunend op het feit dat de liberale drijvers van Gent en omtrek hunne werklieden veiplicnt hebben, Zondag voor de socialisten te stemmen, drukt nu de hoop uit dat in volgende gelegenheid de roode mannen hun eenen wederdienst zullen bewijzen. Het schooit als volgt Wij durven thans ook verhopen dat de socialisten overal, in alle kiezingen, ook voor de liberalen zullen stemmen, wanneer het er op aankomt de klerikale dompers te bevechten. GEMEENTE DENDERHAUTEM. Het luisterrijk Avondfeest te geven door de Tooneelafdeeling der Fanfaren- maatschappij Moed en Volharding, zal plaats hebben op Zondag i2«n en Maandag i3en April 1903, (zijnde ie en 2® Paaschdag), in de ruime Zaal der aangenomene Catholieke School, Borre- kent, om 5 i/s uren stipt namiddag. Allf» in eerlijk.ti« id i>n tiKlieid. ziedaar de spreuk door de groene krawatterij aangenomen maar waarnaar hare volgelingen hunne handel wijze niet schikken. Te Antwerpen kotnt de burgerlijke Rechtbank weêr verscheidene helden der groene krawatterij te veroordeelen tot 2000, 1000 en 4000 frs. schadeloosstel ling te betalen aan personen die zij bij middel van aangeplakte schotschriften ge lasterd hebben. GENT. Passiespelen. De u Katholieke Schoolpenning van Gent richt in het Lokaal van den Burgerkring (ingang Holstraat) prachtige vertooningen in van de Passiespelen naar de wijze van Ober-Ammergau. Deze vertooningen zullen plaats ht bben den Vrijdag 3eD April (Galavertooning) den Zondag 5®" April, den Maandag 6®n April, telkens ten 6 ure, en den Maandag i3en April ten 3 ure. Calli. Hoogechool uitbrei ding;. Maandag 3o Maart, om 8*/x uren 's avonds. Voordracht ten lokale van den cath. Burgerskring, te Aalst. Redenaar M. Leo Van der Rbssek. welk zal handelen over onze handel in de middeleeuwen, Wij roepen er de aandacht onzer ge achte lezers op in. Deze Voordracht zal hoogst belangrijk en leerzaam zijn. Priesterlijke benoeming- Zijne Hoogw. de Bisschop heeft pas toor benoemd te Ste Margarite, den Eerw. Heer Roman, onderpastooi te Looten- hulle. Maandag, 6 April. Gedurige aanbid ding.Ten 6 uren, de eerste Mis, de solem nele Mis. ten 9 uren. 's Namiddags, ten 5 uren, solemneel Lof, fransch Sermoen en Te Deum. Stad Aalst- - Patronage H- Jozef Verzettelijk Avondfeest door al de afdee- lingen der Patronage, op Zondag 5 April aanst., om 5 uren 's namiddags, ter Groote Feestzaal. Het feest zal eindi gen om 8 uren. PROGRAMMA. Eerste Deel. i° Turnmarsch 20 Kunstturnen aan dub bele baren, Elégance valse 3° Twee die niet durven, kluchtspel in een bedrijf Menuet compadour 40 Prachtballet uit gevoerd door 60 Turners. Tweede deel. i° De Zingueners koor, Aubade printaniére 20 Reeks me thodische stokoefeningen 3° Ballet-Ge barenspel, Dans la Forge 40 Marmeren Groepen 5° Jubellied en verheerlijking van Z. H. den Paus Leo XIII. Prijzen der plaatsen Eerste plaats, fr. 1,00 Tweede plaats, fr. o,5o. Men kan voorbehoudene plaatsen bekomen tot Zondag 5 April, te middag, mits op leg van fr. 1,00 op de kaart van eerste plaats. Kaarten zullen ten huize aange boden worden. Wordt gevraagd Een smid, bankwerker Een halve gast id. Een goede breier, voor Brussel. Een hovenier. Een smid, (paardensmid). Vraagt werk Een goede schrijnwerker. Creemboter. Markt van Zaterdag 28 Maart igo3 140 kilogrammen ter markt. Prijs fr, 3,oo tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 38g klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 3115 kilos. EERSTE COMMUNIE. Te be komen ter drukkerij van Den Denderbode Kerkboeken, Paternosters, Gedenkenis sen enz. Gedenkenis der Eerste Communie,boek druk bijbegrepen.te beginnen var. fr.5 de 100. Te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode, Geïllustreerde Post kaarten, aan fr. 0,20 en fr. o,5o het dozijn. Met de post verzonden, 5 cen tiemen meer. 83F" Huishuurboekjes zijn opnieuw te verkrijgen ten bureele van Dbn Den derbode. Prijs 20 centiemen. Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter boek- en steendrukkerij van Den Denderbode. AALST. Stedelijke Spaarkas. De Gemeenteraad heeft in zitting van gister vrijdag tot het ambt van Bestierder benoemd, den heer August Meganck. Een fotograaf uit de Bodenbroeck- straat te Brussel, M. Demaegt.had Maan dag nacht, uit eene vriendschap, huisves ting verleend aan een vrot geren kame raad. die uit Frankrijk kwam cn geen verblijf had. Dijnsdag morgend, toen de fotograaf wakker werd, bevond hij dat de ademhaling hem mceilijk was. Hij stond op, opende het venster en liet de gaslucht, die de kamer vulde, ontsnap pen. En na min of meer hersteld te zijn, wildé hij zien wat er gebeurd was. Zijn vriend had eene som geld, een fotogra» fisch toestel, kleeren, enz. gestolen, en vervolgens de gaskraan opengedraaid, om zijnen edelmoedigen gastheer te doen verstikken. Ten gevolge van eene klacht van M. Demaeght, werd de dief opge zocht eo aangehouden. De kleeren en andere voorwerpen had hij reeds verkocht en het gestolen geld was reeds verkwist. Eene jonge vrouw van Schaarbeek, bracht haar kind van twee maanden oud bij eene harer vriendinnen, in de Kleine Violetstraat. Zij zou het eenige uren later teruggehaald hebben, 's Avonds bracht de vriendin het kindje naar de politie, zeggende dat zij het op den dorpel harer woning gevonden had, Toen de moeder in de woning der vriendin kwam, om het kind terug te halen, vernam zij wat er van geworden was. Het kind was reeds naar het gesticht der Meiboomstraat gebracht, en de per soonsbeschrijving der moeder was reeds naar de verschillende politiebureelen ge zonden. De politie heeft de vriendin streng berispt. Woensdag is op den buurtspoorweg Brussel-Haecht een landbouwer met zijne hondenkar door eene locomotief verrast en gedood. De kar werd verbrijzeld. In den nacht van 23 tot 24 Februari werden te St-Amandsberg, ten nadeele van M. De Smet, bediende der accijnsen, een aantal obligatiën gestolen hebbende eene gezamenlijke waarde van ongeveer 10,000 fr. De bestolene die de nummers der ge stolen obligatiën bezat, deelde deze meê aan de politie, die de wisselaars verwit tigde. Verleden Vrijdag kwamen twee vrou wen bij eenen wisselaar te Gent en boden hem een lot aan der stad Gent. Deze erkende in het lot dadelijk een der titels waarop beslag werd gelegd en ver wittigde de politie van St-Amandsberg. De twee vrouwen die de actie Van Gent hadden te koop geboden werden door M. Dekeuckelare, adjunct-commissaris, on dervraagd, doch ze beweerden dat ze de de actie gevonden hadden. Door strikvragen in het nauw gebracht eindigden ze nochtans met te zeggen dat ze de actie gekregen hadden van zekeren Karei Meersman, wonende Dendermond- schen Steenweg te Gent. De politie deed eene huiszoeking in de woning van Meersman, doch gelukte er niet in, iets te vinden. M. De Keuckelare die zich evenwel overtuigd achtte dat Meersman plichtig was, hield hem in hechtenis. Nog een tweede persoon, zekere Henri Van Ham- me, wonende Schildersstraat, te Sint- Amandsberg, juist naast de woning van den bestolene, werd aangehouden. De twee aangehouden mannen hebben einde lijk bekentenissen gedaan. Van Hamme, wetende dat zijn gebuur De Smet naar Gent was gegaan om den karnaval te zien, had Meersman in zijne woning binnen gelaten en deze was over den scheidsmuur van den koer in het huis van De Smet gedrongen. Meersman heeft ook gezegd waar de buit verborgen zat. Hij werd per rijtuig naar de Rozenbroeken gebracht en daar duidde hij een ouden hollen wilgentronk aan, zeggende Hierin zit eene blikken doos. waarin de gestolen waarden liggen. Zijn gezegde werd juist bevonden. Van de gestolen loten ontbreken er enkel drie. Meersman zegt hij ze heeft weggeworpen om de politie op een dwaalspoor te bren gen. De beide vrouwen die ook aange houden werden zijn de genaamdenLeonie Boone, wonende Land van Waasstraat, die eenige weken geleden, wegens ver heling tot 4 maanden gevangenis werd verwezen, en de bij haar inwonende Ma rie De Nys. Voor den uitgang van den grooten historischen stoet in Augusti te Kortrijk, hebben de inrichters de meewerking ver kregen van 85o man en evenveel paarden van het 4® lansiers, in garnizoen te Gent en te Oudenaarde. M. Peeters van War- courq, stelt een honderdtal ossen te hun ner beschikking, voor het trekken der wagens. Te Kerckhove, bij Kortrijk, heeft eene ontmoeting plaats gehad tusschen gendarmen en wildstroopers. Er werden weerskanten geweerschoten gelost en een gendarm der brigade van Avelgem werd gedood. De stroopers zijn er in gelukt, de vlucht te nemen. De gendarmen der brigade van Avel- ghem waren op ronde, op het grondge bied der gemeente Kerkhove. Rond 4 ure des morgends hoorden zij schoten herklinken achter den eigendom van Mevr. Van Wassenhove. Zij snelden daarheen en bevonden zich i.) tegenwoor digheid van eene bende gewapende stroo pers. Deze laatsten losten een salvo en een gendarm viel dood neer de stroopers namen de vlucht. Het slachtoffer werd op eene berie naar het gemeentehuis gebracht. De gedarmerieposten in deze streek zijn veel te zwak, om de wildstrooperijen te hetengelen. Geen nacht gaat erom of de stroopers jagen op de omgelehen eigen dommen. Dijnsdag nacht zijn drie gemaskerde kerels, met geweeren gewapend, bij mid del van braak de woning binnengedron gen van Van de Casteele, te Rudders- voorde. Deze laatste, door het gerucht wakker geschud sprong op, doch hij werd op hetzelfde oogenblik door de bandieten vastgenomen en op doodsbedreigingen gi dwongen de plaats aan te wijzen waar zijn geld zat. De man toonde hun een mtubel aan, waarin zijne spaarpenningen 193 fr. in bankbriefkens en zilvergeld verborgen waren. De schelmen namen met deze som de vlucht die gansch de fortuin van den ongelukkige was. Men heeft hunne sporen nog niet ;kunnen ont dekken. Het liberale Journal de Mons meldt dat een roode leider uit den Borinage, citoyen Verdure, de bourgeois-justicie ter hulp roept, om wraak te oefenen op het revolutionnalre blad,aan welks hoofd citoyen Roger staat, voor beschuldigin gen tegen hem uitgebracht, en die een zonderling licht werpen op de collectivis- ttsche broederlijkheid. "burgerlijke stand der" STAD AELST. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 14 j Vrouwelijk idem 12 HUWELIJKEN. C. Rimbaut, landb. met C. Callebaut, landbouwst. OVERLIJDENS. R. Wyn, z. b. 61 j. Ledew. J. De Bakker, z. b. 67 j. Ajuinstr.L. Bersou, wr Verbestel, rondl. 68 j. Korte Ridder- str. M. De Clippel, w® Cammaert, z.b. 58 j. Brusselschestr. P. De Smet, landb. 5oj. Kleistr. M. Matthieu, tw. 22 j. Zoutstraatp. M. Timmerman, w® Meert, z. b. 84 j. Botermelkstr. A. Van der Schueren, wr Van Audenhove, brouwer, 76 j. KeizeiPI. 8 kinderen onder de 7 jaren. fÜSEaiö De eerlijke vinder wordt be leefd verzocht hem tegen goede belooning terug te brengen aan Charles Maesschalck, Babelaar, Hofstade. Heelkundig Gesticht, Boelaere 81 E E C L O O Bediend door de Zusters van den H. Philippus-Nérius Alle slach van Operatiën,speciaal het radicale genezen van BREU KEN op eenige dagen tijds. Handelend Geneesheer, Dor H" LOWIE. Te Raadplegen Des Zondags- en Dinsdagsmorgens van 8 tot 10 uur. Donderdags tot des middags. Zaterdag 28 Maart 1903. Tarwe fr. 17,00 a 18.00,' Masteluin 00,00 a 00,00 i3,oo a 14,00 00,00 a 00,00 16,00 a 17,00 7,00 a 9,00 7.74 a 8,64 1,62 a 1,80 5o,oo a 60,00 2,70 a 3,20 Garst Haver per 100 kil. Aardappelen de 100 kil. Boter per 3 kil. Eiers de 25 Viggenen, per koppel Vlas, de 3 kil. Ajuin, de ioo kil. volg kw, 2.00 a 3,00 POPERINGE. Hop fr. 76 a 00. GENT 27 Maart. Tarwe, per 100 kilos fr. 17,00 a 00,0c Rogge 14,00 a i5,oo Haver 16,00 a 17,0c Garst *7,00 a 00,oc Boter per kilo 3,oo a 3,ii Eiers per 25 2,10 a 0,0c ANTWERPEN, 27 Maart. Ziehier de prijzen der granen op dc markt in het Bolleken gehouden Tarwe per 100kil.fr. i5,5o a i5,75 Rogge i3,oo a 13,5c Wintergerst 00,00 a 00,0c Zomergarst i6,5o a 00,0c Haver i5,5o a 00,0c Boekweit 00,00 a oo.oc Boonen 00,00 a 00,oc Bitterpeën 2i,5o a 21,7.' De kuipboter werd heden morgend te markt per kilogr. verkocht, aan de prij zen van fr. 2,80 a 3,00. De ponden of halve kilogr. betaald: men volgens kwaliteit fr. :,5o a 1,60. De aardappelen werden per zak vet kocht aan fr. 10,00 tot 11,00. De eieren betaalde men per 25 stuk fr. 1,75 a 1.95 VEEMARKTEN, GENT 27 Maart. Getal tekoop gestelde hoorenbeesten 84; Melkkoeien 53 Vette koeien 24; Groote ossen 2 Stieren 9' Jonge ossen 70 Magere beesten 21 Vaarzen 77 Schapen 27 Varkens 4'; Lammeren 7 Loopers Kalveren 100 Viggens 46 Stieren i® kw. 0,78 2®kw. o,65 2®kw. 0,6 Koeien 0.74 o,65 0,5 Vaarzen 0,80 0,75 o,T Ossen 0,82 o,75 0,6 Varkens 1,00 0,90 0,0 Kalveren i,3o 0,90 0,0 CUREGHEM-ANDERL. 26 Maart Ter veemarkt werden te koop gesteld: 45 Ossen, 278 Stieren,Koeien en Veerzen 7$ Men betaalde per kilogram op voet Ossen 0,82 a 0.91, Stieren 0,71 a o,8) Koeien en Veerzen 0,71 a 0,82. CUREGHEM-ANDERL. 20 Maart. Kalverenmerkt Ter merkt gebracl en te koop gesteld 763 Prijs per kilof fr. 0,92 a 1,16. BRUSSEL 27 Maart. Kalverenc Getal te koop gesteld 225. Prijs per kilof op voet fr. 0,90 a i,i5. Huidenmarkt Ossen o,85 a 0,9! Stieren 0,70 a 0,75, Koeien en Veeize 0,80 a o,85, Kalveren l,3o a 1,40.

De Denderbode | 1903 | | pagina 2