Donderdag 2 April 1905 3 centiemen per mimnier 36'te Jaar 5792 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST. HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID De kerkvervolging in Frankrijk. laria Van Brabant De Belgische Boterhandel. DE DOMPERS. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- «ening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor e Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes laanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving indigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- ingen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N* 31, i in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE BUUU. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, i April igo3. De vrijmetselarij viert feest in Frank- ijk, zij heeft de vorige week een grooten lap in de vervolging vooruit gedaan. Vertrouwende op de belofte hun door voorgaande ministerie Waldeck Rous- ïau gedaan, hebben een aantal klooster- sngregaties eene aanvraag tot bemachti- ingnaar de regeering g<-stuurd. De aan regen, 't was hun beloofd, zouden wel- illend onderzocht en menige klooster- rders bemachtigd worden om voort te estaan. De Kamer van afgevaardigden heeft de 3rige week getoo. d hoe rechtzinnig die slofte was. Door enkele stemming zijn de aanvragen der onderwijzende man- Sncongregaties verworpen met eene «erderheid van 43 stemmen. Wel hebben eenige liberalen, zelfs ie- sn van het ministerie Waldeck, in naam vrijheid, de zaak der kloosters verde- gd, maar het bevel der vrijmetselarij onk harder dan de taal van recht en ijheid. Binnen kort zullen al die kloosterge- eeaten uitgedreven en hunne gestich- D, waarschijnlijk aan Joden en voor nen spotprijs verkocht worden. Daarna zal het de beurt zijn aan de Bnnencongregaties van liefdadigheid, rvolgens aan de vrouwenkloosters. Van ze laatsten zijn er reeds 2700 scholen Sloten, en de overige hebben hetzelfde t te wachten. Zoo zullen, voor en na, 160,000 Fran- ben van beider kunne, op straat gezet >rden, wier eenige misdaad was of is, :h aan het onderwijs der jeugd, aan de rpleging van zieken, aan de leniging n allerlei ellenden toe te wijden. Van de kloosterlingen zal de vervolging ergaan op de Bisschoppen en de we- dlijke Geestelijksn. Zaterdag 11. heeft de geloofsverzaker imbes duidelijk in het Senaat te kennen geven, dat hij maar eene gunstige ge- jenheid, een eenigzins verdedigbaar orwendsel afwacht om het Concordaat, t de verhoudingen tusschen Kerk en lat in Frankrijk regelt, op te zeggen en Histortek-Dramatiek verhaal. 16* vervolg. Vader, ik zou denken dat ge mij g bemint. En zoudt gij mij uwe liefde en uw rtrouwen terug schenken Och ja, vader, en moeder zou zoo •ukkig zijn Welnu, welnu, luister Voor u, 3ru, wil ik het doen... Heden zal de ningin vrij zijn... Die gesp had ik sinds ig verloren... Iemand zal ze gevonden bben. In alle geval de koningin is on- luldig... Zie, Adenez, hier is een ring Dr u; ge moogt hem behandigen aan ïnka van Leuven... De begeerte van 'hart wil ik niiet langer tegenhouden. Dan deed de baron de bel klinken. Nu gaf hij order om twee koeriers te 5n vertrekken. Hij deed aanstonds het eten opdienen, >r hem en zijn zoon de moeder was J afwezig. De zoon was gelukkig, alles ging in verre hersteld zijn... Nooit was La- tóse zoo teeder geweest voor zijn kind. j schonk hem altijd in, van den besten n. En die brave jongen was toch zoo reden alle betrekkingen met den Pauselijken Stoel af te breken. Na den roof der kerkelijke goederen, onder de Fransche Revolutie werd er, zooals men weet, tusschen Paus Pius VII en Napoleon I een verdrag gesloten, vol gens hetwelk o. a. de Staat, bij wijze van restitutie voor te zijnen voordeele ver vreemde kerkelijke goederen, eene be hoorlijke jaarwedde aan de Bisschoppen en de parochiale Geestelijkheid zou beta len en in de voor den eeredienst noodza kelijke onkosten zou tusschenkomen. Dat is eene echte schuld, eene ware restitutie, welke de Staat op zich nam en waartoe hij uit rechtvaardigheid gehou den is. Maar M. Combes kent geen gewetens bezwaren. Zoodra de kwestie rijp is, dat wil z-ggen, zoodra hij zijn opzet voltrek* ken kan zonder te geweldigen tegenstand te moeten vreezen, zal hij met schuld en restitutie spotten, zooals hij spot met recht en vrijheid. u Ik zeg niet, zoo sprak hij in het Se naat, dat de dag der opzegging van het Concordaat niet nabij, maar dat hij nog niet gekomen is. Dat mijne politieke vrienden hun ongeduld een weinig beda ren, want zooals de zaken thans vooruit gaan, zullen zij niet lang behoeven te wachten. Wat hij zou willen, is, dat de Paus zelf, de plagerijen moede, het Contordaat op zegge. Te dien einde verwekt hij met het Vatikaan de eene moeielijkheid op de andere en stelt hij eischen, waarin de Paus onmogelijk kan toestemmen. Is er een Bisschop of een Priester die, hoe eerbiedig en gematigd ook, zijne stem verheft tegen de vervolging der kloosterlingen, tegen welke ongerechtig heid van het Staatsbestuur ook, of tot verdediging der rechten van de Kerk, onmiddelijk wordt hij, zelfs zonder uitleg te mogen geven, van zijne jaarwedde be roofd. Niet lang meer zal het aanloopen of, gelijk onder de Culturkampf van Bis marck, zullen Bisschoppen en Priesters in de gevangenis of over de grenzen gezet worden, indien zij zich niet slaafs aan al de willekeurige voorschriften van den ge loofsverzaker onderwerpen. Volgens het Concordaat heeft de Fran sche regeering voor de benoeming van Bisschoppen het recht Candidatenaan den Paus voor te stellen. M. Combes is daar niet mede tevreden; hij matigt zich het recht aan van alleen over de keus te be slissen zonder zich om de goedkeuring van het Hoofd der Kerk te bekommeren. Hij, de geloofsverzaker, oordeelt alleen of zij geleerdheid, bekwaamheid, deugd en de andere noodige hoedanigheden heb- Vader, zegde hij, wat heb ik wel ge daan van te spreken Anders ware Maria van Brabant verloren geweest. En 't is een heilige... En daarbij nog, nooit kon ik nog denken aan Blanka van Leuven. Ach, is 't geen droom I Neen, neen, kind, voor u wil ik alles doen; ik heb immers maar één kindl Straks zal ons gerij ingespannen zijn... Drink nog eens... 't Zal uwe ontroering stillen... Weest gerust in alles. Vader en zoon zitten in een prachtig rijtuig, de avond is reeds neêrgedaald. Baron Labrosse sprak met zijn zoon in buitengewone vriendschap, zegde dat weldra de koningin zou vrij zijn, dat alles nu vereffend was, enzoovoorts. Door den drank en door 't zacht schok ken van 't rijtuig, viel de jongeling wel dra in slaap, en sliep zoo vast als een steen. Nu keerde de kaart. Baron Labrosse legde zijn valsch vriendelijk gezicht af, en grijnzende als een duivel, sprak hij Ha, ge zult mij wederstaan, ge zult mij aanklagen ge zult zeggen dat uw vader de vergiftiger is... Ik zal u andere toeren leeren dezen nacht nog breng ik u op eene plaats waar gij te vergeefs zult roepen of schreeuwen gij zult er levend begraven zijn, zoolang ik wil, zoolang ik wil. ben om het bisschoppelijk ambt te be- kleeden en met waardigheid uit te oefe nen. Oordeelt de Paus, dat hij de cano nieke instelling aan de benoemde Candi- daten niet geven kan, dan blijvende bis dommen, zooals voor verscheidene reeds het geval is, zonder opperherder. Kortom, het wordt er op aangelegd om Frankrijk langzamerhand van de Room- sche Kerk af te scheuren en er den catho- lieken Godsdienst uit te roeien. Arm Frankrijk Wat rampen hangen u over het hootd. Gij smeedt de roede, waarmee de rechtvaardige God u straffen zal. Wat stroomen bloed zullen er, even als over honderd jaar, weer noodig zijn om uwe schulden uit te wasschen Onderstaande artikel treffen wij aan in een Hollandsch blad. Wij roepen er al de aandacht onzer lezers op in Sinds jaren wordt door ons land een levendige handel in boter gedreven met België en jaarlijksch worden groote hoe veelheden naar onze zuidelijke naburen gezonden, waar de Nederlandsche boter zeer goed aangeschreven staat en vooral door voorname families en in de groote hotels en restaurants bij voorkeur gebruikt wordt. Jammer echter dat in de laatste jaren deze handel meer en meer afneemt, het geen blijkt uit de volgende cijfers, ont leend aan de opgaven, verstrekt door het Ministerie van Landbouw: Geheele invoer. Uit Nederland. KG. KG. 1896 5,8o3,833 4,269,466 1897 5,38i,333 4,025,902 1898 4,633,476 3,539,554 1899 3,734,790 2,897,053 1900 3,632,351 2,848.426 1901 3,55o,8ii 2,842,516 1902 3,334,i86 2 675,346 De oorzaak dezer vermindering is, dat in de laatste jaren in België veel werk gemaakt wordt van zuivelbereiding. Op het platteland zijn overal scholen opge richt, waar de meisjes onderricht krijgen in de bereiding van boter op vele plaat sen ontstaan boterfabrieken, terwijl er door de regeering en door de landbouw- vereenigingen alle pogingen in het werk gesteld worden om het Belgische rundvee te veredelen. Daarbij komt nog, dat sinds 1898 een invoerrecht geheven wordt van 10 cent op eiken kilogram boter uit Ne derland ingevoerd. Door dezen maatregel is de invoer van Levend begraven. Baron Labrosse, de groene valschaard, reed dus met zijn zoon. zoogezegd om de koningin Maria van Brabant te redden, maar inderdaad, om een nieuw schelm stuk te plegen. De brave jongeling was in diepen slaap gevallen. En 't rijtuig, met twee kloeke paarden bespannen, reed gedurig voort, niet naar Parijs, maar naar eene verre vreemde streek. Een, twee, drie, vier uren lang, altijd rijden. Op 't wezen van den baron lag de val- sche vreugde van de volbrenging der wraak. Eindelijk was er een lange, lange dreef, een oude, oude hooge poort met valbrug, het was daar zoo stil, zoo stil als in een graf. Labrosse hamert zacht aan de poort men hoort in de verte de holle weergalm van dien klop... Korts nadien, stap, stap, stap 1 Hoort dat gerucht op de sieenen, in de stilte van den nacht. Het spions-vensterke der poort gaat open Labrosse zegt een woord men kent hem daar goedeen oogen- blik nadien, staat bij hem een oude, grijze man met witten baard en een lang versleten kleed. boter langs de grenskantoren verminderd; maar daardoor is ook een smokkelhandel in boter ontstaan. Menig grensbewoner weet zijn boter frauduleus in België te krijgen. Hoeveel er op die wijze over de grenzen gaat, valt natuurlijk niet te bere kenen. Door de grootere productie van Belgi sche boter zou de boterhandel met onze zuidelijke naburen niet veel meer te be- teekenen hebben, als onze boter niet zoo gezocht was. België produceert tegen woordig bijna evenveel boter als het voor eigen gebruik noodig heeft. Daar echter vele Belgen de Nederlandsche boter voor de inlandsche verkiezen, is België ge noodzaakt geweest buitenlandsch een markt voor zijn boter te vinden. En deze heeft het gevonden in het Noorden van Frankrijk. Jaarlijks wordt al meer en meer Belgische boter naar Frankrijk gezonden. Ja, men verwacht dat eerlang de uitvoer van boter naar Frankrijk even groot zal zijn als de invoer uit Nederland. Eenige cijfers, die den toenemenden uitvoer bewijzen, zijn de volgende Uitvoer Meer in-dan uitv. KG. KG. 1896 2,702,818 3,100,985 1897 2,651,739 2,729,594 1898 2,940,541 1,692,635 1899 3,066,464 668,326 1900 2,619,563 1,012,788 1901 2,688,748 862,063 1902 2,558,523 775,663 (N. R. Ct.) Zusters en wereldlijke ziekendien sters. Le Peuple heeft de onbe schaamdheid het volgende te schrijven Deze studie zal zeer belangwek kend zijn voor allen die zich bekommeren met het lot der arme zieken welke al te lang zijn overgeleverd aan de fanatieke en dikwijls onwetende bezorgdheid der Zusterkens en die de vorming van een korps wereldlijke ziekendiensters voor staan. De Patriots vraagt of dat soms de meening is van den socialistischen Volks vertegenwoordiger die, nog onlangs, te kiezen had tusschen de wereldlijke zie kendiensters en dc a fanatieke en dik wijls onwetende bezorgdheid der Zuster kens Gezel Leonard heeft, voor zijn eigen de fanatieke en dikwijls onwetende Zus terkens gekozen. De wereldlijke zieken diensters die zijn goed voor de arme duivels die zich door le Peuple en Vooruit tegen de Zusterkens laten op hitsen. Labrosse vezelt eenige woorden in zijn oor; ze komen samen naar het rijtuig; ze nemen den jongeling er uit en dra gen hem binnen, terwijl de koetsier het bevel ontvangt na een uur aan die poort terug te zijn. Ziet den jonkheer wegdragen over den koer; wederom een poort, dan eenen lan gen gang, eene groote kamer in welke men stilblijft. Weledele Heer. Hebt gij den sleutel der geheime cel Ja, die erin zat, is dood Goed, ik breng u een nieuwen ge vangene; luister nu niemand mag weten dat ik hier ben geweest niemand mag weten dat hij hier gevangen zit niemand zoolang ik niet in persoon kom. Is het goed verstaan Ja, weledele Heer. De gevangene is van goede afkomst; ge zult hem goed behandelen, hem goed eten geven 3Ües wat hij noodig heeft, moet in zijn gevang komen. Edele heer, gelijk gij het beveelt, zal het geschieden. Bertus, het is van 't allergrootste belang; ge weet wat ik voor u gedaan heb, ge waart veroordeeld tot het rad en de dood de beul was u verwachtende ik heb u gered ge weet aan welke voor waarde. Och ja, weledele heer, sprak de grijsaard droevig opkijkende en met be- M. Van Santen, oudvrederechter van Geeraadsbergen en van St-Jans Molen beek en sedert 1903 vrederechter van het 3® kanton Brussel, in dezen morgend overleden. De gebeenten van wijlen M. Homais, grootste der imbécilbs, zullen in zijne kist van verontwaardiging rammelen en al onze kleine Homais-kens kleinzonen en afstammelingen van den ouden ezel, zul len nieuwe batterijen moeten oprichten. Want, het gevaar is groot, en dringend de nood de republiek is bedreigd. Dc papen maken zich tegenwoordig meester van al de academische prijzen en onder scheidingen in Frankrijk. Luister liever Mgr. de Carsalade, bisschop van Peri- gueux, is benoemd tot lid van het comi- teit van geschiedkundige en wetenschap pelijke opzoekingen in het ministerie van onderwijs. En in het schrijven, waarin hij deze benoeming aankondigde, zegde M. Ley- geus a Bij het nemen dezer beslissing, was ik gelukkig u de getuigenis te kunnen afleggen van de waarde, die ik hecht, aan de diensten door u aan mijn depar* te ment bewezen. Kanunik Porée, diocesaan archivarius te Evreux, krijgt de tweede medalie (1000 fr.Jder Académie des Inscriptions et Belles-Lettres voor zijne Histoike de l'Abbaye du Bec. Dezelfde Academie kent den prijs Etra- de Delcros (8000 fr.) toe aan kanunik Chevalier, van Romans (Dróme) voor 't geheel zijner merkwaardige werken. Abbé Ant, Bernard van Oulins (Rhóne) krijgt een prijs van 1000 fr. voor zijne studie over Le sermon au XVIII® Siècle. Abbé Richard een prijs van 5oo fr. voor een werk over Mgr Pierre d'Espi- nac, Aartsbisschop van Lyon. Abbé Eugène Martin krijgt den prijs Prost (1200 fr.) voor een werk getiteld Histoire des diocêses de Toul, Nancv et Saint Dié. Waar halen die dompers toch dat ver stand TABAK, Het gerucht was ver spreid dat het ministerie de inkomrechtan op de tabak ging verhoogen. Nu in zitting van gister dijnsdag ver klaarde de heer Minister van geldwezen dat het volkomen valsch is. vende stem; waarom mij dat herinneren Ge weet wel dat ik uw slaaf ben tot ter dood. Goed Neem uw lantaarn en uw sleutel we zullen eens naar de cel gaan en daarna den gevangene komen halen. Zoo trokken zij op in een kleerkas vinden zij een geheime deur die deur gaf uit op een smallen steenen trap op 't einde van den trap .was een cel, gelijk eene gewone herbergplaats... Er lagen daar kettingen in, steenen potten, bundels stroo. De meubels, sprak Labrosse. Aanstonds, weledele heer 1 Onder die kamer was een breede diepe kerker, vier maal grooter dan de kamer; daar haalde de portier een bed uit, met matras, lakens, sargiën en tafel, zelfs een mat voor den vloer. 't Is goed 1 zeg nu 1 Wat blieft er, den weledelen heer De muren van dees gevang Sterker dan ijzer. De vensters, zijn de staven stevig genoeg Drie kloeke gevangenen hebben hunne vingers en hunne handen kapot gewrongen, zonder iets te kunnen ver roeren. - Kom nu, sprak Labrosse. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1903 | | pagina 1