De 80 zilverlingen der logiebroêrs Van tak op tak. Wat ons te wachten staat. Belangrijke premie geabonneerden. Kerk der Tneresianen. Zondagrust. AALST. Stad Aalst. - Werkbeurs. Allerhande nieuws. Hel officieel bulletijn der werkzaamheden van den G. ^O. van Frankrijk, houdende - verslag over de werkhuizen der federatie van den G. O. van 6 Juli tot 3i Oogst 1900 (bladz. 8 tot 10) deelt 't vol gende meé De B.', C..., afgeveerdigde van den G.', O,", van Belgiö heeft zich uit gan- scher harte aangesloten bij de woorden uilgesproken door de B.'., B.'. andere BB,', spraken in den zelfden zin dan is er een feit voorgevallen dat aantoont op welke wijze de Francs-Ma^ns de solidariteit weten te oefenen de B,*. M..., afgeveerdigde der logie van Luik heeft een aangrijpend tafereel voorge- steld van den toestand waarin een catho- lieken priester, overtuigden geloovige, PRIESTER DAENS zich bevindt... i) Die priester is door Zijnen Bisschop gestraft geweest hij wordt op aansto ken van dezen laatsten door zijne mede- burgers,fanatieke klerikalen.met smaad bejegend omdat hij deze woorden van Christus in practijk wilt stellen Be ft mint elkander. Die ongelukkige, zegde B#'. M., verkeert in zulken nood dat zoo men hem die korst brood moest vertoonen, hij er op zou vallen lijk een wild dier dan i) heeft hij, Franc-Magon, gevraagd om op staanden voet eene omhaling te mogen doen te voordeele van pries- ter Daens. Zijne vraag werd met algemeene toejuichingen toegestaan n en de omhaling bracht 80 franks ft op. Tachtig zilverlingen En dan durft Pilalus Daens stoutweg beweren dat hij noch kruis, noch duit van de Francs- Macons genoot O die metaalbewerker VERSCHIL. Judas wierp uit ge wetenswroeging zijne dertig zilverlingen weg in den tempel en Pilatus Daens trok met de tachtig zilverlingen der francma- 90ns op zwier naar 't zeestrand. Ziedaar 't verschil. Eene maconnieke gazet van Verviers, gewagende van de omhaling door den Grooten Oosten van Frankrijk ten pro- fijte van isjed Pilatus Daens, heft eer lofgezang aan 't eere van de mildadig- beid en liefdadigheid van deze afschu- welijke sectarissen-francstmagons vol van medelijden voor het ongeluk van een man die geloovig en priester is ge- bleven. Het logieblad, zegt Le Bien public#, houdt den spot met zijne lezers. Nooit heeft men de truweelbroêrs eene omhaling zien doen ten voordeele van een priester getrouw gebleven aan de Kerk. Indien M. Daens dit voordeel heeft genoten, heeft hij het te danken aan zijne hoeda nigheid van priester in opstand tegen zijn Bisschop. De francs-ma50ns of de libe ralen zijn slechts genegen voor afvallige priesters. ACHTERHOUDI1VG van 't loon der werklieden. In Kamerzitting van Woensdag heeft M. Carton de Wiart, lezing gegeven van 't vonnis 't welk de beheerders van Vooruit te Gent veroor deelt wegens ongeoorloofde achterhouding van 't loon der werklieden. Pacha Anseele zat in verlegenheid en kronkelde zich lijk den duivel in een wij waterval. Heldergem.-^N^ en inhuldiging van den Standaard des Genootschaps van den H. Franciscus- Xaverius, zal plaats hebben op Zondag 19 April aanst. Deze feesten zullen allerluisterrijk zijn 44 Muziekmaatschappijen, Kringen en Genootschappen hebben hunne bijtreding toegezegd. Aalst zal vertegenwoordigd zijn door Catholieke Jonge Wacht met Fanfaar, de Cath. Werkmanskring, de Zangmaatschappij Niets zonder Ar- bied 't Land van Riem en de Koor maatschappij Sle Cecilia, 't Zal stroomen te Heldergem. Per telegraaf. TapT,^" Auguste-Adolf Daens geweigerd vrees toer spelen lijk aan de Jesuiten ook schenk wel vergiffenis aan bijna alles, maar die tachtig zilverlingen der franc- magons dat niet onmogelijk zelfs in ge val van restitutie. Rotulphus O. S. B. Abt. Overtuiging. Onlangs werd voor het Hof van Beroep van Rennes eene be langrijke zaak opgeroepen. H. M... die van zijne vrouw gescheiden is, eirchte dat zijne dochter zou terugge trokken worden uit het kloosterpensionaat, waar hare moeder haar geplaatst had en dat zij in een wereldlijk gesticht zou ge plaatst worden. De moeder verdedigde het pensionaat van hare keus en haar advokaat hield, met veel gevoel, de volgende thesis staande: Jufvrouw M. zou niet beter kunnen geplaatst zijn dan bij de Zusters van St- Laurentius en zij zou elders de zorgen en de toewijding niet vinden welke zij ont moet vanwege de Zusters, die van alle wereldsche bekommeringen onthecht zijn. Weet ge nu wie die advokaat was, die zoo schoon voor de Zusters pleitte Niemand andersdan... gezel Millerand, de gewezen socialistische minister van Frankrijk, die de wet tegen de kloosters heeft helpen voordragen en stemmen 1 Alles voor 't oordje IVÏivol —Bezoek Hunner Konink- J lijke Hoogheden Prins en Prinses Albert van België, den 21 Juni 1903. De stad Nijvel werkt reeds ijverig de voorbereiding der groote feesten, welke binnen hare muren zullen plaats hebben te gelegenheid der Blijde Intrede van ons jeugdig Vorstenpaar, dat den 21 Juni 1903, de plechtige onthulling van het ge denkstuk aan de nagedachtenis van den grooten menschenvriend, doktor baron Seutin, gewijd, met zijne tegenwoordig heid zal gelieven op te luisteren. Een prachtig zanggedicht, getoonzet door den heer Paulin Marchand, zal door 5oo zangers uitgevoerd worden. Talrijke premiën, voor eene waarde van 2800 fr. worden onder de deelnemen de maatschappijen verlot. Van de vele aantrekkelijkheden op het feestprogramma vermeld, stippen wij nog aan Een gioot Festival, Concerten door Krijgsmuzieken, een Parademarsch de deelnemende maatschappijen voor HH. KK. HH.,'s avonds algemeene ver lichting en volksvermaken. De Muziek- en Zangmaatschappijën, alsmede de Maatschappijen van Onderlin gen-Bijstand, der Oud-Soldaten enandere, welke aan deze vaderlandslievende be tooging wenschen deel te nemen, worden verzocht zich te wenden tot het Gemeente- Secretariaat der Stad Nijvel voor eersten Mei aanstaande. GEWELD. In het verslag dat de sekretaris, zondag laatst in de vergadering der Liberale Associatie van Gent heeft afgelezen, kwam hij driftig op tegen de beschuldiging dat de liberalen den strijd voor het algemeen stemrecht zouden ver laten hebben, maar 1 de liberale partij is tegen alle geweld, voegde hij er bij. Vooruit laat de gelegenheid niet voor bijgaan om de liberalen eens ferm op den duim te kloppen. Hij zegt Lachen wij of zijn wij ernstig De liberale partij pleegde vroeger geweld bij elke kiezing. Zij ranselde de 8 buitenlieden af op Slootendries en de catholieken in 1884 te Brussel. En het is die partij, die aan de werk- lieden komt verwijten, dat zij geweld plegen, en zeggen dat daardoor niets duurzaams gesticht wordt Waarachtig, het is nooit de toupet die aan die heeren ontbroken heeft. 't Is raak GROENE PIE kondigt in Den Werkman van 3 April aan dat in de aanst, gemeentekiezing alhier alle par tijen alleen zullen strijden. Wij catholieken gaan dus tegen 3 par tijen te strijden hebben. Er zal dus allengskens aan te denken vallen. Sivis pacem para bellum, indien gij den vrede wilt, bereid dan den oorlog Ziedaar wat we onze partijgenooten toeroepen want 't is tijd om wakker te worden. Aprilkaarten. De Journal de Bruxelles teekent terecht verzet aantegen de kaarten met printjes op welke, ter ge legenheid van 1 April, voor de vensters der papierwinkels prijken. Het is moeilijk zegt hij iets walgelijker; iets zeden- kwetsender te zien dan die kaartjes, welke men Aprilvisschen noemt, met grove prin ten en nog grover opschriften. De minst slechte worden,zoodra zij aan iemand gezonden worden, eene daad van kwaadwilligheid. Maar de andere, welke niet zouden tentoongesteld worden indien zij niet gekocht werden, maken door hunne toezending, eene beleediging, eene lastering, soms eene misdaad uit. Men kan niet genoeg verzet aanteeke- nen tegen zulke gebruiken welke, overi gens, niet van hier voortkomen. Die kaarten komen meestal uit den vreemde en eenige jaren geleden waren zij hier nog schier onbekend. Het is te hopen dat ons nationaal gezond verstand in opstand zal komen zooals het reeds eenigzins schijnt te doen tegen die beweenlijke gewoonten. M. Eug. Robert heeft vrijdag avond der verledene week uitgelegd wat er ons te wachten staat moesten de bewonde raars der Fransche godsdiensthaters hier meester worden. De geestelijken (priesters en kloos- b terlingen) hebben hoegenaamd geen 8 recht op vergoeding of jaarwedden. Men heeft hun wel in 1789 al hunne bezittingen ontnomen maar... zij had den toch alles gestolen en bijgevolg is men hun geen de minste schadeloos stelling verschuldigd. Dus de afschaffing van 't budjet der eerediensten tn daarna de roof der goe deren van kerken en kloosters. Dat zal luid in de ooren der socialisten klinken. Immers met evenveel recht zul len zij de zelfde redeneeriug toepassen op de bezittingen der rijken (de liberalen bij begrepen) als M. Eug. Robert op deze der geestelijkheid. Als alles wat men door zijnen arbeid heeft verkregen toch diefstal is, waarom zouden de socialisten zich dan het koffer fort der burgers ook niet toeigenen Vlaamsch in 't gerecht. Wij lezen in het Fonsenblad Door 't ontslag van MDe Witte komt het ondervoorzitter schap der rechtbank van 1® aanleg te Dendermonde open. Men weet dat in die rechtbank twee rechters zetelen, die met moeite wat Vlaamsch radbraken kunnen. Wij trekken de aandaeht van den pro vincialen raad op dezen toestand en ver trouwen dat ook door het Hof van Beroep kandidaten zullen aangeduid worden, die olkomen de Vlaamsche taal machtig zijn. Gezel Terwagne, roode volks vertegenwoordiger voor Antwerpen, zegde in zitting der Volkskamer van 3i Maart 11. o Indien we meester waren, wij zouden het openbaar onderwijs buiten het be ft reik der godsdienstige ondernemingen a plaatsen. We zouden maatregelen ne- 8 men tot vestiging van het burgerlijk b gezag wij zouden, eindelijk, trachten 8 zooveel krachtdadigheid aan den dag te leggen als de republikeinsche blok van Frankrijk. De Fransche monnikken prediken reeds opstand. Ons socialis- tisch programma begrijpt, overigens, afschaffing van de begrooting van eere- diensten, wereldlijk onderwijs en leer- plicht. Wij zijn dus verwittigd Godsdienst vervolging en Scho lsorlog, ziedaar wat de liberalen en socialisten willen. GENT. Passiespelen. De Katholieke Schoolpenning van Gent richt in het Lokaal van den Burgerkring (ingang Holstraat) prachtige vertocningen in van de Passiespelen naar de wijze van Ober-Ammergau Deze vertooningen zullen plaats hebben den Zondag 5*° April, den Maandag 6en April, telkens ten 6 ure, en den Maandag i3,n April ten 3 ure. Een martelaar. De socialistische volksvertegenwoordiger, die in den Bori- nagb last heeft gehad met eenen beleedig- den echtgenoot is volgens de XXs Siècle, citoyen Pepin. In een intervieuw beweert hij hoege naamd niet met de vrouw R. in een huis te zijn verrast geweest, want ik bevond mij, gaat hij voort, bij de kasseiers op eenigen afstand van dit huis. Citoyen Pepin zegt dat hij het slacht offer is der vervolging van den man R. en diens schoonbroeder kortom, hij wordt belasterd, hij is een martelaar. Voegen wij er bij, zegt de XXe Siècle, dat R. de echtscheiding vraagt. Leening van Antwerpen. De Mo- niteur heeft het koninklijk besluit afge kondigd, waarbij de nieuwe leening van 100 miljoen, der stad Antwerpen, wordt goedgekeurd. MOORSEL. De jaarlijksche ver tooningen der Koninklijke Harmonie u Sinte Cecilia, a zullen plaats hebben op Maandag i3 April (2den Paaschdag), en Zondag 19 April igo3, om 4 uren 's na middags, in de groote zaal der Meisjes school. Ouderdomspensioenen. MM. Tib- baut, de Ponthière, de Ghellinck, Del- porte, Ruzette en de Groote hebben een ontwerp neêrgelegd, strekkende om bij artikel 8 der wet de volgende alnea te voe gen Voor de belanghebbenden, op den datum van 1 Januari 1901 den ouderdom van 40 tot 48 jaar en van 48 tot 55 jaar hebbende, is het bedrag der jaarlijksche premie per gestorten frank respectievelijk gebracht op 1 en 2 frank op de 6 eerste gestorte franks. Deze bepaling is toepasselijk te begin" nen van 9 Januari igo3. Hoppeplanlers ©n Brou wers. terwijl de hoppeplanters vragen dat de invoerrechten op de Duit- sche hop zouden verhoogd worden, ko men de brouwers daar integendeel krach tig tegen op en er zijn protestatielijsten in omloop gebracht, die nu reeds door meer dan 2600 brouwers op de 3200, welke ons land telt. onderteekend zijn. Verledene week nog heeft het comiteit van den Al- gemeenen Brouwersbond eene vergade ring gehouden te Brussel, die door afge vaardigden van al de plaatselijke vereeni- gingen bijgewoond werd. Er werd eene memorie voorgelezen, om te protesteeren tegen de beschermende rechten op de hop, en er werd besloten, in gansch het land vergaderingen te hou den om de kwestie der invoerrechten als ook die van het vergunningsrechl te be spreken de senateurs en volksvertegen woordigers zullen er op uitgenoodigd worden. Vergunningsrechtt. De commissie van het vergunningsrecht heeft hare werkzaamheden geëindigd. Zij heeft besloten dat er aan het ver gunningsrecht niet dient geraakt te wor den. Zij heeft op de opening van nieuwe drankslijterijen eene klimmende taks ge stemd, klimmend in evenredigheid Yan de bevolking. De minister van geldwezen, die de zit ting bijwoonde, verklaarde zich gunstig aan die oplossing. GEMEENTE DENDERHAUTEM. Het luisterrijk Avondfeest te geven door de Tooneelafdeeling der Fanfaren- maatschappij Moed en Volharding, zal plaats hebben op Zondag 12®" en Maandag i3®n April igo3, (zijnde 1® en 2® Paaschdag), in de ruime Zaal der aangenomene Catholieke School, Borre- kent, om 5 uren stipt namiddag. HOEVEEL ZILVERLINGEN Pilatus Daens vaarde in kamerzitting van jister Vrijdag geweldig uit tégen de Cloosterlingen en vooral tegen de EE. PP. Jesuïten. Men weet dat Pilatus tweemaal afge- vallen;Jesuït is en hij dus het Gezelschap Jesus in het hart nimmer draagt. Alle Kloosterlingen zouden moeten garde-civiek zijn. Er bestaan misbruiken in de kloosters. En de socialisten en libe ralen juichten toe, dat ziet ge van hier. Maar hoeveel zilverlingen mag Pilatua wel hiervoor van de logiebroers ontvan gen hebben VOLKSKAMER. Zitting 1 April. M. Anseele tot de liberalen. Ge zult het zien in 1904 En de roode vlag zal te Gent op 't Stadhuis wapperen. M. Huysmans (liberaal). Maar wij, we zullen nooit de roode vlag volgen M. Furnemont (socialist). Zwijg Ge bestaat niet meer als politieke partij (Adieu de liberale meuzelaar met draaitje en al M. Dufrane (radikaal). Wij, we zullen de roode vlag niet volgen maar er nevens loopen en de groenen zullen tus- schen ons beide gaan 1 voor onze Te beginnen met i® April, zal Het Nieuwe Modeblad als premie aan Den Denderbode verkrijg baar zijn legen den geringen prijs van slechts fr. 1,20 per drie maanden. Een prijs buitengewoon gering in verhouding tot dien, welke door andere Modebladen wordt gevorderd. Dit blad zal tweemaal per maand ver schijnen en telkens een omvang van acht groot folio bladzijden hebben. Het blad zal telkens vergezeld gaan van een groot patronenblad, zoodat de lezeres in staat is met behulp daarvan, zelf een toilet te maken. Ook w<»rdt in iedere aflevering een gedeelte van een hoogst boeienden roman in boekfor maat bijgevoegd. De zeer vele gravuren, waarmede de bladzijden als 't waren zijn bezaaid, ge ven uitnemende en praktische modellen voor onze damen die ruimschoots in dit tijdschrift vinden wat haar op het gebied van modes kan interesseeren. Toilletten, zoo eenvoudige als kostbare, een schat van patronen voor alle kleedingstukken en een groote collectie van handwerken Een zoo fraai Modeblad werd nog nimmer tegen zulk een onbekend la gen prijs aangeboden. Wij twijfelen niet of alle lezeressen van Den Denderbode zullen gebruik maken van deze schoone gelegenheid, om zich tegen geringen prijs dit waarlijk prachtig Modeblad te verschaffen. Proefnummers op aanvraag. Het op het 4d® blad staande inteeken- bewijs gelieve men in te vullen en ten spoedigste te zenden aan den Uitgever van den Denderbode te Aalst. Rechterlijke k ion ijk. Moord te Erpe. Over eenige maan den werd zekere Lievens, werkman, 24 jaar oud, doodgestoken, op een honderd tal meters afstand van eene herberg, waar hij getwist had. De genaamden De Smet, Vaerman Vancauteren, van Erpe, werden vervolgd. De Rechtbank van Dendermonde onder zocht de zaak, doch het verbrekingshof verzond de betichten voor de Rechtbank van Oudenaarde. Er is uit het onderzoek gebleken dat Vaereman. na de doodelijke steken te hebben toegebracht, zingend naar de her berg terug was gekeerd in gezelschap van Vancauteren. Vaereman is verwezen t®t vijf jaar gevangenis Vancauteren tot drie jaar. Aan den vader van 't slachtoffer wordt eene schadeloosstelling van 3ooo fr. toe gekend, te betalen door de twee veroor deelden. De Smet is vrijgesproken. Rechterlijke dwaling. Men herin nert zich dat in de gevangenis van St- Gilles een ongelukkige, tot 6 maanden gevangenis veroordeeld wegens diefstal, zelfmoord pleegde. Zijn meeplichtige ging echter in beroep en werd met klank vrijgesproken. De veroordeelde is de genaamde Fr. Dufruit, 27 jaar, vader van 2 kinderen, 2 en 4 jaar oud. M. de minister van justicie heeft het dossier persoonlijk bestudeerd en het ge zonden aan M. den procureur generaal bij het verbrekingshof, ten einde het proces te herzien. Priesterlijke benoemingen. Z. H. de Bisschop heeft onderpastoor benoemd te Lootenhulle, den E. H. Van Vaerenbergh, onderpastoor te Sclioo- risse te Schoorisse, den E. H. De Wolf, coadjutor te Watervliet coadjutor te Watervliet, den E. H. Thuysbaert, prie ster in het Seminaire. Maandag, 6 April. Gedurige aanbid ding. Ten 6 uren, de eerste Mis, de solem nele Mis. ten 9 uren. 's Namiddags, ten 5 uren, solemneel Lof, fransch Sermoen en Te Deum. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag 5 April 1903, M. De Waele, Kerkstraat. o Creemboter. Markt van Zaterdag 4 April 1903 140 Kilogrammen (er maikt. Prijs fr 3,oo tot 0,00 per kil, Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 355 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 385o kilos. Wordt gevraagd Een smid, bankwerker Een halve gast id. Een goede breier, voor Brussel. Een hovenier. Een smid, (paardensmid). Vraagt werk Een goede schrijnwerker. Te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode, Geillustreerde Post kaarten, aan fr. 0,20 en fr. o,5o het dozijn. Met de post verzonden, 5 cen tiemen meer. WBT" Huishuurboekjes zijn opnieuw te verkrijgen ten bureele van Den Den derbode. Prijs 20 centiemen. Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter boek- en steendrukkerij van Den Denderbode. M. de minister van arbeid, voorne mens zijnde, in België beroepsmuseums in te richten, in den aard \an de derge lijke inrichtingen, welke in Duitschland bestaan, is voornemens tijdens de Paasch- vacantie deze te gaan bestudeeren te Carlsruhe, Stuttgard, Nuremberg, Mun- chen en ook wel te Bazel en Zurich. Laat mij, mijn paleis binnen gaan riep eene oude vrouw woensdag tot den schildwacht, die haar wilde be letten het paleis van den graaf van Vlaan deren binnen te dringen. Ik ben de gravin van Vlaanderen, en degene die daar binnen mijne plaats inneemt, is eene indringster. Men heeft de ongelukkige zinnelooze moeten opsluiten. De echtgenooten R., wonende te Elsene, getrouwd sedert 2 maanden, heb ben nog niet anders gedaan dan ruzie gemaakt. Woensdag morgend heeft de man zijne vrouw een kogel in het hoofd willen schieten Hij bracht haar slechts eene geringe wonde toe. De plichtige aangehouden. Een zonderling ongeval wordt uit Meirelbeke gemeld Zaterdag namiddag zijn twee molenwieken van den molen in de Roskam, afgevlogen. Eene is dwars door den paardenstal gevlogen. De molen is gepacht door M. Oscar De Smeten behoort toe aan M. den volksvertegen woordiger Maenhaut. Geene persoonlijke ongelukken zijn te betreuren. Bedriegsters. Verschillige vrou wen boden zich in de laatste dagen aan in winkels buiten de Brugschepoort te Gent en vroegen om geld uit te wisselen in nieuwe halve frankskens, zeggende dat ze deze bestemmen voor doekspelden voor hunne broeders. Ze helpen den winkelier zoeken en wanneer ze een rond sommeke in handen hebben gaan ze ijlings op de vlucht, zorg dragende dat ze tevens het geld meenemen dat ze op de toonbank hebben gelegd om uit te wisselen. Reeds verschillende winkeliers zijn op deze wijze beet genomen. Eene klacht is neergelegd bij de policie. Uit Lommei wordt geschreven aan den Onafhankelijke Een vreeselijke bosch- en heidebrand heeft hier verleden maandag gewoed. Rond half 10 's morgens zag men dikke rookwolken omhoog dwarrelen in de richting van brug i3. Het vuur ontstaan op den Staat, nevens de vaart, verspreidde zich weldra in de gemeentebosschen, langs den Postelschen dijk. Vandaar sloeg het over in de bosschen van M.de Bellingen van MM.Verdonck. Voortgedreven door een tamelijk hevigen zuid-westenwind stonden weldra honder den hectaren heide en bosch in brand. Verschrikkelijk was het aanzien dier vuurzee, die zich over meer dan twee uren uitstrekte tot op het grondgebied gemeenten Luiksgestel en Bergeyck, waar ook nog verschillende dennenbos- schen vernield werden. Het was slechts ten 8 uren 's avonds, dat men het vuur volkomen meester was. Men schat, dat er ongeveer 200 hecta ren dennenbosch en ruim 800 hectaren 10 aren heide afgebrand zijn. Op het Belgisch boschgedeelte zijn vernield 20 hectaren van de gemetente, i5o hectaren van M. de Bellaing en 5 hectaren van MM. Verdonck. In Holland zijner bos schen afgebrand van den Nijs en van verschillige eigenaars van Bergeyck. Een gedeelte der bosschen is verzekerd. Een jonge dronkaard van Tongeren, die om zijn slecht gedrag door zijnen va der werd berispt, begon uit wraak hier over alles in het huis stuk te slaan. Toen de politie kwam om hem aan te houden, brak hij het dak af en de muren, om met steenen en pannen naar de agenten te werpen- Een dezer laatsten gelukte er eindelijk in, gewond en bebloed op de verdieping te komen en dronkaard aan te houden. Aangaande de bende Moirez-Grisier C°, de vervalschers van postmandaten, wordt nog het volgende vernomen In den nacht van 21 Augusti verdwenen in stilte uit Roubaix, een koopman in rijwielen, Albert Moirez, 3o jaar oud, en zijne vrouw, Clotilde Cacheleux, 23 jaar oud. Zij hadden hun magazijn in de rue de la Cave en waren gehuisvest in de rue de l'Espérance. Den i® September, 's morgens, bevond men dat rijwielen, meubels, boeken, enz. s v< rdwenen waren. Het koppel was klaarblijkend in stilte verhuisd. Albert Moirez werd dus seffens in failliet ver klaard. Schuldeischers waren er met de vleet en het tekort was aanzienlijk. Het parket van Rijsel leverde een aan houdingsmandaat af tegen de echtgenoo ten Moirez, beticht van bedriegelijk bankroet en aftruggelarij. Doch sinds zeven maanden was men in Frankrijk hun spoor bijster. Over eene maand werd te Roubaix een horiogiemaker, eveneens voor bedriegelijk bankroet en aftruggelarij aangehouden. Op den zolder zijner woning vond men eene groote hoeveelheid koopwaren terug, die aan Moirez toebehoord hadden. Deze horlogemaker heet Wartel en woonde in de rue de Mouvaux. Het Fransch gerecht ontdekte dat er een echt vennootschap bestond tusschen Moirez, Wartel en de gebroeders Van- acker, twee uitverkoopers, vroeger te Croix aangehouden. Albert Moirez en zijne vrouw, de vruch teloos door de Fransche policie opgezocht werden, waren zich, zooals men weet, te Brussel komen vestigen, waar zij met het koppel Grisier op oneerlijke wijze aan geld kwamen door postbons te verval- schen. Te Wauthier-Braine (Brabant) ge beurde woensdag morgend een vreeselijk ongeluk. Eene vrouw, de echtgenoote Sampoux, was bij eene buurvrouw melk gaan halen en had gedurende dien korten tijd hare 4 kinderen alleen gelaten. Doch er ontstond brand in de kamer en dit verspreide zul ken dikken rook dat de moeder bij hare terugkomst drie kinderen verstikt vond. De slachtoffers waren meisjes van 7 en 3 jaar en 2 maanden oud. De politie heeft te Charleroi eene bende valschmunters aangehouden. On der toeloop van honderden menschen werden de leden dezer bende naar het paleis van justicie gebracht. Eerst werden er zeven en toen nog drie leden van de bende aangehouden. Een hunner had in zijne woning een volledig materiaal voor het verveerdigen van stukken van 1, 2 en 5 fr. De anderen waren de uitgevers. Tijdens eene crisis te Charleroi had de socialistische Ruche Verriêre onder steuning gezonden ook aan glasblazers, die van geen bonden deelmaakten, maar hen daarvan een bewijs doen teekenen. Later bleek het echter dat die ontvangst bewijzen niet anders waren dan wissel brieven voor een bedrag van de destijds toegekende som. Een werkman weigerde den wisselbrief te betalen, zeggende niet geweten te hebben wat hij teekende en daarenboven geene hulp gevraagd te heb ben. De edelmoedige socialisten daagden hem voor het gerecht, dat hem veroor deelde den wissel te betalen, op grond dat hij meer dan een maal hulp had aan- veerd en dus had moeten weten wat hij .teekende. De Ardennenstreek was zoo zeer geplaagd met wilde zwijnen, dat de be stendige deputatie van Luxemburg de be zitters van jachtrecht aanzette, klopjach ten te houden in de meest overlaste bos schen. Verscheidene dergelijke jachten hadden reeds plaats, namelijk op 1 r en 12 Maart, op 24 Februari reeds doode men vijf dier zwarte duivels. Op het einde van Januari tien in ééne jachtpartij. Nieuwe jachten zullen nog worden ge houden. Maandag avond werd een revolver schot gelost op den trein van 17 u. 46 m. wanneer deze over de brug van Luttre reed. De kogel verbrijzelde eene ruit van een rijtuig van 3® klas en bleef in het houtwerk steken. Een onderzoek werd ingesteld. Holland. Ontploffing en brand. In eene scheikundige wasscherij te Haarlem, had Woensdag morgend eene benzine-ont- ploffing plaats, waardoor het gebouw in brand geraakte. In de droogkamer der wasscherij hin gen karpetten en andere goederen, die met benzine waren gereinigd. Een der in de aangrenzende strijkkamer werkende meisjes had toen de onvoorzichtigheid de verbindingsdeur te openen, waardoor het zich ontwikkelende benzinegas ontplofte. Het dak werd weggeslagen, een dikke zijmuur eveneens terwijl bijna onmid dellijk alles in vuur en vlam stond. De meisjes vluchtten de straat op, vier harer in brandende kleeren eene vooral werd erg verbrand. De gewonden werden allen, na ter plaats verbonden te zijn, naar het Ste- Elisabeth-gasthuis overgebracht. Behalve eene, waren allen pas eenige dagen in de fabriek werkzaam. Gelukkig had een der werklieden, Christiaan Splinter, de tegenwoordigheid van geest, in de machienkamer onmiddel lijk den stoomketel buiten werking te stellen. Het gebouw, waarin machien, strijk en droogkamer, brandde geheel uit. Het vuur was inmiddels overgeslagen naar het naastgelegen gebouw, eveneens voor de wasscherij met winkels in ge bruik. Ook dit gebouw is geheel uitge brand. De schade is vrij groot, vooral daar veel goederen van andere menschen verbrand zijn. Frankrijk. De guren werkdag. De dokwerkers van Marseille besloten het werk niet te staken, maar denguren-werkdag praktisch door te voeren, door na 9 uren gewerkt te hebben eiken dag op te houden. Noodlottige brand. Een gewel dige brand is uitgebroken te Courgivaux, waardoor vijf huizen vernield werden. Een arme man, die eiken nacht op den zolder van een dier huizen mocht slapen, heeft den dood gevonden in de vlammen. Half verstikt riep de ongelukkige nog 11 hulp, maar niemand kon hem berei ken. Een eerste onderzoek heeft bewezen dat het slachtoffer zelf den brand heeft veroorzaakt met eene lantaarn, hem door den eigenaar gegeven om te gean slapen.

De Denderbode | 1903 | | pagina 2