Belangrijke premie geabonneerden. EEN EN ANDER. Stad Aalst. - Werkbeurs. AALST. Allerhande nieuws. M voor onze Te beginnen van i* April, is Het Nieuwe Modeblad als premie aan Den Den derbode verkrijg baar zijn tegen den geringen prijs van slechts fr. 1,20 per drie maanden. Een prijs buitengewoon gering in verhouding tot dien, welke door andere Modebladen wordt gevorderd. Dit blad zal tweemaal per maand ver schijnen en telkens een omvang van acht groot folio bladzijden hebben. Het blad zal telkens vergezeld gaan van een groot patronenblad, zoodat de lezeres in staat is met behulp daarvan, zelf een toilet te maken. Ook wordt in iedere aflevering een gedeelte van een hoogst boeienden roman in boekfor maat bijgevoegd. De zeer vele gravuren, waarmede de bladzijden als 't waren zijn bezaaid, ge ven uitnemende en praktische modellen voor onze damen die ruimschoots in dit tijdschrift vinden wat haar op het gebied van modes kan interesseeren. Toilletten, zoo eenvoudige als kostbare, een schat van patronen voor alle kleedingstukken en een groote collectie van handwerken 1 Een zoo fraai Modeblad werd nog nimmer tegen zulk een onbekend la gen prijs aangeboden. Wij twijfelen niet of alle lezeressen van Den Denderbode zullen gebruik maken van deze schoone gelegenheid, om zich tegen geringen prijs dit waarlijk prachtig Modeblad te verschaffen. Proefnummers op aanvraag. Het op het 4d* blad staande inteeken- bewijs gelieve men in te vullen en ten spoedigste te zenden aan den Uitgever van den Denderbode te Aalst. Het voorstel van Pilatus Daens, strek kende om slechts één enkel kiezerskorps te hebben voor de kiezingen van alle graden, is bestemd, om met eene begrafe nis van eerste klas te verdwijnen. Indien, op advies van minister de Trooz, het in aanmerking is gcomen en naar de secties verzonden, is dit niet meer dan eene gewone beleefdheid, er aan bewezen. Het zal vallen in de onderste schuif, waaruit al de pogingen van crroYBN Vandervelden het niet weer zullen doen te voorschijn komen. De gave van weervoorzegging. In eene Amerikaansche stad waren twee gazetten die heftig tegen elkander werk ten. Elk dier bladen had aan de redactie een geleerde, die voor de weerberichten VApgJo| maar Hi* turpp hooron lronH« kander niet. De eene dier weerkundigen, Professor Jackson merkte met groote ergernis op, dat de weersvoorspellingen, van zijn me dedinger, Johnson, zeer" dikwijls juist bleken te wezen, terwijl de zijne maar zelden uitkwamen. Hij wilde beproeven te ontdekken, hoe zijn concurrent aan zijne gegevens kwam. Tot dat doel liet hij zich Johnson aan wijzen en hij ontdekte weldra, dat deze dagelijks in een bepaald restaurant kwam eten. Hij wist nu te maken, dat hij met Johnson aan hetzelfde tafeltje kwam te zitten en weldra was hij met hem in een levendig gesprek. Toen hij eindelijk ge legenheid had om te vragen naar wat hem het meest aanging, sprak hij A propos, ik heb gehoord, dat gij de vermaarde weerprofeet van de Morning Post zijt. Ik kan u niet zeggen, hoe dikwijls ik mij reeds verwonderd heb over de juistheid uwer weervoorspel lingen. a O, dat is zeer eenvoudig, antwoord de Johnson glimlachend, i Er is een oude domkop, die de weerberichten voor 1 The Globe» maakt. Dat blad verschijnt eenige uren vroeger dan het onze en nu heb ik niets anders te doen dan het te genovergestelde te beweren van wat hij zijnen lezers voorspelt. Daar zijne voor spellingen meestal onjuist zijn, heb ik het zoo bijna altijd aan het rechteeind. Na dien dag waren de rollen omge keerd want nu voorspelde Professor Jackson altijd het tegenovergestelde van wat hij eigenlijk meende. Aprilvisschen. Den 1 April, zet men de zotten op den dril. Onnoozel menschen worden naar Peer of Pauw gezonden om allerlei ingebeelde waren te gaan hatoi en zoo heeft men soms men- schnn beet, die beweeren niet te kunnen beet genomen worden. Printjes en spotbeeldjes, allerhande grappen worden gestuurd, deze onschul dig, gene kwetsend en vol vergif en venijn. Sedert wanneer bestaat deze gewoonte op 1 April de menschen op den doolweg te brengen Volgens sommige schrijvers is het eene herinnering aan het verzenden van Ons Heer, in de Paaschweek, van Pilatus naar Herodes, dan naar Calphas, waaruit nog de spreuk iemand van Herodes naar Pilatus zenden. In alle geval, de Aprilvisschen zijn zoo oud dat men het over hun ontstaan niet eens wordt. Zelfs de ernstigste menschen doen er aan meê ge hebt er het bewijs van, aan de gazetten, die wel zorgen, aan de ge woonte geene afbreuk te doen en hunne lezers dien dag den noodigen visch op te dienen. Een geschenk van Z. H. Leo XIII. Ter gelegenheid van zijn jubileum had de H. Vader bevolen dat aan elk kind,dat op den 3 Maart in de stad Rome geboren werd, eenen kindskorf en eene geldsom zou gegeven worden. Het dagelijksch gemiddeld getal der geboorten te Rome, is 35 en de schat kamer van het Vatikaan bepaalde, vol gens dat getal, de som, welke zou betaald en het aantal geschenken, welke zouden gegeven worden. De schatkamer was nochtans ver mis in hare rekening. Een aantal kleine Romeintjes zullen inderdaad voordeel trekken uit het toeval, dat ze dien dag en niet den avond te voren of den dag nadien, op de wereld hunne intrede hebben gedaan. In plaats 35 nieuwgeboren waren er dien dag g3 in Rome, juist het cijfer van het jarental van den Paus. Zulks is overigens bewezen door de registers van den burgerstand. Allen hebben het beloofde geschenk ontvangen. Hollandsche en Japansche beleefd heid. Het tijdschrift Aziën vertelt hierover de volgende geschiedenis Toen in het jaar 1871 de Japansche gezant Iwakara naar Holland kwam en te Amsterdam aan land stapte, zette talrijke kinderen, die misschien voor de eerste maal in hun leven een Japanner zagen, hem met beide handen een langen neus. Noch de gezant, noch zijn gevolg wis ten wat dit beteekende en nier. vroeg hierover uitleggingen aan vrijheer von Siebold, die als begeleider uit Japan was meêgekomen. Deze geraakte in groote verlegenheid over het antwoord dat hij geven zou, en eerst na eenig overwegen zegde hij, dat dit in Holland een bewijs was van hoogste achting en eerebetuiging. Hiermeê was de zaak voorloopig tot elks tevredenheid uitgelegd. Welke gevolgen evenwel die verklaring zou na zich sleepen, bleek eerst den vol genden dag, toen de gezant door den koning in gehoor ontvangen werd. Zoodra de gezant en zijn gevolg den koning ontwaarden, zetten zij hem eenen neus, juist zooals de kinderen het den vo- rigen dag hadden gedaan. De indruk die zulks op den koning maakt was onbe schrijflijk. Vrijheer van Siebold, in de overtuiging dat hij zulks had uitgelokt door zijne valsche verklaring, was geheel verslagen en doodsbleek gelukkig wist hij zich spoedig te herstellen en legde den koning en het hof uit, dat dit een bij zondere begroeting was, in Japan in ge bruik en die de hoogste vereering uit drukte. Deze uitlegging deed het gezicht des konings opklaren en hij betoonde daarop de vreemde bezoekers op gelijke wijze zijne beleefdheid. Ook de hofbe- amhton pn damsc volgdsn dit voorbeeld. Of er later een uitleg gevolgd is, wordt niet gemeld. Hondenvleesch. Ter Beiersche hoofdstad Munchen, zijn sedert eenigen tijd slachterijen van honden tot stand ge komen. En 't is wel in te zien, het vleesch dient tot menschevoeder. Vroeger werd er enkel hondenvleesch geêten bij eene of andere belegering, als de menschen anders niet meer te eten of te bijten hadden: in den grooten nood. Nu richt men hondenslachterij n in. Alles gaat er zeer proper en net, zegt de mare, en 't zijn veerartsen die de honden onderzoeken en het vleesch keuren. Een hond van tamelijke grootte en die wel gevleeschd is, gaat voor rond de 10 marken. Wedstrijd voor Belgische trekpaar den. De achttiende jaarlijks groote paardenwedstrijd der maatschappij Het Belgisch Trekpaard, zal dit jaar plaats hebben op 5, 6 en 7 Juni, in het Jubel park, te Brussel. Het bedrag der prijzen in geld voor het Belgisch trekras en voor 't Ardeensch ras, beloopt tot 26,000 fr. Daarenboven zullen geldpremién toegekend worden aan de loten van 4 merrifin van 3 jaar oud en daarboven.Vergulde, zilveren en bron zen medaliën zullen ook toegekend wor den aan de hengsten, welke de beste paarden hebben voortgebracht en waar van ten minsten vijf afstammelingen op den wedstrijd zullen aanwezig zijn. In de kampioenaten zullen eene gouden medalie en 1000 fr. te winnen zijn voor den merkwaardigsten hengst en eene ver gulde medalie met 600 fr. voor de merk waardigste merrie van den wedstrijd. De gemeentekiezingen en het on derwijs. Er zijn nog menschen die denken dat wij ongelijk hebben de gods dienstkwestie te mengen in al de kiezin gen voor officieele vergaderingen; dat het bij voorbeeld verkeerd is de politiek te brengen in de gemeentekiezingen, en men wel zou doen daarin enkel strijd te voe ren voor de stoffelijke belangen. Welnu, zondag werd te Brussel een plaatselijk congres der vrijdenkerij ge houden, waarvan de beslissingen die kortzichtige menschen de oogen moeten openen.Dit congres bestond grootendeels uit liberale en socialistische gekozenen en propagandamakers, en er werd daar on der ander beslist, de gemeenteraadsleden wel aan te bevelen, zooveel mogelijk te werken om de goddeloosheid in de ge meentescholen te verspreiden. Zij zullen onder ander maatregelen moeten nemen, opdat de catechismuslessen in de scholen zoo weinig mogelijk door de leerlingen gevolgd worden, en in dc benoemingen van schoolmeesters en schoolmeesteres- res moeten zij degenen kiezen, die wei geren 't godsdienstig onderwijs te geven 1 Men ziet daaraan welk groot belang zelfs de gemeentekiezingen opleveren on der opzicht van godsdienst onder opzicht van onderwijs en opvoeding men ziet daaraan hoe noodig het is de liberalen en socialisten overal aan de deur te zetten, en altijd en overal enkel te kiezen voor goede catholieke kandidaten, die behalve dat zij nog beter dan rooden en blauwen de stoffelijke belangen behartigen, de hoofdzakelijkste van al de belangen, deze van den godsdienst, niet vergeten. Hou den wij aan dien regel niet, dan leveren wij de opkomende jeugd in de nacht der vrijdenkerij en der loge, en wat er dan van het land zou geworden, dat kunnen wij nu maar al te wel aan het ongelukkig voorbeeld van Frankrijk zien. Wat de liberalen zouden doen. Een schrijvelaar in den zeer liberalen Nouveau Précurseur, zegt als volgt 0 Ziet daar wat men doodeenvoudig zou kunnen doen, en het ware daarvoor niet noodig de grondwet te veranderen. Indien de politieke wind uit eenen an- deren hoek moest waaien, wij zouden zeer wel de kloosters eenen Combes- dans kunnen leeren. Eene doortas tende zuivering ware onvermijdbaar. Zoo dan, spijts onze grondwet, die volle vrijheid jont aan alle Belgen en ze gelijke rechten geeft, zouden de liberalen duizenden middels vinden om die grond wet te ontduiken I... Zoo dan, spijts nu zeventig en meer jaren van België's ge schiedenis, men zou het wel weten te veranderen, en te belasten, te iluiten, te verbieden, te verdrijven, onder den hiel te helpen, al naar hertelust... Zoo dan. Franschen en Duitschers, Engelschen en Amerikanen, en alle vreemdelingen, die van anders niet gehoord hebben als van het VRIJE BELGIË, ze zouden, als ze naar hier komen, moeten aan de regee» rende liberalen behagen, of 't zou zijn buiten is aan da deur... Rechterlijke kronijk. Grand cochon Het avontuur van den socialistischen volksvertegenwoordi ger Pepin, den grrrooten verdediger der moraal in de Kamer, is nog altijd het voorwerp van den algemeenen lachlust in den Borinage Men zingt nu allerwege liedjes, heel oneerbiedig voor den d.d. burgemeester van Paturages. Deze zegt dat men hem een valstrik heeft gespannen, dat men hem belasterd heeft, en hij heeft een partijgenoot, A. Lheureux, voor den vrederechter gedaagd, omdat deze hem, den langen Pepin, in eene zitting der coopeiatief had geheeten grand cochon, groot verken. Lheureux bekende voor den vrederech ter dat hij den volksvertegenwoordiger o groot verhen n hcefl geheeten, maar, zegt hij, ik was zoodanig verontwaardigd over het avontuur van Pepin, dat ik het hem in volle gelaat heb geslingerd. Lheureux werd veroordeeld tot 5 fr. boet voorwaardelijk. Een overgroot publiek was aanwezig en wie 't meest op heete kolen zat was.... Pepin zelf. Alweer een De veroordeelingen der socialistische bladen zijn niet meer te tellen. De lijst wordt eiken dag grooter. Nu weer heeft de eerw. h. Laforêt, pastoor van Waha, het blad le Reveil du Luxembourg voor laster doen veroordee- len door de rechtbank van Marche. Het blad is verwezen tot 3oo fr. boete en eene inlassching. De ciTOYEN Colleaux heeft zich plichtig erkend en voor de rechtbank zijne veront schuldigingen aangeboden, eene daad waarvan de rechtbank rekening heeft ge houden. Colleaux was de verantwoordelijke schrijver van het lasterend artikel. Belgische Bedevaart 0 -L-V. VAN LOUilDES naar het H Hart van Montmartre te Parijs en naar de Rotsen van den H. Antonius te Brive, Ingericht door At. Alfred Francois, Bestuurder van het Catholiek Verbond. Onder de geestelijke leiding der EB. Paters Minderbroeders. Van den 16entotden 24enJnni 1903. VERTREK uit Gent, Brusael, in den voor- ■niddag, den 16 Juni. TERUGKOMST vertrek uit Lonrdes, den 23 'b morgens, om den 24 tegen den middag in België aan te komen. PRIJZEN OER KAARTEN van Brumal, l' kl. 154 fr.; 2' kl. 97 fr.; 3' kl. 65 fr.; van Gent. 1' kl. 155 fr.; 2' kl. 98 fr.; 3* kl 65 fr. PRIJZEN DER VERBLIJFKOSTEN 100 fr. in eerste klas, 75 fr. in tweede klas, 60 fr. in derde klas. De personen, die in tweede en in derde klas reizen, mogen hunne reiskosten nemen als eerste klas. De lijsten zullen gesloten worden den 1 Juni. In geval van belet znllen de stortingen terng betaald worden tot den dag voor hat vertrek. Een geneesheer vergezelt de bedevaart. Mits 50 centiemen bij hun reisgeld te voegen zullen de bedevaarders den volledigen gebe den- en gezaDgetiboek van Lourdes ontvangen. De ziekelijke personen zijn verzocht een ziekenbewijs8chrift aan het bestunr te doen geworden. De aalmoezen voor de arme zieken, moeten gezondeu worden naar P. Jean-Josepb, Van- derliodenstraat, 15, te Brussel. Voor de inlichtingen en inschrijvingen, enden men zich tot M. Alfred Francois, Noordlaan, 45, Brussel, of totM. Clemens Van de Putte, uitgever van dan Denderbode te Aalst. Wordt gevraagd Een smid, bankwerker Een halve gast id. Een goede breier, voor Brussel. Een hovenier. Een smid, (paardensmid). Vraagt werk Een goede schrijnwerker. Creemboter. Markt van Woensdag 8 April 1903 5o kilogrammen (er markt. Prijs f: 3,oo tot 0,00 per kil. Te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode, Geillustreerde Post kaarten, aan fr. 0,20 en fr. o,5o het dozijn. Met de post verzonden, 5 cen tiemen meer. ■V Huishuurboekjes zijn opnieuw te verkrijgen ten bureele van Den Den derbode. Prijs 20 centiemen. Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter boek- en steendrukkerij van Den Denderbode. Plaatsvervangers. Wij vertel den eenigen tijd geleden de geschiedenis van eenen Brusselaar, die zich liet ver vangen bij de Burgerwacht thans is er eene andere, die wat ernstiger is en voor hen, die er de helden van zijn, nogal leelijkc gevolgen zal hebben. Een zekere X., zoon van een rijken eigenaar uit den omtrek van het Jubel park, te Brussel, een soort van haantje vooruit, heeft, door zijn oploopend karakter, reeds meer dan eens kleine voor waardelijke veroordeelingskes of geld boeten opgeloopen. Doch, door die betrekkelijke straffe loosheid stoutmoedig geworden, ging hij wat ruim verre en ditmaal werd hij, niet voorwaardelijk tot i5 dagen gevangenis veroordeeld. Dat viel nu niet in zijnen smaak, vooral toen hij zag dat het gemeend was en hij de gedrukte verwittiging thuis kreeg, dat hij zich in de gevangenis van Sint-Gilles moest gaan aanbieden. Hij stortte zijn hart uit bij M. Z., pen zijner vrienden, zoon van eenen nijveraar uit de nabijheid en deze beloofde, hem uit de moeilijkheid te trekken. Z. riep zijner werklieden en zegde De heer (op X. wijzende) is een mijner vrienden. Hij heeft vijftien dagen gevangenis te doen. Gij zult hem vervan gen en gij zult daarvoor 100 fr. vergoe ding ontvangen. Ik zal aan uwe vrouw zeggen dat gij voor de fabriek naar Hol land hebt moeten gaan. Ik zal haar dan seffens 5o fr. overhandigen en het overige zult ge ontvangen na uwe terugkomst. En als gij weigert zult gij geen dag meer in de fabriek doorbrengen. De werkman, een braaf en eerlijk man, wiens vrouw sinds lang ziek was, ziende van den eenen kant de hoop op de groote belooning, van den anderen kant de be dreiging van broodeloos gesteld te worden, stemde toe en bood zich Zaterdag in de gevangenis aan. Doch, toen hij het boek geteekend had cn reeds twee uren opgesloten zat, begon hij na te denken en hij kreeg berouw. Hij vroeg om den bestuurder te spreken en aan dezen bekende hij de begane fout. Een verslag werd opgemaakt en aan den onderzoeksrechter Van Nerom ge zonden, en deze stelde onmiddellijk een mandaat van aanhouding op. dat dadelijk werd uitgevoerd. Reeds ten 10 ure werden die twee eerlijke, deftige heeren, onder goed geleide, naar de gevangenis ge bracht. M. X. zal natuurlijk het allereerst zijne straf van i5 dagen gevangenis moeten ondergaan, om later opnieuw vervolgd te worden. De werkman, die blijkbaar het slacht offer was van eene zedelijke drukking, werd in vrijheid gesteld, maar hij zal vervolgd worden voor schriftvervalsching. Z., is insgelijks voorloopig vrijgesteld, doch hij zal natuurlijk later vervolgd worden. Deze zaak zal, gezien den hoogen stand welke de plichtigen bekleeden, onmis baar eene zekere opschudding verwekken. Hoeveel geld de peerdenmolens en andere foorinrichtingen moeten winnen, blijkt uit het feit dat de tien molens, die op de Zuiderfoor te Brussel komen, van 2900 tot 35oo fr. staangeld betalen. De frituurkramen betalen van 40 tot 190 fr. per meter gevelbreedte. Er zijn er die zoo tot 4000 fr. in het geheel betalen. Een deserteur van het Fransche leger, die te Brussel eenigen tijd met een 22-jarig meisje, Jeanne Posson had ge woond, zag zich over eenigen tijd door haar afgewezen. Hij besloot zich te wreken. Over eenen dag of acht werd Jeanne door hem vervolgd en toen had zij haar leven te danken aan eenen politieagent, die den Franschman tegenhield en hem den revolver ontnam. Zaterdag ontmoette zij hem weer op den Coudenberg. Zij was vergezeld van hare moeder. Als razend sprong hij op haar toe en stak haar een mes in den rug, met zooveel geweld dat de heft er afbrak en het lemmer in de wond bleef steken. De moeder ving het meisje in hare armen op en trok het staal uit de wonde, terwijl de misdadiger vluchtte. De wonde van het meisje is 6 centi. meters diep. De moordenaar, aangehouden zijnde heeft verklaard dat hij met het laatste geld, welk hem nog overbleef, het mes had gekocht. De toestand van het meisje is zeer erg. De Petit Bleu maakt melding van eene aanhouding, die in de hooge wereld niet weinig opschudding zal verwekken, namelijk, van de baronnes Julia de B., tegen welke reeds verscheidene mandaten waren afgeleverd, voor aftruggelarijschrift vervalsching enz. Zij werd reeds sedert verscheidene dagen door de policie opgezocht. Mej. de B., afkomstig van ouden adel; uit het land van Luik, had over een jaar België verlaten, om in vreemde badsteden een plezierig leven te gaan leiden. Te Brussel teruggekeerd, veranderde zij schier elke week van hotel, opdat de kooplieden in kant, juweelen, stoffen, bij wie zij groote aankoopen deed, haar niet zouden vinden. De policie heeft haar ein delijk ontdekt en in de gevangenis opge sloten. Zij is 33 jaar oud. Laffe aanval. Zekere Victor De Wilde, is zondag avond, omstreeks 8 ure, bij het verlaten der herberg van Camiel Van Geyt, te Laame, aangevallen door vier kerels, die hem gruwelijk mis handelden. Een hunner bracht hem een geweldigen slag op het hoofd toe met een pintglas, een ander brachthem een diepen messteek toe in den bil. Daarna sloegen zij bovenarms op den ongelukkige, die eindelijk uit hunne handen ontsnapte en binnen liep bij zijnen oom Pieter De Wilde, waar hij hevig bloedend en uitge put ten gronde viel. Het slachtoffer is op eenen kruiwagen1 naar den geneesheer De Visscher gevoerd en vervolgens met hetzelfde voertuig naa: zijne woning gebracht. De oorzaak van dezen laffen aanval is, zoo het schijnt, eene oude veete en moet tevens gezoch: worden in eene jaloerschheid, welke dt jongelingen van de wijk het Zand en dezs van de wijk Oosterham elkander toedra-! gen. Door de gendarmerie is een onderzoei ingesteld. Groote brand in de landbouw kolonie van Merxplas. Dijnsdag; morgend, rond vijf ure, is een groott brand uitgeborsten in delandbouwkolonit van Merxplas. Het vuur was ontstaan in eene der groote magazijnen van vezels voor't maken van matten, die van vernis sen en naphte, enz., de vergaarplaatset van zaden en tarwebloem, allen in brand stonden. De pompiers der kolonie vermochtei niets tegen het vernielend element. Zi: moesten zich bepalen met de omliggend! gebouwen tegen het vuur te vrijwaren Genoemde magazijnen zijn geheel in asch gelegd. De schade moet zeer groot zijn men bericht ons dat de schade aan dt koopwaren alleen ruim 3o,ooo fr. be draagt, behalve de grootegebouwen welkt vernield zijn. De brand is tot op grooten afstand waargenomen, de vlammen sloegen hoog ten hemel zoodat zij van verre kondei gezien worden. De oorzaak der ramp it niet gekend. De verbrande magazijnen bestaan uit twee groote vleugels een dezer vleugels is geheel door het vuur vernield, eent partij graan en bloem is ook verbrand. Dt schade is, zegt men 40,000 fr. De oorzaak wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven. In den nacht is een opgeslotene onH vlucht. Men heeft eene ladder gevonden. c geplaatst tegen een venster der verbrandt magazijnen en de katrol, langswaar dt zakken naar beneden gelaten worden, was ook afgelaten. Het parket van Turnhout is naar dt colonie van Merxplas vertrokken om ea onderzoek in te stellen. Een gevangene, die zich ze 11 o moord in den trein. Toen de treii 1 dijnsdag middag, korts na 12 ure, 6 Turnhout aankwam, haalde men uit de gevangenwagen eenen doode en me bracht hem naar het gasthuis. Men deeldt meê dat de gevangenbewaker te Lintn bij Contich, bemerkte dat een der per- sonen, die naar de kolonie van Merï plas verzonden werden, zich in zijne cel bij middel van zijnen zakdoek aan een: ijzeren staaf had verhangen. De bewake sneed hem dadelijk los, doch de ongelult kige had reeds opgehouden te leven. Zoo- d, als wij zegden, werd het lijk naar Turn in hout gebracht. De ongelukkige is zekert k< Jan Autricq, 55 jaar oud, die den af' dt Meert door den rechter te Brussel voor P< jaar naar Merxplas werd verzonden. In eenen brand te Bavichove, waai twee naast elkander staande huizen ver! nield werden, heefteen doofstom meisje,! dat daags te voren uit het gesticht var Brugge kwam, den dood gevonden. Es was geene mogelijkheid, de ongelukkige,) die hartverscheurende kreten slaakte, t( redden. Het schouwspel was verschrik kelijk. De moeder van het meisje vi& stuiptrekkend en zinneloos van wanhoop op den grond. Het schijnt dat de tijding, dat ir Amerika een blaasmachiin uilgevonden is, de glasblazers van Charleroi in verle genheid brengt. En niet zonder reden, als men nadenkt dat men er canons medt vervaardigd van 20 voet lang, eene; lengte die tot heden nog nooit bereiktj werd. Een zoodanig machien, dat te Alexandra Indiana werkt, waar 4 man aan gebezigd worden, verricht het werk van P tel 52 blazers en 52 cueilleurs. Worden dit de machienen hier ingevoerd, dan vallen! Bt minstens 8000 glasblazers zonder werk.

De Denderbode | 1903 | | pagina 2