Donderdag 16 April 1903 5 centiemen per nummer S6*te Jaar 3796 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Frankrijk en België. Maria Van Brabant De kleine nijverheid. België's vooruitgang. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31. en in alle Postkantoren des Lands. CIJIQUE SIJUN. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3*® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, i5 April igo3. In het voornaam catholiek blad 1'Uni- vers, van Paiijs, is onlangs eene reeks artikels verschenen, welke thans in vlug schrift vereenigd zijn uitgegeven onder den titel Vervolging in Frankrijk en VOORSPOED IN BELGIË. Daarin doet de schrijver, op treffende wijze, het contrast uitschijnen tusschen de vervolging van kloosterlingen, prie sters en catholieken in Frankrijk welke i onze liberalen en socialisten zoo gaarne zouden navolgen en de ware vrijheid Welke, onder eene catholieke Regeering, niet alleen de catholieken, maar alle bur gers zonder onderscheid van denkwijze, jin België genieten. Als besluit schetst de schrijver van het vlugschrift een indrukwekkend tafereel van de twee verschillende toestanden, in de volgende bewoordingen Op alle punten is het contrast tus schen het gedrag der Belgische catholie ken en dat der Fransche sektarisssen vol heilzame lessen. Van den eenen kant, in Frankrijk, zoo- gezegde liberalen die luid schreeuwen tegen de onverdraagzaamheid der Kerk, maar die, in prakrijk, als wilde dieren de 'ivrijheid van anderen verscheuren. Van den anderen kant, in België, de catholieken die, wel is waar, in princiep de heilige rechten van God en van Zijne Kerk handhaven, maar die, in praktijk, aan hunne tegenstrevers alle burgerlijke vrijheden laten en zich, in feite, zeer ver draagzaam toonen. Van den eenen kant, in Frankrijk, godsdiensthaters die uitvallen tegen het clerikalism, tegen de inbreuken der Kerk op de burgerlijke macht, terwijl zij zeiven de Ktrk verdrukken. Van den anderen kant, in België, de Kerk volkomen vrij en op niets hoege naamd inbreuk makende. Van den eenen kant, in Frankrijk, de ikloosterlingen verjaagd en de doode hand iaangeklaagd als oorzaak van ondergang voor het land. Van den anderen kant, in België, de kloosterlingen vrij, de kloosterverenigin gen talrijk en het land in voorspoed. Van den eenen kant, in Frankrijk, de radikalen en socialisten verklarende niets anders te willen dan het welzijn van het volk en van de werklieden, bewerende alleen in staat te zijn hun dat te bezorgen, Historiek-Dramatiek verhaal. 18® vervolg. Koningin vooraleer hier te komen, heb ik uw kind met eigene handen ge dragen naar 't klooster, waar de weduwe van koning Lode wijk vroeger hare droef heid is gaan verbergen... Zij is overtuigd van uwe onschuld; doch onmachtig tegen de sluwheid van baron Labrosse, zoo heeft zij het hof verlaten en bij haar is uw kind in veiligheid. Ja, ja, heb dank, heb dank maar zeg eens, hoe zijt gij hier geraakt. Koningin, door pater Pacificus, die bij den koning, uwen echtgenoot is ge raakt. En hoe stelt het de koning Hij ontvangt niemand zijne droef geestigheid grenst aan wanhoop. Pater Pacificus is toch bij hem geraakt hij heeft htm gesmeekt bij de H. Passie van Christus, van mij toe te laten uw kruis te Helpen dragen. De koning weigerde, doch hij drong zoo sterk aan, dat hij eind- lijk de schriftelijke toelating kreeg, die hij mij [aanstonds bracht en waarop ik zonder jaarzelen hier gekomen ben... Maar Blanka, gij moogt hier niet blijven ziet die zwarte steenen muren, het belovende en niets doende dan het land naar den ondergang leiden. Van den anderen kant, in België, eene catholieke Regeering die de werklieden niet paait met hersenschimmige beloften, maar voor hun welzijn handelt en werkt en het goed verwezenlijkt. Van den eenen kant, in Frankrijk, ver- diukking van een deel der burgers, onder gang der handelszaKcn, aangroeiend deficiet der begrooting, nieuwe leeningen, het staatsbankroet vóór de deur. Van den anderen kant, in België, in wendige vrede, voorspoed van handel en nijverheid, staatsbegrooting sedert lange jaren sluitende met overschoten. De schrijver wenscht dat de catholieke en liberale bladen van Frankrijk het ver schil tusschen die beide toestanden zou den overwegen en er de besluiten van afleiden welke het Fransche volk er zou dienen uit trekken. Wat ons betreft, wij geven het contrast, door den Franschen schrijver trouw naar de waaiheid geschetst, in bedenking aan onze lezers en wij vragen hun of zij niet meer dan onnoozel zouden moeten zijn, om den toestand van Frankrijk te benijden en hem te nemen in ruiling met dien van ons Vaderland, welken alle vrienden der vrijheid, in Frankrijk en elders, ons be nijden. Onder den titel Een stap van be- teekenis, wordt het volgende in het Fondsenblad afgekondigd (i Omtrent een jaar geleden, kwam te Gent, naar aanleiding van twee voor drachten, gehouden door professor Ern. Dubois en M. Jules le Grand, een studie- comiteit tot stand, dat zich gelastte de kleine mecaniscbe gereedschappen van neeringdoeners te bestudeeren. Ook zou den zij de mogelijkheid inzien van het tot stand brengen eener maatschappij van leening voor 't aanschaffen van mecanisch werkgereedschap Na 6 maanden werkens, heeft deze vereeniging opeens eenen stap gedaan, die de stoutste verwachtingen overtreft. Op de jongste vergadering is er, op voor stel van M. den senator della Eaille d'Huysse, besloten geworden eene ten toonstelling in te richten van verbeterd mecanisch klein gereedschap. De tentoonstelling zal gehouden wor den te Gent, in de maand Augustus van igo3. Naar alle groote machienbouwers en uitvinders van Europa zullen uitnoo- digmgen gestuurd worden. Dankzij da werkingen van M. Coo- die ijzeren traliën, die bussels strooi mijn eten is water en brood en een slechte soep. Koningin, wat goed is voor u, is ook goed voor mij. We zijn samen bij het heilig Begijntje van Nijvel geweest... Och ja, ja... ik zie eene vrouw met lang zwart kleed tusschen beulen en sol daten ter strafplaats brengen de sluier vliegt weg Het is Maria van Brabant... Den brandstapel Zeg, zeg de waar heid... Willen ze mij doen veroordeelen als tooverares 1 Als omgaande met de slechte geesten? SpreekHa, ge zwijgt, Blanka 1 Koningin mijn mond kan niet lie gen maar wat God bewaart, is wel be waard... Pater Pacificus geeft getuigenis van uw goed geloof, uwe onschuld zal blijken. Spijtig dat de hofjonker Adenez. De zoon van Labrosse Ja, maar een engel, terwijl zijn vader een duivel is. Ik moet u dat aan stonds vertellen... De zoon van Labrosse heeft het bewijs uwer onschuld in zijne handen... Het bewijs mijns onschuld in zijne handen Ja, koningin, Maria; den avond voor de dood van den prins... Och God I och God Dien avond was hij door u in de bloemenkamer gezonden hij vond daar ern vreemdeling met een masker over i zijn wezen die man zocht iets aan de reman, oud-minister van arbeid, eere voorzitter der tentoonstelling, zullen de consuls en gezanten van alle landen, offi ciel verzocht worden hunne medehulp te verleenen. Alle tentoongestelde werktuigen zul len door petrool, gas of electriciteit be wogen worden. Van elk vak zullen afzonderlijke af- deelingen zijn en proefvoordrachten, door een mecaniekkundige gelast met de uit- liggingen te geven over de wijze van be handeling. Evenals het gebeurt in het nijver heidsmuseum van Nuremberg, zullen de ambachtsmannen der provincie, die wen- schen op die kleine machienen te leeren, vergoeding van reis- en verblijfonkosten ontvangen ten einde de praktische voor drachten, welke ter expositie zelf zullen plaatsgrijpen, te kunnen volgen. Na de tentoonstelling zullen pogin gen aangewend worden, om van de beste stukken eene verzameling te stichten, welke later de eerste kern zou worden van een nijverheidsmuseum, dienstig voor onzen middenstand. Voor alle ambachtslieden zal het dus eene buitenkans zijn beenhouwers en varkensslachters, bakkers en kleermakers, smeden en meubelmaker zullen er aller hande nieuw mecanisch gereedschap kun nen bewonderen, dat menig werk beter zal afmaken, met de helft der moeite en op half zooveel tijd. Voegen wij erbij dat 't inrichtings- comiteit er in geslaagd is het officieele beschermheerschap van het Gouverne ment te verwerven, evenals den welwil- lenden steun van M. den burgemeester van Gent en van M. schepene Bruneel, die met baron della Faille het kiesche ambt van voorzitter van het comiteit dee- len zal. Een groot getal der te Gent ge vestigde nijverheidsbazen hebben insge lijks eene plaats in het eerecomiteit der tentoonstelling aangenomen. Brussel bevoordeeld. Of ik gelijk had te zeggen dat het gouvernement Brussel behandelde als een bedorven kind Men zal er nu niet meer aan twijfelen, i men inzage kan nemen van de over eenkomst, betrekkelijk 't bouwen eener spoorwegstatie midden in de hoofdstad. Herinnert gij u het koor van klachten dat uit de bladen opsteeg, toen men drie. vier jaar geleden het nieuws aankondigde, dat de hoofdstad ging doorsneden wor den door een spoor, dat de Noordstatie met de Zuidstatie zou verbinden kas; Adenez verraste hem, hij wierp zich op den jongeling, smeet hem op den grond en bond hem aan handen en voeten. In de worsteling heeft Adenez een der gespen van zijnen mantel getrokken. En weet hij wie die vreemdeling was Hij weet het, koningin, 't was zijn eigen vader. Hoe wreed hoe wreed Aan mij alleen heeft hij alles bekend gemaakt... Reeds veertien dagen zoekt hij Paiijs rond, het omliggende rond, om te weten van wie die zilveren gesp mocht geweest zijn... Alles vruchteloos over drie dagen was het de laatste maal dat ik hem zag; hij bleef vol moed van toch den vergiftiger te ontdekken; maar sedert heb ik hem niet meer gezien... Hem niet meer gezien, Blanka zou die goede jongen vermoord zijn Dat denk ik niet, koningin ik ben bij zijne moeder geweest. Bij de brave Hugona 1 't Mensch was om de dood te ster ven ze was te droef om te kunnen wee- nen. Ook eene martelares Mijn zoon mijn kind riep ze; ik heb hem een laatste maal gezien eergis teren dan heeft hij met zijn vader gedi neerd; ze zijn samen uitgereden; en sedert heb ik hem niet meer gezien... Vreest ze dat hij zou vermoord zijn? Och koningin, eene moeder, die De gazetten, die dan 't meest schreeuw den, zijn juist diegene, die het nauwst met het stadhuis in betrekking staan. Zij lamenteeren over het arme Brussel, dat ging in stukken gesneden, geruïneerd worden 1 Het slachtoffer uithangen is 't spel van fijnaards, dat meestal zijne gevolgen niet mist. Jaren lang heeft burgemeester De Mot dien rol gespeeld, met al de virtuositeit van een droogen truter van eerste kracht. Hij heeft geklaagd bij de ministers, hij heeft geklaagd bij den koning, hij heeft geklaagd bij iedereen. En hij heeft zijn doel bereikt in de overeenkomst die hij zoo juist met den Staat heeft getetkend, zijn al de risicos voor den laatste, al de voordeelen voor de stad. Ha I indien eene provinciestad in de krot zat, zoodat zij niet meer weet van wat hout pijlen te maken, zou ik haar een zeker middel kunnen aanwijzen om niet bankroet te gaan. Ik zou haar zeggen: wend u tot de re geering, vraag haar de gunst van door sneden te worden door eenen spoorweg; indien zij u dit toestaat met de vergoe dingen die ze meebrengt, zult gij daarin eene goudmijn vinden. Brusselaars, geliefde broeders, gij zoudt wel zeer ondankbaar zijn, indien gij het gouvernement niet zegendet, dat meer voor u gedaan heeft dan al de liberale ministeries te samen. Handelsblad. Uit de Voordracht, door M.Beernaert, te Bergen gehouden. De Gazette du Centre geeft van die voordracht een verslag, waaruit we gaarne het volgende overnemen Sedert i83o is onze bevolking gestegen van 3,785,ooo tot 6.692,000 inwoners. In 1835 bedroeg onze invoer 199 mil- lioen thans bedraagt hij 3,5oo millioen. Onze uitvoer is in dezelfde maat gestegen, zoodat wij thans achttien maal zooveel zaken doen als zeventig jaren geleden. In i835 bracht België 2,600,000 ton steenkolen voort, ter waarde van 25 mil* lioen fr. In 1900 was de opbrengst 23,060,000 ton, ter waarde van 400 mil* lioen fr. Omtrent alle nijverheden zijn bijna in dezelfde maat vooruitgegaan. Onze wege nis is verdrievoudigd geen enkel land heeft, in evenredigheid zooveel spoorweg als bet onze. haar kind mist, heeft altijd de zwartste gedachten... Maar zooverre zal een vader niet gaan. Ik denk dat Adenez ergens in eene geheime plaats is opgesloten... Arme jongen I hij was mij zoo ver kleefd... Maar zeg, Blanka, weet men niets van mijnen broeder Jan Is hij reeds uit 't Heilig Land teruggekeerd Is er geen middel om mijn broeder Jan te verwittigen Want hij toch zal aan mijne onschuld geen oogenblik twijfelen en hij zal komen om mij te verlossen. Jan II, hertog van Brabant, de eigene broeder der koningin Maria, was alom bekend voor zijne manhaftigheid. Koningin, zoo sprak Blanka van Leuven, er zijn verscheidene vliegende boden naar Brabant getrokken doch uw broeder is in 't Heilig Land; men weet niet waar er zijn twee ruiters weg met veel geld en kloeke paarden, om op te speuren waar hij in 't Heilig Land mag zijn. Wees zeker, men zal hem vinden. Als hij maar bijtijds komt, zuchtte Maria, mijne vijanden zijn arglistig en haastig; somtijds heb ik uren van vertwij feling en wanhoop ik wil niet dat ge mij in zulken toestand ziet. Daarom Blanka, nu dat ik u gesproken heb, ben ik gerust gesteld ga nu weg, laat de stervende in haar graf, wees zeker dat de engelen die Ons Heer in zijnen doodstrijd kwamen troosten, mij ook niet zullen verlaten. Neen, koningin, neen 1 Wat kunt gij hier doen Onze eerste zeehaven, Antwerpen, is derwijze vooruitgegaan, dat de beweging er verleden jaar vijftigmaal zoo sterk wa» als in i83i. Onze kunstenaars, geleerden en letter kundigen staan op denzelfden rang als die van de grootste natiën. In 1843 werden, van staatswege, fr. 2.600,000 besteed aan het openbaar on derwijs. Thans gaan er 40 millioen aan, en, over het geheel der bevolking geno men, bekomen wij betere uitslagen met de vrijheid dan waar het verplicht onder wijs is ingevoerd. De wet op de werkmanswoningen heeft overvloedige vruchten opgebracht en in de Spaarkas berusten 760 millioen, over één millioen 755 duizend spaarboekjes bedeeld, meest alleen aan geringe lieden toebehoorend. De erkende mutualiteiten zijn ten ge- talle van 6239 en de inschrijvingen ter Lijfrentkas vermeerderen met den dag. De verzekeringskassen tegen ziekte zijn, in de laatste tien jaren, bijna vertienvou digd. Onze maatschappelijke wetgeving kan gerust de vergelijking doorstaan met die van alle andere landen, en in geen enkel land wordt zoozeer eenieders vrijheid geëerbiedigd als in het onze. Elders hoort men wel de vrijheidsli« fde van op de daken uitbazuinen, maar de vrijheid bestaat er in feite niet meer. In ons land hoort men ook denzelfden schreeuw, maar hij is van dezelfde bedrei ging vergezeld. Niettegenstaande dat. houden wij aan ons program niet slechts eerbied, maar liefde voor de vrijheid van elkeen. Dè grootste onzer vijanden is de onverschil ligheid, die vreemd blijft aan alle ideaal. Toch is een ideaal noodig om het leven voor te lichten ideaal van wetenschap, toewijding, vaderlandsliefde en geloof, waaraan wij meer dan ooit moeten ge hecht wezen. Belgen in het onderwijs. M. de minister van binnenlandsche zaken, heeft per omzendbrief de aandacht der gouver neurs, gemeentebesturen, hoofden van officieele en ondersteunde of aangenomen scholen enz. getrokken op de kwestie van nationaliteit der onderwijzers. In wat het gemeenteonderwijs aangaat, moet art. 6 der grondwet streng toegepast worden de bedieningen in het officieel, bewaar- of adultenonderwijs moet slechts aan Belgen worden toevertrouwd. Met u lijden en u troosten. Uwe vrienden weten dat ik hier ben. Pater Pacificus zendt mij hier. Maar het is toch zoo wreed om hier te wonen Koningin, onze liefde zal alles ver zoeten; we zullen samen bidden en samen weenen... Ik bid u, laat mij hier. Ge ziet, koningin, 't is door eene wondere schik king der Voorzienigheid, dat ik hier bin nen ben geraakt. Maria van Brabant vloog in de armen van hare vriendin en sprakWelnu, blijf, teedere vriendin en moge ik later in staat zijn u naar waarde te beloonen I Blanka was gedurig bekommerd om den moed van Maria op te beuren ze sprak van hertog Jan, die zou terugkee- ren, van pater Pacificus, die dag en nacht zorgde en opzocht, van de talrijke vrien den en van de arme menschen, die hunne handen ten hemel verhieven voor de ver lossing van hunne weldoenster ze bad met Maria, zij herinnerde de bittere Pas sie van Christus, hoe de God-menicb meer gebeden had d >n iemand. Gelijk Genoveva van Brabant troost ontving van haar kind, want in de wilder nis ware 't leven gansch alleen onmoge lijk geweest, zoo ook was Maria van Brabant nu versterkt en getroost door de tegenwoordigheid harer vriendin. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1903 | | pagina 1