Donderdag 25 April 1903 5 centiemen per nummer 56'le Jaar 3798 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst Liberaal zijn. Maria Van Brabant GODSDIENST. HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND. TAAL VRIJHEID LOURDES. Valsch gerucht. Levensregels. DE PAD. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE 8UUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrydag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 22 April igo3. De meest kenmerkende hoedanigheid der liberale parlij is de onverdraagzaam heid. Het is zeker, dat er heel veel men- schen zich liberaal noemen, zonder te wetui wat zij zeggen, en dat zij met die paitij meêloopen omdat zij verblind zijn door een ui lei lijken schijn van vrijzin nigheid welke eigenschap in 't geheel of ten deel niet aan öe liberale paitij toe behoort. Deze draagt eenen gansch ver keerden en leugenachtigen naam. Nog onlangs hoorden wij eenen verstan..ig- n mensch zeggen, dat hij eigenlijk een overtuigde liberaal is, maar dat hij altijd, voor de cathoheken, partij trekt, omdat dezen alleen de liberale, dit is de vrij heidslievende,gedachten uitmuntend voor staan. Die mensch weet wat hij wil, en handelt volgens zijne overtuiging. Onze antiklerikalen stoeffen er wel eens op, dat zij uit de Fransche omwenteling ontsproten zijn en inderdaad, daar is heel veel waarheid in die beweiiiig, want zij dragen nog hetzelfde kenmerk van onverdraagzaamheid, dat eigen was aan de omwentelingsbenden van 1789, die, in naam van vrijheid, gelijkheid en broe derlijkheid, plunderden en moordden. Sinds een drietal wtken hebben wij, in de Belgische Kamer, weeral kunnen hooien hoe de antiklerikalen er op uit zijn de vrijheid te versmachten, en hoe zij trach ten de wetten te verkrachten, welke van België het meest gastvrije land der werdld maken. Mochten zij er toe gemachtigd worden, zij zouden onze grondwettelijke vrijheden zonder dralen kortvleugelen.De vrijheid van vereeniging, van onderwijs, van godsdienst, zonden zij willen omvcr- stoolen, zonder er zich om te bekreunen, dat het daarvoor is dat onze vaderen, door de eeuwen heen, dikwijls geleden en ge streden hebben zonder eenmaal te denken, dat de Belgen aan die vrijheid nog even verknocht zijn als vroeger, zonder te voelen, dat de grootheid en de welvaart van ons land daarop rusten, als op hunne grondvest. Gelijk mollen onder den grond omwroeten en de zuilen eens gebouws aan 't wankelen brengen, zoo ook ligt de zoogezt gde vrijzinnige partij de grondvesten van 's vaderlands geluk te ondermijnen. Maar zij verduiken die wer- king, en geven zichzelven den naam van liberalen, alsof zij de meest vrijheids lievende menschen van de wereld waren. Doch, waar mollen wroeten, kan men van tijd tot tijd bewegingen in de boven ste grondlaag bemerken, er roert iets, er Histonek-Dramatiek verhaal. 19® vervolg. En koning Philippus Koning Phiiip- pns! Hij had haast zijn verstand verlortn, den eenen dag weende hij en sprak tce- derlijk over zijne echtgenoote; den ande ren dag vaarde hij uit in woede en riep Wee mij! mijn kind, mijn vermoord kind is nog niet g wroken Er is nog geen recht g (laan Ondertusschen zat hij in zware moei- lijkhed. n met Spanje, aanzienlijk b-zit- tingen zijner domeinen werden b> iwisi; I men sprak van oorlog, van opstok 1 ij n in Frankrijk; door dit alles werd Phi.rp- pusnog meer verbitterd biron Labrosse 1 was gedurig daar met zijne venijnige in blazingen, zoodat koning Philip eindelijk het stuk teekende, waarbij Maria van Brabant voor de rechtba. k werd gedaagd, als uen erfprins vergiftigd te hebben en 1 hare toevlucht te hebben genomen tot duivelsche listen. Die tijding werd alom rondgekondigd. XV De zoon van Labrosse. Die arme Maria van Brabant De we- i reld is hier waarlijk een tranendal Van heft iels, en daèr rijst weldra een mols hoop als getuigenis der verborgen wer king. Zoo hebben onze tegenstrevers, ter Kamer, dezer dagen getoond dat zij ge neigd zijn de kloostergemeenten te ver bannen, en dus de vrijheid van vereeni ging te schenden, dat zij het uitsluite- lijk leck< n-onderwijs begeeren, en aan de geestelijken willen verbieden de jeugd te onderrichten, en dus de vrijheid van onderwijs erg benadcelen. Maar dit alles belet hun niet, zich uit te geven voor de eenigste partij die waar lijk vrijzinnig is die mannen weten wel dat men, met zeggen en doen, er twee kan paaien. Wanneer men den knapzak open slaat, dan vindt men dadelijk de kern der liberale poliiiek, en die is eené hard'- onverdraagzaamheid. Dat ze 't konden gedaan krijgen, zij zouden alle menschen dwingen te denken zooals zij. De onver draagzaamheid is overal en vootal het kenmerk der liberale parlij ziet hun werk na, en gij zult g makkelijk tot die overtuiging komen bij hen straalt onver draagzaamheid overal door T. V. Een blad van Parijs meldt, dat de Mis sionarissen der Onbevh kte Ontvangenis, weike het Heiligdom van Lourdes bedie nen, bericht hebben gekregen dat ztj bin nen de veertien dagi n den weg der ba- lingschap moeten opgaan. En bedoeld blad een vrij metselaars- orgaan voegt erbij Volgens zekere GERUCHTEN, GAAT DE GROT VAN LOURDES GESLOTEN WORDEN. Die zekere geruchten heeft maar alleen de schrijvelaar vernomen, welke dit jodenberichtje de wereld inzond. Het weze eens en voorgoed gezeid, en de catholieken moeten het voortvertellen: er is nooit spraak van geweest, er zal geen spraak van zijn noch de Grot, noch een der prachtige tempels van Lourdes te sluiten, zelfs al moesten de Paters, welke lot nu toe het Heilig dom bedienen, uiteengaan of naar den vreemden uitwijken. 4 Vooreerst, het jongst verschenen or gaan der Paters Missionarissen, Le Jour nal de LA Grotte de Lourdes, rept geen half woord van hun zoogezegd aanstaande vertrek dan, moeten zij heengaen, op denzelfden stond worden zij vervangen door wereldlijke priesters, behoorende tot de geestelijkheid van het bisdom Tarbes. Die Paters bezitten te Lourdes ge«:n enkelen eigendom, geen reepeltje gronds uit het hoogste geluk is zij nu gevallen in de diepste dioefheid Haar lijden is on- z gg lijk toen ze ging bezwijk n, is een onverwachte hulp en een machtige tioost gekomen door hare leedere en moedige vriendin, Blanka van LeuvenDe vriendschap.de trouwe, zuivere liefde had in du n droeven, donkeren kerker licht en nieuw leven gebracht. En die arme Koning Philip 1 Labrosse is erbovenop al zijne wen- schen worden volbracht; de koningin zal veroord. eld worden en met schande op uen brai dstap. 1 komen. Terwijl hij, die de koningin kon redden, teiwijl zijn eigen zoon in verzekerdeb-. waring z>t; ni. mand weet waar, niemand b< halve de oude slaaf van Labrosse aan zijne vrouw heeft de wreedaard niets gez gd ge kuni denken wat dat braaf mensch moet afz'en. Haar kind verdwenen, zonder dat ze wist waar of waarheen Zijn booz-: vader had hem half dronken gemaakt... De jongeling sliep vast en l.ng; toen hij wakker werd, was het nacht, donkere nacht 1... I11 't begin dwaalde hij met zijn gedachten... Maar weldra ja, ja, zijp. vader zijn vader hoe valsch Wreede toestand, als een kind zijn vader moet verachten... Zoo gingen verscheidene uren voorbij 't werd morgen de jonker ziel waar hij is. In een gevang... De grendels word n w ggeschoven de zware deur gaai kiijschend open... Een een hand groot, geen enkel meubelstuk z lfs het ledikant, waar zij hun vermoeide If den op uitstrekken, hoort hun niel toe; dit alles is van '1 Bisdom, en de afschu welijke gieren, die in 't rampzalige Frank rijk op 't goed en 't bloed der klooster lingen azen, zullen er zich van wachten hunnen klauw te slaan op 't Heiligdom van Lourdes. Er is zoo weinig kwestie de Grot van Lourdes te sluit.-n. dat er op dit oogen- blik heel Frankrijk door een reusachtige betooging op 't getouw wordr gezet ter eere van de Onbevlekte Moeder, welke aanhoudend te Lourdes den schat harer gunsten en genaden uitstort we bedoe len de Nationale Bedevaart der Mannen van Frankrijk, die te Lourdes bijeenko men zal van 27 Apiil tot 2 Mei aan staande. Onze lezers zullen zich wel herinneren, dat, voor twee jaar, ook zoo'ri algemeene bedevaart plaats had, waar ongeveer 60,000 mannen aan deelnamen. De groole Fransche Catholiekendag belooft minstens zoo schitterend te zijn als in 1901. Voor tien dagen reeds, waren al meer dan 40 bijzondere treinen aange zegd, en voor een begin kan dat wel tel len, dunkt ons. Zoodus, ieder doe zijn best, om de vlerken van de leugenkwakkels welke de vrijmetselaarspers nopens Lourdes op laat. Wij moeten meer doen we moeten uit al onze klachten weiken om de Belgische bedevaarten van 't Heiligdom van Lour des te doen gelukken. De Belgen, meer dan elk ander volk, hebben tot plicht hun erkentenis te be tuigen aan de Maagd, welke de schutsen gel mag heeten van Christus' Kerk. De groote Leo XIII geeft ons het goed voorbeeld (1) wij moeten nut trekken uit dt verheven lessen, welke de H. Vader ons voorhoudt. (1) Verleden week zond Z. H. Leo XIII nog twee prachtige medaillons in mozaick, welke den gevel dor Rozenkranskerk van Lourdes zullen versieren. Een voorzorgsmaatregel.Ten einde het gevaar te keer te gaan, dat in tusschen staties onzer spoorwegen bestaat bij het voorbijstoomen van treinen, zal bmnen kort in de bijzonderste dezer staties een ijzeren hekk n geplaatst worden tusschen de twee lijnen en een tunnel begraven worden onder de spoorbian door, om het publiek toe te laten, zich naar een der lijnen te begeven. Wilt gij lange dagen leven In tevredenheid en vreugd 'k Wil een goeden raad 11 geven Die voor elk en altijd deugt. Vlucht met zorg de minste zonden, Hebt een kuisch en vroom gemoed, ITebt g'een vlekje er op gevonden Wasch het uit met grooten spoed. Uwen God zult gij beminnen, Dienen vroom en blijgezind. Met veel eenvoud Hem beminnen, Lijk een kind zijn vader mint. Met getrouwdheid zult gij dienen, Elk in uwen levensstaat, Om Gods zegen te verdienen, Weiken, bidden vroeg en laat 1 Ook den naaste zult gij minnen, Klein en groot en arm en rijk, Om gezamenlijk te winnen, Een plaats in 't hemelrijk. In de vreugd en in de smarte, Houdt den blik gericht op God, Want Hij heeft een vaderharte, En schikt het best ons lot 1 Wilt gij lange dagen leven, In tevredenheid en vreugd, 'k Wou den besten raad u geven Die voor elk en altijd deugt. L. M. Als er één dier op aarde miskend werd en nog wordt, dan is het de pad, schrijft de heer Duyzend in 't N. v. d. D. Over het algemeen denkt men, dat dit allernuttigste dier vergiftigd is, waarom de pad dan ook vogelvrij is verklaard altijd door de onwetenden. Mogen velen door lezing van deze regelen de pad op hare juiste waarde leeren schatten. Gelijk men weet, heeft de pad veel van een kikvorsch ze is alleen wat sterker en lomper gebouwd, en hare sprongen zijn van weinig of g- enbeteekenis Boven dien is haar bek geheel tandeloos. De gewone pad is leelijk van kleur, grauwachtig getint, soms overgaand naar vuilrood of groen, en komt in geheel Nederland voor, op vochtige plaatsen. Tegen den avond komt zij te voorschijn om haar voedsel te zoeken, dat bestaat uit tal van insecten, slakken, wormen, enz. Ieder tuinier dient in zijne broeibakken er eenige padden op na te houden, gelijk de Engdsche tuiniers ook reeds lang doen; want zij verddgen zeer vele voor de plan ten schadelijke insecten. De gewone pad laat des nachts een knorrend geluid hooren. Nooit vernam ik dit sterker dan een dertig-tal jaren geleden op Schiermonnikoog, waar tal van padden waren. Tegen het vallen van den nacht overstemd-- dat geluid bijna het ruischen der zee. Het is alleraardigst, te zien hoe handig de pad een vlieg vangt. Zij nadert haar prooi tot op ongeveer 10 centimeters, en plotseling is de vlieg verdwenen dit gaat zoo snel, dat men niet kan waarne men of de tong zoo ver wordt uitgestrekt tot de vlieg vastgekleefd wordt,of dat deze opgezogen wordt. De gewone pad legt hare eieren in het water. Deze drijven niet. gelijk bij de kikvorschen het geval is, maar zinken naar den bodem. Na 14 dagen komen de larven te voorschijn, welke door kieuwen ademen,die evenwel reeds den volgenden dag verdwijnen. Binnen twee maanden heeft de larve hare gedaanteverwisseling volbracht en gaat landwaarts. Ondanks hare vraatzucht, kan de pad wel een jaar lang zonder voedsel blijven en tevens met een minimum hoeveelheid lucht volstaan van daar de legende, dat men soms in het binnenste van een steen een levende pad heeft aangetroffen. Want de pad verschuilt zich steeds des daags onder steenen of in holen, en hoe licht kan een dergelijke schuilplaats door het een of ander geruimen tijd worden afge sloten Reeds vroeg in het voorjaar ver laat de gewone pad de plaats, waar zij haar winterslaap heeft gehouden, en be gint haar nuttig werk met het verdelgen van insecten. Verwereldlijking. De Logeman, Camille Pellelan, minister van marine in Frankrijk, zet de reeks van godsdienst- hatende daden voort Na het verbod van halftop vlaggen op Goeden Vrijdag, het verbod van gods dienstoef' nmgen op de oorlogschepen in de Goede We<-k, is hij nu in eens tot een groot besluit overg. gaan de hospitalen van de vloot in de vijf groote militaire havens van Frankrijk worden verwereld lijkt Men zal beginnen met het hospitaal van Brest. De Vrijmetselarij zal jubelen maar als de arme jan-maats van de Fransche vloot verplegers moeten krijgen, in den aard van die van Molenbeek, galgenaas en rasphuiskost, zooals de Chronique ze noemde, zal de nonnen plagerij des te eerder de reactie uitlokken, die ieder regiem van dwang en verdrukking tataal uitlokt. grijsaard stapt binnen. Wie zijt, wie zijt ge vraagt Adené. M n noemt mij Bertus. Ik ken u niet in wiens dienst zijt ge Ik ben de dienaar van Monseigneur den baron van Lnxeuil Wat is er mij gebeurd Waar ben ik Ik moet lang geslapen hebben Acht en veertig uren. Acht en veertig uren Maar dat kan niet zijn Het is gelijk ik u zeg ik lieg nooit. Maar dat kan niet natuurlijk geweest zijn. Hoe ben ik hier toegekomen In een rijtuig- Ja, ja, nu wc-et ik het. En in zijnen zak tastende, ach, riep de jonkheer, de zilveren gesp is mij omstoltn. Ge zijt d> dienaar mijns vaders dan heeft mijn vader mij hier doen opsluiten Gij kent mij Ja, was 's grijsaards antwoord uw vader heeft u hier gebracht en ik moet over u waken. Hoe lang Dit is mij onbekend. Man, wilt gij veel,veel geld hebben? veel goud De grijsaard schudde droevig het hoofd. Ge weet ik ben eenig kind, alles is aan mij mijne moeder deelt mijn ge dacht. Hoever ben ik hier van Parijs Geen antwoord. Laat mij eenige dagen in vrijheid, eenige dagen niemand zal het weten. O niemand zal het weten Kent gij uw vader niet beter Ik zal u afteek nen alles wat ik ooit k<n bezitten. Ge kunt naar een vreemd land gaan. Ldele jonkheer, daar ben ik te oud voor ik vraag maar ééne zaak in de wereld Dat is van te leven in stilte en in rust. Welnu Indien ik u hier voor één oogenblik uitlaat, dan zal de beul mijn hoofd afslaan... Ik heb vroeger eene misdaad bedreven. Verstaat ge mij nu Dan ben ik verloren. Neen, zei de grijsaard, ik moet goed voor u zorgen al wat ge vraagt zult ge hebben, behalve de vrijheid. En 't is de eenigs.e zaak die ik vraag... Ge moogt mij toch zeggen hoelang ik in 't gevang moet blijven Dat is mij niet verboden. Welnu, ik smeek het 11 Gij zult dees gevang verlaten als de koningin uit het slot van Vincennes zal gehaald worden. Nu verstond de moedige jongeling alles. Hij was opgesloten omdat hij de koningin wilde redden Zijn vader had valsch en wreed met hem gehandeld Zijn -eigen vader Die gedachten maak ten hem woedend. Zoodra de oude cipier weg was begon hij te huilen en te schreeuwen van wan hoop; hij was zijn eigen niet meer meester hij trok aan de ijzeren staven, zoo gewel dig dat zijne handen vel bloed waren en zijne nagels in stukken. Hij stampte met zijne voeten op de deur... Als de cipier terugkeerde smeet hij het eten op den grond en riep dat hij zich van honger zou laten sterven, om zijn vader in schande en verdriet te brengen... Later werd bij kalm, hij zweeg en over woog weldra was zijn plan gemaakt. Die cipier was oud en vesleten, hij fel en kloek. Zekeren morgen, als de cipier met zijne sleutels binnenkwam, sprong de jongeling op, greep hem vast, omslingerde hem met zijne armen zijn gedacht was hem te boeien en hem met geweld zijnesleutels af te nemen om te vluchten. De ouderling zag medelijdend op, rukte zich los, sloeg den jonker op den grend en hield hem daar liggen. Rampzalige, riep hij, ik zou u hier kunnen dooden, uw vader zou mij goed keuren maar ik wil u geen kwaad doen. Weet dat ik niet oordeel, maar gehoor zaam. Ik ga u binden en boeien als ge niet zweert van mij in mijnen dienst gerust te laten. Welnu, dat beloof en zweer ik u, Bertus, doe wat uw meester u beveelt maar bind of boei mij niet. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1903 | | pagina 1