Aan onze geachte lezers. Van tak op tak. Heldergem. Goed nieuws. Allerhande nieuws. Te rekenen van Zondag 3 Mei aanst. zal er wekelijks aan ons Zondagnummer, als bijvoegsel, acht bladzijden van een mengel werk worden gevoegd welke dan eindelijk te samen een boekdeel zullen vormen dat men zal bewa ren kunnen. Onze abonnenten zullen het gra tis ontvangen, terwijl zij die zich ons blad bij de uitventers aan schaffen het drij centiemen zullen moeten betalen. Wij'-'zullen aanvangen met IWEIN VAN AELST, historisch verhaal, door onzen stadsgenoot, den heer Isidoor Bauwens, Iwein van Aelst is herzien, verbeterd en gansch omgewerkt geworden, zoodanig dat het niet te vergelijken is aan de vorige uit gaven. Zij die zich De Denderbode bij de uitventer» aanschaffen, zullen deze laatsten moeten verwittigen indien zij Iwein van Aelst ver langen te bezitten. Wij hopen dat onze geachte lezers ons zullen rekening houden van deze nieuwe opofferingen. MOORS EL-KRUIS. Zondag toe komende zal alhier luisterrijk gevierd worden de intrede van het honderdste lid in de Zwarte Maatschappij o De Trans- vaalsche Boeren o. De vaandels zullen wapperen, het kanon zal bulderen en er zal een lekkere pint op gezet worden. Leven de Catholieken De feesten te gelegenheid der wijding en inhuldiging van den Standaard der Xaverianen zijn buiten aller verwach ting goed gelukt geweest er was vrees dat de gure weergesteltenis der vorige dagen tal van catholieken zou hebben doen thuis blijven.Het weder was tamelijk goed en eene menigte die op verscheidene duizenden mag geschat worden, kwam uit een dertigtal omliggende Gemeenten toegestroomd, daar het algemeen geweten was dat onze achtbare gekozene Catho- lieke Leden van Senaat, Volkskamer en Provincieraad zouden tegenwaardig we zen. Aalst was ten minste door iooo man vertegenwoordig^!. De plechtigheden ter Kerk waren in- drukwekkend. Onze Catholieke Gekozenen werden warm toegejuicht. Aan onzen Woeste werd eene luidruchtige ovatie gebracht. Zulke feesten, welke men te recht catholieke familiefeesten noemen mag, zouden noodzakelijk ten minste jaarlijks in 't eene of 't andere onzer vijf Cantons moeten plaatsgrijpen. Op die wijze zou den onze leiders, onze gekozenen meer en meer in aanraking met het volk, met hunne kiezers komen het volk zou ze leeren meer van nabij kennen en, wat nog 't voornaamste punt is, de eendracht onder de catholieken zou erdoor versterkt worden. Wij zouden in 't Arrondissement Aalst de onoverwinnelijke partij zijn der orde en van 't behoud onzer catholieke vrij heden en nationale vrije instellingen op |t Koningdom gegrondvest. Dat feesten gelijk deze te Heldergem door onze tegenstrevers met eene kwade oog worden aanschouwd getuigt de vloed van gemeene en vischwijfachtige beleedi- gingen tegen onzen Woeste die Pie Daens, in zijnen Werkman t van gister Vrijdag uitbraakt. Die zoo snoode als lasterlijke beleedi- gingen zullen onzen Wfoeste niet scha den, integendeel ze zullen hem in achting bij alle deftige lieden doen aanwinnen daar zij, bij ondervinding weten, dat het de beste vruchten zijn waarop de groene horzels azen. Nationaliteitsgevoel. Een inter nationale wedstrijd van smousjas zal te Brussel worden gehouden in igo5 ter ge legenheid van de 75e verjaring der Bel gische onafhankelijkheid. Zoo toch is beslist geworden op het congres, dezer dagen gehouden, waar ook beslist werd dat voortaan de mariage in het spel zal afgeschaft worden. (Zeker omdat de koning nu weduwenaar is ge worden). Portret. De liberale senator Picard heeft het geschilderd naar het leven 1 't Is dat van het laatste liberaal mini sterie Het was een meesterstuk van secta- rispolitiek, gewelddadig, verhinderend dat de werkende klas tot haar politiek recht kwam en tot de staathuishoudelijke gelijke rechten. Jupiter Frère en Rolin, die ernstig geworden poesjenel gelijk Francis Naulet hem heette, waren tr de hoofden van. En nu dat van 't hedendaasch Het huidige liberalismus heeft niet veel in de melk te brokken: het heeft nog de waarde in politiek, van een oud half franksken, waarvan men nog munt, noch kruis meer ziet... a Waarlijk M. Picard kent zijne vrienden goed. fïARTFï —Deliberate Volks- UUl 1 IjL' vertegenwoordiger. M. Huysmans van Brussel zegde in een intervieuw, in het i Journal de Bru- xelles het volgende over het cartel tusschen liberalen en socialisten i Wat de socialisten betreft, hun pro gramma op gemeentelijk terrein verschilt zoo zeer van de programmas der libe ralen, zoo gematigde als progressistische, dat een samengaan tusschen liberalen en socialisten onmogelijk is, met het oog op de wederzijdsche princiepen. 't Kan slechts een tijdelijk verbond van personen zijn, dat na de kiezingen moet uitloopen op de scheiding over een groot getal kwesties. Wat meer is, het socialistisch congres van Zondag heeft ons, onder opzicht van cartel, kostbare aanwijzingen gegeven. Zelfs de cartellistische socialisten ne men het cartel maar aan, waar het hun dienen kan en verwerpen het elders, te Gent b. v. En in algemeenen zin nemen de socialis ten er zorg voor te zeggen dat, alhoewel zij den klassenstrijd als eene noodza kelijkheid aanzien, zij de hulp zullen aan veer den die andere groepen hen willen verleenen. Altijd 't zelfde stelsel de roode vlag voorop en daarachter de blauwe. Welnu, zoo als ik het zegde in de Kamer, nooit zal ik dergelijke combinatie aannemen. En zoo lang ik meêdoe aan politiek, wil ik mijn eigen idealen volgen. Bij de liberalen treft men sectarissen aan die door hunnen godsdiensthaat zoo zeer vervoerd zijn dat ze toch maar zon der omzien achter de roode vlag loopen. Papieren gebouwen. Het papier wordt vooral in Amerika, gebruikt tot allerlei doeleinden, waardoor het bij den eersten oogopslag geheel ongeschikt blijkt. Zoo maakt men te Springfield melkflesschen van papier de grondstof is zoo bereid, dat zij geen vloeistof door laat, en is zoo goedkoop, dat men de flesschen na gebruik, gerust kan wegwer pen. Te Dessau bestaat een fabriek van papieren pantoffels deze pantoffels zijn zoo goedkoop, dat de hotelhouders ze ter beschikking van hun gasten stellen, die ze na gebruik mogen meenemen. In Duitschland maakt men van papier een goedkoop surrogaat van billardlaken. Zelf geheele huizen worden van papier vervaardigd. Een Rus heeft te New-York een huis gebouwd en te Savinowka laten opzetten. Dit huis heeft 80,000 roebels gekost en bevat 16 vertrekken. Volgens den bouwmeester zal het beter dan berg steen of baksteen aan het strenge klimaat weerstand bieden. In Noorwegen, het houtland, heeft men van papier eene geheele kerk ge bouwd, die ruimte bevat voor 3ooo per sonen. De kerk heeft ook een toren; de klokken echter zijn niet van papier In 7 oiodon Itofl m#n 7»lfc papaoren weibootjes aan. Iedere schooljongen weet trouwens zeer goed,dat de gekauwde papierpropjes, tegeneen vensteruit geworpen, steenhard worden en zoo vast aan het glas kleven, dat ze slechts met groote moeite daarvan kunnen worden verwijderd. 't Is eene ongehoorde zaak, maar het Fransche ministtrie-Combes doet nu toch al wat het kan om de kleine menschen last aan te doen. Zijn kloosterhaat maakt het onrechtveerdig, onbermhertig een soort van razende. De lezer oordeele liever over hetgeen er uit Hallewyn wordt gemeld <i De commissaris van policie heeft hier, op bevel der prefectuur van Rijsel, nog wat anders gedaan. 't Is geweten dat het hier, om zoo te zeggen, nog eene Vlaamsche streek is, in dit gewest van Fransch Vlaan- deren. 't Is ook geweten dat er hier veel Vlamingen wonen, die in de fabrieken werken. d En deze lieden, veel Franschen en zeer veel Vlamingen, kennen weinig of geen Fransch. Welnu, de commissaris is onderzoek gaan doen of er, des zondags, in de kerk, in het Vlaamsch gepredikt i) wordt Hij is ook geweest onder- zoeken of de les van catechismus, aan de kinderen in het Vlaamsch wordt gegeven.... Deze bedienaar der policie, heeft de kinderen in de gemeenteschool over dit punt ook onderhoord Zoo dan, gij zijt, in Fransch Vlaan deren,van ouders geboren die maar werk lieden zijn en die enkel ide oude taal spreken, het Vlaamsch wacht wat, hij zal er tegen vliegen, deze die u in die taal durft aanspreken I... Maar ja, er is kwestie van de kerk, van een sermoen, van de les van catechismus en daar begint de misdaad. Dat een socialist de Vlaamsche menschen uit Fransch Vlaanderen roón praat komt vertellen, dat is wel genoeg maar dat een pastoor in de kerk tot die zelfde menschen in 't Vlaamsch predikt, horresco als vergoeding voor aan de erfgenamen van een verongelukt werkman. De com missie stelt eene veranderlijke vergoe- dingsschaal voor, die bijv. 40 voor dc weduwe zou bedragen. Een tweetal amendementen werden verworpen. Stielmannen in het leger,M. de minister van oorlog heeft weer de lijst vastgesteld van beroepen, die in de bij zondere korpsen van het leger kunnen worden uitgeoefend. In deStaatswapenfabriek: Machinisten stokers, smeden, slagers, mecaniciens, paswerkers, graveerders, draaiers, schrijn werkers, timmerlieden, enz. In het bouwarsenaal omtrent dezelfde stielen, met bijvoeging van vijlenmaker, schaver, gieter, mouleerder, zager, zadel maker, schilder, metser, enz. enz. De milicianen die verlangen hunne beroepen uit te oefenen, moeten hiervan de bestierders dezer gestichten bericht geven en deze zullen dan laten weten wanneer zij zich kunnen aanbieden. Zij zullen dan eene proeve moeten doen en volgens orde van verdienste geclas- seerd worden. Inpalming. Niet zelden gebeurt het dat de bestrijders onzer taalrechten ons verwijten al de plaatsen te willen inpalmen. De volgende statistieken toonen dat. wanneer die inpalming zóó vooruitgaat, er nog ruim eene eeuw zal noodig zijn vooraleer de Flaminganten al de plaat sen, bij het nazicht der treinen, in hun bezit zullen hebben. Inderdaad, na 70 jaren strijd heeft men op 1018 treinoversten reeds 3g6 Vlamin gen; op 710 dienstdoenden zijn 394 Vla mingen en op 901 treinwachters zijn er 460. Dus op 2629 bedienden dezer kate- gorie zijn er 1190 Vlamingen De vulgarisateurs hebben reden onge rust te zijn. De Vlaamschb Wachter. Militaire studenten. De minister van oorlog heeft de inlichtingen betref fende de miiitaire studenten volledigd. De inlijving der militaire studenten zal geschieden in dezelfde voorwaarden als de andere militairen. Doch, zij die ingelijfd zijn in een regi ment, wiens garnizoen niet is in de plaats, waar zich hunne school bevindt, worden in subsistancie gesteld in een regiment van 't zelfde wapen, ter plaatse van hunne school. Apothekers en doctors in de rechten kunnen hunne stage doen bij eenen bur gerlijken apotheker en bij eenen advo caat. TVno* «tlliiJ mag ikPilatus Daens m oai lij a toeroepenGe 2ijt een verachtelijke laffe beschuldiger. Ik heb drij weken geleden Pilatus uaens uitgedaagd net geringste bewijs te kunnen leveren zijner lasterlijke beschul diging, namelijk, dat ik, over meer dan 40 jaren, in 't aangezicht zou hebben ge spuwd van de Pastoors die te Aalst ter stemming kwamen en ook dat ik hunne hoeden afsloeg. Pilatus Daens kikt noch mikt hij wacht zich wel de zaak aan te roeren. Lafaard Verachtelijke lafaard mag ik u toeroepen Pilatus Daens, gij, die van uw parlementaire voorrecht hebt ge bruik gemaakt om mij zonder gevaar, snoodelijk te lasteren. Maar wat is 't Hij, die van de francs- ma^ons 80 franks ontving lijk Judas 3o zilverlingen van de Joden, is tot alle snoodheid veil want alle gevoel van eer en plicht moet hij hebben verloren... In de Fransche Kamer komt iets voorgesteld te worden dat grootendeels tegen de Belgen gericht is, tegen de Bel gische werklieden. Drij wetsvoorstellen zijn neérgelegd, en wel de volgende i° Een ontwerp waarbij bepaald wordt dat er, op de 10 werklieden, maar één vreemdeling mag zijn 20 een ontwerp van gelijke strek king, waarbij er maar één vreemde werkman mag zijn op 5 werklieden 3° eindelijk een ontwerp waarbij er eene jaarlijksche belasting van 60 frank zal geëischt worden voor iederen vreemden werkman die gebezigd wordt gelijk waar in of waarvoor. Die belasting zou moeten betaald worden door den baas of door den werkman. En de liberalen en socialisten roepen dan Wij zijn de voorstaanders der werklieden. De ongevallenwet. De bijzondere commissie voor de ongevallenwet heeft gezeteld onder voorzitterschap van M. Heylen. Zij heeft aangenomen dat de genees kundige kosten ten laste zullen zijn van den patroon, gedurende 6 maanden na het ongeval. De werkman zal vrij wezen in de keus van den geneesheer. Is het ongeval doodelijk. de patroon moet de begiafeniskosten dekken lot be loop van 75 fr. Deze som heeft de com missie du» met 25 fr. vermeerderd. Het ontwerp stelde 25 °/0 van 't loon Bij de Burgerwacht. Minister de Trooz heeft per bijzondere omzendbrief de korpsoversten uitgenoodigd, aan al hunne onderhoorigen te doen wettn dat de Engelsche gezant te Brussel, op last van zijn gouvernement melding heeft ge maakt van een grooten schietwedstrijd, die den 11 Juli te Bisley zal worden ge houden. Het Engelsche gouvernement verlangt dien wedstrijd door een groot getal vreemde schutters te zien bijwonen. Zij zullen elkaar het eereteeken Palua betwisten, op i3 September door den Britschen team gewonnen tegen den team der Vereenigde Staten en Canada. Elke team (groep) telt 8 man, geboren in het land dat zij vertegenwoordigen. Zij moeten schieten met het eigen natio nale wapen op 800, 900 en 1000 yards. Een klein vergelijkingsken. Uit laagste Nieuws van 11 April (i Het land verkankert, is rot van kleri- kalism geworden. Hoog tijd is het er met 't snoeimes door te gaan. a Uit laagste Nieuws van 3i Maart Het jubelmonument van igo5 zal het zinnebeeld wezen van 75 jaren vrede en voorspoed in ons gelukkig en gezegend landje. Vergelijkt en oordeelt. den van Herzele, Burst, Haeltert, Welle, Denderleeuw en talrijke omliggende ge- meen en als Heldergem, Denderhautem. Erembodegem-Terjoden, Aygem, Kerkx- ken, Nieuwerkerken, Meire, enz., die dagelijks naar Brussel gaan weiken moe ten nu van vóór 4 uren in den morgend vertrekken. Sedert lang heeft onze Volks vertegenwoordiger, M. De Saedeleer, bij den Heer Ministeraangedrongenom eenen tweeden trein in te richti-n die later zoude vertrekken. Wij zijn gelukkig aan onze lezers aan te kondigen dat de Heer Mini ster volle voldoening komt te geven aan deze vraag. Van isten Mei aanstaande wordt er een nieuwe trein ingericht die om 5 uren 11 m. uit Herzele zal vertrekken en stilstaan in Burst om 5.i6, Eede 5.23, Haeltert5.28, Welle 5.31 en Denderleeuw 5.36 en in Brussel Noord aankomen om 6 uren 4 minuten. Rechterlijke kronijk. Moordpoging te Burst.Theofiel Van de Velde mandemaker te Laken en die te Burst, in de omstandigheden welke onze geachte lezers zich zullen herinneren, een revolverschot naar zijne vrouw losteen aan zijn zwager J.-B. De Mulder een messteek in de bil toebracht, werd van de- beschuldiging van moordpoging vrijge sproken doch veroordeeld tot 6 maanden gevang voor het dragen van verboden wapens. Daar hij reeds meer dan 6 maan den in 't gevang had verbleven, werd hij dadelijk in vrijheid gesteld. Priesterliike benoemingen. Z. H. de Bisschop heeft benoemd bestuurder der Zusters van Liefde te Saf- felare, den E. H. Joseph De Maeseneir, leeraar in het College van Geeraardsber- gen pastoor der Bijloke te Gent, den E. H. R. Teirlinck, S. T. L., onderpas toor in Sl Martinus, te Aalst. De E. H. Van de Putte, die sedert 40 jaren, de parochie van Erpe met zooveel iever heeft bestuurd, komt op zijne aan vraag, uit hoofde van zijnen zes-en-tach- tigjarigen ouderdom, zijn eervol ontslag te verkiijgen. Hij wordt vervangen door den Eei w. Heer Van Butsel, leeraar aan het Klein-Seminarie. AALST. Creemboter. Markt van Zaterdag 25 April 1903 i3o Kilogrammen ter markt. Prijs fr 3,oo tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 416 klonten boter ter markt gébracht, wegende te samen 3320 kilos. Te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode, Geïllustreerde Post kaarten, aan fr. 0,20 en fr. o,5o het dozijn. Met de post verzonden, 5 cen tiemen meer. HBF" Huishuurboekjes zijn opnieuw te verkrijgen ten bureele van Den Den derbode. Prijs 20 centiemen. Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter boek- en steendrukkerij van Den Denderbode. - Een aannemer van Sint-Gilles, bij Brussel, was onlangs wettelijk gescheiden en daarna hertrouwd. Uit zijn eerste huwelijk heeft hij een zoon van 24 jaren, dien hij reeds herhaal delijk buitengezet, maar nu weer in genade oggenomèn had. Een dezer dagen ging hij uit met zijne vrouw, den zoon alleen thuis latend. Bij hunne terugkomst vonden zij het brand- koffer opengebroken en een kofferken met 35,ooo frank waarden, samen met den zoon verdwenen. De aannemer legde eene klacht neer en bij zijne eerste vrouw is huiszoeking ge il aa 1 men heeft er voor 4000 frank van de gestolen waarden gevonden De gescheiden vrouw, ondervraagd wordend, heeft de volgende verklaring afgelegd li Toen ik nog met mijnen man leefde, had ik eens de sleutels van de brandkas verloren. Buiten weet van mijnen man liet ik er een anderen maken. Maar intusschen had ik den verloren reesel sleutels terug gevonden en ik ver borg de nieuwe sleutels in den kolenkel der. Korts daarop volgde de echtschei ding. Tegen het einde van Februari kwam mijn zoon, die bij zijnen vader woonde, mij vertellen dat deze ging hertrouwen. Hij was woedend en verklaarde dat hij die vrouw zou dooden, als het huwelijk doorging. Ik radde hem dit af en zegde dat zijne wraak veel schooner zou zijn, indien hij eenige dagen na het huwelijk de brand kas kon ledigen. Ik duidde hem den schuilhoek van den sleutel aan, dien ik had laten maken. Mijn zoon volgde mijnen raad en voerde het feit uit. De vrouw zal voor meeplichtigheid vervolgd worden. Het signalement van den zoon, die wist te vluchten, is rond gezonden. Z. Em. de cardinaal bevond zich donderdag in de Noordstatie te Brussel, toen een welgekleed heer stoksiijf voor den grijzen prelaat kwam staan en A bas la calotte riep. De onbeleefderik werd in een naburig politiebureel ondervraagd en erkende het feit, inbrengende dat hij 't recht had te manifesteeren. Men heeft hem aan 't v .rstand gebracht dat hij voor eersten plicht had beleefd te zijn. Eene tentoonstelling van kruide- nierijen en aanverwante vakken zal in December van dit jaar te Brussal worden gehouden, onder de hooge bescherming van M. den minister van aibeid en nij verheid. Secretariaat der tentoonstelling, Spie gelstraat, 8, Brussel. Engelsche bieren. Men zoekt voor Aalst een goede deposi- taris voor hel beste van de merken der Engelsche Bieren. Winstgevende zaak en zonder gevaar. Schrijven S. T. O. Office de Publicité, Brussel. De Indépendance meldt het vol gende als zijnde echt gebeurd. Het avon tuur overkwam aan den vurigsten verde diger der socialistische stelsels, in theorie, wel te verstaan aan citoyen Furnémont. Zijne vrienden hebben het nu in praktijk gebracht. Gelijk ieder echt proletaire heeft hij eene sierlijke villa aan de zee, teWen- duyne en gelijk ieder echte goede Waal houdt hij ook van eene goede flesch Franschen wijn. Geen wonder dus dat de kelder zijner villa goed voorzien is of liever was. Want, toen de goede man dezer dagen met zijne familie in de villa eenen dag kwam doorbrengen en hij eene flesch ontstopte, schonk hij er slechts water uit. Eene tweede, eene derde flesch even eens. De vollcsredder snelde naar den kelder en werd getroffen door een op schrift bij den muur. Wij hebben gedeeld. Nu, de partijgenooten van den besto lene moeten er hunnen tijd over gedaan hebben, om zoo de flesschen opnieuw te vullen, te stoppen, te lakken en te her plaatsen. In de Fransmanstraat te Laken woonde de 28jarige Catharina Van Hove, sedert 4 maanden van haren man, J. B. Mahy gescheiden. Bij haar woont ook haar 4jarig dochterke. Mahy, die zich slecht gedroeg, woont in di- Menoristraat. Hij is aardewerker, maar werkt zoo weinig mogelijk. Wo^ns lag ontmoette hij de vrouw in de nabijheid harer woning, iets wat sedert een dag of acht meermaals gebeurde, daar hij verlangde het gezamenlijke leven te hervatten. Zij was nu vergezeld van eene vriendin. Mahy, haar ziende, trok eenen revolver en loste een schot. De vrou w in het hoofd getroffen, viel en de vriendin nam de vlucht, luid om hulp roepend. Ziende dat zijne vrouw nog ademde, bukte de moordenaar zich, plaatste eene knie op hare borst en loste nog drie scho ten in haren hals en in haren buik. De toegesnelde roorbijgongero die hem te lijve wilden, werden nu door hem be dreigd. zoodat zij de vlucht namen. Maar de moedigsten hunner, bemerkende dat de moordenaar nu zichzelven wilde doo den, sprongen toe en grepen hem vast. Gelukkig voor hem kwam ook thans de policie toegesneld, want de aanwezigen zouden hem stellig gelyncht hebben. De vrouw is dood. De man werd na eene eerste ondervraging in de gevangenis van St-Gilles opgesloten. Het dochterke is door de grootouders aangetrokk n. Twee nieuwe dieventrucs, waartegen wij de eerzame burgers waarschuwen want het kwaad wordt, zooals men weet. spoedig voortgeleerd. Te St-Jans-Molenbeekkwam een jonge heer in eenen parapluewinkel, met de complimenten zijner tante, Mad. X., eene klant, vrage of madam zoo goed wilde zijn het rekeningske op te willen maken van hetgeen tante verschuldigd was. De paraplueverkoopster deed dit en de jonge heer, die zoo veel haar neef is als de koning van Sanje, ging naar Mad. X. met de rekening, bekleed met het vaische handteeken der verkoopster om het be drag te ontvangen. Een andere truc werd gespeeld door twee personen, die zich door eenen huur koetsier lieten rondrijden, dan in eene herberg veinsden ruzie te krijgen in zoo verre dat een hunner de vlucht nam. De andere vervolgde hem en de koet sier die aan de deur stond, wachtte gedul dig den loop der gebeurtenissen af. Maar noch de vervolger, noch de vervolgde kwamen weer. LiuiilhotiworR. Tegen den afloop der kalveren en kachtels, wij kunnen u niet genoeg zeggen het Ameri- kaansche poeder Depratere te gebrui ken Deze remedie geneest volkomenlijk in eenige uren en kost maar een frank de doos. Te bekomen in alle apotheken en te Aalst, apotheken Callebaut en De Valckeneer. Woensdag nacht zijn dieven bij middel van braak in de woning gedrongen van M. Moitier, gemeenteraadslid, Hun- delgemschen steenweg, te Ledeberg, en hebben er voor omtrent 400 fr. zilverwerk gestolen. Een der dieven werd door eenen nachtwaker verrast en achtervolgd. Hij liet een pak vallen, waarin voor ongeveer 200 fr. zilverwerk zat, en kon ontsnap pen. Het pak is aan den eigenaar terug gegeven. Schurkerijen te Beveren. Wij lezen in een blad van Gent He t parket van Dendermonde heeft zich Donderdag naar deze gemeenten begeven om het volgende te onderzoeken. Woensdagnacht hebben dronken kerels van de gehuchten Krabbenhoek en De Sterre, een huis, door een braven werkman bewoond, op Leurshoek, erg gehavend. Zij trokken de luiken van de vensters, sloegen de ruiten uit, braken de ramc-n, stampten de deur in en verbrijzel den den waaier. Niet tevreden daarmede, grepen zij kassi isteenen en sloegen gansch den huis raad kort en klein. De huisbewoners namen de vlucht. De vrouw werd inge haald en mishandeld. Men wilde haar in 't water werpen, maar zij kon aan de handen der schelmen ontsnappen. Zondag nacht had te Cuerne, bij Kortrijk, een vreeselijk drama plaats. Ter herberg De Meerschbloem, ge houden op de Brugschebaan, door Alfons Meersman, 40 jaar. was een twist ont staan. Verscheidene twisters waren door den baas aan de deur gezet, maar wilden opnieuw binnen. Op zeker oogenblik trok de herbergier zijn venster open en loste een revolverschot. De 23jarige Paul Gry- monprez, te Cuerne woonachtig, viel dood neer. De broeder van het slachtoffer begon nu met een vijftal andere personen de herberg te belegeren. De herbergier, die zich intusschen gewapend had met een kapmes, kwam buiten, en bracht met zijn wapen twee wonden toe, de eene aan het hoofd en de andere in den rug, aan Alfons Luthin, een aojarigen jongeling van Heustelt. Deze kon huiswaarts keeren. Het lijk van Paul Grymonprez is tot 4 ure 's morgends op den steenweg blij ven liggen. Op dit uur werd ook de aan houding gedaan van Meersman. Hij werd in de gemeentegevangenis opgesloten. Het parket van Kortrijk is hem 's namid dags komen ondervragen, en heeft hem medegeleid naar den kerker van Kortrijk. Meersman had reeds meermalen met het gerecht af te rekenen. Onnoodig te zeggen dat de drank de groote schuldige is in het drama. Een zonderlinge vergiftigingszaak wordt op <jit oogenblik onderzocht door de parketten van Kortiijk en Doornik. Een koopman van Buiy, bij Peruwelz, in Henegouwen, M. Jules Leturcq,' schoonbroer van M. Brunetiêre, van de Académie Francaise onpasselijk zijnde, was naar Mouscron gegaan om eenen kwakzalver te raadplegen, die eene zekere faam genoot. Bij het terugkeeren, hield hij te Doornik stil en nam daar eene der pillen, hem door den geneeskundige overhandigd. Doch onmiddellijk daarna werd hij zoo onpasselijk dat hij naar eene apotheek snelde, waar een geneesheer bij kwam om hem te verzorgen. Men stelde vergiftiging vast en, na den zieke eenige geneesmiddelen te hebben toegediend, raadde de dokter eenen riend van M. Leturcq aan, zijne familie te ver wittigen, en hem zoo spoedig mogelijk naar huis te brengen. Dit gebeurde, maar M. Leturcq in rij tuig naar zijne woning gevoerd, stierf bij zijne aankomst, eene weduwe met twee kinderen nalatend. Er werd overgegaan tot de lijkschou wing en het parket nam de ingewanden in beslag, ten einde deze te doen ontleden en den aard der vergiftiging vast te stellen. Dezer dagen waren smokkelaars erin gelukt, schoone koeien uit Holland in België te brengen langs het grondgebied van Wachtebeke. Eenige van hunne gezellen waren door de douaniers verrast en twee koeien kon den gepakt worden. Bij het overspringen van eene giacht tusschen Wachtebeke en Wynkel, brak eersigenoemde koei de rug graat. Wat gedaan? In België kon men ze niet verkoopen, want zij zou aangeslagen worden Het best was het dier weer naar Hol land over te brengen. Het beast werd de keel afgestoken en op eene kar geladen. Men kwam goed en wel te Sas-van- Gent, waar het dier bij eenen slachter werd besteld. Maar... hier kwamen de Hollandsche tolbeambten en sloegen de koei aan, als zijnde gesmokkeld uit Bel gië in Holland Holland. Twee menschen verbrand.— In den nacht van Zondag op Maandag, rond 2 uren, woedde op Wieringen een brand, zoo hevig als daar nooit voorkwam. De groote boerderij van S. Klein, op Stroe, stond geheel in lichtlaaie vlam. De bewoners werden in den slaap door den brand overvallen, waardoor zij niet spoedig genoeg een heenkomen konden vinden. Klein en diens a5jarige dochter kwa men in de vlammen om. De verkoolde lijken werden later ge vonden. De 24jarige zoon herft het brandende huis nog kunnen verlaten, ofschoon met vreeselijke brandwonden overdekt, waar door voor zijn behoud wordt gevreesd. Met de menschen zijn verbrand 14 koeien, 2 paarden en eenige kalveren. Van den geheelen veestapel konden slechts 10 koeien en 5 varkens worden gered. Overigens werd letterlijk alles een prooi van het vuur. Omtrent de oorzaak valt niets met zekerheid te bepalen. Duilscliland. Over de Kamerleden, die in de sneeuw zijn blijven steken, wordt nog gemeld Zij die reeds den Zondag naar Berlijn rtrokken waren, hebben hunnen iever duur betaald. Tot 36 uren hebben som mige in de sneeuw v-istg- zeten. In de Schlesische bergstreken waren sommige treinen zoo ingesneeuwd, dat zelfs de deuren niet konden geopend worden. In de D treinen was het nog best, daar men er minstens restauratiewagens had. De reizigers der g-wone treinen evenwel, jcden veel honger. Zoo vertelt een afge-

De Denderbode | 1903 | | pagina 2