Donderdag 30 April 1903 3 centiemen per nummer S6,e Jaar 3800 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID In Frankrijk. Maria Van Brabant w Dom of schijnheilig. De Belgische bei7aart bij den Paus- vioeioare lucnt. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere "week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschryving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SLUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 34e bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrydag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, ag April igo3. De godsdienstoorlog woedt op 't oogen- blik hevig in Frankrijk. De vrijmetselarij, aangeblazen door de helsehe machten, wil met geweld de.i godsdienstzin uit het hart van 't Fransche volk verdrijven. Zij wil Frankiijk naar de barbaarsche tijden van 't heidendom terugvoeren. Niet alleen de onderwijzende klooster lingen maar ook degenen welke alleenlijk of hoofdzakelijk 't woord Gods verkondi gen zijn tot ontbinding en verbanning veroordeeld. En hoe werden zij veroordeeld In alle beschaafde landen, wanneer iemand van eene misdaad wordt beschul digd, zelfs als hij op heeter daad wordt betrapt, dan wordt hem het middel voor behouden zich te veidedigen voor de Rechtbank. Zelfs aan mannen die oude kennissen zijn van 't Gerecht en als ge vaarlijke kerels aangeteekend staan, wordt dit voorrecht toegestaan, j In Frankrijk hebben de vrijmetselaars anders gehandeld ten opzichte der kloos- terlingen voor hen werd het heilig recht van verrechtveerdiging huichelend afge schaft. Eene wet werd gestemd die toeliet aan de kloostergemeenten voor te schrijven dat ze aan de regeering toelating moesten vragen om te mogen voortbestaan. Op 9 Juli 1901 werden de klooster- oversten verzocht om eene aanvraag in te dienen en er alle lijsten, staten en stuk ken bij te voegen opdat de wetgevende Kamers mei kennis van zaken in 't geding zouden kunnen oordeelen. Bij gebrek aan aanvraag moesten de kloosters bin nen de drij maanden gesloten of zouden de kloosterlingen er met geweld uitge dreven worden. Vele kloosteroversten zonden op tijd eene aanvraag met bijvoeging der noodige stukken, denkende dat ze volle vertreu- wen mochten stellen in de beloften door apostaat Combes, het hoofd van 't minis terie, gedaan. Maar 't was maconnieke huichelarij, 't waren niets dan helsehe streken. De aanvragen kwamen voor de wetge vende Kamer en allen zonder onderscheid werden in bloc verworpen zonder kennis te nemen noch van de ingeleverde stukken, noch van de adviesen der gemeentelijke en departementeele raden welke in meer- I derheid den kloosterlingen gunstig waren. Alleenlijk gaf men lezing van hier of daar uittreksels van verslagen der departe- Histonek-Dramatiek verhaal. 20* vervolg. Jonker, sprak de grijsaard, ik heb een zoon gehad, schoon en kloek gelijk gij... In zijnen naam ben ik goed voor u... Maar wat zou het u gebaat h< bben mij ie binden of mij te vermoorden Daarboven op den trap staan twee wilde negers, t n dienste uws vaders zij zijn stom-doof ze zouden u niet verstaan hebben. Hun eenigste bevel is den hals om te wringen van al wie naar boven komt... Verstaat ge nu waar ge zijt Ik zou u raden gerust te blijven gij hebt alles ingespannen om die vrouw te redden. Het kan niet zijn... Welnu En weggaande trok de ouderling zijne schouders op. Nu viel jonkheer Adenez in diepe over weging er staat geschreven De we reld is ongelukkig omditer niet genoeg overwogen wordt. In moeilijke en zware omstandigheden dient er kalm en ernstig overwogen te worden. Weldra had de jongeling een kloek be sluit genomen. Jegens den ouden Bertus toonde hij zich zacht en vriendelijk hij scheen verduldig in zijn lot Bertus kwam dikwijls met hem klappen en vertelde mentsprefecten, vijandig aan de klooster lingen. En die verslagen werden noch aan de kloosterlingoversten, noch aan hunne verdedigers ter inzage meêgedeeld. En wanneer de catholieke en gematigde liberalen, in naam van recht en vrijheid, de kloostergemeenten verdedigden wer den zij door de maconnieke meerderheid zoodanig overschreeuwd dat ze hunne redevoeringen moesten staken. De afgeveerdigde Ménard bewees met onomstootclijke bewijsvoeringen dat de handelwijze der meerderheid eene schen ding der wettelijkheid daarstelde, en men riep hem toe Wij spotten met uwe wettelijkheid I... En inderdaad zoo is 't geweest de ma- Connitke meerderheid heeft gespot: Zij heeft gespot met recht en wet Zij heeft gespot met alle eerlijkheid en waardigheid Zij heeft gespot met vrijheid en gelijk heid Wij kunnen er niet genoeg de aandacht op inroepen onzer medeburgers dat de liberale organen, of liever, gazetten bijna dagelijks hun spijt uitdrukken dat ze, hier in België, de zelfde vervolgingen tegen de Kloosterlingen niet kunnen inspannen Ja, waren, liberalen en socialisten nier meester weldra zouden de kloostergestich ten, waar de kinders der werklieden en geringe burgers opvoeding en onderwijs genieten, gesloten worden en vervangen door onzijdige, of beter gezegd, godde- looze scholen. Weezenhuizen waar talrijke verlatene kinders worden opgevoed oud mannenhuizen waar duizenden afgesloofde ouderlingen in rust en kommerloos eene schuilplaats vinden hospitalen en toe vluchtsoorden waar nonnen, engelen van naastenliefde, hare gezondheid opofferen en haar leven wagen om 't lijdende mesch- dom te verplegen en bij te staan, zouden hier, even als in Frankrijk, gesloten en de kloosterlingen uitgedreven worden. Zij die dat regiem van haat en vervol ging goedkeuren heulen dus maar met de liberalen en socialisten. Maar wij hebben de overtuiging dat onze landgenooten in overgroote meerderheid dat regiem verstoo- ten zullen en weten te zorgen dat het hier in België nooit kan worden ingevoerd.... Onlangs schreef de Chronique het volgende De liberalen die 't Roomsch geloof willen aankleven, zijn ofwel dom merikken, ofwel schijnheiligaards I Des imbeciles ou des hypocrites hem talrijke schrikkelijke gebeurtenissen uit dit gevang tevens nam hij zijne voorzorgen als de jongeling at, bleef hij er bij, en nam dan mes en vork meé. Maar het besluit van den jongeling stond vast. Hij zou ontvluchten kost wat kost... Langs het venster met een der arduinsteenen los te krijgen Onmogelijk Bertus zou het bemerkt hebben.... De jongeling onderzocht zijne cel hij vond een ouden verroesten sleutel. Hij verschoof zijn bed. Het was een arduinen muur ten minste drie voet dik. Toch wan hoopte hij niet. Amor vincit De liefde overwint alles, Bertus kwam slechts twee maal daags, op regelmatig uur in de cel de andere uren was Adené vrij hij schreef aan eene tafel het verhaal zijner lotgevallen aan Blanka maar het mee- rendeel van den tijd was hij aan 't werk zijn bed wegschuiven met den sleutel en met zijn nagels den ciment uitkrabben een bres maken in den muur 't ging langzaam, langzaam maar langzaam vordert toch het duurde veertien dagen vooraleer de jongeling den steen kon be wegen en uitnem n dan ging hij moe dig voort, voorzichtig en aanhoudend. Dikwijls sliep hij als de cipier inkwam, en die schoone felle jonkheid daar ziende, dan dacht de oude Bertus Is mijn oud hoofd wel dit jong leven waard Ik moest hem geholpen hebben... Hij ziet zooveel af hij vermager, met den dag. Hem helpen en de wraak van den baron 1... Dat zegt eene liberale gazet, die gele zen wordt door liberalen, die nog ter kerk gaan. Gij zijt liberaal, gij spreekt liberaal, gij stemt liberaal; welnu, indien gij naar de Kerk gaat, de Mis bijwoont, uwe christene plichten kwijt, de Chroni que zegt dat gij dat doet uit schijnhei. ligheid, dat gij niet rechtzinnig; zijt, en, indien gij rechtzinnig zijt, dan zijt gij een dommerik, die geen verstand genoeg hebt om te zien dat het liberalismus de gezwo ren vijand is van den godsdienst Een braaf buitenmensch, die sterker is in landbouw dan in politiek, zegde mij onlangs dat hij niet verstaan kon hoe men van zulke en zulke liberalen zegde dat zij tegen de religie zijn, terwijl zij den zon dag naar de Mis gaan, hunnen Paschen houden ja dat hunne vrouwen dikwijls naar de kerk gaan en hunne kinders ook! En ik moest antwoorden aan dien mensch dat men geene kerk kon bouwen op vrouwen die dikwijls in de kerk zitten en zich liberaal noemen en kaarsen doen branden voor eenen heilige, opdat de li beralen in de kiezing zouden winnen. Maar voor hetgeen de manspersonen aangaat! Ja vriend, zij gaan naar de Mis, die liberalen maar zijn zij niet geabon neerd aan gazetten, waarin de catholieke godsdienst dagelijks op de schandelijkste 'waar ofniet'waar',(laTdfe liberalen deze goddelooze gazetten lezen, ze ondersteu nen, ze verspreiden, en dat zij in hun eigen hart het geloof trachten uit te doo- ven, zoowel als in 't hart van deze aan wie zij die gazetten voortgeven Is het waar of niet waar, man, dat uwe godvruchtige liberalen stemmen en wer ken voor kandidaten, die niet alleen geen geloof meer bezitten, maar op alle wijzen trachten kwaad te doen aan den gods dienst Vriend, laat u niet bedriegen door die godvruchtige liberalen de Chronique zegt dat het bedriegers zijn of domme rikken Jamaar, zei een ander, een liberaal die meende slim te zijn Ik wil niet dat men de religie aanrande ik ben maar tegen het clericalismus, tegen de over- heersching der priesters Die man, verstaat zeker niet hetgeen hij leest. Immers in een liberaal blad stond er nog onlangs dat het geloof ein digt waar de wetenschap begint. Is dat clericalism of is dat den godsdienst aanranden In een ander nummer werd er op de gemeenste wijze gespot met den Paus en met de kloosters Is dat ook cleri calism En de beschimpingen tegen O.-L.-V. Na drie weken was de tweede arduin steen los in 't midden van den nacht duwde de jongeling hem weg hij viel in een water... in 't water der wallen. Een straal van hoop luisterde 't wezen van den jongeling op in de wallen juist gepast De volgende nacht kruip ik door de opening, ik zal vrij zijn en naar Parijs snellen. Het is nog tijd.... De koningin is nog in haar gevang. Nog eenige uren Och God, help mij, sta mij bij XVI. De gekwetste ruiter. Middernacht is geslagen. Alles is in rust. Geen ander gerucht dan 't gedruisch van den wind in de boomen. De gevangene hofjonker is niet slapen gegaan hij moet denken, denken, bera men en zijne toebereidselen maken. Zijne beddelakens en zijne sargiën scheurt hij in banden, die banden vlecht hij als eene koord als dit gedaan is, hecht hij die lange koord vast aan de ijzere staven der vensters hij schuift zijn bed weg daar is de opening, groot ge noeg om htm toe te laten er door te krui pen, hij hecht eenen steen aan het ander uiteinde der koord. In de stilte van den nacht, als alles in diepe rust verslonden is, als de schildwachten op de wallen en in de gangen langzaam over en weer mar- cheeren, dan komt hij en werpt dien steen naar beneden hij hoort hem in van Lourdes en de domme en even eer- looze praat betrekkelijk den Paus en dat is zeker ook allemaal clericalism Wat er ook van zij, de Chronique moet hare vrienden het best kennen, wij laten haar de verantwoordelijkheid van haar gezegde. Men seint ons uit Rome, 27 April De H. Vader, die de beste gezondheid geniet, heeft heden te r 1 uren de afveer- diging ontvangen van den Bond der cat holieke Dagbladschrijvers, die hem de opbrengst kwam brengen van de jaarlijk- sche inschrijving. Z. H. dankte de Belgen voor de schoo ne gift en zegent de abonnenten der dag bladen, die de inschrijving openden. Te half twaalf werd heel de groep der Belgische beêvaart ontvangen. Geestdrif tig werd de H. Vader begroet bij zijn binnentreden en bij zijn heengaan ten 12 uren 4/«- De heele plechtigheid was diep treffend en roerend als altijd. Professor Pictet heeft voor genoodigden in zijn laboratorium proeven met vloei bare lucht genomen. Zij stelsel onder scheidt zich van alle andere hierdoor, dat de lucht bij een zeer geringe drukking reeds vloeibaar wordt. Dat intusschen dezelfde uitslag bereikt kan worden bij gewone dampkringsdrukking, als men de temperatuur, maar laag genoeg brengt, toonde Pictet door een belangrijke en ge heel nieuwe proefneming. In een koperen buis werd aan den eenen kant vloeibare lucht gedreven, ter wijl zij aan den anderen kant weer werd opgepompt. Bij de snelle verdamping der vloeibare lucht ontstond een zoo felle koude, dat de gewone lucht van het ver trek aan den buitenwand der buis neer sloeg. Reeds bij het begin der proef was de neergeslagen waterdamp tot rijp be- vrozen. Bij verder voortduren der koude sloeg ook het koolzuur aan, dat tot sneeu- witte vlokken bevroos. Ten slotte was de buis bedekt met vocht, dat druppels gewijze in een daaronder geplaatst glas liep. Dit was de lucht uit het vertrek, omgezet in een vloeistof. Pictet gebruikt de vloeibare lucht voor namelijk tot het verkrijgen van zuivere zuurstof. Daar de stikstof eer kookt dan 't water ploffen nu maakt hij een kruisteeken, doet een kort maar vurig ge bed 't Is voorde arme koningin, zegt hij, om eene. afschuwelijke misdaad te beletten Dan kruipt hij door die ope ning wat ziet hij daar Een breed water, een soort van meer, op veel plaat sen bedekt met hoog gras, met groene zweerden en hoog lis. In Gods naam, zegt hij, ik moet het wagen. Hij neemt de koord vasthij laat zich neêrglijden een oogenblik wipt zijn lichaam in de ruimte, weldra komt hij met zijne voeten in 't ijskoude water. Er viel niet te dralen. Hij liet de koord los en begon te zwem men. Door 't koude water kreeg hij al zijne koelbloedigheid terug hij zwom lang zaam voort, zoo stil mogelijk, van tijd tot tijd rechts en links omziende. Het ging hem meê niemand had hem gehoord nog eenige oogenblikken en hij was in 't vrije veld vooraleer het dag was, kon hij reeds verre, z«er verre zijn, nabij het slot van Vincennes, in 't welk de ongelukkige Maria van Brabant was op gesloten. Maar al denkend en dubbend had hij niet bemerkt dat hij tusschen het hooge lis voortzwom weldra werd hij door geheel zijn lichaam een pijn gewaarmen zou gezegd hebben honderde messen die hem doorkerven. Hij kon niet meer voort en moest stil de zuurstof, stijgen uit de vloeistof eerst de stikstofdampen op, terwijl de zuurstof achter blijft. Te Manchester is reeds een machien, volgens opgave van Pictet in gebruik genomen, die met 3o paarden krachten 100 kubieke meters zuurstof per uur levert. Goedkoopere zuurstof echter zou een ware revolutie in de nijverheid veroor zaken. Met zuurstof kan men, zooals be wezen is, eêne hitte ontwikkelen, onder welke ijzeren platen onmiddellijk aan elkander gesmolten worden. Goud, nikkel en andere metalen kan men, door ze enkel te smelten, uit hun ertsen af scheiden. In de verlichting komt men tot fabel achtige uitslagen. Met verbazing zagen de bezoekers, hoe gasgloeilicht, waaraan zuurstof werd toegevoegd, de felste elec- trische vlammen overtrof. Vóór alles echter zou de zuurstof grooten invloed hebben op den gezondheidstoestand, als men haar tot reiniging en verbetering der dampkringslucht in gesloten ruimten of zelfs buiten zou kunnen aanwenden. Te Namen duurt de warboel inden Twee schepenen hebben als zoou*i..B hun ontslag gegeven, doch blijven als raadslid en, daar twee andere raadsleden hun ontslag zullen geven en alzoo de meerderheid naar de catholieken over gaat, zullen zij ook meester worden m het collegie. Men weet dat de gramschap der libe ralen voortkomt uit de weigering van den minister, eene belasting op het inkomen, ten bedrage van 3oo,ooo fr. goed te keu ren. Die belasting was bestemd om de be lasting op de speelhuizen te vervangen. De Naamsche briefwisselaar van het Handelsblad schrijft Gezien den ellendigen toestand van de gemeente-fi- nantiën hebben MM. Procés en Lemaltre hun ontslag als schepene gegeven. In de zitting van dijnsdag moeten dus deze twee plaatsen opnieuw voorzien worden. Het schijnt dat de liberalen (1 stem meer derheid) het plan hebben M. Procés, die in 1904 aftreedt, te benoemen in de plaats van M. Lemaltre die in 1908 aftreedt. Op deze wijze zouden de liberalen zeker van twee schepenen zijn. Is dit feit volbracht dan zullen nog twee gemeenteraadsheeren aftreden en de meerderheid zal catholiek worden. Waarschijnlijk is eene woelige zitting te wachten. blijven in 't lis, in 't modder en de slijk Hij keerde weêr, ging links, rechts, doch geraakte meer en meer in de strik ken van de moeras. Wat gedaan roepen mocht hij niet 1... Op 't minste geschreeuw, werd hij terug in zijn gevang gebracht en er geboeid en gebonden. Dan, geene uitkomst meer 1 Er bleef hem niets meer over dan daar te sterven het zweet stond dik op zijn voorhoofd 't was met hem gedaan hij had den moed niet meer verdere pogin gen tot zijne redding te doen, toen hij bij toeval zijne hand uitstekende, op een hard voorwerp stampte, op een stuk hout, dat niets anders was dan een oude, ver- sletene, half rotte boot. Hij klom op de boot en was nu voor eenige oogenblikken zonder gevaar. Nu schoof de maan van tusschen de wolken en hij zag bij het bleeke licht, dat hij niet ver meer was van het strand. Hij trok eene plank uit de boot en ge bruikte die als steunboom om uit het moerassig water te geraken. Het ging noeielijk, 't was pijnlijk maar toch het ging, en een kwartuur later was hij op vasten grond. Het eerste daglicht glom in de verte. Hij zag in het slot van Luxeuil. de plaats waar hij zijne gevangenschap had uitgedaan hij zag in den Toren de ope ning langs waar hij ontsnapt was. Hij ijsde van angst. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1903 | | pagina 1