l^rOnze bijvoegsels. - Van tak op tak. ZAAK ARYS. Zondagrust. AALST. Grot van 0. L- V- van Lourdes Rechterlijke ki-onijk Priesterlijke benoemingen. Allerhande nieuws. Engelsche bieren. Canada. BREUKEN Aan ons nummer van heden 3 Mei zijn twee bijvoegsels gehecht i® De eerste aflevering van 't werk a Iwein van Aalst geschiedkundig ver haal door onzen geleerden stadsgenoot, den heer Is. Bauwens, geneesheer. 2° Onze uurtabel van 't vertrek der treinen van i Mei tot 3o Juni 1903. Deze beide bijvoegsels zijn gratis voor onze geachte abonnenten. Nog thans de eerste aflevering van Iwein van Aalst zal bij alle onze num mers worden gevoegd. Onze geëerde lezers welke zich ons blad bij de uitventers binnen en buiten onze stad aanschaffen en in 't vervolg Iwein van Aalst begeeren te bezitten, zullen deze laatsten er moeten van verwittigen. De prijs der afleveringen van Iwein van Aalst en van onze uurtabel is drij centiemen voor de niet rechtstreeksche geabonneerden. Iwein van Aalst zal ongeveer 45 afle veringen tellen en dus eindelijk een boek werk vormen van 35o k 36o bladzijden tegen den spotprijs van fr. 1,35. Wij hopen dat onze geachte abonne menten rekening zullen willen houden van deze nieuwe opofferingen en met ons zullen meéwerken om De Denderbode altijd meer en meer onder 't volk te ver spreiden. Fransche gastvrijheid. Er gebeu ren op de Fransche grens, in de omstreken van Meenen,feiten,die den afgevaardigde Crombez, van Doornik, en andere libera len moesten doen nadenken, welke ons de Fransche Marianne hebben afgeschetst onder de trekken eener voedster-moeder van drie-honderd duizend Belgische werklie. Ik zet die bewonderaars van de Fran sche gastvrijheid aan, zich met eigen oogen te gaan overtuigen van de manier waarop deze wordt uitgeoefend op dit oogenblik te Halewijn, een Fransch plaatske nabij onze grenzen. Daar hadden eenige honderde Belgi sche werklie werk gevonden in eene Fransche fabriek. De Fransche werklie, den arbeid ge staakt hebbende, wilden de Belgen dwin gen hun voorbeeld te volgen. Toen deze niet gehoorzaamden aan het ordewoord hebben de Fransche werklie, ten getalle van 6000, onze landgenooten weggejaagd, ze beleedigd, mishandeld en sedert dien houden zij de wacht bij de grens, om de brave Vlaamsche werklie te beletten naar hun werk terug te keeren. De Belgische gendarmen uit Meenen toegekomen zijnde om de aanvallers op eerbiedigen afstand te houden, hebben deze van verre met steenen naar hen ge worpen, wel wetende dat zij hen niet mochten achtervolgen op Fransch grond gebied. Op hunne beurt zijn de Fransche gen darmen opgetreden maar zoo zij al ge welddaden konden beletten, waren zij niet sterk genoeg om aan Belgen den toe gang te openen tot de fabriek, waar zij werken. Aldus wordt het recht van den werkman geëerbiedigd bij het volk, dat op al zijne muren heeft geschreven Vrijheid, ge lijkheid, broederlijkheid a (Briefw. Handelsblad.) Uit Den Werkman van vrijdag 1 Mei 1903. Eene kiezing is a eene Rechtbank geen lawijt of verwijt a een kalm maar rechtveerdig onder- a zoek. n En dan volgt eene vloed van laster en beleediging tegen ons catholiek stedelijk Bestuur zoo de gemeinste der vischwijven er geen uitbraken kan Konkelfoes, kozijntjeswinkel, sloe- 8 kerij, ongerechtigheden, kemel op ke- a mei, stad vermoord door kemels a om de buitensporige begeerlijkheid van a eenige wrekken van grondeigenaars te a voldoen, al en alom onrecht, enz. enz. En dat heet Groene Pie a geen lawijt of verwijt een kalm en rechtveerdig on derzoek 1 1 a Een kalm en rechtveerdig onderzoek der zaken daar zal Groene Pie zich wel van wachten... Lasteren en beleedigen lijk een vischwijf, dat kan hij want dit ligt in den aard van alle miskweekte soort Roode eigenaars. Volgens Lb Clairon, een plaatselijk liberaal blad, zijn er van de zes socialisten die in den gemeenteraad van St-Gillis bij Brussel zetelen, vijf die eigenaars geworden zijn. De beste van de vijf schijnt gezel Defnet te zijn, die zich een prachtig huis laat bouwen, nabij de opening eener nieuwe straat, te St-Gillis. Zooals Vooruit zien kan, hebben wij de u huizekens van Anseele in Holland niet noodig om te bewijzen dat de socia listen naar den eigendom en naar het kapitaal niet spuwen, als zij die afschu welijke dingen maar zeiven kunnen be machtigen. TOEN onze Volksvertegenwoordiger M. Bethune, dezen winter na de nachtzit ting der Kamer, in den vroegen morgend naar Aalst terugkeerde, bemerkte hij dat talrijke werklieden voituurkuischers die met den eersten trein in Brussel-Noord toekwamen, in afwachting dat hun werk begon, in de koude bleven ronddwalen terwijl de deuren van hunne wachtzaal gesloten bleven. Onmiddelijk kloeg onze Volksvertegen woordiger dien toestand aan bij den Heer Minister. Deze komt te laten weten dat voortaan de wacht- of eetzaal bestemd voor die brave werklieden hun van op het oogenblik hunner aankomst zal geopend zijn. Van het Beheer van Staatsspoorwegen is ver schenen De kleine Reis gids voor Mei. Prijs 10 centimen. Lasteraar veroordeeld. De tiende correktionneele kamer der Rechtbank van Parijs heeft Zaterdag, op de pleidooi van Mr Menard, den bestuurder van den Tocsin de Grenelle, vervolgd uit hoofde van lastertaal jegens Broeder Flamidiaan, van Rijsel, bij verstek veroordeeld tot acht maanden gevang, 2,000 frank boet, 5,ooo frank schadeloosstelling en vijftien inlasschingen van het vonnis, waaronder vijf achtereenvolgende in le Tocsin. Wat zullen de Belgische socialistische en liberale lasterbladen daarvan zeggen die nog altijd beweren dat de naam van Broeder Flamidiaan de beteekenis heeft van onzedelijkheid en gruwelijk wange drag IVp 7000001 Groene Pie me AUUUOUl. schrijft, of lie ver ver moordt op 't oogenblik u De Geschiedenis der Abdij van Affligem. Sprekende van den Z. E. H. Abt Co- lambanus De Craecker, een Aalstenaar schrijft hij Hij stierf 't Aalst op 21 Maart 1825. a De overblijvende Paters van Afflighem a kwamen naar de begrafenis en daar, in a *t sterfhuis te Dendermonde, ze gin- a gen ter stemming, elk met 1 stem en a Veremundus D'Haens, werd als Overste a gekozen geboren in 1770. De Z.E.H.Abt Colombanus De Craec ker stierf te Aalst en zijn sterfhuis was te Dendermonde !?f?!... Hij is dus op twee plaatsen te gelijk ge storven. Ne zóóóóóót Weerdig van 't groot genie, de groote held die twee sigaren kan oprooken en er dan nog eene kan van weggeven om ze nog eens op te rooken Een eklips. De sterrekundigen ma ken van nu af reeds toebereidsels om hunne waarnemingen te doen, tijdens eene vol ledige zoneklips, welke zal te zien zijn, ook in ons land, maar bijzonderlijk in Spanje... den 3o Augustus igo3. Zij berekenen van nu af de plaatsen welke, door hun klimaat, het gunstigst zullen zijn om het verschijnsel te bestu- deeren. Het schijnt dat hunne keus gevallen is op de stad Alcala, op den ïjzerenweg van Valencia naar Barcelona. De eklips zal duren van 12 1/2 tol 1 uur namiddag. Maar...een enkel zwart wolks- ke, dat gedurende dien tijd voor de zon zit, is voldoende om al de langdurige toebereidselen der sterrekundigen te ver ijdelen. Indien de sterrekundigen eens, aan M. Capré gingen vragen wat voor weer het zal zijn. Maar... die zou het zeker nog zoolang voorop niet kunnen zeggen I ALS een bewijs dat de socialisten niet tegen den godsdienst zijn, vinden wij in eenen oproep in Vooruit, voor een vrij- denkersfeest, dat te Gent gaat gehouden worden, onder ander het volgende te lezen De bestellingen voor de brochu- ren Is vrijdenkerij gevaarlijk De Godspest. Het leven van Jezus- Christus, enz., in tijds ons te laten ge worden. a AALST. MEIFEEST. —Onze Aalstersche socialisten hebben hier het Meifeest op zeer intieme wijze gevierd.De roode leeperikken die hunne broeders fijnekes weten te scheeren met zeep en zonder zeep, vergaderden reeds des voor middags, in zondagspak en wandelstok in de hand, in hunne lokalen ofte huizen. Ook de kinderen vergaderden ten lokale Saskaai. Om 1 ure banket aan fr. 1,00 ten lokale Roode Leeuw Korte Zout- straat. Er werd wel vleesch binnen ge dragen maar zie dat was voor den bond en honden meugen ook 's vrijdags sto- verij.... Er waren een vijf-en-twintigtal disch- genooten. Vuile zaak. M. de onderzoeksrech ter Van Kempen, onderzoekt thans eene zeer vuile zaak, die is voorgevallen in Stuivenberggasthuis te Antwerpen. Een jongeling, die ziek in 't gasthuis ligt, is op de meest onteerende wijze mis handeld door een persoon, in dienst in het gasthuis. Men heeft den kerel onmiddellijk door gezonden. Zooals een liberaal blad zegt, zou het veel wenschelijker geweest zijn, den kere! in eens aan 't gerecht over te leveren. M. Van Kempen is naar het gasthuis gegaan en heeft den knaap ondervraagd- Na de feiten te Molenbeek vraagt men zich af, onder wat een soort van personen men sommige wereldlijke ziekendieners aanwerft. De vrienden van Terwagne, en de roode held zelf, zullen hierover wel geen interpelatie houden. Mn 71* <1 Ir Blazerus uit Dender- galm deed ons tusschen- komen in zijn pennetwist aangaande de solisten onzer Koninklijke Harmonie. Blazerus beweert dat onze Koninklijke Harmonie zich niet met eer kan uit den slag trekken zonder de hulp van vreemde solisten... Blazerus mag, even als Bert zaliger, toch ook eens iets zeggen, maar de kneu kel begrijpt niet dat hij hierover best zwijgen zou.... Immers moest een gansch regiment solisten ter hulp van de oude Garde komen, weldra waren zij naar al de blik sems door 't effect van den Ridiridiri prot 1 próóót próóööot Blazerus is zeker de patroon van de trompetters van 't laatste oordcel en van de Oude Garde Comptante betaling. H. K. H. de gravin van Vlaanderen heeft de hooge bescherming op zich genomen van den Bond voor Comptante Betaling, die on langs te Brussel heringericht werd. Lijsten van toetreding zijn nedergelegd bij M. P. Moreaux, 223, Molenstraat, Brussel. Hopen wij dat overal welhaast eene filiale van dezen Bond worde ge sticht. Bericht aan de abonnenten voor twaalf wekelijksche reizen. Veel staties stellen de geabonneerde werklieden gelijk aan de dragers van abonnementen voor 12 wekelijksche reizen en ontzeggen hun bijgevolg den toegang tot de inter nationale treinen en tot die locale treinen, waarop de werklie niet zijn toegelaten. Een dienstorder van den algemeenen secretaris, M. Ramaeckers, brengt ter kennis van het publiek dat deze handel wijze onregelmatig is en dat de dragers dezer abonnementen moeten gelijk gesteld worden aan de gewone abonnenten 3* klas. De commissie der arbeidsongeval len hield Donderdag eene laatste zitting. De lezing van het verslag van M. Van Cleemputte duurde twee uren en half en werd goedgekeurd. Al de leden der commissie, die vrijwillig hunne vacantie hebben opgeofferd om bijna alle dagen zitting te houden, verdie nen loftuigingen. Het verslag zal Maandag gedrukt zijn en de bespreking over het wetsontwerp zal Woensdag aanstaande aanvangen. Valsche munt. Talrijke valsche tweefrankstukken, met de beeltenis van Leopold II en het jaartal 1897, worden dagelijks in de herbergen en op de mark ten te Brussel in omloop gebracht. De stukken zijn gemaakt bij middel van twee echte kanten het midden is aangevuld met stof die den echten klank weergeeft alleen het gewicht is minder. Deze valsche munt moet voortkomen van kerels die een deel zilver uit de echte stukken halen. De plichtigen worden door de politie ieveiig opgezocht. Referendum.Inde Société Medico- Chirurgicale heeft een zonderling refe rendum plaats gehad. Het betrof het wetsvoorstel, door den Gentschen afgevaardigde De Vigne bij de Kamer ingediend, houdende verbod van verkoop en vervoer van absynth in België. Ongeveer a3oo doctoren hebben aan het referendum deelgenomen en allen hebben dit voorstel gesteund, zoodat het dan ook vermoedelijk binnenkoit door de Kamer zal worden aangenomen. Woensdag 11. deed de burgerlijke Recht bank van Gent uitspraak in de zaak, inge spannen wegens laster, eerroof en belee diging door M. Hector Arys-De Paepe, tegen verscheidene blauwe en groere organen. Zij werden veroordeeld L'Etoile beige, 't orgaan der Brus- selsche comeeren, tot eene afkondiging van 't vonnis in eigen blad en eene afkon diging in een ander blad tot concurrentie van fr. 3oo M. Pie Daens-Mayart, als uitgever van 't Land van Aelst en De Werkman, de organen van Alles in eerlijkheid en deftigheid, tot eene afkondiging in beide bladen en twee in een ander blad tot con currentie van 3oo franks M. Van Branteghem, uitgever van Den Dendergalm. 't orgaan van den eer lijken handel onder de firma Draaiflik en Trois six, tot 2 afkondigingen in eigen blad en twee in andere bladen tot concur rentie van 5oo franks Leeuwke Plancquaert, uitgever van 't groene Recht, orgaan van de groot sprekers die voor 't oordje hun groen zieltje aan de Bruggesche liberalen ver kochten tot 2 afkondigingen in eigen blad en 4 in andere bladen tot concurrentie van 1000 franks. De Volkseeuw, 't orgaan van Pilatus Daens werd niet getroffen de heeren Rechters zullen zeker geoordeeld hebben dat er van de tachtig zilverlingen die de Fransche francs-ma^ns voor hem in de logie hebben rondgehaald niets meer overbleef, dat alles aan 't zeestrand ver- kistkast was 1... Herhalen wij wat we Donderdag 11. schreven Spijtig dat men dezen niet heeft kunnen treffen die de ziel van die gansche zaak van vuigen laster en snoode eerrooverij zijn geweest en die nu de sibbedominé vertoonen. Wat kaaksmeet voor zekere liberale haantjes-vooruit ze dachten, met het oog op de aanstaande gemeentekiezingen, de gansche Aalstersche catholieke Partij in den persoon van den heer Aiys, Gemeen teraadslid, te treffen maar ze komen met schande van hunnen verachtelijken veld tocht terug. Olie boven I Altijd boven 1 Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag 3 Mei 1903, M. Ghysselinckx, Molenstraat. Zaterdag 2 Mei 1903 120 Kilogrammen ter markt. Prijs fr. 2,90 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 448 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 358o kilos. XE MIJLBEKE. MAAND MEI. Alle Zondagen zal de Rozenkrans gele zen worden gedurende heel den namid- dagop de weikdagen 's avonds na 7 ure. Zondag 3 Mei ten 5 uren namiddag, Offerande door de inwoners van Mijlbeek. Aanspraak door den Eerw. Pater Van Sull. Zondag 10 Mei Bedevaart der Stu denten van het College. Ten 5 '/a ure, aan spraak door den Eerw. Pater. Van Sull. Zondag 17 Mei ten 5 uren, Offerande der inwoners der Leopoldstraat. Aan spraak door den Eerw. Pater Gillemoy, Lofzang, enz. Ons Heer Hemelvaart ten 2 uren, Offerande door de Congregatie. Aan spraak door den Eerw. Pater Corthals. Zondag 24 Mei Feestdag van O. L. V. Bijstand der Christenen. Lofzang en en vereering der Relikwieën. Zondag 3i Mei, Sinxen Sluiten der Mariamaand, ten 5 1/» uren, aanspraak door den Eerw. Pater Van de Ven. Lofzang en vereering der Relikwieën. Brandstichting te Erembodegem. De zaak ten laste der wed. Van Gheyt, die beschuldigd was in den nacht van 23 tot 24 November hare woning in brand gestoken te hebbenis Donderdag afge- loopen. De betichte is verwezen tot t5 jaar dwangarbeid. Zand of zagemeel Een soldaat van het 4e linie, te Brugge in bezetting, ver scheen voor den krijgsraad, onder be schuldiging van ongehoorzaamheid jegens zijne oversten. Deze laatste had zijnen onderhoorige berispt, omdat hij de spuw bakken gevuld had met zand in plaats van zagemeel De korporaal gebood het werk te herbeginnen, en de soldaat had dit geweigerd... Hij was dus de heilige wet van de tucht te kort gebleven. De korperaal nam de zaak zeer erg op hij deed eene klacht bij den sergeant, die den luitenant verwittigde, en zoo kwam de erge kwestie tot bij den generaal. De krijgsauditeur deed opmerken dat de beschuldigde een onwettig kind is, dat sedert zijne kinderjaren door zijne moeder verlaten en door vreemde perso nen opgenomen was, welke hem geene schoone voorbeelden hadden kunnen geven, aangezien zij van twijfelachtige zedelijkheid waren. Niettegenstaande was de jongen eerlijk en treffelijk gebleven. Hij is nu op het punt, zijnen dienst te eindigen zonder ooit eene werkelijke straf te hebben ondergaan. En het openbaar ministerie oordeelde dat men voor zulke beuzelarij geene straf mocht opleggen aan eenen soldaat, die steeds aan de voorbeel den der ondeugd had kunnen weerstaan. Hij vroeg dus zelve de vrijspraak, welke de krijgsraad toestond. Zulk vonnis moge aan vele officiers en onderofficiers tot les dienen. Z. H. de Bisschop heeft benoemd profes sor van Mathesis en Physica in het Klein Se minarie te S' Nicolaas, den E. H De Brnyn. student in Mathesis en Physica aan de Hoo- geschool van Leuven professor te Geeraards- bergen, den E. H. De Craene, priester in het Seminarie te Deynze, den E. H. De Jaeger, priester in het Seminarie, en den H. De Mun ter, onderdiaken in het Seminarie. Te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode, Geïllustreerde Post kaarten, aan fr. 0,20 en fr. o,5o het dozijn. Met de post verzonden, 5 cen tiemen meer. Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter boek- en steendrukkerij van Den Denderbode. Onderscheiding. Een onzer Stadsgenoten J. B. Van Hove, leerling van Sint - Martensgesticht, Esplanade, heeft in eenen algemeenen Prijskamp van schoonschrijven, tusschen al de scholen van België, eenen eersten prijs behaald. De eereprijs is toegekend aan Hector Rapoye van Waereghem. Meer dan 3ooo leerlingen, van 11 tot 14 jaren oud, hebben aan den Prijskamp deelgenomen. Men heeft kunnen bestatigen dat de kinderen van 11 en 12 jaren in 't algemeen beter schrijven dan die van i3 en 14 jaren. Borsbeke. Een onheil is don derdag 11. voorgevallen aan een huis welk wordt opgebouwd voor rekening van den heer J. De Vuyst, Notaris. Wat er is voorgevallen weten wij niet, nochtans schijnen drij personen nog al ërnstiglijk te zijn verwond geworden en onder ande ren den heer Jan De Somer, meester- schrijnwerker onzer stad welke aan 't hoofd werd getroffen. De maand Mei zal volgens hej orakel Capré heel slecht zijn. Van 1 tot 10 Mei voortzetting van de periode van slecht weer. Van 10 tot 12 zus en zoo. Maar van ia tot 16 weer even slecht weer als te voren, en vooral tempeester. in onze streken. Van 16 tot 20 hebben wij hier goed weêr te verwachten, maar slecht in 't zui den van Europa. Van 20 tot 28, alweer koud en regen achtig weer. Van 28 tot 3i, eindelijk, warm en schoon weer. Eene 25jarige winkeljuffer, die in een groot kleergoedmagazijn te Brussel eenen post van vertrouwen bekleedde, werd van oneerlijkehandelingen verdacht. Zij was gelast.de opbrengst der verkochte costumen in ontvangst te nemen en die te samen met de etiketten ervan, eiken avond aan den algemeenen kassier te overhan digen. Maar men ontdekte dat zij lelkens wat later in het magazijn bleef dan de andere bedienden, om z kere etiketten van verkochte costumen aan onverkochte costumen te hangen en het bedrag ervan in haren zak te steken. Het parket werd verwittigd en het ingestelde onderzoek deed ontdekken dat zij in het Crédit Lyonnais twee brandkoffers in huur had, waar zij reeds een spaarpotje van 25,000 fr. bezat. Zij had een maandgeld van 200 fr. en stond op trouwen. Men zoekt voor Aalst een goede deposi- taris voor het beste van de merken der Engelsche Bieren. Winstgevende zaak en zonder gevaar. Schrijven S. T. O. Office de Publicité, Brussel. De gelddrager Ingels kwam Don derdag namiddag in de bureelen der Nationale Bank te Brussel, om eene be taling te doen. Aan het winket der kas legde hij zijne portefeuille neêr, die 260,000 fr. inhield. Eensklaps werd hij omverre gestooten door eenen persoon, die, rap als de wind.de portefeuille op nam en er meê poogde te vluchten. Doch hij liep geen tien stappen,of men had hem reeds bij den kraag en een oogenblik later was hij reeds in handen der politie. Het is een Engelschman, Georges Brown, bookmaker van beroep. Hij verklaarde, te Brussel te wonen en zonder middelen zijnde, een goeden slag te hebben willen doen. Een handelsreiziger raakte Woens dag avond in den vooravond in eene herberg te Brussel in gesprek met vier personen, met welke hij aan 't kaartspelen raakte. En hij verloor in minder dan eene half uur 280 fr. Ziende dat hij met be driegers te doen had, staakte hij het spel en verwittigde in 't geheim de politie. Toen de agenten binnen kwamen, poog den de vier bedriegers, die reeds bezig waren een ander kieken te plukken, de vlucht te nemen. Aan drie hunner gelukte het de vierde werd aangehouden. Het was juist degene, die de gewonnen 280 fr. in zijn bezit had. Donderdag 7 Mei aanstaande, zal te Mechelen, op het gehucht Neckerspoel, de jaarlijksche veemarkt met prijskamp plaats hebben. Deze, als voornaamste markt van het land, zal zooals naar gewoonte, bezocht worden door een groot getal landbouwers en veeteelders, zoo Belgen als vreemden, die verlangen hunne stallen te voorzien van schoon vee. zoo van Inlandsch als van Hollandsch ras. Tijdens den paardenloopwedstrijd te Rumbeke is Zondag een ongeluk ge beurd. Een jockey, die vooraan reed, kwam in botsing met eenen paal. Hij viel van zijn paard en het dier kwam op hem terecht, hem de borst indrukkende. De toestand van den Jockey is wanhopig. In de Ardennen heeft men nog meer te lijden gehad van de sneeuw, dan van het water. De stoomtram van Marloie-Amberloup is gedurende uren in den sneeuw blijven steken. De voerman van eene postkoets heeft zijne paarden moeten uitspannen en het rijtuig aan zijn lot moeten overlaten. De wilde zwijnen en ander groot wild komen uit de bosschen als in 't midden van den winter. De Gileppe. Het smelten der sneeuw heeft in twee dagen tijd 800,000 kubieke meters water in de Gileppe ge bracht. De waterval was nooit zoo schoon. Hij is 34 centimeters dik en doet 7,5oo liters water ontsnappen. Het tooneel wordt door talrijke toeris ten, vooral Duitschers, bezocht. De dreven daarrond zijn steeds vol rijtuigen en automobielen. Op den weg van Spa naar Francor- champs ligt de sneeuw 40 centimeters hoog. Drie wagons, die in de statie te Charleroi in beweging waren gekomen, waren den hellenden weg afgereden, eerst langzaam, toen sneller en kwamen einde lijk in duizelingwekkende vaart te Mon- tigny aan, waar zij op den achterfourgon van eenen goederentrein botsten. De fourgon sprong in de hoogte en de drie wagons vlogen uit het spoor en werden in splinters geslagen. Twee mannen, die zich in den fourgon bevonden, werden op eenen stapel kolen terug gevonden. Een hunner is ernstig gekwetst. Sedert eenige jaren was zekere Albert T'Jonck, 33 jaar, getrouwd en huisvader, in dienst van M. Pinon, die eenen kleer- goedwinkel houdt te Charleroi. Daar T'Jonck zich echter dikwijls be dronk moest zijn meester hem doorzen den. Niettemin kwam hij Woensdag mor gend toch naar het magazijn en zijn meester maakte hem hierover eenige op merkingen. Dit maakte hem zoo woedend, dat hij eenen hamer nam en er M. Pinon eenen slag mee op de borst gaf. Pinon viel en T'Jonck, denkelijk mee- nende hem gedood te hebben, liep de straat op, om in de Samber te springen. Een ooggetuige van dit tooneel, M. Surin sprong hem na en gelukte er in, den moordenaar gedurende een kwart uurs boven water te houden. Maar de stroom was sterk en de redder raakte uitgeput, zoodat hij hem moest loslaten. Een groote volksmenigte was oogge tuige van dit droevig tooneel. Een deserteur van het 2e artillerie, Albert Van Laethem. is te Charleroi door de policie aangehouden. Hij heeft niet minder dan i3o diefstallen op zijn ge weten. Zes aanhoudingsmandaten waren tegen hem afgeleverd. Sedert twee jaar werd hij opgezocht. Hij heeft verklaard dat hij verblijf hield in den kelder der oude kapel, staande op de Groote-Markt j te Montignies-sur Sambre. Van Laethem zal ook te verantwoorden hebben voor slagen en doodsbedreigingen aan de policie van Jumet. Niet verre van Aubel (Verviers) reed een bakkersgast met zijne broodkar naar Fouron-Saint-Martin, toen hij rond 5 ure in den namiddag een troep Bohemers ontmoette, bestaande uit mannen, vrouwen en kinderen. Een der Bohemers greep zijn peerd bij den toom en vroeg tabak. Op de weigering van den bakker sprong een tweede Bohe mer van achter op de kar en, den bakker bij de keel grijpend, rukte hij hem achter over en trok uit diens zak eene beurs met geld, de ontvangst van den dag. Daarop gingen de roovers op de vlucht. Dc bakker vertelde zijn avontuur aan de gendarmen, die in den loop van den nacht de twee Bohemers aanhielden. Zij werden geconfronteerd met den bakker, die hen dadelijk herkende. Na eene eerste ondervraging zijn de dieven in de gevangenis van Verviers opgesloten. Lnndbouwere. Tegen den afloop der kalveren en kachtels, wij kunnen u niet genoeg zeggen het Ameri- kaansche poeder Depratere te gebrui ken. Deze remedie geneest volkomenlijk in eenige uren en kost maar een frank de doos. Te bekomen in alle apotheken en te Aalst, apotheken Callebaut en De Valckeneer. Te Gilbecq zijn vijf gemaskerde dieven in het huis van M. Serin gekomen en hebben er bij middel van braak eene groote som geld uit een meubel der bene denverdieping geroofd. Toen zij meenden naar boven te gaan werden zij verrast door M. Serin, die hen met revolver schoten op den loop joeg. De dieven los ten ook verscheidene schoten,doch troffen den huismeester niet. Een hunner moei door de schoten van M. Serin gekwetst •zijn, want men heeft bloedsporen ge vonden. De bevolking van Bergen bespreek: veel een geheimzinnig feit, dat zich in dt voorstad Saint-Lazare voordeed. De 78jarige weduwe Godin leefde sinds eenigen tijd in onmin met eenen gebuur, zekere D. Deze vrouw nu stierf onlangs in zonderlinge, zelfs treurige omstandig heden. Ziehier wat D. daarover verhaalt Vrouw odin had op eenen binnen weg, langs waar ik naar huis moest komen, eenen doornen mutsaard gelegd, om mij eene slechte poets te spelen. li zag den mutsaard, evenals de vrouw, dit mij achter een schutsel afspiedde. Ik haar na om haar den mutsaard tegen dt beenen te werpen, maar zij vluchtte en. eenen misstap doende, viel zij met het hoofd op eene kram, die in den mum stak. Zij bleef dood liggen. De zaak maakt veel opschudding in de voorstad. De policie doet een onderzoek, Vulkanische uitbersting. Talrijke slachtoffers. Uit New-York wordi geseind van 29 April Eene uitbarsting van den vulkaan Turtle (aan de zuidelijke grens van Manitoba) heeft het omliggende land verwoest. Het land is bedekt me: lava over een afstand van 20 mijlen. De lava is ook in de rivier gevloeid, die dientengevolge buiten hare oevers is gc- treden. Later: Telegrammen melden dal woensdag morgend om half vijf te Frank, een kleine mijnstad bij het Rotsgebergte bij Alberta, in Canada, in de buurt vat de Amerikaansche grens een aardschok ii waargenomen. Dadelijk ontstond een vul kanische uitbarsting op den Turtle-berg, aan welks voet de stad ligt. Millioene tonnen rotsen werden naar beneden ge slingerd en sloten de uitgangen van di mijnen af. Gebouwen zijn honderden vo« diep bedolven. Meer dan honderd pet sonen, meest vrouwen en kinderen, moe1 ten om zijn gekomen. De berg slinger nog rotsblokken in het rond. WINNIPEG, 29 April. Uit Macleod. 60 mijlen ten oosten van Frank, word gemeld dat 83 gezinnen te Frank zijn be- dolven. Heel de vallei is bedekt met asd en lava. Uit Victoria, Engelsch Colombië.worè geseind, dat het meteriologisch buret meldt, dat de sysmograaf geen spoor va: aardschudding aanwijst. 24 BURGERLIJKE STAND DER STAD AELST. GEBOORTEN. Mannelijk geslacht 12 Vrouwelijk idem 12 HUWELIJKEN. E. Camu, tw. met M. De Haie, tw. - P. Salomez, schoenm. met M. Ysewyn z. b. J. De Bruyn, landb. met M. Vat Nuffel, z. b. A. Van Hoecke, vuurst met M. De Landtsheer, br. OVBRLIJDENS E. Matthieu, tw. 18 j., Gentschen.st.w, R. Linthout, tw. 14 j., Langestr. - F. Ringoir, z. b. t5 j., Van Langenho- vestr. A. De Brucker, wed' De Kegel landb. 89 j., Gentschenst.w. Cl. Hoe- velinck, vr. Sergant z. b. 3o j., Klottestr 4 kinderen onder de 7 jaren. Heelkundig Gesticht, Boelaere 81 E E C L O O Bediend door de Zusters van den H. Philippus-Nérius Alle slach van Operatiën,speciaal het radicale genezen van BREU KEN op eenige dagen tijds. Handelend Geneesheer, DOT H» LOWIE. Te Raadplegen Des Zondags- en Dinsdagsmorgens van 8 tot 10 uur. Donderdags tot des middags.

De Denderbode | 1903 | | pagina 2