Zaak Arys. Onze Sint-Martinuskerk. Van tak op tak. Zondag-rust. Godsdienstvervolging in Frankrijk. Allerhande nieuws. - Groene Pie kondigt Zater dag 11. zijne lezers aan dat Het Land van Ablst in de zaak Arys niet ver oordeeld is. Groene Pie sprak waarheid. Inderdaad hij Word niet veroordeeld als uitgever van Het Land van Aelst maar wel als uitgever van v De Werkman tot twee afkondigingen van 't vonnis in een Bel gisch nieuwsblad ten beloope van 3oo fr. en tot i/S der onkosten. Maar zal Groene Pie wel de beweeg reden aan zijne lezers meêdeelen die de Gentsche Rechters bewogen hebben om zijne vrijspraak te wettigen Wij willen onze geachte lezers eens laten oordeelen over 't brevet dat de Rechtbank aan Groene Pie heeft afge leverd. Wij zullen eerst 't Fransch overschrij ven en de vertaling laten volgen En ce qui concerne Pierre Daens en tant qu'éditeur du Land van - Aelst Attendu que les articles incriminés sont écrits dans un style mi-biblique mi-sibyllin qu'il est difficile pour ne pas dire impossible, de leur don- i) ner un se: s quelque peu précis et o raisonnable que leur incohérence les rend en tous cas inoffensifs. Wat Pieter Daens betreft als uitgever van «Het Land tan Aelst a Aangezien de aangeklaagde artikels geschreven zijn in half-bijbelschen, half- sibyllynschen (of waarzegsters) trant dat het moeilijk is om niet te zeggen onmogelijk, hen een zoo wat duidelijkcn en redelijken zin te geven dat hun ge- brek aan samenhang ze in alle geval onschadelijk maakt. Wij vragen het Kon men nu aan Groene Pie een schooner brevet afleveren van zeeveraar, die in zijnen half bijbelschen en half- waarzegstersachtigen schrijftrant zooda nig zeevert dat men niet begrijpen kan wat hij zeggen wil van zeeveraar die i.:aar altijd zonder omzien aan zeevert en dan dwaasheden uitkraamt lijk zondag 11.: dat de Affligemsche Abt, de Z. E. P. ColombanusDeCraecker.op twee plaatsen te gelijk te Aalst en te Dendermonde over leed !>t?... De Gentsche Rechters moeten Groene Pie toch goed van binnen en buiten ken nen om aldus zijne verdiensten te waar- deeren. Nu dat Chipka een brevet heeft beko men, mag men lijk alle gebreveteerden een fabriekmerk aannemen. Groene Pie hange dus maar boven de poort van 't slot Chipka als uithangbord In de twee Aalstersche UILEN. Postdienst ts Okeysm en te St. Lievens-Hautem. ANTWOORD des Heeren Ministers op de ondervraging van Mr Bethune. (Kamerzitting 6 Mei.) De heer voorzitter. De heer minis ter van spoorwegen heeft het woord om te antwoorden op de vragen van den heer Bethune betreffi nde i° de inrichting van den dienst der posterijen, te Okegem 2° het oprichb-n van een postbureel te Sint-Lievens-Hautem. De heer Liebaert, minister van spoor wegen, posterijen en telegrafen. i° De brieven worden tweemaal daags in de ge meente Okegem uitgedeeld, eens ten 7 u. 3 m. 's morgens en ten 8 uren eens om 16 uren. De brievenbus in de statie wordt zes maal daags gelicht, de laatste lichting gebeurt te at uren to minuten. De verzondene voorwerpen die te 11 u. 20 m., te 17 li. en te 21 u. 10 m. worden gelicht, worden, onder een bijzonderen omslag, weggestuurd met de treinen die eenige- minuten daarna voorbij Ob gem rijden. Weinige plaatsen, even belangrijk als Okrgern, zijn zoo goed bediend. Het ware niet mogelijk een depot in te richten in die gemeente weike niet be langrijk genoeg is om daar eenen brieven- drager aan te stellen die eene ronde door gansch de gemeente zou doen 2° Het b-heer der posterijen wachtte tot de buurtlijn Wetteren-Sottegem werd be nuttigd oin te onderzoeken of het noodig is een bureel te Sint-Lievéns-Hautem in te richten. Daar die lijn sedert eenige dagen be nuttigd wordt, heb ik bevolen tot dit onderzoek over te gaan. Zilveren Jubelfeest. Wij vernemen dat er reeds aan gedacht wordt de parlementaire Zilveren Jubel feest te viereif van onzen achtbaren zoo verdienstrijken Senator den heer Karei VAN VRECKEM. Op 11 Juni 1878 werd de heer Karei Van Vreckem, Senator verkozen ter ver vanging van den betreurden heer Baron Hip. van de Woestyne, pas overleden. De achtbare Jubilaris was alsdan Lid der Bestendige Deputatie van Oost-Vlaan- deren. Te dien tijde was het kiezerskorps zeer beperkt. Slechts 256o kiezers waren inge schreven. Alhoewel de liberalen het strijdperk hadden verlaten, kwamen er i53q kiezers ter stembus. Er waren g3 nietige stembrieven en 1446 gtldige stemmen de heer Karei Van Vreckem bekwam i3gi stemmen. Kortelings zal het Midden-Comiteit der Catholieke Vereeniging vergaderen ten einde de maatregelen te nemen om deze ZILVEREN JUBELFEEST zoo waardiglijk en zoo luisterrijk te vieren als de voorgaande Jubelfeesten van wijlen den hetr Victor Van Wambeke en van onzen zoo verdienstrijken Volksvertegen woordiger, den heer Karei Woeste. Het is ons, Catholieken, eene plicht onz-: dankbaarheid openbaarlijk uit te drukken aan Hem welke gedurende 25 jaren, de zedelijke en stoffelijke be langen van ons Arrondissement Aalst, in den Senaat moedig heeft verdedigd. Sedert tic inrichting der E. V. verte genwoordigt de heer Karei Van Vrec kem in den Senaat ook het Arrondisse ment Audenaarde. Onze vrienden van 't Andenaardsche zullen ongetwijfeld wil len meê vieren. Het leve den Senator Van Vreckem moet weérklinken gansch 't keizerlijk Vlaanderen, gansch de kastelnij van Au denaarde door Gesticht van O.L. Vrouw. Sinds lange jaren wenschte men hier in Aalst, gelijk in zoovele andere steden, ten Kosthuis te bezitten waar damen en jufvrouwen een aangenaam verblijf zou den vinden. Die weusch is eindelijk vol bracht. Deze week, toen we een uitstapje deden naar de grot van O. L. Vr. van Lourdes, bleven we vol bewondering stil staan voor 't Gesticht van O. L. Vrouw, Moorselbaan, dicht bij de nieuwe Kerk. Welk lieflijk verblijf dachten we een uitgestrekt en keurig beplant park, eene heerlijke en uiterst gezonde ligging, dicht bij de Keik, niet ver van de stad en den spoorweg, wat kan men beter wenschen 't gebouw 't schoonste en 't grootste der stad zullen we niet beschrijven, dat moet ge zelf gaan bezichtigen. Wij ver nemen dat de Zwarte Zusters toekomende week den i5 Mei hun gesticht zullen openen. Toestand der schatkist. De kwes- tuur hoeft hft vertoog van den toestand der schatkist op 1 Januari igo3 doen uit deden. In zijn algemeen vertoog der budjetten voor het dienstjaar igo3 heeft de minis ter voorloopig den uitslag der vorige dienstjaren samen gevat. Nu blijkt de uitslag definitief de volgende Dienstjaar igoo. Boni der gewone begrooting i5,04g,g8g gg fr. Dienstjaar igoi. Voor de eerste maal werd de begrooting bezwaard met de som van 12 milliotn voor de arbeiderspensi- oenen. Boni niettemin 2,352,5o2 fr. 10, dus circa gog,ooo fr. minder dan de minister had voorzien. De waarschijnlijke boni van igo2 word döor M. de Smet-de Naeyer beraamd op iets meer dan 3 millioen fr. Men weet verder dat, in den loop van igo2, M. de Smel-de Naeyer het in om loop zijnde kapitaal der vlottende schuld met 2g,237,000 fr. heeft verminderd. Recept tee en eksteroogen. Leg er 3 a 4 dagen een pleistertje op van zuivere ongebleekte natuuiwas. Men moet de was wat warm maken, om ze op een stuk je linnen te kunnen smeren. Gent Catholieke Schoolpenning. PASSIESPELEN.Lokaal Burger kring, (ingang Holstraat.) De twee laatste vertooningen op (10 en 17 Mei) zullen beginnen ten 3 uren stipt en geëindigd zijn gelijk de ver tooning van 3 Mei om 7 *jt uren, ten einde aan de personen buiten de stad verblij vende toe te laten met den trein naar huis te keeren. Prijs der Kaarten. Eerste plaats 3 franken <2 kaarten voor 5 franken). Tweede plaats 2 franken (3 kaarten voor 5 franken). Het Comiteit. onze aardrijkskundige ligging, den uit voer van doen toenemen. De raad der mijnen heeft in het onder zoek van de mijnwetgeving zooveel mo i- iijkheden ontdekt, dat zijn verslag eerst binnen een paar weken zal gereed zijn. Eerst dan zal minister Francotte zijn wijzigingsontwerp neerleggen. Wij brachten deze week een bezoek aan onze collegiale St-Martinuskerk en bestatigden dat de werken der inwendige herstelling zoo verre zijn gevorderd dat ze nog vóór onze aanst. Kermisfeesten zullen geëindigd zijn. Wat overheerlijke majestaiische aanblik levert onze kerk op wanneer men er binnentreedt Men vraagt zich af of men zich wel in onze St-Martinuskerk bevindt, zoo zeer staat men verwonderd, zoo zeer is men be goocheld Maar hoe meer men de koor nadert en zijne blikken waden laat naar achter gedeelte verdwijnt de bewondering en begoocheling cn een gevoel van spijt grijpt u aan. En inderdaad vrienden, waaronder deskundigen uit andere plaat selijkheden, hebben onze aandacht inge roepen op de spijtige beslissing van 't be houd der drij autaren van Sie Catharina, O. L. Vrouwen S' Nicolaas. Wij moeten het met hen bekennen spij tig, zeer spijtig zou het zijn moest men dat gedeelte behouden in den staat waar in het zich bevindt. Die autaars verdwenen en de vensters hersteld wat ovei heerlijken aanblik zou het opleveren Die autaais behouden, dat zweert tegen den bouwstijl, tegen den bouwtrant, tegen 't sperpectief.... Wij hopen dat die beslissing van 't behoud der drij autaars die zoo zeer afsteken niet onweèrrotpelijk is en men er zal op terug komen, gelijk het overigens, naar wij hoo- ren, de bijna algemeene wensch is der parochianen van St-Martinus. AALST. Zaterdag g Mei igo3 135 Kilogrammen ter markt. Prijs fr. 2,80 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 448 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 3552 kilos. De kas is leeg Terwijl liberalen n socialisten zooveel beslag maakten om dat de gemeente bedienden te Lokeren, die gewoonlijk tien dagen voor den ver val dag betaald werden, nu vijf dagen hebben moeten wachten, zitten de poli tieagenten en de gemeente-bedienden te Sevaing reeds drie maanden naar hun geld te wachten. Te Seraing zijn de socialisten meester op het stadhuis, en de kas is leeg. Waarom spreken Vooruit en Le Peuple daar niet van? Dat is wat andere peper dan te Lokeren, waar de stadsbegrooting met een boni sluit. De maand April igo3 zal, zegt Cis et Terre, beroemd blijven in de annalen der klimaatleer. Men kent maar eene maand April die kouder was dan April igo3, namelijk April 1837. Zelfs de koude Aprilmaanden van i83g en 1847 waren minder dan de verleden maand. De koude op 16 en 17 April igo3, zijn de 2°8 onder nul, werd nooit op dien da tum vastgesteld. Op 25 April lag er in de Fagnes 40 cen timeters sneeuw en meer. En van 22 tot 27 April, op 6 dagen dus scheen de zon in 't geheel 3 uren 45 minuten. Voorwaarden van Cartel. —- In de vergadering van den landelijken raad der socialistische pariij is gisteren besloten, dat de socialistische groepen geen Cartel mogen sluiten met andere politieke korp sen, dan op voorwaarde het socialistische program in zijne algeheelheid recht te houden. De candidaten zullen openbaar het socialistisch gemeentelijk program moeten bekend m*k<-.n en zich verbinden, er de onmiddelijke verwezenlijking van te be trachten. Stakingswetten in België. Het Centrum meldt De Belgische minister van justicie heeft een ambtenaar van zijn ministerie naar Nederland gezonden ten einde de stakingswetten te bestudeeren. De Belgische regeering zou voornemens zijn eene dergelijke wet te ontwerpen. Droevige gevolgen der Hollandsche werkstakers, Men schrijft uit Holland aan een Belgisch blad Een groot getal werkstakers zijn ten gevolge der laatste werkstakingen wegge zonden. Zooals het te vooizien was heb ben zij elders geen werk kunr.en vinden en hunne huisgezinnen zijn in de ellende gedompeld. Een deel der werkstakers, welke Arn hem bewonen, hebben een verzoekschrift gezonden aan koningin Wilhelmina en aan den minister van buitenlandsche za ken om hen te verzoeken te willen ten beste spreken bij de Spoorwegmaat schappij Ze zijn ten getalle van 120 en leggen uit dat zij hunne huisgezinnen te onder houden hebben, die met vrouwen en kin deren meer dan 3oo personen tellen de ongehuwden hebben hunne ouders te onderhouden, en dat zij, ondanks hunne pogingen, geen werk hebben kunnen vin den. Zij wijzen er op dat zij de maatschap pijen altijd met ïever en getrouwheid hebben gediend, en roepen verzachtende omstandigheden in, uitl> ggende hoe de leiders hen hebben bedrogen onder alle opzichten. Zij erkennen dat zij ongelijk hebben gehad en hopen dat de koningin en de minister, ingezien hun leedwezen, erin zullen gelukken hen uit de ellende te helpen. Ziedaar tot welk uiterste de slachtoffers van de roode opleiders gebracht zijn 1 Opgepast voor de 5 franksstukken. Reeds werd overal gewaarschuwd tegen verminkt zilveren geld, daar de Staatskassen aan dragers van gestem pelde kronen, waar iels aan mangelt, veel last berokkenen. De prijsdaling die 't zilver op de markt van New Yoik heeft ondergaan, zal die nauwgezetheid nog verscherpen. Een 5 frankstuk heeft als zilverstuk nog hoog stens eene waarde van fr. 1,75. Men begrijpt dat in die voorwaarden de Staatskassen liever geene verminkte stukken uilwisselen. Rechterlijke kronijk. Een beschermer.Onze lezers herin neren zich de socialistische woelingen van verleden jaar te Gent. Wie geen socialist was, zoo verhaalt Het Volk, mocht niet meer werken aan de dok. Eene botsing ontstaat tusschen opgejaagde werklieden en de policie, die de anderdenkenden beschermt. Jan De Cock wordt doodgeschoten. Zijne vrouw blijft met verscheidene kinderen zitten. Wat gaat er gebeuren met die aime schapen Wie zal ze beschermen Ziet daar biedt zich een vriend, een bescher mer, een goede socialist aan. 't Is Leon Ackeiman, dokwerker. Hij zal hun be schermer zijn en daarvoor moet hij trou wen met Sophie, een der kinderen, om trent 16 jaar oud. Het huwelijk heeft plaats gehad. De goede socialist kan zijne beschermende hand over zijne jonge vrouw, hare moeder en minderjarige'broerkens en zusterkens uitstrekken. Ziehier hoe hij dat gedaan heeft. Laten wij het woord aan onderzoeksrechter Herssens Leon Ackerman is getrouwd met Sophie De Cock, toen zij 17 jaar oud was. Hij had zich aangesteld als beschermer, maar in plaats daarvan deed hij niets dan drinken, ruzie maken en slaan. Voor eenige maanden werd Sophie naar het hospitaal gebracht, waar de ge neesheer vaststelde datzij aan den schedel eene zeer erge wonde droeg, die toege bracht was met een stomp voorwerp. n Het gerecht werd verwittigd en de jonge vrouw, buiten den invloed van haren man zijnde, durfde spreken. Zij vertelde dat ze zeer veel te lijden had en veel slagen kreeg. In October had hij haar zoo erg ge slagen dat zij 14 dagen onder behandeling van den dokter geweest is. Den avond van 10 Februari was haar beschermer weèr dronken 't huis gekomen, zeggende: Zet u daar neêr op dien stoel 't is toch erg, nog zoo jong zijn en moeten sterven Zij gehoorzaamde lijk een lam. De beschermer der slachtoffers van roode leiders, nam een grooten hamer en gaf haai een geweldigen slag op het hoofd. Het bloed sprong langs alle kanten. d Tot u Meetje», een oud vrouwken, dat veel gedaan had voor de kinderen De Cock, zegde hij dat ze van de trappen gevallen was. Tengevolge van dien slag heeft Sophie de schedelboring moeten onderstaan. Die operatie is goed gelukt Lenigen tijd nadien kwam zij terug bij M. Herssens en zegde de zaak te erg voor gesteld te hebben. Zij voegde er bij dat ze zich had laten opstoken door gebaren en familie. Het is toch zonderling, merkte de onderzoeksrechter op, dat gij dat zoudt doen, op het oogenblik dat ge meent te moeten sterven en voor den Algemeenen Rechter gaat moeten verschijnen. Sophie. Daar bekommer ik mij niet mede. Ondertusschen was Ackerman aange houden voor aanslag op de vrijheid van 't werk (altijd socialistisch). Hij werd dervraagd en bekende de feiten gelijk zij door Sophie in't gasthuis verteld waren. Ook door het onderhooren van verschei dene geburen, zijn de feiten bevestigd geworden. Mr Jonckx, sprekende voor de betichte, zegt dat hij zoo gehandeld heeft door het zonderling gedrag van Sophie. Deze is eens naar Brussel geweest en heeft dan met een ander geloopen. Hij roept de goedheid der rechtbank in. Voorde slagen,in October toegebracht, krijgt Ackerman 6 maanden gevangenis en 5o fr. boet of i5 dagen gevangenis, en voorden hamerslegvan den 10 Februari. 2 jaar gevangenis en 200 frank boet of 2 maanden gevangenis. Na de uitspraak, is Sophie, die ter zit ting gekomen was, in onmacht gevallen. Een verpleger der melaatschen voor het Fransche gerecht De procureur der republiek wist zijne verlegenheid niet meer te verbergen. De Pater Superior las eene verklaring waarin hij zegt al de verantwoordelijkheid van het gebeurde op zich te laden. (Toej.) Het openbaar ministerie sprak een zeer gematigd rekwisitorium uit. Mr Boullay, advocaat,verdedigde warm de Patere. Het hof, na een uur beraadslagens, veroordeelde de Paters tot 25 fr. boet en sprak Pater Alix vrij. Het publiek riep Leve de Capucienen. Buiten gekomen, omringd door de advocaten, weiden de Paters ontvangen door het volk op het geroep Leve de vrijheid Leven de Paleis Eenegioote betooging had plaatsen, toen de politie den omtrek van het paleis wilde doen ontruimen, volgde eene ge weldige woeling. Vrouwen sloegen met hunne regenschermen op de chargeeren- de agenten, terwijl men van alle kanten bloemen wierp naar de Paters, die einde lijk, door een 100-tal vrienden vergezeld zich konden verwijderen. Donderdag morgend, ten 4 ure, heb ben het leger en de gendarmerie het klooster der Capucienen te Carcassonne omsingeld. De paters hadden zich gebar- rikadecrd. Men heeft de kloosterpoort neergehaald en de Paters in de gevange nis opgesloten. Te Aix zijn donderdag de Capucienen en de Oblaten uitgedreven. De gendarme rie chargeerde de menigte en hevige ge vechten hadden plaats tusschen voor» en tegenstanders der Paters. Ook hier moe ten de poorten opengebroken worden. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag 10 Mei tgo3, M. Meirschaut, Korte Zoutstraat. Aan onze geachte abonnenten buiten onze Stad berichten wij dat wij hen kor telings ons kwijtschrift voor igo3 door de postbode zullen laten aanbieden. Wij hopen dat allen gereedelijk zullen betalen en ons aldus tijd en onkosten willen sparen. Het nummer van 1 Mei NIEUW MODENBLAD a is verschenen, en is reeds aan onze geëerde abonnenten ge stuurd. Zij die nog niet hebben inge schreven raden wij aan het zoo spoedig mogelijk te doen. Het nummer van 1 Mei is zeer belang rijk, en bevat een groot getal illustraties van allerlei kleeding naar de laatste mode, bovendien is er een gedeelte ro mance en een knippatroon als gratis bijlagen aangehecht. Prijs fr. 1,20 per 3 maand. Proefnummer gratis. Priesterlijke benoeming- Zijne Hoogw. de Bisschop heeft pas toor benoemd te Adegem de E. H. De Troyer, pastoor te Steenhuyze-Wijnhui zen. Kolen in de Kempen. -— Het studie- comiteit der Belgische ingenieurs-maat schappij heeft de volgende bcsluitselen gestemd, om deze aan M. den minister van arbeid over te maken i° De ontginning der rijke kolenlagen zou ongetwijfeld een onmiddellijk en groot algemeen belang opleveren. 2° Zij zou een duurzaam er. aanzienlijk voedsel geven aan den nijverheidsarbeid van geheel het land. 3° Zij zou de weldaden der nijverheid verspreiden in tot nu toe weinig begun stigde streken. 40 Door de steenkolenvoortbrengst te vergtooten zou zij de verkoopprijs er van doen verlagen en er tezelfdertijd door Paters Capucienen voor de rechtbank van Parijs. 17 Patets Capucienen verschenen Don derdag namiddag voor de correctioneele rechtbank van Parijs, onder betichting van overtreding der wet op de vereeni gingen. Zij droegen allen de bruine pij, behalve eene die de witte pij der mis sionarissen dropg een hunner was blind. De belichten waren te voet gekomen en verklaarden aan den rechter dat zij te voet zouden teruggaan. Verbod werd hun echter opgelegd langs den boulevard St- Michel te gaan. De eerste getuige was de politiecom missaris, die bestatigd had, dat de Paters niet waren uiteengegaan binnen het vast gestelde termijn van 14 dagen. Pater Alix zegde dat de daging tegen hem ongeldig is. Hij is missionaris en verpleegt de melaatschen in Harrar, waar hij de persoonlijke vriend is van ras Makonnen. Te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode, Geillustreerde Post kaarten, aan fr. 0,20 en fr. o,5o het dozijn. Met de post verzonden, 5 cen tiemen meer. Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter boek- en steendrukkerij van Den Denderbode. AALST. CONCERT ter Groote Markt te geven Zondag aanst. 10 Mei, om 11 2 uren, door de fanfaar der Pu pillenschool des legers onder de leiding van M. Vander Linden. PROGRAMMA: i° Marche du ge Regiment de Ligne Waucamp. 2° Dame de Cceur, ouverture Duval. 3° Emilie, poika pour piston, soliste le pupille Page. Vander Linden 40 Jisi, idylle pour petite flüte, soliste le pupille Morlet. Vander Linden 5° Marche de Concert avec trom- pettes thébaines Walpot. In de Steenstraat te Brussel, was in eene herberg eene tombola ingericht, door eene onderlinge bijstandsmaatschappij. Daar zijn Donderdag nacht dieven bin nengekomen en deze hebben in kisten en doozen een groot gedeelte der tentoonge stelde prijzen ingepakt, om ze meê te nemen zij moeten echter gestoord zijn geweest, want alles is ingepakt blijven staan. Een dwaze velorijder heeft weer een ongeluk veroorzaakt. Nabij de Sint- Servaaskerk te Schaarbeek wierp hij eene tot nu toe ongekende vrouw omverre, die 55 a 60 jaar oud kon zijn. De vrouw botste met zooveel geweld op de steenen, dat zij een uur nadien in het gasthuis aan hare wonden overleed. Het parket heeft zich naar Quareg- non begeven om onderzoek te doen naar eenen moordaanslag, De genaamde Go- dric, die met eene weduwe had samen gewoond, welke hem nadien de deur had gewezen, wreekte zich, door haar talrijke messteken-toe te brengen. Een dier steken haar in de keel treffende, stelt haar in - Maandag nacht rond 1 uur, heeft te Kortrijk eene bende misdadigers gepoogd ae herberg A la ville de Furnes, gehou den door de wed. Jacques, stormender hand in te nemen. De bedienden der her berg waren juist op het punt te sluiten, toen eene laag steenen de ruiten kwamen verbrijzelen. De zoon Jacques liep naar boven en loste twee schoten door het venster. Ziende dat vier of vijf kerels poogden de deur open te breken, liep hij terug naar beneden en opende de deur. Op hetzelfde oogenblik werd hij bij de keel gegrepen en erg mishandeld. Het slachtoffer werd door getuigen uit de han den gehaald. De vermoedelijke dader is de patroon eener naburige herberg. Bij het naderen der politie, hebben de kerels de vlucht genomen. Een zoo buitengewoon als droevig voorval zette Donderdag middag, de ge meente Lenck in opschudding. De smid Lambert Guilliams, rond de 65 jaar oud, die met een schup in eene weide, achter zijn huis werkzaam was, werd daar in eene gracht, uitgestrekt op eenen haas en met zijne schup in de hand, dood gevon den. De man moet achter den haas geloo pen, en op 't zelfde oogenblik eene ge raaktheid gekregen hebben. Toen het lijk door de familieleden ontdekt werd, wasde hond van Guilliams bezig met aan eenen pool van den haas te knagen. De klopjachten die op den last der Bestendige Deputatie in de provincie Lu xemburg hebben plaats gehad, leverden prachtige uitslagen op. Woensdag nog doodde men een alleen- loopend mannetjesexemplaar van 100 kilos zwaar, in het bosch van Anlier. Daaren boven hebben de jagers nog talrijke nes ten met jongen vernield. Zoo'n terugkomst van de jacht levert altijd een ongewoon schouwspel in de Ar dennen dorpen op. De brave landbou wers beschouwen die jagers als eene soort van weldoeners, die hen van hoogst scha delijke vijanden verlossen. Ook zal er, als de klopjachten op dien voet voortduren, in deze streek weldra geen enkel wild zwijn meer te vinden zijn. Lundhouwers. Tegen den afloop der kalveren en kachtels, wij kunnen u niet genoeg zeggen het Ameri- kaansche poeder Depratere te gebrui ken Deze remedie geneest volkomenlijk in eenige uren en kost maar een frank de doos. Te bekomen in alle apotheken en te Aalst, apotheken Callebaut en De Valckeneer. Holland. Een man doodgeschoten. Te Laren, bij Blaricum, bestaat er tusschen de inwoners een geschil omtrent het toe laten van vee op de weiden. Het bestuur van dc vcrccnigii.g van Stad en Lande van Gooiland, had 1 Mei als datum aan gewezen voor het eene gedeelte der wei den, den 12 Mei voor het ander gedeelte Het vee moest daarenboven gemerkt zijn met den stempel der vereeniging, daar ook de oppositie een merk had ingesteld. Onlusten vreezende, had de burgemees ter van Blaricum de troepen opgeëischt, welke nog de kolonie van Blaricum sedert de laatste onlusten bewaken, en deze wa ren aan de ingangen der weide opgesteld. 's Nachts nu kwamen eenige boeren van de oppositie, om hun vee op de weide te brengen. Daar deze enkel met zonsop gang toegankelijk was en het vee geen merk droeg, weigerden de schildwachten hen toe te laten. Daarop begonnen de boeren op eene andere plaats den dijk door te graven, ten einde aldus op de wei de te geraken. De schildwachten som meerden hen herhaaldelijk om op te hou den. De boeren gingen voort. Toen schoten de soldaten eenige malen in de lucht, maar de boeren lachten hen uit. Maar nu werd het ernst. De soldaten losten een paar schoten op de boeren, met het treurig gevolg dat de 21 jarige Hen drik Smit doodelijk getroffen werd. Men nam hem op en bracht hem naar de dichtbij gelegen catholieke pastorij, waar hij de HH. Sacramenten ontving en j een uur later stierf. Frankrijk. Bestorming van een klooster. Een telegram uit Moulins aan de Liberté meldt Woensdag morgend is voor het klooster van de Broeders Maristên te St-Pourcain, Allier, een zwaar gevecht geleverd tus schen partijgangers en bestrijders der congregaties. Twee catholieken werden gewond. Een hunner, M. Meunier, 68 jaar oud, kreeg twee messteken, een in 't hoofd, een in de lenden zijn toestand is gevaarlijk. De socialisten bestormden het klooster onder het zingen der Internationale n, de pooit weerstond echlei de bestorming. Zij hebben daarna een lokaal verwoest waarin de catholieken waren gevlucht. De policie is gekomen toen alles gedaan was. De aartsbisschop van Tours en de bis schop van Angoulême treden openlijk den protestbrief van cardinaal Richard bij. Zij verklaren te protesteeren tegen de uitdrijving van de geestelijke orden en verklaren aan 't bevel, tot sluiting der kapellen, niet te kunnen gehoorzamen. BURGERLIJKE STAND DER STAD AELST. GEBOORTEN. Mannelijk geslacht 11 Vrouwelijk idem 11 22 HUWELIJKEN. J. Verbeeck, landb. met A. Tombeur, kleerm. - J. Snel, twijnd. met J. Van Miegem, tw. E. Ruyssinck, tw. met M. Valckenborgh, br. C. Spins, schrijnw. met M. Batslé, dienstm. G. Tanckére, voerm. met C. Spins, br. J. Van den Borre, steenk. met J. De Schrijver, tw. T. De Vleeschauwer, tw. met M. Guns, tw. A. De Smet, tw. met O. Veistraeten tw. T. Van den Berghe, vellenbew. met V. Verheecken, hetb. - J. Coppens, schrijnw. met E. Paelstermans, tw. OVERLIJDENS. D. Van der Steen, wr De Man, tw. 77J'. Erembodegemstr. Z. Temmerman, vr. Van Trappen, z.b. 36 j. Fabriekpl. A. Luycx w° Verleysen, z.b. g2j. Leopldstr. 5 kinderen onder de 7 jaren.

De Denderbode | 1903 | | pagina 2