Zondag 17 Mei ÜM)5 5 eeiitieinen per niiinmer S6t,c Jaar 5803 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Sfad en 't Arrondissement van Aalst De verzekering GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND. TAAL. VRIJHEID. OM ZES MILLIOEN ve Wet over de ongevallen bij 't werk. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31. en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE SLIM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen b(j accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 16 Mei igo3. TEGEN Arbeids-onbekwaimheid in Duitschland. De verzekering tegen arbeids-onbe- kwaamheid en tegen ouderdom gaan in Duitschland gepaard. Terwijl de werk man, te zamen met zijnen baas, er stort voor het pensioen van den ouden dag, legt hij zich ook eene rente aan in geval hij onbekwaam wordt tot den arbeid. Dit laatste is zelf het bijzonderste doelwit der Duitsche wet. De ouder domsrente is bijna eene bijzaak want wanneer de verzekerde, na 70 jaren, ge brekkelijk wordt en onbekwaam, ver vangt de invalidenrente het ouderdoms pensioen. Gij leest wel vervangt, niet waar, lieve lezer want beide renten kunnen niet te zamen genoten worden. De invalidenrente is grooter dan het ouderdomspensioen Indien vroeger zelfs de werkman onbe kwaam wordt tot arbeiden en wanneer deze onbekwaamheid eene andere oor zaak heeft dan een arbeidsongeval en als ze ook niet met opzet is veroorzaakt, dan heeft de verzekerde recht op eene rente. Als de arbeider gebrekkelijk wordt ten gevolge van een ongeluk in de nijverheid waar hij zijn dagelijksch brood verdient, dan heeft hij een rente die tot 66 8/s per honderd van zijn jaarloon kan stijgen. Deze wordt hem betaald uit de kas van het beroeps-genootschap waar toe zijn baas behoort en op de kosten van dat genootschap. De bazen alleen zijn er lid van en moeten alles bekostigen. Wij moe ten hier nog eens herhalen dat het in geenen deele de Staat is welke die werk lieden tegen ongevallen verzekert. Pilatus Daens heeft dat ten onrechte beweerd en tot hiertoe zijne dwaling aan zijne lezers nog niet bekend zij verkee- ren dus nog in den waan dat de Duitsche Staat de Voorzienigheid is der veronge lukte slachtoffers van den arbeid. De waarheid is ook zijn wapen Het verwerven van het recht op eene invalidenrente is, buiten de onbekwaam heid tot den arbeid, nog aan twee andere voorwaarde:1, verbonden i° de wachttijd moet voorbij zijn 2® en de bijdragen betaald. De wachttijd die voor het ouderdoms pensioen 1200 bijdrageweken is, bc-diaagt voor de invalidenrente slechts 200 weken indien ten minste 100 bijdrageweken zijn betaald op voet van de wet op de ver- «o» 52® Vervolg. Toen drukte zij, met een smeekenden blik, de beide handen van Olivier en met eene instinctmatige beweging wilde zij die, evenals aan het diner van Drie Konin gen, aan hare lippen brengen. Hij mompelde met half versmoorde stem Gisêle. Tegelijkertijd trok hij zijne handen haastig terug. Het denkbeeld alleen van deze liefko zing, hoe naïef, hoe onschuldig ook, deed hem ontroeren.Zijn gelaat werd vuurrood, een nevel verduisterde zijnen blik. Het meisje zag hem verwonderd aan zij die zoo weinig begreep, kon ook dit niet begrijpen. Gisèle, herhaalde hij, dat moet gij niet doen. Waarom niet vroeg zij. Het is niet goed. Zij had nog zoo weinig besef, van wat goed was en wat niet. Toch begreep zij vluchtig dat zij Olivier mishaagd had en haar gelaat betrok, zelfs kwam er eene tiaan te voorschijn, die aan hare lange oogwimpers bleef hangen. Alsdan trok Olivier haar weer wat dich ter tot zich hij sprak haar zacht en zeer plichte verzekering tegen invaliditeit. In de andere gevallen is de wachttijd be paald op 5oo bijdrageweken. Om die bepaling wel te begrijpen moet herinnerd worden dat de verzekering ver plichtend is voor de werklieden vallend onder de toepassing van paragraaf 1 van de wet maar van werkman kan men kleine patroon worden en arbeiden op eigen hand, bij voorbeeld, metsers, tim merlieden, enz. Welnu voor de werklie den blijft daarna de verzekering eene vrijwillige. Zij mogen maar moeten niet bijdragen storten. Gaan zij voort, dan hebben zij ook recht op de invali denrente en later op het ouderdomspen sioen. Staken zij de bijdragen, dan gaat dit werk voor hen te loor. Het spreekt van zelf dat in geval zij verkiezen voort te gaan met storten, zij gansch de bij drage alleen op zich moeten nemen. Vroe ger moesten zij zich houden aan de tweede loonklasse thans sedert de her ziening der invalidenwet hebben zij den keus der klas. Bij de verplichte verzekering betaalt de werkman de eene helft en de baas de andere lijk men weet geeft het Keizerrijk eene toelage van 5o mark op het oogen- blik der pensioeneering. De invalidenrente bestaat uit drij dee- len i° uit eene toelage van 5o mark van wege het Keizerrijk, dat is 62 fr. 5o. 20 uit een vast bepaald deel der verze keringskas. Er zijn in het Duitsche Rijk 3i zulker verzekerings-inrichtingen. Dit deel is nochtans verschillend vol gens de loonklassen. In loonklas I bedraagt het 60 mark in II 70 in III 80 in IV 90 in V 100 Om dit deel te berekenen worden 5oo bijdrageweken in aanmerking gebracht, die der hoogste loonklas waartoe men be- hgort. Bestaan er zulke geen 5oo, dan moet een middelmaat genomen worden. 3° Het derde deel bestaat uit een ver anderlijk deel volgens het getal weken waarvoor er bijdragen zijn betaald; na tuurlijk komt hier wederom de loonklas in aanmerking. De verhouding is de volgende voor iedere bijdrage week. in loonklasse I is zij 3 pfennig, in II 6 in III n 8 in IV i> 10 in V 12 Om u een gedacht te geven van de in validenrente, diene de volgende tabel. De jaren zijn van 52 weken. vriendelijk toe en door het geluid van zijne stem, die haar als muziek in de ooren klonk, getroost, glimlachte zij weer en was gelukkig. Dorgeur en Sorandal hadden hunne partij billard uitgespeeld en kwamen in den salon terug. Het gesprek werd nu algemeen, totdat Jacques ten slotte opstond en zijnen broe der door eenen wenk te verstaan gaf, dat hun bezoek nu lang genoeg geduurd had. Dorgeur wilde zich tegen hun vertrek verzetten. Wat nu, blijft gij niet hier dineeren vroeg hij. Onmogelijk, mijnheer, hoewel tot onzes spijt, wees daarvan verzekerd, ant woordde Jacques, mijn broeder en ik woiden te Parijs verwacht. Dan wil ik u niet ophouden, maar voor een volgenden keer dan. Met genoegen. Toen echter Gisèle begreep dat Olivier wilde heengaan, verzette zij zich daar met alle kracht tegen, zij ontstak zelfs in een hevigen toorn, hield hem aan zijn frak vast en riep Neen... neen... neen... wil niet... wil niet... De gouvernante, die was toegesneld, was niet bij machte, zelfs niet met krach tige maatregelen het onnoozele meisje tot bedaren te brengen. Toch kon dit zoo niet langer voortdu ren. Gisèle klemde zich met wanhoop aan IN LOONKLASSE Bijdragejaren 5 117,80 135,60 150,80 166,00 lSl,20 10 125,60 151,20171,60 192,00 212,40 20 141,aoj 182,40 213,20 244,00 247,80 30 156,80213,60 254,80 296,10 337.20 40 172,40^244,80j 296,40 348,00 399.60 50 188,00 276,00 338,00 400,00 462,00 mark. De mark is een i,25 frank in onze munt. Wat in België kan gedaan worden moe ten wij in een volgend artikel onderzoe ken. Nievers gelijk in België. 't Is veel de gewoonte dc-r liberale gazetten, te schrijven dat 't in België toch zoo onge lukkin gaat, en dat al door het toedoen der klerikale regeering. Die papierstukken weten van alles te vertellen,dikwijls de verkeerdste en onnoo- zelste dingen eerst, al om over het lot der Belgen te jammeren. 't Gebeurt de liberale gazetten nog- thans getijdelijk dat ze missen, en be kennen dat de dingen in België nog zoo slecht niet zijn, integendeel. Het liberaal blad Le Matin, van Ant werpen, heeft dezer dagen alzoo eene geestige misse begaan, en over het kle rikaal België schrijft het Hetgene treft, als gij van eene reis in i) den vreemde in België weérkeert.dat is het goedkoop leven en 't gemak welke gij hier vindt. Het is inderdaad maar in België, dat men goed en goedkoop kan eten en drinken. De lof is geheel op stoffelijk gebied doch hij is nog al curieus om vernemen, uit een blad welk anders van België zoo veel kwaad weet, 't is te zeggen, van zoo het op de 0 klerikale regeering begint te peizen. De correctie van Vilvoorde. De correctie van Vilvoorde bestaat niet meer. Dezer dagen zijnde correctionnaires, die sedert 1872 opgesloten zijn te Vil voorde, naar het kamp van Beverloo ge bracht, waar zij nu met de disciplinai- res 0 zijn opgesloten in dc met paalwerk afgesloten blocks-kazernen van 't kamp. Terloops zij hier gezegd, dat de dis- ciplinaires eene gansch afgescheiden categorie vormen, in dezen zin dat de ei correctionnaires veroordeeld zijn door de krijgsraden, terwijl de disciplinaires» bij eenvoudige ministerieele beslissing worden opgesloten wegens overtredingen Olivier vast en weigerde ook haren vader te gehoorzamen. Sorandal beet woedend op de punten van zijnen knevel. Mijnheer, zegde Mev. Dorgeur met van ontroering bevende stem tegen Oli vier, mijnheer, ik bid u, zeg haar dat gij zult terugkomen, naar u zal zij misschien luisteren. Ja, antwoordde Olivier met doods bleek gelaat, ja, mevrouw... mejufvrouw, lieve Gisèle... wees bedaard... gij moet verstandig zijn... laat mij nu gaan... ik zal terugkomen... ik beloof het u... spoedig. Het gelaat van Gisèle helderde eens klaps op, zij glimlachte door hare tranen heen en herhaalde Spoedig Al hare opgewondenheid was opeens geweken, zij werd weer zacht en gedwee en volgde gewillig hare gouvernante Victoire, die haar meenam. Jacques en Olivier namen nu hartelijk afscheid. Toen zij buiten het hekken van het park waren waren, op den weg naar de statie, legde Jacques de hand op den schouder van zijnen broeder en zegde Nu eens en vuor altijd, ik verbied u ooit weer een voet over den drempel te zetten. Olivier beefde. Jacques 1 Het is zooals ik gezegd heb. Gij zult tegenover de tucht, die een strenger re giem dan de kazerne noodig maken. Vóór 1872 bestond de correctie niet de door den krijgsraad veroordeelden werden in de gewone gevangenissen op gesloten. Maar men oordeelde dat het beter was de militaire veroordeelden niet in aanra king te brengen met de veroordeelden voor gewone strafzaken en men stichtte toen het korps der correctie, dat de ge vangenen onder militair regiem hield. Deze correctie werd ingericht te Vil voorde, in de oude middengevangenis dezer gemeente. Ieder die naar Brussel heeft gereisd, heeft dit groote vierkante lompe gebouw gezien, met zijne grijs-gele muren, dat midden de weiden langslienen de vaart van Willebroeck oprijst. Het werd ge bouwd onder Maria-Theresia, op de pui- nen eener oude Staatsgevangenis, soort van Bastille, gebouwd in 1373 onder hertog Wenceslaus. Opvolgenlijk werd het bevel over de correctie gevoerd door de Colonels Desmet, Maes, Daelman, Wolters, Vandermarlière en De Vos, den tegenwoordigen bevel hebber. 't Was onder het bevelhebberschap van Colonel Desmet dat zekeren dag eene muiterij uitbrak onder de correction naires. Dreigend stonden de muiters op de«groote binnenplaats, weigerend te ge hoorzamen aan de bevelen hunner over sten. Colonel Desmet schaarde om zich heen al zijne officieren, onderofficieren en ka- poraals en deed deze laatste het geweer laden. Hij beval aan de kaporaals en joue 1 en toen, alvorens feu te bevelen, wendde hij zich tot de muiters met het bevel genou a terre. (Neerknielen) De muiters, de geweren op hen gericht ziende, kregen schrik en knielden neer; de muiterij was overwonnen. De belha mels werden gevat en door den krijgsraad tot zware straffen veroordeeld. Nu bestaat de correctie niet meer en in de oude gevangenis zijn nu de magazijnen en werkhuizen voor de legeruitrusting in gericht. De twee compagnies van het ne linie, die garnizoen hielden te Vilvoorde voor de bewaking der correctionnaires zijn reeds naar hun regiment, te Hasselt, ver trokken. Onzijdigheid De anti-catholieke pers ontdekte dezer dagen een schandaal, zegt de XXe Siècle. Het gebeurde in ccn gesticht te Middelkerke, dat al het moge lijke doet, om de daar geherbergde kin deren van het geloof te verwijderen. Ziehier wat er gebeurde Een meisje ontving, op bijzondere aanvraag der ouders, de Heilige Olie. In eene zaal ont moette de priester een lotal kinderen die neêrknielden. er aan denken het is de laatste maal dat wij hier gekomen zijn. Ik wilde u zonder uitstel meenemen, ver van Frankrijk, ver van het meisje, dat gij bemint, zinnelooze die gij zijt. Jacques 1 Luister goed naar mij. Ik heb mij door u laten overhalen, daar deed ik ver keerd aan ik heb er in toegestemd, ons vertrek eenen dag uit te stellen, ik heb het zelfs willen doen voorkomen, alsof de beleefdheid ons verplichtte tot het bezoek van heden, ik deed er verkeerd aan... Maar... Wat nu, ongelukkige, heeft het ge beurde van zooeven u dan nog de oogen niet geopend, was dat dan nog niet vol doende om u te toonen, dat gij aan den rand van eenen afgrond staat Helaas Pas op, Olivier, wanneer gij binnen drie dagen Frankrijk niet hebt verlaten voor eene reis van minstens zes maanden, dan zult gij er later berouw over hebben, dat zeg ik u. Met hoogrood gelaat stamelde Olivier nauw hoorbaar Waarom Jacques zag zijnen broeder strak aan, haalde zijne schouders op en bepaalde er zich bij, te z-ggen, terwijl hij met snelle ren stap voortging kom mee. Sorandal ging intusschen met langzame siappen den salon op en neer, terwijl hij dacht De administratie der Godshuizen, om zich te rechtvaardigen, schrijft aan de vrijdenkersgazetten, dat het op aandrin gen eener meid was dat de kinderen neêr knielden en dat deze meid aanstonds bui ten vloog. Hadde deze meid de kinderen doen spotten bij het voorbijgaan des priesters, voorzeker zou zij bevordering gekregen hebben. Hierdoor ziet men eens te meer wat de liberalen door onzijdigheid verstaan. In zitting van 8 Mei heeft onze jeugdige Volksvertegenwoordiger, M. Pieraert, eene redevoering uitgesproken over het zoo gewichtig vraagpunt van de vergoe ding der ongevallen bij het werk. Onze geachte lezers zullen met ge noegen de weldoordachte en gegronde opmerkingen lezen, welke wij hier laten volgen volgens 't beknopt verslag: De heer Pieraert. Ik zal voor het ontwerp der Regeering stemmen, voor zooveel het de verzekering vrij laat. Ik ben tegen verplichting voor den landbouw en kan ze evenmin aannemen voor de nijverheid. De heer Cousot wil maar ver plichting wanneer men ze toepast op den landbouw, doch ik wil voor beiden geene verplichting. Niet zonder reden komt onze Vlaamsche bevolking op tegen allen dwang. Zij is te verstandig om zich niet vrij te verzekeren, van 't oogenblik dat zij de wet in werking zal zien en hare goede uitslagen waarnemen. Voor de nijverheid is de zaak nagenoeg opgelost zonder wet alle of schier alle patroons in groote of kleine nijverheids centrums zijn verzekerd hier en daar enkele kleine ambachtsbazen verkeeren niet in de vereischte voorwaarden doch voor hen wordt in Duitschland eene uit zondering gemaakt, zooals de geleerde verslaggever bewees. Herhaaldelijk was er spraak van de on vermogenden, doch naar mijn bescheiden oordeel hebben juist zij er het meest belang bij zich te verzekeren en dat zullen zij vrijwillig doen. Door een amendement wordt voorge steld de wet uit te breiden tot de beroeps ziekten. Dat keur ik goed wanneer men daarbij voegt de beroepsziekten veroor zaakt door den arbeid in de fabrieken van ongezonde produkten daardoor ver sta ik, de phosphorziekte, zoowel onder acuten- als chronischen vorm, in de steks- kensfabrieken, de loodziekte in de fabrie ken waar produkten worden vervaardigd waarvan lood het hoofdzakelijk bestand deel uitmaakt. De wezenlijke slachtoffers van den arbeid, die ongelukkigen welke, volgens het laatste koninklijk besluit, buiten de fabriek dienen gesloten, zou men zonder vergoeding kunnen wegsturen er zou geen grooter onrecht kunnen bestaan Wij moeten haast maken, er moet gehandeld worden. Dorgeur trad op hem toe en stootte hem aan Hoor eens. Welnu Vindt gij ook niet, ging de oud zeekapitein voort, dat er iets zonderlings is gebeurd -Ja. Gisèle heeft mij verbaasd. Men zou zeggen, dat er iets in den geest van het arme kind ontwaakt is. Wanneer zij nu toch eens in staat was, genegenheid voor iemand op te vatten Verwonderd vroeg Sorandal zich af, waar M. Dorgeur heen wilde en hij mom pelde Wie weet Dorgeur schudde echter met moedeloos gelaat het hoofd. En al was het ook zoo, ging hij half tot zichzelve voort, zeker, wanneer Gisèle een trouw en oprecht vriend kon hebben, een beschermer, voor den tijd dat ik er niet meer zijn zal... Hij zuchtte diep en viel zichzelven in de rede Maar wie duivel zou zijn leven aan zulk eene ongelukkige willen verbinden Och kom, dat is toch niet mogelijk. Wij zullen er maar niet meer aan denken. Sorandal sloeg hem oplettend gade, hij opende reeds den mond afsof hij spreken Weihoe, een werkman, door verster ving der kaaksbeenderen aangetast, een ouderling die mank gaat, tengevolge van eene aan phosphaatziekte toe te wijten beenbreuk, zouden, volgens de wet, zon der vergoeding op straat worden ge smeten. Dat zijn nochtans wezenlijke ongevallen die, wel is waar, niet zoo spoedig als de gewone ongevallen gebeuren. Onnoodig te zeggen dat ik daaronder niet begrijp de zenuwzwakheid van den werkman die een ongeval heeft bijgewoond, de chro nische ziekte van den machinist waarvan de heer Cousot gesproken heeft. Want dan zouden ook neuralgie en hersenver- koudheid- in een trok der fabriek opge daan, recht op vergoeding hebben dit ware hoogst bespottelijk. Ik zal er niet voor stemmen, noch thans, noch later. Om te sluiten, wensch ik den heer mi nister geluk daar hij voorstelde koste- loozen geneeskundigen en pharmaceu- tischen onderstand te verleenen gedurende zes maanden, ten voordeele der slacht offers van arbeidsongevallen. Kortriik Heilige Haren- II IJ Ks processie. De jaarlijksche Processie ter eere van het Heilig Haar van Onzen Heer Jesus- Christus, die bewaard zijn in Onze Lieve Vrouwkerk te Kortrijk, zal uitgaan, Zon dag, 24 Mei, om 3 1/2 ure namiddag en zal vereerd zijn met de tegenwoordig heidvan zijne Doorluchtige Hoogweerdig- heid Monseigneur Vaa den Branden de Reeth. Die processie is, onder opzicht van de keurigheid en den rijkdom der gewaden en de menigvuldigheid der groepen, eene van de belangrijkste des lands. De prachtige groep van het Lijden van Ons Heere, die verleden jaar uiterst vol en treffend gevonden werd, zal nog maals deel maken van den stoet, en uit ongeveer 100 personen bestaan. De Heilige Harenprocessie is eene godsdienstige feestelijkheid, die eenen zaligen indruk maakt op de geloovigen, en jaarlijks door duizenden vreemdelingen eerbiedig bewonderd wordt. Zij is inge richt door de Confrérie van het H. Haar, om ons Heere te bedanken voor zijn lijden en dood, en om te verkrijgen dat de betrouwen hebbende vereerders van de kostbare Relikwie, welke Ons Lieve Vrouwkerk het geluk heeft te bezitten, zouden gespaard of genezen worden van hersenkoortsen, en van alle hoofdkwalen en haarziekten. Het koninklijk stadsmuziek van Mos- kroen komt de processie opluisteren en zal een godsdienstig stuk uitvoeren binst de benedictie gegtven op het Stadhuis. Onze lezers zullen een uitstapje naar Kortrijk, naar de H. Haarprocessie niet beklagen. wilde, maar hij kwam er van terug en zweeg. Hij dacht Ik kan wel wachten. IX. De eerste overwinning. Sorandal besloot nog acht dagen te wachten. Op het einde van de week kon hij zich voldoende meester wanen van het huis, dat hij sedert eene maand bewoonde. Van Mev. Dorgeur, die reeds overwon nen, ten onder gebracht was, had hij niet den minsten tegenstand te duchten. Wat Dorgeur betreft, hij was geheel in genomen, hij zwoer bij niets meer dan bij zijnen neef Sorandal en eischte van hem de belofte, dat hij hem niet meer zou verlaten. De bedienden zelfs, met het onfeilbaar instinct van ondergeschiktheid, waren vol eerbied en onderdanigheid jegens Soran dal. Als het oogenblik om zijn beslissenden slag te slaan, koos Sorandal den tijd na het souper, toen Mev. Dorgeur reeds naar hare kamer was gegaan en hij met den oud zeekapitein onder vier oogen was. Hij begon, om hem in eêne goede luim te brengen met hem twee partijen piquet te laten winnen. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1903 | | pagina 1