Zondagrust. DE HOP. Van tak op tak. Groene Pie Cath. Werkmanskring. AALST. Allerhande nieuws. BREUKEN Marktprijzen. Van's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag 17 Mei igo3, M. Van Caelenbergh, Leopold- straat. Donderdag 21 Mei, (O. H. Hemel vaart), M. Valckeneer, Esplanade. Al de artikels tot hiertoe in 't Land van Ablst en De Werkman meê- gedeeld, komen tot het besluit Geen rechten of wederkeerige rechten. De gediplomeerde en gebreve'.eerde zee vei aars begrijpen niet dat het eerste deel van hun besluit den hedendaagschen toestand zou behouden, zoo schadelijk voor onze planters. Geen rechten bij den invoer in België zou de overstrooming van Duitsche hop meer en meer doen wassen. In Duitsch- land plukt men jaarlijks duizenden balen hop die niet beter zijn en soms van min dere kwaliteit dan onze hopsoorten. En die Duitsche hop zou vrij onze Belgische eene doodende concurentie blijven aan doen. Wat noodzakelijk is tot heropbeuring van onze hopteelt is een invoerrecht op alle vreemde hop, een recht van 3o fr. de 100 kilogr. ware volgens ons eene aanne melijke zaak. Kon men meer verkrijgen des te beter. Volgens ons is 't van weinig belang voor onze planters dat het Duitsche Kei zerrijk een invoerrecht van fr. 85,00 of 100,00 en meer nog op alle vreemde hop stelle. Laat ons de zaak eens grondig onder zoeken. Wanneer komen de Duitschers hier onze hop, de groene bel alleen bijna, koopen Alleen als 't gewas in hun land mislukt is. Maar betalen de Duitsche kooplieden dan inkomende rechten in hun land Indien onze inlichtingen echt zijn dan antwoorden wij neen. Wat gebeurt er Onze Belgische hop wordt naar Duitschland verzonden in transit,'t is te zeggen, om terug uitge voerd te worden en ze betaalt dan geen invoerrechten. En onze Belgische hop komt in de Duitsche magazijnen, wordt er onder de oogen van tolbeambten vermengd of ge fabriceerd met Duitsche hop, in balen ge stoken met een Duitsch merk. Kant is klaar en alles wordt naarBelgie terug ge zonden en hier is de invoer vrij. Onzes dunkens, raakt het ons weinig moest Duitschland nog grootere invoer rechten op de hop heffen. De Duitsche brouwers kunnen immers onze Belgische hop goed missen. Wat wij noodig hebben is een invoer recht op vreemde hop en een recht van 3o fr. de roo kilogr. ware, wij herhalen het, eene aannemelijke zaak. Dit recht ware voor de brouwerij ook aannemelijk. Hoeveel zijn eronder de 2587 brouwers den vrijen invoer vragende, die uitsluiten lijk met Duitsche hop van eerste kwaliteit brouwen Alleen zij die namaaksels van Duitsche bieren brouwen en deze zijn in klein ge tal. Vele brouwers gebruiken van tijd tot tijd Duitsche hop van kwaliteit niet beter en veel al gemeener dan onze Aalstersche en Poperingsche. Maar zie men brouwt met Duitsche hop en dan is 't bier goed... als 't goed is... Vrij handel ware fopperij een matig invoerrecht ziedaar wat wij noodig heb ben opdat de Duitschers met hunne hop van mindere kwaliteit onze planters geene doodende concurrentie zouden komen aandoen. Wij hopen dat wij het verkrij gen zullen, niet door groen gediplomeerd gezeever maar door een overtuigend aan dringen daar waar 't behoort. Het verslag van den heer Baudouin, libe ralen Volksvertegenwoordiger van Leu ven, in naam der Commissie van nijver heid, besluit tot het verwerpen der invoer rechten op vreemde hop. Het besluit tot verwerpen werd genomen met 7 stemmen en 1 onthouding geen enkele stem voor dus. De heer Baudouin dringt aan op de veredeling der hopplant in België en spoort de Regeering aan alle pogingen om dat doel te bereiken krachtdadig te ondersteunen. Reeds is er veel gedaan tot veredeling der hopplant enz. ook de Hopcommis- sie van Aalst ziet hare werkzaamheden met goede vruchten bekroond. De beste soorten worden reeds op vele plaatsen geteeld, de pluk laat in 't alge meen wrinig te wenschen over, maar in het drogen nog geene merkelijke ver betering. Onder 't opzicht van drogen laat onze hop in 't algemeen genomen veel te wenschen. Dit slecht drogen is oorzaak dat onze Aalstersche hop slechts tegen verminderde prijs en dan nog met veel moeite in Engeland gewild wordt. Waarom niet beter gedroogd, de toe komst hangt er grootendeels van af Eens riepen wij de aandacht in op het onvolledig drogen der hop en dadelijk sprong de gediplomeerde en gebrevet teerde zeeveraar van Chipka er tusschen hij bazuinde uit dat wij onze landbouwers uitscholden voor lieden die geen verstand hebben van hopte teelen.enz. enz. En eenige maanden later riep de groene zeeveraar zelf de aandacht der planters in op 't slecht drogen en spoorde hen aan hunne hop zoo te verzorgen dat ze, onder dat opzicht, niets zou te wenschen over laten vermeerdering van prijs zou hunne belooning wezen. Dat komt er van als men altijd zonder omzien voortzeevert en de pretentie heeft van alles best te weten en aan iedereen de les te mogen voorspellen. |y UI.! VERKEMEN dat er eene Tentoonstelling van Schilde rijen, werken van MM. Leo Spanoghe, te Dendermonde, Franz Callebaut en Willem Van Muylem te Aalst, zal plaats hebben in de Militiezaal ten Stadhuize, van 24 Mei tot 1 Juni 1903, toegankelijk van 10 ure 's morgens tot 5 ure namiddag. VRIJE INGANC. Zondagrust. Citoyen Vandervelde heeft in een interview zijne gedachten omtrent de zondagrust uiteengezet en zegde Wij willen niet hooren van de oplos sing der liberalen, 'tis te zeggen deweke- lijksche rust, naar willekeur op dezen of genn dag bepaald. Een dag op zeven, maar onbepaald welken dag, schijnt onvoldoende bevredi ging te geven aan eischen, die ik als zeer gerechtigd beschouw want, als wij vra gen dat de mensch een dag op zeven moge rusten, dan is dit niet om hem zijne krachten te laten herwinnen, maar omdat hij dien dag kunne genieten van 't fami lieleven en politieke bedrijvigheid zijner medeburgers. Welnu, om van het familieleven te kunnen genieten moet deze wekelijksche rustdag, voor zooveel mogelijk, dezelfde wezen. Het is onaannemelijk dat men, in ééne familie, de eene op de dinsdagen, de an dere op de donderdagen, een derde op de zaterdagen zie rust nemen. Welnu, die rustdag moet noodzakelijk die dag wezen, welke door eeuwenoude tradities, reeds de rustdag is van een zeer groot deel r de zondag. Citoyen Vandervelde helde over naar het Duitsche stelsel het Engelsche stel sel van zondagrust te streng en te verve lend zijnde zegde dat zijne partij eene werkzame propagandc zal maken en hare hulp zal bieden aan den Bond voor de Zondagrust, ten einde gezamenlijk te werken voor het gemeenschappelijk doel. Deze inletvieuw doet de Etoilb veront waardigd opspringen en uitroepen de liberalen zien nu wat het anti-clericalism der roode groote lamas beteekent Zelfs ziet de Etoile in dit interview eene reden voor de liberalen, om geen cartel te sluiten met de socialisten, die vermomde clericalen. 't Scheelt niet veel of het blad noemt citoyen Vandervelde een eerwaarden pater, d Indien nog iets de vijandelijkheid van de liberalen tegen alle volkseischen moest doen uitschijnen, dan is het deze houding. Alleen omd*t de zondag in hunne oogen eene clericale kleur heeft, zijn zij er tegen en komen ze met een stelsel van wekelijk sche rust voor den dag, dat ieder verstan dig mensch moet doen schokschouderen. TTpplrppp tusschen AALST- V Cl HCCI MOORSEL en OP- WYCK. Volkskamer. Zitting van 7 Mei. Vraag door den heer baron Leo Bethune: Vóór verscheidene maanden stelde ik aan den heer minister eene afvaardiging voor van de gemeente Moorseldeze vroeg gemakkelijkere betrekkingen met Aalst, namelijk door het gebruiken van het materieel van den trein n' 476 zoo dat men uit Aalst omstreeks den middag zou vertrekken om te Opwijck omtrent 12 1/2 uur aan te komen en te Aalst terug te zijn omtrent 14 uur. Ik wensch te weten hoe het met die zaak gelegen is Antwoord des heeren Minister in zitting van 12 Mei. Den heer Liebaert, minister van spoorwegen, posterijen en telegrafen. Daarover zal eerlang eene beslissing wor den genomen. Wat vrijheid is 'k Zal u dat be wijzen met een voorbeeld Mijnheer Xis vrijmetselaar 1 dat is zijne zaak, hij is vrij te denken en te han delen zooals hij het verstaat Ik ben catholiek dat is mijne zaak, ik ben vrij mijne catholiekegrondbeginselen te verdedigen zooveel het in mijne macht is Die van een ander gedacht is mag dat ook doen, dat is hem vrij. Maar niet tegenstaande dat verschil van denk en handelwijze, behouden wij toch dezelfde rechten en plichten als burger. Noch den eenen noch den anderen, bezit het recht hen wederzijdsch in hunne denk- en han delwijze te hinderen en nog veel min te vervolgen. Dat is vrijheid I dat is ge lijkheid dat is broederlijkheid Ver staan de Fransche vrijmetselaars aldus de vrijheid, de gelijkheid, de broederlijk heid Neen II zij verjagen hunne mede broeders I Zij hinderen hen in het uitoe fenen en het vervullen van hunne zending en van hunne plichten als priesters en kloosterlingen, niettegenstaande zij zoo wel Fransche burgers zijn als de vrijmet selaars Is dat vrijheid Is dat gelijk heid Is dat broederlijkheid Neen niet waar beste lezers I De vrijmetselaers verstaan maar de vrijheid voor hen ALLÉÉN, en houden geene rekening van anders denkenden. On-en bijgeloof. De protestanten kunnen maar niet verstaan, dat wij ons betrouwen op O.-L.-Vrouw stellen en gelooven aan de wonderen die God door de voorspraak zijner Moeder te Lourdes en elders verricht. Nu is in Saksen eene opstoopentrek- kerij ontdekt die bewijst hoe onnoozel degenen zijn die met de mirakels spotten. Een vrouwelijk medium leidde er honderden snullen bij den neus en perste op honderd verschillige manieren hun geld af. Aan de kracht van de Koningin des Hemels gelooven die lieden niet, maar van een paar stoute wijven laten zij zich wijs maken dat de kiekens hooi eten. Mollenvangst. Sedert etnigen tijd is in ons land een ni^.we handel ont staan, namelijk in mollen. Deze dieren worden thans in groot aan tal gevangen en naar de stad gebracht. Men weet dat de zwarte wroeters een zeer prachtig vel hebben, dat thans zeer gezocht wordt om er pelswerk van te ma ken. De molien werden tien centiemen per stuk betaald gewoonlijk betaalt de land bouwer ook tien centiemen per gevangen mol. Met het ontstaan van dezen nieuwen handel, mag men zich afvragen of de landbouwers wel weten dat de mol meer voor- dan nadeel doet aan den landbouw. De mol, immers, verslindt dagelijks eene hoeveelheid aardwormen, pieren en andere schadelijke dieren, die op drie maal zijn eigen gewicht geschat wordt. Een die 't spelleken beu is. Fer dinand Baudoux, die eenen tijd lang socialistisch gemeenteraadslid ttCarnières was, komt uit de socialistische partij ge bannen te worden. Hoort wat hij op deze uitsluiting te antwoorden weet Uwe partij zegt hij, wordt door geen enkel redeneerend werkman nog ernstig opgenomen. Ik verliet het socialismus, het niet meer kunnende aanzien, hoe sommige eenvoudigen door dien ronkenden titel Werkliedenpartij om den tuin worden geleid. Ik herneem mijne vrijheid, welke langen tijd verdrukt werd onder het schandelijkste slavenjuk dat ooit eene partij zijne aanklevers oplegde. Ik verafschuw uwe gelijkheid die de gelijkheid is in den róód voor de kleinen, en de gelijkheid in het najagen der plaats- kens bij de hoofden Ik verafschuw uwe broederlijkheid die de verslaving is van alle onafhanke lijkheid, en ben gelukkig eindelijk bevon den te hebben, dat het socialisme de ergste der dwingelandijen is. Dat is ten minste een die met kennis van zaken spreekt en den socialistischen draak van nabij leerde kennen. De Paus en zijne macht. «De Paus, zoo lezen wij in La Chronique, was nooit machtiger dan thans. Hij is eene zedelijke macht, hij beheerscht de wereld veel beter dan indien hij een leger ter zijner beschikking had. En zeggen dat sinds dag en jaar de begrafenis van 't Pausdom wordt aange kondigd Eilaas in de kisten die men voor het Pausdom gereed zet, worden dagelijks de vijanden der Kerk begraven. Een nieuwe aardappel. De ideaal- aardappel is d< ze waarover de heer E. Ileckel, leeraar aan de fakulteit van we tenschappen te Marseile en bestuurder van het Koloniaal-Instituut dezer stad, belangrijke inlichtingen geeft. Deze nieuwe aardappel Solanum Com- mersoni genaamd, is herkomstig uit Uruguay. Hij kan gekweekt worden in lage en moerassige landen, is niet gevoe lig aan de vorst en ger ft achtereenvolgens verschillige oogsten, zonder te moeten herplant worden. De deelen der plant welke boven de aarde staan zijn eetbaar als groente. Ein delijk, de bloemen der plant hebben eenen uitmuntenden geur, gelijkend aan dien der jasmijnen. Ongelukkiglijk is de knol der vrucht wat bitter. België's handel. Voor de vier eer ste maanden van igo3 bedroeg de invoer 5,078.268,168 kilos ter waarde van frs. 780,884,000 tegen in 1902, 4,352,966,273 kil. ter waarde van 738,626,000 fr. zijn de, voor 1903, eene vermeerdering van 725,301.895 kil. of 17%, en 42,258,000 fr. of 6 °/0. Uitvoer voor de vier eerste maanden van i8o3 4,594,936.044 kilos ter waar de van 616,273,000 fr. tegen, in 1902, 4,3o7,5o5,362 kilos ter waarde van frs. 568.667,000, zijnde, voor igo3, eene ver meerdering van 287,430,683 kil. of 7 en 47,606,000 frs. of 8%. De geheven tolrechten bedroegen frs. 17,246,471, tegen 16,548,660 fr. verleden jaar, zijnde eene vermeerdering van frs. 697,811 fr. of 4 °/0. De scheepvaartbeweging in al de ha vens van België bedroeg voor de 4 eerste maanden 2836 schepen met 3,443,323 ton, tegen 2759 schepen met 3,i58,oi5 ton verleden jaar, zijnde voor igo3. eene vermeerdering van 77 schepen en 285,3o8 ton. HERZELE. Het groot vlaggefeest, welk verleden jaar gesteld was op 2in September, doch moest verschoven wor den ter oorzaak der dood van H. M. de Koningin,zal nu plaats hebben op zondag 24 Mei aanstaande. Het Vaandel, gift van Z. M. de Koning, zal aan de Oud-Wa penbroeders overhandigd worden door zijnen afgezant, den heer Colonel de Bray bevelhebber van het 2d* Linie-Regiment, vergezeld van zijne Staf-Officieren en af- vaardingen der Regimenten van het gar nizoen van Gert. Het getal der deelne mende maatschappijen is nog grooter dan verleden jaar al de sociëteiten van uren in 't ronde, vele van Gent, Brussel, enz. hebben hare bijtreding gezonden. Een speciale trein zal na den middag uit Gent-Zuid vertrekken, met stilstand te Scheldewindeke en Sottegem, en terug- keeren tegen 8 ure 's avonds. De 0 Gentsche Turnvereeniging zal zeer belangrijke oefeningen uitvoeren, en een luisterrijk concert zal plaats grijpen. De vreemde maatschappijm welke er deel aannemen, zijn gerangschikt onder de beste de Provincie. Toekomende zondag zullen wij het omstandig programma van het feest mededeelen, benevens het puike repertorium van het concert, waaruit men zal zien dat het den 24n Mei de moeite weerdzal zijn van naar Herzele te trekken. raar rfiaar ook soms uitspuwer van helsche schelmerijen. Zoo spuwde hij in 't Land van Aelst van i5 Maart lest uit Twee Woeste Onderpastoois uit St- Martinus zegden Komt er min volk i) in ons Kerk, 't zal er min stinken. Zulke lastering kan alleen door een helsche geest ingeblazen worden. En dan is Groene Pie verwonderd dat wij, Catholieken, slechts verachting over hebben voor de helsche groene krawat- ten... Tegenstrijdigheden. In de maand April zegde gezel Anseele in de Kamer Het zijn de buitensporigheden der klerikalen, die den vooruitgang van het socialism in Vlaanderen begunstigen. De Etoilb belge, van haren kant, schreef in haar nummer van 16 April Dank aan de buitensporigheden der klerikalen werven de socialisten volgelin gen aan onder het deel der bevolking dat niet meer onder de roede der Kerk ligt. n Dat zou men nog met elkander kunnen overeenbrengen, maar wat moet men dan denken van het volgende, dat gezel Paul sen schreef in le Peuple, van 7 Mei Indien de meest nijvere Vlaamsche streken zoo langzaam ontwaken op den oproep van het socialism, 't is aan het godsdienstig fanatism dat het moet toege schreven worden De buitensporigheden der klerikalen en het godsdienstig fanatism dat zal wel hetzelfde zijn, denken wij. Welnu diezelfde buitensporigheden, en datzelfde fanatisme, volgens Anseele en de Etoile oorzaken van den vooruitgang van het socialism, zijn, volgens le Peuple, hin derpalen welke dien vooruitgang in den weg staan. Wie van de drie heeft er nu gelijk Pilatus opgelaten Het wetsont werp betrekkelijk de gemeentekiezingen door Pilatus aangeboden, komt door de zes secties der Volkskamer verworpen te worden. Het contingent voor igo3 is als volgt verdeeld onder de verschillige wapens De 14 regimenten voetvolk, de drie regimenten jagers en het regiment grena diers elk 465 man en het regiment cara- biniers 622 te samen 8992 man voetvolk. De 8 regimenten ruiterij elk i65 man samen i320. De veldartillerie, vier regimenten, in 't geheel io3o man de vestingaitillerie 1276 man, waarvan 688 voor Antwerpen, 331 voor Luik en 252 voor Namen te samen 2316 man voor de artillerie. De trein krijgt 70 man, de genie 5u6 en het bestuurbataljon 76. Per provincie is het contingent ver deeld als volgtAntwerpen, i5g8 Bra bant, 2433 West-Vlaanderen, 1621 Oost-Vlaanderen, 2045 Luik, 1622 Hencgauw, 2362 Limburg, 495 Lu xemburg, 433 en Namen 691 manschap pen. Itechtei'lijke kronijk. Doodslag te Erpe. Zekere Leo Lievens was op zondag 3i Augustus naar Erpe gegaan. Rond 7 ure 's avonds, trad hij, in het naar huis keeren, de herberg binnen van Louis Schollaert. Weinige stonden later kwamen daar ook de ge- naamden Vaerman, Van Cauter en De Smet. Deze drie zochten twist tegen Lie vens waarop vrouw Schollaert dezen laat ste in eene kamer deed gaan. De woes- taards haalden hem evenwel uit deze plaats. De herbergierster ried Lievens toen aan, naar huis te gaan. Ze sloot de deur en plaatste er zich voor. De drie kerels rukten echter de vrouw weg, liepen Lievens achterna en haalden hem weldra in. Van Cauter gaf zijn mes aan Vaerman en deze laatste bracht er Lievens eenen steek mede toe. Weinige oogenblikken later blies het slachtoffer den laatsten adem uit. Vaerman werd te Dendermonde verwe zen tot 5 jaar en Van Cauter tot 3 jaar gevangenis. De Smet werd vrijgesproken. Vader Lievens werd eene schaêvergoeding toe gekend van 3ooo fr. De zaak kwam Woensdag voor het Be roepshof, dat het vonnis van Dendermon de bekrachtigde. Beschermingafeest van den H. Jozef MUZIEKAAL AVONDFEEST, om 5 '/2 «ren. door de Koninklijke Maat schappij van Harmonie van Moorsel. Programma der uit te voeren stukken i° Retour de Péking marche pr Tomaux. a0 Le Moulin du Hameau ouv. pr Mestdag. 30 Fantaisie sur Guillaume Tell pr Rossini. 40 Duo voor kleine Fluit en kleine Klarinet G. Pape. 5° Brokken uit Iwein van Aalst G. Pape. 6» Les Perles, suite de valse Labitzky. P.nnPPpt Programma van 't Con- UUllLCIb. cert we,k za, gegeven wor. den, op Donderdag 21 Mei igo3, om 8 urcn 's avonds, door de Koninklijke Harmonie, onder het bestuur van Mr L. Walpot, op het Kiosk, ter Groote Markt, alhier i° LeConscrit, Marche Militaire, Volant. 2° Ouverture de Guill. Tell, Rossini. 3° Coppélia, Mosaïque, L. Deliber. 4°.Ballet-Fantaisie, L. Montagne. Ia. Entrée des groupes. b. Danse des lAlmées. c. Valse des Sylphes. d. Sor- (tie des groupes. 5° Le Moulin de la forét-noire (Idylle), Eilenbkrg. o Creemboter. Markt van Zaterdag 16 Mei igo3 i55 Kilogrammen ter maikt. Prijs f: 2,70 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wei den 430 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 3440 kilos. Te verkrijgen ten burcele van Den Denderbode, Geillustreerde Post kaarten, aan fr. 0,20 en fr. o,5o het dozijn. Met de post verzonden, 5 cen tiemen meer. Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter boek- en steendrukkerij van Den Denderbode. UIT HERZELE. De inlichtin gen over de zoogezegde moord te Resse- gem zijn buitengewoon overdreven. Ziehier wat er eigenlijk gebeurd is. Den Zondag 3 Mei 11. keerden Victor Badisco en zijn makker Jules Van der Zwalmen, beiden wonende te Herzele rond 9 uren 's avonds van Ressegem huiswaarts. Aan het park van het Kasteel werden zij ach tervolgd en ingehaald door zes jongelin gen dezer laatste gemeente. Van der Zwalmen zette het op een loopen, terwijl Badisco, zeggende niets misdaan te heb ben op zijn gemak voortging. Niettemin kreeg hij twee steken, eene in de bil en eene in de zijde. Na hun laffaardswerk verricht te hebben namen de aanranders de vlucht. Het slachtoffer zette dan zijnen weg voort en deed zich onder- wege door eenen geneesheer verzorgen. Dinsdag is het parket van Oudenaerde ter plaatse gekomen gevolgd van vijf jongelingen van Ressegem als vermoede lijke daders aangewezen. Na confrontatie met den gestokene werden er twee aange houden en in het gevang opgesloten. Woensdag zijn beiden naar Audenaerde gevoerd. Verleden Dinsdag zijn er wederom vier jongelingen voor den Onderzoeksrechter verschenen. Badisco is reeds zoo goed als hersteld. Liefdekwestie is hier wederom de oorzaak dat verschillige huisgezinnen in droefheid gedompeld zijn. De vrouw Van den Bogaerde van Schoonaerde, die haar kind van eenige maanden de keel afsneed, in eenen aanval van waanzin, is definitief door de wets- doktoren onverantwoordelijk verklaard en opgesloten in hec zinneloozengesticht van Lede. vJ biedt kosteloos üw Af» -'i •i:>n alle.! dia door eene huidziekte zij non- gedaan dauwworm, uczéma, puistjes, j uk.n. cn.'thrcnucha bronchi-1 bcwv.t .'iij-en blaas ziekten eu rlmmatism een onfeilbaar middel om zich spoedig t.e genezen, zoonis hij zelf zich ten volle heeft genezen en nadat hij vruchte loos alle a an geprezen 0 midde len had beproefd. Dit aanbod, waarvan men de menschlie- vende strekking moet loven, is het gevolg van eenen wensch. Schrijven per brief of postkaart aan M. 1KCENT, 8, place Victor- Hugo, te Grenoble (Frankrijk), die gratis en franco per keeren- de post zal antwoorden en de verlangde inlichtingen geven. Een vreeselijk onweer heeft Maan dag namiddag in de grensplaats Mous- cron en omtrek gewoed. Het veroorzaakte talrijke ongelukken. De bliksem viel op verscheidene plaatsen. In eene herberg werden de spiegels stuk geslagen in de fabriek Van Ouiryve werden twee werklieden gekwetsten brand, ontstond in eene hoeve. Te Rollegem werd een kind, Alida Van der Linden, gedood en twee huizen door den bliksem in brand gestoken. Rond 3 ure was de kleine Alida het venster eener kamer gaan sluiten. Op hetzelfde oogenblik werd zij door eene bliksemstraal getroffen. Zij slaakte een gil, die door de moeder werd gehoord. Deze snelde toe, maar moest zich spoedig niet hare dochter vei wijderen, want het huis, dat met strooi was gedekt, was aan 't branden. De kleine Alida bezweek in de armen harer moeder. Intusschen nam het vuur eene groote uitbreiding, zoodat de tweewoonst weldra in een vuurgloed herschapen was. Slecht een deel der meu belen kon gered worden. Enkel de muren staan nog recht. Het lijkje der kleine Alida werd over gebracht naar de herberg In den Congo, gehouden door Constant Lepoutre. De familiën Van der Linden-Dubuns en Baert-Adeyns zijn erg te beklagen. Niets vah hun huisraad was verzekerd. Het onweer hing 's namiddags rond 3 ure over Robaais en omstreken. De blik sem is gevallen op de woning van M. Edward Glorieux, boulevard de Metz, cour Willem. 7. Verscheidene pannen werden afgerukt en de schouw gekloven. Mad. Glorieux voelde een hevigen schok. Haar kind, dat te slapen lag in eene kamer van 't le verdiep, bleef ongedeerd. Te Toerkonje' viel de bliksem op het huis van Mad. Wed. Paris, rue de la Martière, 209. Een aantal plannen wer den afgerukt en vielen op eene verandah. Nabij Duysburgs, onder Tervueren, was een landbouwer met zijne drie kinde ren op het veld aan 't zaaien. Eensklaps deed een geweldige donder slag zich hooren en de vier menschen werden ten gronde geworden. De vader bleef dood liggen. Van twee kinderen waren de kleeren verbrand en de lichamen met zwarte plekken overdekt. Eene melkboerin van Beau Vallon, zag terwijl zij haren hond losmaakte, het beest voor hare oogen dood bliksemen. Overal hebben de telegraaf-en telefoon toestellen geleden. L:<ndbouwerB. Tegen den afloop der kalveren en kachtels, wij kunnen u niet genoeg zeggen het Ameri- kaansche poeder Depratere te gebrui ken Deze remedie geneest volkomenlijk in eenige uren en kost maar een frank de doos. Te bekomen in alle apotheken en le Aalst, apotheken Callebaut en De Valckeneer. Cite des valeurs en banque (Journal Quotidien). L'intermédiaire le plus rapide et le plus économique pour l'achat ou la vente des valeurs non cotées. Abonn* 10 fr. par an. Essai un mois 1 fr. N° specimen sur demande. Adresse 44, rue des Chartreux, Bruxelles. Téléphone 1962. BURGERLIJKE STAND DER STAD AELST. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 11 Vrouwelijk idem i3 huwelijken. C. Luycx. tabakb. met A. Keymeulen, z. b. F. Bicquè, tw. met C. Parewyck, tw. F. Redant, metser, met M. Meert, landb: J. Meersman, schrijnw. met A. Persoons, kleerm. A. Bekaert, smid, met V. De Munck, z.b.A. Bollen, han- delsr. met L. Vnn den Bossche, kleerm. OVERLIJDEN!. C. Van Droogenbroeck, z. b. 68 j. Lange Zoutstr. M. Van de Perre, we Wauters, z. b. 78 j. Leopoldstr. P. Schollaert, wever, 63 j. St-Camielstr. P. Kieckens, m. Van der Vorst, landb. 43 j. Botermelkstr. J. Verhoeven, vr. Fovel, z. b. 37 j. Nieuwstr.J. Kinder mans, vr. Van der Eist, z.b. 78 j. Keizer- str. S. Huylenbroeck, vr. Schockaert, landb. 67 j. Breedestr. Heelkundig Gesticht, Boelaere 81 E E C L O O Bediend door de Zusters van den H. Philippus-Nérius Alle slach van Operatiën,speciaal het radicale genezen van BREU- KEN op eenige dagen tijds. Handelend Geneesheer, Dor H" LOWIE. Te Raadplegen Des Zondags- en Dinsdagsmorgens van 8 tot 10 uur. Donderdags tot des middags. Troost aan de maaglijders De mnagkruiden Van Croinbrugghe genezen alle maagziekten 2 fr. de doos. Voor Aalst Apotheek De Valckeneer. Zaterdag 16 Mei igo3. Tarwe fr. 17,00 a 18,00 Masteluin Rogge Garst Haver per 100 kil. 00,00 a 00,00 i3,oo a 14,00 00,00 a 00,00 17,00 a 18,00 Aardappelen de 100 kil. 12,00 a t3,oo Boter per 3 kil. 6,75 a 7,83 Eiers de 25 1,53 a 1,63 Viggenen, per koppel 5o,oo a 60,00 Vlas, de 3 kil. 2,70 a 3,3o Ajuin, de 100 kil. volg kw, 4.00 a 5,00 POPERINGE. Hop fr. 76 a 00. ANTWERPEN, i5 Mei. Ziehier de prijzen der granen op de markt in het Bolleken gehouden Tarwe per 100kil.fr. 16,00 a 16,25 Rogge 14,25 a 14,50 Wintergerst 00,00 a 00,00 Zomergarst 16,25 a 16,5o Haver i5,5o a i5,75 Boekweit 00,00 a oo.oo Boonen 00,00 a 00,00 Bitterpeën 19,5o a 20,00 De kuipboter werd hede n morgend ter markt per kilogr. verkocht, aan de prij zen van fr. 2,90 a 0,00. De ponden of halve kilogr. betaalde men volgens kwaliteit fr. 1,40 a i,5o. De aardappelen werden per zak ver kocht aan fr. 13,00 tot 14,00. De eieren betaalde men per 25 stuks fr. 1,90 a 2.00 GENT i5 Mei. Tarwe, per 100 kilos fr. 16,00 a i6,25 Rogge i3,oo a i3,5o Haver 16,5o a 16,75 Garst 16,00 a 16,5o Boter per kilo 2,70 a 2,90 Eiers per 25 1,70 a 1,80 VEEMARKTEN, GENT i5 Mei. Getal tekoop gestelde hoorenbeesten 597 Melkkoeien 35 Vette koeien 106 Groote ossen 5 Stieren 77 Jonge ossen 60 Magere beesten i83 Vaarzen 68 Schapen 10 Varkens 296 Lammeren 0 Loopers 4 Kalveren 94 Viggens 5oi Stieren ie kw. 0,90 2"kw. 0,80 2®kw. 0,70 Koeien o,85 0,76 0,70 Vaarzen 0,70 o,65 0,60 Ossen 0,90 o,55 0,80 Varkens 1,20 1,10 0,00 Kalveren i,35 1,20 0,00 CUREGHEM-ANDERL. 14 Mei Ter veemarkt werden te koop gesteld: 456 Ossen, 238 Stieren,Koeien en Veerzeni425 Men betaalde per kilogram op voet Ossen 0,86 a 0.98, Stieren 0,76 a 0,88, Koeien en Veerzen 0,76 a 0,88. Kalverenmerkt Ter merkt gebracht en te koop gesteld 921 Prijs per kilogr. fr. 0,92 a 1,15. BRUSSEL i5 Mei. Kalverenm. Getal te koop gesteld 225. Prijs per kilog. op voet fr. 0,92 a i,x5. Huidenmarkt Ossen o,85 a 0,95, Stieren 0,70 a 0,75, Koeien en Veerzen 0,80 a o,85, Kalveren i,3o a 1,40.

De Denderbode | 1903 | | pagina 2