Van tak op tak. De Zilveren Jubelfeest Cath. Werkmanskring. Zondagrust. Allerhande nieuws. AALST. Rechtbank van Dendermonde. EERROOVERI J. Dijnsdag en woensdag dezer week is de zaak ter Rechtbank van Dendermonde opgeroepen tegen 3 betichten wegens eerrooverij ten opzichte van den héér Charles De Vis, Luitenant-Kolonel en Provinciaal Raadslid te Aalst. Na M. De Vis en de voornaamste ge tuigen aanhoord te hebben, hebben de 2 advokaten der betichten, hunne pleitrede begonnen met te zeggen dat M. De Vis alom bekend is als een voorbeeldig huis vader, dat alle de uitgestrooide geruchten valsch zijn, dat de 3 betichten alhoewel zij weten plichtig te zijn, slechts voortge zegd hebben wat zij gehoord hadden van indere en bijgevolg onvoorzichtig geweest zijn, dat die valsclie aantijgingen door duizendenen duizenden monden verspreid zijn geweest niet alleenlijk in de stad maar in een groot getal gemeenten alwaar M. De Vis zeer wel gekend is en bijgevolg de eenigste plichtige niet zijn, dat het jammer is dat het parket niet kunnen opsporen heeft de eerste eerroov.rs en schelmen die de schuld zijn dat die voor beeldige man werd besmeurd. Na de pleitreden der 2 advocaten die de betichten poogden te verontschuldigen is het Openbaar Ministerie recht gestaan en verklaarde dat men hier staat voor 3 betichten die in openbare plaatsen den heer De Vis beleedigd en geeerroofd heb ben, dat M.De Vis zich boven die valsche geruchten mag stellen en zijn hoofd mag verheffen, dat hij gekend is als een voor beeldig en deftig man. dat de Rechtbank M. De Vis kent, dat het spijtig is dat er niet e: nige dozijnen plichtigen voor de Rechtbank staan om rekening te geven over hunne lastertaal en eerrooverij, dat het misschien waar is dat ondanks een streng en langdurig onderzoek in deze zaak het Gerecht de eerste eerroovers en schelmen niet kan aan de schandpaal nagelen, nochtans dat de 3 betichten plichtig zijn die lastertaal te hebben voort gezet en bijge volg moeten gestraft worden. Rond 4 1/2 uren deed de Rechtbank de volgende uifepraak Marie De Smet, kleermaakster, Hovenierstraat, i5 frank boet en 1/7 inde koster.. Henri De Schryver, brouwersgast, Var- kensmarkt, 8 dagen gevang, 26 frank boet of nog 8 dagen gevang en 3/7 in de kosten Jan Baptist Roelandt, bijgenaamd de Zotten Tist Ouden Dendermondschen Steenweg, 8 dagen gevang, 26 frank boet of ook nog bovendien 8 dagen gevang en 3/7 in de kosten. Al deze straffen zijn niet voorwaarde lijk. X. Z. van onzen achtbaren Senator, den heer Karel VAN VRECKEM zal gevierd worden op Zondag 9 Oogst aanst. te Ninove. De inrichting der feestelijkheden is> op hun verzoek, opgedragen aan de heeren Leden van 't Cantonaal Comiteit van Ninove. Alles laat verhopen dat deze feesten zoo luisterlijk zullen wezen als dezen der Zilveren Jubelfeesten van wijlen den heer Victor Van Wambeke en van onzen zoo verdienst rijken Volksvertegenwoordiger en Staatsminister Woeste. HERZELE. Wij herinneren dat morgen zondag 24 Mei de Vaandelfeest zal plaats hebben. Een Vaandel, gift van Z. M. Leopold II, onzen Koning, zal aan de Maatschappij der Oud-soldaten overhandigd worden door den heer Colo nel de Bray van het 2e linie-regiment ver gezeld van zijne Stafofficieren. Talrijke Maatschappijen, 43, zullen aan 't feest deelnemen. De harmonie-en fanfaarmaat- schappijen zullen een Concert geven ter Dorpplaats. Naar Herzele dus, morgen zondag. Hopkwestie. Een vriend, hopplanter, zegde ons deze Week Denkt jaied Daens dan toch dat wij, menschen van den buiten, bekrompen van geest genoeg zijn, om niet te begrijpen dat we zouden gefopt zijn met het stelsel dat hij verdedigt na melijk, geene rechten of wederkeerige rechten. Geene rechten dan wierd België over stroomd met Duitsche, Boheemsche hop die niet beter en soms gemeiner is dan onze Belgische... Alle redeneerendehop- planters spotten niet weinig met het groene redmiddel van geen rechten. En 't wetsvoorstel door jajed Daens aangeboden, betrekkelijk 't verminderen van 't accijnsrecht op 't brouwen van bier, gaat kreupel, zoo men mij verze kerde en moet als een degensteek in 't water aanzien worden. Men verzekerde ons dit ook en verder vernemen wij dat vele brouwers het af keuren. Maar wat wil men toch 't komt van j3)ed Daens. Al waar hij zijn stempel opslaagt, gaat maljonnig, mank en kreupel 'tkomt van Daens en dan weet men waaraan zich te houden Wat noodzakelijk is. 'tis een gematigd invoerrecht van 3o fr. de 100 kilogr. gelijk de Hopcommissie voorstelt. De landbouwgroep der Kamer ver gaderde Woensdag morg'-nd en hield zich bezig lust de rtchien op de hoppe. De groep kleeft den vrijhandel aan, maar verzoekt <lt regeering met weder- keerigheid te handelen als Duitscnland volhardt in het eischen van een recht van 87,50 mark. De b tournure van het meisje. Een meisje moet leeren Koken N aa ien Bevallig zijn Luiheid vluchten Kleêren herstellen Een geheim bewaren Kousen vermaken De zieken verzorgen Levendig en vroolijkzijn Zorg dragen voor broerke Het werk doen zonder meid Den ouderdom eerbiedigen Kwatongerij vermijden Het huis zindelijk houden Haar karakter bedwingen Zich kleeden zonder modezucht De spinnewebben wegdoen De vreugde van het huis zijn Niet bezwijmen voor eene muis Zich veel oefening verschaffen Andere boeken dan romans lezen Een man huwen voor zijp verdiensten Steun en kracht zijn van haren echtgenoot Kloeke vrouw zijn in alle omstandiheden Schoenen dragen welke hare voeten niet [kwetsen. Ja, 't zou goed zijn indien onze meisjes op die a tournure een patroon wilden nemen Buitenpolitie. zetten over bandieterijen op den buiten gepleegd, en dit omdat de buitenpolitie onvoldoende is. M. Hellinckx, burge meester van Koekelberg heeft een a ont werp van herinrichting der buitenpolitie in België aan M. den minister van binnenlandsche zaken onderworpen. M. Hellinckx stelt voor dat de veld wachters wier getal onvoldoende is, zou den bijgestaan worden door eene buiten politie, uit wachten samengesteld en dat dezer getal door de bevoegde overheid vast te stellen zou geëvenredigd zijn aan het getal inwoners en de oppervlakte van het gebied der gemeenten. Het aan schaffen dier wachters zou alleenlijk ge schieden t° Tussclien de vrijwilligers die op 18- jarigen ouderdom een kontract aangaan van 5 a 6 jaren in een voetgangerskorps. Na 3 jaren dienst zouden die vrijwilli gers, in beschikbaarheid gesteld zijnde, naar huis kunnen gezonden worden, op voorwaarde van gedurende 3 jaren als buitenwachters te dienen. 2° Tusschen de milicianen, bij voor keur tot noodlijdende of weinig bemid delde familiën behoorende en die na het uitoefenen hunner instructieklassen in een der bovengemelde bijzondere korpsen, na 1 jaar dienst, naar huis zouden kunnen gezonden worden, op voorwaarde van gedurende 3 jaren als buitenwachters te dienen. M. Hellinckx over de geldkwestie spre kende zegt dat men zonder groote uit gaven de wachters goed zou kunnen ver gelden i* Door de bepaalde goedkeuring door de wet van 1875 over de vergelding der milicianen,geweizigd door de wet van 1902. 20 Door de terugbetaling aan de ge meenten gedaan door het ministerie van oorlog. Wij bevelen dit ontwerp aan de com missie der buitenpolitie, die er al ver scheidene onderzocht. En raden haar, wat spoedig aan 't werk te gaan, Aardappelenwijn. - Ziehier eenige inlichtingen over het vervaardigen van dien nieuwen drank Na goed gewasschen te zijn, worden de aardappelen gepletterd in toestellen, zooals men er gebruikt voor den cider. De spijs, die men verkregen heeft wordt geperst, totdat liet nat en de oplosbare stoffen, die den smaak van wijn zouden kunnen veranderen, verdwenen zijn. Men verkrijgt aldus een fijn chemisch aardappelmeel, dat. verscheidene malen gebrand wordt in eenen oven van 140 graden warmte. De stijfsel wordt dan in glucose veranderd. Men ontbindt de glu cose in water en verkrijgt alzoo eene gisting bij middel van uitgekozen gist. M. Nouline cijferde uit dat men een hectoliter van die wijn verkrijgt met 100 kiios aardappelen en 5 kilos mout. Die wijn zou 3 a 4 centiemen den liter kosten. Aanbevolen aan liefhebbers van fijne wijnen. Een reusachtig wicht.Dezer dagen zal een reusachtig wicht aan het genees kundig onderzoek der specialisten van de Faculteit van Berlijn worden aangeboden. Er is spraak van het kind van F. Redmars, bakker te Drievers. Het kind is nog maar 18 maanden oud en is reeds een meter en drie centimeters lang. De omtrek der borstkas meet 90 centimeters. Daar de kleine n 38 kilos weegt, vindt zijne moeder dat hij te zwaar is om hem op haren arm te dragen. Het knaap(je) heeft op zekere oogen- blikken een zoo monsterachtigen honger, dat zijne ouders er te recht over verschrikt zijn. niet minder dan 125 wedstrijden be vatten. Onder de produkten welke in de afdee- ling landbouw zullen tentoon gesteld worden, vermelden wij onder andere boter, kaas, honig, vruchten, groenten, verduurzaamde levensmiddelen,wijn,Iand- bouwtuigen, vetten, voeder voor dieren, enz. Een Belgisch comiteit is gevormd, onder voorzitterschap van M. Maenhaut, volksvertegenwoordiger, voorzitter van den Landbouwersbond van Vlaanderen. Het zal zich verhaasten te antwoorden aan al vragen tot inlichtingen, welke die nen gezonden te worden naar het alge meen secretariaat, La n dbouwershu is, Koornlei, 8, Gent. Zoetenaai. Voor wat de bevolking betreft.| is Zoetenaai de kleinste gemeente van gansch België. Deze t tom-pouce onder de 2609 gemeenten van ons land, ligt in de provincie West Vlaanderen tus schen Veurne en Diksmuide. Het heeft eene bevolking van 25 inwo ners, verdeeld in 5 huizen of familiën. Vijf inwoners zijn kiezer, en daar de Bel gische gemeenteraden uit minstens vijf leden moe en bestaan, maken zij alle vijf noodzakelijk deel van den gemeenteraad en moeten zichzelf kiezen. Gedurende de stemopneming, op den dag der kiezing, zetelen zij alle vijf aan het bureel, bijge staan door twee leden, uit eene naburige gemeente. Zoetenaai was vroeger een moeras dat meermaal door het water der Noordzee overstroomd werd. Nu nog vindt men er geen drinkbaar water. Iteclilerlijke kronijk. Drukpersproces. De rechtbank van Brussel heeft een belangrijke beslissing in zake van dagbladpolemiek. Het blad Le Soir had aan het Journal de Bruxblles een antwoord gestuurd dat geweigerd werd. 't Vonnis zegt dat een blad, door een ander blad aangevallen, 't recht bezit zijn- antwoord, in het aan vallende blad te doen opnemen. Onschuld zegepraalt. Broeder Charles had voor het Assisenhof te An gers te verantwoorden voor feiten van ze- deloozen aard, die hem ten laste gelegd waren. Bij eenparigheid is hij zaterdag vrijgesproken. De vrijmetselaarsloge had alles in 't werk gesteld om eene veroordee ling te bekomen. De uitkooperij is echter te duidelijk bewezen. Zullen de lasteraars nu op 't banksken mogen gaan zitten. Voor onze landbouwers en toe risten. Wij vestigen de aandacht onzers lezers op de internationale tentoon stelling van land- en hofbouwkunde, in Augusti aanstaande ingericht door den Groot Hertogdommejijken Kring van Land- en Hofbouwkunde van het Groot Hertogdom Luxemburg, onder de hooge bescherming van Z. K. H. den Groot Hertog Adolf. Ter dezer gelegenheid zullen verschil- lige bijzondere wedstrijden plaats grijpen en talrijke eerepiijz.n,bestaande in kunst voorwerpen en kostbare me daliën, ter be schikking gesteld worden der Jury. De plaaisen worden kosteloos aan de tentoonstel Iers toegestaan. De tentoonstelling van hovingbouw zal Zondag laatst was het hooggetij in onzen catholieken Werkmanskring. Men vierde het jaarlijksch Patroonfeest. Om 10 uren toog een machtige stoet, vaandels aan 't hoofd naar Sint Martcns- kerk, waar eene plechtige Mis gezongen werd. Na de Mis, gaf M. Baron Bethune, Voorzitter van den Kring, verslag over de werkzaamheden van 't jaar 1902-1903. Met genoegen en fierheid, hoorden wij spreker zeggen dat de Werkmanskring, die het 17® jaar van zijn bestaan voltrekt, bloeiender is dan ooit. Hij telt over de 1700 werkende leden. De afdeelingen van onderlinge Bijstand, Vakvereeni- gingen, Pensioenkas, enz. zijn vol kracht en leven en winnen ieder jaar talrijke leden bij. Des avonds had er een muzikaal feest plaats; voor de leden van den Werkmans kring en hunne familie. De zaal was prop- pens vol. De Koninklijke Harmonie van Moorsel voerde hare prachtigste stukken uit. en deed liet met zwier en geestdrift. Den duo voor klein fluit en clarinet was bijzonder schoon. Ook ontbraken de toe juichingen niet. Wij zeggen de Heeren Muzikanten van Moorsel een hartelijk proficiat zij halen waarlijk eer van zulk Concert. Onze beste gelukwenscheti ook aan den ieverigen en ervaren Bestuurder M. Gustaaf De Pape, die zijn spelers zoo hoog weet op te leiden. Het feest dat wij zondag in den Werk manskring bijgewoond hebben, was op recht aangenaam wij verzoeken het Be stuur ons van tijd tot tijd op een muzika- len avondstond te vergasten. Kerk van 0. L Vrouw Bijstand, (MYLBEKE). Op Zondag 3i Mei (Sinxendag) zal het Broederschap van O. L. Vrouw van Goe den Raad in deze kerk ingericht worden. Om 3 !/a uren, Plechtig Lof en Ser moen door eenen Eerw. Pater Redemp torist. Priesterlijke benoeming Zijne Hoogw. de Bisschop heeft pas toor benoemd te Steenhuyze-Wynhuyze, den Eerw. Heer Van den Bossche, pas toor te Mendonck. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag 24 Mei, M. De Waele, Kerkstraat. Te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode, Geillustreerde Post- kaartenaan fr- 0,20 en fr. o,5o het dozijn. Met de post verzonden, 5 cen tiemen meer. Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter boek- en steendrukkerij van Den Denderbode. Eene Tentoonstelling. Eene Tentoonstelling van Schilde rijen, werken van MM. Leo Spanoghe, te Dendermonde, Franz Callebaut en Wdkun Van Muylem te Aalst, zal plaats hebben in de Militiezaal ten Stadhuize, van 24 Mei tot 1 Juni 1903, toegankelijk van 10 ure 's morgens tot 5 ure namiddag. VRIJE INGANG. AALST, Spoorwegongeval. De trein 3o23 die om g.36 ure uit Brussel vertrekt, was zondag nauwelijks de ijzeren brug nabij de statie overgereden, wanneer eensklaps eene ontriggeling op het spoor plaats had en verscheidene rijtuigen buiten de ijzeren baan wierp. De voorste bagage wagen werd gansch omgekeerd vier andere rijtuigen zijn in de aarde gedron gen tot op de hoogte van de as. De trein was opgepropt met reizigers eenigen ervan hebben lichte kneuzingen bekomen. Slecht eene vrouw, die in be zwijming gevallen was, is naar een huis der Statieplaats overgebracht. De statieoverste, de heer Olivier, bijge staan door zijnen onder-statieoverste, de heer Leo Van Vaerenberg, hebben onmid dellijk de noodige maatregelen genomen tot het vormen van een nieuwen trein en slechts 18 minuten zijn er noodig geweest tot de overbrenging der reizigers, die zon der andere hindernissen in de richting van Gent vertrokken zijn. Het verkeer der treinen is verder niet onderbroken geweest: om zes ure 's avonds was alles weggeruimd. De schade is enkel stoffelijk. Nieuwerkerken. Zon dag avond is eene tweewoonst gestaan Kwalestraat, de prooi der vlammen ge worden, bewoond door de gezinnen Frans De Moor en Camiel Ven Droogenbroeck. Het vuur is ontstaan bij De Moor en weldra werd de woning Van Droogen broeck aangetast. Weinige huisraad is kunnen gered worden. Niets dan ver koolde muren blijven er over. De brand schade is door verzekering gedekt tot 3ooo fr. voor De Moor en tot 25oo fr. voor Van Droogenbroeck. STRYPEN. Twee kinderen welke om zich tegen 't onweder te be schutten waren gaan schuilen achter een inopbouw zijnde huis. Een muur werd omverre geslagen en op twee kinders ge worpen. Toen men ze van onder de puinen haalde had het eene opgehouden te leven en het andere zware verwondin gen bekomen. In den nacht van maandag-dijnsdag zijn te Baarle dieven ingebroken bij den koster, M. De Keuckelaere. Dieven hadden eene vensterblinde afgerukt, en dan de ruit met modder besmeerd om ze aldus zonder gerucht te kunnen uitnemen. Zij hebben zich echter met weinig moeten tevreden stellen 26 eiers, eene som van 6 fr. en eene medalie van 't Ge nootschap van den H. Franciscus. Zij vonden in huis ook de sleutels der kerk en zijn ermede in het huis Gods gedron gen. Doch hier hebben zij eene teleur stelling opgeloopen. Blijkbaar hadden zij het op de offer blokken gemunt, want deze zijn door de schurken aangesproken geworden. Ge- lukkiglijk waren zij maandag geruimd, zoodat de dieven eraan zijn geweest voor hunne moeite. Een wagon, met vaten petrool ge laden, is Dijnsdag avond rond 10 uren, in de Weststatie te Brussel, in brand ge raakt door de gensters van eene voorbij rijdende locomotief. Een werkman, die zich moedig opofferde om den branden den wagon van de rij los te maken, en hem op de afwijkingsbaan te brengen, heeft zware brandwonden bekomen, aan dewelke hij is bezweken. Te middernacht was de wagon nog niet uitgebrand. Nauwelijks zijn de agenten der Fransche veiligheidspolitie, naar Brussel gezonden om Paul Martin op te spore», vertrokken, of er wordt gezocht naar den dader eener nieuwe misdaad te Parijs. In een huis van het kwartier der Ro- quette, is zekere Julia Guillemet, 25 jaar oud, door haren minnaar vermoord. Het was de moeder van het slachtoffer die het lijk vond. Jaloerschheid schijnt de drijfveer der misdaad te zijn. De dader heeft de jonge vrouw met eenen hamer het hoofd inge slagen. De ellendeling had op het bed, waarop het slachtoffer lag, eene groote groote driekleurige papieren roos ge stoken. wapen, trok het uit den zak en richtte het op den rechter slaap. Twee schoten weer klonken, doch veroorzaakten niet het minste letsel, tot groc-te verwondering van De C., die, waarschijnlijk denkende dat hij dood was, ten gronde was gevallen. Een kwade hond. Een ver schrikkelijk ongeluk gebeurde in de Patersstraat, te Turnhout. De vischhan- delaar Adriaensen had sedert eenige dagen een nieuwen hond, die men zegt kwaad te zijn. Dezen namiddag bad hij een been gevonden en wilde het op zijn gemak gaan afkluiven. Het i3jarig zoontje wilde den hond dit been ontnemen. Het dier werd woedend, wierp zich op den jongen en beet hem verschrikkelijk in armen en beenen. Verscheidene perso nen waren zelfs niet bij machte bet woe dend dier van zijn slachtoffer te rukken. Toenditeindelijkgelukte was de jongen reeds erbarmelijk gesteld, zoodanig dat hij gansch bewusteloos was en men zelfs voor zijn leven vreest. De geneesheer Vogels werd geroepen die den gekwetste verzorgde. Tusschen katholieke en socialistische werklieden heeft te Dieghem een zoo hevig gevecht plaats gehad, dat verschei dene hunner gekwetst zijn, een zelfs zoo erg dat men voor zijn leven vreest. Er werden hem verscheidene messteken toe gebracht. Een knaap te Doornijk vergezelde zijn vader, een glazenmaker, uit de rue du Glategnies, naar zijn werk. De jongen vermaakte zich met stukken afval van rui ten in den grond te plaatsen. Opeens viel de knaap, en een der stukken glas drong hem in den buik en doorboorde de inge wanden. De arme jongen werd naar het gasthuis overgevoerd, waar hij, na vree- selijke pijnen doorstaan te hebben, over leden is. Men meldt dat te Noduwè, bij Gel denaken, een moord is gepleegd in de volgende omstandigheden Een kerel drong in de woning van eene 65jarige dame die alleen woonde. Hij wurgde haar in haar bed, waar zij des morgends dood gevonden werd door de geburen, die verwonderd waren dat de vensterblinden zoo laat gesloten bleven. De schuiven waren opengebroken. Diefstal is dus de drijfveer van de misdaad geweest. Het parket is ter plaatse geweest. De koningin-moeder van Holland, heeft zich bij haar bezoek aan de puinen van Villers bijzonder vermaakt met een vroolijken herbergier, die haar zijne speel- kar aanbood, om een toerkedoor destreek te doen Zij nam naast hem plaats op de voor bank en lachte vroolijk om zijne kwink slagen en zijne, vriendelijkheden tegenover hetbrave moederke, zooals hij haar noemde. Toen de adjudant der koningin de rekening betaalde, stond hij verstomd over de gulheid dier goede menschen, welke niets terug wilden van het bankbiljet, waarmee zij betaalden. Hij voerde de koningin en haar gezel schap ten slotte, uit eigen beweging naar de statie van Ottignies, waar hij van hen met een goeden handdruk afscheid nam, Den dag nadien vernam hij uit de gazet ten, wie zijne gasten waren geweest. Een erg ongeluk gebeurde in de stallen van het kasteel van Bouchout, het verblijf van prinses Charlotte. M. Tem merman, landbouwoverste van de prinses vond in den stal een paard met de voor- pooten in de kribbe staan. Het dier kon zich niet redden, en M. Temmerman die het wilde bijstaan, werd door het paard' met zooveel geweld tegen den muur ge drukt, dat zijne longen gekwetst werden en hij op dit oogenblik in doodsgevaar verkeert. hunne familie, die doodelijk ongerust was. Charbonnel aan 't werk. De renegaat Charbonnel voerde het woord in de Mille Colonnes, rue de la Gaité. 600 socialisten en vrijdenkers zijn, na die meeting die heel vroeg belegd was, naar de kerk van N. D. de Plaisance ge trokken. De weg was versperd door de agenten, In de woelingen werd een agent gewo :d. Eerst rond middernacht was de wijk rustig. Catholieken, verdedigt u P. Conbé, in een intervieuw in Echo de Paris, zegde dat de catholieken zich niet langer bij 't gebed moeten bepalen. Nu is er geen kwestie van wettelijkheid meer en men moet niet meer achteruitgaan voor het denkbeeld dat er misschien bloed zal vloeien. Als de Apachen u aanvallen, ontvangt ze met knuppels. De maatschappelijke actie is onvoldoende het tegendeel den ken ware naïef. Bedriegers. - Te Parijs is eene bende bedriegers aangehouden, gekend onder den naam a Bande des Pommes- de-terre welke bedriegerijen pleegde in den aard der Humberts, met erfenissen en geldleeningen. Zij heeft meer dan een half millioen losgemaakt. In 't geheel zijn 12 petsonen in hechtenis. Engeland. Zaterdag 23 Mei igo3 160 Kilogrammen ter markt. Prijs fr- 2,70 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 421 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 336o kilos. Uit het onderzoek schijnt te blijken dat de moordenaar, Eugeen Cesard, oud 28 jaar, naar België gevlucht is. Tot nu roe zijn de opsporingen te Brussel en aanpalende gemeenten vruchteloos ge bleven. Landbouwers. Tegen den afloop der kalveren en kachtels, wij kunnen u niet genoeg zeggen het Ameri- kaansche poeder Depratere te gebrui ken Deze remedie geneest volkomenlijk in eenige uren en kost maar een frank de doos. Te bekomen in alle apotheken en te Aalst, apotheken Callebaut en De Valckeneer. Zekere Frans De C., uit de Stuiven- bergstraat te Antwerpen, had donderdag nogal menig glaasje gedronken en kreeg toen ruzie met zijne vrouw. Hij ging er dan nog eenige pakken, en dat begon hem nu zoodanig in 't hoofd te spelen, dat hij in de Diepestraat eenen revolver ging koopen en liet laden. De wapenmaker ziende dat hij in eenen opgewonden toe stand verkeerde, laadde hem met losse kardoezen. De C. thuis gekomen met het De pokziekte is verminderd in den Borinage, maar zij breidt zich uit in de richting van het Doorniksche en van Charleroi. Hier ligt het gasthuis vol lijders. Hetzelfde is het geval te Marci- nelle, te Jumet en omliggende gehuchten enz. Te Marchienne neemt zij geene uit breiding meer, en te Dampremy is zij verminderd. Frankrijk. Een belg ter dood veroordeeld. Het assisenhof der Asine heeft een Belg, zekere Victor Moort, beschuldigd van moord op zijne bazin, eene pachteres van Maltara, ter dood veroordeeld. De beschuldigde is geboren te Flobecq en slechts 19 jaar oud. Hij woonde sedert twee jaar bij de echtgenooten Maréchal. landbouwers, die naar de naburige ge meenten gingen om boter en kaas te ver- koopen. Moort vroeg op zekeren dag, drie dagen vóór de misdaad, verlof, zeggende dat hij naar België moest gaan loten. Twee dagen later wachtte hij Mad. Maréchal af toen zij van de markt van Laon kwam. Hij vroeg haar mee op het rijtuig te mogen zitten en nauwelijks had hij daar plaats genomen of hij poogde de vrouw te verworgen met het snoer van haren voorschoot. Daar zij geweldigen weerstand bood trok hij zijn mes en vermoordde haar met messteken. Hierop vluchtte hij naar Vervins, waar hij den volgenden dag aangehouden werd, toen hij op 't punt was naar België te vertrekken. Hij bekende alles. Hij had dt vrouw 400 fr. ontstolen. Ter zitting beweerde Moort niet met voorbedachten rade gehandeld te hebben en ook niet het inzicht te hebben gehad de vrouw te doo- den. Na eene korte beraadslaging van den jury werd Moort ter dood veroordeeld. MM. Cabasset en Deligny, die met den ballon Club Aéronautique n. 1 te Si Denis waren opgestegen, in slechte voorwaarden, zijn gelukkig bijna onge deerd neergekomen nabij Meaux. Het was middernacht en zij waren zoo vermoeid, dat zij aanstonds in een hotel gingen sla pen en eerst Maandag namiddag, ten 4 ure, ontwaakten. Dan verwittigden zij Edward VII en Leopold II. Vol gens den Brusselschen briefwisselaar van de u Standard meldt, wordt bevestigd dat eene samenkomst gepland wordt tus schen koning Leopold en koning Edward. De ontmoeting der beide vorsten zou plaats grijpen te Oostende, tijdens de reis Zijner Britsche Majesteit naar Homburg. Koning Edward zou gedurende ver scheidene dagen de gast van onzen ko ning zijn te Oostende, waar zij beiden in het koninklijk chalet zullen verblijven. Toen ik over eenige maanden de reis van den Lord-Mayor naar Brussel aan kondigde, voegde ik er bij dat dit een proefballon was om de gevoelens van het Belgische volk na te kunnen gaan, en dat indien alles goed afliep, de koning van Engeland spoedig zou volgen. Koning Leopold koestert den innigen wensch, de betrekkingen tusschen Enge land en Belgie op denzelfden vriend- schappelijken voet van vroeger geplaatst te zien, en met Oostende voor vergader plaats uit te kiezen heeft hij waarschijn lijk een dubbel doel vooreerst reklaam te maken voor de Belgische badstad en ten tweede aan den Engelschen vorst eene vriendschappelijker ontvangst te geven dan misschien wel te Brussel het geval zou zijn. Immers, tijdens het sei- zoen is Oostende eene cosmopoliete stad in den vollen zin des woords, en tusschen zulke bevolking is de Boerenzaak toch al lang vergeten 1 9ch arme In een Engelsch stadje is dezer dagen een man overleden, die vijftig jaar lang in volkomen afzonde ring leefde. Hij zat meestal te lezen, kwam nooit de deur uit en sprak geen sterveling behalve een oude meid, die zijn huishou den deed. Als jonge man had hij op een vacantiereisje eene jonge dame ontmoet, op wie hij smoorlijk verliefd geworden was. Weer thuisgekomen, vroeg hij per brief hare hand, en toen die brief onbe antwoord bleef, trok hij zich voor altijd uit het leven terug. Bij zijne doodsloegen de erfgenamen in zijne bibliotheek bij toeval een oude boel open en vonden daarin... den brief met het huwelijksaanzoek, gelakt en ge frankeerd. De arme man had vergeten hem op de post te doen. Italië. Het consistorie. Het consistorie, waarin de Paus acht nieuwe kardinalen zal benoemen en waarover al zooveel ge schreven is, voornamelijk in verband met het verlangen van den Duitschen keizer om voor Duitschers meer plaatsen in het Heilig College te verwerven, is bepaald op i5 Juni aanstaande. Er zullen vier Italianen en vier vreemdelingen worden benoemd Tot eerstgenoemde» zouden behooren de nuntius te Weenen, Mgr Talliani Dr Kohn en de nuntius te Lissabon, Mgr. Ajuti voorts twee prelaten van de Curie, Mgrs Nodella en Cavicchioni. De vreemdelingen zouden zijn de aartsbis schop van Valencia, één Oostenrijker, één Hongaar en één Duitscher Dr Fischer, de aartsbisschop van Keulen. (Onder voorbehoud.) Een onbaatzuchtig erfgenaam. Onlangs overleed te Brescia Dr Bol- drini, drie millioen lires nalatende, welke hij niet aan zijne behoeftige verwanten, maar geheel aan zijnen intendant ver maakte. Deze erfgenaam heeft echter gemeend dit groot fortuin niet voor zich alleen te mogen behouden. Hij betaalde 200,000 lires uit aan eene nicht van den erflater, die haar in een vorig testament dit legaat had toegedacht onder zijn eigen onver- j mogende familie verdeelde hij 100.000 I lires, behieldjzelf 5oo,ooo lires en stond de overige 2 millioen aan de onterfde bloedverwanten van Dr B. af. Zijn on- baatzichtige daad heeft in Italië groot opzien gewekt. Achilles Eeman, Aalst. Kunstguano Scheikundige Vetten. Prijs volgens samenstel. (Vraagt Prijscourant.) Zeer voordeelige prijzen van 8 tot 17 fr. de 100 kilogr. volgens inhoud. Nitraat van Soda en andere Grondstoffen tegen den prijs van den dag. Zuivere blauwe aluin. Middels tegen de aardappelplaag en 't zwart der granen. Vergruizers Vermorel tegen lage prijzen.

De Denderbode | 1903 | | pagina 2