Geldelijke toestand. Maria Van Brabant Donderdag 28 Mei 1903 3 centiemen per nummer 56°te Jaar 3808 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST. HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND. TAAL. VRIJHEID. Streng- voorbeeld. Papenheerschappij Godsdienstoorlog in Frankrijk. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- rangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE SLUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele va» dit blad. Aalst, 27 Mei igo3. De Flandre libérale maakt hare goed- geloovige lezers wijs dat. sedert de Catho- lieken aan 't hoofd zijn, de belastingen gedurig verhoogen. Ziehier hoe zij dat poogt te bewijzen Als wij maar alleen de onrecht streeksche belastingen nagaan, zien wij dat in 1884, elke inwoner aan den Staat fr. 10,11 onrechtstreeksche belastingen betaalde in 1903 zal hij fr. 17,78 beta len,'t is te zeggen, fr 7,67 meer per hoofd. Dat wil zeggen dat, in deze twintig jaren, de onrechtstreeksche belastingen per inwoner vermeerderd zijn met 76,75 ten honderd. Onze confrater de Bien public geeft zich de moeite daarop te antwoorden, dat de taks der rechtstreeksche belastingen, van 1884 tot nu, volkomen dezelfde ge bleven is, iets wat men gemakkelijk zien kan met de lastenbrieven van 1884 met die van igo3 te vergelijken. Wie dus 1111 meer betaalt dan in 1884 heeft ofwel zij nen handel vermeerderd, of is in een grooter huis gaan wonen, of heeft paarden en rijtuigen aangekocht of iels dergelijks. Wat de ONRECHTSTREEKSCHE BELASTIN- gbn betreft, indien hunne opbrengst ver meerderd is, 't is eenvoudig omdat het 'verbruik der waren, waarop zij slaan, eene vermeerdering heeft ondergaan. Al- zooisdeze vermeerdering van opbrengst geenszins het gevolg van eene verhooging van den taks der belastingen integendeel gaat zij, in vele gevallen, gepaard met ne vermindering van dien taks. De aldus verkregene vermeerdering van inkomsten geeft, natuurlijk, ook aanlei ding tot eene evenredige vermeerdering van uilgaven want, over hoemeer geld middelen men beschikt, hoemeer men voor 't openbaar nut kan uitgeven zonder den geldelijken toestand in gevaar te :engen. Die grootere opbrengst der onrecht- Ereeksche belastingen is dus een onte gensprekelijk bewijs van den nationalen voorspoed. Overigens, deze redeneering is zoowel toepasselijk op het bestuur van steden en gemeenten als op dat van den Staat. Onlangs deed het Vaderland verslag over den geldelijken toestand der Stad Gent. Het bladje deed, met zichtbaar ge noegen, uitschijnen dat, alhoewel de uit gaven der Stad, sedert eenige jaren, aan gegroeid zijn, deze gedekt worden door de meerdere opbrengst der gemeente lijke belastingen Historiek-Dramatiek verhaal. 24® vervolg. Het sloeg 3 ure. Het droef klokkengebrom had herno men de wapenbode maakte zich tot den derdenen laatsten oproep gereed, toen er Mn den ingang uit de menigte een ge- nicht kwam men duwde, men riep, men schoof open een verward gemurmel van verbazing, van vreugde, van schrik, kwam mt het volk. Daar verschijnt een ruiter, ccn ruiter in volle wapenuitrusting en gansch in i zwart. Een der knapen van het tweegevecht un zijn paard bij den toom en bracht uet voor de scheidsrechters. Hoort hoort toch eens Hij roept met schetterende stem en bevende van verontwaardiging, hij roept «Al wie de eerde koningin durft aan randen, hij liegt, ik daag hem uit en ik dat Maria van Brabant de edelste en de reinste is aller vrouwen. Baron Labrosse verbleekte, terwijl nastella hem vroeg Wat is dat Daar u was mij nogtans 'erzekerd dat niemand zich zou hebben Ongeboden. Die toestand beschouwde het Vader land als lot eer strekkende van het libe raal Stadsbestuur van Gent. En dezelfde toestand, voor geheel het land, zou volgens de Flandre libérale het slecht bestuur van 't Ministerie moeten bewijzen. Men moet bekennen dat de liberalen in hunnen strijd tegen de Regeering, eene kluchtige manier van redeneeren hebben. De liberale Temps veroordeelt in de strengste bewoordingen, het gedrag der godsdiensthaters, die woelingen in de kerken gaan veroorzaken. Het blad zegt 't Is de eerste maal dat men de oproer makers de regeering ziet hulp brengen, in zoover dat zij nog verder gaan dan de officieele voorschriften en uitdrijvingen. Het gouvernement ontbindt de kloos tergemeenten, maakt jacht op klooster lingen, verkoopt hunne eigendommen, dringt in hun huis en behandelt hen als parias. Ons dunkt dat het gouvernement sterk genoeg is om het alleen gedaan te krijgen. Hier is er geen enkel liberaal die na denkt dat het gepeupel, hetwelk meêloopt met Combes en zich onderscheidt bij de anti-catholieke betoogingen, onverander lijk zingtde Carmagnole en de Inter nationale Geen enkel die al dit geweld, al die miskenning van burgerrechten afkeurt Het Belgische liberalisme droomt enkel hier in ons land, met de hulp der zangers van de Carmagnole, het schrikbewind van Combes in te voeren. Zooniet zou het de schandalen in Frankrijk afkeuren. M. Charles Dupuy, die eens minister van openbaar onderwijs en tweemaal hoofd der regeering was en die dus voor zeker niet kan verdacht worden van cle ricalism, pleit openbaar de zaak der vrijheid van onderwijs a 't Valt te weten, schrijft hij, of,in een land van vrijheid, men eene grondvrijheid zal mogen schenden. (i De vrijheid, concreet opgevat, is 't geheel der vrijheden, waarvan de burger gebruik kan maken. Tusschen alle vrijheden is er een enge band, eene orn zoo te zeggen orga nieke solidariteit. Verbreekt of verminkt men eene dezer vrijheden, dan is 't orga nism zelf getroffen, de vrijheid in haar geheel gewond of aangetast. «Wanneer, in een land, ieder burger eene school mag openen en ieder huis vader voor zijne kinderen de school kiest Ja, dat was mijn vast gedacht; maar 't is nu anders. Er valt niets te doen dan u te verdedigen; anders worden wij beiden gelijk twee honden opgehangen. Bastella sidderde onder zijne wapens Ge zweert mij, zoo ging hij voort, ge zweert mij dat de koningin plichtig is. Ik zweer het u. Nu kwam de opper-rechter eenige stap pen voorwaarts en deed de twee strijders zweren dat zij eerlijk zouden strijden zonder listen of tooverij. De zwarte ridder zwoer met vaste stem, maar de man van Labrosse zag er verle gen en gejaagd uit. De overste der wapenboden trad van voor en sprak u Dat de helm weggeschoven worde Onnoodig antwoordde de zwarte rid der, niet naar het wezen, maar naar het hart zullen wij mikken. Dan ging hij statig rond het strijdperk en ter plaatse gekomen waar Maria van Brabant stond Mevrouw de koningin, riep hij, zich neerbuigende en zijne lans latende dalen tot teeken van eerbied, aanvaard Uwe Majesteit mij als kampioen Ja, sprak de koningin, mijne on schuld geeft mij het recht in uwe dapper heid betrouwen te hebben. Indien 't zoo is, verleen mij uwe kleur. Maria toonde hare handen Ik heb niets dan boeien zegde zij. Blanka van Leuven die nevens de ko- die hij wil, dan bezit dit land de onder wijsvrijheid. De vader heeft dus het recht zijn kind te doen opvoeden en onderwijzen, zooals hij het verstaat en het bijgevolg, de on derwijzers zijner keuze te geven. li Zal men in het wettelijk onschend baar huis des vaders dringen, indien deze zelf het onderwijs geeft Met wat recht dringt men dan binnen bij onderwijzers door den vader gekozen, wanneer die on derwijzers zich gedragen naar de wetten en reglementen in zake Ziedaar hoe een voornaam Fransch liberaal spreekt. In ons land spannen de liberalen liever aan met de Jacobijnen en juichen het toe, dat men met de vrijheid van eeredienst, de vrijheid van denken, de vrijheid van geweten, de vrijheid van onderwijs ook de onschendbaarheid der woning op de meest onbarmhartige wijze met de voeten treedt. Onzijdigheid De anti-catholieke pers ontdekte dezer dagen een schandaal zegt de XXe Siècle. Het gebeurde in een gesticht te Middelkerke, dat al het moge lijke doet, om de daa/ geherbergde kin deren van het geloof te verwijderen. Ziehier wat er gebeurde Een meisje ontving, op bijzondere aanvraag der ouders, de Heilige Olie. In eene zaal ont moette de priester een lotal kinderen die neêrknielden. De administratie der Godshuizen, om zich te rechtvaardigen, schrijft aan de vrijdenkersgazetten, dat het op aandrin gen eener meid was dat de kinderen neêr knielden en dat deze meid aanstonds buiten vloog. Hadde deze meid de kin deren doen spotten bij het voorbijgaan des priesters, voorzeker zou zij bevorde ring gekregen hebben. Hierdoor ziet men eens te meer wat de liberalen door onzijdigheid verstaan. Ditmaal is het onwederroeplijk vastge steld ons land gaat gebukt onder 0 het schandig juk van 't clerikalism. Deal- machtige priesterheerschappij drukt lood zwaar op de schouders van 't verpaatsche Belgisch volk. La Gazette, het ver draagzaam geuzenorgaan der hoofdstad, heeft er de onloochenbare bewijzen van ontdekt. Hoor liever Den 17 Mei laatst had in de kerk van O. L. Vrouw te Gent de eerste communie ningin stond, nam van haar kleed een lint witte zijde en hechtte dit aan de lans van den ruiter. Ge kunt denken hoe de menigte ont roerd was, Blanka, sprak de koningin. Koningin, het is God die hem ons ter hulp zendt. Die stem die stem Ik heb ze nog gehoord. Blanka, mij dunkt 't is eene stem die uit het graf komt. Intusschen waren de rechters in den kamp aan het schikken en regelen van het tweegevecht De afstand tusschen de strijders, de gelijkheid van wind en zon voor beiden, de voorwaarden. Nu riep de maarschalk van 't kamp met donderende stem Dat de strijders vooruit treden Ze zaten nu fixe te paard in hunne sterke wapenrusting, den degen aan de zij, de lange zware spies of lans in de hand, gereed om tegen elkaar op te ruk ken, als men in de verte een gerucht hoorde, de menigte openschoof en een derde ridder het strijdperk instormde. XIX. BIJ DEN BRANDSTAPEL. 3de TAFEREEL. Een derde Bode. Daar staat Maria van Brabant nevens den brandstapel. plaats van de kinderen der krijgslieden. Daar om 11 '/e uren een plechtige dienst gedaan, en daarna het vormsel uitgereikt werd, had de E. H. Almoezenier van het garnizoen aan de korpsoversten de toela- ting gevraagd voor de militairen, die deze geestelijke plechtigheden zouden bijwo nen, om hun eetmaal temogen nemen om 12 u. 45 m. Is het niet schromelijk, niet ongehoord! Aan krijgslieden onder de wapens de toe lating geven om hun eetmaal later dan naar gewoonte te nemen, en dat om hen in de gelegenheid te stellen eene gods dienstplechtigheid bij te wonen Wat zal er van de tucht in 't leger geworden En is het niet bedroevend te zien, a hoe die clerikale geestoveral weet in te drin gen? La Gazette is er zoodanig over ver ontwaardigd, dat zij raaskalt als een dronken wijf. Voor haar was het verzoek van den Aalmoezenier om het uur van het eetmaal te verschuiven eenvoudig, een bevel, waaraan de korpsoversten niet zouden durven weerstaan En alzoo is het bewezen, door de waakzame scherpzinnigheid van Ga- zette dat de u afschuwelijke papen tot zelfs in 't leger de wet stellen, en dat ons arm landeken weldra niets anders meer zijn zal dan een uitgestrekt Capucie- nennest Brrr... 't om er van te huiveren KIESKRONIJK. Te Beauraing, belangrijke gemeente bij Dinant, werden in eene gedeeltelijke provinciale kiezing, decatholieke candidaten met 1100 stem men meerderheid gekozen. De Etoile bekent dat de catholieken eene schitterende overwinning behaalden. De uitdrijving der Eudisten van Ker- lois had plaats in den nacht van vrijdag tot zaterdag en gaf aanleiding tot eene grootsche betooging, aan dewelke 10,000 man deelnamen. Ten 4 uren 's morgends was het kloos ter omsingeld door een bataljon van het iÖ2e voetvolk en door 6 brigaden gendar merie. Een groot aantal vrienden van de Pa ters bevonden zich met deze in het klooster. Haar wezen heldert op. Zij bidt.de oude pater slaat zijne oogen smeekend ten hemel. Op 't oogenblik dat de eerste ridder den strijd gaat aanvangen, komt er we derom beweging onder het volk; gelijk in de zee, bewegen de waters bij het naderen van een groot schip. Een tweede ridder verschijnt, met helm en harnas, blinkend als zilver. Hij rijdt tot den eerste ridder, legt zijne hand op diens schouder en zegt Ik vraag mijn recht 1 Ik moet strij den voor de koningin. Zijne prachtige uitrusting en zijne fiere houding rukten de menigte tot bewonde ring. Koningin, zoo zegde Blanka van Leuven, koningin, ziedaar den aartsengel van welke pater Pacificus u sprak...'t Is hij, 't is hij. Wie vroeg de koningin. De ridder door u verwacht... Mijn hart liegt niet; ik heb den eerste herkend, en deze... Wie mag 't zijn? vraagt de koningin. Doch er was geen tijd van antwoorden: De eerste ridder vraagt iets aan den tweede men hoort het niet doch heel zeker zegt hij Ik, ik wil de eer hebben den strijd aan te gaan voor de koningin, Maria van Brabant. Ik ken hare onschuld; ik heb 't recht en de plicht voor haar te strijden. Daarop gaf de ridder tot antwoord Men heeft niet minder dan vier uren moeten werken om de 120 deuren van het klooster open te breken en gedurende al dien tijd jouwde het volk den commis saris van Hennebont uit, die met het vuile werk was gelast. Toen de 11 Paters buiten werden ge bracht door de gendarmen heeft de me nigte de troepen overrompeld en de gees telijken uit de handen der gendarmen ge haald. Herhaalde botsingen hadden plaats, in dewelke verscheidene manifeesters werden gewond en andere aangehouden. Bloedige botsingen te Parijs. Talrijke gewonden. 't Is zaterdag avond woelig geweest te Parijs. M. Marc Laugnier had eene catholieke voordracht ingericht in de zaal der Mille Colonnes. Eene groep van 800 socialisten en vrij denkers is de Catholieken komen over vallen na den afloop der voordracht. Er stonden slechts een paar politieagen ten, waarvan er een door de woel makers half dood werd geslagen hij werd naar het gasthuis gevoerd. Ook een politiecommissaris werd zwaar gewond aan het hoofd, terwijl een mani- festeerder met gebroken arm werd opge nomen. Revolverschoten werden langs beide zijden gelost, De socialisten zongen de Carmagnole, de catholieken der Marseil laise. Eindelijk kon een sterke politiemacht de orde herstellen. Het gevecht duurde een uur. Niet min der dan 14 man werden gewond. Volgens de nadere inlichtingen zijn in de woeling van zaterdagavond niet min der dan 7 politieagenten zwaar gewond. Een hunner werd letterlijk den kop inge slagen. De socialisten hadden de ijzeren gril- lies rond de boomen op den boulevard uitgetrokken en sloegen met deze wapens, alsmede met looden stokken. Tusschen de andere gewonden is M. de Sailly, advocaat bij het beroepshof. Graaf d'Echegoyen, oud-officier der ruiterij, aangehouden om revolverschoten te hebben gelost, zegde dat hij zijn revol ver had gebruikt, omdat hij geen goesting had zich te laten dood slaan. Ik was zinnens mij aan niemand bekend te maken maar vermits gij de eenige ridder van geheel Frankrijk zijt, die het hart hebt deze onschuldige vrouw te verdedigen, zoo wil ik voor u eene uitzondering maken. Dit gezegd hebbende, hief hij voor een oogenblik het ijzeren vensterken van zijnen helm weg. Dit wezen ziende, deinsde de eerste ridder achteruit in een gevoel van eerbied en bewondering. Heer, riep hij, 't is Gods wil, ja, aan u is de voorkeur. In onbeschrijfelijke ontroering stond de menigte daar. Na twee uren gewacht te hebben in koorlsigen angst, daagden nu in eens twee strijders op, om de arme Maria van Brabant te verdedigen. Het was een soort van wonder. De menigte juichte toe. Nu trad de maarschalk van het kamp een tweede maal voor al 't volk van het strijdperk en riep met donderende stem De strijd neemt aanvang I Dat de strijd eerlijk weze Ridders, zweert dat gij geen tooverij of geen valsche listen zult gebruiken. Wij zweren het Voorwaarts dan Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1903 | | pagina 1