Van tak op tak. Twee processen. Blauwe affichen °sde >hoeken Partijdigheid.,-/^™ Zondagrust. Allerhande nieuws. IJzerenweg en Postdienst. De heer minister van ijzerenwegen komt onze cathoiieke Volksvertegenwoor digers te berichten dat er le Viane-Moer- beke een bijzonder depot zal ingericht worden voor den briefdienst. Eene andere vraag door M. De Sade- leer. in naam onzer cathoiieke deputatie ingediend op aanzoek van talrijke kleine handelaars, komt ook ingewilligd te worden. Te rekenen van Dijnsdag 7 Juli aanst. zal de trein n° 2656 uit Aalst vertrekkende voor de lijn van Geeraardsbergen en de Walen om 3 u. 55 m. des morgens iederen Dijnsdag in Ninove stilhouden. Dit zal de reis op den marktdag van Ninove voor talrijke neeringdoende men- schen veel vergemakkelijken. Wij lezen in Le Courrier de Bruxelles: Ten gevolge van twee reeksen artikelen, hier betrekkelijk M. Daens en zijne par.ij verschenen, heeft de afgeveerd.gde vr.n Brussel eene zeer bdeedigende postkaart geschreven aan onzen confrater M. René Henry, schrijver van de eerste reeks arti kelen, aan wien M. Daens laf krapul en u verachtelijke reporter verwijt. Na aan de Volkskamer oorlof te hebben gevraagd om M. Daens voor de boetstraf felijke Rechtbank te mogen vervolgen, heeft M. Henry van die te lange en te veel ingewikkelde proceduur afgezien en de afgeveerdigde van Brussel voor de burgerlijke Rechtbank van Dendermonde gedaagd. M. Daens verscheen niet in conciliatie en heeft nog geen pleitbezor ger aangesteld. Van den anderen kant heeft M. Adolf Daens. op zijne beurt, onzen confrater ge daagd tot betaling van 2510, om, in deze artikels van Le Courrier ,hem Poncius- Pilatus en schijnheilige geheeten te hebben, die woorden zijn door M. Henry niet gebruikt geweest, maar door M. Ducatillon, in een interview en hem« ex- abbé gewezen abt genoemd te hebben en gezegd dat hij zich den voornaam van abbé (abt) aanmatigt. De tweede zaak werd in conciliatie op geroepen donderdag voormiddag voor M. den Vrederechter Van Arenberg, welke aangezien de conciliatie tusschen de par tijen onmogelijk is ze voor den bevoegden Rechter verzond. Het proces zal waar- schijntlijk te Dendermonde gepleten worden. 't Is M. Baron L. Bethune, Advocaat en Volksvertegenwoordiger van Aalst welke zich met de belangen van M. Henry zal gelasten inde twee zaken (proces van gemeenrecht en drukpersproces). Een nieuw geweer. Een mecani. cien van het oorlogschip Gourbet heeft een nieuw geweer uitgevonden. Eene in den kolf aangebrachte kas kan 20 of 24 Lebelkardoczen bevatten. De kolf is 46 milimeters dik voor 20 kardoezen cn 49 voor 24. Deze week viel ons een mani fest in handen in Oogst 1898 uitgegeven door den gediplomeerden en gebreve- teerden zeeveraar van Chipka in 't welk wij lezen Donsj... hij ging welstellend, rijk worden... Donsj is opgestaan.... om nog rijker te worden. Ziedaar de oorzaak van 't ontstaan der christene volksfopperij... 't Was dus niet om 't lot van werkman, boer en burger te verbeteren, maar om nog rijker te worden. En Donsj heeft gerekend zonder den weerd die zijnen onafmetelijken hoog moed, zijne onverzadelijke slokzucht niet kon verdragen Nog altijd steenkolen. De kolen- voorraad onder onzen Kempischen grond blijkt alle dagen rijker te zijn. Men heeft er nu gevonden te Coursel ten oosten van Beeringen. Bij peilingen op 800 meters heeft men een tiental kolenlagen gevon den. Een andere peiling op 4 tot 600 meters heeft vier lagen van 1 m. 5o dikte doen ontdekken. Lil Dendergahn.Het o leven in Aalst, schrijft de armtierige, is zoo moeilijk, dat ongeveer twee derden der b bevolking onderstand ontvangen het armbureel, bij zoo verre dat men het juiste cijfer in het stadsverslag niet meer melden durft,... n Dat is eenvoudig de waarheid miskend, aangezien 't stadsverslag over 1901, bladz. 5a meldt dat er ongeveer 2000 personen onderstand genieten. Dat is verre van de 2 3 onzer bevolking die 3o,ooo inwoners telt. Het stadsverslag meldt ons verder dat schier alle werkersgezinnen eene zie- kekaart van 't armbureel bezitten en zoo is 't dat de armtierige berekent dat de 2/3 onzer inwoners door 't armbureel onder steund worden. W ij weten het sedert lang de liberalen zijn tegen die ziekekaarten. Moesten zij hier meester worden, wat zou er gebeuren ie Ze zouden die ziekekaarten afschaffen 2' De gasthuisnonnen uit 't hospitaal verdrijven. Dat onze werklieden dat eens goed te overwegen. Verder schrijft de armtierige u Wat den toestand nog verergert, is het heengaan der rijke familién, die de be- gijnhofstad beu zijn en zich eldeis gaan vestigen. De armoeiige vergeet Zeker dat de rijke familiën die onze stad hebben verlaten tot de liberale denkwijze behooren En onder die liberale familién treft men er aan welke hier zijn van door trokken zon der zich te bekommeren met 't lot zelfs van oude afgesloofde werklieden die hen millioenen hielpen winnen, ze overlatende aan de zorg van de openbare en private liefdadigheid.... Als de armtierige hierover eene pole miek wilt openen is 't woord aan hem. Luitenant-generaal baron Greindl schoonbroer van M. Woeste, en zoon van den oud-minister van oorlog, wordt voor uitgezet als opvolger van wijlen generaal Busine, als opperbevelhebber der burger wacht van beide Vlaanderen. Generaal Greindl is thans bevelhebber der 2e divisie ruiterij te Gent. De groene krawatten jam meren gedurig dat ze onbermhertig ge broodroofd worden. Hebben ze dan vergeten dat ze den broodroof herhaaldelijk openbaar aan hunne sleepdragers hebben voorgeschre ven In 1899 gaf 't Land van Aelst hen 't volgende bevel Wij moeten onze vijanden verlaten wij moeten ze niet rijk maken wij mo- ffen geen voet in hunnen winkel zetten.» En zij die aldus den broodroofd aan hunne sleepdragers bevolen, durven kla gen als men hen van 't zelfde laken een broekje past Aan de vrouwen. Wanneer uw man al eens wat laat Te huis komt naar uw zin O denk dan; ik sta soms lang op straat En luister gaarne naar den praat, Dien dikwijls afgunst, nijd en haat Met vollen moed geeft in. Ook somtijds komt hij moe gezweet En vindt hij 't ettn niet gereed En is dan slechtgezind, Ontvangt hem dan met blij gemoed Wees uiterst lief en overzoet En zegge uw hart hem dan Ik ben de vrouw van mijnen man En moeder van ons kind. der straten kondigen de feest aan «ter eere van den puauAsipoA Gust. Leveau, de held der zaak Arys. Die afflehen zijn geteekend «Het in richtend Comiteit Zouden deheerendie dat Comiteit samen stellen dan beschaamd zijn van hunnen naam op die affichen te laten verschijnen? De opvoeding in de officieele scho len. - Er worden bittere klachten uit gebracht over de verwaarloosde, ja slechte opvoeding, die gegeven wordt in de offi cieele scholen der groote steden, waar de liberalen meester zijn, waar deze dan ge woonlijk beweeren dat het onderwijs zoo voorbeeldig is En dat is niet alleen het geval voor de kostelooze lagere scholen, maar cok voor de betalene middelbare scholen en de atheneums, waarde kinde ren der begoede burgerij en der rijken hunne studies doen. Die klachten gaan uit van liberale schoolmeesters zelf, en zij stonden over korte dagen in het Brusselsch geuzenblad La Chronique te lezen. Het blad en zijne liberale briefwisselaars doen er geene doekskes om zij bekennen vlakaf dat in de liberale steden de onderwijzers der officieele scholen zich volstrekt niet met de eigenlijke opvoeding der kinderen be kommeren. Zij geven hunne les, trekken hunne preê, en daarmeê uit I Dat de kinderen, zoo schrijft de Chronique letterlijk, alle wellevendheid, alle regels van welvoegelijkheid vergeten, daar stoort de schoolmeester zich niet om. Hij is gedurende den vastgestelden tijd in klas geweest, en daarmeê heeft hij gedaan. Het blad voegt erbij dat velen dier schoolmeester hun beroep niet beminnen, dat zij hunnen post enkel beschouwen als eene broodwinning, omdat zij er geene andere kunnen krijgen dat zij maar al te dikwijls geene toonbeelden van deftigheid zijn in hunne houding, in hunne taal, in hunne manieren, in hunne betrekkingen dat zij zich soms belache lijk maken in de oogen hunner leerlin gen, die zich niettemin haasten hen na te apen. Eene weldaad der vrijmetselarij. De Belgische catholieken weten onge twijfeld niet aan wien zij de stichting te danken hebben der talrijke scholen waar in hunne kinderen, te zamen met een de gelijk onderwijs, eene godsdienstige op voeding ontvangen. De Chronique is zoo goed het hun te zeggen. De verdienste komt toe aan... de vrijmetselarij. Want, zegt zij 't Is met het onzijdig en nationaal on derwijs door hare liefdadige werken te ondersteunen, dat de Belgische vrijmet selarij de catholieken heeft gedwongen hunne eigene scholen te vermenigvul digen. Inderdaad, die redeneering is onweer legbaar en de catholieken moeten de vrij metselarij bedanken omdat zij, dank aan haar, zeiven voor scholen moeten zorgen waaraan zijde opvoeding en het onder wijs hunner kinderen kunnen toevertrou wen, terwijl dc liberalen dat alles vinden in de officieele onzijdige scholen, de scholen naar het hart der vrijmetse laars, welke de catholieken moeten hel pen betalen, zonder er eenig nut uit te trekken. Dus volgens de Chronique is de vrij metselarij oorzaak dat er zoo vele catho iieke scholen bestaan. Doch, aangezien, altijd volgens de Chronique, diezelfde cathoiieke scholen fabrieken van domkoppen en tempels van geestverstomping zijn, zoo is het eigen lijk de vrijmetselarij die het land in de duisternissen der onwetendheid gedom peld houdt. De Chronique, die dat zoo goed weet moet, bijgevolg, de vrijmetselarij, als de grootste vijandin van'licht en beschaving, eencn geweldigen haat toedragen handelt het Beschermcomiteit in het toe kennen der ouderdomspensioenen met eene gekende partijdigheid. Zij die deel uitmaken van den catholieken Kring ver krijgen het en zij die tot de blauwe, roode of groene klieken behooren verkrijgen het niet. Wij willen onze geachte lezers over die zoogezegde partijdigheid eens laten oor deelen. Wij nemen de statistiek van 1901 be trekkelijk onze stad Aalst. yver<^en 7*9 vragen ingediend en t b: schermcomiteit verwierp er 27. De heer Gouverneur teekende beroep aan in 14 zaken en i3 dezer beroepen werden aangenomen en dit vooral omdat de hoe danigheid van werkman niet bewezen was. Van de 27 aanvragers aan wien t pensioen door 't Beschermcomiteit werd geweigerd dienden er 9 beroep in en slechts 3 werden aanveerd. Ziedaar een staaltje der partijdigheid van 't Beschermcomiteit. Nu wil mende statistiek raadplegen dan zal men onder vinden dat de zelfde toestand bestaat voor al de andere Steden en Gemeenten van ons Arrondissement. De statistiek van 1902 geeft den zelfden uitslag. Overigens wij dagen lajej Daens uit een enkel geval te kunnen aanduiden in t welk met partijdigheid is gehandeld geweest. Maar daar zal hij zich wel voor wachten. -iajEd Daens beleedigt en lastert zijne tegenstrevers liever in de Volkskamer, daar doet hij het zonder gevaar van er voor de Rechtbank rekening te moeten over geven. Zoo lasterde hij ons, uitgever van Den derbode, toen hij ter Volkskamer zegde dat wij over meer dan 40 jaren in 't aan gezicht spuwden van de pastoors welke te Aalst kwamen stemmen en ook hunne hoeden afsloegen. Wij hebben Adolf Daens uitgedaagd die lastering buiten de Volkskamer te durven herhalen en tot hiertoe liet hij onze uitdaging onbeantwoord. Waarom Omdat hij weet dat wij er hem rekening zouden over vragen voor 't Gerecht en dat is de oorzaak dat hij te werk gaat als een verachtelijke latte lasteraar Priesterlijke benoemingen. Z. H. de Bisschop heeft benoemd pastoor te Mendonck, den E. H. Tim merman, onderpastoor te Quaremont onderpastoor in S. Martinuskerk te Aalst, den E. H. Strobbe, leeraar en Econoom in het gesticht van den H. Martinus der zelfde stad. Vlaanderens zesde Bedevaart naar 't verre Lourdes. De Bisschoppelijke goedkeuring en ze gening is verleend de trein is door het IJzerenwegenbestuur toegestaan en Vlaanderen gaat voor de 6de maal naar Lourdes. WANNEER Vertrek uit Kortrijk den 26" Oogst; terugden 3e September. De VOORWAARDEN Gelijk de vo rige jaren, volgens klasse 140-90-60 fr. NADERE INLICHTINGEN. Te KORTRIJK, bij de inrichters (E. H. Bruloot, beggijnhofstraat, 22. M. La- moral-Carlier, Groeningelaan, 72. M. V. Francois, Groeningelaan, 28). En verders bij al de medewerkers en inschrijvers, vermeld op de plakbrieven die uithangen in de kerken. Kerk van 0. L Vrouw Bijstand, (MYLBEKE). Op Zondag 3i Mei (Sinxendag) zal hej Broederschap van O. L. Vrouw van Goe den Raad in deze kerk ingericht worden. Om 3 1/s uren, Plechtig Lof en Ser moen door eenen Eerw. Pater Redemp torist. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag 3i Mei, M. Meganck, Leopoldstraat. Maandag i Juni, (2de Sinxendag), M- Renneboog, Nieuwstraat. AALST. o Creemboter. Markt van Zaterdag 3o Mei igo3 154 Kilogrammen ter markt. Prijs fr. 2,5o tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 405 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 3240 kilos. Laag gevallen. Sedert eenigen tijd wordt te Charleroi een smaadschrift tegen den Godsdienst verspreid, uitgegeven door apostaat Charbonnel. Het werk is zoo onzedig dat het parket van Charleroi be sloten heeft den schrijver voor de Assisen van Hcncgouw te vervolgen. NAA.M FEEST van den E. II. Pastoor Willems. Zondag laatst hebben wij het genoegen gehad een schoon Muzikaal en Tooneel- kundig feest bij te wonen, gegeven door de leerlingen der Vrije Meisjesschool van St-Jozef, onder de ieverige leiding van den E. H. Soudan en de medehulp der heeren Loockx en Volckaert alsook der Zusters Meesteressen, in de ruime feest zaal van het St-Martensgesticht ter ge legenheid van het Naamfeest van den E. II. D. Willems, pastoor van St. Jozef. Het drama Philippina van Vlaanderen is meesterlijk opgevoerd. De Koningin van Navarre en Philippina van Vlaan deren hebben hunne rollen met veel smaak en gevoel gespeeld en verdienen eenen afzonderlijken en wel verdienden lof. Al de overige speelsters hebben zich ook op eene kundige wijze van hunne taak gekweten. La Charlatane scène comique, is opperbest ten tooneeie gevoerd en heeft de lachspieren der aanwezige menigmaal doen ontspannen. Het kinderlijk tooneel Les heures du jour ou l'Horloge het Duetto La geurre des deux roses alsook de Keren zijn bijzonder wel gelukt. Bestatigen wij met genoegen dat het luidruchtig handgeklap welke bij het ein digen van ieder nummer de ruime zaal deed dreunen, het onbetwistbaar bewijs opleverde dat de aanwezigen dezelve ten volle goedkeurden en ook ten uiterste voldaan waren over de onverbeterlijke wijze op dewelke de spelende Juffers hunne wederzijdsche rollen hebben ver tolkt. Hulde en dank dus aan de E. H. Sou dan, aan de HH. Loockx en Volcicaert die door hunne ievervolle en welwillende medewerking ons zulke genoeglijke en aangename stonden hebben weten te verschaffen. Hulde en dank ook aan de Eerw. Zus ters die hare leerlihgen zoowel in de Vlaamsche als in de Fransche taal weten te onderwijzen, dat zij zonder eenige vrees van tegenspraak met de beste scholen mogen opkomen. (Medegedeeld). Kerkerlijk nieuws. Kapel van O. L. Vrouw ter Linden, te Aalst, Gentsche Steenweg. Plech tige novene Zondag 14 Juni. Inhaling der Offerande bij de Juffers Quintyn, Kaltest raatpoort, om 4 Vt uren, 's namid dags. Maandag i5 Juni. solemnele Mis om 9 uren alle dagen om 8 uren 's avonds, Gebeden en Lofzangen, op 22 Juni, Mis voor de afgestorvene Leden van het Broederschap. Te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode, Geillustreerde Post kaarten, aan fr. 0,20 en fr. o,5o het dozijn. Met de post verzonden, 5 cen tiemen meer. Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter boek- en steendrukkerij van Den Denderbode. Confifirt Pr°fframma van't Con- uunoci u. cert welk zal gegeven wor. den, op Donderdag 4 Juni 1903, om 8 uren 's avonds, door de Koninklijke Harmonie, onder het bestuur van Mr L. Walpot, op het Kiosk, ter Groote Markt, alhier i° Allegra Militaire, Von Glon, 20 Die Irrfahrt um's gluck, Ouverture par F. Suppé. 3° Mascarade, Airs de ballet, La Cóme. Ia. Cortège, b. Arlequin et Colombine, jc. La familie Polichinelle, d. Les man- (dolines. 4°i Grand Duo pour Clarinette et Hautbois, Klosê. Solistes MM. D'hoir et [Lenssens. 5° Sur la glacé, danse caracté- ristique par J. Muldermans. Aalst. Sedert eenigen tijd bemerkte M. Oscar Jouret winkelier, Lange Zout- straat, dat er bij hem verschillige voor werpen werden ontvreemd. Vermoedens vielen op de werkvrouw De Brauwer Celestine, vrouw Verhofstadt Adolf, kerk zanger. Ten gevolge van eene aanklacht bij 't Parket door M. Jouret, werd eene huiszoeking bevolen waarmeê gelast werd M. Commerman, politiecommissaris ad junct. Die huiszoeking heeft geleid tot de ontdekking van talrijke voorwerpen bij MJouret ontvreemd en welke door dezen laatsten werden erkend als bij hem ge stolen. Proces-verbaal is opgesteld Aalst. Het huis ter Keizerlijke Plaats, lest bewoond door Dame Wed8 Cornelius De Pauw, is thans verhuurd aan Eerw. Kloosterlingen, door den apostaat Combes uit haar vaderland, lijk gemeene misdadigsters, verbannen. Deze kloosterlingen behooren tot de Associatie der Dienaressen van het H. Sacrament van Angers. Aan 't hoofd dezer kloosterlingen staat eene Dame ge boortig van Brussel, welke sedert vele jaren in Frankrijk verblijft. De dag harer aankomst alhier is be paald op i5 Juni aanst. Van het Beheer van Staatsspoorwegen is ver schenen De kleine Reis gids voor Juni. Prijs 10 centiemen. (Ingezonden). Woensdag morgend gebeurde er een schrikkelijk ongeluk te S' Gillis, M. Brunard, wonende iu de Constaminopel- straat, droeg eene kom naphte naar de keuken, toen het gevaarlijk vocht ont plofte en brand verwekte. De pompiers snelden toe en brachten hulp aan M. Brunard, die erg gekwetst is aan het hoofd en over gansch het lichaam. Zijn toestand is bedenkelijk. Te Buysingen, bij Hal, zijn Dijns dag nacht ten 1 uur zeven kerels, zonder eenige aanleidingof reden het huis komen belegeren van den genaamden Frans Locus, barreelwachter van den spoorweg. Deze was op zijnen post, 200 meters /erder gelegen, toen zijn zoon hem kwam berichten wat er plaats had. Hij snelde nu mee naar huis en toen werden beiden door de aanranders te lijve gevallen, ge slagen en met steenen geworpen, zoodanig dat Locus vader, die 60 jaar oud is, doodelijke wonden htefl en men vcor een noodlottig einde vreest. De leden der Kamer van koophandel en fabrieken te Gent. hebben allen hun ontslag gegeven, omdat de gemeenteraad in zijne zitting van 18 dezer de invoering der evenredige vertegenwoordiging in de Kamer gestemd heeft. Tot hiertoe was dit corps uitsluitelijk uit liberalen samenge steld. Toen er nu twee plaatsen open kwamen en er een catholick en een radi caal voorgesteld werden door den ge meenteraad, tegen twee doctrinaire prui ken, door de Kamer zelf voorgesteld, trokken zij er allen van door. Overal dezelfden 1 Lundboiiwer». Tegen den afloop der kalveren en kachtels, wij kunnen u niet genoeg zeggen het Ameri- kaansche poeder Depratere te gebrui ken Deze remedie geneest volkomenlijk iD eenige uren en kost maar een frank de doos. Te bekomen in alle apotheken en te Aalst, apotheken Callebaut en De Valckeneer. Een uitgever aangehouden.— Er wordt gemeld dat M. G. Van Ptborgh, uitgever van het liberale blad De Fakkel, van Lier, voor de Rechtbank van Meche- len een zekeren M. De Cart gedaagd had voor laster. De Rechtbank sprak den aangeklaag den vrij maar toen de aanklager het pa leis verliet, werd hij zelf aangehouden om eene straf van 180 dagen gevangenis te ondergaan, waartoe hij veroordeeld is voor lasterende artikels, die in zijn blad verschenen waren, tegen de jonge meisjes van Lisp, die in de processie het Lieve Vrouwbeeld hadden gedragen. Het schijnt dat, op de verklaring van zijn kind, de vermoedelijke moorde naar van de vrouw te Noduwé aangehou den werd. Dit kind zou namelijk het snoeimes, bij de vermoorde gevonden, herkend hebben als toehoorende aan zij nen vader, een kermisreiziger, die thans op de foor van Libertange met zijne tent staat. —Hij had geërfd. Dezer dagen had een boer van Strombeek, eene erfenis van honderd franks getrokken. Hij vond dat het niet de moeite weerd was om te bewa ren en besloot dus het te gaan op smeeren te Brussel. Woensdag kwam hij dus in de hoofd stad aan en bezocht tal van bierhuizen. 's Avonds kreeg hij in eene danszaal kennis met drie kerels, die hem over zijne groote erfenis hoorende spreken, hem niet meer loslieten. Hij trakteerde-gewonnen- verloren. 's Morgends rond 1 uur trok men er uit langs de Tempelstraat. Eens daar gekomen, werd de boer ten. gronde geworpen, geslagen en gestampt door zijne drie mededrinkers.Toen hij het bewustzijn terugkreeg, stond hij op met ledige zakken en het gansche lichaam be dekt met wonden. Zoo deze boer nog eene erfenis doet, zal hij wel wat voorzichtiger zijn. Het on geluk zal hem nu wel geleerd hebben. De gebroeders Emmanuel en Hubert Pirson hadden Zondag den heelen dag getwist over den verkoop van een paard, en later had een derde broer zich in den twist gemengd. Dit alles had in den na middag zelfs eenen oploop verwekt. Des avonds kwam Hubert thuis met erge wonden aan het hoofd. Hij zegde aan zijne moeder dat zijne broeders hem zoo toegetakkeld hadden. Hij stierf in den loop van den nacht. De gendarmerie werd geroepen en het parket verwittigd en weldra ware de twee andere broeders aangehouden. Emmanuel, die met Hubert bij de ouders woonde, beweert van niets te weten. Derde, die te Damprémy woont, schijnt gevlucht te zijnen wordt nu op gezocht. Den vermoorde, die 29 jaar oud was, werd met een ijzeren werktuig het hoofd ingeslagen. Te Flobecq, eene gemeente van 4100 zielen, zullen den 14 Juni twaalf gouden bruiloften gevierd worden. De vereenigde familiën zullen 211 personen tellen, groote feestelijkheden worden te dier gelegen heid ingericht. Ramp op de Schelde. Talrijke dooden. Aanvaring en schipbreuk. Woensdag morgend, ontving mende tijding dat gedurende den nacht eene schrikkelijke ramp op de Beneden-Schel- de was voorgevallen. De Grimsbyboot, dinsdag avond uit Antwerpen vertrokken, werd over Bath, in het vaarwater van Saeftingen, aange varen door de Noorsche stoomboot Uto, die de rivier opstoomde. De eerste stoomboot kreeg zwaar lek, en zonk onmiddelijk, zelfs de passagiers den tijd niet latende, zich te redden. Allen die in hunne slaaphutten waren zijn ver dronken De boot ligt gezonken midden in 't vaar water, met het achterschip omhoog. (Nadere bijzondhrheden.) Vreeselijke tooneelen. De aangevaren boot, de i Huddersfield vertrok Dinsdag avond ten 8 ure met een aantal landverhuizers, die te Liverpool moesten inschepen op eene groote land verhuizersboot, in bestemming voor Ca nada. Het schip stond onder bevel van kapi tein Beals. Ten 10 ure werd de boot in den pas van Saeftingen, tusschen de zwarte boeien 48 en 49, tusschen Bath en het Fort Frederik aangevaren door de Noordsche stoomboot Uto kap. Sorensen, welke van Rotter dam kwam. De schok was zeer hevig. De Grimsby boot werd in het voorschip langs bak boordzij getroffen en begon oogenblikkc- lijk te zinken, zoo snel dat het voorge deelte dadelijk onder water verdwenen was. De opkomende vloed spoelde over het dek en ir. de luiken en openingen der kajuiten, zoodat weldra al de waterdichte compartimenten volraakten en het schip was spoedig, het achterschip uitgezonderd onder het water verdwenen. Dat alles gebeurde met eene snelheid grooter dan men het schrijven kan. De kapitein van de Huddersfield die in de kaartenkamer was, sprong recht en was nog niet eens spoedig genoeg bui ten om het fluitsignaal te geven. Hij zag toen in de heldere avondlucht dat reeds zijne bemanning bezig was met de booten uit te zetten, terwijl die van de Uto van haren kant daar eveneens mede bezig was. Heel de bemanning kon op de a Uto overspringen ook aan eenige passagiers gelukte dit. Al de andere die in de kajui ten waren of sliepen, gingen mee de diep te in. Hoeveel Men heeft er reeds 25 opgeteld, volgens de opgaven van de menschen, die gered zijn en van hunne naastbestaanden missen De geredden zijn allen op de Uto hier aangebracht. Ook dit schip ziet er deerlijk gehavend uit. Het heeft verscheide platen ingedrukt en is ook onder de waterlijn beschadigd. Velen der landverhuizers zijn herkom stig uit de Bukovina (Oostenrijk). Ook waren er eenige Italianen aan boord, een huisgezin van zes personen, die allen tot de verdronkenen behooren. Ziehier eenige bijzonderheden, verhaald door de geredden, die dezen morgend nog op de Uto waren. Een vader en eene moeder gelukten er in, hunne vier kinderen te redden. Zij konden er elk twee op de Uto over brengen Van eene familie is de man, de vrouw en een kind verdronken Van eene andere van 5 personen, zijn er slechts twee gered. Twee jongelingen stonden op den tweeden trap der kajuit, toen de schok plaats had. Zij sprongen aan dek en waren gered maar hunne moeder, vader en drie zusters zijn verdronken. De jongelingen werden in eene roeiboot opgenomen. Van een ander huisgezin is alleen de man gered. De vrouw, die naar beneden snelde om 2 kinderen te redden, kwam niet meer boven. Een der passagiers, een Pool, is door den schok gevallen en zwaar aan het hoofd gekwetst. Hartverscheurend moeten de tooneelen geweest zijn doch zij gebeurden zoo snel, zoo hals-over-kop, dat niemand er zich een duidelijk denkbeeld van kan vormen. Zoo zeer was elk ontroerd, dat men er woensdag morgend, ten 11 ure, nog niet aan gedacht had, hen een beet voedsel te geven. De bedienden der bureelen, dit vernemende, hebben onmiddelijk voor brood met worst gezorgd, waar de onge- lukkigen in beten als verhongerden. De ongelukkigen hebben niets kunnen redden, dan de weinige kleeren, die zij aan hebben. Hoe het ongeluk gebeurde. Ziehier hoe, volgens ooggetuigen het ongeluk moet gebeurd zijn Op de plaats, waar beide schepen elkaar moesten kruisen lag een zandzuiger of baggerboot, die met electnek licht werkte. Het verblindende licht van dit vaartuig moet oorzaak zijn geweest dat de gezag voerders der beide booten elkanders sein lichten niet zagen. Zoo kwam de Hud dersfield dwars voor den boeg van de Uto en de botsing was onverwijdelijk. De luchtdicht gesloten compartimenten van het achterschip der Huddersfield hebben dit gedeelte nog eenigen tijd boven water gehouden, doch slechts ge noeg om de bemanning toe te laten, zich te redden. De passagiers, die aan dek waren, ver suft en bedwelmd, niets wetend van de verhoudingen van een schip, hadden het besef niet van naar achter te vluchten en fingen met het schip ten gronde, buiten egenen die door de bemanning van de Uto werden gered. De reederij der Huddersfield wist zelf niet juist hoeveel landverhuizers zij had ingescheept. Hoeveel er zoo verdronken zijn is thans geweten men telt er 25. De plaats van 't onheil is het snijdin^s- punt van de Frederik en Bath. De zand zuiger lag midden van het vaarwater. Andere bijzonderheden. Onmiddellijk na de botsing wierp de Uto het anker uit en liet de beman ning de booten neer, om te redden wat te redden viel. En zoo bracht men in't ge heel 19 passagiers in veiligheid. Het voorschip was onmiddellijk onder water en dit is de oorzaak dat de landver huizers, die in de voorkajuit sliepen niet te redden waren. De bemanning is door sleepers van boord der Huddersfield gehaald. Zoodra het ongeluk hier gekend was, zijn de sleepers J. B. Maes, Tenace en Baden, alsook de groote Redder en een lichter, allen van de reederij Gerling ter plaatse gesneld. Men heeft niet vernomen of de beman ning van den zandzuiger hulp geboden heeft, doch het onderzoek is nog niet geëindigd. De Huddersfield ligt gezonken op de Ballastplaat. Bij ebbe komt alleen het voorschip zichtbaar. Bij vloed is er niets te zien dan de schouw en het mastwerk. De Uto is Woensdag morgend de Antwerpsche haven binnengevaren en ligt, zwaar beschadigd, in de Oude Dok.

De Denderbode | 1903 | | pagina 2