Donderdag Juni 1905 5 centièineii per nusnrner m[e Jaar 5810 Vrij onafhaokeiiik volksgezind orgaan van de «Stad m 't Arrondissement van Aalst Maria Van Brabant GODSDIENST. HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL VRIJHEID. Het maconnism overal aan 't werk. De liberale partij. Paul-Leroy-Beai-lieu regïem-Combes. De Paus en de fonograaf. ■JiÈseÉÈ JUL. JBaJT -Ms**® Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE SLUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij aocoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 3 Juni igo3. Waar oorlog tegen Godsdienst en R. C. Kerk wordt gevoeld, bemerkt men klaar en duidelijk de werking van 't maconnism. Wanneer men die werking bij schrift of woord aanklaagt, dan schreeuwen de liberale penlakeien in chorusdat is logen en laster 1 want 't maconnism bemoeit zich noch met politieke noch met godsdienstige vraagstukken, maar alleenlijk met werken van zuivere liefdadigheid. Nu, geen enkel mensch die zijne vijf zinnen bezit, hecht eenig geloof aan die beweringen der liberale schrijvelaars door de logiën betaald om den dekmantel te werpen op de leerstelsels van 't macon nism en op 't gene het in 't schild voert. De francs-ma9ons. wie weet het niet, vergaderen in private lokalen waar nie mand toegelaten wordt dan broeders door den eed verbonden tot zwijgen en daar worden in de duisternis, onder Voorzit terschap van Satande helsche plannen tegen de R. C. Kerk gesmeed... En waarom wordt er aldus gehandeld Omdat meest altijd de duivelsche plannen zouden verijdeld woiden door de houding van 't christene volk. Met verwondering heeft men dan ook bestatigd dat a Le Peuple het orgaan der roode chefs en maconnieke dignitaris sen Vandervelde en Furnémont, in een onlangs verschenen schrijven, rond weg heeft bekend dat het maconnism, in alle landen, een overwegenden rol speelt, in den satanieken oorlog tegen den Gods- dienrten de Kerk en ook tegen 't Koning dom. Het roode socialism staat gansch onder de macht der maconnieke logiën en de groer.e socialisten worden door duim kruid tegen 't koningdom aangevoerd. Om den overheerschenden rol van 't maconnism de wereld door te bewijzen, schrijft Le Peuple n onder anderen Om zich daarvan te overtuigen is het voldoende, al was het maar opper- vlakkig, na te gaan welke wonderlijke uitslagen de Fransche logiën van het s republiekeinsch regiem hebben weten te verkrijgen, alsook de zegepralen in de laatste kiezingen behaald door de Spaansche republiekeinen, geholpen door de tempels. n Op een banket dat onlangs te Parijs t werd gehouden, te gelegenheid van de 0 zegepraal der Spaansche republiekeinen werd er gewezen op het groot aandeel Historlek-Dramatiek verhaal. 25® vervolg. En de twee ridders gaven hun paard van de spoor en wrongen hunne spies vast in de hand en tusschen den arm, toen andermaal een gewoel en gedrom aan den ingang een nieuw tafereel aan kondigde de zee van volk moest opening maken en een derde ruiter stormde bin nen, met het hol en schetterend geroep Houdt op In naam des konings Wat was er gebeurd Terwijl op dat groot plein buiten Parijs de brandstapel gereed stond voor Maria van Brabant, kwam op de baan van Vin- cennes een man viervoetig aangereden. Alhoewel zijn paard hijgend was en afgeloopen, toch gaf hij het gedurig van de spoor, terwijl het angstig zweet met dikke druppels van zijn voorhoofd viel. Door de vlucht was zijne muts afgevallen en nu reed hij daar blootshoofds. Zijn paard was uitgeput 't ging bezwij ken, maar hij moedigde het aan, sprak aanmoedigende woorden, tot hij eindelijk aan 's konings paleis geraakte, waar het door de logiën in den strijd geno- men. Ziedaar voor Spanje. Wat Frankrijk betreft zegt Le Peu ple u In Frankrijk zegt hij zijn de werkzaamheden der logiën niet omringd van bet geheim dat de Belgische vnj- metselaars over hunne vergaderingen bewaren. Dagelijks leest men, in de i) dagbladen der voorwacht, vrijmetse- laai'sbulletijns welke de orde der werk- zaamheden en zelfs de aanvaarding van nieuwe leden doen kennen. Nog maareenige dagen geleden ver- meldde l'Action,het nieuw Socialistisch i) blad, met tal van bijzonderheden, de a belangrijke beslissingen genomen in een vrijmetselaarsconvent, in het Zuiden gehouden, en waarin voor de aan- i) staande politieke worstelingen een programma werd voorbereid met veel a verscheidenheid en van groote sociale eerlijkheid. Dat zijn feiten. Inderdaad, 't zijn feiten dikwerf door de liberale maconnieke organen gelogen straft, maar die nu onbetwistbaar bewezen zijn. En in België, wat is hier de rol van 't maconnism. Die vraag beantwoordt Le Peuple als volgt In België schijnt de vrijmetselarij die openbaarheid niet aan te nemen, welke i) wellicht gevaarlijk zou zijn in ons mid- d den zoo gunstig aan wraakneming der reactionnaire overheden. Met reden eischt zij meer stilzwijgendheid over hare werkingen. Nochtans, in deze laatste jaren durfde zij voorbeelden geven welke zeer opgemerkt werden n omdat zij, in woelige tijdvakken, deden blijken dat zij niet onverschillig was aan stoute veldtochten, waarin het volk worstelde om meer richtte bekomen. Zij gaf, namelijk, een zeer krachtig manifest uit tijdens den grooten strijd voor algemeen stemrecht en weigerde den onderstand van hare weldadigheids- bussen niet voor de slachtoffers der u beteugeling. Ontegensprekelijk is het dus bewezen dat de woelingen der rooden en groenen in ons land door het maconnism werden bevolen, geregeld en ondersteund. Uit de bekentenissen van Le Peuple blijkt verder dat de afschaffing der catholieke scholen en de verbanning der Klooster orden in Frankrijk, sedert lang door 't maconnism werd voorbereid en de socialisten stonden op de eerste rangen Landgenooten Ziedaar een spiegel moedige dier om zoo te zeggen neêrviel van vermoeienis. Daar zijnde riep hij zoo hard hij roepen kon Vriend, vriend, de koning waar is de koning Ik moet den koning spreken. Den koning spreken sprak de ka pitein der lijfwacht. Ja, ja Nu, vandaag Aanstonds, aanstonds onmogelijk. 't Moet zijn. Het zou uw leven kosten. Wat geeft dat Ik kora om een an der en kostelijker leven te redden. Maar weet ge niet, ongelukkige wat heden te Parijs plaats heeft. Neen, ik kom recht van Luxeuil, ik heb onderwege twee paarden den asem afgereden en dit is mijn derde. Wel, terwijl gij den koning wilt spreken, staat de brandstapel ontstoken voor Maria van Brabant. Het is juist om dit schelmstuk te beletten dat ik kom... Waar is de koning? Verborgen op zijne kamer niemand mag hem op doodstraf naderen. Welnu ik zal gaan... Waar is hij Op de tweede stagic, links den gang Laat mij gaan, ik loop I ik loop Ge loopt naar uwe dood voor ons. Indien de liberalen en socialis ten hier ooit aan 't bewind geraken, dan zal de godsdienstoorlog hier weldra woe den en uit dien godsdienstoorlog zal burgeroorlog voortspruiten want de Bel gen willen de vrijheid in alles en verfoeien dwang en slavernij Wat is de liberale partij De liberale partij in catholieke landen is de verzameling der lieden die vijan dig AAN DEN GODSDIENSTIGEN INVLOED DER KERK, DIEN TRACHTEN TE BELETTEN, TE verminderen, uit te roeien, hetgeen het natuurlijk gevolg is van hunne valsche princiepen. Alle degenen, die zulke zinnen hebben zijn liberaal, al is 't dat ze soms nog eene andere strekking in hun schild voeren. Zoo is een socialist libe raal met daarbij de valsche leering over het eigendomsrecht Een kind immers blijft kind van zijnen vader al heeft het bij alle diens ondeugden eene meer. Zoo ook is een vrijmetselaar liberaal, met verschil dat hij zijne vrijheid door eeden verbindt en dan toch nog pocht over vrij heid, welke toch den liberalen ook eigen is. Zijn al degenen die zich laten doorgaan voor liberaal, zijn ze allen lieden VIJANDIG AAN den GODSDIENSTIGEN INVLOED DER KERK, WELKEN ZIJ TRACHTEN UIT TE ROEIEN Hier valt te onderscheiden i° Wat de hoofden der liberalen be treft voor die is het alzoo. Ze gaan ge woonlijk naar kerk noch kluis, weten van God noch zijn gebod, leven zus en zoo, passen met Paschen, trouwen voor de wet alleen, laten hun kinderen als turken opgroeiën, ze zijn echte papenvreters en veel weg aan de logie der vrijmetselaars gebonden. Zoo loopen er met benden on der de vrijheidszon van België. 2° Wat het werkvolk aangaat't Wordt verleid en bedrogen en slecht onderricht men dwingt het door den honger om liberaal te zijn en om te stemmen of leidt het om den tuin met beloftens in den wind. 3° Wat mag men zeggen van de libe rale burgerij Zoo ze de gedachten der kopstukken niet deelt, gehoorzaamt ze maar al te dikwijls aan schandelijk eigen belang en zet een hoopje geld, boven ge weten en God. Wat moed, menschen, de liberaal is lijk een chinees zijt gij bang, dan is hij erg, geef hem een schup.... en eer ge om hebt gezien is hij de Ark van Noë al voorbij die stillekens voort drijft tot op den bsrg Ararat. Ik doe mijn plicht 1 In dit groot en rijk kasteel heerschte eene sombere neêrslachtigheid. Men zou gezegd hebben De dood heeft hier op geheel dit paleis hare hand gedrukt. Hovelingen, hofjongkers, dienaars, lijf wachten. soldaten, ze stonden daar allen paf of gingen voort met looden voeten. Weinige woorden werden gewisseld,.. Men telde de minuten op... Nog cenige oogenblikken en de brandstapel!... Ma ria van Brabant op den brandstapel De deugdzame en beminnelijke koningin Zelfs velen die tot nu toe haar hadden piichtig gedacht, stonden nu met een kloppend hart en vroegen Zou zulke valschheid mogelijk zijn Zoo deugdzaam schijnen en zoo boosaardig zijn Koning Philip zat met kloppend hart in de donkerste kamer van zijne apparte menten... Zijn leven 1 zijn leven Zoo wreed vergald 1... Zijne echtgenoote Eene engelin van teederheid en liefde... En eensklaps onmogelijk Maar, mijn zoon is dood, vergiftigd Hij is niet gewroken... Hij is vergiftigd... Dit vergif is op hare kamer gevonden ik heb het gezien met eigene oogen Zij beminde mij, en ik beminde haar... Is er dan geene rechtzinnigheid meer in de wereld 1 Op dit oogenblik Die Labrosse heeft val- Aan allen, zonder zwetsen dient ge zegd Daar zijn vreemde zonden. Die liberale sectarissen helpt door woord of pen, door raad of daad, door werk of stem is meêplichtig voor God en voor de menschen. over het M. Paul Leroy-Beaulieu, die voorzeker geen clericaal is en die doorgaat voor een der eerste economisten en financiers van Frankrijk, legt als volgt in den Econo- miste Fran9ais uit, waarom de Fransche rente bestendig zakt en met haar al de waarden die eenige betrekking hebben met de Staats- en Gemeentebesturen. De oorzaak is alleen gelegen in het verfoeilijke gouvernement dat wij be zitten en dat onder heel het verlichte deel der bevolking de grootste onrust verwekt. Frankrijk is overgeleverd aan eene bende uitzinnigen en onvoorzichtigen, letterlijk onbewust, maar van welke men alle daden vreest, zoo in stoffelijke als in zedelijke orde. Uitgezonderd den grooten en voorbij- gaanden schok van 1848, heeft Frank rijk nooit een gouvernement gehad dat zoo zeer alle belangen veront rustte en zoo diep de eerbiedwaardige gevoelens van een groot deel der natie kwetste. Onder oogpunt der waarborg van den eigendom leeft men nu, onder de tegenwoordige strooming der socialisten, in eene onveiligheid, die men enkel gedurende de uren van revolutie in de verleden eeuw kende, n Alleen onze slimme liberaaltjes meenen dat ze den vogel afschieten als ze Combes toejuichen, omdat hij papen judast. Wat serieuse menschen, wat groote, verstan dige polittekers DeFigaro meldt datZ. H. de Paus op 5 Februari dus gedurende de dagen dat de groote gehooren geschorst waren in bijzondere audiëntie ontving M. Bessin i, bestuurder van de Société des micro-photographes. s Op verzoek van dezen laatste, gewaar- digde Z. H. zich, voor een fonografisch toestel, nogmaals de plechtige benedictie sche oogen Pater Pacificus zweert nog dat Maria onschuldig is... Mijne moeder spreekt dezelfde woorden ik zou willen dood zijn... Ik weet niet wat mij tegenhoudt. Op dit oogenblik ging eene deur open, de ïood zijden gordijn schoof weg en een vreemdeling trad binnen. Koning Philip wierp hem woedende blikken toe. a Wie gij ook zijt, riep hij, gij zult uwe vermetelheid duur betalen Dat weet ik, sire, de abt van Luxeuil heeft mij gezegd dat ik op mijn leven uitging maar hij voegde erbij Dees kasken behelst de rust, het geluk en de eer van den koning. De koning nam het kofferke uit de handen van den bode die neérgeknield zat. Hij zag de zegels na, op geel was 't wa ren de zegels van Spanje. Den sleutel 1 den sleutel Sire, hij die dees kasken moest ont vangen, heeft den sleutel. Wie wie Niemand heeft het mij gezegd maar ik kan het raden. Spreek Wie is 't Baron Labrosse. Koning Philip nam een dolk van de 'tafel, en wrong er meè het scheel van t kasken «pen. uit te spreken van den 3 Maart de Res ponsoria werden gezongen door waardig- heidsbekleeders uit 's Pauzen omgeving en daarna het Ave Maria, a De Paus gaf vervolgens aan M. Bessini zijne hooge voldoening te kennen over de wijze waar op door het instrument zijne woorden werden weêrgegeven en schonk zijnen bezoeker verlof het te doen hooren over geheel de wereld. Tiet bestuur der Figaro 0 is nu met M. Bessini in onderhandeling getreden en heeft zich tot i5 Mei het uitsluitend recht verzekerd van den verkoop der beide cylinders, waarde stem des H. Va ders in opgenomen is. Deze cylinders, zegt het blad, geven de woorden des Pau zen weder met eene bewonderenswaar dige juistheid en scherpte van uitspraak. De intonaties van den geschonken ze gen zijn merkwaardig juist. Geen woord gaat verloren en van de buigingen en trillingen der heldere en nog klankrijke stem des hoogbejaarden grijsaards ont snapt niets. Door in dit toestel te spreken cn den verkoop der cylinders te veroorloven, heeft, zegt de Figaro de H. Vader de geloovigen van alle wereldstreken in de gelegenheid willen stellen zijne stem te hooren. De Paus heeft geene enkele voorwaarde gesteld. Edoch, het Fransche blad bestemt 25 percent van de opbrengst der cylinders die wederzijds 5o en 40 fr. kosten, als bijdrage voor het werk der catholieke scholen in het Oosten. Weldra zullen deze cylinders overal verspreid zijn en de geloovigen zullen alzoo in de gelegenheid gesteld zijn, de stem te hooren van den H. Vader, die zijnen zegen over hen uitspreekt en als in hun midden zal schijnen te vertoeven. Wij mogen verzekeren dat het een aan doenlijk oogenblik zal zijn, op hetwelk de woorden van Leo XIII, te Rome uit gesproken, in ons land zullen gehoord worden en menigeen zal zich tot diep in zijn binnenste bewogen gevoelen. God, in zijne groote goedheid, laat den mensch recht wonderbare uitvindingen doen en alzoo zullen de christenen van gansch de wereld, in welken verst ver wijderden hoek zij zich ook mogen bevin den, de stem kunnen leeren kennen van dien g3jarigen grijsaard en zijnen zegen zal, door God bekrachtigd, op hunne hoofden nederdalen. Leve Paus Leo XIII De groote krijgsbewegingen zullen dit jaar plaats hebben van 29 Augusti tot 10 September, tusschen Aarlen en Marche. Er lagen perkamenten in, hij overliep ze met zijne oogen, werd bleek rood, wrong zijne handen samen in angst en wanhoop. u Sta op, schreeuwde hij tot den bode, sta op... haast u... te paard... Dat men u het beste paard geve. Vlieg naar de plaats waar 't volk vergaderd is. Och God, als ge maar niet te laat komt. Ga, ga ik zal u rijkelijk beloonen. Hier is mijn handteeken. Roep aan al wie u hooren kan Dat de koningin onschuldig is... Och God Och God Dat Maria mij be houden worde en dat ze mij vergiffenis schenke. XX. Aan den brandstapel. 4de Tafereel. In naam des Konings. Koning Philip had dus de bewijzen ge zien dat baron Labrosse een ellendeling v/as, een landverrader zijne ziel was verscheurd door wroeging en angst. 0 Ga, ga, riep hij tot den bode, vraag 't beste paard uit mijne stallen loop, vlieg Als ge maar niet te laat komt. God, mijn God Maria, Maria, vergeef mij Wat heb ik toch gedaan... Die ellendeling Ondertusschen was de bode de trappen afgeloopen. (Wordt vervolgd).

De Denderbode | 1903 | | pagina 1