Donderdag 11 Juni 4905 3 centiemen per nummer 36tle Jaar 5842 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID De Vleeschkwestie. Maria Van Brabant Vrijheid van vereeniging. DE DENDERBODE Dit Wad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- rangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31. en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE 81'UM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de Wadzyde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, zi Juni xgo3. Wij ontleenen aan De Landbouw het Tolgende artikel daar onze confrater beter bevoegd is dan wij om die kwestie te behandelen Eenigeslachters van onze grootesteden, die nooit tevreden zijn met de winsten welke zij verwezenlijken, hebben opnieuw eene beweging begonnen om de wet Dumont te doen afschaffen. Zooals onze lezers weten, legt deze wet geringe tolrechten op het vleesch dat in België binnengevoerd wordt. Sommige slachters van Brussel, Gent, Antwerpen, enz., die de dienstknechten zijn van politieke mannen, worden door dezen gelast lawijt te maken in vooruit zicht op de aanstaande gemeenteverkie zingen De duurte van het vleesch is voor de liberalen der steden een te schoone gele genheid om de catholieken eens goed te belasteren. Wanneer men aan het volk kan doen gelooven dat onze vrienden het willen uithongeren, heeft men kans het tegen de catholieken op te maken en het voorde liberale of socialistische lijst te doen stemmen. De rede van bestaan van geheel die beweging ligt daarin het is voornamelijk eene politieke kwestie. Moet de duurte van het slachtvee aan de wet Dumont toegeschreven worden Neen, het is het gevolg van deze wet niet. Indien deze beschermingmaatregel eenen aanzienlijken invloed op den prijs van het vleesch had, zou men dezen be merkt hebben sedert den dag waarop de wet Dumont toegepast werd. Is de prijs van deze eetwaar van dit oogenblik af gerezen, in der mate waar van wij heden getuigen zijn Neen. De tolrechten op het vleesch hebben slechts den prijs ervan doen stij gen in dezelfde verhouding dat zij gehe ven werden, 't is te zeggen, met eenige centiemen. Zij kunnen geen ander gevolg gehad hebben. In Frankrijk bestaat er een tolrecht op de tarwe van 5 frank per 100 kilogr. Het uitwerksel van dit recht is de prijs der tarwe op de Fransche markt met onge veer 5 frank te verhoogen. Het recht van 3 frank op de haver heeft aan onze land bouwers toegelaten die landbouwvrucht 3 frank duurder te verkoopen. Wanneer men van het vleesch en van dezer produkten meer vraagt als den ouden prijs, 't is te zeggen, dezen die bestond Historlek-Dramatiek verhaal. a6* vervolg. Order vaa den koning, riep hij, een paard een paard i» Aanstonds was het beste paard uit de stallen gereed, hij sprong er op en reed recht naar Pariji. Het was niet rnodig den weg te vragen; het gerucht, het -jelui der klokken, de beweging waren zjn leiddraad door de straten. Maar in de nabijhëd van het plein ge komen, kon hij niet neer voort de me nigte stond daar dik ei vast opeengepakt. Hoe daar door gerant Indien men wist Wï*rvoor hij kwam, de rangen zouden wel o>engegaan zijn. Doch de aandacht was te-.terk gevestigd op hetgene daar ging gebqren; men was genaderd tot het laatste inde van dit droevig drama De maarschalk van het qmp had de derde en laatste waarschuwi^r gedaan elk oogenblik ging Maria v0 Brabant van haar schavot gebracht worcn en aan den brandstapel gehecht. Die <er verre van daar stonden, zagen met al kracht vooraleer de tolrechten in voege waren, en daarbij gevoegd het tolrecht, dan moet men besluiten dat de stijging in den prijs andere oorzaken heeft als het tolrecht. Welke zijn de oorzaken, die de prijs van het vleesch hebben doen rijzen. Een der voornaamste oorzaken van dit economisch verschijnsel ligt in de wel vaart die in ons land al meer en meer heerscht. De toestand der lagere standen is bij ons op ontegenzeggelijke wijze ver beterd. Terzelvertijd dat de dagloonen overal toenamen, zijn de behoeften groo- ter geworden. Wanneer men de levenswijze van onze grootvaderen vergelijkt met de onze, zal men moeten bekennen dat deze laatste veel minder eenvoudig is als de eerste. Het verbruik van vleesch namenlijk is algemeener geworden. Daar de aanvraag naar deze eetwaar zich uitgebreid heeft, is de prijs ervan gestegen. De aanzienlijke vermenigvuldiging van slachters bewijst duidelijk dat het volk meer vleesch gebruikt als vroeger. Te Gent is hun getal sedert 25 jaren verdrie dubbeld Er bestaan tegen woordig 794 winkels waar men deze eetwaar verkoopt. (Hier te Aalst bestatigt men 't zelfde alhoewel de vleeschmarkt hier altijd wel voorzien is). In die overdrevene toeneming van be middelaars ontdekken wij eene tweede oorzaak der vermeerdering van den prijs van het vleesch. Die vermenigvuldiging, met den ver koop van iederen slachter te verminderen, heeft de waar met aanzienlijke algemeene onkosten belast en op die wijze het dalen der prijzen belet, die de ontwikkeling van den internationalen handel zou teweeg gebracht hebben. Over eenige jaren heeft men hetzelfde kunnen bestatigen voor wat de broodbak kerij betreft. Daar ook zag men den prijs van het brood stijgen naarmate het getal bakkers aangroeide. Eindelijk zijn er meerderen die zeggen dat de veestapel in Holland, waarvan het meeste slachtvee komt, veel afgenomen heeft en willen daarin de oorzaak zien van de duurte van het vleesch. ■k Wat moeten wij uit deze beschouwin gen besluiten Is iedereen niet genoodzaakt te beken nen dat de hierbovengemelde oorzaken veel meer invloed uitgeoefend hebben op den prijs van het vleesch dan het onbe duidend tolrecht waardoor het vet vee bij zijn invoer in België getroffen wordt. Daarom vragen wij dat dit recht staan de blijve. Wij dringen bij de landbouwers aan zich krachtdadig te verzetten tegen elk voorstel dat voor doel zou hebben dit tol tarief af te schaffen. Landslieden I Bespreekt deze kwestie in uwe landbouwvereenigingen en zendt verzoekschriften om de beweging der slachters tegen te werken. Wat papenvreten kost. Algemeen begint men zich in Frankrijk ongerust te maken over de financieele gevolgen van den godsdienststrijd, welke op liet oogen blik in Frankrijk zoo hevig woedt. Niet alleen daalde de officieele rentestandaard met 2 p. c. (van 5 tot 3), maar ook de Staatsuitgaven zullen ontzettend stijgen, wanneer de regeering het verwoestings- werkzal hebben voltooid. Zoo berekent het Journal des Débats, dat alleen voor onderwijs, door de ophef fing der vrije catholieke scholen, jaarlijks een bedrag van 80 millioen zal moeten uitgegeven worden. Geen wonder, dat de bladen eene financiëele crisis vreezen en, wordt door de regeering op den in geslagen weg voortgegaan, eene alge meene ontreddering en het staatsbankroet onafwendbaar achten. Men merke wel op dat zoomin het Journal des Débats, als M. Leroy- Beaulieu, wiens meening wij over eenige dagen aanhaalden, van clericalism kun nen verdacht worden. 't Zijn echter opmerkende geesten, die zien, dat radicalen en socialisten hun anti-clericalism heel duur doen betalen aan de contribuabelen iets wat de minste der bekommernissen van de Fran sche Cartellisten is. 't Komt toch niet uit hunnen zak. hunner oogen naar den rook en de vlam men die gingen opstijgen. Gelukkig dat de aankomst van den zwarten ridder en van den ridder met het blinkend zilver harnas de uitvoering van het doodvonnis kwam vertragen. Zoo kon de bode rond de menigte rijden en de plaats van den ingang bereiken. Vandaar konden de rechters zijne stem hooren. Hij riep dus, zoo hard hij kon Houdt op in den naam des konings Hier is een koninklijk bevel Laat mij door 1 De menigte keek nu naar de plaats van waar dit gerucht kwam de twee ridders lieten hunne spiezen neer, terwijl de ko ningin met klimmende verbazing den der den ruiter aanstaarde. Koningin, zoo murmelde Blanka, het zal de redding zijn. De redding Och, zuchtte Maria, indien Philip liet doet uit medelijden, dan begeer ik liever te sterven... Wat is mijn leven, zonder zijne achting en zijne liefde! Ondertusschen was de bode bij de rechters geraakt hij behandigde hun een schrift zij lazen het en sloegen vol ver bazing hunne armen overeen: de menigte zag het; elk hijgde van nieuwsgierigheid. Baron Labrosse bezag Bastella, zijn kampioen, en Bastella bezag baron Labrosse. Hoe verstaan de liberalen de vrijheid van vereeniging Vrijheid voor alle vereeniging die vijandig is aan den godsdienst of slechts stoffelijke belangen behertigt. Verdrukking van alle vereeniging die een godsdienstig doelwit heeft. Inderdaad. Zijn het de liberalen niet die in Italië de kloosters vervolgen, in Spanje de Jesulten uitsloten, in Oosten rijk onder Jozef II zich bemoeiden met de reglementen van nonnen en paters, in Zwitserland de religieuzen wegjoegen, in Duitschland de Kultur Kampf ont staken, den oorlog aan alle catholieke vereeniging Zijn het de liberalen niet die in Frankrijk de onverdraagzaamheid zoo verre drijven van zelfs degenen die in vereeniging hebben geleefd te blijven be handelen en vervolgen als uitschot der maatschappij De liberalen van België zijn niet beter Wie kwam er tegen de Schurk Booswicht I ge prest uw lip pen opeen uwe oogen draaien van gramschap ge denkt dat de koning zich andermaal door medelijden heeft laten overwinnen gij denkt dat uwe sluwheid andermaal zal zegepralen 1 Maria van Brabant zat ondertusschen van op haar schavot te staren naar eene andere plaats, alwaar weerom het volk in roering en beweging was gekomen. De rechters en de beul waren uit hare oogen en uit hare aandacht. Op een wit paard kwam daar aangere den een man zonder hoed, zonder mantel, die zich geen doortocht moest maken de menigte schoof voor hem eerbiedig weg. Zij alleen, onder al die duizenden en duizenden, herkende hem eerst, en heui ziende, viel ze achterover in de armen van Blanka. Hij, riep ze, 't is hij, 't is hij... Hoort 't volk roepen Open gaat open Voorde koning! Recht en Justicie! 't Is God die de konin gin redt... Inderdaad, 't was koning Philip. Nu stonden de leden der hooge vier schaar ook recht. De koning De koning 1 Koning Philip was bleek, angstig en gejaagd. vrijheid van vereeniging in op het natio naal Congres De jongere liberalen. Ze zagen dat alzoo de kloosters recht kregen van bestaan voor de wet en zij wierpen op dat daardoor de maat schappij 5 eeuwen achteruit zou gaan. 1 't Is er, dunkt ons, niets aan te zien hier in België. Wie spouwde vuur en vlam over wei nigen tijd nog, in de Kamers tegen de religieuzen van Frankrijk die hier in 't CATHOLiEK België vrijheid van vereeni ging kwamen zoeken, welke het liberaal Frankrijk hun weigerde Liberaal en socialist. Ga voort, liberalen, ga voort met uwen rol van kluchtspelers, ge amuseert de menschen, ge overtuigt ze niet. Roept en tiert TOOR vrijheid als uwe liberale asso ciaties in spel zijn, schreeuwt en raast tegen vrijheid als het de kloosters geldt ge moogt dat allemaal doen lawijd- makers vergeeft men veel.... doch koopt voor vijf centen logiek, voor de eer van 't menschdom. Wij, catholieken van hert en ziel, min naars van ons vaderland en zijner vrij heden, wij groeten u, kloosterlingen, vervolgden en gelasterden om den Heer gij, die het zaad van 't geluof in onze stre ken hebt verspreid, de ontginners van ons vroeger bijna onbebouwd land, de behou ders en beoefenaars der wetenschap in de middeleeuwen, dikwerf oorsprong der gemeenten en dus van onze nationale vrijheden. We eeren in U een ideaal van liefde voor het arme, gebrekkige, verla tene en lijdende menschdom. we bewon deren in u een toonbeeld van zelfopoffe ring voor het onderwijs der kleinen, wij koesteren ons in de stralen uwer weten schap die zoo dikwijls het nederige hoofd van een uwer zonen ontkranst, we be minnen u met de kinderlijke liefde waar mede elk burger degenen bemint die ouder zijn in ondervinding of deugd en vóórgaan in den strijd voor waarheid, voor vrijheid, voor recht en voor goed, voor Kerk en Geloof, voor Land en voor God Buldert dan, liberalen, buldert verwen- schingen uit, braakt laster en spot, maakt de kloosterlingen achterdochtig en hate lijk, geeft ze uit als luiaards, dieven, opvreters van het goed der armen,uitschot der maatschappij, vijanden van 't volk en van de redehet geweten van het volk zal zooveel eerder ontwaken en oordeelen of ge weerdig zijt van zijn ver trouwen en van zijne stem. het voorontwerp van den Arbeidsraad te bespreken. Zeer weinig volk woonde de vergade ring bij. Men weet dat dit ontwerp aan iederen patroon of aannemersbaas verbiedt, meer dan 6 dagen in de week te doen werken, hunne familieleden, knechten, of bij hen wonende dienstboden uitgezonderd. De wekelijksche rustdag is vastgesteld op den zondag, behalve uitzonderingen, die door besluit moet aangeduid worden. De vergadering verwerpt het vieren van den zondag op zijn Engelsch, 't is te zeg gen dat alles stil ligt. De wet zou de volgende ondernemin gen niet treffen de administratie van vervoerdiensten (ijzerenwegen, tramways, rijtuigen, enz.), schouwburgen, sport, museums, restauraties, cafés enz. In deze bedrijvigheden zou men twee verlofdagen krijgen op 14 dagen, de eene 's zondags, de andere in de week. De tekst van den Arbeidsraad werd aangenomen en eene dagorde gestemd om aan te dringen bij de Regeering, op dat zij zoo spoedig mogelijk een wetsont werp, overeenkomende met dien tekst, zou neerleggen. Op voorstel van M. Serwy werd er be sloten binnen kort, te Brussel, eene groote betooging, zonder uitzondering van partijen, te houden. Voor de Zondagrust. De vereeni ging voor de Zondagrust hield donderdag avond onder voorzitterschap van M. Mousset eene algemeene vergadering om Hem ziende, sprongen de heeren der hooge vierschaar recht. Nu was de koning tot aan den voet van den brandstapel genaderd hij zeg het brandende forneis, daarnevens den beul met eene fakkel, gereed om het vuur te steken aan de droge schavelingen, eens dat Maria van Brabant aan den brand stapel zou geketend zijn geworden. Hij sidderde, zijn hart klopte, zijne oogen schoten vol tranen hij sprong op 't schavot, hij, de koning hij zag zijne echtgenoote half dood van ontroering in d'armen van Blanka van Leuven; hij viel voor haar op zijne knieën, hij kuste de ijzers de kettingen die hare teere handen omknelden. Och God, zoo snikte hij, hoe is het mogelijk geweest Maria, Maria, ver giffenis En Maria sprak hem toe dezelde woor den van in 't gevang Philip Philip I En dan viel zij aan 't weenen. Hoort, riep de koning rechtstaande, hoort, Edelen van mijn rijk, Schildkna pen, volk van Frankrijk, ge zijt allen ge tuige dat ik mij neergeknield heb voor deze martelares en dat ik haar vergiffenis vraag... Zij, is de Onschuld zelve, en hoe werd zij toch behandeld Zij de konin- Die brave socialisten Het is ge bleken dat zoogenaamd capitalistische uitzuigsystemen in ruime mate worden toegepast in de drukkerij der... Vorwarts. In het orgaan der Duitsche boekdruk kers kan men daarover zeer beteeker.ende staaltjes vinden. Zoo zijn er op de socia listische drukkerij toestanden, die zelfs in burgerlijke bedrijven nietinheemsch zijn. De loonen heeten zoo diep mogelijk gedrukt, noodhulpen worden voor 1 1/2 en 2 dagen aangenomen, kortom er wordt getracht op echt capitalistische wijze uit de arbeidskracht van ieder individu zoo veel mogelijk te halen. De meestergast verdedigde zich onder andere door te zeggen a Ieder bedrijf, dat technische nieuwigheden invoert, wil daarmee geld verdienen. Dat daarmee dikwijls benadeeling van de arbeiders is verbonden, is te betreuren, maar een partijdrukkerij kan daaraan niets veran deren, omdat ook zij met de concurrentie moet rekenen, t De verdediging sloeg natuurlijk niet mee, maar de kwestie van den splinter en den balk zij den hevigen kritiekers uit het socialistische kamp toch nog eens aanbevolen. gin van Frankrijk [geketend I... Wie maakt die ketens los De beul meende te naderen. Neen, neen, riep de koning, raak haar niet aan... Och, lieve duurbare Maria mijne verblindheid heeft u doen boeien, mijne liefde moet u van die boeien verlossen. Dan drukte hij haar in d'armen, altijd roepende Vergiffenis I Vergiffenis Ach, ik word zinneloos van spijt... Blanka, zoo sprak hij, zoek, haal een mantel om over dat schandekleed te werpen. Dan ging de koning naar de andere estrade bij de Edelen der Hooge Recht- bank, Edele ridders, zoo sprak hij, ik ben juist bijtijds gekomen, om een schromelijk schelmstuk te beletten wij zijn bedrogen door een ellendigaard, die terzelfdertijd een landverrader is. De stukken zijn mij daareven ter hand gesteld; ziet, leest Hij was in onderhandeling met Spanje, tegen zijn vaderland I Een kreet van afgrijzen ging bij de edelen opeen der edelmans Robert d'Artois zond aanstonds eene bende sol daten met den beul naar de tent voor welke baron Labrosse verbluft stond te kijken. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1903 | | pagina 1