Zondag 14 Juni HK)3 3 centiemen per nummer 36''e Jaar 3813 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND. TAAL. VRIJHEID. Ouderdom en Gebrekkelijkheid. OM ZES MILLIOEN Afvallige priesters. Manifestatie Leveau. Te beproeven. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-76 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. ClIIQUE SUUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlyk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, i3 Juni igo3. De heer A. Vertongen-Goens, nijveraar te Dendermonde heeft, in een vlugschrift van 26 bladzijden, een voorontwerp in 't licht gegeven van verzekering tegen ziekte, ongevallen, gebrekkelijkheid en ouderdom. Wij willen die gedachten doen kennen en bij gelegenheid ook er een woordeken over zeggen wij moeten echter voor het oogenblik ons bepalen bij zijn ontwerp van verzekering tegen arbeids onbekwaamheid en ouderdom. M. Vertongen staat blijkbaar onder den invloed der Duitsche sociale wetgeving, wat wij verre zijn hem ten kwade te duiden, integendeel. Ziehier hoe hij te werk gaat 11 Art. 41. Ieder jaar, vóór i5 Octo ber zal in ieder gemeente door de zorgen van het Gemeentebestuur eene lijst opge maakt worden der werklieden en werk sters die recht zullen hebben op een ouderdomspensioen van af volgenden i,ten januari. Art. 42. Die lijst zal bevatten 1° Allen werkman of werkster in de gemeente sedert meer dan zes maanden gehuisvest, 70 jaar oud of die 70 jaar oud wordt vóór april van het volgend jaar en zal bewijzen, door getuigschriften of getuigen, dat hij 25 jaar in Belgische werkhuizen handels- nijverheid of land- bouwuitbatingen heeft gearbeid. 2° Allen werkman of werkster van Belgische nationaliteit die, welke ook de ouderdom zij, onbekwaam is van alle werk of die ten minste niet meer in staat is het derde deel van het gemiddeld loon van de streek en van zijn beroep te ver dienen. Die lijst ligt gedurende eenige dagen ter inzage om de belanghebbenden toe te laten er kennis van te nemen. Over de betwistingen zij zijn onvermijdelijk - oordeelen het Schepencollegie in eersten aanleg en de Vrederechter in beroep. zeg mij waar begint en eindigt de werk man, de stielman, de landbouwer, enz. M. Vertongen geeft in zijn vlugschrift de bepaling niet van een werkman Het had nochtans niet van belang geweest te weten wat er door moet verstaan wor den, om recht te hebben op pensioen. Op den buiten van Aalst en Dendermonde bij voorbeeld en overal elders zouden bijna al de inwoners een pensioen willen ge meten waarvoor niets moet gestort wor den En om te weigeren, om toe te staan, waarop zal men steunen Het moet een heel net bepaald iets zijn om juist te kunnen beslissen; vermits de standen zelf er hoegenaamd niet zijn afgetee- kend. Kijk eens rond op den buiten en 56* Vervolg. Mijnheer, hernam Tony, wanneer jk mij niet bedrogen heb, dan stelt gij een levendig belang in de arme jufvrouw Gisêle Dorgeur Gisèle riep Olivier opgewonden uit. terwijl zijn broeder stampvoette van onge duld. En dat ongeluk... Bedreigt jufvrouw Gisèle en daarom heb ik op u gerekend, om het van haar af te wenden. Op hetzelfde oogenblik werd de bel ge luid, de treinwachters wierpen de portiers open en riepen Instappen, reizigers voor Lyon- Marseille, instappen frak°"y USte dCn k,nnenzal{ van zijnen Ik heb geenen tijd om nauwkeurige ophelderingen te geven en deze plaats is daarvoor ook minuer geschikt, zegde hij maar om u te overtuigen dat het eene ernstige zaak geldt, zal ik uzeggen.dat ik geen knecht ben het kleed dat ik draag is slechts een vermomming, ik ben kaart°ieUr P°lic,e' hier is mijne Onder het spreken had hij eene kaart Art. 44. Het pensioen van den nijverheidswerkman zal zijn 450 fr. als hij getrouwd is en 3oo fr. indien hij weduwnaar of ongehuwd is. Het pensioen van den landbouw werk man zal 3oo fr. bedragen als hij getrouwd is en 200 fr. indien hij weduwnaar of ongehuwd is. Het pensioen van de vrouw, ongehuwd of weduwe zal 200 fr. bedragen indien zij nijverheidswerkster of weduwe is van een nijverheidswerk nan en i32 fr. indien zij landbouw werkster is of weduwe van een landbouwwerkman. De vrouw zelfs mrer dan 70 jaar oud. onbekwaam te arbei len, zal geen recht op een bijzonder rustgeld hebben indien haar man min dan 70 jaar oud is of indien haar man een pensioi u voor ouderdom of gebrekkelijkheid geniet. Hoe zullen al die pensioenen betaald worden Dat is immers de bijzonderste vraag. Eenmaal dat d: finantiekwestie is opgelost gaat het ovei ige als een spel. Ziehier wat M. Vet tongen voorstelt. Art. 45. Een vierde van de noodige som zal betaald worden door afhoudingen op de daghuren van al de gezonde werk lieden van beide geslacht, in de gemeente wonend of gehuisvest een vierde zal ge dekt worden door bijdragen der patroons van die werklieden h :t is gelijk of die patroons hunnen werkzetel in de gemeente of elders hebben een vierde zal betaald worden door den Staai, een achtste door de Provincie en eindelijk het laatste acht ste door de Gemeente. In dit voorstel zullen de openbare Be sturen dus den helft dei kosten dragen. De openbare Besturen zijl Jan en alleman 't is de lastenbetaler op wiens zak zoo dikwijls en zoo gemakkelijk wordt ge klopt. Is dat niet een weinig overdreven In Duitschland geeft de Staat 5o mark per pensioen.dat over't algemeen overeen komt met een derde. Wij moeten verder doen opmerken dat vele gemeenten op den buiten onderden lastzoudei bezwijken. Wij zijn ten anderen overtuigd dat, per gemeente ingericht, het stelsel van den heer Vertongen,h >e edelen grootsch het in den grond ook zij, onuitvoerbaar is. De eenheid mag niet de Gemeente zijn; voor het minst kan de Frovincie een een heid vormen waarvoor t en kas van inva liditeit en ouderdom wordt gesticht. In Duitschland heeft men 3i inrichtin gen. Zoo heeft Elsas-Lcthringen er maar één. Welnu, niettegemtaande de uitge strektheid van het grondgebied, waarop de kas zich uitstrekte, w it heeft men ge zien bij de wet van 1880 jSommige verzekerings inrichtingen ver zonken in den krot, an lere hadden geld en ontvangsten in overvloed. Dat heeft de wet 10 jaar later verholpen, in 1899. Met de eenheid per Gemeente te nemen is het heel waarschijnelijk dat de bij dragen der belanghebbenden niet de zelfde zijn. Het is onaannemelijk dat de bijdragen verschillen volgens de Gemeen ten en de rustgelden voor het gedeelte van het land gelijk zijn. De heer Vertongen wil dus per Ge meente een verplichte mutualiteit invoe ren. Hij wil het pensioen der eenen doen betalen met het geld van anderen. De valide, gezonde mannen van heden onder houden op die wijze hunne gebrekkelijke medebroeders. Zij zaaien thans, want later als de tijd of eene ziekte of een on geluk hen in het leger der rustgenieters zal ingelijfd hebben, zullen de mannen der toekomst voor hen zorgen 1 Edelmoedig princiep Dat is de ware broederlijkheid gesteund op wederzijd- sche hulp 1 Alle nieuwigheid moet voorbereid wor den en daarom zouden wij gaarne aan ons volk die princiepen en gedachten zien verkondigen. Met de mutualiteit, met de samenwer king zouden vele dingen zoo gemakkelijk gaan En helaas heden zijn nog vele inrichtingen waarop, ter oorzake aan gemis van dit onderling gevoel, niet kan gedacht worden. selijke Overheden en tot de Prefekten wenden met een verzoek en zelfs na verzoek, met eenen eisch opdat be- sluiten van verbod onmiddelijk zouden genomen en aangeplakt worden. 1 Zooniet, op tegen de maskeraden I i) Vrijdenkers, allen in de straat Roept uwe ontzaglijke protestatie uit doet betoogingen en zelfs botsingen ontstaan; doet uw recht eerbiedigen. De gewezen abbé Combes moet zijne ex-confraters en nieuwe vrienden hoogst dankbaar zijn, voor den iever dien zij aan den dag leggen. En zeggen dat er hier ook vrienden der vrijheid en apostels der verdraag zaamheid zijn, die watertanden van de goesting om het voorbeeld der Fransche vrijdenkers, vrijmetselaars en ex-abbés na te volgen te voorschijn gehaald, die hij Olivier voorhield en waarop di ze las a FLICK, Inspecteur van policie, bij de eerste brigade van den geheimen dienst.» Jacques legde zacht de hand op den schouder van zijnen bioeder en fluisterde hem toe Kom Olivier. Als die heeren nog meê willen, dan moeten zij zich haasten,waarschuwde een treinwachter. O zoo gij vertrekken wilt, ga dan maar alleen riep Olivier uit. Ik blijf, ik moet alles weten. Dwaas 1 zegde Jacques gemelijk, en gij wildet trachten te vergeten I Hij ging naar den coupé dien hij al had uitgekozen, nam de valiezen en reis dekens er uit en wieip die op het perron. Het was meer dan tijd, want nauwelijks had hij het gedaan of het teeken tot het vertrek werd gegeven de locomotief ant woordde met een schril gefluit en de trein stelde zich in beweging. Kom, zegde Olivier kortaf. Zij verheten de statie, nadat Jacques order had gegeven om de bagage aan de eerste statie te doen aanhouden en naar Parijs terug tezend. n. Waar gaan wij heen vroeg Tony of liever Flick, om him bij zijnen waren naam te noemen. Naar mijn huis, antwoordde Olivier, Het blad bestuurd door den afvalligen priester Charbonnel en waaraan nog twee of drie gewezen abbés medewerken, deelt het strijdplan der vrijdenkers mede voor den 14 Juni, Zondag der solemniteit van het H. Sacrament. Het begint met te zeggen Tegen Zondag 14 Juni bereiden de clerikalen, in eenige dorpen en zelfs in eenige steden van Frankrijk, die nog in de duisternissen van het obscurantism n gehuld zijn, de processiën van het H. si Sacrament, grove en beleedigende mas- b keraden. Republiekeinen, vrijdenkers, die reeds op de begrooting der eerediensten de kerken betaalt, waar priesters en kwe- n zeiaars hunne mommerijen erbarmelijk kunnen verbergen, verklaart dat het te veel is nog de straat toe te staan aan n vertooningen van domheid en ophitsin- gen tot haat n Dat is de verklaring van de schoone princiepen, welke die heeren aankleven. Nu volgt de toepassing Dat de Maatschappijen van Vrijden- kerij, de Logiën, de republikeinsche Comiteiten, van nu af, zich tot de plaat- Belgische Volksbond. Zooals op het congres van Bergen was voorgesteld, zal het XII® Congres van den Belgischen Volksbond te Hasselt ge houden worden, op 27 en 28 September. Onder de hoofdpunten van de dagorde vindt men i° de middelen om het socia lism te bestrijden 20 de belangen der Vlaamsche werklieden, welke in Frank rijk en in de Walenstreek arbeiden 3° beroepsonderwijs. Vier afdeelingen zullen zich bezig hou den met de metaalnijverheid, de houtnij verheid, de weefnijverheid en den onder- lingen bijstand. Mgr Rutten, Bisschop van Luik, heeft beloofd op het Congres aanwezig te zijn. Het Congres zal worden gehouden in het Werkmanshuis. Reeds hebben de landbouwers, kwaad over de gevaren die de autos aanbieden, zich overgeleverd aan daden die voor zeker af te keuren zijn.Bij Doornik, onder andere, hebben ze ijzerdraad gespannen langsheen den weg, elders hebben ze geweerschoten gelost, nagels op den weg gesmeten die den caoutchouc der wielen springen deed. Kortom, als de Minister geen maat regels neemt tegen het misbruik der over dreven snelheid van de automobiles langs onze groote wegen, dan zullen de land bouwers zich overleveren aan wraakne ming en zullen wandaden geschieden. Opnieuw doen wij een beioep tot den Minister, opdat hij zich bezig houde met de zaak en eene oplossing zoeke. terwijl hij naar een der rijtuigen ging, die voor de statie op vracht wachtten. De portierster in de rue Tourlagne zette groote oogen, toen zij haren huur der en zijnen broeder terug zag komen en zij maakte zich niet weinig ongerust toen zij den kleinen man als derde in het ge zelschap zag. Die gemeene kerel bij MM. Fro- mentel, dacht zij, toen zij de drie heeren den gang zag binnenkomen, ziet gij wel, dat is niet richtig maar wacht eens, ik ben er ook nog. Zij ging aan de deur van hare loge staan en gaf Olivier een gehcimzinnigen wenk. De jonge schilder kwam onmiddelijk bij haar en vroeg Roept u,jufvrouw? Ja gaat mijnheer niet op reis In plaats van te antwoorden, vroeg hij weer Is er iets voor mij gekomen, een brief of eene boodschap Ja en neen. Spreek toch zonder omwegen, als 't belieft I riep Olivier ongeduldig. De kleine... heer die bij u is, was zooeven hier. Welnu Kent gij hem Wat bedoelt gij toch Och ziet gij. mijnheer, er is zooveel slecht volk in Parijs... Olivier glimlachte. De automobiles en de boeren. Ziehier het antwoord door den Minister van Openbare Werken, gegeven aan M. Maenhaut, op de vraag over het maken eener internationale reglementatie op de koersen met automobiles, ten einde stren gere maatregelen te bepalen tegen de over dreven snelheid dier voertuigen op onze groote wegen 0 De Regeering ziet het nut niet in van dergelijke overeenkomst. Doch de Regee ring vestigt andermaal de aandacht der agenten, belast met die policie, op het doelmatig naleven der reglementen. Het antwoord van het hoofd van het Cabinet voldoet ons niet. De Regeerin» moet afdoende maatregelen nemen om op den buiten de veiligheid te waarborgen van menschen en kinderen. Het is noodig dat er een einde gesteld worde aan die uitzinnige snelheid der automobiles, die zeerder doorrijden dan onze groote expresstreinen. Als de Regeering zich onmachtig verklaart dit misbruik te doen ophouden, dan zullen de landbouwers zelven er orde in stellen, dan zullen erge konflikten ontstaan. Geen nood, beste jufvrouw, ik ken dien heer zeer goed. Dus hij is geen... Volstrekt niet. Olivier snelde den trap op, de anderen na, die inmiddels reeds boven gekomen waren. Hij nam Jacques en Flick meê naar zijn werkhuis, sloot de deur achter zich, wierp hoed en frak af, wees den inspec teur een stoel aan, ging tegenover hem zitten en zegde Spreek nu. Door ongeduld verteerd, voegde hij erbij Gij zegt dus, dat jufvrouw Gisêle een ongeluk bedreigt Ja, mijnheer, antwoordde Flick, ik weet dat gij die arme jonge dame het leven hebt gered. Ik weet, door hetgeen ik zelf gezien heb, zoowel als door het geen ik heb hooren vertellen in de dienstbodenkamer wordt altijd veel ge babbeld dat gij eene oprechte genegen heid voor haar hebt, die zij trouwens beantwoordt, voor zoover zij daartoe in staat is, wel te verstaan. Ik heb daarom gemeend, dat gij de eenige waart, tot wien ik mij kon wenden. Het is goed mijnheer, ik dank u, zegde Olivier, gij hadt groot gelijk met op mij te rekenen, wanneer het betreft aan jufvrouw Gisèle eenen dienst te be wijzen. Maar wat is er nu eigenlijk met het Wat willen of kunnen wij nu toch zeggen over dïe manifestatie Wel niets anders dan 't gene onze Medeburgers, gelijk wij, hebben kunnen bestatigen, namelijk, dat ze te midden der algemeene onverschil ligheid afliep. En nogthans men vierde den alONge- achten Volksvriend, den zoogezegden weldoener der werkersstanden. In onze gansche Stad, al 't hoop geteld, waren er 145 huizen bevlagd en van die 145 zijn er 100 herbergen. In zekere straten zag men 4, 3, 2 en 1 vaantjes wap peren, soms bemerkte men slechts een half vaantje in vele straten en vooral in de volkswijken geen enkel vaany'e noch blauw, noch groen, noch rood. En dat in eene stad van 3o,ooo zielen en rond de 7000 huizen. En de stoet waaraan ongeveer 1200 personen deelnamen (Op verschillige plaatsen geteld) en voor meer dan de helft samengesteld uit vreemdelingen doorwan delde onze straten als of 't eene begrafe nis ware geweest. Geen de minste geest drift er heerschte een Seberiaansche koude... En nauwelijks was de manifesta tie afgeloopen of de betoogers kropen al bibberende naar hunne casematten en de vreemdelingen liepen misnoegd naar de statie tot zich zelven zeggende Wat fiasco Wat fiasco Ze zullen ons nimmer beet hebben die liberale ajui nen Na 7 uren waren er nog slechts eenige liberale haantjes-vooruit te bespeuren ook de liberale herbergen hadden min volk dan op een gewonen zondag. De verlichting van 's Gravensteen, 't lokaal van 't liberale kliekje, lokte geen zieltje naar de Merkt, 't was immers van 't Gil deken Berrevoets... Waarom die bijna algemeene onver schilligheid, die heerschende Siberiaan- sche koude Ah onze Medeburgers waren over tuigd dat men de feest vierde die zou zijn gevierd geweest ware den heer Hector Arys veroordeeld geworden, 't is te zeg gen, hadden de helsche plannen, door de liberale firma Anker en Zonnb, Leerken en Topken gesmeed, den verhoopten uit slag geleverd.... En de overgroote meerderheid onzer bevolking waaronder rechtgeaarde doch gematigde liberalen veroordeelden die mislukte helsche samenzwering- Ziedaar de oorzaak der onverschillig heid,... van dien Siberiaanschen koude I Nog een woord ten slotte 1 Dendergalm schreef onder anderen zondag 11. De arbeiders zullen Gustaaf Leveau s vieren omdat hij streeft voor hun wel- zijn, voor hunne opbeuring, omdat ze weten dat zijn hart bloedt bij elk onge- 8 lijk dat hen wordt aangedaan, dat zijn 8 harte geprangd is bij elk onrecht dat 8 zij hebben te verdragen, b 't Is zeker met de 60000 metsers of dikke-koppen genever die hij jaarlijks aan de werklieden schenkt dat die alon- geachte volksvriend voor hun welzijn voor hunne opbeuring streeft Ah het hert van M. Leveau bloedt bij elk ongelijk. M. Leveau heeft medelijden met de werkersstanden. Wij aanschou wen dat alles als zeer platonisch bij M. Leveau. Als M. Leveau waarlijk de wer kerstanden in 't harte draagt, als hij waar lijk wil werken tot hun welzijn, tot hunne opbeuring, tot hunne ontslaving, dat hij 't besluit neme gelijk de roode socialisten van, na 't verloop van een jaar, geen jenever, geen vuurwater meer te schen- cen Maar wat willen wij toch Zoo veel edelmoedige onbaatzuchtigheid zullen wij bij M. Leveau niet vinden, hij is im mers maar alongeachten volksvriend voor 't oordje meisje gebeurd vroeg Jacques, die was blijven staan en den inspecteur oplettend had gade geslagen. Gebeurd, nog niets, antwoordde Flick, maar er zal iets met haar gebeuren, —o wij het niet beletten. Wat dan Men wil haar doen trouwen. Een dubbele kreet van ontsteltenis volgde op deze woorden. Olivier sprong op. Haar doen trouwen, haar, Gisêle riep hij uit. Maar dat is eene onmogelijkheid voegde Jacques er bij. Welzeker, bevestigde Flick, het is zooals ik u zeg. Alles is op eenige dagen in zijn werk gegaan. Gisteren avond is het huwelijkscontract geteekend en morgan worden de geboden al afge lezen. Morgen 1 herhaalde Olivier. Het is alsof ik droom. Neen, waarde heer, gij droomt niet, gij zijt klaar wakker en het komt er maar op aan, dat te blijven. O riep hij uit, terwijl hij zich met de vuist voor het hoofd sloeg, ik zal er mij eeuwig een ver wijt van maken, dat ik het niet vroeger geweten heb. Driedubbele ezel, die ik was Ik ben er niet achter gekomen vooraleer ik den notaris met zijnen klerk gisterenavond op het kasteel zag. Maar wie had nu ook zoo iets kunnen verwach ten Men kan toch niet overal oogen en Men weet dal een goede klaveroogst een rijkdom is voor den landbouw. Be nevens eene groote massa groen voeder, waarmede heel den zomer den veestapel zal onderhouden worden, is men achterna verzekerd van eene goede partij graan de grond immers werd door de welig groeiende klaver aanzienlijk verrijkt aan stikstof. Welnu, een landbouwer uit het land van Aalst het land der klaver bij uit muntendheid zag die kostelijke plant op zijne akkers sedert eenige jaren weg- sterven tengevolge van den klaverkanker. Op aanraden van eenen deskundigen be mestte hij zijn klaverland met 700 kilos kaïniet en 1000 kilos staalslakken per hectare, en thans heeft hij de beste klaver der streek. Ofschoon het aan te raden is die mest stoffen vóór het zaaien in den grond te werken, belet niets ze nu op de haver waarin klaver slaat te strooien ofwel ze onmiddelijk na het oogsten der haver als dekvette te gebruiken. ooren hebben, zelfs al is men een policie- man Hij zweeg, buiten adem door het opge wonden spreken. Olivier, als verplet onder den slag, die hem was toegebracht, bleef onbeweeglijk zitten en wendde vruchtelooze pogingen aan om zijne gedachten bijeen te houden. Jacques, die, hoewel doodsbleek van schrik, toch nog de kalmste van de drie was, vroeg Maar met wien wil men haar laten trouwen Ja. met wien herhaalde Olivier,die ..u eensklaps uit zijne verslagenheid op- schrikte en de vuisten balde. Wie is die man, de ellendeling, die zich tot zulk eene laagheid leent Gij kent hem, antwoordde Flick. Zijn naam Sorandal. Hij Weet ge dat zeker Ik heb aan dedeurgeJuisterd.terwijl het contract werd voorgelezen en duidelijk de namen Henri Sorandal en Gisêle Dor geur verstaan. Bij de onderteekening was niemand tegenwoordig dan de aanstaande echlgenooten, de ouders en de notaris. Gasten had men niet genoodigd cn de de deuren van het salon waren zorgvuldig gesloten. Gij begrijpt, zulk een huwelijk schreeuwt men niet van de daken uit,men kan er zich niet op beroemon. (w. v.ï

De Denderbode | 1903 | | pagina 1