Land- en Tuinbouw. Van tak op tak. IJzerenweg. - "e'®a„T Armzalig uitvluchtsel.- Rechterlijke kronijk. Priesterlijke benoemingen. Kerkei'lijk nieuws. Zondagrust. AALST. Allerhande nieuws. Frankrijk. Servië. Spaarmaatschappij De Bieënkorf. 29 Aalst. De Turnafdeeling Willen is Kunnen, van S1 Jozefspatronage, heeft zich op schitterende wijze onderscheiden in den internationale turnkamp- strijd te Jemappes, op Zondag 11., 7 Juni. Onze moedige turners hebben bekomen i° Vrije oefeningen met tuigen, afdee- ling uitmuntendheid i® prijs. a° Vrije oefeningen zonder tuigen, af- deeling uitmuntendheid i® prijs. 3° Oefeningen aan de toestellen, afdee- ling uitmuntendheid i® prijs. 4° Oefeningen toestellen, i® divisie 2e prijs. (Eerste prijs in die divisie niet toegekend 5° Oefeningen toestellen, divisie I* prijs. 6® Wapenoefeningen, Geweeri® prijs, (met gelukwenschingen van den Keur- raad). 7° Pyramiden i® prijs. 8° De eerste eereprijs toegekend aan de maatschappij hebbende de meeste eer ste prijzen en de meeste punten in alle de kampstrijden behaald. De prijzen welke zij behaald hebben bestaan in eene gouden kroon een gouden palm 6 prachtige voorwerpen en 290 fransen in geld. Hulde aan onze kloeke catholieke werkmansjongens die de eer en faam hun ner geboortestad weten staande te houden. Eere aan hunnen wijzen Bestuurder den E. H. Bockstal, eere aan hunnen iever- vollen en onvermoeibaren Turnleider M. De Waegenaer, eere aan bunnen dappe ren Voorzitter, M. Polydoor Van Ghyse- ghem. En nu met nieuwen moed voortgewerkt voor het Bondfeest van Doornijk op Zon dag 2 Oogst aanstaande, om aldaar nieu we lauweren te plukken, tot grootere eer van S' Jozefspatronage en van ons catho- liek Aalst. Leve WILLEN IS KUNNEN a 1 (Medegedeeld). De fruitoogst in Limburg. De fruitoogst in Limburg en in 't algemeen overal belooft weinig. De pruimen ont breken totaal, zoowel aan de kanten van St-Truiden, Tongeren, Loon en omstre ken als in andere gedeelten van Hol- lar.dsch Limburg De peren zijn ook zeer zeldzaam. Ofschoon er hoop was op eenen tamelijk welgelukten perenoogst, schijnt het dat men zich deerlijk bedrogen heeft. De peren te nauwer nood a ge knoopt a vallen nu een voor een af. Wat den appel aangaat, deze zal niet minder zeldzaam zijn. Uit Duitschland seint men dat er totaal geen fruit zijn zal. Aan de landbouwers van hier dus een oog in 't zeil te houden. Zij die fruit op de boomen hunner boomgaarden bespeuren zullen goed doen hun fruit niet per weide te verkoopen, want zij stellen zich bloot van eene groote schade te lijden, zoo zij dien verkoop gin gen sluiten. Het fruit zal dit jaar bijzon der duur worden, 't Is daarom goed het per kilo te verkoopen, dan zal de winst dubbel zijn. Jubelfeest der onbevlekte Ontvan genis. De Osservatore Romano van vrijdag bevat een brief, door den Paus gericht aan de Cardinaals, welke de Com missie samenstellen, gelast met de inrich ting der jubelfeesten waardoor de vijftig ste verjaring der plechtige afkondiging van het geloofspunt der Onbevlekte Ont vangenis zal gevierd worden. De Paus doet daarvoor een beroep op de catholie- ken van gansch de wereld. Er zullen plechtige ceremoniën plaats hebben in de St-Pieterskerk en de kerk van Ste-Maria- Maggiore te Rome, een congres van het orde der Dochters van Maria, geestelijke oefeningen der catholieke vereenigingen enz. werd in zitting van Woensdag 11. de vol gende vraag gesteld Ware er geen middel om den trein 3o63 die uit Aalst vertrekt te 20 u. 3o n te Lede te doen stilhouden Daar die treinte Aalst, vier minuten verliest en die tijd schijnt te kunnen verminderd n worden, zou de gevraagde stilstand te Lede waarschijnelijk den dienst niet belemmeren De heer Minister zal deze vraag aanst. Dijnsdag beantwoorden en wij zullen zijne antwoord meêdeelen. Wij verzoeken den heer Boa Bethune ook de volgende vraag te willen stellen: Is het niet mogelijk, in alle geval, de aansluiting te verzekeren van den trein uit Ronsse hier te Aalst aankomende om 8 u. 26 met den trein vertrekkende naar Dendermonde om 8 u. 28 Meermaals gebeurt het dat die aansluiting onmoge lijk is tot groot ongemak en gevaar, voor de reizigers die voor de Rechtbank te Dendermonde als verdachte of als getuige moeten verschijnen. Duurte van het vleesch. In ant woord op den brief van burgemeester De Mot over de duurte van het vleesch, zond baron van der Bruggen, minister van landbouw hem eenen brief, waarin hij onder andere spreekt van het uitvoerend regiem van 1895, dat onzen veehandel zoo deed bloeien en de sluiting der grenzen niet betrof. Verder zegt de minister nog dat van al de landen die ons omringen België het eenigste is dat zulke groote gemakken biedt voor den invoer van het vee. De minister geeft verder eenige cijfers, die bewijzen dat de productie vee gedurig aangroeit in België. Onze geachte lezers hebben den brief ge lezen welken het Beschermcomiteit der Werkmanswoningen tot laiEd Daens heeft gericht als protest tegen zijne ongegronde beschuldigingen van partijdigheid in het toekennen der ouderdomspensioenen. Geenede minste onbeleefdheid is in de bewoording van dien brief af te keuren. Wilt ge nu weten, geachte lezers, wat jajed Daens aan den Secretaris van 't Co- miteit schriftelijk heeft geantwoord Luistert Wanneer gij mij wat beleefder zult schrijven, zal ik er aan denken u te antwoorden. WAT ARMZALIGE UITVLUCHT SEL TOCH Indien gij, rajed Daens, als geen ellen dige lafaard wilt aanzien worden, herhaal dan eens uwe lasterende beschuldigingen tegen 't Beschermcomiteit en tegen ons, uitgever van Den Denderbode in 't openbaar, daar waar ge niet gedekt zijt door uw parlementair voorrecht I Maar daar zult ge u wel van wachten niet waar... Verholen achter een boom gelijk de bandiet, lijk de sluipmoorde naar, valt ge uwe tegenstrevers aan Waarlijk, jajed Daens, moet diep be neden het peil der menschelijke waarde gezonken zijn, om de schande van die laffe lasterlijke beschuldigingen op zich te laden. De gemeenteraad van Seraing valt uiteen gelijk een huis, dat gebouwd is met losse steenen een levend evenbeeld van het socialisme. Na elkaar gedurende al den tijd, dat zij het gemeentebestuur in handen had den, allerlei liefelijkheden naar het hoofd te hebben geworpen, en die men slechts in de socialistische woordenboeken kan vin den, trekken zij er een voor een van door. Na Napoleon Smeets volgt citoyen Goffaux na hem citoyen Pirolte mor gen verwacht men het ontslag van citoyen Tisbosch. Zij kennen dus allen het liedje van Dré De Weerdt a 'k Zou doen gelijk Napoleon, 8 Liever dan voor de zaak te sneven, Zoo'k zag dat 'k het niet winnen kon, s Zou ik de pijp aan Marten geven n En dat alles eenige dagen na de fa meuze cantonnale vergadering, in welke het aan alle socialistische raadsleden be volen was, op hunnen post te blijven. Het is eene waarschuwing voor andere plaatsen, waar socialisten het bestuur in handen zoeken te krijgen. Het Cartel verworpen te Gent. Het middencomiteit der Liberale Asso ciatie van Gent heeft aan de Gentsche socialisten schriftelijk laten weten, dat het weigert met hen een kiesverbond te slui ten voor de aanstaande gemeentekie- zingen. De beweegredens dezer weigering wor den in den brief der Associatie,opgegeven als volgt In beslissende oogenblikken hebben wij met u gemanifesteerd voor de verde diging onzer gemeenzame denkbeelden. Betoogingen van dien aard, welke nuttig zijn in gewichtige en buitengewone om standigheden, mogen het voorwendsel niet worden tot duurzame verbinte nissen tusschen partijen die, alhoewel zij zekere gemeenzame betrachtingen hebben, anderzijds uitdrukkelijk en volkomen in strijd zijn over grondbeginsels van hoofd zakelijk belang. Onze Associatie heeft zich voor taak gesteld het Gentsch liberaal kiezerskorps te vertegenwoordigen wij meenen niet dat wij met hetzelve in overeenstemming van denkbeelden zouden blijven en wij DENKEN NIET DAT WIJ DE ONTWIKKELING VAN HET LIBERAAL PROGRAMMA IN HET BE HEER DER BELANGEN ONZER STAD ZOUDEN KUNNEN verzekeren, indien wij het voor stel van kiesverbond, dat gij ons hebt toegezonden, moesten aannemen, n De Gentsche liberale bekennen openlijk dat een duurzaam verbond met de socia listen de omwikkeling van het liberaal program op gemeentelijk terrein belem mert. Vooruit is verbolgen en in zijne woede voorspelt hij de nakende scheiding der liberale krachten en is geneigd te herin neren hoe gezel Edm. Picard de liberalen afschilderde Men verstaat dat het liberalism in eene ontzaglijke kleinachting blijft. Het is een bankroetier, die vraagt zijne zaken te hernemen het is een bedrieger, die zich weer aan de speeltafel wil neerzetten; een onteerde jockey, die op den turf wil terugkeeren.... Men mistrouwt het als de geldstukken, waarvan men noch kop, noch letier onderscheidt. Wanneer men het vraagt zijn lilachtig en onbepaald pro gram samen te vatten, bemerkt men dat de oude zondaar zich niet heeft gebeterd. 8 Miliciezaken. De minister van oor log heeft de gemeenteoverheden laten weten, dat zijn departement denkelijk bij machte zal zijn, dit jaar al te lolelingen te vervangen, die de vereischte 200 fr. ge stort hebben. De van den dienst ontslagen lotelingen in tijd van vrede (krachtens de wet van .'884) zullen den 14 Juli ingelijfd worden, te samen met de zieke of opgesloten lote lingen. Van den anderen kant zijn juiste onderrichtingen gegeven aan de gemeen tebesturen betrekkelijk het afleveren van het contigent en de inlijvingen. Sommige gemeenten duiden, om die lotelingen af te leveren, agenten aan, die niet in staat zijn inlichtingen te verschaf fen, wanneer eene moeilijkheid zich voor doet en die te zelfder tijd geen gezag ge noeg op de manschappen hebben om des noods straf bare feiten te beletten. Die gemeenten zijn verzocht voor deze taak niet meer den veldwachter of een policie-agcnt af te veerdigen, maar een lid van het bestuur, 't zij den gemeente secretaris, enz. Alweer een. Citoyen Goffaux, vriend van Napoleon Smeets, heeft op zijne beurt zijn ontslag als gemeenteraads lid gezonden. Smeets, die reeds zijn ontslag als raads lid zond, heeft nu ook zijn ontslag als lid van het weldadigheidsbureel gegeven. Het postje van volksvertegenwoordiger (4000 fr.) behoudt hij nog. Briefdragers. Van voor den tijd der Romeinen waren er al briefdragers in de wereld, 't is een feit dat in de historie ge kend is. Bij de Romeinen had men open bare en bijzondere briefdragers, die klei ne dunne houten planksken met was be streken, waarin de letters met eene scherpe punt geprent waren, ter bestelling brach ten- Die plankskens waren de brieven van dien tijd. Heel gemakkelijk hadden het toen deze bedienden niet want zij moesten soms dagen en nachten reizen om tot hun ne bestemming te geraken en het ant woord mede te brengen. Later echter werden zij onderwegen afgewisseld in huizen dien men mansiones (postkantoor van dien tijd) noemde. De briefdragers deden of den weg te voet of wel te paard of per os. Zij hadden ook een bijzonder kostuum lijk op onze dagen, hadden arm banden en droegen vederen op hunne muts. Keizer Verus deed als kenteeken vleugels op hunne hoofddeksels zetten en noemde ze Noord- Oost- West- en Zui- derwind. 0 Zoodat de briefdragers zonder wachten gerust de 25ooe verjaardag der instelling van hun ambt mogen vieren, en er eens lekkers op smullen. Op onze dagen zijn de briefdragers van de nuttigste beambten die er zijn, zij moe ten door heete brandende zonneschijn zoowel als door bittere koude en bijzen, en 't gouvernement zou goed doen onze nederige Noord- West- Oost- en Zuider winden wat beter te betalen. Leggen maar, sukkelaars Wij hebben reeds meer dan eens gezien, dat, wanneer een socialistische voorvechter bij de tong gepakt wordt voor laster, en het gerecht hem veroordeelt tot het betalen van vergoeding en proceskosten, hij heel eenvoudig eene inschrijving opent en de gapers laat betalen. Zoo gebeurt thans ook weêr te Brussel. Tot dekking der onkosten van het proces-Bertrand, den rijken schepene van Schaarbeek, beheerder van financieele maatschappijen, opent zijn blad Le Peuple eene inschrijving. Leggen maar, sukkelaars Karei B..., van Wetteren, werd woens dag veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 3 jaar en tot eene geldboet van 26 fr., om ten nadeele van de Nieuwe Molen, van Gent, eene som van achtienduizei d vijfhonderd negentig frank bedriegelijk hebben achtergehouden. B..., was sinds verscheidene jaren als reiziger in dienst der bestolene maat schappij altijd was zijn gedrag onberis pelijk. Hij beweert dat hem eens eene som van ongeveer 8000 fr. werd ontstolen en dat het is om die som te kunnen aan vullen, dat hij herhaalde malen achter houdingen van geld heeft gedaan. Broeder Flamidien. Deze fransche kloosierling, die zegepralend terugkeerde uit den lasterveldtocht, dien men tegen hem had ondernomen, had tegen het Luiksche socialistenblad Le Combat ook een proces voorlaster ingespannen. Het openbaar ministerie, zich steunen de op hetgeen in Frankrijk voor de recht banken gebeurde, heeft verklaard dat het artikel van Le Combat in de hoogste mate lasterend en eerroovend is en vraagt de veroordeeling tot de geëischte vergoeding en inlasschingen eischbaar bij lijfsdwang. Uitspraak later. Goedkoope barometers. Ziehier, volgens talrijke en ernstige waarnemin gen, eenige teekens waaraan men erkent of het goed of slecht weer zal zijn. Men mag op schoon weer rekenen wanneer bij zonondergang de vliegjes in groot getal bijeenkomen, en draaiende kolommen vormen. Als de kraaien in den morgend krassen. Als de rook min of meer recht naar boven gaat en redelijk gauw verdwijnt. Het is bijna zeker dat het regenen zal wanneer Het neerhofgevogelte, alsook de patrijzen en de musschen in het zand vroeten. De eenden en ganzen dikwijls duikelen. De distel ineenkrimpt. De steel van den klaver recht omhoog steekt. De pieren talrijk uit den grond komen. De schapen en de geiten springen en vechten. De bieën dicht bij haren korf vliegen. De rook schuins, ongeveer 40 graden van den horizon valt. De rook horizontaal vliegt en onderbroken wolkjes vormt en wan neer hij lang blijft hangen zonder te ver dwijnen. MOOR8EL B A ER DEG LM Aieuwe trein. In Slechte godvruchtigheden. De bisschop van Tarbes in wiens bisdom de stad Lourdes gelegen is heeft op nieuw geprotesteerd tegen het verspreiden der ongedeesemde ouwelkens van O. L. V. van Lourdes s 1 les azymes de Notre- Dame de Lourdes 8 welke een koophan delshuis tracht te verkoopen als zijnde gemaakt met het water der mirakuleuse grot van Lourdes en zeer geschikt om de gunst des hemels te bekomen. De bis schop van Tarbes wijst er met verontweer- diging op dat zulke koopmanschap eerder heiligschennis is. die van den godsdienst een middel maakt om g( ld te slaan en de godvruchtige geloovigen te foppen. Wij waarschuwen onze lezers legen ze kere omzendbrieven die dit produkt aan bevelen. Dit trekt niet slechts op eene jodenstreek. ---.« li CIUa 1II de loop van December 11. vergezelde onze achtbaren Volksvertegenwoordiger, M. Bon Leo Bethune, bij Minister Liebaert eene afveerdiging van notablen van Moorsel, den heer Burgemeester Cooreman aan 't hoofd, ten einde betere regeling van den dienst te bekomen. Sedert herinnerde M. Bon Bethune de zaak in Kamerzitting. Een schrijven in date 12 Juni, aan M. Bon Bethune kondigt het welgelukken aaii dezer pogingen. Te rekenen van 1 Juli zullen de twee volgende treinen worden ingericht A. Aalst-Noord naar Willebroeck.— Aalst n,55; Moorsel 12,05 Baerdegem 12,10 Opwyck 12,18 Peisegem 12,25; Steenhuffel 12,32; Londerzeel-West 12,39; Londerzeel-Oost 12,44 Thisselt-West 12,53 Willebroeck i3.oo. B. Willebroeck naar Aalst-Noord. Willebroeck i3,20 Thisselt 13,28 Londerzeel-Oost i3,37; Londerzcel-West i3 47; Steenhuffel i3.53;Peisegem 14,01- Opwyck 14,07 Baerdegem 14,15 Moor- I sel 14,21 Aalst-Noord 14,29. Zijne Hoogw. de Bisschop heeft onder pastoor benoemd te Quaremont, den E. H. Anciau, onderpastoor te Elsegem te Elsegem, den E. H. Maes, onderpas toor te Zele-Heykantte Zele-Heykant, den E. H. Parys, onderpastoor te Opbra- kelte Opbrakel, den E. H. Boeykens, gewezen leeraar te Ronsse. Zijn professor benoemd in Sl Marti- nusgesticht te Aalst, de E. H. Stroobants; in het College van Dendermonde, de Eerw. Heer De Mets, priester der laatste wijding. Kapel van O. L. Vrouw ter Linden, te Aalst, Gentsche Steenweg. Plech tige novene Zondag 14 Juni. Inhaling der Offerande bij de Juffers Quintyn, Kattestraatpoort, om 4 Ve uren, 's namid dags. Maandag i5 Juni solemnele Mis om 9 uren alle dagen om 8 ift uren 's avonds, Gebeden en Lofzangen, op 22 J'uni, Mis voor de afgestorvene Leden van het Broederschap. Tegen Insektonplaag. Het Overzeesch Andelpoeder is het voordeeligste tegen de insekten. Deze specialiteit van keus vernielt met bliksemde kracht en groote snelheid alle soorten van ongedierten in de woningen, keukens, hotels alsook bij de huisdieren, in de,stallen, op de planitn. in de serren, de tuinen, enz. (Zie aankondiging 4e bl.) Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag 14 Juni, M. Bonner, Bisschopstraat. 0 Creemboter. Markt van Zaterdag i3 Juni igo3 140 kilogrammen ter markt. Prijs fr 2,60 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 413 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 33oo kilos. Te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode, Geillustreerde Post kaarten, aan fr. 0,20 en fr. o,5o het dozijn. Met de post verzonden, 5 cen tiemen meer. Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter boek- en steendrukkerij van Den Denderbode. IWEIN VAN AALST. Eene omstandigheid onafhankelijk van onzen wil, laat ons niet toe ons bijvoegsel aan ons nummer van heden te hechten. AALST. Onze Koninklijke Har monie komt uitgenoodigd te worden om een concert te gaan geven op 26 Juli aan staande te Breda. Noord-Brabant (Hol land). De uitnoodiging is met algemeene stemmen aanvaard geworden. Te Brussel hebben er sedert eenigen tijd aanhoudend twisten en gevechten 'laats tusschen bewoners van het Marol- enkwartier en Algerijnsche nouga-ver- koopers. Een groep dezer laatsten was, na eenige herbergen bezocht te hebben, Dinsdag in de Waaierstraat gekomen', waar zij eene even talrijke groep hunner tegenstrevers ontmoette. Aanstonds begon eene kloppartij in regel. IJzeren staven, stokken, flesschen, messen dienden tot wapens en, toen de policie-agenten als scheidsmannen optraden, rolde er reeds meer dan een met bebloedden kop over de kasseien. De agenten moesten op hunne beurt van de wapens gebruik maken om zich zei ven te beschermen. Er werden zeven vechters aangehouden en vier gekwetsten naar het gasthuis ge bracht. De eerste algemeene vergadering van deleden der verschillende provinciale groepen van den nationalen bond tegen de tuberculosis of knobbeltering zal plaats hebben op Zondag 11 Juni in de groote zaal van het Paleis der Akademiën, te Brussel. Het woord zai er, onder andere, gevoerd worden door dokter Calmette, bestuurder van het Pasteurge sticht, te Rijsel. Een genaamde Jacob De Letter, dokwerker, wonende Galgenberg te Gent, is Zondag avond te Wondelgem, door een zestal kerels van 16 tot 20 jaar, aange vallen en vreeselijk mishandeld. Driemaal daags moet hij, ten gevolge der bekomen slagen, door eenen geneesheer bezocht worden. Dinsdag avond zijn eenige vrienden van De Letter naar Wondelgem gegaan, hebben eenen der aanvallers uit zijné woning gehaald en hem eene duchtige aftakeling toegediend. De gendarmen zijn moeten tusschen komen om de dokwerkers te verdrijven. Woensdag namiddag rond 5 1/4 ure> is te Sint-Amandsberg, b(j Gent, de rioomketel der olie- en zeepfabriek van M. Braeckman-Van den Plas, schepene der gemeente, plotseling gesprongen. De stoker, Karei Neirinck,Ó2 jaar oud, werd op den slag gedood. Zijn lichaam was letterlijk gekookt door den ontsnap penden stoom. Een andere weikman. Van Huffel, 23 jaar, werd zwaar gekwetst. Zijne ruggraat werd gebroken en zijn hoofdschedel ver morzeld. Twee andere werklieden bekwamen lichtere wonden. De schok rukte geheel de machien uit een en deed eene schouw van 20 meters omvallen op het dak van een werkhuis, gelukkig zonder slachtoffers te maken. Een leerjongen moest door het dak gered worden. Een ontelbaar getal ruiten van vensters, serren en verandahs uit den omtrek werd gebroken. De stoffelijke schade moet zeer groot zijn. Men meldt dat Van Huffel bij zijne aankomst in het gasthuis de H. Sacra menten ontving en kort nadien overleed. Een hevige brand heeft Zondag morgend te Semmerzake de woning in asch gelegd van Theophie! Van de Vyver. Gelukkig is er verzekering. De kwaaddoeners schijnen het tegen woordig op de burgemeesters gemunt te hebben. Te Meenen wil men hem ver moorden, te Sinte-Catharina Lombeek poogt men zijn huis af te branden. Ziehier wat men daarover uit Brussel schrijft Toen de burgemeester, M. Pieter Claes, woensdag namiddag rond 6 ure wilde uitgaan, zag hij dat een hoop sparrebos- sen vóór zijne hoeve waren neergelegd en in brand gestoken. Een twintigtal bossen waren verbrand 1 het vuur was van zelf uitgegaan. Het onderzoek schijnt uit te wijzen dat de brand aan opzet te wijten is. Het per soneel der hoeve en tal van geburen zijn ondervraagd geworden. Men verwacht eene aanhouding. Moordpoging. Nadere bijzon heden. M. Albert Pardoen, burge meestervan Meenen, die tevens genees heer is, had Maandag voormiddag een bezoek gebracht aan een zijner zieken, M. Lagae, juwelier, Rijselstr. Rechtover de herberg A la Reine pE France, hoorde hij eensklaps een revol verschot hij keerde zich om en zag een kerel die op hem een revolver gericht hield. M. Pardoen ging eene schuilplaats zoeken onder de poort, toegang verlee- nende tot den koer Taillieu. Intusschen schoot de moordenaar gansch zijn wapen ledig. De4«en 5U kogels troffen M. Par doen in 't achterhoofd de eene schampte af op het schedelbeen en de andere drong in het hoofd, boven den nek. De moordenaar had vervolgens de vlucht genomen. M. Paul Demeester, mulder te Halewijn, kwam op dit oogen- blik per velo aan, greep den moordenaar bij de keel. en ondanks zijn hevigen weer stand hield hij hem in bedwang tot bij de aankomst van andere personen en policie. Het onderzoek heeft doen vaststellen dat Verfaillie wel met voorbedachtheid gehandeld heeft. Zondag morgend kocht hij voor 5.5o fr. het moordtuig bij M. Constant Debrée, wapenmaker, Brugsche- straat. Denzelfden dag oefende hij zich in het schieten op den koer van zijn loge menthuis. In een staak heeft men drie revolverkogels gevonden. Maandag mor gend, van af 7 1/2 ure, heeft Verfaillie in de Rijselstraat gestaan, wachtend op het gunstig oogenblik om zijne prooi aan te vallen. De laffe moordaanslag heeft eene onbe schrijflijke opschudding verwekt in de stad. M. Pardoen, die sedert 8 jaar bur gemeester is van Meenen, is een minzaam man, die de algemeene achting geniet. Ook heeft het maandag en dijnsdag tele grammen van gelukwensching aan zijn adres geregend. Verfaillie had onlangs zijn krijgsdienst geëindigd bij het5®artillerie te Antwerpen. Hij sprak weinig maar las veel. Vermoe delijk heeft hij veel gelezen boven zijn verstand en zijne geesteskrachten. Hij was een bestendig lezer van het socialis tenblad Vooruit. In zijne Kamer zijn verschillende socia listische en anarchistische vlugschriften aangetroffen. Ongetwijfeld zijn het deze die zijn hoofd op hol gebracht en hem tot de on zinnige misdaad aangezet hebben. Eene spaarmaatschappij van Seraing uitsluitelijk uit werklieden bestaande, was verleden Zondag bijeengeroepen om te deelen. Allen waren aanwezig behaive de schatbewaarder. De schelm was naar el ders vertrokken, vrouw en kinderen ach terlatend. De gal, het zuur, de slijmen, de moeilijken stoelgang, het onzuiver bloed, brengen alle soorten van onpasselijkheden voort. Om deze kwalen te vermijden en te genezen is er niets beter dan van tijd tot tijd een pilleken van Depratere te nemen. Deze pillen worden verkocht per doos aan fr. i,5o. Te beko men in alle apotheken en te Aalst, apo theken Callebaut en De Valckeneer. Een zonderlinge diefstal werd ie Namen in een schip gepleegd. Een dief brak de kas van den schipper open in welke eene som van 780 fr. in bankbiljet ten lag. Hij nam niets dan een briefke van. 100 fr., dat hij door ren van 5o fr. ver ving. De rest liet hij liggen. Een gemeen leraadslid van Qua- regnon, citoyen Alfred Molhaut, ver klaarde vijand van den dienstdoenden burgemeester Roger, kwam in het bureel van dezen laatsten om meedeeling van eenige stukken, die in de zitting van den gemeenteraad moeten besproken worden. Roger gaf die, maar verbood zijnen collega, ze mee naar huis te nemen. Mol haut beweerde daartoe het recht te hebben en wilde ze toch meedragen, waarop Roger opsprong, de deur sloot en den sleutel in den zak stak. Daarop volgde eene hevige ruzie, die weldra in gevecht zou overslaan. In het hevigste zijner woede snelde Molhaut naar 1 de deur om diemet een geweldigen stamp in splinters te trappen. Roger heeft tegen den kokenden raads heer eene klacht neergelegd voor het bre ken van afsluiting. Molhaut beklaagt zich van zijnen kant bij de bestuurlijke over heid Dat zal eene schoone zitting geweest j Godsdienstoorlog in Frankrijk. In de Revue politique valt M. René I Goblet, oud-minister-voorzitter, hevig uit tegen de godsdienstige politiek der regee- rmg. Nooit verkeerde Frankrijk in eenen I kritikeren toestand, zegt hij, en scheen de toekomst onzekerder. De strijd tegen de congregaties is zoo onnuttig als ge- l vaarlijk, want het geschil heeft plaats tusschen het ministerie en de Kerk. Het is de godsdienstoorlog, de burgeroorlog, I Onze plicht is van daar een einde aan I te stellen, om de rust in het land en onzen f invloed in het buitenland terug te win- j nen. De uitbreiding der congregaties ver- 1 diende de aandacht te trekken, maar men moest zich onthouden van aan de vrijheid der personen, der gedachten en der ge voelens te raken. M. Goblet besluit dat het volhouden dezer politiek tot de ergste tegenwerkingen kan leiden. Zoover is het gekomen. De burgemeester van het Fransche plaatske Glorieux, Delaroy, is ontslagen f door de regeering, omdat hij geweigerd heeft, in de jongensschool van het dorp J het Christusbeeld te laten wegnemen. In den nacht van 10 tot 11 juni is I Koning Alexander van Servie de Konin- f gin Draga, hare zuster hare twee broeders en verscheidene ministers door militaire opstandelingen vermoord geworden. De aide-de-camp des Konings, minister I van politie en 12 manschappen der lijf- f wacht zijn ook doodgeschoten geworden. I De eerste minister, M. Zingou Marko- witch en twee andere ministers die wilden weerstand bieden aan degenen die hen aanhielden zijn gedood. Het leger heeft Peter Karageorgewitch I als koning uitgeroepen. f Aan 't hoofd der samenzweering stond bevelhebber Angykowitch. De vermoorde Koning Alexander Obre- nowitch is de laatste afstammeling der dynastie welke met de dynastie Karageor gewitch, sedert de uitroeping der Onaf hankelijkheid van Servië in 1829, in eindeloozen strijd is geweest over de heerschappij. De eene revolutie volgde op r de andere. Het Bestuur der Maatschappij De Bieënkorf, 8 gevestigd in het Klein Gent. Nieuwstraat, bericht hare leden dat de verdeeling der fondsen zal plaats I hebben op Zondag 28 Juni aanst.. om i 2 1/2 uren namiddag. Er is ook beslist de Maatschappij op- 1 nieuw in te richten voor eenen termijn I van 3 jaren. De personen die de Maatschappij ver kleefd blijven of die begeeren lid te wor-1 den, zijn verzocht, zoo haast mogelijk, f hunne inschrijving te vragen. j De eerste storting zal geschieden j op Zondag 5, 12 en 19 Juli van n x/Jl tot 12 1/2 uren. de voorzitter P. Sonntag. DE SCHRIJVER, de SCHATBEWAARDER, (Plas(Braecke IK onder£eteekende Camille Coppens verklaar geene schulden te zullen erkennen die mijne vrouw gemaakt heeft I of nog maken zou. Camille COPPENS. Aalst, Keizerlijke Plaats, N° 56. j BURGERLIJKE STAND DER STAD AELST. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 20 Vrouwelijk idem 9 HUWELIJKEN. H. Silon, kuiper, met M. Boel, tw. E. Stuyver, tw. met C. Van Cauter, tw. G. Mergan, landb. met S. D'Herde, b. C. Van der Gucht, wink, met M. De Cock, z. b. G. Van der Eecken, voerm. met S. Beckers, tw. P. Van den Broeck, tw. met J. Luycx, z. b. G. Van den Hauwe, handelsr. met M. Huylebroeck, z. b. OVERLIJDEN!. P- Van Geit. m. Schockaert, landb. 81 j. Betkstr. F. Walgraef, 8 j. Leopold- str.-— F. Van den Broeck, wr Meersman, 69 j. Brusselsehestr.P. Maes, vr. Van den Eeckhoudt, z. b. 76 j. Scherreveld- str. P. De Brouwer, wr Wauters, z. b. 75 j. Leopoldstr. 6 kinderen onder de 7 jaren.

De Denderbode | 1903 | | pagina 2