Een wetsvoorstel. Liefhebbers, zorgt voor uw pijpken, Van tak op tak. Roode leeperikkeu. - Manifestatie Leveau. De Vleeschkwestie. Rechterlijke kronijk. Zondagrust. AALST. Allerhande nieuws. Concert. - Pro,fa°lmavan'lcon- Onze twee groene helden jajed Daens en de wereldhervormer Alois De Backer, hebben een wetsvoorstel ter Volkskamer neérgelegd. Bedoeld wetsvoorstel is samengesteld uit 3 artikels. De artikels i en 2 laten wij nu ter zijde. Art. 3. luidt als volgt Het is verboden de benaming van a bier te geven aan eiken drank die niet a uitsluitend is bereid uit hop en mout a van geerst of tarwe. Het ministerie zou dus een klein leger van scheikundigen moeten aanwerven om van brouwerij tot brouwerij, van herberg tot herberg, van buis tot huis te loopen om te onderzoeken of men geene andere bestanddeelen tot het brouwen van bier heeft gebruikt dan dezen die toegelaten zijn. Nu dit ware toch doenlijk en er zouden ook al personen zijn die bij dit ambt zou den leven. Maar het is verboden de benaming van bier te geven aan eiken drank die niet uitsluitend is bereid uit hop en mout van geerst of tarwe. Nu, een coco-schenker op de foore prijst zijn drank aan hij roemt het als bier, beste bier volgens hemDe politie neemt een staal, doet het onderzoeken en men vindt dat het kalissewater is... Pro ces-verbaal wordt opgesteld met ap- en de pendentiën.... En dan later als men den overtreder der wet Daens-De Backer wilt vervolgen, bemerkt men dat er hem geene straf kan toegepast worden, daar er geene straf is bepaald geworden. Tableau De twee groene helden hebben, lijk de aap der fabel, vergeten hunne lanteem te aansteken... En die groene helden hebben de pre tentie van wetgevers te zijn... Wetgevers ja... maar wetgevers van 6 ellen voor 'nen frank 1 Het pijpken, matig gebruikt, is voor menig persoon een geliefkoosd tijdver drijf en eene aangename afwisseling in de dagelijksche bezigheden. Maar tabak en tabak is twee. En, aan gezien het nu den tijd is om aan planten te denken, zal het wellicht niet ongepast zijn een en ander over de tabakteelt te zeggen. Sommige onzer lezers kunnen er wellicht hun voordeel mede doen. De tabak is eene uitheemsche plant die hier ingevoerd werd omtrent het midden der 16® eeuw. Op onze dagen wordt zij bijna heel het land door geteeld hier op groote schaal voor den handel elders enkel voor het persoonlijk gebruik. Wat den grond betreft, daarop hebben wij maar geringen invloed. 't Is met de tabak gelijk met tal van andere plan ten zij heeft hare voorliefde, en, alle- andere omstandigheden gelijk, de eene grond zal fijnen, zachte en goed brand bare tabak geven, terwijl eene andere wel iets levert dat aan tabak gelijkt, maar dat noch kleur, noch smaak, noch geur heeft. Wij zullen dus uit den grond, waarover wij beschikken, den besten kiezen zoo veel mogelijk een losse en poreuze grond, en, is hij dit niet genoeg, dan moeten wij hem door bewerking en bemesting zoo trachten te krijgen. De grond moet diep bewerkt zijn, op dat de wortelen goed kunnen ontwikkelen en wateren meststoffen opslorpen. Tabak immers met haar groot bladgestel ver dampt des zomers, zeer veel water, en niet zelden zien wij haar, bij hevige hitte, een groot deel van den dag als verwelkt neerhangen, een bewijs dat er meer water verdampt dan er opgenomen kan worden. Wat de vruchtafwisseling aangaat, 't is nog een gekend feit dat tabak verschil lende jaren achtereen op dezelfde plaats lukt en langs om fijner wordt. De bemesting laat in de meeste geval len nog wat te wenschen. Hoeveel kleine landbouwers zijn er niet (deze die tabak kweeken voor eigen gebruik) welke enkel gebruik maken van beir Andere voegen er eene zekere hoeveelheid scheikundige meststoffen bij, waarvan zij noch den in houd, noch de samenstelling kennen. Welnu, beir en sommige hulpvetten bevatten nog al chloor, en dit element in den grond gebracht, wordt gretig door de tabakplant opgenomen maar die chloor werkt nadeelig op de brandbaarheid en de fijnheid van tabak. Het gevolg van dat alles is dat ge wel eene malsche plant en eenen grooten hoop bekomt, maar de deugdelijkheid ont breekt, en 't is toch de kwaliteit die het pijpken maakt. Gebruik liever eene zeer sterke bemes ting met stalmest (5o,ooo kilos per hec tare) en doe daarbij eenen goeden keus van hulpvetten. Stalmest brengt humus in den grond en maakt hem losser. Kan men het vóór den winter inwerken, des te beter. Zoo niet gebruikt men goed geteerd stalmest in de lente. Eene bijvoeging van scheikundige meststoffen ten zeerste aan te prijzen, doch niet de eerste de beste. Men schat dat de gewone opbrengst van eene hectare tabak aan den grond ontneemt omtrent 3oo kgr. stikstof, 100 kgr. fosfoorzuur, 300 kgr. potasch en 35o kgr. kalk. 't Is dus eene zeer uitputtende plant, vooral aan stikstof, potasch en kalk. Daaruit volgt dat het goed is nu en dan eens te kalken. Gebruikt daarenboven bij den stalmest per hectare 300 kgr. sodani- traat, 200 kgr. superfosfaat en 3oo kgr. zwavelzure potasch. Heeft men echter maar eene gewone hoeveelheid stalmest gebruikt, dan mogen deze cijfer verdub beld worden. Superfosfaat en zwavelzure potasch werke men goed in den grond vóór de planting. Sodanilraat kan men bij helft inwerken en den anderen helft vóór het ophakken en aanaarden, tusschen de rijen strooien. STAD AELST. Ker mis igo3. Dejaarlijk- sche Markt en Tentoon- stelling der Paarden en Veulens van het zwaar inlandsch trekras, der Cantons Aelst en Herzele alsmede der Gemeenten Appels, Audegem, Dender belle, Dendermonde, Lebbeke, Mespelae- re, Sint-Gillis, Wieze Denderhautem en Hillegem, welke zullen plaats hebben, op kermisavond, Zaterdag 4" Juli aanstaande ten 8 uren 's voormiddags op het Espla nadeplein, (nabij de Statie) beloven dees jaar wel te gelukken. Menigvuldige inschrijvingen zijn reeds toegekomen en alles doet voorzien dat het getal ten toon en te koop gestelde paarden en veulens verdubbeld zal wezen tegen dit van verleden jaar. Gelukkige invoering. De liefhebbers kunnen hier benevens de Veulens, de Voortteelers zien, en eene Commissie is ter hunner beschikking om de afstamming te waarborgen. Kostelooze inschrijving in het Belgisch Paardenstamboek. De buitengewone prijskamp voor de beste voortteelers vergezeld van het beste lot zuigelingen afstammelingen, ten min ste zes, belooft bijzonder prachtig te zijn, te meer daar wij reeds de bijtreding onzer Hengstenhouders bekomen hebben. Uit Vooruit. Alexander en Draga, de koning en de koningin, a mochten zijn wat ze wilden, slecht, be- dorven, autocratisch wie gaf aan een a ander het recht tot de slachting over te gaan En verder besluit Vooruit maar toch zijn het menschen en 0 hebben als dusdanig recht op bestaan naast een ander. Maar zeg eens, Vooruit, wie gaf recht aan de socialisten, om tot al die moorden van keizers koningen, voorzitters van republiek, edelen, gijzelaars der com mune enz. enz., over te gaan Het waren nogthans ook menschen en als dusdanig hadden zij recht op bestaan naast een ander En meer dan eens verontschuldigde Vooruit de koningmoorders... Vooruit, zal zwijgen voorzeker. KOERS VAN TOERISTEN. (100 kilometers). HetComiteitder Wiel- rijdersvereeniging van. Oost-Vlaaiideren heeft besloten, met de medewerking van den Association Athlé- tique La Gantoise eenen koers voor toeristen in te richten op 100 kilom., uit- sluitelijk voorbehouden aan de leden der Vereeniging. De koers van 100 kilom. zal worden geloopen op Zondag 28° Juni 1903. De volgende doorloop is aangenomen Gent—Eeke—Oudenaarde (24 kilomet.) Eenaeme-Hundelghem-Burst--Aalst (61 kilom.) Dendermonde (74 kilom.) Zele (8t kilom.) Overmeire-Destelbergen (paal 5 100 kilom.) Vaste kontrool op de Groote Markt van Oudenaarde, Aalst en Dendermonde. Vliegende kontrools langs den weg. Vertrek om 8 uren aan de statie van Maltebrugge. Vergadering om 7 1/2 uren in a de Ster a tweesprong der wegen Kortrijk en van Oudenaarde, voor het afleveren der armbanden en der kaarten voor de kontrool. Een diploma zal overhandigd worden aan al degenen die de 100 kilom. zullen geloopen hebben op min dan 6 uren daarenboven zullen verschillige prijzen toegekend worden aan de eerstkomende. De inschrijvingen, die moeten verge zeld zijn van de som van eenen frank (posttimbers worden aangenomen) moeten gezonden worden voor den Donderdag 25e Juni middernacht, aan den Heer De Pourquoy, Nederkouter, 83 Gent. Wij schreven onlangs dat het supra der inconsequentie onbetwistbaar de daad is van een rooden chef, ofte leeperik, die aan Z.M.onzen koning schriftelijk een onder stand of liever eene aalmoes vraagt. Zekere J. B. M., indien wij ons niet vergissen. Meester Pekdraad, schrijft hierover in Vooruit en laat hooren dat hij ontevrede is over onze bemerkingen. Wij houden onze bemerkingen staande en geen lettergreep trekken wij er van in. En inderdahd is het 't supra niet der inconsequentie als iemand socialist, repu- blikeinsch gezind die, bij eerste gelegen heid, Z. M. Leopold II van den troon zou helpen werpen om de republiek te huldigen, aan dien zelfden Leopold II, eene aalmoes vraagt Waarom Wendt die roode chef zich niet tot de roode millionairs Vandervelde, Grimmard, Janson, Picard, Furnémont tot Anseele en meer anderen die in over vloed zwemmen En Jeu de balie heeft die dan geene roode broederlijke liefde In Hand aan Hand, zegt, Mr Pek draad, zijn er geene chefs... Goed 1 maar toch er zijn leeperikken die den dienst van chef waarnemen en het zoo schoon kunnen aanleggen, zeggen en schrijven, die in de kunst ervaren zijn om de suk kelaars die niet verder zien dan de lengte van hun reukorgaan, fijnekens te paloe- teren en uit te buiten om als groote heeren op hungemakske te leven.... Waar, socialisten aan de kas zitten is er geen gevaar, beweert M. Pekdraad, dat ze zal geplunderd worden... Ook al goed, maar voorzichtigheids halve zou men hun de handen op den rug kunnen binden uit vrees dat de gelden den weg zouden inslagen van de 741 fr. overgebleven van de omhaling voor de werkstakers die in roode handen waren en nergens te vinden zijn.... Mr Pekdraad eindigt aldus Maar 't zal eens onze beurt worden (de beurt der rooden) en dan doen wij u een muilbandeken aan. Een muilband Daarmeé bedreigt ons een roode chef, die beweert een apostel te zijn der vrijheid overal en in alles... Uwe zoogezegde vrijheid is dus enkel dwinglandij Maar holakadééééé ge zijt er nog niet Er zullen meer en andere ban den van de kuip moeten springen eer gij uwe roode wenschen zult vervuld zien. Hoor je Volkskamer. Vraag door M. Baron Leo Bethune Ware er geen middel, om den trein a 3o63, die uit Aalst vertrekt te 20 u. 3o m. te Lede te doen stilhouden Daar a die trein te Aalst vier minuten verliest a en die tijd schijnt te kunnen verminderd worden, zou de gevraagde stilstand te Lede waarschijnelijk den dienst niet be- temmeren Antwoord des heeren Ministers a Trein 3o63 is ingericht met het doel eene snelle verbinding tusschen de a hoofdstad, Aalst, Gent, Brugge en Oos- tende te verzekeren. In afwachting dat d de tijd, gedurende welken hij te Aalst stilhoudt, kunne verlengd worden 1 wat weinig waarschijnelijk is zou men er zich mogen aan verwachten, indien men hem te Lede deed stoppen, a dezelfde gunst te moeten toestaan aan andere even groote tusschenstatiën. Ten a slotte zou het een locaaltrein worden, a 1- DUIVENSPORT. De duivenlief hebberij zal dit jaar nog een grootsche. prijskamp aan te halen hebben. De 0 Vrienden- bond van Gent, die verleden jaar de be langrijke prijskamp van Rome inrichtte, zal dit jaar, samen met de machtige maat schappij l'Hirondelle van Luik, eene monsteroplating doen, te AJACCIO, Eiland Corsika, in de Middelandsche Zee. Deze loslating zal plaats grijpen op 11 Juli. De prijskamp van Luik is aangeboden aan do liefhebbers van geheel België, ook aan die van Holland en deze van Fran krijk die de volgende departementen be wonen. maar ten minste 980 kil. van van Ajaccio verwijderd 2ijn het Noor den, Pas de Calais, Somme en Aisne. De prijskamp van Gent wordt in dub bel gegeven met Luik, maar is afzonder lijk aangeboden aan de liefhebbers der provinciën Oost- en West-Vlaanderen, Henegouwen, Brabant, Antwerpen alsook aan de liefhebbers, van Holland wier hok gevestigd is westwaarts of op de lijn van den ijzeren weg Antwerpen naar Amster dam, langs Rotterdam. De inrichters hebben dc noodige voet stappen bij deFransche duivenmaatschap- pijen gedaan, om terzelfdertijd eene los lating te Ajaccio te doen. Een gunstig onthaal is hun te beurt gevallen. De machtige duivenbond der Seine te Parijs heeft niet geaarzeld bijtreding te zenden Melun, Lyon, Limoges, Valence, Ville Franche, nemen er ook deel aan. De los lating zal dus zeer belangrijk zijn men schat ten minsten op 6000 inschrijvingen. Wij zullen onze lezers over den loop van den prijskamp zooveel mogelijk in lichten. De heeren liefhebbers die inlich tingen verlangen, mogen die vragen aan de maatschappij l'Hirondelle, Rue Surlet, 5o, Luik, of aan Vriendenbond, Grand Hotel, Gent. Volgens De Dendergalm namen er 3ooo liberalen deel aan de manifestatie Leveau, en die 3ooo liberalen gingen op 't pleintje staan voor de woning van den held van den dag om hem geluk te wenschen en toe te juichen. Van de bevlagging der huizen, geen woord en om rede. Doch na 't feest in Concordia beschre ven te hebben, zegt de verslaggever Daarna verspreiden zich de betoogers naar de verschillende liberale lokalen t der stad en tot laat in den avond hoorde men zingen Vivat Leveau en hij mag er wezen, Vivat Gustaaf Leveau en hij i) mag er zijn. Indien wij op deze liberale manifestatie terug komen, dan is het om aan onze Medeburgers de vraag te stellen Kan men beter met zijne lezers den aap hou den als de liberale verslagschrijver het doet Vrij(?)denkers. De ex priester Char- bonnel stond aan het hoofd der beweging om, door het inrichten van vrijdenkers manifestaties, verleden Zondag overal in Frankrijk het uitgaan der H. Sacrament- processie te beletten. De liberale Gazette de Charleroi wijst er op dat door verscheidene maires in Frankrijk het uitgaan der processie werd verboden en zegt Welnu, rechtuit gesproken, wij ko men op tegen die Charbonnel's en hunne Belgische trawanten, wanneer zij de ca- tholieken beletten te komen op de straat, waar zij dus alleen heer en meester willen zijn. d En dat heeten ze vrije gedachte Waarlijk, de houding van zoo'n man nen zou u doen beschaamd worden, vrij denker te zijn. a De Denderbode lieeft een artikel meêge- deeld over deze kwestie ontleend aan 't weekblad De Landbouw Onze geachte lezers zullen het met ons eens zijn om te besluiten dat men, gelijk De Dendbrgalu »,van de uiterste kwade trouw moet zijn, om te durven beweren dat wij benijden dat het volk in 't alge meen vleesch eet. Volgens de trouwelooze liberale schiij velaars zouden wij geschreven hebben Waarom houdt het volk zich niet te a vrede met boonen, brood en patatten a gelijk in vroeger eeuwen, dan zou 't b vleesch van zelfs afslaan. Waarlijk men moet het supra der kwade trouw bestijgen om ons valschelijk woor den toe te eigenen die in bedoeld artikel niet voorkomen. Maar wat is 't van de schrijvelaars die 't liberaal orgaantje, die schande der Vlaamsche drukpers, eenflansen mag men zich aan alles ver wachten 1 DUITSCHLAND. Bij de laatste kiezingen hebben de socialisten groote vorderingen gemaakt. Het Catholieke Centrum is ook zegepralend uit den strijd gekomen. In enkele kiesomschrijvingen mislukten [de Catholieke Centrumcandi- daten door de afvalligheid der Polakken. De socialisten hebben het meest al aan gewonnen in de protestantsche landen en zoo is gansch 't koningrijk Saxen door de socialisten veroverd. Nogmaals is het on betwistbaar bewezen dat het Catholicism de sterke bijna onoverwinbaren dam is tegen de socialistische leerstelsels. Wereldlijk schandaal. Het stuit ons tegen de borst zegt het Het Han delsblad b dezen titel te gebruiken, daar wij van oordeel zijn, dat wanneer één wereldlijk regiem slecht is. Maar, zoolang haatdragende tegenstre vers zullen zetten clericaal schandaal en voortgaan met eene eerbiedwaardige algemeenheid verantwoordelijk te stellen voor de daden van afzonderlijke indivi duen, moesten wij hen met gelijke munt beantwoorden. Men leest in den Patriote Interpellatie over een schandaal in een weezenmeisjesgesticht der stad Brussel. Afschuwelijke onzedelijke feiten zijn ten laste gelegd eener meesteres in het weezenmeisjesgesticht. De schuldige werd verzocht haar ontslag te geven, wat zij onmiddellijk deed. Een catholiek raads heer heeft den burgemeester verwittigd, dat hij in de eerstvolgende raadszitting het college zou interpelleeren. Eene andere meesteres, die het zich ten plicht had gerekend de feiten aan te kla gen, werd afgesteld, om reden van onvoldoende bekwaamheid, zegt het be sluit, alhoewel zij goide certificaten bezit. Onze Brusselsche correspondent laat ons weten dat jonge weesmeisjes het slacht offer waren der onzedelijke feiten. Zij zijn uit het gesticht weggenomen en op den buiten bij boeren geplaatst. Ware zoo iets gebeurd in een catholiek gesticht, de liberale pers kwam met heele kolonnen bijzonderheden voor den dag. Weelde in kleeding. Het is een feit, dat in Zweden, waar de loonstan daard niet hooger is dan elders, onder de nederige standen een welvaart heerscht, die waarlijk te benijden is. Hoe komt dit Hierdoor dat er daarginds geen weelde bestaat in kleeding, en dat is geen ontbe ring voor den werkmansstand, omdat de hoogere klassen daarin het voorbeeld ge ven. De rijke Zweedsche vrouw is veel eenvoudiger gekleed dan het kleinste naaisterken bij ons. Des zomers draagt zij altijd den zelfden hoed van zwart strooi, met een zwart zijden lint opgemaakteen hoog, smal hoedje met een bluts in het midden, zooals de jagers er veelal een hebben. Voor 5 fr. heeft men een pracht exemplaar. Het verdere wandeltoilet be staat uit een pak van donkere stof, zonder eenige versieringen des winters dragen zij hetzelfde model hoedje van vilt, een donker kleed en een kort lakensch jakje. Pluimen, zijde, fluweel, fraaie pelsen, (opmerkelijk in een land zoo rijk daaraan) ziet men daar alleen bij voorbijtrekkende vreemdelingen. Men zou zich daar niet opzichtig dur ven kleeden, het zou getuigen van slech ten smaak. Het gevolg is niet alleen eene groote bezuiniging, maar ook een prach tig voorbeeld voor de mindere standen, want geen werkmansvrouw wil zich uit gaven getroosten, om nog leelijk te schij nen in het huis der menigte. Hier vervalt de noodlottige wedstrijd in uiterlijke weel de, die bij ons zoo menig gezin ten gronde richt, om nog niet te spreken van de arme meiskens, die ten val worden gesleept door den dorst naar schoone kleeren. Eenvoud in kleeding heeft iets waardigs voor elke vrouw. Bevrozen vleesch. Er werd in den laatsten tijd, wegens de buitengewone duurte van versch vleesch, veel over den invoer van bevrozen vleesch gesproken, dat, naar hier te lande algemeen geloofd wordt, het eerste op verre na niet bijna komt in uitzicht en smaak. Een oogenblik nadenken slaat deze be wering den bodem in. Iedereen weet dat de Engelschen veel en goed vleesch eten. Welr.u, in hun land is er door eene enke le maatschappij, verleden jaar voor Hon derd vijftig millioen frank bevrozen vleesch ingevoerd. Daar wordt naar bevrozen schapen en ossenvleesch gevraagd, lijk bij ons naar versch. Dus, wel een bewijs van de uit stekende hoedanigheid der waar. Ten an dere kost ze weinig of niets meer dan het paardenvleesch dat diezelfde Engelschen ons met veel iever te eten sturen. Jaar lijks worden in België meer dan 20,000 Engelsche afgebeulde paarden opgeëten. Zie de statixtiek van het ministerie van financiën, jaargang 1901, bladzijd. I4eni5. Daarbij moet vermeld worden dat bui ten scha pen vleesch alleen bevrozen Ossen worden ingevoerd, geen koeien of stieren ook dat het bevriezen der weefsels on- middelijk na de slachting, het bloed en de vleeschsappcn doet stollen en dus be let uit te loopen de fijnste lekkerbek kan niet zeggen of hij bevrozen vleesch eet of ander, als het hem wordt vooigezet. In het veroordeel tegen bevrozen vleesch is ook iets belachelijk alle dagen wordt er VERSCH vleesch verkocht en met ple zier gekocht, dat recht uit den ijskelder en de ijskast komt Met reden wordt dus tevergeefs een antwoord gezocht op de vraag, waarom dit uitstekend en goedkoop voedingsmid del niet sedert lang in België gekend is. Einde Juli wordteen heele scheepsla ding ervan verwacht. Dan zal iedereen kunnen zien, proeven en oordeelen. Verlofdagen in het leger. Goed nieuws voor de soldaten. Maandag is door den minister van oorlog aan alle regimentsoversten een telegram verzonden dat onze soldaten veel plezier zal doen. De verlofdagen zijn nu zoodanig gere geld dat, op hunne twee jaar actieven dienst, onze soldaten vier maanden plus tweemaal vijftien dagen verlof zullen heb ben. Aldus wordt het termijn dat zij onder de wapens zijn in werkzamen dienst ver minderd tot 20 maanden, zooals de wet bepaalt. Standbeelden. Te veel beroemd heid deugt ook niet. De Federation Boraine van de werkmanspartij wilde, zooals men weet, den grooten Alfred Defuisseaux een standbeeld oprichten. Roger, de geruchtmakende d. d. burge meester van Quaregnon, wilde er ook een oprichten. En elk streed om den voor rang. zoodanig dat Defuisseau'x geest op den duur gevaar liep, door twee stand beelden zijn werk vereeuwigd te zien. De mannen van Quaregnon hadden het gedenkteeken besteld aan den beeldhou wer Gobert, van Bergen en de schepene Gain teekende in voor 1000 fr. Maar middelerwijl ontstond onder de raadsleden van Quaregnon de ruzie, die hen reeds zulke treurige beroemdheid gaf. En Gain weigerde de beloofde 1000 fr. te storten. De beeldbouwer daagde hem voor de handelsrechtbank en deze veroordeelde Gain om te betalen. Maar dit belet niet dat de kans om een standbeeld te zien oprichten, al meer en meer twijfelachtig wordt. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag 21 Juni, M. Callebaut, Botermarkt. 0 Creemboter. Markt van Zaterdag 20 Juni igo3 135 Kilogrammen ter markt, Prijs fr. 2,60 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 413 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 33oo kilos. Te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode, Geïllustreerde Post kaarten, aan fr. 0,20 en fr. o,5o het dozijn. Met de post verzonden, 5 een tiemen meer. Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter boek- en steendrukkerij van Den Denderbode. Programma van Concert, 't welk zal gegeven worden op 21 Zondag J igo3, om 11 '/t uren, op het Kiosk ter Groote Merkt alhier door de fanfaar der Pupillenschool van 't Leger, onder het bestuur van Mr Vanderlinden. I. Sambre et Meuse, marche militaire Ranski. II. Le jeune Prince, ouverture Van der Linden. III. Les Patineurs,valse Waldteufel. IV. Zigzag, pour cornet piston, soliste le pupille Page Waldteufel. V. Marche d'Aïda, avec trompettes thébaines Veedi. eert welk zal gegeven wor den, op Donderdag 25 Juni igo3, om 8 */t uren 's avonds, door de Koninklijke Harmonie, onder het bestuur van Mr L. Walpot, op het Kiosk, ter Groote Markt, alhier 1. Hohenzollern, marsch L. Unrath. 2. La Muette de Portici, ouv. Aubur. 3. Thème et Variations pour Tromb. (soliste Mr J. De Wolf) Christophe. 4. Rêverie, (Fantasia) p. Benoit. 5. Gde Fantaisie de l'Op. Lackmé arr. par Parès L. Delibbs. - De kermis van Goyck-bij-Ninove is verleden Maandag met een bloedig too- neel geëindigd. Een zekere Van L., die laat in eene herberg had gezeten, wilde in 't naar huis gaan nog eenen anderen herbergier op kloppen. De herbergier weigerde open te doen, en Van L. haalde nu een mes uit den zak verbrijzelde daarmee verscheidene ruiten, en wilde toen langs een venster binnen dringen, om den baas een slechte poets te spelen. Deze sprong nu op den inbreker toe en stak hem een scherp werktuig in den buik zoodat de dronkaard morsdood viel. Daarna ging de herbergier zichlbij den burgemeester zijner gemeente gevangen geven. Het paiket van Brussel werd verwittigd en het lijk van den dronkaard werd in het doodenhuis gebracht. Do gal, het zuur, «I© slijmen, de moeilijken stoelgang, het onzuiver bloed, brengen alle soorten van onpasselijkheden voort. Om deze kwalen ie vermijden en te genezen is er niets beter dan van tijd tot tijd een pilleken van ÜEPRATEREte nemen. Deze pillen worden verkocht per doos aan fr. i,5o. Te beko men in alle apotheken en te Aalst, apo theken Callebaut en De Valckeneer. Catholieke zegepraal. Zondag moest te Assche eene kiezing plaats heb ben voor een provincieraadslid,- ter ver vanging van M. De Coster, die volksver tegenwoordiger geworden is. De catho- lieken hadden voorgesteld als effektief M. Paul Wambacq, en als plaatsvervan ger, M. Henri Van Innis. De liberalen hadden met eenige lage middelen de catholieken bestreden, doch het kiezers korps heeft op treffende wijze uitspraak gedaan. De catholieke candidaten zijn gekozen geweest met eene meerderheid van 4500 stemmen. Nooit was de triomf zoo groot geweest. En nogthans pater Daens, die 80 fr. van de Fransche francmacons op streek, deed peerds devoiren om de catholieke candidaten te voordeele der liberalen te bevechten. Gevaarlijke ballontocht. De be diende van den Brusselschen luchtreiziger Du mortier zou Zondag avond, om 7 ure, te Roeselare eene opstijging doen. Zooals het overeengekomen was, zou hij op eenen velo zitten, die onder aan de mand was vastgemaakt. Toen de ballon vertrekkensgereed was, werd de velo inderdaad aan de mand vast gemaakt, maar op zulke wijze dat de luchtreiziger, toen de luchtbal opging, te laag zat om de touwladder te bereiken langs welke hij vervolgens plaats moest gaan nemen jn de mand. Hij was dus ver oordeeld om op den velo te blijven zitten en het luchtvaartuig aan de grillen van den wind over te laten. Gelukkig had hij veel ballast bij zich en de regen begon te vallen. De ballon kwam van zelf neer op twee kilometers afstand van Roeselare, langs den steenweg van Ardoye. Geholpen door andere personen, ont deed hij zich van zijne banden, kroop in de mand, wierp wat ballast uit en steeg opnieuw op. Later kwam de luchtbal in goede voorwaarden neer te Hooglede, op het gehucht Biebuik. De luchtreiziger was nog denzelfden avond te Roeselare terug. Duivenramp. Ziehier eenige bijzonderheden over de ramp van Zondag 14 Juni. Van den prijskamp van Chantilly, waar 's morgends ten 9 ure, de duiven werden losgelaten, zijn er 6 binnen te Laekcn, 4 te Molenbeek en i5 te Brussel. Eene duif van de 1100 die naar Ven- döme gezonden werden was denzelfden dag terug. Men spreekt reeds van een verlies van meer dan 5ooo duiven, voor de Brussel sche omgeving alleen. De Gentsche Duivenliefhebbers moe ten, evenals die van Brussel, veel hunner duiven verloren hebben. Verscheidene honderden, van een dui zendtal te Orleans en van andere duizend tallen te Creil, St-Juste, Arras, enz. losgelaten, zijn verloren. Van de duizend, te Orleans losgelaten, zijn er geen twintig teruggekeerd. De meesten dezer duiven waren be stemd voor de groote wedstrijden van Bordeaux, Ajaccio, en anderen ook zijn de duivenliefhebbers terneergeslagen over deze kolossale ramp, biedt kosteloos -,'l aan allen dia door eene huidziekte zij 1 aan gedaan dauwworm, eczéma, puistjes, jcukingen, chronische bronchiet, borst-maag-en blaas ziekten en rhumatism een onfeilbaar middel om zich spoedig te genezen, zcoals hij zelf zich ten volle heeft genezen en nadat hij vruchte loos alle aangeprezene midde len had beproefd. Dit aanbod, waarvan men de menschlie- vende strekking moet loven, is het gevolg van eenen wensch. Schrijven per brief of postkaart aan M. riffCENT, 8, place Victor- Hugo, te Grenoble (Frankrijk), die gratis en franco per koeren de post zal antwoorden en de verlangde inlichtingen geven. Dijnsdag nacht waren 2 douaniers, de genaamden Weghsteen en Buyck, van Moerkerke, op dienst langs de vaart van Schipdonck, toen zij op het onverwachts langs achter werden aangevallen door 4 kerels, die per velo waren en zich langs het water moeten verdoken hebben. De 2 beambten werden op het hoofd geslagen meteen casse tête een hunner Wegh steen, viel ten gronde, de andere verde digde zich dapper tegen de aanranders die hem wilden in de vaart werpen. Het was des te moeilijker voor hen, zich te bewe gen, daar men weet dat de wacht-uitrus- ting der tolbeambten die zij og den rug dragen, 3o kilos weegt. Tegenover de heldhaftige verdediging van Buyck namen de laffe moordenaars de vlucht met hunne velos. Op het hulpgeroep van Buyck kwamen eenige personen uit den omtrek toegeloo- pen Weghsteen gaf geen teeken van leven meer hij heelt meer dan 26 erge wonden bekomen. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. Hij is berecht geworden. Buyck is min erg gekwetst. De aanval was zoo snelgebeurd dat de tol beambten geen gebruik hebben kunnen maken van hunne revolvers 't parket is ter

De Denderbode | 1903 | | pagina 2