5C>le Jaar 3857 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst Nederlandsche wet Zooveel woorden, zooveel leugens. Zondag 28 Juni itt()3 5 centiemen per nummer GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND TAAL. VRIJHEID arbeidsongevallen. OM ZES MILLIOEN voor meer dan vier millioen franken De Belgische Hop. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE SLUM Per drukregel. Gewone. 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Hoeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen. uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 27 JUNI igo3. o P DE Wij hebben in een vorig artikel gezien dat, in Nederland, het dc Staat is die de werklieden verzekekert legen de ongeval len hun overgekomen in verband met de uitoefening van het bedrijf, maar dat die Staatsverzekering tevens verzacht is door minzame schikkingen welke cenige vrij heid aan de nijveraars geeft. Onder opzicht der toegestane vergoe dingen en voor wat het tijdstip betreft waarop zij aanvang nemen, is de Neder landsche wet de gunstigste die wij kennen. Wij behoeven hier slechts eenige arti kelen van hoofdstuk V te laten volgen. Artikel 19. De Rijksverzekerings bank verleent den verzekerde, wien een ongeval overkomt in verband met de uitoefening van het bedrijf, als schade loosstelling, genees- en heelkundige be handeling of vergoeding daarvoor volgens regelen bij algemeenen maatregel van bestuur te stellen. Artikel 20.Indien het ongeval, in artikel 19 bedoeld ten gevolge heeft, dat den verzekerde den derden dag na het ongeval, naar het oordeel van den genees heer door de Rijksverzekeringsbank aan gewezen, niet in staat is in de onderne ming van zijn werkgever, zijn gewoon werk te verrichtten, ontvangt hij van de Rijksverzekeringsbank bovendien eene tijdelijke uitkeering, gerekend van den dag na het ongeval af, zoolang de be doelde ongeschiktheid voortduurt, maar uiterlijk tot den drie en veertigsten dag. Deze uitkeering bedraagt voor eiken dag, de zondagen en algemeen erkende christelijke feestdagen r.iet meegerekend, zeventig percent van des verzekerden dagloon. Won de verzekerde dus 5 fr. per dag dan zal de vergoeding 3.5o fr. bedragen. Na den 43»len dag houdt die tijdelijke uitkeering niet op zij krijgt een anderen naam maar blijft toch even aanzienlijk. Zij wordt van dan af rente genoemd. Artikel 21. Indien het ongeval, in art. 19 bedoeld, ten gevolge heeft dat de verzekerde zes weken na het ongeval, ge deeltelijk of geheel ongeschikt is tot werken, dan ontvangt hij van de Rijks verzekeringsbank als verdere schadeloos stelling eene geregelde uitkeering, rente genaamd, gedurende den tijd van zijne gedeeltelijke of geheele ongeschiktheid tot werken te rekenen van den dag na het ongeval. Deze rente bedraagt per dag, de Zon dagen en algemeen erkende christelijke feestdagen niet medegerekend 57" Vervolg. Sorandal, zegde Jacques peinzend, daarom is hij dus hij de familie Dorgeur komen inwonen. Ik weet dat hij arm is en ik geloof dat hij niet nauw van ge weten is. Om zich meester te maken van het fortuin, bestond er voor hem maar één middel, de erfgename tc trouwen. Natuurlijk, zegde de policiebe- ambte, nu het andere middel niet gelukt is. Jacques sidderde en zag Flick strak aan. Hij wilde hem reeds eene verklaring vragen voor deze, op veelbeteekenenden toon uitgesproken woorden, toen Olivier vol vuur uitriep O 1 tot eiken prijs moeien wij be letten dat het arme kind de prooi van dien man wordt Ik ben juist hier gekomen, om daar met u over te spreken, antwoordde de inspecteur kalm. Maar, hernam Jacques, hoe hebben M. en Mevr. Dorgeur hunne toestemming tot zulk een huwelijk kunnen geven Flick haalde de schouders op en zegde: Och, gij kent M.Dorgeur. Een brave man, zeker, doodgoed, maar zwak, zon- 1) in geval van geheele ongeschikt heid tot werken zeventig percent van het loon des verzekerde. 2) in geval van gedeeltelijke onge schiktheid tot werken een deel dier rente in verhouding tot de verloren geschikt heid tot werken. Voor het vaststellen van die bedoelde schadeloosstellingen komt het dagloon hetwelk meer dan vier gulden bedraagt, voor dat meerdere niet in aanmerking. Het maximum dus van het loon waarop de renten berekend worden, is 4 gulden, hetzij omtrent 8.5o fr. in onze munt. Wat moet er door geheele of gedeel telijke arbeidsonbekwaamheid verstaan WORDEN Artikel 22 zal het ons zeggen Voor de toepassing van deze wet word* een werkman geheel of gedeeltelijk onge schikt geacht tot werken, indien hij geheel of gedeeltelijk ongeschikt is ge worden tot den arbeid welke overeen komt met zijne krachten vóór het ongeval en met zijne bekwaamheden. Deze vrijgevige bepaling is neerge schreven om de vitterijen te voorkomen en alle opwerpingen welke zouden kunnen gedaan worden en die saam te vatten zijn in dees woorden Wie tot het eene werk niet in staat is kan wellicht een ander verrichten. Neen, zegt de Nederlandsche wet, er is arbeidsonbekwaamheid zoodra de werkman zijn vroeger werk niet meer kan verrichten, of een arbeid dat overeenstemt met zijne bekwaamheden. Een werktuigkundige zal dus geen straat- vager moeten worden. Wat gebeurt er indien het slachtoffer van het ongeval overlijdt Indien de verzekerde ten gevolge van een ongeval, hem in verband met de uitoefening van zijn bedrijf overgekomen overlijdt, keert de Rijksverzekeringsbank de volgende schadeloosstellingen uit i° voor de begrafeniskosten dertig maal het dagloon van den overledene. 20 eene rente aan de nagelaten betrekkingen van den overledene te rekenen van den dag van het overlijden. Onder die betrekkingen worden geteld de weduwe, de weduwenaar, de wettige kinderen, de natuurlijke kinderen, de ouders of grootouders, de ouderlooze klein kinderen en zelfs de schoonouders van het slachtoffer. Een maximum is echter bepaald. Al de renten te zamen zullen nooit meer rnogen bedragen dan 60 per honderd van het dagloon des overledenen. Een kind of kleinkind trekt de rente slechts tot zijn voleindigde zestiende levensjaar. De weduwe behoudt dit recht tot hare dood of tot een volgend huwelijk. In dat geval houdt zij op rentetrekster te zijn, maar zij ontvangt als afkoopsom, als der wilskracht. Het is een feit dat Soran dal hem heelemaal heeft ingepakt hij doet alles wal zijn neef wil, hij denkt zooals zijn neef denkt, hij spreekt zooals zijn neef het hem voorzegt. Op het oogen- blik is Sorandal meester op het kasteel en wat Mev. Dorgeur betreft... De inspecteur hield op, maar Jacques riep ongeduldig Welnu Ik weet niet genoeg om iets met zekerheid te zeggen, hernam Flick. Mev. Dorgeur schijnt gebogen te gaan onder een geheim verdriet, dat haar eiken dag dieper ter neèr drukt. Wie weet... Hij voltooide zijne gedachte niet en het laatste gedeelte van zijnen zin ging over in een onverstaanbaar gemompel, maar Jacques hernam In elk geval is zulk eene verbintenis bij de wet verboden. De wet eischt, om het huwelijk geldig te doen zijn, de toe stemming van beide echtgenooten en Gisèle is niet bij machte die toestemming te geven. Och, zegde de agent, terwijl hij met de mouw van zijnen frak over zijnen hoed streek, zeker zijn er maires. die bezwaren zouden hebben en moeilijkheden maken, maar de maire van Pierrefite, die brave M. Lordonneau, is geheel op de hand van M. Dorgeur en Sorandal, en zal alles doen om het hun naar den zin te maken. Hij zal Jufvrouw Gisèle met gesloten oogen trouwen. Zou men zich niet tegen dat huwe- kapitaal een bedrag in eens van tweemaal hare jaarrente. Dezelfde bepaling is ook toepasselijk op den weduwenaar. Wij zullen in nadere bijzonderheden treden nopens het bedrag dier rente als wij ze kunnen vergelijken met de schade loosstellingen voorzien door onze Arbeids- ongevallenwet. De Nederlandsche wet kent ook het onderscheid niet tusschen kleine of grove fout. Artikel 28 voorziet slechts twee ge vallen waarin de rente of geweigerd of verminderd wordt. Ziehier dat artikel De verzekerde die opzettelijk het onge val heeft veroorzaakt en diens nagelaten betrekkingen hebben geene aanspraak op eenige schadeloosstelling. Indien het aan de verzekerde overge komen ongeval te wijten is AAN DIENS DRONKENSCHAP wordt de rente tot op den helft verminderd. Hij die tot de nagelaten betrekkingen behoorende, opzettelijk of in dronken schap het ongeval heeft veroorzaakt, dat het overlijden ten gevolge had, heeft geene aanspraak op eene rente. Over de rechten der vreemdelingen in artikel 9 bepaald, moeten wij afzonderlijk bandelen. In Dbndergalm van verleden zondag verschijnt een artikel, een soort van kie- zingsplakkaat dat als bewijs van de kwade trouw en de eerloosheid der liberale pole miek verdient aangetoond te worden. KASKRAMP. Onze kleppers (het Gemeentebestuu r 0 van Aelst, leenden in 1891 in 1896 in 1900 in 1902 in 1902 200,000 i,65o,ooo 3oo,ooo 200,000 i,25o,ooo 98,000 ze verkochten voor meer dan 1,252,000goederen samen 5,000,000 franken. Vijf millioen in zestien jaar en de kas is ledig. Hierdoor wil men doen gelooven dat het catholiek Stadsbestuur in eene tijd ruimte van zestien jaren vijf millioen fran ken voortkomende van geldleeningen en verkoopingen van eigendommen heeft verteerd. Welnu dat is wetens en willens bedriegen. De verschillige geldontleeningen ge daan sedert dertig jaren hebben telkens vroegere schulden gedoofd. lijk kunnen verzetten, stelde Olivier voor, desnood door een schandaal teweeg te brengen. Een slecht middel, zegde Flick, terwijl hij het hoofd schudde. Goed inge prent door hare gouvernante Yictoire, voor wie zij bang is en die onder de be velen staat van Sorandal, zal het meisje wel ja zeggen, dat is zeker. Zij kan wel onmogelijk in 't register van den bur gerlijken stand teekenen, maar in dat geval is reeds voorzien. Neen, ziet ge, wanneer zij eene zinnelooze was, eene krankzinnige in de volle beteekenis van het woord, dan zou het wat anders zijn, maar zij is slechts zwak van geest, on- noozel Wat te doen, wat te doen riep Olivier uit, terwijl hij heide handen aan het hoofd sloeg. Eensklaps zegde hij op vastberaden toon Ik zal naar M. Dorgeur gaan, ik zal er eens ernstig met hem over spreken en misschien... Ja, hernam Flick, maar met welk recht, zult gij u met zijne zaken inlaten Flick had ter nauwernood op spotten- den toon deze vraag gedaan of hij voelde de hand van Jacques op zijnen schouder rusten. Met uw verlof, zegde deze, staat gij mij toe, u op mijne beurt eene vraag te doen De inspecteur glimlachte en mompelde. Vraag maar op. In 1871, onder de liberale Administratie bedroeg de stadschuld de som van 600,000 franken, 4,50 ten honderd intrest ge vende. De leening van een millioen franken aangegaan in 187S had voor doel aller eerst die oude schulden uit te wisselen. In 1891 geschiedde de terugbetaling van de toen nog blijvende stadschuld, op de leening van 1,649,000 fr. door de Banque de Bruxellc-s toegestaan mits eene jaardooding berekend aan 3,49 ijt °/y gedurende 66 jaren. Aldus ook moet een deel der leening besloten verleden jaar, dienen tot de teruggave van de gelden ontleend aan de Godshuizen in 1896 en in 1900. Sedert 1872 tot den dag van heden heeft het catholiek Bestuur onzer Stad kunnen beschikken over de som van on geveer 2,000,000 franken voortkomende van leeningen. Deze som vermeerderd met de toelagen van Staat en Provincie en met een deel van de jaarlijksche inkom sten, heeft toegelaten openbare werken uit te voeren en de ver anderingen in de Stad te weeg te brengen dié zoo dikwijls reeds zijn aangewezen en zelfs door tegenstrevers zijn goedgekeurd Herstelling van het Oud Stadhuis, op- bomving van het Stapelhuis, stichting der Kaaimuren langs den Dender, stichting van het kwartier van den Dam, van het kwartier van de Zate en van het kwartier op de Hertshage, met oprichting der Bruggen aan den Zwarten Hoek, aan de Oude Vischmarkt en over het Moutmo- lenwater. Stichting van het nieuw Hospitaal. Gezondmakingswerkenonderaardsche Goten in al de straten der Stad. Kas sei werken. Vergrooting van het Kerk hof. Opbouwing van Kerk en Pastorij in Mijlbeke. Hulp in de herstellingen aan de S' Martenskerk en oprichting der Sl Jozefs- kerk. Op 1 Juli 1903 bedraagt de schuld der Stad Aelst wegens geldleeningen rekening houdende van de verwezenlijkte aflossin gen en er niet bij begrepen de gelden van de laatste leening die nog te ontvangen zijn aan het Gemeentecrediet uit hoofde der leening van 1888 195,000 aan de dragers der obligatiën van de leening van 1891 1,540,000 aan de Burgerlijke Godshui zen wegens de leeningen van 1896 en 1900 55o,ooo aan de stedelijke Spaarkas 8o,oco en wegens voorschotten op de laatste leening 160,000 samen frs. 2,525,000 Van 1885 tot den dag van heden, de verkoopprijs der gehouwen van het Col lege er bij begrepen, bedraagt de geza- mentlijkc opbrengst van verkooping van stadseigendommen de som van 430,000 franken. Daarentegen in dezelfde tijdruimte heeft de Stad verschillige eigendommen ver worven die zij door herstellingen of bou wingen eene nieuwe waarde heeft gege ven. Terloops zij hier gewezen op de Han delsrechtbank, de Dekenij, het Concert, de Stadsmagazijr.cn, de Woning van den bestuurder d» r school in dc Vrijheidstraat, de Zwemkom, de Vischmijn, het huis van den Brugdraaier aan den Zwartenhoek, de gebouwen van het Oud Hospitaal. Daarenboven nog bezit de Stad voor omtrent 33o,ooo franken beschikbare bouwgronden. Die éénige inlichtingen, in haaste ver zameld, maar wier echtheid wij zonder vrees van wederleg verzekeren, zijn vol doende 0111 te getuigen hoe de Dender- galmsche kleppers, (want ja, hen past die benaming), dwaas en kwaadwillig de be stuurzaken aan het volk valschelijk voor stellen. De kas is ledig tiert gij Wel, wel, hoe schromelijk Maar gij moogt toch niet uit het oog verliezen dat op de leening van verleden jaar door het Ge meentecrediet toegestaan er nog 540,000 franken in de gemeentekas moeten komen en steeds beschikbaar blijven. KASKRAMP eene schuld van 2,525,000 franken. GENEESMIDDELEN: beschikbare bouwgronden 33o,coo actiën in het Gemeentecrediet 76,400 winst in de stedelijke Spaarkas i3o,ooo verzekerde waarde der Stads- gebouwen i,35o,ooo andere eigendommen waaron der 't nieuw Hospitaal, enz. 65o,ooo Samen frs. II. De beraadslaging wordt voortgezet. Jacques vervolgde De stap, dien gij op het oogenblik bij ons doetonze hulp, die van mijn broeder en mij, die gij inroept om jufvr. Dorgeur te beschermen, geeft ons, geloof ik, wel het recht u te ondervragen. Zeker. Gij vroegt met welk recht wij ons met de zaken van M. Dorgeur zouden inlaten, hernam Jacques, terwijl hij den inspecteur van politie doordringend aan zag, maar gij, hoe komt het dat gij u met die zaken inlaat? Welke reden hebt gij om u het lot van jufvrouw Gisèle Dor geur aan te trekken Hoe komt het, ten slotte, dat gij, een inspecteur van policie, als knecht vermomd op het kasteel van Pierrefite zijt. Mijnheer, zegde Flick zeer kalm, ik zal u openhartig antwoorden. Als ik on der livrei van eenen knecht op het kasteel van Pierrefite ben, dan is het om eene taak te volbrengen, dat ik mijne functie als policiebeambte begonnen heb. Ik hen er, gij ziet dat ik u alles zeg, mijnheeren, omdat ik mij zonder aarzelen aan uwe rechtschapenheid toevertrouw, ik ben er om Sorandal te bewaken en hem in al zijn doen en laten te bespieden. Sorandal herhaalden beide broe ders verwonderd. Ja, antwoordde de inspecteur, wiens gelaat eene zonderlinge uitdrukking De brouwers bevechten krachtdadiglijk de nieuwe inkomrechten die door de hopplanters worden geeischt en die de vreemde hop met een invoerrecht van 3o franks zouden willen belast zien. Het nieuwe Duitsche toltarief brengt het in voerrecht van fr. i7,5oop fr. 87,50. Onze Belgische brouwers van hunnen kant beweren dat zij, eene zekere hoeveel heid Duitsche hop niet missen kunnen vooral bij 't brouwen der bieren van lage gisting. De Etoile Belge b haalt te dezen opzichte een curieus feit aan Het viel aan brouwers voor die Duit- sche hop hadden gekocht, denkende dat zij ze niet konden missen, op een schoonen dag te vernemen dat ze Bel li gische hop ontvangen hadden. had aangenomen. Ik heb Sorandal gezien toen hij aangehouden was onder verden king van moord. Dat is nu twee maanden geleden en sedert dien tijd heb ik eene gedachte in het hoofd, die er maar niet uit wil. Kort en goed, ik zal niet rustig kunnen slapen vooraleer ik die zaak opgehelderd heb. Wat wilt gij daarmeü zeggen riep Jacques uit. Ja, ik weet het wel, zegde Flick, terwijl hij afwerend met de hand wenkte, ik weet wel dat in het onderzoek zijne onschuld is gebleken, dat hij de verden king van zich heeft kunnen afwenden, en dat hij hem, die hem nog durfde beschul digen, wegens laster voor de rechtbank zou kunnen dagen, maar daar bekommer ik mij weinig om. Jacques greep werktuigelijk de hand van zijnen broeder en vroeg met gedemp te stem Gelooft gij toch, dat Sorandal schul dig is Gelooven herhaalde Flick meteen spottend lachje. Neen, ik geloof het niet, ik ben cr zeker van. Mijn God, zegde Olivier terwijl hij met de hand over het voorhoofd streek en Jacques hernam Hebt ge een bewijs Wel, wanneer ik een bewijs had, antwoordde de inspecteur, denkt, gij dan dat ik nog een minuut zou wachten met den moordenaar aan te 'ehouden Neen, neen, Sorandal is een gevaarlijke schurk, Het feit ife meermaals door MM. Steurs en Tack bevestigd geworden, i) Het ongelijk vau onze hopplanters zou dus hierin bestaan dat ze te bescheiden zijn en hunne voortbrengsels niet ge- noegzaam doen gelden. Deze voort- 0 brengseis moeten toch wel goed zijn aangezien de Duitsche voortbrengers, n na onze hop bij hen ingevoerd te heb- i) ben, ze ons als de hunne terugzenden met sterke vermeerdering van prijs. Niets belet, ten andere, aan de Bel- gen hop van weelde te kweeken en tezelfdertijd de opbrengst te vermeerde- ren. Rond Poperinghe is cr eene hop- streek waar ervaren planters het mid iel n hebben gevonden, met mannelijke plati- ten te gchruiken, de opbrengst inerke- I) lijk te vermeerderen en eene hop te li verkrijgen die de Duitsche en Boheem- sche hellen in geur evenaart. In alle geval, is het zeker dat de Duitsch~rs deze hop koopen om ze met hunne fijnste hop te vermengen, b Een nuttige maatregel, doel 1. Le Birn public i) bemerken, in 't voordeel der hopplanters te nemen, ware de afschaffing van het invoerrecht op de hopstaken die ze zich in Duitschland en in Holland aan schaffen. Er zou voor hen, berekend op 3ooo hopstaken van eerste kwaliteit per hectaar, eene spaarzaamheid van i33,oo fr. uit voortvloeien. Wij herhalen het Voor onze hopplan ters is het van weinig belang dat Duitsch land een inkornrecht van fr. 87,00 bij den Der heffe. Wanneer komen de Duit- schers hierin België hop koopen Als ze bij hen gedeeltelijk mislukt is. Wat gebeurt er dan Die Belgische hop wordt in transit verzonden, 't is te z-ggen, om terug uitgevoerd te worden en dan moeten cr geene rechten betaald worden. Die Belgische hop komt in de Duitsche maga zijnen, wordt onder de waakzaamheid van tolbeambten met Duitsche' hop ver mengden, kant is klaar, dapper terug naar België... Een invoerrecht op de vreemde hop is hoogst noodzakelijk en onzes dunkens een recht van So franks ware voldoende en van aard om hopplanters en brouwers te bevredigen. Gelijke rechten zal men nooit van de Duitschers verkrijgen. Naar wij vernemen zullen de catholieke Volksvertegenwoordigers en Senaleurs van Brussel zich bij hunne collegas van Aalst en Yperen aansluiten om de cischen der hopplanters krachtdadig te onder steunen.... I M P E De heer Minister van Spoorwegen, Posten en Telegrafen komt onzen Volksvertegenwoordiger, den heer Baron Leo Bethune aan te kondigen «lat de Gemeente Impe voortaan zal afhangen van het Postkantoor van Lede. Ook zal er voortaan eene tweede lichting der brie venbus te Impe geschieden. die alles goed berekend alles overlegd heeft. Ik heb het tegen M. Curtclin, den onderzoeksrechter, gezegd Gij zult het zien, op het oogenblik dat gij er het minst op bedacht zijt, zal Sorandal u met een heel aardig alibi voor den dag komen. Hij is niet in gebreke gebleven, ver duiveld E11 dat ongelukkig alibi was zoo handig ineengezet, zoo onbetwistbaar, dat wij niets anders konden doen, dan er ons hij neerleggen en ten overvloede.nog tegen hem moesten zeggen a Het spijt ons inderdaad, mijnheer,dat wij u hebben lastig gevallen, neemt het ons niet kwa lijk. 11 Maar gij kent die geschiedenis, waarschijnlijk Neen, zegde Jacques, of ten minste zeer onvolkomen, wees zoo goed en ver tel ze eens. Och, dat is in eenige woorden ge daan. Het was doodeenvoudig. Ziedaar Een huurman van Sorandal,die cr oogen- schijnlijk niet het minste belang hij had en die ten overvloede nog, naar hij voor gaf, op gespannen voet met hem stond, kwam kalm verklaren, dat Sorandal in den nacht van de misdaad op Pierrefite samen met hem was thuisgekomen en dat hij hem den volgenden morgend eerst had zien heengaan. Daar was niets tegen in te brengen, niet waar. Maar dan... zegde Jacques, die met gespannen aandacht naar den inspecteur geluisterd had. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1903 | | pagina 1