Donderdag 2 Juli 1903 3 centiemen per nummer. 5<V,e Jaar 3818 onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL. VRIJHEID. Wie wordt daar wijs uit DeMenschenhater. Alcoolisme bij dieren. Vleeschduurte. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE 8UUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij aocoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, i JULI igo3. Niet alleen de catholieke dag- en week bladen kunnen het niet wijs worden om uit te leggen hoe het komt dat de samen spanning van liberalen, socialisten, roode £D groene, hier prijsbaar en goed en daar slecht en af te keuren is. i L'Indépendance belge het groote geusche orgaan, wordt er niet beter wijs uitdan wij en schrijft over die zonderlinge tegenstrijdigheid en den waarboel die zij in 't geuzenkamp veroorzaken als volgt Men moet aannemen dat de eenheid ran werking tusschen de leidende groepen der liberale partij al zoo moeilijk te be werken is, zoo niet moeilijker, als de eenheid van richting der dagbladen, want de eerste toebereidsels van den kiesstrijd, die de gedeeltelijke vernieuwing der ge meenteraden moet voorafgaan, zijn geken merkt door eene verscheidenheid van scherpschutters, die de drukpers belet den aanval te beginnen, zelfs door in 't oog springende tegenstrijdigheden, om niet te zeggen door de zonderlingste verwarring a Te Antwerpen leve het Kartel Te Gent :weg met het Kartel In de Brus- seische omgeving iaat Brussel het Kartel slippen, terwijl van de voorsteden eenigen het bijtredenanderen het verwerpen Dat is niet alles dan zelfs, wanneer het Kartel in grondbegin aangenomen is, wordt het in de gemeenten van verschil lende voorwaarden afhankelijk gemaakt, volgens de inrichtingsplannen en de lansen tot slagen van de groepen der linkerzij. i Hoe zou die verscheidenheid van houding der leidende groepen overeen kunnen gebracht worden met de eenheid van werking der dagbladen ii Men zal zeggen dat er redenen daar toe bestaan. Eh ongetwijfeld, er bestaan altijd redenen er bestaan er goede en slechte, en dikwijls zijn het de slechte, die de overhand heLbcn op de goede... en omgekeerd L'Indépendance, die nochtans voor een behoudsgezind orgaan wil doorgaan, vindt dat de samenspanning tusschen libe ralen en socialisten de algenneene regel zoo moeten zijn. Zij predikt dan ook die Verstandhouding aan, aan al de leiders harer partij, en vraagt hun toch naar haar imeeken te luisteren, al was het maar uit medelijden voor de geuzendrukpers, die nu niet weet welke houding aannemen. Ziet, schrijft het blad, ziet de liberale drukpers. Zij durft nauwelijks partij kie zen, nauwelijks hare zienswijze doen kennen. Zij schouwt toe en zwijgt zij is nog slechts eene a mediteerende congre gatie. En hoe zou zij zich in zulke verwar ring durven wagen, zoo zij eenig belang stelt in het lot van het liberalism en van het landPTreedt zij de oplossing bij, door Gent genomen, dan ergert zij Antwerpen. Keurt zij de houding van Schaerbeek goed, dan verbittert zij Brussel, Dit alles bewijst ter oogen uit dat de liberale penlakeien op commando moeten dansen naar 't duintje dat de logiegasten volgens de omstandigheden fijfelen Keuren de logiebroers het cartel goed, ze moeten het voorstaan en ophemelen bovenarms op zijn de logiebroers er vijandig aan ze moeten het bovenarms bevechten, veroordeelen en tegenwerken. Wat waarde, welk belang kan men dus hechten aan 't gekribbel op commando van lieden die soms gedwongen zijn tegen hunne overtuiging te handelen Ze hangen dan den huichelaar uit... In die omstandigheden, wie zou er nu toch onnoozel genoeg zijn om zich door dat liberaal gekribbel te laten fop pen De droomen. Wie van beiden, de man of de vrouw, droomt het dikwijlst... wel te verstaan, gedurende den slaap Ziedaar de vraag welke een geneesheer zich voorstelde, en ziehier zijn antwoord Op honderd mannen zijn er dertien die altijd droomen gedurende hunnen slaap. Het getal mannen die dikwijls droomen is van 27 op honderd en 't getal vrou wen is van 45 ten honderd. In 't algemeen mag men zeggen, dat de schoonste helft van het menschdom tweemaal meer gene gen is tot droomen dan de mannen. Meestal onze droomen zijn ons inge geven door voorvallen van het stoffelijk leven. En, wat meer is, 't schijnt, dat negentig keeren op honderd, onze droo- merijen ons door erfelijkheid overgeleverd worden. Zoo heeft een Italiaan, M. Gianelli, opgemerkt, dat een kind van zestien jaren, na eenen aanval van typhuskoorts, in zijnen droom altijd eene groote zwarte verschijning zag, welke naderde tot aan de voeten van zijn bed en hare glinste rende oogen op hem gericht hield. Welnu, de vader van dit kind had ook meermalen en aanhoudend denzelfden droom gehad na een grooten schrik, welke Romantisch verhaal uit het overgangstijdstip van de Fransche tot deHollandsche Regeeringonzes lands door Cam. De Waegenaere. OOCiK Eerste <Leel. kaar de vertelling mijns grootvaders. I. De arenden van het eerste keizerrijk lagen voor immer de vleugels uitgerukt en de klauwen afgestompt. De oorlogsreus van het begin der ver- •loopene eeuw, die tronen omverhaalde en andere oprichtte, die vorstenhuizen vt r- nietigde en zijne eigene familie tot de machtigste der dijnasliën had verheven, wa3 voor goed van het wereldtooneel ver dwenen. Luid klonken thans de vervloekingen jogen den dwingeland, den beul der vol geren, met wiens feiten eene overdrevene en barbaarsche vaderlandsliefde alleen nog eenigen tijd dwepen kon. 0 veranderlijkheid, nietigheid, van alle macht en grootheid hier beneden... On- langs nog bekleed met het gezag over ze gevierende legers, thans als een schade lijk dier verdreven op een woest en een zaam punt der aarde Gisteren nog hem overkomen was. Dus was deze droom eene vaderlijke erfelijkheid. M. Gianelli heeft talrijke andere geval len bestudeerd, maar van denzelfden aard. En hij heeft er uit besloten, dat de erfe lijkheid der droomen een stellig feit was. Dus, bij het afsterven, laat alleman, rijk of arm, iet of wat aan zijne kinderen, hetzij nachtmaren, hetzij gulden droomen of rozendroomen. Het meerendeel der hoogere dieren, zegt Walsh, in Lippincotss Magazine, apen, olifanten, beren, paarden, honden, hebben een instinctmatige zucht naar gegiste dranken, en ondervinden, evenals de mensch.de gevolgen van het misbruik. Reeds het boek der Machabeeën leert ons, dat men met nieuwen wijn de oorlogs olifanten dronken maakte, iets wat men ook nog heden ten dage doet, maar met dit verschil, dat men, in plaats van wijn, rhum neemt. Al de directeuren van mena geries en al de oppassers in dierentuinen weten, dat de aan hunne zorg toever trouwde olifanten altijd de gelegenheid beloeren om zich te bedrinken, ja, er zijn er, die zich houden alsof ze ziek zijn, ten einde een portie vvhisky machtig te worden. Beren en apen drinken bier tegen den besten Duitschen student, en zijn verzot op brandewijn. Van deze wetenschap maken verschillende Afrikaansche volks stammen gebruik, om deze dieren te vangen. Aan den ingang van een bosch plaatsen zij een vat bier, de apen komen toegeloopen, bedrinken zich, en geraken in een staat van bedwelming, die hun belet een neger van een aap te onder scheiden. Neemt nu de neger de hand van een hunner, om het dier naar het dorp te geleiden, dan neemt een tweede de hand van den eerste, een derde de hand van den tweede, en zoo gelukt het soms een enkelen neger een geheelen troep halfdronken apen te vangen. Walsh leert ons ook, dat een groot aantal paarden in New-York zich over geven aan dronkenschap. Paarden van brouwers zijn daar bijna alle alcoolisten. Gevoed met mout, houden zij hartstoch telijk veel van bier, dwingen hunne meesters om het hun te geven, worden buitengewoon vet, en eindigen met in ten aanval van delerium tremens dood te gaan. Walsh deelt gevallen mee van paarden, die met zachtheid nog met geweld voorbij een kroeg te krijgen zijn. Sommigen stellen zich zoo potsierlijk aan, schitterend tusschen het goud van een keizerlijken troon, heden zuchtend in de boeien eener smadelijke gevangenis!... Europa herademde... Evenwel zouden nog in lang de won den niet geheeld zijn, welke de langdurige en vreeselijke oorlogen in de harten der natiën hadden geslagen In de meeste staten waar de zegewagen van den over weldiger doorgereden was, lagen tal van steden en dorpen nog in puin en asch... In duizenden huisgezinnen vermiste men eenen vader, eenen zoon, eenen broeder, eenen echtgenoot, eenen verloofde, die tusschen Spanjes bergkloven, in Duitsch- lands wouden of Ruslands sneeuwvelden achtergebleven was Het was lente. Buiten was het volk op de velden. De zuideradem blies zacht door het jeugdige loover der boomen, streek liefelijk over het welig opschietend koren. De bosschen weerklonken van de vrolijke liederen der gevleugelde zangers. Het rundvee bulkte in de malsch be graasde en bont gebloemde weiden, en de veulens huppelden hinnikend om de merriën op de achterhoven. Het natuurkoor was echter onvolledig: aan de muziek der feestvierende Mei maand ontbrak de vreugdige stem van den mensch... Er zouden nog jaren verkruipen aleer deze leemte ingevuld zou wezen... Men draagt langer den rouw over den bloed verwant of vriend, dien men frisch en ge- dat ze voor de straatslijpers een pretje zijn geworden en aan elke herberg worden getracteerd. De papegaaien zijn eveneens op weg onder den invloed van alcool teontaarden. Zij hebben, naar het schijnt, een bijzon der geestigen en vroolijken dronk over zich, zoodat het meer en meer gewoonte wordt hun sterke dranken te geven. Vooral de dienstboden vermaken zich, bij de afwezigheid der familie, met de grimassen dezer halfdronken dieren. Ook van kraaien, uilen, honden en katten is het bekend, dat ze alcool lusten. Ziehier eene authentieke geschiedenis, voorgevallen te Bronson (Amerika). De landbouwer Hawkins, een ijverige onthouder, in plaats van zelf het alcooli- sche overblijfsel voortkomende van den siroop van suikerriet te gebruiken, wilde er zijne koeien mee vergasten. De arme dieren hadden nauwelijks van het looze vocht geproefd, of zij verloren alle gevoel van wederhouding en verorberden er aan zienlijke hoeveelheden van. De gevolgen dezer braspartij waren noodlottig. Twee der schoonste koeien van den pachter kregen ruzie en begonnen te vechten. De horens kwamen in werking, en men hoorde een dof geloei. Na eene lange worsteling viel eene der koeien dood neder, en de andere brulde haar zegepraal uit, dat het dreunde in de buurt. M. Hawkins heeft inde zaak eene koe verloren, maar hij heeft eene schoone aan- schouwingsles gekregen over alcoolisme. Hij is thans nog een ijveriger onthouder dan ooit. zond zag heentrekken om nimmer terug te keeren, dan over dengene dien men van het sterfbed naar den doodenakker zag dragen... Op het graf van dezen laat ste kan men wederkeeren, er bloemen op strooien, tranen op zaaien... hier rust hij! terwijl de duurbare die in afgelegene, in woeste landen onder het moordend lood of staal nederstortte, wellicht door de wolven of roofvogels verslonden werd En daarom weenden en jammerden vader en moeder, zuchtten en treurden broeder en zuster 1 Daarom bleef de weduwe troosteloos en verkwijnde de maagd 1... En zoo weigerde de stem van den mensch de harmonie te volmaken, waar mede anders de gansche natuur de weder- keerende lente verwelkomde. Deze toestand scheen ook de volrijke gemeente Bloembeke te beheerschen, want al ontwaarde men alom, in tarwe veld en op vlasgaard, gansche rijen wied- sters, nergens vervrolijkte eenig jokkend gesnap de kruidende scharen, of werd, tot korting van den tijd, eenig lied aange heven. Sinds ruim twintig jaren was men in ons land het lachen ontwend geraakt, de oude liederen waren vergeten en de moed ontbrak nog immer tot het aanleeren van I nieuwe. Droefheid en neerslachtigheid alleen Einde der crisis. Onder dezen titel lezen wij in de Courrier de Bruxelles ei Op de markt van Donderdag 2S Juni te Cureghem-Anderlecht, waren te koop gesteld: 1649 stuks vee, of 220 stuks meer dan op de vorige markt. Er waren 438 ossen, 328 stieren en 883 koeien en vcer- zen. De ossen en veerzen werden verkocht voor g5 c. tot 1 fr. gemiddeld de kilogr. de koeien 80 tot g5 c. Deze prijzen zijn 5 centiemen per kilogr. lager dan op de vorige markt. Wat meer is, er bleven 25o beesten onverkocht, terwijl de week te voren alles verkocht werd. i) Men schrijft de vermeerdering van aanbod hier aan toe dat de toekomende maand het weidevee naar de markt begint te komen. En van den anderen kant heb- troonde in de harten der inwoners van het dorp, waar de bijzonderste tooneelen van ons verhaal voorvielen. Wij bevinden ons binnen den hof van een klein doch aangenaam buitenverblijf. Het is morgen. De zon is boven de op- aalkleurige kimme gerezen, doch hare stralen worden nog door de hooge. en dichte boomen van 't park tegengehouden. De nevel heerscht nog alom en de dauw hangt overvloedig aan het jonge groen. Heinde en verre weergalmen de tonen van klokken en schelletjes, welke tot de godsdienstige oefeningen van den morgen uitnoodigen. Hanen kraaien, hennen kakelen, hon den blaffen, koeien bulken, en in 't bosch heffen musschen, vinken, spreeuwen, meeris, enz., een koor aan, dat al de overige geluiden overstemt. Op eene bank, in de nabijheid van den moestuin, zitten twee mannen, in een stil en vertrouwelijk gesprek, naast elkander. Hunne gelaatstrekken drukken diepe bekommernis zelfs wanhoop uit, en kou tende door, werpen zij bezorgde blikken in 't rond, als vreesden zij afgeluisterd te worden. De oudste der twee, iemand van rond de vijftig jaren, is blijkbaar de hovenier van het landhuis. Hij zit met de handen en de borst geleund op de kruk eener ben Antwerpsche en ook Brusselsche beenhouwers zich te Antwerpen van Amerikaansch vee voorzien. Men mag zich dus met het einde der crisis ook aan den terugkeer der normale vleeschprijzen verwachten. Van het Beheer van Staatsspoorwegen is ver schenen De kleine Reis gids voor Juli igo3. Prijs: 10 cer.timcn. Dood van M. den Gouverneur van West-Vlaanderen. M. de graaf d'Ursel, de knappe Gou verneur van West-Vlaanderen, is avond, om 9 uren, op zijn kasteel van Oostcamp-bij-Brugge, overleden, aan de gevolgen van eene scherpe longontste king, over drie weken opgedaan, tijdens eene botsing, welke heeft plaats gehad tusschen zijnen automobiel en eenen ve- lorijder, M. Everaert, krijgsgeneesheer. Graaf Karei d'Ursel, oudste zoon van wijlen Ludovic d'Ursel, in leven senator van Mechelen, was geboren te Brussel den 20 Januari 1848. Goddelooze taal. Men is op de banken der Rechterzij hoogst tevreden ge weest over de protestaties, welke M. de baron Gillès de Pélichy heeft laten hoo- ren tegen de hatelijke godslasteringen, op de tribune uitgebracht door Demblon, naar aanleiding van de Heilig-Sacraments- processie. De Rechterzij heeft de zittingzaal veria ten, om niet langer eene zoo grof godde looze taal te moeten aanhooren. Het is mogelijk dat men nogmaals op dit incident terugkome maar dan is het te hopen dat men maatregelen zal nemen, opdat de Annales parlementaires niet meer bevuild worden door schandelijke beleedigingen van den Godsdienst. Vroeger reeds, naar aanleiding eener uitspatting van dien aard, had de Kamer den voorzitter gelast uit het officieel ver slag alles te doen verwijderen, wat onbe tamelijk of schandalig was. Dit recht van den voorzitter moet men niet in onbruik laten vallen zooniet zal een voorzichtig familievader de parlemen taire verslagen niet langer in zijn huis dulden (Corresp. Hvndelsblad). spade welke hij, voor zich, schuins in den grond gestoken heeft. De andere is ruim twintig jaren jonger en moet, op zijne nettere kleeding en fijnere handen af te gaan meer van nabij aan den meester gehecht zijn. Niettegenstaande het verschil hunner bezigheden zijn zij door nauwe vriend schap aan elkander gebonden, dit stellen wij dadelijk vast. Deze noch gene aanziet zich als de meerdere of mindere van den andere, dit zegt ons hunne houding. Het leed onder welk beiden hei hoofd buigen, kan echter geen overblijfsel zijn van den algemeenen rouw waarin de bloedige heerschappij van den Korsikaan het grootste gedeelte van Europa gedom peld had. Hunne droefheid is blijkbaar te diep gevoeld, zij schijnt te nieuw om nog vereenigd te kunnen worden aan de rampen van een tijdperk dat reeds sinds een paar jaren te Waterloo gesloten werd. De tranen om de geliefde wezens die op vreemden bodem dood achterbleven, vloeiden nog slechts in stilte, en vooral bij mannen, hadden de oorlogen geens zins nog die neerslachtigheid nagelaten welke wij bij den hovenier en den kamer knecht van het kasteelken van Bloemen- beke opmerken. Luisteren wij hunne schier fluisterende samenspraak, af, misschien komen wij aldus achter de oorzaak hunner smart. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1903 | | pagina 1