Door Z. H. Leo XIII gedecoreerd. Van tak op tak. Te gelegenheid onzer Kermisfeesten zal De Denderbode Donder dag aanstaande niet ver schijnen. Leening vanfr 1,649,000 Spoorwegramp te Schaerbeek. Kring De Vriendschap. Zondag-rust. Allerhande nieuws. Vrijdag morgend zijn bij den heer Baron Leo Bethune, Volksvertegenwoor diger en Voorzitter van den Cath Werk manskring toegekomen van wege Zijne Hoogweerdigheid den Cardinaal Rain- polla, Staatssecretaris te Rome, het di ploma en de decoratie Pro Eclesia en Pontifice door bijzondere gunst van Z.H.den Paus aan M. Ivo Vlassen broek, Secretaris van den Cath. Werkmanskring onzer stad, gegund. Onmiddelijk heeft den heer Baron Bethune vergezeld van den Z. E. H. Van Doren Pastoor-Deken van Aalst, zich begeven bij den ievervollen en verdienst- iijken Secretaris om hem het nieuws van die hooge onderscheiding aan te kondi gen en het eereteeken te behandigen. Al onze catholieke medeburgers zullen het met ons eens zijn om den heer Vlas senbroek geluk te wenschen. Vermits zij hem gedurende meer dan dertig jaren aan het werk gezien hebben voor de goede zaak. Wij herinneren ons nog steeds met wat iever M. Vlassenbroek werkte als Secretaris der Cath. Schoolpenningen, wat al moeite en zelfsopoffering hij zich getrooste om bij te dragen tot dat groot werk om onze werkmanskinderen aan de helsche plannen van het geuzenbestuur van 1879 te ontrukken en een christelijk onderwijs te bezorgen. Later zien wij, bij de stichting van onzen Werkmanskring, M. Vlassenbrotk, door den Z. E. H. Deken De Bliek zaliger, tot Secretaris uitioepen. Al het goed opsommen wat M. Vlas senbroek in dien Kring gedurende zeven tien jaar stichtte is onmogelijk, onze ko lommen zouden het niet kunmn bevatten. Zeggen wij slechts dit, dat al de afdee- ling.n totstandgekomen: Vakverenigin gen, Onderlingen Bijstand, Pensioenkas sen, Turnclub, enz. dat het dank is aan M. Vlassenbroek dat al deze Maatschap pijen groeien en bloeien. Niemand beter dus, dan M. Vlassenbroeck verdiende deze hooge onderscheiding waarmede Z. H. den Paus hem vereerde. Proficiat I EMEI-BP® Kermis Aalst 1903. Tusschtn de aan trekkelijkheden dewelke dit jaar onze foor zullen bezoeken zal het prachtig Hippo- drom-Theater van den heer Andersen voorzeker de voor naamste plaats bekleeden. Het Hippodrom Andersen is een echt paleis, het is versierd met schoone schil derijen en met groote serie lachspiegels van Parijs. Het bevat buiten een 25tal schoone rijpaarden een Theater waar een Indiaansche troep van 12 personen zoo mannen als vrouwen door hunne eigen aardige oefeningen den lachlust der be zoekers zullen verwekken. Niets zal door het bi stuur verwaarloosd worden om aan de Aelstersche bevolking een aangenaam en deftig vermaak te be zorgen. De ouders, de heeren bestuurders der scholen mogen gerust met kinderen van beide kunne dit Hippodrom be zoeken Alle dagen van 3 tot 12 uren 's avond: elke uur optreden van den Indiaanschen troep. De Hippodrom blijft slechts maar 8 dagen staan Elke Vrijdag avond te be ginnen van 8 uren groot familiefeest met tombola van prachtige prijzen. Tevens een nieuw program van de Indiaansche, tot slot pantomime van het geljjk gezel schap, onder lijding van de regisseur Bernard Polah. Het zal opgericht worden op de Graanmarkt rechtover de Soldaat- jesschool. Opening alle dagen der kermis van af 3 uren namiddag. 1%'e zoóóóöt Wilt ge nu eens weten, geachte lezers, waarom zoo veel landbouwers des zomers naar Frankrijk gaan arbeiden Omdat men hen, zoo schrijft Judas van Chipka, hun kiesrecht heeft ontnomen daar de kamerkitzingen altijd plaats heb ben als zij in Frankrijk aan den arbeid zijn. Dus hadden de kiezingen plaats op eene date dat de Franschman niet weg zijn, geen enkel zou 't land moeten ver laten daar zij hier dan zouden kunnen leven lijk visschcn in 't water... Ne zoóóóót 't Is weerdig van den held die twee sigaren kan oprooken en er dan nog eene kan van weggeven Vischvangst met spiegels. Fran- sche hengelaars gebruiken tegenwoordig spiegeltjes, voor het vangen van visschen. Zij maken een klein spiegelke vast aan de lijn, dichte bij der. haak mc-t het aas. Men veronderstelt dat een visch, als hij zich zeiven in den spiegel ziet, zal denken dat ten andere visch op het aas afkomt en dan des te gretiger in den haak bijt. Het schijnt dat deze veronderstelling juist is. In alle geval verklaren eenige hengelaars, dat zij met spitgelkes veel meer visch vangen dan ooit te voren. Voor de spoorwegwerklieden. Het spoorwegbest uur hteft de werklitden, die ais vrijwilligers van het contingent of beiocpsvrijwilligers, getrouwd of wedu- wenaars met kinderen, terug onder de wapens zullen geroepen worden, verwit tigd dat zij gedurende ar dien tijd hun loon zullen blijven trekken, mits afhou ding van 5o centiemen daags, daar zij die 5o centiemen van het departement van oorlog trekken. Ken PoHthureol te 8i»t- LiovenH'Hnutem. De heer Bestierder der Posterijen en Telegrafen komt den heer Baron Leo Bethune te berichten dat hij aan den heer Minister de inrichting van een postbureel te St-Lie- vens-Hautem heeft voorgesteld. DE INRICHTING van een post bureel brengt meestal veel goeds meè maar ook soms kwaads. Zoo is de inrichting van een postbureel te Hekelgem hoogst nadeelig aan 't ver keer tusschen onze Stad enz. en deze belangrijke Gemeente. Vóór de inrichting van 't postbureel te Hekelgem hing deze Gemeente af van 't postbureel Erembodegem. Alle correspondentie vóór 2 uren 's na middags ten postkantoor tc Aalst neêrge- legd, werd nog den zelfden dag rond 4 uren aan den bestemmeling besteld wo nende zelfs Langestraat en Abdij Affligem. Zoo was de toestand vroeger en wat is hij nu heden Alle correspondentie voor Hekelgem hier te Aalst gedurende den dag ten post- bureele n( êrgelegd wordt slechts 's ande rendaags besteld. Een brief 's morgens om 7 uren en een andere brief 's avonds om 9 uren verzon den, worden beide slechts 's anderendaags 's morgens 7 uren besteld. Dus 24 uren om een brief naar Hekel gem te zenden. En 't gene voor Aalst geldt, geldt voor de beide Vlaanderen. De oorzaak is dat het Onderpostbureel van Hekelgem afhangt van het postbureel van Ternath. Wij roepen hierop de aandacht in van onzen achtbaren Volksvertegenwoordiger, M. Bethune met verzoek de noodige voetstappen te willen aanwenden 0111 dien schadelijken toestand voor Aalst en Hekelgem (Abdij Affligem) te doen eindi gen Biecht. De E. P. Polycarpus, capucien, kwam zaterdag bij den overste van de veiligheidspolitie, te Parijs, en overhandigde hem een ring van 8000 fr. die eene zijner biechtelingen, onder het geheim der biecht, bekend had gestolen te hebben. De inschrijving van het juweel zal ongetwijfeld toelaten den eigenaar terug te vinden. Hopkwestie. iTePd e n™™ Chipka zijn druk bezig met de kopplan ters in Brabant vooral op te ritsen tegen ons Catholiek Ministerie. Zij stellen de kwestie onder een valsch daglicht en spiegelen voordeden voor die nooit zullen kunnen verwezenlijkt worden. Verhaasten wij ons te zeggen dat ze slechts de kortzichtigen foppen. Zij im mers die den waren toestand inzien gelijk hij zich voordoet, zijn overtuigd dat een invoerrecht van 25 of 3o fr. alleen moge lijk te verkrijgsn is. Die mannen weten dat men met twee is om een handelsver drag te sluiten en dat er nog andere nijverheden, zoo ernstig en zoo belangrijk als de hopteelt, ook de aandacht ver dienen en óp bescherming recht hebben. De kopplanters moeten alleen niet leven. De groene helden willen een put gra ven voor de catholieke Volksvertegen woordigers der Arrondissementen Brussel en Aalst. Wat het Arrondissement Aalst betreft,de groene volksfopperszijn te goed gekend in het tiental gemeenten ongeveer waar hop wordt verbouwd om er aan hoord te worden. Pilatus Daer.s graaft dus een put voor anderen maar gemeenlijk valt er den graver in. Zoo zal ook zijn lot zijn, want eindelijk zullen de nu verblinde hopplan- ters de oogen openen en dan met verach ting neêr zien op den volksfopper laag genoeg gedaald om, catholieke priester, den judaspenning van 80 fr. of 3o zilver lingen op te strijken die de Fransche francmajons voor hem in de logie heb ben gebedeld. Drukfouten. Onder tie vragen aan de ministers gedaan en meêgedeeld door het Beknopt Verslag van Vrijdag, 26 Juni laatst komt er eene voor ingediend door den Beer Daens. Door een enkel letterken, hoe dat die letterzetters seffens weten tot wat slacht van grolpotten de groene volkvertegen woordiger behoort. Zij zouden doen gelijk in Frankrijk. De Belgische liberalen zijn vol van verlangen om de Fiansche vrijmetselaars na te volgen in hunnen verwoeden haat tegen den Godsdienst. Maandag avond was 't te D«ornijk ver gadering voor de leden van de Liberale- Associatie van Doornijk. Er wierd be sloten voor de gemeente-kiezingen een verbond aan te gaan met alle antikleri kale pariijen uitgeweerd met de socia listen omdat zulks gevaarlijk kan zijn en dat de liberalen er eerder zouden door verliezen dan bij winnen. Maar die vergadering had nog een ander doel.Verscheidene maatregels wier den vooruit gezet om eene aanhoudende werking in te richten tot het uitroeien van het godsdienstig onderwijs in de scholen. De liberale burgemeester en schepenen zijn aanzocht geweest die be weging in gang te steken. Binnen de 14 dagen zal er daartoe een comiteit inge steld worden. Tot na de kiezingen zal men de onderwijzers gerust laten. Het liberaal bestier van Doornijk heeft reeds de nonnen uit de hospitaicn gejaagd en ze vervangen door wereldlijke zieken diensters. Nu gaan zij den godsdienst uit de schoien verwijderen. Laat dat goedtje maar meester worden tn de Fransche vrijmetselaars zullen weerdige navolgers vinden in hunne Bel gische moortelbroeders. Onze uurtabel van het vertrek der treinen is als bijvoegsel aan ons num mer van heden gehecht. Ons mengel werk Iwein van Aalst is dus tot ons volgend nummer verschoven. Uit llijlbeke. Zaterdag avond, gansch op 't onverwachts, hoorde men t dreunen van 't kanon: op den toren van de kerk wapperde de driekleurige vlag wat was er gaande, vroeg zich elkeen De laatste steen der Kerk was gelegd In Mei 1902 werd de eerste door den Eerw. Heer Pastoor gelegd en den 27 Juni 11. had deze het geluk en de innige voldoe ning den laatste daarboven op34.5 meters hoogte, in te a metsen. 't Schijnt bijna ongeloofelijk en toch 't is zoo. De winter tijd afgerekend, hebben de knappe onder nemers hun groot werk voltrokken op min dan een jaar Reeds voor den winter zal de nieuwe Kerk tot den eeredienst kun nen gebruikt worden de binnenwerken gaan spoedig vooruitde vouten bijzon derlijk, zoo fijn afgewerkt, worden door de talrijke bezoekers hoog geprezen en zullen aan den Tempel een ernstig en lieflijk uitzicht schenken. Wat zullen de vreugde en 't geluk groot zijn in Mijlbeek als de klokketonen voor de eerste maal over de parochie zullen galmen om elkeen uit te noodigen tot 't nieuwe Huis des Heeren Er wordt zoo vurig naar getracht, zoo innig naar ge wenscht I 's Zondags immers, niettegenstaande de vijf Missen die er geschieden, moeten er talrijke geloovigen Mis hooren van op straat Als de zaken goed voortgaan hoopt men binnen kort de Kerk van O. L. Vrouw- Bijstand plechtig te zien inwijden door Z. H. Mgr. Stillemans. Moge die schoone dag spoedig komen 't zal een algenieene en gulhartige vreugde wezen voor de gansche stad bij 't bekronen van een werk dat zooveel heil en zegen zal schenken aan onze brave en christene bevolking I Een kluchtspeler. - Waarom deelen Klokke Roeland en Het Recht niet meè dat een hunner mannen, M. De Backer, in volle Kamer bekend heeft dat hij een wetsvoorstel alleen in het Fransch heeft neêrgelegd, en toen het bureel der Kamer zoo goed geweest was het stuk in het Vlaamsch te doen vertalen, die zelfde M. De Backer in de officieele drukwerken die vertaling heeft doen doorgaan voor den oorspronkelijken Vlaamschen tekst I Dat was toch zeker ook wel het melden weerd. Doch daar zwijgen de groene demokraten over. En dan durven ze spre ken van 0 de oneerlijkheid der bewaaiders en van verachtelijke bedriegersbende Welaan, jongens, vooraleer zoo iets te schrijven of te drukken, zult ge voortaan wel dóen, u zelve eerst in den spiegel te bezien. DE officieëlc onzijdige ondeiwijzers- bond zal in het begin van September een congres houden te Blankenberghe. Wat meldt het programma Dat het congres zal beginnen Zaterdag 5 September en eindigen Donderdag, den tiende September, 's avonds. Vijf dagen Van die vijf dagen immers zullen twee maal vijf uren 5 uren 's Maandags en 5 uren 's Dinsdags, aan het onderwijs gewijd worden, en al de overige aan feestjes, uitstapjes, concerten en... danspartijen. Ja, aandanspartijen. Eiken avond zal er bal zijn op den Casino na het concert dat ten halfnegen zal eindigen. Om hoe laat de dans zal eindigen, staat op het programma niet aangeduid. Dat zal afhan gen van de spier- en weerstandskracht der heeren en mamzellen. De moeders dezer laatslen worden er niet toe uitgenoodigd zij zouden waarschijnlijk hunne dochters liever wat vroeger naar huis zien keeren en het genoegen der koppelen door hunne onbescheiden blikken kunnen storen. Wij zullen daar niet verder over uit weiden. De schoolcongressisten mochten ons mogelijk wel antwoorden dat wij van die zaken geen verstand hebben, en dat die danspartijen behooren tot het vak der gymnastiek of lichaamsoefeningen. In onzen jongen tijd stonden, wel is waar, zulke oefeningen niet op het pro gramma maar de tijden veranderen en met den tijd de gedachten. f Wat beteekent dat woord De index is de lijst der slechte boeken, geschriften en gazetten waarvan de ver spreiding en de lezing op doodzonde door de R. C. Keik verboden is aan alle christene menschen. Wie heeft hiermeê gespot in de Volks kamer Pilatus Daens en dit bij zooverre dat Minister Francotle verontweerdigd uit riep u Een priester die lacht met den index. Zijt ge daarover verwonderd, heer Minister Wij niet... Pilatus zal nog andere rol len spelen om de gunst der francmacons te winnen. O die zoo zoete tachtig zilverlingen Liberale vaderlandsliefde. De li beralen van Kortiijk hebben besloten geen deel te nemen aau de feesten der 75e verjaring van onze onafhankelijkheid in ïgo5. Deze beslissing is genomen met eenpa rige stemmen, omdat er op het program een Te Deum vermeld staat. STAD AALST. (.891.) 24= Trekking. 29 Juni igo3. pari te i955 2610 Obligatiën uitkeerbaar aan rekenen van 1 Oogst igo3 Nrs 356 1029 1482 418 1207 1848 567 i3i2 1945 Obligatiën uitgekomen bij vroegere trekkingen en nog niet uitgekeerd. 22e trekking 3o Juni 1902 Nr 225o (koepon n° 23 aangehecht) 23' 29 December 1902 N™2429, 2565, 3024 (koepon n*24 aangehecht). Luchtvaart. Uit de Fransche plaats Martes wordt gemeld De bestuurbare luchtbal Lebaudy geheeten, zet dagelijks zijne proefnemingen voort. Vrijdag heeft hij, in 2 uren en 46 minuten, 68 kilome ters, 870 meters afgelegd. De luchtbal ging gemiddeld tot 23o meters hoog. Over den bestuurbaren luchtbal en de de vaarder in de lucht, is verder uit Parijs het volgende te vernemen t Santos Dumont zweefde gisteren (verleden donderdag) weèr met zijnen luchtbal boven het Boulognebosch. Te Bagatelle, op het Poloplein, waar eene kinderfeest plaats had, kwam hij naar beneden en werd zeer hertelijk ontvangen- T weemaal steeg hij op met kinderen van 10 tot 12 jaar, met toelating der ouders. De derde maal vertrok hij alleen. Etne grootsche ovatie werd hem door de jeugd gebracht. 's Avonds zweefde hij boven Parijs, om zijn nieuw luchtschip te beproeven. Het volk juichte hem fel toe. Ondervraagd door den Gil-Blas, heeft Santos zijn inzicht doen kennen met zijnen luchtbal de revue van 19 Juli bij te wonen. Hij ontvangt duizenden vragen, van personen die verlangen meê te gaan met zijnen luchtbal. In September zal hij tochtjes ondernemen met dien omnibus» van omhoog. Daarna vertrekt hij naar St-Louis (Amerika.) - De trein 238, gezegd de beurstrein, die niet anders rijdt dan des Woensdags, verlaat Antwerpen ten 11 ure 2 m., om 10 minuten voor 12 ure te Brussel aan te komen. Deze trein was nu juist de statie van Schaerbeek gepasseerd om, onder den Viaduc der Teichmanstraat door te rijden, toen een goederen 1 rein, van de Leopolds- wijk komend, op de bifurcatie kwam. Het signaal was stilhouden maar op die plaats zou dat, volgens de Etoile on mogelijk zijn. De trein was zeer lang en was van achter ook nog voorzien van eene locomotief en de voormachinist kon dit signaal niet zien voor hij onder de Viaduc der Navezstraat, i5o of 200 meters van daar, was. De machinist nu heeft het onmogelijke gedaan om te stoppen, op gevaar af, de locomotief te doen springen. Maar de trein was zeer lang en met de bekomen snel heid dreef hij de locomotief vooruit, op de baan, die ten overvloede van ongeluk nog afhellend is, wat stellig het doorrij den bevorderde. De machinist van den beurstrein kon ook niets zien voor hij aan den viaduc der Teichmanstraat was, en dat is slechts eenige meters van de bifurcatie. Vreeselijk was de schok. De reizigers trein bestond uit zeven wagons, waarvan drie van derde klas en de overigen van tweede en eerste. De twee eerste derde-klasrijtuigen wer den door de locomoiief van den koopwa- rentrein slechts licht geraakt. Het tweede was erger beschadigd en werd uil de baan geworpen. De drie volgende vielen om en werden in splinters geslagen. Van het zevende was slechts een pan- neel ingedruktmaar het werd half op gelicht en op den vloer van het voorgaan de gezet. Tegenstrijdig aan de eerst verspreide geruchten zijn er geen dooden doch 42 gewonden waarvan 7 zeer ernstig. M. Adolf Horta, handelsvertegenwoor diger is het rechterbeen vermorzeld, en werd afgezet. M. Prosper Bauwens rechterbeen ver morzeld en afgezet, ook wonden aan lin kerbeen en pols. M. H. Willems, twee ribben gebroken. Anderen zijn min ernstig verwond gewor den. Een onderzoek is ingesteld. soort van hoofdman was, en, met andere vriendjes uit de buurt, de diefstallen be ging. De knaap, ondervraagd zegde 't Is mijne moeder die mij doet stelen, om genever te kunnen koopen vader verbiedt het mij. De moeder, niet te huis zijnde wanneer de ondervraging begon, kwam eenige oogenblikken daarna binnen. Zij was in dronken toestand. De brigadier zette zijn onderzoek voort en kon aan 't licht brengen dat verschei dene moeders hare kinderen deden stelen om te kunnen drinken. Het getolene diende dus niet tot eigtn gebruik maar werd verkocht aan een vod- denwijf. Deze loochent. De gendarm zegt verder dat er dikwijls erge tooneelen van dronkenschap te zien waren, verwekt door de vrouwen daarbij lagen hare huizen vuil, de kinderen gin gen niet naar de school en dikwijls hadden de mannen geen eten. Een dezer heeft zelfs zijne vrouw verlaten, omdat ze te veel dronk. Op het bankske der betichten zitten 9 mannekens van 8, 9 tot 12 jaar, beticht van diefstal daarnevens zitten 6 moeders en het voddenwijf als verheelster. Bij de uitspraak werden de 9 manne kens vrijgesproken voor diefstal, omdat ze gehandeld hebben zonder oordeel, maar Serafien Denoyette, 12 jaar oud, zal tot zijne meerderjarigheid naar eene veibete- ringsschool gezonden worden 3 moeders en de aankoopster krijgen elk 5o fr. boet, voor de ie en 3® voorwaar delijk. De3andere moeders komen vrij, omdat het niet bewezen is dat zij de kinderen tot diefstal dwongen. Godsdienstbeleedigers. De recht bank van Luik had woensdag te oordeelen over negen personen, die op 21 Juni de processie stoorden en de hooge geestelijk heid beleedigden.' Henri Mardag. handelsbediende is veroordeeld tot 8 dagen gevangenis en 26 fr. boete. August Dolve, wapenmaker, tot 5o fr. boete of i5 dagen gevangenis. Marcel Lacroix, kleermaker, tot 8 da gen gevangenis en 26 fr. boete. Constant Thiriar, secretaris der Asso ciation libérale lot 8 dagen gevangenis en 26 fr. boete. Paul en Corn. Detorrent, en Charles Gregoire, studenten, allen tot 8 dagen gevangenisen 26 fr. boete. Twee anderen werden vrijgesproken. Het Bestuur noodigt de Leden uit tot de buitengewone Prijskampen die ter ge legenheid der aanstaande kermis zullen plaats hebben. i° Maandag 6 Juli, om 5 uren GROOTE VOGELSCHIETING. 2° Dijnsdag 7 Juli PRIJSKAMP MET DE KAART. 100 Fr. prijzen. Het Bestuur hoopt dat de Leden talrijk de prijskampen door hunne tegenwoor digheid zullen vereeren om alzoo den Kring wederom op te beuren en te doen herleven. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag 5 Juli, M. Van Caelenbergh, Leopoldstraat. Rechterlijke kronijk. Slechte moeders. Een gentsch blad geeft het volgende droevig tafereel van eene zitting der Rechtbank aldaar Sedert 2 jaar stelde men in de statie van Meirelbekc vast, dat er Diefstallen gepleegd werden, zonder de hand op de daders te kunnen leggen. Een Zondag der maand Dec. 1902 zag de onderstatieoverste ver scheidene knapen in de afsluiting zij □amen kolen, hout, ijzerdraad, enz. De gendarmen werden verwittigd en brigadier l'Epée begon een onderzoek. Hij kwam te weten dat een manneken van 12 jaar, wonende tegen de statie, een AALST. Creemboter. Markt van Zaterdag 4 Juli igo3 135 kilogrammen ter markt. Prijs fr 2,60 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 433 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 3460 kilos. Te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode, Geillustreerde Post kaarten, aan fr. 0,20 en fr. o,5o het dozijn. Met de post verzonden, 5 cen tiemen meer. Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter boek- en steendrukkerij van Den Denderbode. Concert. Programma van 't Con cert welk zal gegeven wor den Woensdag 8 juli igo3, om 9 ure 's avonds, ter Keizerlijke Plaats, alhier, door de fanfaar der Pupillenschool van 't Leger, onder de leiding van den heer Vanderlinden. 1March e chevaleresque avec trompettes thébaines Vanderlinden. 2. La danse de ccpur, overture Duval. 3. Emilie, polka pour piston Vanderlinden. 4. Fifi, idylle pour petite flute- Vanderlinden. 5. L'oiseleur, grande fantaisie Zeller. 6. Le Réveil du Coucou Buziau. AALST. Onheil ter Fooreplein. Nadere bijzonderheden.— Woensdag onder den noen bemerkte vrouw Hille geers dat het petrolecomfoor uitdoofde bij gebrek aan voedsel. Zij blies de vlam uit en goot er petrole in, doch op 't zelfde oogenbhk had er eene ontploffing plaats en het vuur deelde zich meê aan hare kleederen en ook deze van haar 4jarig dochtertje Melanie. Haar echtgenoot Karei Hillegeers snelde op 't gehuil toe, trok de brandende kleederen van 't lijf zijner vrouw en bekwam hierdoor brand wonden aan de handen. De foorekramer Jaak Sommer, die zich rechtover ter herberg In den zwarten Leeuw be- vondt, sprong ook ter hulp en kwam juist bij tijde om de kleine Melanie op te van gen, die de trappen van den huiswagen aftuimelde en doofde de brandende klee deren der kleine uit. Geneeskundige hulp werd verleend dadelijk door MM. Renne- boog Apotheker en Wauthier geneesheer. Vrouw Hillegeers heeft zulke vreeselij- ken wonden aan borst en aangezicht be komen dat haar vervoer maar 't hospitaal noodzakelijk werd geoordeeld. Het doch tertje Melanie heeft ernstige brandwonden bekom n over aangezicht en armtjes. De toestand der verslagenen is zeer voldoende volg< ns staat. Afliet OPDEFOORE. U Het Theater der farnibe Grandsart. opgeslagen recht over het estaminet De Matroos heeft geeneaanbevelingen noodig. Ziedaar eene halve eeuw dat het den volkstoeloop verwerft. Die goede uitslag is 't verschul digd aan den geest van initiatief die het Bestuur bezielt en aan de afwisselende en nieuwe kunsten die altijd de nieuwsgie righeid van 't publiek wekken. Men belooft ons dees jaar den electrik- schen dans en de wonderbare cinémato- graphische tafereelen, als Toovergodin, Lente, betooverend spel in drij acten en het drama van Belgrado de moord van den Koning en der Koningin van Servië, alsook de grootste klapij der stad, een dezer goede boerten of lachtmerkterijen aan hel Theater Grandsart eigen. (Medegedeeld). AALST. Velo ongelukken. Zon- dagmorgend, rond io i/* ure, zijn in de Leopoldstraat twee velorijders, die deel namen aan den velokoers van Gent naar Oudenaarde en Aalst, gevallen. Tenge volge van het breken der Fourche van den eerste der twee, reed de tweede op hem en beide tuimelden ten gronde. De ge naamde Remi Costers, oud 27 jaar, wo nende te Melle, heeft het kaaksbeen op twee plaatsen gebroken, en August De Smet, oud 24 jaar, wonende te Berlare, bekwam eenige lichte kneuzingen. Beide zijn verzorgd door den heer dokter Wau thier. De fral, liet zuur, tie slijmen, de moeilijken stoelgang, het onzuiver bloed, brengen alle soorten van onpasselijkheden voort. Om deze kwalen te vermijden en te genezen is er niets beter dan van tijd tot tijd een pilleken van Depratere te nemen. Deze pillen worden verkocht per doos aan fr. i,5o. Te beko men in alle apotheken en te Aalst, apo theken Callebaut en De Valckeneer. Leo Nobels, 46 jaar oud, aarde werker, en Marie Roelandt, 40 jaar, waren gehuwd, maar nadien gescheiden, omdat Nobels zijne vrouw sloeg. Zij had hunne twee kinderen bij haar, in de Liverpool- straat, te Cureghem, en weigerde steeds, niettegenstaande zijne herhaalde aanvra gen, bij hem terug te keeren. Dinsdag morgend, om 9 uren, had Nobels het heengaan der kinderen afgewacht, en ging dan bij zijne vrouw opnieuw vragen, dat zij zou terugkeeren. Zij weigerde hardnekkig. Daarop haalde hij een revol ver te voorschijn en loste vijf schoten op haar. Zij werd getroffen in den nek en in de lenden. De moordenaar is door geburen aange houden en in handen der policie geleverd. De vrouw is stervend naar "t gasthuis ge bracht. Moord te Leuven. Woensdag avond bevond de genaamde Mommaerts zich in eene herberg van het gehucht Terbanck' toen een slecht befaamd per soon Henri D., binnenkwam, welke een armen gebrekkelijke begon te tergen en te bedreigen. Mommaerts verdedigde den ongeluk kige tegen den plager, die nu, omdat hij zijn vollen lust niet kon uitwerken, woe dend de herberg verliet. Rond 10 ure verliet ook Mommaerts de herberg, in gezelschap van een gemeente raadslid van Heverlé. Thuis gekomen sloot hij de deur. Maar geen vijf minuten was hij binnen of de straatdeur werd ingeloopen. Daarop stormde D. binnen die den bewoner eenen steek in den buik gaf en de vlucht nam. De ongelukkige Mommaerts viel neer en gaf weldra den geest. Een kindje levend verbrand. Een driejarig kindje, de kleine Victor Van Bastelaere, te Antwerpen, was donderdag namiddag alleen te huis gelaten door zijne moeder die een boodschap was gaan doen. Het kind vermaakte zich met lucifertjes te doen ontvlammen en deelde het vuur mede aan zijne kleederen. Wanneer de moeder te huis kwam, brandden de kleeren nog. Het kind had zulke erge verwondingen bekomen, dat het bezweek terwijl het naar het gasthuis werd overgebracht. In den omtrek van Eigenbrakel zijn verscheidene barakken, dienende tot ver blijf der werklieden van de steenbakke rijen. Daar was een jong meisje, de 17 jarige Flavie F., van Meirelbekc, met haren vrijer aan 't twisten geraakt. In den loop van den twist had de laatste eene schup genomen en het meisje daar mee verscheidene slagen op het hoofd toegebracht. Daarop was hij op de vlucht gegaan. Het meisje werd daags nadien bewuste loos op den weg gevonden. De verdachte werd later aangehouden en in tegenwoordigheid van Flavie ge bracht. Zij zegt hem te kennen, maar beweert dat hij het niet is die haar sloeg. Voor het overige weigert zij alle verdere uitlegging te geven. Te Mariemont zijn, na het feest van prins Albert tijdens het gedrang talrijke gevallen van gauwdieverij bestatigd. Daarenboven heeft de ondernemer van het banket vastgesteld, dat verscheidene zilveren couverten en vele servetten ver dwenen zijn. Ook een 40 tal vlaggen zijn weggenomen.

De Denderbode | 1903 | | pagina 2