Donderdag 16 Juli 1903 5 centiemen per nummer 36ste Jaar 3821 GODSDIENST. HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en Arrondissement van Aalst Zilveren Jubelfeest LIBEL VAN VRICLll. ging' Hulde aan België. DeMensehenhater. Hulde aan Z.H. Leo XIII. Het Festival,™—S Zoadagl9 Juli Vuurwerk Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ieüing van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CU I QUI-: SLIM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3d® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag $n vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, i5 JULI xgo3. VAN DEN HEER Senatoren Voorzitter der catholieke Vereeniging des Jrron- dissetnents van Aalst. De volgende Feeslelijkheden zullen plaatspiijpen, te Ninove op Zondag 9 Augusli 1903 i» Plechtige Mis om n uren ter paro chiale kerk. 2° Algemeene vergadering om 12 uren ten lokale der catholieke Vereem- 3° Banket om één uur ten lokale catholieke Volkskring. 40 Optocht der Maatschappijen om 3uren 5° Allerhande feestelijkheden om 5 uren. Zekere liberale schrijvelaars houden niet op ons Vaderland voor te stellen als het verachterste oord der wereld, bevolkt door de fanatiekste menschen die on der de zweep der R. C. Geestelijkheid staan enz., enz. Wij willen al die domme en platte be schuldigingen, beleedigingen en lasterin gen niet herhalen die de liberale en socia listische pen lakeien roode en groene op commando uitspuwen. Doch zij, in den vreemde, die den toe stand alhier kennen oordeelen er gansch anders over en zoo zien wij een geleerde Franschmande heer Fr. Dumont, over den huidigen toestand van ons land vol gender wijze oordeelen. Hij schreef zijne beoordeeling in de hoop dat hij de Fran- sche godsdiensthaters zou tot inkeer kun nen brengen. Waarom vraagt, M. Dumont, spreken onze renegaten toch nooit over onze bu ren, de Belgen Sedert 1884, ('t zal dus weldra 20 jaren zijn) is België bestierd door echte catho- lieken, door vrije christenen, die er aan «sooaöc Romantisch verhaal uit het overgangstijdstip van de Fransche tot deHollandsche Regeeringonzes lands door Cam. De Waegenaere. Hij lijdt vreeselijkzucht de kamer dienaar, ik geef hem hoogstens nog twee dagen... Langer kan hij het niet meer houden... De andere ziet even op, en zucht op zijne beurt Arme jufvrouw Albertina 1 nog zoo jong en reeds op het punt, alleen op de wereld te staan Waarom verhoort de hemel hare gebeden niet... waarom heeft hij geen medtlijden met hare tranen Ik had altijd gehoopt dat er ter wille van haar een mirakel gebeuren zou. Haar vader zelf schijnt zich hieraan te verwach ten, want hij wil niet dal zij aan hare begoochelingen van redding die zij van boven verwacht, ontrukt worde. Aan u en mij alleen ontveinst hij zijne wanhopige gesteltenis niet. Inderdaad, bevestigd de jongste, houden dikwijls 't Heilig Sacrificie der Mis bij te wonen en ter Heilige Tafel te naderen Is Belgenland daarom aan 't vervallen Geniet het min vrijheid, min voor spoed, is het armer dan vroeger, toen liberalen en vrijmetselaars aan 't bewind waren Zijn er nu min sociale of maat schappelijke werken Zijn deze min bloeiend en welvarend Wilt gij een juist gedacht hebben van den toestand van België in het vergelij ken met ons ellendig Frankrijk, dat kwijnt in de slavernij der joden en der vrijmet selaars, leest het vluchtschrift dat beti teld is Persécutions francaises et PRospÉRiTÉ Belge. Daarin is klaarlijk bewezen dat België nooit vrijer noch voorspoediger geweest is dan onder het huidig catholiek gouvernement. De catholieken vergezellen vrijelijk het Hoogweerdige, dal stoetsgewijze rondge- dragen wordt in de straten van steden en gemeenten. De socialisten ook richten willekeurig stoeten in. De burgers van alle standen komen bij een in allerhande vergaderingen, n:_ar beliefte, de vrijmetselaars hebben hunne logiën juist lijk ten tijde dat zij meester waren vaa'tiand. Deliberate {rernooTTiAn mogen vrijelijk onzijdige ot scholen zon der God openen zelfs mag de liberale Hoogschool van Brussel geldige diplomas afleveren juist gelijk de catholieke Hoog school van Leuven. De vergaderingen der socialisten blij ven ongehinderd, zoo dat zij in d'hoofd- stad van 't land hunne zoogezegde we reldvergaderingen houden Wat de voorspoed aangaat, 't weze ons genoeg te bestatigen dat 's lands reke ningen jaarlijks gesloten worden met een batig slot van 6, 9, 12, 17 millioen, de wijl er in Frankrijk jaarlijks een aanzien lijk te kort is. Een deel van den overschot wordt jaar lijks gestort in de spaarkassen ingericht ten voordeele van de werklieden. De opbrengst der uitvoeringen is ver- tienduhheld sedert 't jaar 1840. Van 139,229,000 is die somme gerezen tot 1,949,223,000 frs. De opbrengst der ijzerenwegen is ook merkelijk verbeterd. In 1845 bracht het vervoer der reizigers 6,5g3,ooo fr. op, in 1899, 64,631,000 frs. De weerde der eigendommen is ver driedubbeld, dewijl zij in Frankrijk van de helft verminderd is Het vrije, werkzame en aangename Belgenland is fier over zijne talrijke fami- lién de bevolking van Frankrijk ver mindert integendeel dagelijks omdat de tenzij de heer Nestor zelf een wonder des hemels verwacht, kan hij handelen zoo als hij het doet. Alhoewel hij goed op de hoogte van zijnen toestand schijnt te zijn, moest ik gisteren de jufvrouw weg bren gen bij veraf wonende bloedverwanten. De arme maagd was bijna radeloos... Noch aan haar, noch aan mij wilde haar vader uitlegging geven over dit zonder- ling bevel. Alleenlijk verzekerde hij, dat hare verwijdering hoogstens twee dagen duren zou en noodzakelijk was voor hun beider rust... Hoe vreemd, hoe geheim zinnig, nietwaar Welke mogen toch de beweegredenen zijn die hem tot derge lijke handelwijze aandrijven De tuinman steekt lichtelijk de schou- deEe°ne wijl bewaren beide mannen het stilzwijgen. Hunne houding in het be wuste natuurfeest, maakt denzelfden in- druk als bene zwarte klad op eene heer lijke schildeiij. Eindelijk loost de kamer knecht oenen diepen zucht en herneemt Er zoovelen uit de hopelooste ziek- tesgevallen gered te hebben en zich zei- ven niet te kunnen helpen... te moeten bezwijken als de gemeenste zieke, als de onwetendste sterveling 't Is vreeselijk 1.stemt de oudste in. 't Is eene ramp voor de menschheid! hervat de eerste. Eene straf verbetert de hovenier, na een oogenblik aarzelens. De andere ziet hem verbaasd aan. burgers gebrek lijden aan middelen om kinderen op te voeden Tank aan 't catholiek gouvernement, de maatschappelijke werken zijn over vloedig op België's Bodem Dank aan het wérk der werkmans woningen it gesticht ten gevolge van de wet van 7sl(,n Oogst 1889, 18,000 werk lieden hebben genoten van de tusschen- komst der spaarkas, en van de groote vooideelen die er aan vast zijn om een eigen huis op te bouwen ofwel aan te koopen. De wet van iodeB Mei 1900 over de werkmansrust voorgedragen en gestemd door de catholieken zal nog schooner uit slagen geven, 't grondgedacht bestaat hierin dat eenieders vrijheid aangemoe digd wordt en versterkt door de toelagen van 't gouvernement. De stortingen zijn niet verplichtend, maar elk- en iedercep wordt daartoe aan gelokt door de groote bijlagen van den Staat, van de Provincië en van de Ge meente. Sedert 1901, eene uitgave van 12 mil lioen 's jaars is voorzien, voor de mede werking van den Staat en 't inrichten en 't ondersteunen van de ouderdomspen- |io<yien.„Dank^ aartMeze bijzondere uit- slachten, die den ouderdom van 65 jaar bereikt hebben, ontvangen jaarlijks zon der eenige storting vijf en zestig franken Ziedaar onbetwistbare waarheid! 't Zijn hier cijfers die spreken en niets is bruta- Ier dan cijfers want ze slagen het hoofd in aan de dwaze beschuldigingen en las teringen die de roode, groene en blauwe persschavuiten, die ontaarde Belgen, uit haat en wrok over hun vaderland uit kramen. Terwijl zekere organen der logie en vooral de socialistische gazetten op schan delijke wijze met de ziekte van Z. H. Leo XIII en zijn nakend overlijden den spot drijven, willen wij daartegen de hulde stellen die een Engelsch radikaal en protestantsch orgaan, The Daily Chronicle, in een zijner laatste num mers aan Z. H. den Paus toezwaait. Wij roepen er de aandacht onzer ge achte lezers bijzonderlijk op in, omdat die hulde als beteekenisvol mag gehouden worden wanneer men den haat overdenkt dien de Engelsche protestanten tegen het Pausdom voeden De christenen van alle sekten, schrijft de Daily Chronicle» en ook duizenden menschen die niets gemeens hebben met het christendom, zullen met droefheid vernemen dat de oude Paus op sterven ligt. Die Paus, die sedert zoo lang de gewone grenzen van 's menschen leven te boven gegaan is, had gezegepraald over zooveel ziekten, eerst als noodlottig aanzien, dat men geëindigd had met hem te beschouwen als een soort van onsterfe lijk wezen op aarde. Met hem zal einde lijk eene der merkweerdigste person na- liteiten verdwijnen, die de lotsbestem mingen van het menschdom in deze laatste vijftig jaren bestuurd hebben. In zijn hoog ambt heeft hij geleefd als een toonbeeld van rechtschapenheid, eerge voelen en eenvoudigheid. Met een zeldzame reinheid van ge dachten, heeft hij zich op zijne hoede gehouden tegen de smetten der wereld, terwijl hij tevens een levendig belang stelde in alle politieke, maatschappelijke en zelfs wetenschappelijke kwesties. Zon der zich eenige rust te gunnen en zonder ooit aan eenige verstrooiing te denken, heeft hij zonder verpoozing gewerkt, niet alleen voor den voorspoed zijner Kerk, maar ook nog voor het welzijn van het menschdom. Zonder eenige persoonlijke hoedanigheid van Ótebè'noildeï v«»irx/mry» tus, het vurigst verlangen gehad, erkend te worden als etn vredestichter onder de volkeren, en 't is dank aan zijnen invloed dat, in twee gelegenheden ten minste, erge internationale verwikkelingen geluk kig zijn bijgelegd geweest. Hooger nog misschien dan de zaak van den vrede, had hij de zaak van den arme gesteld. ITij was inderdaad de ver dediger van den arme in zijn bisdom van Perugia, doch te voren, toen Joachim Pecci nog onbekend was, had hij de arme wijken van Londen gezien, en 't is onder den indruk van dit bezoek dat hij, in 1901, zijne groote Encycliek over den toestand der werkmansklassen schreef. Gelijk bij zekere groote heiligen van de middeleeuwen, hebben wij in hem én de macht van het verstand, én de heiligheid van 't leven kunnen bewonderen.Kortom, in de lange lijst van ongeveer drie hon derd Pausen, kunnen wij er geen vinden die weerdiger de plichten van zijn hoog ambt vervuld heeft. Ziedaar een onverdachte hulde die de laagheid en lafheid der liberale en socia listische organen doet uitschijnen, die het zoo verre drijven durven van met de laat ste oogenblikken van Z. H. Leo XIII te spotten, hem te beliegen en te belasteren, hem voorstellende als een schijnhei- ligaard, een volksbedrieger, een harte- looze vrek, oen vijand der werklieden... Doch de vereering welke Z. H. Leo XIII niet alleen van zijne christene kinderen maar zelfs van de protestanten altijd heeft genoten, wreken hem duizendvoud over al den smaad, al de beleedigingen, al de lasteringen der blauwe, roode en ook groene persschavuiten Gij zegt vraagt hij. Dat de menschen heden, t is te zeggen bij den dood van den heer Nestor, van den meest gevierden arts onzes tijds, de straf ontvangen die zij verdiend, ja, waarom zij geroepen hebben... De hovenier heeft deze woorden bijna met verontwaardiging uitgesproken. De kamerknecht beziet hem als twijfelde hij aan den normalen staat zijner hersenen. En de meester zelf, bekomt op dit oogenblik het loon dat hem volgens de hoogste rechtvaardigheid toekomt De andere springt op, als werd hem een veradcrhjke steek in het lijf tOege- braCht. XT Spreekt gij wel van den heer Nestor, van den besten der menschen vraagt hij werktuigelijk. Van onzen meestei, van den man die alom geacht en bemind wordt en zich heden dezer algemeene vereering waardig gemaakt heeft, van hem spreek ik, ja, antwoordt de tuinman met nadruk. Maar waarom zoudt gij niet evenals al de ande ren in dwaling verkeeren nopens deze zaak Ik alleen, immers, was getuige van het feit dat ten koste der eer en des geluks van den edelaardigsten der men schen, aan onzen heer den weg tot den roem en dc fortuin heeft geopend. Doch, luister, ik wil u heden die geschiedenis vertellen. Er is iets dat er mij als het ware toe dwingt... Is het de hoop datgij.de vertrouwde dienaar van den meester, c-ene ontelbare menigte naar onze Stad stroomen. Het weder was gunstig. Alies is in de beste voorwaarden van orde af- geloopen te midden der algemeene vro lijkheid. Onze foore werd dan ook weer druk bezocht. Wij durven wedden dat de groene breekspeler van Chipka zaterdag weer eens zal uitroepen: Droeve kermis! Maar of de Aalstenaars hem vierkantig uitlachen Nu, Pie mag toch ook iets zeggen, lijk Bert zaliger... Wij laten hier den uitslag der verloting van de geldpremiën volgen MUZIEK en FANFAARKORPSEN. i* Premie 3oo fr. Erembodegem, Niets zonder arbeid enz. en Vreugd in Deugd. 3e Premie 125 fr. Gijsegem, Vreugd en Viede. 4* Premie 100 fr. Wieze, Su Cecilia. 5® Premie 75 fr. Meldert, Koninklijke Fanfaar. 6e Premie 5o fr. Aalst, Hand aan Hand. 7e Premie 25 fr. Schoonaarde, S,e Cecilia. 8C Premie 25 fr. Iddergem, Hoop in de toekomst. ZANGMAATSCHAPPIJ EN ie Premie 75 fr. Aalst, Niets zonder Arbeid 2e Premie 60 fr. Hofstade, Vriendenkring 3® Premie 5o fr. Wieze, De Minnezangers 4° Premie 40 fr. Aalst, De ware Vlamingen 5e Premie 3o fr. Gijsegem, De Jansloot- zonen. 6® Premie 20 fr. Meldert, De Verbroedering 7® Premie i5 fr. Hofstade, 't Zal wel gaan. 8® Premie 10 fr. Heldergem. Voor God en Vaderland. Muziekbestierders i® Premie 3o fr. M. Moeremans, Ninove 2e Premie 20 fr. M. Vereecken, Gijsegem. AALST-KERMIS. op *1 Statieplein. dezen nog zult overhalen om, op het einde zijns levens, het grootste onrecht te herstellen, dat ooit de eene mensch den andere aandeed III. De hovenier steekt eventjes de schou ders op en gaat voort Honderd keeren, reeds, was ik op het punt u het geheim kenbaar te maken dat over dit verblijf hangt, maar telken male deed het zicht of de stem der lieve Albertina, der onschuld in persoon, mij van besluit veranderen... Zou ik de vlek blootmaken welke aan den naam kleefde dien deze engel droeg Neen, zelfs niet voor mijn besten vriend... Heden, evenwel, veranderen de om standigheden Vroeger hoopte ik nog immer dat de heer Nestor uit eigen be weging uit rouwgevoel, de bekentenissen afleggen zou waartoe zijn geweten^ hem verplichtte. Hij was toch christen Gerust kon hij onmogelijk leven, met dien doorn van het schrikkelijkste zelfverwijt in de ziel Maar nu zijn einde nadert, vrees ik dat hij alle wroeging versmacht heeft en beladen met die vreesehjke schuld voor den eeuwigen rechter verschijnen wil Wellicht denkt hij aan zijn kind, welks leven hij verwoesten moet, met hier, voor God en zijnen naaste, zijne rekening effen te stellen... N11, die reden is ongeldig, en tegenover den gespannen toestand van het oogenblik, voel ik mij tot spreken gedwongen; langer te zwijgen, ware schuldig, misdadig zelfs... Ik reken op u, opdat de meester een wreedelijk verongelijkte, een onplichtig veroordeelde ten minste de eer teruggeve welke hij hem ontnomen heeft... Ach God! waarom kan dit niet geschieden, zonder dat de schande welke hij hiermede over zich trekken moet, zich ook over het hoofd der reinste onschuld nederstorte 1... Barmhartige hemel Nulf, wat gaat gij mij toch openbaren roept de jongste der twee vrienden ontsteld uit uwe woorden verschrikken mij als de dood Doe mij toch niet gelooven, dat de man dien ik bijna tien jaren met ver kleefdheid gediend heb, die mij met zijne goedheid overladen heeft, een monster is... een moordenaar misschien De tuinman slaakt eene diepe verzuch ting en hervat Alhoewel hij geen moordenaar is zooals het de wetten der wereld verstaan, heeft onze meester den dood van vele on gelukkigen en den zedelijken moord van eenen weldoener der menschheid op het geweten... Het is de geschiedenis welke ik u mededeelen wil. De meester is inge sluimerd, zegt gij, na eene gansche week slapeloosheid, zal hij waarschijnlijk in het eerste halfuur niet wakker worden... Hoor, ik vang aan met mijn verhaal Gewis hebt gij hier of daar weieens van Hunefried hooren spreken... Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1903 | | pagina 1