Margarine. België en de Paus. EEN EN ANDER. Ziekte van Z. H. Leo XIII. Bechlerlijke kronijk. Allerhande nieuws. IbrbsbwbJ? ü- Holland. Ver De Kamer heeft zich vrijdag morgend bezig gehouden met de wet op de marga rine. De voornaamste door de Kamer aange nomen artikelen zijn Art. 2. Onder den naam van margarine wordt aangeduid, elke tot de voeding geschikte zelfstandigheid, die, ten opzichte van de uiterlijke kenteekenen, op lioter gelijkt. De mengsels van vetwaren ondereen, met oliën of met water en alle vetwaren, die werden onderworpen aan eenige andere bereiding, alsmede de bewerkingen, vereischt tot hare afscheiding en hare zuivering, het zouten van reuzel uitge zonderd, worden aangeduid onder den naam van voedende vetwaren. Art. 3. Het vermengen, met het oog op den handel, van margarine of voedende vetwaar met boter is verboden. De tot den verkoop bestemde margarine mag echter tot 10 t. h. vetstof, voortko mende van melk, bevatten. Art. 3bis. Voor het bereiden of bewaren van tot den verkoop bestemde boter, is het verboden te gebruiken gistmiddelen, kleursels, vaten ofeenig voorwerp, bevat tende of hebbende bevat zelfstandigheden, waarvan de menging in de margarine of in de voedende vetwaren bij artikel 4 van deze wet is voorgeschreven, of toestellen die met deze zelfstandigheden in aanra king zijn geweest. Art. 4. Margarine en voedende vetwa ren, tot den verkoop bestemd, moeten worden vermengd met zelfstandigheden die haar gemakkelijk van boter doen on derscheiden, terwijl ze tevens onschadelijk zijn en niet in staat hare organoleptische eigenschappen te veranderen Een konink lijk besluit bepaalt, naar eensluitend advies van den Hoogeren Raad voor openbare gezondheid, welke zelfstandigheden daar toe mogen worden gebruikt en in welke verhouding, en regelt verder de wijze waarop ze met margarine en voedende vetwaren worden vermengd. De Regeering mag met de hierboven aangeduide vermenging gelijkstellen elke eetwaar die, in de toekomst, mocht wor den aangewend tot het vervalschen van boter. De wijze waarop de aangifte moet wor den gedaan, de vereischten tot verzending van genoemde voortbrengselen worden bij koninklijk besluit geregeld. Sedert acht dagen zweeft de dood over het Vatikaan. Zie, die geene enkele ma jesteit spaart, aarzelt, zou men zeggen, het wankelende leven te nemen van dien «Ufcu l»nAcu**nenigen Vaaernoemen. Wreede verwachting, gedurende welke, ten minste in de eerste dagen, de hoop bij den geringsten schijn van verbetering terugkeerde. Eilaas die zwakke stralen zijn uitge doofd, en van het eene einde der christene wereld tot het andere wachten de beangs tigde harten in de stilte en in het gebed naar de voltrekking der goddelijke be velen. Paus Leo XIII zal overal beweend worden. Ik durf zeggen dat men hem nergens meer betreuren zal dan in België. 't Is omdat hij de Belgen lief had zijne getrouwe Belgen gelijk hij die noemde. Ook werd hij met wederliefde beloond en het zal onze beste troost zijn in den grooten rouw, die ons allen zal treffen, van ons te herinneren, hoezeer ons land altijd kinderlijk getrouw is geweest aan dien grooten Paus; met welke gehoor zaamheid en erkentelijkheid het altijd zijne talrijke raadgevingen volgde hoe talrijke redenen van tevredenheid het hem heeft gegeven. In geen land der wereld wordt het woord der Pausen zoo aanhoord als in België, a Deze woorden van wijlen Barthelemy du Mortier waren nooit zoo volledig waar als onder het pontificaat van Leo XIII, hoewel hij ons, in 't begin bijna zoo be proefd en vervolgd vond als op dit oogen- blik de Franschen. Het was in 1878. het rampzalig jaar, dat, de liberalen aan 't bewind brengend, ons naar die twee erge misstappen leidde: de schoolstrijd en de afbreuk onzer diplo matieke betrekkingen met Rome. 't Was het België van toen, ten minste het officieele België, dat met ondankbaar heid en slechte doenwijze, de edelmoedig heid van den nieuwen Opperpriester betaalde. Maar die politiek, verre van door de Belgen goedgekeurd te worden, kwetste hen in hunne edelste gevoelens. Zij wekte hunnen iever op in het plegen der noodige herstellingen. Zes jaar laijg moest men strijden om de vrijmetselaarsdwingelandij te boven te komen maar wij betaalden de schoone zegepraal van 1884 niet te duur. Natuurlijk was de eerste daad der catholieken, de betrekkingen met den H. Stoel weer aan te knoopen. België her vatte met fierheid en vreugde zijne plaats tusschen de natiën, die den Stoel van Petrus getrouw waren gebleven. En niet alleen heeft het deze plaats niet meer verlaten, maar men kan zeggen dat het die met eere bekleedt dat is eene getuigenis, die Leo XIII geerne bij elke gelegenheid aan de Belgen aflegde. Hij vergeleek ons geerne met andere volkeren, wier verwarde toestanden zijne groote ziel bedroefden en met voorkeur wees hij op België dat hem niets bracht dan redenen van troost. Eeren en zegenen wij dus zijn heilig aandenken, vergeten wij nooit dat Hij, de Belgen kennende en beminnende gelijk hij die kende en beminde, niets beter vond dan hen aan te bevelen, altijd vereenigd te blijven als broeders. Indien Hij een bijzonder testament voor België geschreven had, zou Hij het in deze twee woorden kunnen samenvatten a Blijft vereenigd (Corresp. Handelsblad.) Duivenprijskampen. De eerste duif vanAJACCIO teruggekeerd is Maandag namiddag bestatigd te Tilleur, bij Luik, ten 1 uur 18 minuten. Alles doet voorzien dat het deze duif is die den eereprijs zal behalen. Op verschillige plaatsen van Frankrijk waren er van deze dracht prijskampen in gericht. Een telegram te Gent ontvangen melde de bestatiging van eene duif te Agen, bij Bordeaux. Zondag ten 5 uren 38 minuten in den namiddag. Fruit eten en minder drinken. De sappige vruchten hebben, naar de scheikundige ontleding aantoont, niet veel voedingswaarde. Zij bestaan uit niet veel meer dan een celstofomhulsel, dat eene oplossing van suiker omgeeft, welke afwisselt tusschen 17 percent als bij zoete druiven en 1/4 percent als bij den citroen. Het gehalte aan water is bij alle vruch ten zeer aanzienlijk. Bij watermeloenen bedraagt het niet minder dan g5 percent, bij perziken 88, appelen 82, peren 84, pruimen 80, bij aardbeziën 90 percent en bij geen fruitsoort is het watergehalte minder dan 80 percent. Hieruit volgt, dat fruit bij het diëet een voorname rol moet spelen als lesscher van dorst. Bij een ruim gebruik van vruchten heeft men minder behoefte aan drinken en velen, die niet weten wat zij zullen drinken, moet de raad worden gegeven - Eet gezonde, rijpe, sappige vruchten. Daarbij komt, dat door het gebruik van zulk fruit het verlangen naar sterken drank bepaald minder wordt. Vele men- schen nemen vóór het middagmaal, ter opwekking van den eetlust, eene goede, sappige appelcien in plaats van een bit tertje of anderen sterken drank, en dat is zeker zeer aan te bevelen, evenals bij het naar bed gaan en het opstaan. De aromatische bestanddeelen van het fruit werken, al heeft het zelf niet veel voedingswaarde, ontegenzeggelijk gunstig op den eetlust en de spijsvertering wordt '"ArarAtJBWk-fs het sap van pas door- gesneden fruit volkomen vrij van micro ben en de zuren, welke de vruchten be vatten, gaan bovendien de werking van ziektekiemen, bacteriën, tegen, welke zoo dikwijls voorkomen in neutrale of alcali- sche voedingsmiddelen. Ook zijn zij een voorbehoedmiddel tegen scheurbuik. Vijfdaagsche abonnementen. De minister van spoorwegen heeft zich aan gesloten bij het voorstel van M. Garnier. Van af 1 Augusti, zullen vijfdaagsche abonnementen op heel het net worden afgeleverd. Zij moeten gevraagd worden, minstens 2 uren vóór het vertrek en de vraag moet vergezeld zijn van de photografie van den belanghebbende. De prijs is bepaald op 3o fr. voor eerste, 20 fr voor tweede en 11 fr. 5o voorde derde klas, maar waarschijnlijk zal die laatste prijs tot 10 fr. verlaagd worden. Schoon voorbeeld. Onze liberalen, wijzen steeds op Frankrijk als op een land van belofte waar alles ten beste is, sinds men er nonnen en paters den duivel aandoet. Maar, van eenen anderen kant, beweren zij dat onze regeering schuld heeft aan den opslag van het vleesch. Keuren zij ook dan goed de belasting, waarmede Combes' Parlement hunne vrienden dus, het ingevoerd vee komt te verzwaren. Ziehier het tarief Levend vee 3o fr. per 100 kg. voor ossen, koeien, stieren en vaarzen 40 fr. voor kalveren, schapen en lam meren 25 fr. voor verkens. Geslacht vee 5o fr. per 100 kg. voor ossen- en koeien- vleesch 60 fr. voor schapenvleesch 40 fr. voor verkensvleesch. Indien dat geen beschermende rechten zijn die eene regelrechte uithongering van den werkman na zich sleepen, weten wij er niets van. De ezels, gelukkiglijk, mogen Frank rijk nog onbelast binnen, en zoolang men aan die niet komt, kan het vele liberale schiijvelaars niet persoonlijk schelen. Kort tevoren overleed Jean Dardenne, den hoofdwachter.en menigeen betrachtte diens plaats, waaronder ook zijn zoon, Jean Philippe Dardenne. Toen de koning aan Maxi heel onver wachts en op zeer vriendelijken toon vroeg Maar Maxi, zeg toch eens, spreekt men over den opvolg' r van Dardenne Och, Sire men zegt tr niet veel van. Spreekt men over eein benoeming Wel zeker, Sire. Welnu, wat z*gt men zooal Men zegt dat het aan Dardenne is, dat de plaats toekomt want, wat zoudt gij gedacht hebben, Sire, zoo gij uwen vader eens niet had opgevolgd Daarop ging Leopold II heen, maar 48 urenlater was Jean Philippe Dardenne, zoon, tot hoofd wachter benoemd. Tegen de worten. Onder de vele middelen tegen wratten of worten wordt ook azijnzuur aanbevolen. Bij kleine wrat ten is het meestal voldoende ze eenmaal per dag met een druppel azijnzuur te be vochtigen. Schroeven of vijzen zullen dikwijls roesten op de plaats van aanraking en zijn dan moeielijk los te draaien, ook al heeft men gezorgd ze zorgvuldig te sme ren bij het indraaien. Worden zij echter vooraf ingewreven met een mengsel van potlood en zachte talk, dan zullen zij niet roesten noch vastraken. Vergoeding der milicianen. De minister van oorlog heeft aan alle regi menten eene depeche gezonden herin nerend dat de vergoeding niet betaald wordt i° Aan soldaten die veroordeelingen of tuchtstraffen ondergingen voor desertie 2° Aan soldaten die eene bijgaande straf ondergingen voor inlijving in eene tuchtcompanie voor overtreding van het gewone strafwetboek. De depeche wijst verder op de feiten van herverbintenissen of andere die tot het uitdoen van den diensttijd leidden, en die hen terug in hun recht stellen. Jacht op waterwild. De jacht met het geweer op het waterwild langs den oever der zee, in de moerassen, alsook op de stroomen en rivieren, is, dit jaar in alle provinciën, te beginnen met Zondag 19 Juli aanstaande, toegelaten en deze met het net in de eendenkommen, te re kenen met 1 September 1903. Vallende sterren. Van 25 Juli tot en met 11 Augusti zullen de gewone jaar- lijksche sterrenregens weêr plaats hebben wier uitstralingspunt zich bevindt in het sterrenbeeld Perseus. Vandaar dat deze vallende sterren den naam dragen van Perseïden. Van 9 tot 11 Augusti zijn de vallende sterren gewoonlijk het best zichtbaar, doch wijl het omstreeks dien tijd juist volle maan is, zal de waarneming ten zeerste belemmerd worden door het maanlicht. Alleen zullen dan de helderste vallende sterren en boliden waar te nemen zijn. Met het oog op den stand der maan zul len waarschijnlijk de beste waarnemingen gedaan kunnen worden in de nachten van Zaterdag 25 Juli tot 1 Augusti. De laatste telegraphische berichten uit Roomen melden dat Z. H. op zijn uiterste ligt. Zijn toestand is zeer ver slecht sedert Maandag. Z. H. Leo XIII heeft de opperste wensch uitgedrukt om tot morgen Don derdag, Feestdag van O. L. Vrouw van den Carmeüeberg, te mogen leven. De geneesheer, M. Laponni gelooft dat de toestand in den welken Z. H. den Paus verkeert, geen drij dagen duren kan, zelfs wanneer er geene hartsverlamming zou ontstaan, in welk geval de zieke dade lijk sterven zou. Roomen 15 Juli, 10 uren 's morgens. De krachten van Z.^ H. den Paus vermin- vreest gedurig het ergs te. Duur betaalde messteek. In Mei 11. kwamen eenige dronken jongelingen van Ruddervoorde, die 's avonds van de Bruggesche foor terugkwamen, in twist in eene herberg nabij de statie van Zedel- ghem, met een 25jarigen jongeling, Van- dewalle genaamd. Op straat gezet zijnde, werden zij daar handgemeen. Vandewallé werd door een vreeselijke messteek den slagader afgesneden hij bezweek korts nadien, maar hij had nog kunnen verkla ren dat Foré hem gesteken had, terwijl de gebroeders Anneca hem vastgehouden hadden. Foré werd zaterdag te Brugge veroor deeld tot 5 jaar gevangenis en de gebroe ders Anneca tot 6 maanden gevangenis. Te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode, Geillustreerde Post kaarten, aan fr. 0,20 en fr. o,5o het dozijn. Met de post verzonden, 5 cen tiemen meer. Stempels. Alle soorten van slempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter boek-en steendrukkerij van Den Denderbode. In de gemeenteraadszitting te Brus sel, heeft de burgemeester besloten (en de raad heeft dit goedgekeurd) van dè snel heid der automobielen in zekere straten te bepalen op 5 kilometers per uur, dus de gang van een stappenden man. En heeft hij gezegd, als dat niet helpt zal ik de strengheid verdubbelen. Eene nijver heid, hoe belangwekkend ook, heeft het recht niet, een bestendig gevaar te zijn voor de openbare veiligheid. Toen senateur Finet van Brussel op 29 Mei laatstleden, van zijn buiten verblijf terugkeerde, ontdekte hij dat men hem voor 20,000 fr.' zilverwerk ontstolen had. Zijne vermoedens vielen dadelijk op den huisbewaarder, die er van door ge trokken was. Hij legde eene klacht tegen den ontrouwen bediende neder, maar deze bleef onvindbaar. Over eenige dagen ontving M. Finet het bezoek van den vader van den vluchteling, die hem voor stelde het zilverwerk terug te geven, op voorwaarde dat het aanhoudingsmandaat tegen zijn zoon zou ingetrokken worden. Hij gaf het zilverwerk terug, doch dé onderzoeksrechter wilde de vervolgingen niet opgeven en de vluchteling is nu aan gehouden. Brusselsche gazetten vertellen het volgende over den koning Toen, tijdens zijn verblijf in het kasteel van Ardenne de koning zijn dagelijksche wandelingen deed in de omstreken van Ardenne, ontmoette hij zekeren dag zijnen ouden boschwachter Maxi, een getrouwen dienaar der kroon. De 4ojarige dienstmeid van eenen wisselagent bewoonde te Brussel alleen het huis harer meesters, terwijl deze laatsten nabij Leuven hun buitenverblijf betrekken. Die meid is Vrijdag avond, terwijl zij reeds te bed was, plotseling zinneloos geworden. Zij stond op en, onder geroep en geschreeuw wierp zij hare kleeren, petroollamp, wekker, stoelen, enz. op straat. De geburen meenden dat de ongelukkige door moordenaars of die ven was overvallen. De politie drong het huis binnen en vond haar bloedend aan handen en voeten, uit wonden, die zij 2ich had veroorzaakt door spiegels en ruiten stuk te slaan. Zij werd naar het gasthuis gebracht. De politie te Brussel, heeft eene zon derlinge smokkelarij ontdekt. Bij het nazien der melkstroopen van eene ge kende melkerij bevond men eene ver- valsching, die zooveel te verwonderlijker was, daar een scheikundige aan het ge sticht gehecht is. Ook vond men de koop waren bij het verlaten van het huis in normalen staat. Nu volgde men de voer lieden en men ontdekte dat deze, wanneer hun eerste voorraad verkocht was, in winkels der stad een mengsel van water en melk gingen koopen voor 7 centiemen den liter, en dit, als een product der melkerij, aan den gewonen prijs ver kochten. De politie hield te Cureghem eenen persoon aan, die in eene herberg den boel overhoop zette. Toen hij ondervraagd werd, bleek het dat hij eenen deserteur was, die in 1892, daags na zijne inlijving, de plaat had gepoetst en dien men sedert 11 jaren vruchteloos had opgezocht. Sinds eenige maanden had zekere X. eenen speelkring gesticht te Schaar beek in de Vooruitgangstraat. Het spel dat er het meeste bijval had, bestond uit een draaienden cirkel door electriciteit nummerd van 1 tot 36. Op eene tafel vond men dezelfde cijfers geschreven. Op zes meters afstand schoot men in den sneldraaienden ronde en het cijfer waarin de pijl zich gevestigd had, was het winnende nummer. De magistraten hadden te oordeelen of het een behendigheids- of kansspel was. Vermits de cirkel zeer snel draaide waren zij van gedacht dat het een kans spel was, vermits men naar de cijfers onmogelijk kon mikken. Zaterdag, ten 10 uren, werd het huis gesloten. Dit gebeurde niet zonder eenige protestaties van den bestuurder van dit speelhol, die beweerde dat het een behen digheidsspel was. Het was 2 ,/e uren 's nachts toen magis traten cn agenten het huis verlieten, na alles aangeslagen en de sluiting der speel zalen bevolen te hebben. Na nadere inlichtingen genomen te hebben vernamende magistraten dat tal van die <1 vogelpikspelers er schoone sommen gelaten hadden, onder andere een zeeman, die er aan zou zijn voor 40,000 fr. Zaterdag nacht is te Leuven een smartelijk ongeluk voorgevallen. Zondag morgend, om 3 uren, vonden terugkee- rende personen in de Muntstraat recht over n. 19 een persoon, slechts met een hemd gekleed ten gronde liggen die geen teeken van leven meer gaf. Mem iep de politie alsmede prof. Dandois en doctor Ausloos. iVlen herkende spoedig den ge kwetste als zijnde een student Cb. Bre- nard, van zijn kwartier gevallen en moet volgens de doctors op den slag dood ge weest zijn. De jongeling was zaterdag om 10 uren thuis gekomen. Men denkt dat hij, on passelijk zijnde, door het venster leunde om lucht te scheppen en, door eene draai ing aangegrepen, ten gronde zal gestort zijn. Het ruggemerg was gekwetst en de hals overgebroken. Zondag moest zijn oudste broeder zijn laatste exaam voor geneesheer afleggen. In welke droevige omstandigheden. De eerw. hh. rector en onderrector kwamen bij het lijk bidden, alsmede tal rijke studenten. Een hartverscheurend schouwspel was het, toen de moeder en de zuster des overledenen bij het lijk kwamen. Niemand kon zijne tranen weer houden. -— Rrofiteerende van den schoonen avond, zaten te Turnhout eenige leden den Catholieken Kring van gedacht dat de dader, die nog onbi kend is, het niet op de vitrien, maarnt op de leden gemunt had. Men herinnert zich den aansl eene maand geleden gepleegd op M.j Pardoen, burgemeester van Meenen."l dader, Gaspard Verfaille zal voor 4 krijgsraad van West-Vlaanderen woró gedaagd. Ziehier waarom Verfaille in bepaald verlof. Daar hij 't regin* slechts verliet op 29 December, valti onder de militaire wet, luidend dat ie4 soldaat geen officier zijnde, nog ond; worpen blijft aan de krijgswetten gei; rende een tijdverloop van een jaar en 0 weken. Wanneer Verfaille voor 4 krijgsraad verschijnt, weet men nog na Sedert verscheidene dagen loop er te Ghistel vreemde mans- en vroui personen rond. die zich in de winkelsh geven om er de eene of andere kleia heid te koopenZij vragen altijd acta de eene of andere soort van geldstuk^ 't zij in zilver 't zij in nickel en sp ken onder elkander onverstaanbare té Opgelet voor zulke personen, wanti andere gemeenten worden zij verdiets M. Viger-Defettrez, boterkoopia te Cauteleu bij Rijsel, had voor een di tal weken, zekere Rosalie Royer, 38ja oud, als meid in dienst genomen. De© had de triestige faam aan den drank r: slaafd te zijn. Donderdag morgend gj M. Viger met zijne familie naar de ker: van Sainghain en Weppes, aan de n- zijn huis toevertrouwende. De me maakte van de afwezigheid der bewon* gebruik om goed in de glaasjes te zit Maandag avond was zij schandelijk dra ken. Het volk vermaakte zich met haai plagen. Eengebuur, M. Plateau kwam dei ken sluiten. Intusschen was Rosalie Royer a boven gegaan, en wierp ongeveer een in v''ri°_ol door het venster op het vel Pijnlijke kreten gingen weldra op, n niet min dan dertien personen waren m of meer erg verbrand. De veldwachi kwam de vitriooleuze aanhouden ondatl het verzet van haren minnaar, zekai Vercruysse. De slachtoffers werden in de herbs Plateau vervolgens verzorgd door dob Songnie. De trein uit Rijsel naar Moeskroc die om 5 ure 10 's namiddags vertrok, Zondag te Croix moeten stilhouden, di hij overladen was en de helling niet opgeraken. Vele reizigers stapten uit trein. Eensklaps bemerkten zij dat andere trein kwam aangestoomd. Es vreeselijke paniek ontstond. De reizigs vluchtten weg. Gelukkiglijk stopte de trein op meters afstand van daar. Eene hulpe chien heeft den trein boven gesleept. Opgepast bij het baden. een grooten afstand moet afleggen naar de zwemplaats te gaan en daaib warm wordt, moet vóór 't nemen van bad, zonder de kleeren uit te trekken,u rusten en in de zon gaan zitten, waaréa de lichaamswarmte vermindert en 't zwq opdroogt. Het lichaam, dat vochtig van zweet, aan de lucht en vooral aani wind bloct te stellen, is voor de gezoi heid nadeelig, evenals het terstond in water gaan. Ook een kiesreclaam. De sama werkende bakkerij van Rijssen, in Hl land, heeft een bediende, C. ter \V« genaamd, die kandidaat was voor gemeentekiezingen. Het bestuur dier vereeniging heeft bevordering van die kandidatuur a eigenaardig reclaammiddel uitgedacht.i eik brood worden sedert eenige dagen 1 woorden Stemt voor ter Weel b ing* bakken. Dat kan tellen. Men meldl Onder Hatert (Nijmegen) werd Zon dg de vrouw van een rijksveldwachter m« der van 4 meisjes en 1 jongen overleed kort na de geboorte. Twee helden op zee. Mt schrijft uit IJmuiden aan het <1 Al| Hbld. V hooj brac den te zi V; drie Di Vlaai (Wes en M de ge Karei Cools te hel plaats 'tWas gie, c Het 1 Maan. tier er Hui estelc den on wonen lijkred Diej oogen unnei Hoe niet. -0 .200 hei zonnesl vielen. Een slad. Z ben aa voor he «laatst iepen c De b straat er Talrij land, 0< schade c laatste v aan den beeft hel Te Al die 1 zoodat c «aan, ii gezwolle iet land verwoest - 01 het vijfti Proces t treurig li. cieele ge kringen Zekere beroep h winslgevt ker, dien bedreef. Dijnsdag namiddag, tóen de stoo: trawler Holland III der N. V, Stoo» trawlervisscherij IJmuiden. met' noot» wester storm boven de Haaks kwam, u, J^reei- men de in nood verkeerende Noorscb 'Ullenan|j n - 11,000 m overeen 1 Door schuld tol tenant 19 m,i,g .oaieiuag rond 12 uren nog aan eenige tafels voor het lokaal aan de deur. Onverwacht, zon der dat eenig voorwendsel daartoe aan leiding gat, werd met eenen kasseisteen naar de leden geworpen. Gelukkig werd niemand getroffen, doch de steen verbrij zelde de groote vitrien van den kring. Die baldadigheid verwekt veel veront- weerdiging te Turnhout. Men is algemeen bark Nora waarvan de groote mastu bezaansteng overboord waren geslagea Op het achterschip dier bark zag men a bemanning welke dringend om hub seinde, bij elkaar gehurkt, daar het hc 19 bij de door het vliegende weder ontstas °rivangei Tenslo 5rg voor ten ander volg dat 1 Wor 87,0* Van v Welslau c Uit de i dat de schen Mn aard g De re tot een jat boete. branding, onmogelijk was zich op schip te bewegen. De schipper der Holland III d, w groote gevaar ziende, hield onmiddelijl raad, doch door bijna alle trawleropva renden werd het onmogelijk geacht eet* I sloep over boord te zetten. Maar de stuur man Bertus Krap wist alle zelfbehoud 0| zijde te praten en kreeg hulp voor hü uitzetten der boot, wat slechts met tja veel moeite en door het boven wind bret gen der Holland III kon geschiede Toen echter de sloep buiten boord wat wilde niemand mede. Bertus Krap stond weêr alleen. Inmiddels werd de toestand der schip* breukelingen steeds hachelijker. Plots meldt de jonge matroos Cornelis Oldenburg zich aan, zeggende Stuur man gaat u, dan ga ik ook. De beide helden gingen af, zich niets bekommerende om liet vooruitzicht, dar zij misschien nog lang met de golven moesten worstelen. Wat ook gebeurde. Meer dan twee uren hebben zij op de riemen gezeten bijna bovenmenschelijke krachten inspannende De hitt bebben zi ïvallen «n ouder «n koetsi Hitte te onderdag evet

De Denderbode | 1903 | | pagina 2