Zondag 19 Juli 1903 S6,e Jaar 3822 5 centiemen per nummer Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL. VRIJHEID Wetgeving over de ongevallen in Zwitserland. OM ZES MILLIOEN ZONDAGRUST. Hopkweslie. p,f JTpuÏÏS WAAROM Wat is Kaïniet Dit blad verschynt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQDC SL'L'M. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3dc bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen. uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 18 JULI igo3. Het eerst van al de landen is Zwitser land begonnen de verantwoordelijkheid vast te stellen der nijveraars in zake van ongevallen. Keulen en Aken zijn niet op een dag gebouwd en dat spreekwoord is volkomen waar van de Zwitsersche wet geving nopens het punt dat ons bezig houdt. Het is opvolgenlijk dat de kring der toepassingen zich heeft uitgebreid. Wij willen het aan onze lezers eens gron diger doen kennen. De eerste wet die wij ontmoeten is de federale wet van i Juli 1875 op de verant woordelijkheid der uitbatingen vanijzgren- wegen en van stoomschepen in zake van ongevallen die den dood of kwetsuren veroorzaken. Daarna komt in de volgorde van den tijd de federale wet van 23 maart 1877 betrekkelijk den arbeid in de fabrieken. Dit is geene wet betreffend de ongevallen alleen maar een soort van algemeen wet boek waarin nevens de ongelukken, ook de vrouwen- en kinderarbeid, het nacht werk, de betaling der dagloonen, de boe ten, de zondagrust, enz. worden behan deld. Daarop volgt de federale wet van 25 Juni 1881 op de burgerlijke verantwoor delijkheidder fabrikanten. Dat is eigenlijk de ongevallenwet van Zwitserland. Eindelijk hebben wij de federale wet van 26 April 1887 op de uitbreiding van de burgerlijke verantwoordelijkheid die de wet van 25 juni 1881 volledigt. Ondertusschen had de behoefte zich voelbaar gemaakt die princiepen nader te bepalen en op betere grondsteenen op te bouwen. De heer Forrer wierd gelast ontwerpen op te maken in den zin der wetgevingen inDuitschland en in Oosten rijk ondertusschen tot stand gekomen. Hij stelde voor niet alleen de verplichte verzekering in te voeren tegen ziekte en arbeidsonbekwaamheid. Daaraan kwam zich nog de verzekering der krijgslieden voegen. Het geheel miek eene wet uit van 400 artikelen, in vier deelen verdeeld. Het eerste bevatte de verplichte ver zekering tegen ziekte en besloeg 216 arti kelen het tweede, de verzekering tegen arbeidsongevallen in n3 artikelen; het derde, de verzekering der krijgslieden in 48 artikelen. Het vierde deel wierd inge nomen door de overgangsbestemmingen. Volgens gedane mededeelingen zouden de gezamenlijke kosten der verzekering 6oe Vervolg. Met uw verlof, mevrouw... O vrees niet dat ik te kort zal schieten in de ach ting, die ik aan u verschuldigd ben en bovendien, men behoeft u slechts een oogenblik aan te zien om te weten, dat gij het volste recht op meêlijden hebt maar niettemin, er zijn feiten, die niet weggecijferd kunnen worden. Gij vraagt u af met welk recht ik zoo tot u spreek, ik, die nog niet veel meer dan een vreem deling voor u ben, maar mijns inziens beeft elk man van eer en ik heb er steeds naar getracht dat te zijn het recht als hij door een toeval getuige is van de voorbereidende maatregelen tot eene misdaad, zijne stem te verheffen en zich op te werpen tot verdediger van het slachtoffer. Mevrouw Dorgeur kon slechts met zwakke stem herhalen Mijnheer Tegelijkertijd stak zij de handen smee- kend n.iar hem uit. Met vrijmoedig opgeheven hoofd ging Jacques voort Ik zie dat alles wat men mij verteld heeft, juist is. Uwe dochter zal weldra de echtgenoote zijn van Sorandal. Behoef ik tegen ziekte jaarlijks tot i5,53o.ooo fr. en dc kosten der verzekering tegen ongeval len tot 9,730.000 fr. beloopen. Dat is in 't geheel tot 25,260.000 fr. In dit cijfer zouden de nijverheidsbazen 13.092.000 fr. moeten storten hebben de werklieden 6,545.000 fr. en het Verbond 5,625.ooo fr. De bondgenootschappelijke toelage voor beide verzekeringen tot 7,330.000 fr. bedragen. Die uitgaven, volgens de verklaring van den heer minister van geldwezen, M. Hauser, vereischten nieu we inkomsten. Hij zinspeelde op den alleenhandel, het monopool van de tabak. Een dagblad van Berne stelde voor de inkomrechten op het graan te verhoogen en die vermeerdering te bestemmen tot het dekken der lasten van de maatschap pelijke verzekering. De Zwitsersche kamer nam het ontwerp der verzekering aan. Het wierd de wet van 5 October 1899. Zij wierd afgekon digd den 11 October 1899 en bet tijdstip van het referendum op 9 Januari 1900 vastgesteld. Volgens de Zwitsersche Grondwet moeten de federale wetten aan eene volksstemming onderworpen worden, in dien het door 5o,ooo kiezers wordt aan gevraagd. Alhoewel het nut der verzekering niet kan betwist worden, toch hadden de ge dane mededeelingen, slechten indruk gemaakt. De aanvraag tot referendum was bekleed met 125,000 namen. De volksstemming wierd door den Bondsraad op 20 Mei 1900 vastgesteld. De uitslag was verpletterend de wet wierd verworpen door 340,000 stemmen tegen 145.000. De arbeidsongevallen in Zwitserland dus worden geregeld volgens de wet van 1881 vclledigd door die van 1887. Terwijl schier overal de schadevergoedingen door de ongevallenwet vastgesteld worden is dit het geval niet in Zwitserland. De wet heeft zich bepaald de verantwoordelijkheid der werkbazen vast te stellen in de ge wone gevallen en laat aan den bevoegden vrederechter de zorg over het cijfer der schadeloosstellingen, kapitaal of rente, vast te stellen volgens den graad der ver antwoordelijkheid. Doch laat ons metho diek te werk gaan cn loopen wij ons doelwit niet vooruit. Geven wij dit alles in orde, op zijne vereischte plaats in vol gende artikelen. Iedereen is het nagenoeg eens om te erkennen, dat de Zondag best geschikt is om als algemeenen rustdag aangenomen te worden Onder hen, die hardnekkig de Zondagrust bestrijden vindt men er zelfs die dit gedacht deelen. l'Etoile belge namelijk, die in eene reeks artike len te velde trok tegen de wettelijke in voering der Zondagrust, schreef het vol gende Wat ons aangaat, wij zouden zonder spijt de Zondagrust in de zeden zien dringen, en zonder wanhoop zouden wij den zevenden dag het werk staken. Doch onze wensch, noch die van een groot aantal bedienden, is niet vol- doende om de grondwet te veranderen.» Dat verschuilen achter de grondwet is maar huichelarij, 't Is uit antiklerikale dweepzucht alleen, dat onze tegenstrevers de invoering der Zondagrhst vijandig zijn. En ziet eens wat onnoozelheid zij vooruitzetten. De grondwet verbiedt het onderhouden van eenen godsdienstigen rustdag verplichtend te maken. Maar dit zou immers noch het doel, noch het uit werksel zijn van de wet, die de Zondag rust zou invoeren Deze zou enkel aan de patroons het recht ontnemen hunne werk lieden des Zondags tot werken te verplich ten. In schijn zou die wet het onderhou den van den Zondag begunstigen, doch dit is al. Verplichting, dwang zou er in werkelijkheid daartoe niet bestaan. Wel nu, wie zal aannemen, dat de Zondag, die als wckelijkschen rustdag door iedereen als best geschikt aanzien wordt, niet als dusdanig mag gekozen worden, alleen omdat hij een kerkelijke feestdag is Om dat hij in schijn bijdragen kan, op on- rechtstreeksche wijze, om dien feestdag te doen onderhouden 't Ware immers al te onnoozel Ziedaar hoe de groene socialisten van Chipka hunne lasterende beweering logen straffen, namelijk, dat onze catholieke Volksvertegenwoordigers zich met de hop- kwestie bitter weinig bekommeren. Van de hoogst merkweerdige redevoe ring ten voordeele van wederkeerige rech ten, uitgesproken in zitting van 1 Juli II. door M. Baron Leo Bethune gewagen de groene socialisten niet. Die redevoering zal in al de Gemeenten van 't Arrondissement van Aalst en van 't Canton van Assche, waar hop wordt verbouwd, kortelings verspreid worden, Dat onze hopplanters eens die redevoe ring vergelijken met 't groen gezeever dat veelal ter hopmeetings wordt uitgekraamd en ons dan eens hun oordeel laten kennen. De vischvangst. Frankrijk vangt jaarlijks voor no millioen fr. visch Engeland voor 3oo millioen de Scandi navische Stalen 400 millioen; Rusland 160 millioen de natiën van de kom der MiddellandscheZee 110 millioen. De gansche wereld vangt en verbruikt jaarlijks voor twee milliard frank visch u nog uit te leggen, dat zulk een huwe lijk kort en goed gelijk staat aan eene misdaad Mevr. Dorgeur had bevend naar hem geluisterd en was niet in staat één woord uit te spreken. Het verwonderd mij, vervolgde Jacques, dat er in Frankrijk een maire te vinden is, die zich tot het sluiten van zulk een huwelijk durft leenen. Gisèle verkeert in zulk een toestand van volsla gen ontoerekenbaarheid, dat zij zich geen rekenschap kan geven van den stap, waartoe men haar dwingt. Eene derge lijke echtverbintenis wordt door alle god delijke en menschelijke wetten veroor deeld. Bovendien, het schijnt mij toe dat men dit ook wel inziet. Men verbergt dit huwelijk zooveel mogelijk, men handelt in het geheim en slechts door een toeval is het mij ter oore gekomen. Mijnheer, zegde Mevr. Dorgeur, spreek zachter. Er was zooveel angst in den toon, waarop zij deze woorden sprak, haar ge laat was zoo pijnlijk verwrongen, dat Jacques tot in het diepste van zijn hart ont loerde. Inderdaad,stamelde hij, vergeef mij, dat ik kalmer had moeten zijn, maar mijn broeder... Weet gij dat hij Gisèle be mint De oogen eener moeder bedriegen zich over het algemeen in alle dingen niet, en ik heb het wel opgemerkt, dus dacht ik... Hij bemint haar, hij bemint Dacns wil gelooven dan doen de catho lieke Volkvertegenwoordigers M. M. Woeste, Bethune, De Sadeleer, Pieraert, De Coster, enz. niets tot redding van onzen hopbouw. En 't zijn vooral MM. De Coster en Woeste die hunne plicht verwaarloozen. Wij hebben meer dan eens doen be merken dat Groene Pie en Pilatus wan neer zij aan 't opstellen zijn van 't 4C blad hunner logenpapieren zich niet meer herinneren wat zij op de vorige bladzijden neêrkribbelden. Zoo lezen wij in De Werkman van Vrijdag xo Juli 11. 0 In de kamer is een eerste schermut- seling geweest (voor de hop.) In die i) eerste schermutseling heeft M. De Coster goed gesproken, zeerwel...» Wij moeten het zeggen wij zeg- gen het geerne door M. Woeste zijn ook krachtigejwoorden gespro- ken voor d'hop. haar sedert den dag, of liever den nacht, dat hij haar uit de zee redde. O het is eene doellooze liefde, eene liefde zonder hoop, geloof dat wel, want hij weet zeer goed, dat men met een meisje als Gisèle niet huwen kan, dat men het niet zou mogen doen, begrijpt gij mevrouw Hij stond op het punt met mij te vertrekken. Ik verzeker u, dat hij vertrekken wilde, om te trachten die liefde te versmoren, Gisèle te vergeten maar toen hij dit voorgenomen huwelijk vernam, toen hij hoorde dat Gisèle het slachtoffer zou worden van een man, laaghartig genoeg om... O mevrouw, toen is de hartstocht, dien hij sedert zoolang met kracht onder drukt had, met vernieuwde hevigheid ontbrand, alles wat in hem was, kwam tegen dat misdadige plan in opstand. Hij kon er niet in toestemmen zich van Gisèle te verwijderen, overtuigd als hij was, dat deze onschuld voor hem zoowel als voor iedereen iets onschendsbaars, iets heiligs was maar haar aan een ander over te laten, o, dat was te veel voor hem. Kortom hij is hier mevrouw. Ja, ik heb er hem van teruggehouden het kasteel binnen te treden ik vreesde dat hij in uwe tegen woordigheid zich niet zou kunnen be dwingen en woorden zou spreken, die u konden kwetsen, hetgeen ik tot eiken prijs heb willen voorkomen, maar wij kunnen daarom niet beletten dat hij van daag of morgen M. Sorandal ontmoeten zal en dan-.. Niettegenstaande vele tegenstrijdige geruchten gaat Vlaanderen in bedevaart naar Lourdes, den 26 Oogst aanstaande. Ditmaal bijzonderlijk moeten wij, Vla mingen, uitgelezene en bevoorrechte kinders van O. L. V. eraan houden van in overgroot getal mee te gaan, ten eer sten, om door krachtdadige geloofsgetui genis verzet aan te teekenen tegen dwin gelandij en goddeloosheid, en ten tweeden om vooral te vragen aan de Moeder van God dat zij ons land zoude bewaren van vrijmetselarij en ongeloof. Er zijn van onze landgenooten die aan geraden hebben de bedevaarten naar Lourdes op te schorsen. En waarom Heeft O. L. Vr. tijdens hare verschij" ningen aan Bernadette niet gezeid Ik wil dat er hier volk kome... in bedevaart. En is er iemand belast geweest die uit- noodiging in te trekken Zoolang dat Maria niet uitsluitelijk verklaart dat zij te Lourdes geen volk meer begeert te zien, zoolang ook zullen wij onze bedevaart staande houden. En dat men niet zegge b. v. er zijn bedevaartplaatsen genoeg in ons land. Dat is ongetwijfeld een zegen voor België en 't is schoon en loffelijk ook die heilige plaatsen dikwijls te gaan bezoeken. Maar vraagt eens aan al degenen die eenmaal naar Lourdes geweest zijn ofdat onze bedevaartplaatsen mogen vergeleken wor den aan het heiligdom van Lourdes en ofdat zij niet alle jaren zouden willen terugkeeren. Vraagt hun ofdat er eene plaats is op de aarde waar de deugd meer in eer en aanzien is, waar dat de christe lijke liefde zoo algemeen, zoo ootmoedig en bescheiden en tevens op zoo groolsche wijze geoefend wordt ofdat zij die hert- roerende tooneelen kunnen vergeten van de H. Sacramentsprocessies, die uitbers- ting van onwankelbare gevoelens van geloof en betrouwen, van de goddelijke diensten aan de wonderrotse, van de plot selinge genezingen, teekens van Gods goedheid en bermhertigheid, van die ver rukkelijke licht- beê- en zangstoeten. Vraagt hun ofdat er iets is dat het geloof meer versterkt, de onverschilligheid en het menschelijk opzicht dieper in den grond boort, de herten beter vervult met heldhaftige voornemens dat die gezamen lijke reizen naar 't verre Lourdes. Zal men dag nog zeggen dat zij geen geluk en geenen zegen medebrengen voor ons land, voor onze huisgezinnen, voor onze goede werken En dan die ongerijmde opwerping Wij moeten dat jodenvolk van Frankrijk niet verrijken door onze gods dienstige ondernemingen. Het geld dat de bedevaarders daar verbruiken kan beter besteed worden aan onze goede werken. Maar wie zal er verzekeren dat het geld van degenen die zouden ver zaken aan de bedevaart zoude overgaan naar de goede werken Zal het niet ge bruikt worden in prachtuitgaven en verzettelijke dingen Is 't zeker dat de Belgische catholieken hun zouden ont houden van alle plezierreizen in de zoo druk bezochte fransche zuiderstreken En zouden er daarom meer bedevaarten gedaan worden naar Oostacker, Hal, Scherpenheuvel, enz. Wij vertrekken dus Vlamingen, als 't God belieft, den 26 Oogst De lijsten worden gesloten den 10 Oogst. Voor alle inlichtingen schrijve men naar 't bestuur te Kortrijk Eerw. heer Bruloot, proost, M. Frans Lamoral- Carlier, hoofdman, M. V. Franfois, secretaris ofwel men wende zich tot de heeren inteekenaars. (Ziet de plakbrieven in de kerken.) menten bijval gehad hebben. Het tegen overgestelde zou kunnen gebeuren. De prijs voor 5 dagen is de helft van dien voor 14 dagen. Deze abonnementen eischen eene photographie en ingeval men in de onmogelijkheid verkeeit er gebruik van te maken, wordt er niets teruggegeven. In zulke omstandigheden zijn zij niet heel voordeelig. Het spoorwegbestuur zou ieders goed keuring wegdragen en meer zaken doen wanneer zij de kilometerboekjes zooals in Holland en in Frankrijk in voege bracht. Deze bestaan uit 5oo, ioooenSooo kilom., kunnen door elk familielid gebruikt wor den, zijn geldig op alle lijnen, buitendien kan men overal afstappen. 't Is te hopen dat het beheer't voorbeeld onzer Noorderburen hierin zal volgen. Mev. Dorgeur kon niet spreken, een angstkreet ontsnapte haar en zij wrong zich de handen in vertwijfeling. Komaan, hernam Jacques, terwijl hij haar nog dichter naderde, hier moet meer achter steken, een geheim, de een of andere laagheid, durf ik wedden. Gij kunt niet geheel uit vrije beweging in zulk eene afschuwelijke echtverbintenis hebben toegestemd, neen, mevrouw. Trouwens, in welk een toestand tref ik u aan, de verandering, die er in uw uiter lijk heeft plaats gehad, uwe ingevallen wangen, de opvallende bleekheid van uw gelaat, de koorts, die u van hoofd tot voeten rillen doet, alles in een woord spreekt mij van slapelooze nachten, van uren doorgebracht in tranen en wan hoop, van een vreeselijk zielelijden dat u ondermijnt, dat u inwendig verteert. Of fert eene vrouw zooals gij, hare dochter op zonder er toe gedwongen tc worden Mevr. Dorgeur, die men een oogenblik te voren nog krachteloos zou gewaand hebben, stond onder deze woorden plot seling op, hare oogen begonnen te fon kelen en de angst die haar verteerde, was zoo duidelijk op haar gelaat te lezen, dat Jacques verschrikt terugweek. Groote God mompelde hij. O zegde zij, heb meêlijden mijn heer, en zwijg. Hij hernam evenwel met bleek gelaat Dus ik heb juist geraden, gij wordt gedwongen, men doet u geweld aan. Dat Goedkoop reizen. Reiskaartjes op den Belgischen spoorweg zullen in alle statiën en halten worden afgeleverd op enkele aanvraag er, mits overhandiging van een portret. De prijs dezer kaartjes is 11.5o fr. in derde, 20 fr. in tweede en 3o fr. in voor- behoudene klas en de salonrijtuigen. Men bekomt ze mits overhandiging van het portret, ten minste een uur voor het vertrek van den trein. Vijfdaagsche kaarten, geldig op de West-Vlaamsche en Staatsspoorwegen, of op de Nooid-Belgische en Staatsspoor wegen, zijn ook in alle statiën te bekomen. Voor deze, geldig op de staatsbanen en de West-Vlaamsche spoorwegen moet de aanvraag gedaan worden Ten minste één uur op voorhand in de navermelde statiën Aalst (Noord), Brus sel (Zuid), Brussel (Noord), Brussel (Leo poldskwartier), Gent (Zuid) en Dender- monde. Ten minste 24 uren op voorhand in de andere statiën en halten. Een confrater zegt over deze vijfdaag sche abonnementenMen zal nieuwsgierig zijn, te weten of na eene proefneming van 3 maanden, de vijfdaagsche abonne- is het, niet waar Maar wie Uw echt genoot Mijn echtgenoot herhaalde zij. Hij? In den toon waarop zij deze woorden sprak, kon men zich niet vergissen. Jacques maakte dan ock met de hand een gebaar, als wilde hij de gedachte ver drijven, die een oogenblik in hem opge komen was. O, neen, zegde hij, M. Dorgeur is een braaf rechtschapen man, wien men niets kan verwijten dan misschien een weinig zwakheid van karakter. Néén, neen, het is belachelijk wat ik daar ge zegd heb. Hij hield eensklaps op en vroeg op gansch anderen toon Wie dan Zijne oogen vestigden zich doordrin gend op Mev. Dorgeur. - Wie dan herhaalde hij bijna be velend. Wie dwingt u dan, wanneer het uw echtgenoot niét is Mev. Dorgeur strekte de armen uit en als een angstkreet klonk het van hare lippen Ik smeek u, mijnheer, stort mij niet in het verderf. Jacques begreep echter dat hij nu moest volhouden. Sorandal I Mev. Dorgeur snelde eensklaps ophem toe. In haren angst wist zij niet meer wat zij deed, zij drukte de hand op zijn mond en smeekte Meer dan eens spraken wij reeds over Kaïniet. Dit is eene meststof die thans veel en met den besten uitslag begint gebruikt te worden op klavers, vochtige weiden, beeten aardappels, enz. Maar wat is dat Van waar komt het Wat zit er in Wat kost het Vier vragen die menige onzer lezers zich wellicht al zullen gesteld hebben. Wij antwoorden er hieronder zoo kort* bondig en duidelijk mogelijk op. Kaïniet is eene scheikundige meststof het heeft eene grijsachtige kleur, eenen zouten smaak en bevat 12,5 oplosbare potascb. Daarenboven vindt men er nog eene aanzienlijke hoeveelheid magnesium in, ook al iets dat de planten zeer welkom is. Kaïniet komt van Stassfurt.uit Duitsch- land, waar het in mijnen, bij groote hoe veelheid gevonden wordt. De Duitsche landbouwers gebruiken deze meststof sedert lang op groote schaal en bevinden er zich wel mede. Dit potasclizout is bij alle fabrikanten en handelaars van scheikundige meststof fen te bekomen en kost slechts van 5.5o fr. tot 6 fr. de 100 kilos. Dus eene som in 't bereik van ieders beurs, opdat ons land geen gebrek lijde aan potasch. Men gebruikt van 3oo tot 5oo kilogr. per hectare. Het Cartel te Antwerpen. De onderhandelingen tusschen liberalen en roode socialisten heeft tot eene volkomene afbraak geleid. De rooden eischttn 5 raadsleden en ten minste een schepen ambt De liberalen hebben geweigerd zij konden het over 't hart niet krijgen een schepenfrak af te staan waar 7000 fr. aan vast zijn. De liberalen hebben dan ook als gevolg de groene socialisten/de olksfoppers, met klank over boord ge worpen. Heb meêlijden, heb meêlijden, zwijg. Toen voelde Jacques dat zij wankelde, hare knieën knikten, haar hoofd zonk achterover. Hij ondersteunde haar, anders zou zij neêrgevallen zijn. Vrees niets, mevrouw, wij zijn alleen. Hij bracht haar terug naar haren zetel, Zij was krachteloos, niet meer tot spre ken in staat, zij keerde haar door tranen bevochtigd gelaat naar den jongeling en sloeg hare oogen smeekend naar hem op. Jacques, wiens oogen ook vochtig waren, schudde het hoofd. Vrees niets, mevrouw, herhaalde hij. Ik ben een man van eer en uw geheim zal diep in mijn hart begraven blijven. Daar omtrent zult gij u wel niet ongerust maker., durf ik hopen. Trouwens, wat weet ik Niets. Niets dan dat er hier eene misdaad zou gepleegd worden want dat huwelijk is eene misdaad en dat men u dwingt daaraan meêplichtig te zijn. Inderdaad, dat is wel afschuwelijk, en ik vraag mij af of het geen droom is. Maar kom aan, verklaar het mij toch nader, welke macht oefent die M. Sorandal dan toch op u uit, hoe komt het dat hij u kan dwingen.... Jacques hield eensklaps op, hij beet zich op de lippen en hernam na een kort stilzwijgen Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1903 | | pagina 1