Zondag 26 Juli -1*103 3 centiemen per nummer. 36,c Jaar Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad sn 't Arrondissement van Aalst 5824 GODSDIENST HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND. TAAL. VRIJHEID 3D O O ID van Z. H. Leo XI11. OM ZES MILLIOEN Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE 8LILM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdap in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 25 JULI igo3. Z. H. de Paus, Leo XIII is maandag 11., 20 Juli, om 4 u. 4 m. des namiddags in den Heer ontslapen, in den gezegen- den ouderdom van g3 jaren. Bij het afsterven van den zoo diep be treurden H. Vader Leo XIII willen wij eenen beknopten terugblik werpen op zijn blijkbaar door den Alleihoogste gezegend pontificaat. Zeggen wij vooreerst, dat buiten Z. H. Pius IX van onvergetelijke, roemrijke en zalige nagedachtenis, zijn opvolger, Z. H. Leo XIII, de eenigste is geweest in de lange reeks der Pauzen welke de jaren van den eersten Paus, den H. Pelius, -heeft mogen bereiken Ook wanneer men daarbij opmerkt den buitt-ngewonen hoogen ouderdom dien Hij heeft mogen bereiken vrij van die zwakheden en kwalen aan de hooge jaren eigen, mag men luidop beweren dat zijn Pontificaat een der wonderbaarste, een der vruchtbaarste is geweest dat de H. Kerk en het Christendom werd gegund. Wanneer over 25 jaren Z. H. Mgr. Pecci als opvolger van Z. H. Pius IX werd verkozen, dan juichten dankbaar toe al dezen welke den dooiluchtigen prelaat kenden, omdat de voorzienigheid zulk een Paus aan de H. Kerk had ge schonken. Toen het hoofd van den bijna 7ojarigen Kerkvorst met de Tiara, de drie dubbele kroon, werd bekroond, dan scheen het dat zijn zwakke lichaamgestel onder den last zou bogen. «o# 6i° Vervolg Vergeef mijj ik ben te ver gegaan. Heb ik het recht u-te ondervragen en wel omtrent iets, waarop gij toch niet kunt antwoorden, dat is duidelijk. Er bestaat iets dat gij niet wilt, niet kunt zeggen. Het zij zoo, maar ik beklaag u, Mevrouw, ik beklaag u uit den grond van mijn hart, want gij moet vrecselijk lijden. Verwonder u er evenwel niet over. dat mijne veront- weerdiging mij te ver voert en dat ik naar middelen zoek, om dat ongelukkig kind te beschermen tegen haren vijand en tegen u. Zij antwoordde niet. Hij liep met groote stappen het salon op en neer, bleef daarop eensklaps met op de borst gekruiste armen voor haar staan en zegde Veronderstel eens dat ik op den dag van het huwelijk naar den maire ging, mij tegen die trouwplechtigheid verzette, de vertegenwoordigers der wet meebracht om te bestatigem dat de wil van Gisèle niet vrij is, dat imn zelfs uwen wil aan banden heeft gelegd. Mevr. Dorgeur sprong op. O riep zij uit, dat zult gij niet doen. Waarom niet Eensklaps wierp zij zich voor hem op de knieön. Genade. Overigens Z. H. Leo waardeerde zelf zoo zeer den zwaren last welken hem was opgedragen dat hij tot een der leden van 't H. College zegde (i Men heeft een anderen Marcellus verkozeno Z. H. Paus Marceilus heeft maar slechts eenige maanden den H. Stoel van Petrus bekleed. Nu dat schijnbaar zwak maai volkomen gezond lichaam, verborg wonderbare levenskrachten welke tot lieten, meer dan 25 jarm lang niet alleen wcérstand te bieden aan de vermoeienissen van 't uit gebreid bestuur d< r H. Kerk, maar ook aan allen tegenspoed, aan alle tegenwer king en, aan ailes wat bedroeven kwam. Tcet. Z. H. L-o XIII den pauselijken stoei beklom, Verwachte de politieke we reld mol ongeduld wat Zijne houding we zen zou a's opvolger van Z. H. Pius IX, in kwestie der verdediging van de Ri-chten der II. Keik. In zijne merkwaardige toespraak op 28 Maait 1878, tot de Cardinalen gericht, verklaarde Z. H. Leo XIII klaar en dui delijk wat zijne gedragslijn zijn zou. Hij verheerlijkte zijnen voorganger en zegde uitdrukkelijk te zullen waken over de belangen van den H. Stoel en voor geene opofferingen zou achteruitdeinzen om de handhaving zijner rechten te ver zekeren. Nu, de berekeningen der vijanden van de H. Kerk waren hiermeê verijdeld. Den 20 April volgende, veropenbaarde T.po XIII zijn eersten aposlolieken brief, behelzende eene plechtige waarschuwing aan volkeren en vorsten, betrekkelijk de kwalen die de burgerlijke samenleving teisteren en de middelen die ter bestrij ding dienen aangewend. Herhaaldelijk heeft de betreurde Kerk vorst gebruik gemaakt van woord en pen om aan de wereld de heilzaamste verma ningen voor te houden. Zeer talrijk zijn zijne encyclieken, apostolieke brieven en redevoeringen die allen getuigen van de verhevenheid zijner denkbeelden zij wa ren indrukwekkend, overtuigend... Plaatsgebrek laat ons niet toe verder uit te weiden over zijne Encyclieken en Apostolieke wereldbrieven. Herinneren wij slechts zijne Encycliek Rerum No varum i) over den toestand der werklie den welke hem met den wel verdienden naam van Vader der Werklieden deed vereeren. Nemen wij hierover wat de E. IT. Pauwels in zijn werk Vie du Pape Léon XIII schrijft Langdurig en zorgvuldig, bereidt de Paus zijne Encyclieken voor. Hij stelt ze op in de stilte des nachts, na zijne dagen te hebben toegewijd aan de drukkende zorgen van zijn verheven ambt. Men zegt dat zijn trouwe dienstknecht hem inge slapen op zijne werktafel heeft gevonden. Mevrouw, stamelde hij ontsteld, sta toch op. Neen, zegde zij, laat mij als er-ne smeekelinge voor u neerknielen. Mijn heer, ge hebt zooeven gezegd, dat gij een man van eer zijt, ik stel mijn leven, ja, meer dan mijn leven, in uwe handen. Ik boet op dit oogenblik eene misdaad, die jaren geleden gepleegd werd, niet door mij, ik heb er niets van geweten en ik vernam eerst jaren later dat... Zij sprak moeilijk, met schokkende stem. Jacques maakte een afwerend gebaar maar zij ging voort Neen, luister, ik wil nu dat gij alles weten zult. Het toeval, een noodlottig toeval, heeft Sorandal meester gemaakt van een geheim en tot prijs voor zijn stil zwijgen eischt hij de geheele fortuin van den baron d'Anifreville, waarvan Gisèle erfgenaam is. Er bestaat slechts één mid del om die te krijgen, dat is met Gisèle te trouwen. En daarin hebt gij toegestemd riep Jacques uit. Het moest. Waarom Hij dreigde. En was hij bij machte zijne bedrei gingen ten uitvoer le brengen ~Ja- En wanneer dat geheim bekend werd Dan zou het den dood van mijnen echtgenoot ten gevolge hebben. op het uur dat hij hem moest komen wekken. In de reeks zijner Encyclieken, welke alle wereldgebeurtenissen waren, heeft Leo XIII alle richtingen van het zede lijke. intellectueele en sociale leven toe gelicht en door de b-roemde Immortale Dei, heeft hij over de b-trekkingen tus- schen Kerk en burgerlijke maatschappij een wonderbaar licht geworpen en de oogen der menschen geopend over de diepe kwalen, die de maatschappij teiste ren. Nooit sedert Leo de Groote heefteen Paus zoo Z' leer en met vaste hand ingcl grepen inde beweging van zijnen tijd/ als Leo XIII het in den loop der 25 laat ste jaren gedaan heeft. Op elk grbied van den menschelijken geest 13 Leo XIII tij iens zijn vruchtbaar pontificaat werkzaam geweest zoo onder andere op liet gebied van geschiedenis. Onophoudelijk heeft hij geleerden en polemisten aangezet in het arsenaal der geschiedenis de wapenen te kiezen, tot verdediging van de waarheid. Om de waarheid in haar volle licht te doen schitteren, heeft de Paus de schat ten van de Vatikaansche bibliotheek voor de geleerden open gezet en deze eene schaar bibliothecarissen toegevoegd, be roemd om hunne wetenschap. Hij be noemde ook eene cardinaalcommissie, die geholpen wordt door talrijke specialisten in wetenschappen en letteren. Verre van het licht te vreezen, lokte Leo XIII het op alle wijzen uit, omdat hij overtuigd was dat het met wrekenden glans zal vallen op den oorsprong der Kerk en de feiten hater geschiedenis. Dit kort overzicht van Leo XIII's werking gedurende zijn 25jarig Paus schap is, hoe onvolledig ook, reeds vol doende, om al de grootheid te doen uit schijnen van zijn roemrijk pontificaat, dat de Roomsche Kerk heeft omgeven met eenen luister, die zelfs in 't oog van andersdenkenden schitterend is. Want Leo XIII werd ook van alle eerlijke menschen, die buiten de Room sche Kerk staan, vereerd en hooggeacht, als een verlicht, geniaal Opperpriester en Staatsman, volkomen op de hoogte van zijnen tijd en die beter dan iemand de noodwendigheden zijner eeuw begrepen heeft. De naam van den overleden Paus zal dus onvergankelijk voortleven en als eene ster in den hemel schitteren zoolang de wereld zal wereld zijn. Onze geachte lezers weten hoe innig lief Z. H. Leo XIII ons Belgen had wij zijn hem dus wederliefde schuldig cn die kunnen wij hem slechts betoonen door onze vurigste gebeden tot zijne zie- lerust. Vaststellen van den dood door den cardinaal Camerlengo. Cardinaal Oreglia, de Camerlengo, heeft bezit genomen van het Vatikaansche pa- Den dood van uwen echtgenoot Weet gij wel zeker dat gij de gevolgen te sterk overdrijft. Eene misdaad, die gij zelf niet eens bedreven hebt, die kan hij u toch niet verwijten. M. Dorgeur is bij al zijne goedheid en bij zijn zwak karakter, uiterst nauwge zet op het punt van eer, en wanneer hij nu wist, dat hij zijnen naam veibonden had aan dien van eene vrouw, wier naam niet geheel vlekkeloos was, o dan zou hij het besterven. Mijn God 1... Maar dat geheim Komaan, wat weet hij dan, die M. Soran dal En hij kan ook bewijzen hetgeen hij weet Mevr. Dorgeur hief met moeite het hoofd op. Hij bezit brieven, stamelde zij, waarin de misdaad wordt beschreven, van het begin tot het einde en waarin de schuldigen worden genoemd. Jachues staarde haar vol ontzetting aan en zij hernam Ja, die brieven zijn een onweerleg baar bewijs, zij zijn afkomstig van een der schuldigen cn diens meeplïchtige is eenmaal bij mij gekomen, om mij er mee te bedreigen en geld af te persen. Dat gevaar werd van mij afgewend de man, die mij dreigde, stierf, maar de brieven gingen over in de handen van Sorandal en thar.s is het gevaar nog veel grooter teruggekeerd. Zij zonk als machteloos op den grond. leis en het bestier over de aangelegen heden van den H. Stoel aajtvaard. Om half 5 ging hij, voorafgegaan en gevolgd door de Zwitsersche gardes en be geleid door de garde der ed- len, met den Ondercamerlengo en de Geestelijkheid van de Apostolische Kamer, naar de ponti- fikals vertrekken, om den dood van den Paus te bestatigen. De waardigheidsbekleders van 't pau selijk hof en de ceremoniemeester stonden aan de deur van die vertrekken, om den Cardinaal Camerlengo te ontvangen.Deze ging daarna tot nan de deur van dc ka mer, waar het stoffelijk overschot van den Paus rust, welke deur gesloten was. De Camerlengo klopte driemaal aan de deur en riep den Paus met luider stem. De deur werd daarna geopend en hij trad de kamer binnen, gevolgd door allen die hem vergezelden. Hij naderde het bed, waarop hel lijk ligt, en sloeg drie maal, zachtjes met het zilveren hamertje op het voorhoofd van den Paus, terwijl hij den overledene luid bij den naam riep. De doode ziet er uit als een wassen beeld. Zijne trekken zijn niet verandetd. Hij scheen vreedzaam te slapen. Toen Cardinaal Oreglia aan de aanwezigen had meêgedeeld dat de Paus dood was, ging hij heen, gevold door de geestelijken van de pontifikale Kamer Volgens het ceremonieel van het pause lijk hof hebben Dr Lapponi en vier geneesheeren Dijnsdag namiddag, ten 5 uren, het lijk van den Paus gebalsemd. Het ceremonieel wil dat het hart en de ingewanden worden uitgenomen en in eene vaas afzonderlijk begraven worden. Men heeft de dubbele balsemingswijze gevolgd eenerzijds het uitnemen van hooger gemelde deelen en anderzijds het inspuiten van eene bederfwerende stof in de aderen. Deze operatie heeft verschei dene uren geduurd. Men is begonnen met in den linker strotslagader eene op lossing van bijtend sublimaat te jagen, zoodanig dat die oplossing in alle aderen doordrong. Daarna werd de buikholte geopend voor het wegnemen der ingewanden en van de hartorganen. De holten van hart en ingewanden werden dan opgevuld met katoen, doordrongen van bijtende bestanddeelen en formol, gemengd met welriekende kruiden. De insnijdingen in den buik werden terug toegenaaid, en hart en ingewanden geplaatst in eene kristalen vaas, met eene alkoolische oplos sing van bijtend sublimaat. Het lichaam werd met dergelijke oplos sing gewasschen en het lijk werd daarna in windels gehuld, gedoopt in balse mende oliën. Daarna werd het pauselijk gewaad aangedaan en het lijk terug op het praalbed gelegd. Z. H. schijnt te slapen. De toegang tot de stetfkamer werd streng verboden ge durende de balseming. Jacques boog zich over haar heen en hief haar op. Gij weet, niet waar, dat ik u niet zal verraden, fluisterde hij haar toe. Mijn God, mevrouw, kom tot u zelve. Wanneer er eens iemand binnenkwam. Die Soran dal Welk een ellendeling. En dan niets tegen hem kunnen doen, niets. Het is u immers bekend, dat hij verdacht geweest is van den moord op den baron d'Am freville Hij is tot alles in staat, stamelde Mevr. Dorgeur. Ja, dat geloof ik nu ook, hij is de moordenaar. Mijn arme Olivier! O! mijn hoofd duizelt van alles wat ik in die weinige uren heb ondervonden. Maar komaan, er moet toch iets gebeuren. Het is toch niet mogelijk Gisèle aan zulk een man ten offer te brengen. Zie mij aan, stamelde Mevr. Dor geur. Ziet gij dan niet dat ik het be sterf Ja, o! ja, maar wat kunnen wij doen Sorandal uitdagen Vooreerst zou ik als een man van eer niet met zulk een schurk willen vechten en dan b.*n ik nog volstrekt niet zeker dat ik hem dooden zou, want hij ziet er mij wel naar uit, dat hij zeer sterk is op alle wapens. Boven dien is het wel te verwachten dat de ellen deling vooraf reeds zijne maatregelen heeft genomen, dat hij de bewijzen van die misdaad reeds op eene veilige plaats ge borgen heeft, en dat hij er zich na zijnen dood nog van zou bedienen om zicli te Het laatste onderhoud van den H. Va der met Cardinaal Rampolla. Rome, 22 Juli. In de kringen der Geestelijken wordt veel gesproken over het laatste onderhoud dat Cardinaal Rampolla Maandag mor- gend met Leo XIII heeft gehad. De Cardinaal, den verheven lijder nade rende, zegde met bewogen stem ik voel dat ik Uwe Heiligheid vergeving moet vragen, dat ik wellicht niet altijd bere kend ben geweest voor de zeer hooge laak die Uwe Heiligheid mij had opgelegd en ik vraag vergiffenis voor de misslagen die ik vrijwillig begaan kan hebben. De Paus wendde langzaam het hoofd naar Rampolla om, en stak hem, met ren gebaar van tegmspraak.de hand toe.Toen antwoordde hij, met zwakke maar voor alle aanwezigen verstaanbare stem Er is geen sprake van vergiffenis voor Uwe Eminentie. Wij hebben beiden gewerkt ter eere van God en Kerk, en met de op rechtste bedoelingen. Bij die woorden boog Rampolla het hoofd en drukte een langen kus op de hand van den stervende. Z. H. zegde nog Eminentie, zult gij voor my bid den Ik beveel mij aan in uwe gebeden. De Cardinaal antwoordde H. Vader, ik zal u nooit vergeten. In de nunciatuur te Brussel. Het officieel nieuws van den dood des Pauzes is Maandag tamelijk laat te Brus sel aangekomen. Dadelijk werd de Pauselijke vlag met rouwkrep geheeschen en aan de naburige huizen werd spoedig dit voorbeeld ge volgd. Mgr Vassalo begaf zich dan naar de kapel om er lang te bidden. In den loop van den avond ontving de internuncius de bezoeken van rouwbeklag van M. Van der Eist, cabinetsoverste van 't ministerie van binnenlandsche za ken, alsook graaf John d'Oultremont, groot-maarschalk van het hof. in groot uniform. Het bezoek van dezen laatste duurde een half uur. Het register van rouwbeklag droeg weldra het handteeken van talrijke leden der diplomatie, alsook die van M. en Mev. Beernaert M. en Mev. Woeste, M. De Mot, kannunnik Evrard, Leon en Henri Bertrand, de gravin de Grunne, enz. enz. De minister van buitenlandsche zaken is Dijnsdag officieel zijn bezoek van rouwbeklag komen brengen. De nuncius, Mgr Granito di Belmonte, die eenigen tijd te Napels doorbracht, heeft per telegraaf zijne terugkomst naar Brussel aangekondigd. De minister van buitenlandsche zaken heeft naar den Belgischen gezant te Rome getelegrafeerd, om hem te verzoeken liet rouwbeklag van den koning en van de regeering aan den Cardinaal-Camerlingo over te brengen. wreken. Wat te doen Wij kunnen toch ook niet werkeloos blijven. Eensklaps drong van uit het park het geluid van stemmen, van een woorden twist door in het vertrek waar Jacques en Mevr. Dorgeur waren. Laatstgenoemde beefde angstig en mompelde Dat is zijne stem. Jacques liep snel naar het venster, trok het gordijn weg en in de schemering van den vallenden avond zag hij op korten afstand eene kleine groep, te midden waarvan hij de hooge gestalte van Soran dal herkende met Olivier en een meisje, dat niemand anders kon zijn dan Gisèle. Wat gebeurt daar zegde hij. Hoe komt mijn broeder hier Mevr. Dorgeur wilde eveneens het venster naderen, maar hij hield haar door een wenk terug. Blijf, zegde hij, ik zal zelf eens gaan Hij verliet het salon en daalde weldra den trap van het terras af. IV Bij den Greppel. Ziehier wat er gebeurd W3S. Men herinnert zich dat Jacques, toen hij het kasteel binnentrad, zijnen broeder op den weg had achtergelaten en dat Oli vier langs den muur, die het park omringt, was gaan wandelen. Levenschets van Paus Leo XIII. t2 Maart 1810. Geboren Gioachino- Vincenzo-Rafaèle-Luigi Pecci, zoon van graaf Luigi Pecci, heer van het departe ment der Volscen, en van Anna-Prosperi Bnzzi. Joachim is, op een na, het jongste kind van zeven broeders en zusters. 4 Maart 1810. Gedoopt in 't pa- lazzo Pecci. 29 September 1818. Vertrekt uit Roomen met zijnen broeder Joseph, die diij jaar ouder is, en gaat naar het Je- suïten-collegie te Viterbo, om er de eer ste opleiding in de wetenschap te ont vangen. 21 Juni 1821. Eerste Communie vnn Joachim, in de kerk van dit collegie. Ge durende zijnen studietijd aldaar, overleed zijne moeder. i5 Juli 1824. Vertrek naar het 0 Col legium Romanttm te Roomen, doet er schitterende studiën, wordt doctor in de godgeleerdheid, en gaat vervolgens naar de Academia Ecclesiastic* dei Nobili, 0 de kweekschool voor de toekomstige di plomaten van den IT. Stoel. Gedurende zijn verblijf te Roomen, sterven Joachim's vader en zijn broeder Ferdinand. Cardi naal Sala wordt zijn bijzondere bescher mer. 17 Dec., 24 Dec., 3i Dec. 1837. Ontvangt de heilige wijdingen van het sub-diaconaat, diaconaat en priesterschap, de laatste uit de handen van Cardinaal Odescalchi. r Januari xS38. Eerste mis in de kapel van S' Stanislaus te Roomen. In 't begin van hetzelfde jaar, benoemd tot apostolisch delegaat van de provincie Be neven to. 17 Juli 1841. Wordt in dezelfde weerdigheid benoemd te Perugia. 27 Januari 1843. Geprcconiseerd tot Aartsbisschop van Damiate. Als dus danig gewijd in de basiliek van Santo- Lorenzo in Panispema, door Cardinaal Lambruschini. 19 Maart 1843. Vertrek naar Brus sel als noncius, alwaar hij reeds dadelijk moeielijkheden tegenkomt, doordien de regeering het lager onderwijs wil verwe reldlijken. De noncius behaalt de over hand en wordt de groote vriend van ko ning Leopold I. 19 Januari 1846. Gepreconiseerd tot Bisschop van Perugia, een hoogst be langrijk bisdom. 26 Juli 1846. Intocht te Perugia. 1859. Oprichting te Perugia der Acade mie van S' Thomas van Aquino 1854. Het bisschoppelijk paleis, ter gelegenheid van eenen heerschenden hongersnood, herschapen in eene schuilplaats voor noodlijdenden en zieken. Mgr Pecci bouwt gedurende zijn herderlijk bestuur in dit bisdom 36 kerken, 19 December i853. Benoemd tot Cardinaal schrijft eenen herderlijken brief over de wereldlijke macht der Pau- In de laatste dagen was de temperatuur aanmerkelijk gerezen er waaide een zachte wind, waardoor de hard bevrozen grond spoedig los en wak geworden was. De voeten van Olivier zonken nu en dan in den vet geworden grond en van de takken vielen somtijds groote droppels op hem neer. Eenige minuten gingen voorbij cn de angst, het ongeduld van den jongeling nam voortdurend toe. Hij had eene sigaar aangestoken, maar hij liet die terstond weer uitgaan cn uit zijnen mond vallen. Wat deed Jacques toch dat hij zoolang wegbleef Olivier maakte zich er een verwijt van, dat hij niets deed, dat hij den tijd nutte loos liet voorbijgaan. ITij vroeg zich af, of de poortier niet eenvoudig aan een bevel van Sorandal had gehoorzaamd, toen hij zegde, dat deze niet thuis was. Wanneer hij eens waarlijk op het kas teel was en Jacques hem ontmoette, wat zou er dan gebeuren Zoo wandelde Olivier peinzend rond, toen hij eensklaps bemerkte, dat hij aan eene open plek van den muur, aan de achterzijde van het park, was gekomen. Waarschijnlijk was dit gedeelte muur bouwvallig geworden er. had de vorige bewoner van het kasteel het laten afbre ken en er eene breede en diepe gracht voor in de plaats laten graven. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1903 | | pagina 1