Bisdom van Gent. SerwLr„la„SM!d°„1^pre-Patronage St. Jozef AFLAAT Van tak op tak. Dood van Z. H. Leo XIII. Gedecoreerden. VOLRSRAMER. Katholieke Vlamingen op Zondagrust. Stad Aalst. - Werkbeurs. AALST. Allerhande nieuws. Frankrijk, sen (i860), eenen over dwaalbegrippen digheden aan de Belgische natie eene I fW antfl wegens d; n godsdienst (1864 oenen over bijzondere sympathie en eene bijzondere iJallU" dl 1 11 lil DOUW wegens dm godsdienst (18641, eenen over de leefwijze der geestelijkheid (1866), twee herderlijke brieven over de Kerk in de I9e eeuw (1876.) eenen over de Kerk en de beschaving (1877). 21 September 1877. Benoemd tot Cardinaal-Camerlengo. 20 Februari 1878. Gekozen tot Paus. 3 Maart 1878. Kroning in de Six* tijnsche Kapel. 3i December 1887. Gouden pries- ter«jubilé. 20 Februari i8g3. Gouden bis- schops-jubilé. 3 Maart igo3. Zilveren Paus-ju- bilé. Fortuin van den Paus. Omdat de Paus zich steeds vooral de vaderlijke vriend der werklieden heeft ge toond, heeft de socialistische pers, waar onder Vooruit, er altijd op uitgevallen. Onder hare gewone lastermiddels vond die pers voornamelijk sterk, den had harer met nijd doordrongen lezers op te wekken door de fortuin van dui Paus voor te stellen als iets ontzaglijks. Wilde men haar gelooven, de Paus zwom in de miljoenen. Het italiaaBSch socialistenblad Avanti, laag en gemeen zooals alles wat socialistisch is, heeft het noodig geoordeeld thans weer met het middelken af te komen en te be weren dat Leo XIII aan zijne neven eene erfenis zal nalaten van vijftien of twintig miljoen. Welnu het inkomen van 's Pauzen per soonlijk fortuin bedraagt in 't geheel 3ooo fr. s jaars. Dit inkomen is de opbrengst van eene olijvenplanting in de omstreken van Maenza, die hem, toen hij nog aarts bisschop van Peruza was, werd toegekend als zijn aandeel in de nalatenschap van zijn vader, 't Is graaf Ludovic Pecci, die alle jaren de 3ooo frank aan den Paus bracht. Wat de pauzelijke schatkist behelst, is het eigendom niet van Leo XIII, maar wei van het bestuur der Kerk over gansch de aarde. Die beheermiddelen voorstellen als de fortuin van den Paus, staat gelijk met te zeggen dat de inhoud van de Fransche Staatskas het persoonlijk fortuin zou zijn van president Loubet. Leo XIII heeft, als Cardinaal gedurende 25 jaren en vervolgens als Paus gedurende t 25 jaren veel persoonlijke geschenken ge kregen. Dit alles te gelde gemaakt en ge- I voegd bij de olijvenplanting die zijn per soonlijk bezit is, zou hij wel 200.000 frank aan zijne neven kunnen te verdeelen la ten. Ziedaar wat er waar is van het miljoe nen groot fortuin van den Paus Donderdag morgend is de cardinaal- aartsbisschop van Mechelen, ten 5 ure, uit zijne bisschoppelijke stad vertrokken, om te Brussel, ten 6 ure, op den trein naar Rome, via Bazel, over te stappen. Z. Em. is vergezeld van Mgr Grietens en kanonik Van Olmen, secretarissen van het aartsbisdom. Z. H. Mgr. Stillemans in zijn mande ment van 23 Juli II., beveelt als volgt t° Een plechtige lijkdienst voor de zielerust van Onzen H. Vader Leo XIII zal geschieden in al de kerken van Ons bisdom, op den eersten vrijen dag. Deze dienst zal aangekondigd worden door het geluid der klokken, den voor avond van den dienst, om 7 uren des avonds, en den dag zeiven van den dienst, om 6 uren des morgens. Men zal ook de klokken luiden den dag van den dienst, des middags en om 7 uren des avonds. In de steden zal deze dienst alleen ge schieden in de bijzondere kerk, waar zich ook de geestelijkheid der andere paro chiën zal begeven. Wij verzoeken al de priesters van Ons bisdom eene Mis te lezen ter zei ver intentie. 20 's Anderendaags zal in al de kerken van Ons bisdom de plechtige votieve Mis van den H. Geest gezongen worden, voor afgegaan door den Veni Creator. 3° Van nu af tot den dag waarop de kiezing van den nieuwen Paus zal gekend zijn, zullen de priesters in de H. Mis het gebed lezen dat in den Missale staat voor den keus van eenen Paus. 4® Wij verzoeken de geestelijke ge meenten twee Communiën op te dragen ter hierboven uitgedrukte intentiën. bijzondere sympathie en eene bijzondere 1 liefde. Hij had haar, toen hij als nuncius van den H. Stoel in ons land verbleef, leeren kennen en beminde ons land zoo zeer, dat hij dierf zeggen ik ook ben Belg. Hij richtte met voorliefde zijne blik ken naar de werkende klassen, aan de welke hij meer welzijn en een gelukkiger bestaan wilde verzekeren. Gedurende de 25 jaren zijner regee ring, bestierde hij de Kerk met eene zekerheid en met een zoo helderen blik, met zooveel gematigheid en waardigheid, kennis dereischen van zijnen met zooveel tijd, dat hij aller bewondering en ver eering afdwong. Gekomen tot de uiterste grenzen van den ouderdom, had de Heilige Vader, in zijn zwak omhulsel, al den glans zijner schitterende verstandelijkheid en al de krachtdadigheid zijner wilskracht be waard. Hij stichtte de wereld door zijne deugden slaaf van den plicht, werkte hij tot het einde en stierf aan den arbeid. Zijne dood zelf is voor allen een groot, edel en heilzaam voorbeeld. Hij daalt neêr in het graf, doch treedt de eeuwigheid binnen, zooals des avonds de stralende zonne wegzakt in den purper- kleurigen luister van den avondstond, bekroond door den roem en vol heerlijke majesteit. Indien de catholieken den H. Vader, hoofd der Kerk, beweenen, gij allen zult welke uwe overtuiging weze, het leed wezen deelen verwekt door het afsterven van den beroemden grijsaard, beschermer der nederigen en vriend van België. Ik stel u voor de zitting te heffen. (Bijtreding.) M. de Favereau, minister van buiten- landsche zaken, verklaart zich namens de j 1 Invoer van vee. In Juni werden ingevoerd 4467 stuks rundvee, waaronder 799 uit deVer.-Staten en 366o uit Holland. De 6 eerste maanden van rgo3 en de 2 vorige jaren, was de invoer als volgt 1903 1902 1901 Holland 30,035 25,361 26,908 Ver.-Staten 859 89 Andere landen 81 72 65 30,975 25,433 27.062 Uit die cijfers blijkt dat de invoer van Juni geringer was dan 't gemiddelde cijfer der vorige maanden. In Juni werden 5574 schapen en 2487 lammeren ingebracht, hetgeen op 40,789 schapen 36,296 lammeren voor de 6 eerste maanden des jaars komt. Voor dezelfde maanden van 1902 bedroegen zij 53,726 schapen en 35,547 lammeren. De invoer van schapen was dus minder in den laat- sten tijd. GEDURIGE AANBIDDING en vollen in de Kerk van het Gasthuis, BINNEN DE STAD AALST. Den 29 Juli, Vollen Aflaat, toepasse lijk aan de geloovige Zielen in het Vage vuur, voor allen die gebiecht en gecommu- niceert hebbende,zullen inde voornoemde Kerk bidden volgens de gewoonlijke in tentie van onze Moederde H. Kerk. De eerste Mis ten 6 ure de Plechtige ten 7 ure ten 5 ure 's namiddags, Ser moen en Lof. Alles tot meerder eere en glorie Gods in het H. Sacrament des Autaars. Bijzondere banden van vriendschap hechten toch Leo XIII aan ons land en van zijn verblijf in België had de door luchtige grijsaard een nooit vergetene herinnering bewaard. Gedurende gansch zijn roemvolle loop baan, zooveel blijken van deelneming voor het welzijn der volkeren, heeft Leo XIII herhaaldelijk getuigenis gegeven van waarlijke genegenheid voor ons land. Het afsterven van den vereerden kerk vorst verwekt dus te recht bij de over- groote meerderheid onzer bevolking eenen diepen en pijnlijken indruk. (Nieuwe bijtreding.) M. Janson. Wij begrijpen de droef heid van de catholieke leden dezer verga dering bij het afsterven van den Paus der encycliek Rerum Novarum. Welken eerbied wij ook hebben voor de gevoelens onzer collegas, welken eer bied ons eene doorluchtige dood ook afdwingt, hebben wij ten plicht te ver klaren, dat wij ons niet kunnen aansluiten bij eene politieke en godsdienstigen '.be tooging zonder voorgaande in de geschie denis van het parlement. AALST. Het Zomerfeest van den Turnclub Willen is Kunnen zal plaats hebben op Zondag 3o Oogst, om 4 's namid dags, op den Koer der Patro nage. Het programma zal later meè- gedeeld worden. Balsem voor rhumatism. Neemt 3o grammen bruine zeep, 125 grammen alcool, 15 grammen kamfer en 3o gram men zure ether. Doet dit alles in eene flesch met langwerpigen hals, gestopt met eene natte blaas waarin eene kleine ope- I ning gemaakt is voor het uitgaan der j lucht. Men legt de flesch in een half warm bad Wanneer alles is gesmolten, doet men het nog warme mengsel door een pa- pier zijgen en men zet het op eene wel j toegestopte flesch. Men wrijft dezen balsem op de deelen door rhumatism aangedaan. Te verkrijgen ten bureele van De Den- derbode, postkaarten met i° Portret van Z. H. Leo XIII. 2" Dood ven Z. H. Leo XIII. 3" Vaststellen der dood van Z. H. Leo XIII. 4* Doodsbed van Z. H. Leo XIII. 5° Tentoonstelling der stoffelijke over blijfselen van Z. H. Leo XIII in de lijk- kamer. 6° Het lijk van Z. H. Leo XIII in de Sixtineikapel gebracht. 7° Publieke tentoonstelling der stoffe lijks, overblijfselen van Z. H. Leo XIII. Deze kaarten worden aan de lezers van De Denderbode tegen 60 centiemen ver kocht franco per post 65 centiemen. AALST. Een plechtige Dienst t«t lafen.s der ziel van Z. H. den Paus Leo XIII, zal ter Sint- Martinuskerk gecelebreerd worden, Dijns- dag aanst. 28 Juli, om 10 uren. Aalst. Te gelegenheid van't over lijden van Z. H. den Paus werd een zwarte vaan of de pauselijke vaan halftop geheeschen niet alleen aan ons Stadhuis en den Catholieken Kring, Markt, maar ook aan de Dekenij, aan den Catholieken Werkmanskring, aan't Collegie der E.E. Paters Jesulten, aan S' Martinuscollegie, aan de woon der E.E. H.H. Pastoors en Onderpastoors van S' Jozefskerk, O. L. Vrouw Bijstand en S' Martinuskerk, enz. Morgendzitting van 22 Juli. HULDE aan LEO XIII. M. De Voorzitter staat recht en spreekt de volgende woorden uit, die de gansche vergadering rechtstaande aanhoort 0 Mijnheeren, Maandag avond is mij een telegram toegekomen, het overlijden meldend van Z. H. LtoXIII. 11 De Paus, die de catholieke Kerk heeft verloren, getuigde in alle omstan- Op 23 en 24 in Oogstmaand hebben te Dendermonde de Land- en Zitdag plaats van den Katholieken Vlaamschen Lands bond. Geen Vlaming mag daar ontbreken. Die dagen moeten de woorden des dich ters goed maken Het bloed des volks roept Vlaamsch en van den anderen dichter die zong Ontwaak, ten einde is geduld, Vlaan deren, Boeien omknellen al zijn ze ver guld, Vlaanderen. Komt gij, oudere strijders, vergrijsd in den kamp, steunt onze besprekingen met uwe ervaring Komt gij ook. Studenten en jongelin gen, licht- en levensdragers van ons volk; Komt, gij allen die het met ons hierover eens zijt dat in België het talenvraagstuk aldus moet opgelost worden In Vlaan deren Vlaamsch, In België gelijkheid I Hoe we geleidelijk tot die oplossing kunnen geraken, zal de Landsbond eens te meer verklaren. Daartoe hebben we noodig eerst en vooral de vervlaam sching der opleiding, de aanneming van het wetsvoorstel Coremans eene Vlaam- sche Hcogeschool. Het eerste punt vooral zal op den Land en Zitdag besproken worden. Deze dagen moeten de aanneming van bedoeld wetsontwerp verzekeren dan ligt de weg open voor andere hervormingen. Te Dendermonde zal het dit jaar Vla mingen regenen. Katholieke Vlamingen op Voor den Inrichtingraad De Voorzitter, De Ondervoorzitter, Dr Van Winckel. Adv. Bruynincx. De Schrijvers, JUUL VAN LANTSCHOOT. G. VANDE VOORDE. Te gelegenheid der Nationale feesten, zijn I Dijnsdag 11. 21 Juli, de Decoraties uitge deeld aan hen die er door vereerd worden, j Dees jaar waren zij buitengewoon tal- j rijk. De gedecoreerden zyn ten getalle van j 38oo, verdeeld als volgt 246 nijverheidsdecoraties van ie klas 225o van 2d« klas (onder welke n5 aan vrouwen) 5oo decoraties aan handelsbe- dienden 5oo decoraties van onderlinger. i bijstand en voorzienigheid en 3oo Jand- bouwdecoraties. j Onze stad en omliggende telt 16 deco- raties ie KLAS MM. Alexander Van de Velde, Gemeenteraadslid, Romaan Barrez, Voorzitter der Ware Vlamingen, Bernard Künck, Bernard Van Hoecke en Frans Nieuwlandt. 2de KLAS MM. Emiel De Wilde, Ph. Barrez, J. B. Blanckaert, J. Luyckx, Const. Van Hauwe, B. Lenoir, J.-B. Commerman; Me Ghysbrecht-Petyt, Mej. Sophie De Lombaert allen te Aalst. MM. Camiel De Corte en Karei De Backer te Hofstade en Petrus Meert te Welle. M. Adolf Braeckman de welgekende uitvinder en werktuigkundige onzer stad is vereerd geworden met de nijverheids decoratie. Aan allen onze beste gelukwen- schen. De Voorstaanders van 't verplichtend onderwijs, alias van den dwang die al tijd de Belgen tegen de borst heeft ge- stooten, beweren dat telkens bij de mili- cieloting het getal ongeletterden van den buiten bedroevend is. MOrtegat deed in den provincialen Raad van Antwerpen uitschijnen dat de milicianen van den buiten veel slimmer zijn dan men het wel meent. Zij zien heel goed wanneer de Secretaris van den mili- cieraad, bij voorbeeld, hunnen naam ver keerd schrijft maar zij geven zich als ongeletterd op, om niet bij zekere regi menten of bijzondere korpsen ingelijfd te worden, waar de dienst zwaarder en de diensttijd veel langer is, en waar men jongens van zekere ontwikkeling noodig heeft... En zoo is 't Nieuwe naaimachien. Zekere Charles Filer, een twintigjarig jongman, die voor inbraak gezeten heeft, doch ont slagen is en nu in New Jersey leeft, heeft de Engelsche rechten op zijn uitvinding van ten nieuw soort naaimachien voor i5o.ooo gulden verkocht. Filer beroemd er zich op, dat hij bij zijn werk in de ge vangenis kleermakerij op het denkbeeld van zijne uitvinding is gekomen. Zijne machien zal in 34 landen gebreveteerd worden. Loterij der Luiksche wereldtentoon stelling. Elke reeks loterij-biljetten zal 200,000 bladen behelzen, van o to J99>999 e" die elk 5 biljetten bevatten van 1 tot 5 genummerd. De trekkingen zullen geschieden zelfs vóór de opening der tentoonstelling, zoo dikwijls 100,000 bladen verkocht zijn. De drager van een biljet, dat een lot van ten minste 5ooo fr. waarde wint, zal er het bedrag in geld van kunnen verkrij gen, mits het afhouden eener korting van ic p. h. ten voordeele van den verkoo penden tentoonsteller. Bij elke trekking is er een lot van fr. 100,000. Prijs van het biljet 1 fr. Loterij-biljetten zijn verkrijgbaar op al de post- en telegraafbureelen van het Rijk. De postboden en telegramdragers zijn gemachtigd er te koop aan te bieden. Vijfdaagsche spoorwegabonnemen ten. De Moniteur van Dinsdag deelt eindelijk de breedvoerige bepalingen mee betreffende deze abonnementen. Zij zijn 5 dagen geldig op heel het net der Staatsspoorwegen, aan 11 fr. 5o voor 3e klas 20 fr. voor 2e klas en 3o fr. voor voorbehouden afdeelingen of salonrijtui gen. Ofwel aan de volgende prijzen 1® op heel het net der Staatsspoorwegen en op de Nord-belgebanen en 20 id. en op de banen van West-Vlaanderen 36 fr. voor de bannen der Maatschappij in klas en op Belgisch Staatsspoor in voorbehouden afdeeling of salonrijtuig 24 fr. 5o voor beide spoorwegnetten in 2* klas en 14 fr. 5o id. 3e klas. De abonnementen gaan in met den dag van afgifte der kaart, vastgesteld door den stempel der statie en eindigen den 5n dag te middernacht. Te Luik is het cartel door de Associa tion Libérale verworpen met 194 stem men tegen 67. De drukpers in China. - Een chi- neesch blad, de Supao, van Shanghai had onlangs revolutionnaire artikels afge kondigd, waarin tot de omverwerping van het regeerend vorstenhuis werd opgehitst. Er is nu een keizerlijk bevelschrift ver schenen, de onthoofding der zes plichti- gen bevelend. De vreemde consuls trach ten de chineesche dagbladschrijvers van de doodstraf te redden zij beweeren dat zij door de gemengde rechtbanken der vreemde vergunningen, en niet door de chineesche overheden moeten gevonnisd worden. De roode en de groene gazetteschrijvers zouden in China geenen ouden top schee- ren* Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag 26 Juli, M. Meganck, Leopoldstraat. Gevraagd voor Brussel i° Koetsier, ongehuwd, kennende Fransch en Vlaamsch. 2° Eene goede keukenmeid. o Creemboter. Markt van Zaterdag 26 Juli 1903 i32 Kilogrammen ter markt. Prijs fr. 2,70 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 381 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 3040 kilos. Te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode, Geïllustreerde Post kaarten, aan fr. 0,20 en fr. o,5o het dozijn. Met de post verzonden, 5 cen tiemen meer. - Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter boek- en steendrukkerij van Den Denderbode. TjOn OftPt, Programma van *t Con- vjvnuoi t. cert we]k za, gegeven wor. den op Zondag 26 Juli 1903, om 11 !/t uren, op het Kiosk ter Groote Merkt al hier, door de fanfaar der Pupillenschool van 't Leger, onder het bestuur van M' Vanderlinden. Marche Militaire Vanderlinden. Mosaïquesur l'opéra Stradella, Flotow 3° Le petit Prince, polka pour cornet A piston, Prekher. La Chanterelle, Idylle pour petite Mr te, Kessels. 5° Aïda, Marche avec trompettes thé- baines, Verdi. Aalst. Ongeluk. Vrijdag namid dag rond twee uren is er een ongeluk voorgevallen ter sargieweverij der firma Roos, Geerinckx De Naeyer, Tragel. Verscheidene arbeiders waren aan 't werk met den zwierder een draaiende machien dienende om het pas geverfd katoen zoo rap mogelijk droog te maken. Nauwelijks was de zwierder, in gang of hij sprong in stukken met het ongelukkig gevolg dat de 5 werkers ernstige wonden bekwamen. Het zijn Delattre Leo, jaren, Aalst Casteur Odilon, 32 jaren, Nieuwerkerken Van den I-Iende Emiel, gebortig van Aude- gem Meert Frans, 35 jaren, Aalst De Wolf Leopold, 5o jaren, Aalst. Delattre, Meert en De Wolf zijn aan de beenen getroffen Casteur in de lenden Van den Hende over gansch 't lichaam. De geneesheeren Bauwens en Daelman verzorgden de verslagenen waarna zij naar 't hospitaal werden overgevoerd. De ongelukkige alhoewel ernstig getrof fen verkeerden niet in onmiddelijk ster vensgevaar. Later verergerde de toestand van Van den Hende en verkeerde weldra in ster vensnood. De Ral, het zuur, tie slijmen, de moeilijken stoelgang, het onzuiver bloed, brengen alle soorten van onpasselijkheden voort. Om deze kwalen te vermijden en te genezen is er niets beter dan van tijd tot tijd een pilleken van Dbpratere te nemen. Deze pillen worden verkocht per doos aan fr. i,5o. Te beko men in alle apotheken en te Aalst, apo theken Callebaut en De Valckeneer. Kind door honden verslonden. Eene zandleurster van Denderleeuw, ver gezeld van haren 12 jarigen zoon, reed naar Borstbeke met hare koopwaar. De knaap was ingespannen tusschen twee honden. Dezen begonnen eensklaps elkan der te bijten. De knaap wilde ze scheiden, maar de woedende dieren sprongen nu op hem en beten hem zoo vreeselijk, dat hij het bewustzijn verloor. De moeder moest het tooneel onmachtig aankijken. Voor bijgangers hebben den knaap bevrijd. Deze is stervend naar Denderleeuw ge bracht. Te Zwijndrecht is Donderdag om 9 uren 's voormiddags, dus bij klaren dag, de bazin der herberg In de Reisduif vermoord geworden, terwijl haar echtge noot aan zijn werk buiten huis was. Zij werd met een kloefmakershamer en mes in den kelder, terwijl zij een glas bier tapte, den schedel ingeslagen en met mes steken verder afgemaakt. Diefstal was de drijfveer. De dader, een rondleurder, Frans Cappaert wonende te Kieldrecht, Hollandsch grondgebied is aangehouden. Sedert verscheidene jaren berstten in de omstreken van Hamme en Zele op geregelde tijdstippen branden uit, die de bijzonderste hofsteden vernielden van 1895 tot heden werden er op zulke wijze een i5 tal de prooi der vlammen die branden, die honderd duizenden franken schade veroorzaakten, waren klaarblijke lijk aan kwaadwilligheid toe te schrijven maar tot heden was 't gerecht onmachtig' om de plegers dier misdaden te ontdekken^ Over eenige dagen, in den nacht van zondag tot maandag, stonden drie hof steden terzelfdertijd in brand, in eene zelfde streek vee, oogst, alles werd ver nield. Het parket van Dendermonde stelde een streng onderzoek in, dat voor uitslag had de aanhouding van den genaamden M. J., die de dader dier misdaden schijnt te zijn. Het onderzoek, aan twee rechters toe vertrouwd, onder de richting van M. den procureur des konings, heeft al de oude zaken hernomen en drukkende bezwaren zijn tegen den aangehouden persoon ver- eenigd geworden. Niet minder dan x5 branden zijn hem ten laste gelegd, en het onderzoek, door het parket van Dendermonde begonnen, zal denkelijk eindigen met de verzending van den aangehoudene voor het assisenhof van Oost-Vlaanderen Het parket van Brussel is Maandag naar Beersel gekomen om eene ernstige zaak te onderzoeken. Over een zestal weken vond men den slachter Jaak D., aan eenen balk in de schuur opgehangen. Daar D. veel dronk, dacht men eerst dat hij zich in eene vlaag van dronkemanswaanzin had gezelfmoord. Doch nauwelijks was de man begraven, of men zegde dat liij zich niet gezelf moord had, maar door iemand anders moest opgehangen zijn. Het parket ont ving de verleden week eenen brief, waarin de misdaad klaarlijk werd uiteengezet. Het parket trok naar het huis dat de zonen van den doode nu bewonen. Nau welijks waren de magistraten echter over den drempel, of een schot weerklonk. Men liep naar de benedenplaatsen en vond eenen der zonen, Frans, die zich door den kop geschoten had, aldus zijne plichtig- heid bevestigende. Uit het onderzoek blijkt dat Frans eenen kerel eene som gelds zou ter hand gesteld hebben, om zijnen vader uit den weg te ruimen. De twee andere zonen waren ook be ticht geweest aan de misdaad te hebben deelgenomen, doch het parket is van een tegenovergestel oordeel en heeft deze '*vee in vrijheid gelaten. Het onderzoek in deze vreeselijke zaak heeft een grooten stap gedaan. De aange houdene zonen De Naeyer hebben beken tenissen gedaan, en zelfs de beweegrede nen doen kennen, die hen tot den vader moord hebben aangezet. Vader De Naeyer was gemeenteraadslid te Beersel en de zonen schatten zijne for tuin op 100.000 fr. Doch sinds ruim een jaar, dat is na de docd zijner vrouw, deed hij groote uit gaven. Hij verteerde veel geld in de her- jergen en met vrouwen. De zonen, vree- zende dat heel hun erfdeel verkwist zou worden, besloten er een einde aan tc maken. Herhaaldelijk hadden rij reeds gepoogd den ouden man over te halen, zijne uit gaven te matigen en, daar dit niet hielp, >esloten zij, een slechter, kerel van het dorp, zekeren Dandoy, om te koopen, om hunnen vader te dooden. Den i3 Juni, toen de vader in een naburig dorp een varken was gaan slach ten, werd hij bij zijnen terugkomst afge wacht door zijne drie zonen, Jan, Frans en Luciaan en hooger genoemden Dandoy. Zij grepen hem vast en wurgden heni met eene koord, die zij om zijnen hals wierpen. Toen droegen zij het lijk in de schuur waar zij het aan eenen balk hingen. Daarop gingen zij in huis, om eenen teug te drinken en hunnen helper, Dan doy, 1000 fr. uit te betalen. Gedurende dien tijd hoorden zij een groot gerucht in de schuur. Verschrikt sprongen zij op en met vrees in het hart gingen zij zien. De koord was gebroken en het lijk lag onder den balk. Zij hadden nog den moed eene sterkere koord te bezigen om het lijk opnieuw op te hangen en gingen toen uiteen. Daags nadien vond eene meid het lijk, en een geneesheer bestatigde zelfmoord. Dandoy ging naar huis, en dronken zijnde, vertelde hij aan zijne vrouw wat er gebeurd was. Deze bewaarde het geheim meer dan eene maand lang, tot hij op zekeren dag ook haar met den dood bedreigde. Jan en Luciaan De Naeyer zitten nu in de gevangenis Dandoy eveneens. Wat Frans betreft, deze heeft zich, zooals men weet, door den kop geschoten, terwijl de onderzoeksmagistraten in huis waren. Volgens zekere berichten zou de zelf moordenaar, Frans De Naeyer, eenen brief hebben achtergelaten, in welken hij het deel beschrijft dat elk der misdadigers in den moord heeft genomen. De bliksem heeft Donderdag te Sint- Gilles de groote veestallen van den vet weider en veehandelaar Karei Geerts in brand gestoken. Zij werden geheel ver nield met de schuur en alles wat deze drie gebouwen bevatten. Niet minder dan 40 hoornbeesten, 3 paarden, 9 varkens tn 3 geiten zijn in den brand omgekomen. De vrijwillige pom piers van Vracene en Sint- Gilles hebben wonderen van moed aan den dag gelegd, en hebben tot laat in den nacht gewerkt om het woonhuis te vrijwa ren, en zij zijn hierin ook gelukt. De brandschaê, die zeer groot moet zijn, was slechts gedeeltelijk verzekerd. De bliksem. Tijdens het onweér van woensdag is de bliksem gevallen in den eigendom van M. Denayer, Brus- selschen steenweg, te Gentbrugge, en in de Flora-wijk, tusschen Ledeberg en Meirelbeke,doch zonder schade te veroor zaken. In deze laatste plaats viel hij op een boom en viel terug op den trolleydraad, dien hij op een grooten afstand doorliep tot aan de plaats waar hij een donder- scherm ontwaarde. Op dezen oogenblik scheen gansch de Hundelgemsche steenweg in vuur. Tegen insektenplaag. Het Overzeesch Andelpoeder is het voordeeligste tegen de insekten. Deze specialiteit van keus vernielt met bliksemende kracht en groote snelheid alle soorten van ongedierten in de woningen, keukens, hotels, alsook bij de huisdieren, in de stallen, op de planten, in de serren, de tuinen, enz. (Zie aankondiging 4* bl.) Een vuile kerel heeft Zaterdag avond te Nazareth-Pinte een schandelijken aan slag willen plegen op twee kloosterzusters, die in het klooster der wijk Scheldevelde verblijven. Een der zusters is ziek van schrik. De zusters houden op het dorp en begaven zich terug naar het klooster, toen zij werden aangerand. De schurk is gekend. Een der zusters heeft hem met haren regenscherm goed toegetakeld. Het parket heeft een onderzoek ingesteld. Een persoon, die gezegd had De Wael te heeten, is te Edingen op den weg gevonden. Het lijk was geheel met messteken doorploegd, drie personen, die verdacht zijn, worden te Brussel opgezocht. Maandag avond heeft te Walleffes een onweer gewoed. De bliksem is geval len op de hoeve van M. Bada. De vrouw werd op den slag gedood de zoon erg aan het hoofd verbrand en de schoon vader ten gronde geworpen. Verder werd nog een gedeelte van de schouw van het suikerfabriek omgeworpen, alsook het dak eener woning. Een stoutmoedige diefstal is te Wépion begaan. De echtgenooten Hoppe waren den avond in het Theater Simon op de foor te samen gaan doorbrengen. In hunne afwezigheid is een gauwdief het huis binnen gedrongen en heeft al de meubelen geopend, jln een lavabo werd door den deugniet 475 fr. gevonden en natuurlijk meegenomen, zooals eenig linnengoed. Men heeft den dader nog niet gevonden. Op de foor te Aarlen werd ter gele genheid der kermis, de barak Plays opge richt. Zondag speelde men De twbb Straatjongens en de menigte was buiten gewoon talrijk. Te midden der voorstel ling deed zich een gekraak hooren. De vloer stortte in 1 Eene onbeschrijfelijke paniek volgde. Een piket van het io« linie werd ter plaats gezonden. Alles liep ten beste af behalve eenige kneuzingen en gescheurde kleeren, kwamen de slacht offers er met den schrik van af. Vergiftigde bruid. Zaterdag mor gend was Jufv. Olympe X., 37 jaar oud, op de mairie van het ue arrondisse ment te Parijs in het huwelijk getreden. Het feestmaal dat volgde was zeer vroo- lijk en duurde lang. Vóór dat zij het huis harer schoonouders verliet, rue Bichot, waar het feestmaal plaats had, vroeg de bruid om eene tas thee te drinken en dronk die in eene teug ledig. Wanneer haar man haar den arm bood om haar naar het rijtuig te brengen, kreeg de bruid verschrikkelijke stuipen. Men moest de ongelukkige dadelijk naar het gasthuis St-Louis overvoeren, waar men vastgestelde dat zij zich vergiftigd had. Krachtdadige hulp bracht de wanhopige terug tot het leven. Door M. Guithen, policiecommissaris ondervraagd, heeft de bruid geweigerd dé drijfveer te doen kennen harer wanhopige daad. r 0 - De Eiffeltoren. Het Parijsche Gemeentebestuur heeft besloten, de ver gunning voor het bestaan van den Eiffel toren bij het afloopen var. den vergun ningstermijn (1909), met nog tien jaren te verlengen.

De Denderbode | 1903 | | pagina 2