Van tak op tak. Patronage St. Jozef Stad Aalst. - Werkbeurs. Zondagrust. Allerhande nieuws. Dood van Z. H. Leo XIII. De laatste uitvaart. De laatste plechtige uitvaart weid don derdag morgend gecelebreerd in de Six- tijnsche kapel. Cardinaal Serafine Van- nutelli ofiicieerde, 5+ cardinalen woonden den dienst bij. De absoluties werden gegeven door de Cardinalen Ferrari, Ferrata, Manara en Gotti. Mgr Galli, in rouwdracht, sprak het gebed uit Pro Pontifice defuncte. In de congregatie der Cardinalen wer den Vrijdag de gedenkpenningen van het Conclaaf uitgedeeld. De Sixtijnsche kapel is gereed gemaakt voor 't Conclaaf. Men heeft er 64 zetels opgericht, allen purperkleurig, behalve voor Cardinaal Oreglia, wiens zetel groen is. F rins Chigi, als maarschalk van 't Con claaf. heeft zijn hof samengesteld en vijf kapiteins troonassistenten b. noemd. Volgens Giornale d'Italia heeft men aan iedere Cardinaal de constitutie van het aanstaande Conclaaf, door Leo XIII in 1882 geschreven, uitgedeeld. Dit document is in 't latijn en begint met deze woorden <1 Prsedecessorcs Nostri. a Het herinnert de vroegere constituties voor de Conclaven, onder andere die van Pius IX. Hij klaagt over de toestand van den H. Stoel. (Sub hostili dominatione constititure). Hij beveelt dat tien dagen na zijnen dood, men spoedig eenen Paus kieze, Hij raadt aan,het Conclaaf te Rome te houden, behalve in geval van het ont- rooven der volledige vrijheid. Hij beveelt de rechten van den H. Stoel onveranderd te behouden en van den nieuwen Paus te kiezen, alleenlijk met het oog op het welzijn der Kerk. Dan volgen de artikels over de te vol gen regelen gedurende den tijd, dat de Kerk zonder Paus zal zijn. Leo XIII hecht veel belang aan die sa menstelling. De kopij aan iederen Cardi naal overhandigd, bevat deze woorden Met het grootste geheim te bewaren en met verplichting van teruggave. rijpen wacht, zal moeilijk te pikken zijn. De meeste ligt plat. in den grond en gansch dooreen geslagen, Aan rechtkomen volt niet meer te denken. Het verlangen der landbouwers is thans een paar weken droog, dan is alles, behalve de haver in veiligheid. Op de 62 Cardinalen die aan het Con claaf deelnemen zijn er 42 die in hunne vertrekken willen dtneeren. De 20 ande ren zullen in eene gemeene zaal gediend worden. Vrijdag avond, ten 5 uren 3o, zullen de conclavisten den eed afleggen. Nota aan de mogendheden. De wereldlijke macht van den Paus. Volgens de Tribuna heeft de Camerlengo verklaard, dat het Heilig College, als zijnde het regeerend lichaam, eene ver klaring van protest moest uitbrengen tegen de afschaffing van de wereldlijke macht. Mgr. Merry del Val las de verklaring voor. Men zegt, dat de diplomatieke nota aan de mogendheden, door cardinaal Ferrata en Mgr Merry del Val opgesteld, woens dag morgend langdurig besproken is en dat ze, na door den Camerlengo, de drie hoofden der orden.de Cardinalen Serafino Vannnttlli, di Pietro en Macchi, getee- kend te zijn, r.aar de secretaris werd opge zonden. Deze nota bespreekt den algemeenen toestand der Kerk. Zij drukt het verlangen uit van den II. Stoel om in vrede te leven met alle regeeringen en bevestigt in gema tigden doch beslisten vorm de eischen van het Heilig College voorde noodzake lijke onafhankelijkheid van het Pausschap. Deze diplomatieke nota, met veel poli- titke tact opgesteld, schijnt in dc congre gatie der Cardinalen zeer goed ontvangen te zijn. Aan de Belgische catholieken. Mgr Granito di Belmonte, apostolisch Nuncius, verzoekt ons onze lezers bekend temaken, dat de indrukkende betoogin gen in België gehouden, by de droevige omstandigheid der dood van Leo XIII, en aan dewelke de geestelijke en burger lijke Overheden, de seculiere en reguliere Geestelijkheid.de adel en het volk deelna men, door de nunciatuur aan het Vati- caan, in een volledig verslag, bekend worden gemaakt. Het H. College der Cardinalen, zeer getroffen door deze edele en godvruchtige betooging van het catholitke België teg< n- over den overleden Paus, houdt eraan, aan de gansche bevolking zijne gevoelens van erkt ntelijkheid en zijne bedankingen te doen betuigen. Mgr de apostolische Nuncius bedankt op bijzondere wijze de catholieke pers van België, die, in deze omstandigheid, nog eens hare verkleefdheid aan den H. Stoel en hare erkentelijkheid aan de na gedachtenis van Leo XIII wist uit te drukken. IViouw kwartier- In Mijl- beko. Een koninklijk besluit van 23 Juli 1903, keurt eene beraadslaging van den Gemeenteraad der Stad Aelst goed, waarbij een plan aangenomen wordt tot opening van eene laan tusschen den steenweg van Moorsel en den steen weg van Brussel, en machtigt de Stad de noodige gronden aan te koopen 't zij in der minne, 't zij, zoo noodig, bij wijze van onteigening, ingevolge de wetten ter zake. Deze nieuwe laan is door den Gemeen teraad genoemd de Albrechtlaan. 3IOOR8EL. In uw geëerd blad van zondag laatst meldt gij dat te gelegenheid der nationale feesten eenige personen der Stad en omliggende zijn ge decoreerd geweest. Laat mij toe hier te verklaren dat die eer ook is te beurt gevallen aan twee on zer deftigste inwoners Adèle Goens en Felix De Smet be kwamen beiden de landbouwdecoratie van 2e klas, na bij wijlen Louis De Rop, wijk Dries, respectievelijk 35 en 31 jaren, joede en getrouwe diensten bewezen te ïebben. Eere zij aan zulke lieden en mochten hunne voorbeelden meermaals nageleefd worden 1 Land- en Tuinbouw. De Oogst. Dc oogsttijd is ingetre den. De garst is reeds overal neergeveld en in schoven geplaatst. Thans krijgt de rogge hare beurt. Rond Brussel, Mtchelen enomstuken zijn de roggevelden reeds gedeeltelijk geschoren. In den omtrek van Gent begint men nu eerst. De tarwe zal onmiddellijk volgen. De oogst in 't algemee is dit jaar zeer goed, alhoewel hij ruim 14 dagen later komt dan andere jaren. In vele jaren heb ben de boeren zulken oogst niet meer gehad. Het pikken (maaien) gaat dit jaar ook naar wensch. Immers noch rogge noch tarwe zijn dit jaar in den grond geslagen. Door de hevige regenvlagen der laatste dagen zijn de halmen zacht in noord oostelijke richting half neergestreken- De haver integendeel, die thans haren vollen wasdom had bereikt en nu op Hopkweslie. Yy'aarliik w'i 1 grijpen niet hoe het mogelijk is dat de hopplanters Pilatus Daens, Groene Pie, smid Lambrecht in een woord de gansche groene volksfop- persbende niet beestje jagen als ze hun al dienongekooktcn onzin komen opdisschen dien wij wekelijks in de groene nieuwspa pieren aantreffen. Zoo lezen wij in Den Werkman van vrijdag 31 Juli igo3 Dat elk oordeele ti Als wij 25 fr. vragen en Duitschland vraagt er 70 of y5 wie is gefopt en be- drogen De Belgische hopplanters. a 't Moet zijn Vrijhandel, geen in- komrschten of gelijke inkomrechten. «Wat dunkt u, Hopplanters Wat een Hopplanter met eenig gezond oordeel moet zeggen, is dat Vrijhandel, geen inkomrechten, de grootste stom miteit is dat men in de zaak voorstellen kan. Vrijhandel, geen inkomrechten wel dan wordt den huidigen toestand behouden, 't is te zeggen, dat de Duitschers dan, even als heden, België door hunne hop soorten van mindere kwaliteit vrij zullen blijven overstroomen. En die Duitsche hop van mindere kwaliteit, doorgaans veel gemeener dan pnze Belgische hop van gewone kwali teit, wordt tegen kleine prijzen verkocht omdat de Dintschers er zich nergens dan in den vreemde kunnen van ontmaken. Wij herhalen het Wat raakt het al veel onze hopplanters dat Duitschland hooge inkomrechten eischt bij den invoer van Belgische hop. Wanneer komen de Duitschers hier onze hop, cn de groene belle bijna uit- sluitelijk, koopen Als 't gewas in Duitschland mislukt. En wat gebeurt er dan Betalen de Duitsche kooplieden dan inkomrechten bij den invoer in hun land Wel neen Die Belgische hop wordt in transit verzonden, 't is te zeggen, om terug uitgevoerd te worden en dan worden er geen inkomrechten geeischt. Die Belgische hop komt onder bewa king van douaniers in de magazijnen van de Duitsche kooplieden, wordt er order de ooger. der douaniers met Duiische hop vermengd en naar vreemde landen België Holland, Engeland enz. gezonden. Indien die omstandigheden kan het de Belgische Hopplanters bitter weinig sche len of Duitschland een invoerrecht van 5o, 60, 70 of 100 fr. eischt bij den invoer van vreemde hop. Wij zeggen dus geen vrijhandel, want onze Hopplanters waren gefopt,een billijk inkomrecht van 25 A 3o fr. de 5o kilogr. dan zullen, volgens ons, de hopplanters en de brouwers niet te klagen hebben. franks ofte dertig zilverlingen opstreek die de Fransche francmacons voor hem in de logie gebedeld hadden, als Marqnet, de speelbaas, zijn beursje verzilverde, als Vergauwen hem 200 vergulde pille- kens schonk... Ja, die troniën zouden wij eens willen zien hebben, ja M. de minister van geldwezen ver klaarde ter vergadering van de Rechter zijde, dat, sedert de nieuwe rechten op den alcool, de fabricatie verminderd is, niet met i5 ten honderd, zooals hij voor zien had, maar met 3o ten honderd. Het verbruik moet met evenveel verminderd zijn. 't Is een schoone zegepraal op het ver beestend drankmisbruik. Glucose-u ij verheid. Op verzoek van den heer Prosper Calle- baut, laten wij hier de vertaling volgen van den brief welken de glucose-fabri- kanten komen toe te sturen aan de heeren Volksvertegenwoordigers, die de verle- dene week, in de bespreking der wet op suikers, de rechten en belangen der glucose-nijverheid hebben verdedigd. Aalst j Baesrode n T Boom 28 Juh '9=3. Brussel Mijnheer de Volksvertegenwoordiger Wij aanzien het als eene plicht U onzen vurigsten en oprechtsten dankte betuigen over de diensten welke gij aan onze zaak hebt bewezen met onze rechten en belan gen te verdedigen in de bespreking van 't ontwerp van wet betrekkelijk de fabri- katie en den invoer der suikers. Wij bid den u de verzekering te aanveerden dat wij er altijd de dankbaarste geheugenis zullen van bewaren. Wij hopen ook op uwe welwillende on dersteuning te mogen rekenen,ten eeisten dage wanneer de verkwijning onzer nij verheid en 't verlies onzer clienteel de dringende verwezenlijking zullen vergen der beloften ten onzen opzichte gedaan door den heer Minister van financiën. Gelief te gelooven, Mijnheer de Volks vertegenwoordiger, in onze gevoelens van hoogachting. De fabrikenten van glucose in België Blieck Broeders, Brussel Callebaut Broeders, Aalst. Leclercq Broeders, Aalst. Joseph Lejeune, Aalst. Julius Rypens, Boom. V. Vermylcn &Zoon, Baesrode. Deze brief is toegestuurd geworden aan de heeren Volksvertegenwoordigers Woeste, De Sadeletr, Bethune, Tack, Lorand, Lepage, Huysmans, Denis, Mullemlorf, Anseele, Cartuyvels, Giroul, Horlait en Hambursin. Zittijd beleodiKen, altijd last t* 1*011. 't Moet onbetwistbaar bij Pilatus Daens aangeboren zijn om zoo gedurig iedereen te beleedigen... Maar ook altijd brengt hij zijne belee- digingen uit in de Volkskamer, daar waar hij door zijn parlementair voorrecht is beschut. Zoo lasterde hij wéér eens, als een ge meene lafaard, de magistratuur, in zit ting der Volkskamer van 29 Juli Ik ken rechters, zegde hij, die niet oordeelen volgens hun gewe- ten, maar volgens hunne politieke a denkwijze. En dit is vooral waar voor de Vrederechters. Maar hij heeft zich wel gewacht die rechters met naam en stuk te noemen, uit vrees van een krachtdadig protest tegen zijne lastering uit tc lokken. 0 Benoemt geene mannen met twee aangezichten riep Pilatus den heer Minister van rechtswezen toe... Wie dat er van twee aangezichten spre ken durft, hij, Pilatus, die er allerhande voor de noodwendigheid der zaak spin nen kan. Wij zouden de troniën eens willen zien hebben die Pilatus spon als hij de 80 Ontvreemdingen in het provinciaal bestuur van Brabant. De Biussel- sche bladen bevatten nu wat meer bijzon derheden over die zaak, welke, naarmate het onderzoek vordert, gewichtiger wordt, Ziehier het verhaal van Le Patriote Jos. Ed. Couture, oud 5i jaar, woonde sedert 1875 op den Elsenesteenweg te Brussel. Hij was vroeger onderofficier bij de gidsen en voorzitter van de Konink lijke Maatschappij van Oud-Onderoffi- Bij het verlaten van het leger, werd Couture bediende in het provinciaal gou vernement, in het departement van studie beurzen, en werd 11a eenige jaren dienst in dit departement tot ontvanger be noemd. Sedert mgenoeg een jaar sprak men van onregelmatigheden in zijn beheer. En, geroepen om uitleggingen te geven, regelde hij den toestand, door... nieuwe gaten te maken. In de laatste tijden werd hij nauw in 't oog gehouden en eene klacht werd bij het parket neergelegd. Na onderzoek der boeken, klom het tekort tot i3c,ooo fr. Het parket deed een onderzoek in het huis Boendaalschcn steenweg, waar hij een buitenverblijf heeft. En Couture die men weet niet waarom in vrijheid was blijven loopen, werd verzocht naar het parket te komen. Hij was echter wel wijzer. Hij draaide het parket den rug toe en poetste de plaats. Zoek hem nu maar... Met een bestuur van Evenredige Ver tegenwoordiging zou alle rooverij der openbare gelden onmogelijk zijn, beweert Groene Pie... In den provincialen Raad van Brabant zetelen de liberalen in meerderheid doch al de overige politieke partijen vertegen woordigen er de minderheid, dus de E. V. bestaat er feitelijk en toch is 't mogelijk geweest dat Coupure lange jaren langvingerde. E. V. is dus geene verzekering tegen de oneerlijkheid van ontrouwe bedienden. Het wacht den dief kan dus bestaan on danks E. V. AALST is een der droefste steden van ons Land, schrijft Groene Pie. Weet ge waarom, Aalstenaars Wel omdat de groene helden de menschen niet kunnen doen dansen gelijk ze schuifelen om hun de gouden tijden terug te brengen wan neer ze jaarlijks met gansch hun gezin, voor soms twee volle maanden aan het zeestrand konden verblijven en er leefden lijk ware aristokraten..En om dat ze nu, na dat de argentinnekes zijn gaan vlie gen, na dat ze dom genoeg zijn geweest om zich door zekeren Shet harte- bloed te laten aftappen, na dat ze om heersch- en praalzucht te voldoen hunne kans hebben verkeken; ja, omdat ze nu van den morgend tot den avond op het water van Chipka moeten zitten te staren in plaats van op de baren der zee is Aalst een der droefste stad van België gewor den. Begrijpt ge dat Aalstenaars De Basseliek van Koekelberg. Men weet dat een koninklijk besluit de stichting van eene nieuwe parochie, ter plaatse waar de Basiliek komt, goed keurde. Men weet ook van den anderen kant dat er spraak was, in het Noord-Oost kwartier in den omtrek van de Square Marguérite eene kerk, aan het H. Hart gewijd, te bouwen. Broeder Mares, schoolopziener van de St-Lucasscholen, had over eenige maan den, met het oog op dien bouw, de plans er voor opgemaakt. Die plans werden den koning voorgelegd en deze was hierover opgetogen. Zij passen, naar het schijnt, voortreffe lijk bij het terrein en de wijk. Zij bevat ten een prachtigen tempel eerste gothiek met de bijna totale wijziging van de kruis- beuk. De koning zou nu den wensch uitge drukt hebben, dat de St-Lucasschool hem ook voor de Basiliek van Koelkel- berg de plans zou maken in Byzantijn- schen stijl. Het ontwerp zou dus heel en al herwerkt worden. Er zou zelfs spraak zijn, een bouwmeester van de St-Lucas school naar Constantinopel te zenden. Daaruit zou dus verstaan moeten wor den dat het denkbeeld aan eene Basiliek in den trant van Montmartre geheel op gegeven is. UIT HET ARBEIDSBLAD. De stakingen in België in Mei igo3. In Mei laatstleden werden drie nieuwe stakingen, met 89 stakers, aan het arbeids- ambt gemeld. Bovendien weid lot het einde van Mei eene staking voortgezet, welke in de laatste week van April begon en waarbij 20 werklieden vrijwillig en 12 gedwongen staakten. Die strijd bleef zon der gevolg, behalve dat den werklieden, die zich niet aanboden, voor goed werd gedaan gegeven. De vier gemelde stakingen treffen de weefstofnijverheid de drie nieuwe sta kingen werden gevoerd wegens loonaan- gelegenheden (twee om looms verhooging de derde tegen loonsvermindering). De laatste staking de belangrijkste in opzicht van het getal stakers (66) gelukte eene andere, met 12 stakers, werd geschikt. De derde staking der maand, evenals die, in de vorige maand begonnen, had voor gevolg dat de werk gever ander werkvolk zocht ter vervanging van de stakers. Die vraag wordt door iedereen onder steund. Men denke toch na dat het in 't eigen belang van het beheer is. Te Londen heeft men den prijs op 75 fr. gebracht en dit heeft het getal abonnés doen vervierdubbelen. Gezondheidsleer der maaltijden. De maaltijden moeten op vaste uren ge nomen worden. Nieuw voedsel in de maag brengen, als de vorige maaltijd nog niet geheel verteerd is, stoort de spijs- verteering zeer. De gewoonte van tus schen de maaltijden te eten, bederft de maag en deze is een dwingeland, wier grillen op onze gemoedstemming terug werken Te veel drank verdunt de verterings sappen en verzwakt zoo hunne werking. Te heet of te koud eten of drinken, moet ook vermeden worden. Nuchteren uitgaan is onvoorzichtig, vooral wanneer eenige besmetting heer schend is. Het avondmaal moet licht zijn, en ge nomen worden minstens drie uren voor men slapen gaat. Eene bezwaarde maa» geeft een onrustigen slaap, dikwijls door benauwde droomen gestoord. Men vermijde onder het eten te lezen, of aanstonds na het maal zich veel bewe ging te geven, hoofdwerk aan te vangen, of zich bloot te stellen aan groote hitte, koude of hevige aondoeningen. Opgeruimdheid onder de maaltijden is hoogst wenschelijk men trachte alle zwa righeden en kommer voor eenige oogen- blikkcn te vergeten. De maaltijd brengt verpoozing en hui selijkheid tusschen den aibeid eene goe- de huisvrouw zal die stonden zooveel mogelijk veraangenamen. Zij zal, hoe schraal de keuken ook zij, toch het maal met zorg toebereiden en op disschen, en door voorkomendheid en hartelijke vrien delijkheid, recht gezellig weten te maken. De vader, die hongerig en moede van zwaren arbeid te huis komt en op het uur weêr moet keeren is, in een ongeregeld huishouden, soms verplicht, naar het maal te wachten, waardoor hij met recht ongeduldig en ontevreden wordt, de spij zen worden dan, zoo goed en kwaad het gaat, toebereid en haastig genuttigd, on der wederzijdsche klachten en verwijten. Die huiselijke twisten noopen dikwijls de werklieden, ter herberg de rust en het welzijn te zoeken, die zij 't huis niet vin den. Gezond en degelijk voedsel in voldoen de mate, stiptheid, matigheid en opge ruimdheid. ziedaar met korte woorden de gezondheidsleer der maaltijden. Priesterlijke benoeming- Z. H. de Bisschop hei ft Pastoor be noemd in het Begijnhof alhier, den Z. E H. Kan. Thibaut. Itechlerlijkc kronijk. Zaak der christen democraten. In zake Van Looy en Gartner, christen democraten, te Antwerpen veroordeeld tot een gezamenlijk bedrag van 3ooo frank schadevergoeding, aan M. Bamps, be stuurder en de leden der redactie van de Gazet van Antwerpen, wegens lasteren smaad bij middel van vlugschriften, heeft het Beroepshof van het vonnis van Ant werpen bekrachtigd en lijfsdwang op 6 maanden behouden. BELGISCHE BEDEVAART NAAR O. L. V. van Lourdes, EN NAAR HET Heilig Hart van Montmartre te Pariji, VAN DEN 24 Augusti tot 1 September ïgoy, met stilstand te Bordeaux den 26 Augusti, bijwonen der Mis, bezoek der kerken en gebouwen, ONDER DE GEESTELIJKE LEIDING DER E. E. Paters Minderbroedere Belgische reiswagens met gangen op geheel de reis. Nu is er een aanhoudingsmandaat tegen hem uilgeveerdigd, nu hij weg is men zegt naar Canada, waar hij familie heeft. Het provinciaal Bestuur van Brabant is, sedert ettelijke jaren, bijna uitsluitelijk uit liberalen van puikste soort samen gesteld. Volgens de groole jannen die Den Dendergalm aaneenflanzen, is het onmo gelijk dat zoo iets,lijk 't bovenstaande, kan voorvallen als liberalen 't bestuur in han den hebben. Zouden die groote jannen ons dan niet kunnen uitleggen hoe Jos. Ed. Couture het heeft weten aan boord te leggen om de Brusselsche liberalen, te beslimmen, die beweren al de wetenheden, al 't ver stand der wereld in pacht te hebben Hoe heeft hij die i3o.ooo fr. kunnen langvingeren zonder dat die slimme libe ralen hei van in 't begin gewaar wierden. Onze groote liberale jannen zullen ons voorzeker de antwoord schuldig blijven, omdat ze ons niet anders zullen kunnen antwoorden dan Wacht den dief, hij wacht u op zijne beurt in andere woorden, dat eene dergelijke ontrouwe bediende door allerhande vervalsching zijner geschriften zijn oneerlijkheden op waarlijk behendige en kunstige wijze weet te verduiken aan hen met het nazicht gelast. Als Engelbeen te Gent honderde dui zenden franks uit de stadskas stool, duurde het jaren lang eer de Gentsche liberalen, zoo slim als de Brusselaars,het ontdekten. Van de drie Meistakingen, ontstonden er twee in Oost-Vlaanderen en een in de provincie Luik. De stakingen in België gedurende 1902.In 1902 werden door het Arbeids- ambt 77 stakingen aangeteekend. 11,549 stakers namen er deel aan en brachten 3,367 andere arbeiders in werkloosheid, zoodat ten gevolge der in 1902 ontstane stakingen, 14.916 werklieden ledig liepen. Van die 77 stakingen eindigden er 74 in den loop van 1902 10,989 stakers en 3,324 werkloozen waren er in betrokken I4,3i3 werklieden werden dus tengevolge der 74 stakingen, welke in 1902 eindig den, werkloos gesteld. In die 74 geschillen waren i32 inrich tingen, met 25,367 werklieden, betrok ken bij 5 geschillen is de sterkte van het werkvolk niet duidelijk geworden. Overtroffen. Men weet dat de sterrenwacht van Brussel, eenen hal ven dag op voorhand per telegraaf de weder- voorzegging seint aan de personen... die er voor betalen. In Mexiko heeft men het veel verder gebracht. Daar wordt eiken dag een telegram gezonden, aan al de postmeesters van het land, waarin vermeld wordt welk weder het 's anderdaags zal zijn. In den dagstempel van het postbureel is een vakje, waarin de postmeester dan een der volgende woorden plaatst Over trokken, regen, wind, storm, schoon weer. Aldus weet iedereen die eenen brief of gazet thuis krijgt, welk weder het 's ande rendaags zal zijn. Burgers en telefoon. In het on derzoek over den toestand der burgerij te Iloei, te Luik, te Verviers, te Spa, en elders hebben de burgers met veel recht en reden aangedrongen op het verminde- j ren van den abonnementsprijs tot 100 fr. Hervorming der openbare Liefda digheid. Uit een onderzoek in den omtrek van Brussel is gebleken dat zekere voorgestelde veranderingen een vinnigen weerstand ontmoeten in zekerê gemeenten. Om het deficit in sommige behoeftige gemeenten aan te vullen, is er besloten een provinciaal liefdadigheidsfonds te stichten, dat gevoed zou worden door giften, erflatingen, hulpgelden van den Staat en het overschot van de inkomsten der plaatselijke besturen. Welnu, giften, erflatingen en Staattus- schenkomst zouden met plezier aanveerd worden, maar, wat de overschotten van de administratieve gelden betreft, die houden zij liever zelf, dan die af te staan ten voordeele van min goed bedeelde of slecht beheerde liefdadigheidsbureelen. De waarheid over Congo. Onder den titel van La verité sur le Congo heeft de Bond ter verdediging der Belgi sche belangen in den vreemde, eene bro- chuur uitgegeven, in drie talén Fransch, Duitsch en Engelsch, gevuld met stukken ter weerlegging der lastertaal in Engeland verspreid tegen Congo en van Engeland naar Frankrijk en Duitschland gezonden. Aangezien de Congo-afbrekers enkel de redevoering van M. Vandervelde hebben vermeld, deelt het uitgegeven blauwboek die mee van MM. de Favereau en de Smet de Naeyer verder talrijke gewich tige documenten. Deze brochuur zal in Frankrijk, Duitsch land en Engeland worden verspreid. Dcod van kanunnik Daems- Wij vernemen eene tijding die de Vlaam' sche Catholieken pijnlijk treffen zal. Kanunnik Daems, de fijne dichter, de geleerde Norbertijn, de gemoedelijk voordrachtgever, de vriend van rijk ei. arm, Daemske zooals duizenden menschen hem noemden, is overleden. Reeds sedert een paar jaren was zijne gezondheid niet van de sterkste maar toch, zegde hij nog een paar maanden geleden Zij hebben Daemske nog niet. Hij moet zijne schuld nog betalen. En die schuld bestond in het houden eener lezing hier, eene voordracht daar, en hij had er altijd minstens een half do zijn in het vooruitzicht. De Heer heeft niet gewiild dat hij die schuld geheel betaalde, want de dood trof hem, op het oogenblik dat hij een sermoon voorbereidde, dat hij moest gaan houden in een zijner geliefde Kempische paro chies, weinige dagen na den dood van den Paus, welken hij met zoo veel geloof ver dedigde en wiens edele figuur hij met zoo veel liefde bezong. Slechts twee uren heeft hij geleden. Hij was nog een ievcrig medewerker aan het tijdschrift Het H. Misoffer, door de Norbertijner Missiën uitgegeven, en waaruit wij nu en dan eene gemoede lijke bladzijde van zijne hand in het Han delsblad aantreffen. Pater Servatius Daems was geboren in 1838 te Norderwyck. Hij was kanunnik regulier der abdij van Tongerloo, wer kend lid der Koninklijke Vlaamsche Aca demie. VERTREK uit Bergen en Charleroi tegen middag, uit Luik, Brussel, Antwerpen, Gent, in den voormiddag den 24 Augusti. Verblijf te Parijs. Den a5 Augusti om 7 uren, Mis iu de kerk van O. L. Vrouw der Overwinningen om 10 uren, Mis met Sermoen in de Basiliek van het Heilig Hart ie Montmartre bezoek van de Kathedraal en hare prachtige schatten om 5 uren. Vertrek uit Parijs (Statie van Austerlitz) om 4,30 uren. Aankomst te Bordeaux den 26 Augusti om 5 uren 's morgens. Vertrek om 11 uren. Aan komst te Lourdes rond 7 uren 's avonds. TERUGKOMST, vertrek uit Lourdes, den 3i Augusti s morgens, om den 1 September rond den middag in België aan te komen. PRIJZEN DER REISKOSTEN. Van Bergen ie kl. 145 fr. 2® kl. 90 fr. 3® kl. 61 fr. Van Brussel ie kl. i5o fr. 2e kl. g5 fr. 3® kl. 63 fr. Van Gent i® kl. i52 fr. 2® kl. 96 fr. 3® kl. 63 fr. In deze prijzen zijn begrepen de bij voegsels voor de stilstanden te Parijs en te Bordeaux alsook dat van het verbruik der Belgische wagens op geheel de reis. PRIJZEN DER VERBLIJFKOSTEN. 1® kl. 100 fr. 2® kl. 75 fr. 3e kl. 60 fr. De personen, die in tweede en in derde klas reizen, mogen hunne reiskosten ne men als eerste klas. De lijsten zullen gesloten worden den 10 Augusti. Voor verdere inlichtingen en inschrij vingen, wende men zich tot M. Alfred Francois, Noordlaan, 45, Brussel, of tot M. Clement Van de Putte, uitgever van De Denderbode, te Aalst. AALST. Het Zomerfeest van den Turnclub Willen is Kunnen zal plaats hebben op Zondag 3o Oogst, om 4 's namid dags, op den Koer der Patro- 4 nage. Het programma zal later meê- gedeeld worden. Gevraagd voor Brussel 2° Eene goede keukenmeid. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag 2 Oogst, M. Renneboog, Nieuwstraat. AALST. 0 Creemboter. Markt van Zaterdag 1 Augustii igo3 157 Kilogrammen ter markt. Prijs f:. 2,70 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 381 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 3040 kilos. Te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode, Geïllustreerde Post kaarten, aan fr. 0,20 en fr. o,5o het dozijn. Met de post verzonden, 5 cen tiemen meer. Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter boek- en steendrukkerij van Den Denderbode. Stad Aalst. Middelbare scholen van den Staat. Prijsuitreikingen: Jongens 6 Augustus, om 9 j/a ure's voor middags. Meisjes 10 Augustus ter Stedelijke schouwburgzaal. Van het Berheer van Staatsspoorwegen is ver schenen De kleine Reis- gids voor Augustus igo3. Prijs 10 centiemen. (Ingezonden). Dinsdag middag heeft men te Den- derwindeke den landbouwer René Mal- froid dood in zijn bed gevonden. Een bijgeroepen geneesheer stelde vast dat de dood aan verwurging toe te schrijven was. Het parket van Audenaarde heeft een onderzoek ingesteld.

De Denderbode | 1903 | | pagina 2