m Zondag 9 Augusti 1905 centiemen per nummer 56"16 Jaar 5828. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND. TAAL VRIJHEID Z. H. CARDINAAL SARTO w Paus gekozen ONDER DEN NAAM VAN DP I TT S X Eene kaaksmeet. DE DENDER Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. - De prjjs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. - De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zontstraat. N' 31. en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE 8UUM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. - Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegon den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 8 AUGUSTI igo3. iu Z. A. Cardinaal Macchi, eerste Cardinaal-Diaken, Dijnsdag heeft van op het buitenbalcon der basiliek van Sint Pieter, aan het volk verkondigd dat Z. H. Cardinaal Sarto, tot Paus was ver kozen, en dat hij den naam van Pius X had aangenomen Z H. Guiseppe Sarto, Cardinaal-priester der H. R. C. Kerk van den titel des H. Bernardus, alle Therme werd geboren te Riese, in Venitiaansch Lombardië, den 2 Juni i835 en is bijgevolg 68 jaar oud. Sedert verscheidene jaren staat hij aan 't hoofd van 't Patriarkaat van Venetië. De naam van Z. H. Cardinaal Sarto werd een der minst ge noemd gedurende 't conclaaf Om 12 uren 10 m. verscheen Z. H. Paus Pius X, op het binnen- balcon der basiliek en zegende de menigte welke in luide geestdriftige toejuichingen losbarstte. Eene onbeschrijfelijke vreugde vervult de gansche wereld en wij, Catholieken mogen opnieuw het oog naar Rome richten waar de lichtbaak schittert die ons den weg naar 't opperste heil afbakent. Als Stedehouder van O, H. Jesus-Christus, als onze H. Vader, brengen wij hem onze kinderlijke hulde, onze vereering, onze liefde, onze onverganglijke gehechtheid aan ons voorvaderlijk H. Geloof, aan de leering der H. Kerk en aan het Pausdom. Vereenigen wij ons met de vreugdekreten die over de gansche wereld opstijgen uit de borsten van millioenen en millioenen zijner kinderen Leve de II. Kerk van Christus! Leve Zijne Heiligheid Paus Pius X Z. H. werd te Riese in het diocees Treviso, den 2*B Juni i835, geboren en begon zijn studiën in zijne geboorte streek. Vervolgens werd hij gezonden naar het collegie van Castel-franco, in Venetië, waar hij in alle takken van onderwijs bui tengewone talenten ten toon spreidde. Na schitterende studies, trok hij het geestelijk gewaad aan en kwam aan het groot-seminarie van Padua. Zijne priester wijding ontving hij in de kathedraal van Castel-franco, uit de handen van Mgr Antonio Farina, Bisschop van Treviso. Hoe jeugdig ook, werd hem reeds aan stonds de zielezorg voor Tombolo toever trouwd. In 1867 werd hij benoemd tot Pastoor te Salzano,in welke hoedanigheid hij zooveel apostolischen iever ontwik kelde, dat de Bisschop van Treviso hem tot de waardigheid van Kanunnik van het kapittel verhief. Proost van het kapittel, vervolgens Kan selier en Vicaris-generaal van den Bisschop vond hij te midden van zijne drukke be zigheden nog altijd tijd voor de recht- streeksche uitoefening van de zielezorg, vooral aan het seminarie van het diocees, Welks geestelijke bestuurder hij was. De uitstekende vorming der geestelijkheid j wegen en de diepzinnigste geesten bezig houden. Ook muntte hij uit door zijne groote administratieve bekwaamheid en rijke kennis van canoniek-en volkenrecht. Van den zielenijver en den geest van werkzaamheid, waarmee hij zijne geeste lijkheid wist te bezielen, gaf de luister waarvan de viering der eeuwfeesten van den H. Anselmus en den H. Aloysius van Gonzaga in het diocees Mantua is verge zeld gegaan, voor geheel de wereld de schitterendste blijken. Toen Z. H. Leo XIII Mgr Sarto den 11 Juni 1893, de onderscheiding van het cardinaalspurper toekende, heeft de H. Vader in den Bisschop van Mantua eer willen geven aan de meest verlichte tn diepste wetenschap met den onvermoei- baarsten apostolischen ijver gepaard. Den i5 Juni van hetzelfde jaar werd hij verheven tot de hooge waardigheid van Patriarch van Venetië. Men heeft gesproken van dennederigen oorsprong van den H. Vader. Inderdaad, zijn vader was wel niet werkman, maar huissier van 't gemeentehuis te Riese. Zijne moeder is over tien jaren gestorven. Een broer van den Paus, oud carabinero der Pauselijke Staten, is koopman in wijn te Mantua. Twee zijner zusters, Maria en Rosa Sarto, ongehuwd, woonden bij hem m het paleis van den Patriark le Venetië. ferewne V ",^ter is getrouwd met dan is geweest, en zijne jongste znsterTs'ge trouwd met den eigenaar eener osteria of heiberg te Riese, geboortestad van den H. Vader. Nooit schaamde de voormalige Patriark van Venetië zich over zijnen nederjgen oorsprong zeer rijk geworden, pleegde hij liefdadigheid met kwistige hand hij was rotsvast van beginselen, doch breed van opvatting, en reeds, toen hij Pastoor was, bemind, ook door andersdenkenden. Geen wonder dat men hem te Venetië op de handen droeg. Zijne eenvoudigheid en vriendelijkheid wonnen hem ieders hart. Als zijne gondool zweefde overhel Canale grande te Venetië, had Z. H. maar werk öm den zegen te geven aan de voorbijvarende gondolieren, die hem eer biedig groetten en plachten te zeggen Als hij Paus wordt, is hij in staat ons allen in den hemel te roepen, om ons hiernamaals nog te zien. Ook is het nieuws te Venetë met eene uitbersting van geestdrift vernomen. Al de dagbladen verschenen met bijzondere uit gaven, met het portret en de levensbe schrijving van den Paus. Aan al de winkels werden portretten van den H. Vader uitgesteld en de klokken op alle kerken luidden. Iets over de Pauzen. Z. H. Leo XIII was de 263® Paus 60 Pauzen zijn heilig verklaard. De laatste was Paulus I, overleden in 757. 10 Pauzen hebben minsten 20 jaar ge regeerd. Deze zijn St-Pieter van 't jaar 34 tot 66, dus 32 jaar In de Nunciatuur te Brussel. Het Vaticaan heeft de vertegenwoordi gers van den Heiligen Stoel in den vreemde, de kiezing van den nieuwen Paus aangekondigd in de volgende be woordingen Zijne Eminencie Cardinaal Jozef Sarto, Patriarch van Venetië, is den 4 Augusti tot Paus gekozen en heeft den naam van PiusX aangenomen, geboren te Riese, bisdom Trevisa (Italië), den 2 n-Junr i835. (H«t officieele telegram geeft 1 &3SS op ais geboortejaar des Pausen.) Dd depeche van het Vaticaan is Mgr Granito di Belmonte, den Nuncius te Brussel toegekomen rond 2 ure na den middag. De pauselijke vlag werd onmid dellijk geheeschen aan het hotel van den Waverscben steenweg en een register werd neergelegd voor de personen, die wensch- ten in'te schrijven. Het eerste officieel bezoek was dat van graaf John d'Oultremont, groot-maar- schalk van het hof, die den Nuncius de gelukwenschingen des Konings kwam overbrengen. De Koning heeft overigens persoonlijk uit Bad Gastein een telegram aan h«t nieuwe Opperhoofd der cathoiieke Kerk gezonden Van den anderen kant heeft baron de Favei^u, Minister van buitenlandsche zaken rond half 2 de depeche ontvangen van..'!T.o «rfèzmg varTCafdinaai 'baréo aa'n- kondigend. Na het nieuws aan de koninklijke pa leizen en aan de andere Ministers te heb ben meegedeeld, heeft baron de Favereau den gezant baron d'Erp per telegram gelast, den nieuwen Kerkvorst de geluk- wenschen van de Belgische regeering over te brengen. Eindelijk heeft de Minister na de zitting van den Senaat,zich, vergezeld van zijnen cabinetsoverste, ridder Van der Eist, naar de nunciatuur begeven om Mgr Granito di Belmonte de gelukwenschen der Belgi sche regeering uit te drukken. Hoe de Paus er uitziet. De Gbrmania van Berlijn silhouëtteert als volgt den Paus Hij is van middelmatige grootte, in drukwekkend van voorkomen, van hou ding iets gebogen. De trekken zijn niet scherp afgeteekend, doch dragen denstem pel van rustige vastberadenheid. De kleur van 't gelaat is gezond en de gansche ver schijning is die van een kloek en gezond man. lijkheid terzij stelde, is de federale wet Ju'' nopens de verantwoor delijkheid der ijzerenwegen. Artikel 1 dier wet stelt vast dat alle onderneming van ijzerenwegen verant woordelijk is voor de schade veroorzaakt door ongevallen overgekomen tijdens het bouwen der wegen en die of men- schendood of lichamelijke kwetsuren hebben meegebracht, indien die onge vallen het gevolg zijn van eene welk- danige fout van de vergunde onder neming. Artikel 2 gaat verder. Niet alleen de ongevallen overgekomen bij het leggen der wegenmaar tijdens het vervoer, bij de uitbating tnoeten door de onderneming vergoed worden: Het luide als volgt Alle onderneming van ijzerenwegen ?f.van stoomschepen, is verantwooide- lijk voor de schade voortkomende uit ongevallen gebeurd in de uitbating en die mehschendood of lichamelijke kwetsingen hebben veroorzaakt, tenzij de uitbating bewijst dat het ongeval te wijten is, 't zij aan overmacht, 't zij aan onachtzaamheid of aan de schuld der reizigers of andere personen, niet door het vervoer gebruikt zonder dat er eenige schuld aan de onderneming kan te laste gelegd worden, of eindelijk dat het ongeval bijgebracht is door de fout van degene die gedood of gekwetst is.» was inderdaad het bijzonder resultaat van zijn bemceiïngen. Een zoo brandende iever bewees vol doende, dat Mgr Sarto de ziel van een bisschop bezat. De geheele Geestelijkheid van Treviso, hoe diep het dan ook be treurende hem te verliezen, juichte daar om, toen zij vernam dat de Kanselier van het bisdom in het Consistorie van 1884 was gepreconiseerd tot Bisschop van Mantua. Z. Emin. Cardinaal Parocchi wilde aan de stad Mantua, waar hij geboren werd, en eveneens aan Mgr Sarto, wiens uit muntende hoedanigheden hij had leeren kennen, een bijzonder blijk van zijne ge hechtheid en vereering geven, toen hij in persoon den nieuwen Bisschop wijdde. Nauwelijks in zijn bisdom gevestigd, hield Mgr Sarto zich ieverig bezig met het versterken van den priesterlijken geest zijner onderhoorige geestelijkheid en met de verheffing van het peil harer studiën. In de openbare vergaderingen, op de congressen, met name dat van Piactnza, voelde hij de bewondering en won het vertrouwen der geheele Kerk van Italië door zijne diepe kennis der vraagstukken, die in onzen tijd het openbare leven be St-Silvester I 3i4 335, 21 Adrianus I, 782 795, 23 Leo III, 795 816, 21 Alexander III, 1159 1181, 22 Clemens XI, 1700 1721, 21 Pius VI, 1775 1800, 25 Pius VII, 1800 1823. 23 Pius IX, 1846 1878, 32 Leo XIII, 1878 1903, 25 Zooals men weet, kiest elke Paus zielt een naam. De meest gebruikte namen zijn Joannes, 23 maal. Gregorius, 16 Benedictu514 Clemens, 14 Innocent», i3 Leo, i3 Bonifacius 9 Pius, O 9 Alexander, 8 maal. Urbanus, 8 Adrianus. 6 Celestinus, 5 Martinus, 5 Nicolaas, 5 Paulus, 5 Sixtus, 5 Ds Pauzen, die tot hiertoe in de jaren 3 gekozen werden, leefden niet lang. Leo, V, gekozen in go3, stierf in go3 Joannes XVIII, id. ioo3, id. ioo3 Benedictus XI, id. i3o3, id. i3o5 Pius III, id. i5o3, id. i5o3 Moge dit met Pius X het geval niet zijn. (De Banier.) De nieuwe Faus niet meegerekend. De Romeir.sche dagbladen zijn tevre den ov^r den keus des Pauzen. Zelfs de Avanti i) het socialistenblad, schrijft dat de Cardinalen geen betere keus hadden kunnen deen. De groote Engelsche, Duitsche en Fransche dagbladen juichen den nieuwen Paus toe en verheugen zich over den keuze van een vroom, godvruchtig en breeddenkend geestelijke. De protestant se^ Duitsche organen verheugeij en zich over dat Cardinaal Rampola niet gekozen De wetgeving over arbeidsongevallen 1 iiKi iiiwn. Wij moeten thans, na de gegevene in leiding, de verantwoordelijkheid in zake van arbeidsongevallen in Zwitserland van dichter bij beschouwen. De federale wet geving draagt het karakter niet der wet ten welke wij in andere landen ontmoe ten. Als grondsteen vinden wij er de over eenkomstige schikking niet, noch een bepaald stelsel volgens hetwelk de scha devergoedingen worden berekend. Men heeft zich tevreden gehouden de verant woordelijkheid af te kondigen en de re geling ervan over te laten aan het vrije oordeel der gewone rechtbanken. Onze lezers moeten zich herinneren dat de federale wet welke de Zwitsersche wetge ving op de hoogte van die der andere landen wilde brengen door eene volks stemming met eene groote meerderheid is verworpen. Gaan wij in onze uiteeznettin- gen methodiek te werk. De eerste wet welke de gewone prin ciepen over de burgerlijke verantwoorde- In de processen die het gevolg zijn van een a.r.bei<1songeval is het dikwijls uiterst moeilijk, om niet te zeggen onmogelijk het bewijs te leveren. Te recht mochten de Romeinen in hun latijn spreken van een onus probandi, het is een ware, zware last te moeten bewijzen voor de rechtbanken. Ten onzent weten vele werklieden, slachtoffers van ongevallen, er van te spreken. Onder het regiem van ons bur gerlijk Stelsel is het aan het slachtoffer te bewijzen dat het ongeluk te wijten aan de schuld van den patroon. De onmogelijkheid dit bewijs te leveren heeft voor gevolg de vrij spraak van den werk baas. Vandaar de tegenstand die onze verouderde wetgeving ontmoet en de sympathie waarmede onze ongevallenwet door ons werkvolk wordt tegemoet gezien. Is de herstelling niet volledig, zij is zeker en strekt zich over al de gevallen uit, opzet alleen uitgenomen. Dat is het nood lottig en onafscheidbaar gevolg der over eenkomstige regeling. Art. 6. De vergoeding voor onder- houd of voor toekomende daghuur wordt door het Gerecht bepaald onder vorm van een kapitaal of van eene iaar- hjksche rente. Kunnen de gevolgen van lichamelijke kwetsuren op het oogenblik der uit- spraak van het vonnis nog niet juist geschat worden, dan kan de Vrederech- ter eene toekomstige herziening van het vonnis voorbehouden. De schadevergoedingen verjaren met twee jaar zegt art. 10. Geven wij ten slotte art. 11 dat aan'de Rechtbank eene zeer wijdloopende be- voegdheid toekent. In alle gerechterlijke betwisting no" pens de vragen gedaan krachtens de tegenwoordige wet, doet de Rechtbank uitspraak over de hoeveelheid der scha- devergoed.ngen en over de feiten die zij als bewezen aanneemt vrij beschik- kende nopens het geheele der zaak, zonder gebonden te zijn door de regels bewijzen P g"lgSWe"en 2ake 2a" De Zwitsersche rechter handelt dus naar willekeur. In een volgend artikel moeten wij breedvoerig handelen over de veranb woordelijkheid der nijveraars, bepaald door de weiten van ,5 Juni |g8l iootdh bK 7' waa,rvan w'i reeds een woord hebben gezegd. Dat uit die afwijking zij zij ons toe gelaten onze lezers niet opmaken dat in Zwitserland de arbeider het bewijs der schuld van den patroon der onderneming leveren moet neen, het zou eene dwa ling zijn, artikel 2 heeft het te laste gelegd der onderneming en juist bepaald welke reden deze kon inroepen om van de ver antwoordelijkheid ontlast te worden, schuld van het slachioffer, schuld van derde personen, vreemd aan de uitbating, of overmacht. Wij zeggen vreemd aan de uitbating, want artikel 3 bepaalt dat de onderneming instaat voor hare be dienden. Tegenover het slachtoffer is zij verantwoordelijk doch heeft een verhaal tegen den plichtigen. Lijk wij reeds zegden, er bestaat geen wettelijken tarief volgens den welken de schadevergoedingen moeten geregeld wor den. De schatting wordt overgelaten aan de bevoegde Tribunalen. Doen wij de ar tikelen kennen die er over handelen. Art. 5. In geval van dood, moet de vergoeding de onkosten voor genees- kundige behandeling begrijpen alsook de geldelijke schade dat de onbekwaam- heid tot den aibeid, geheel of gedeel- telijk, aan den overledene gedurende zijne ziekte had veroorzaakt. Degene wiens onderhoud ten laste was van het slachtoffer op het oogenblik van het overlijden, kan eene vergoeding vra gen, indien ten gevolge der dood de on derstand hem is ontnomen. In geval van lichamelijke kwetsing moet de schadevergoeding de onkosten voor genezing en de stoffelijke schade be vatten dat de ongeschiktheid tot werken, geheel of gedeeltelijk, bestendig of tijde lijk, aan den gekwetsten persoon heeft veroorzaakt. f*e* Beschermoo mi ei t der Werkmanswoningen en van onder- hngen Bijstand van 't Arrondissement van Aalst heeft, in zijne zitting van Donderdag 6 Augustus II., den heer Romias Moyersoen, met eenparige stemmen der aanwezige leden, tot Voorzitter verkozen in vervanging van den betreurden heer Frans Monfils. De heer Moyersoen heeft tot hiertoe het ambt van Secretaris waar genomen. Onze geachte lezers zullen zich herin neren dat Pilatus Daens, de gekende laffe lasteraar, in zitting der Volkskamer van 26 Mei jl., het Beschermcomiteit der Weikmanswoningen enz. onzes Arrondis- sements, beschuldigde van partijdigheid in het toekennen der ouderdomspen sioenen van 65 fr. Het Beschermcomiteit protesteerde krachtdadighjk tegen deze laffe beschul digingen bij brief toegezonden aan al de Kamerleden. (Zie Denderbodey juni igo3). Bovendien werd den heer Minister van Ai beid eerbiedighjk verzocht dc 8554 dos siers van pensioen ter beschikking t* stellen van Pilatus de lasteraar, ten einde hen de taak te vergemakkelijken tot het leveren van 't bewijs dat het Bescherm comiteit met partijdigheid is te werk gegaan. De heer Minister van Arbeid heeft het verzoek van 't Beschermcomiteit inge- wiligd en in dato4 Augusti den volgenden bnel aan den heer Secretaris toegezonden Mijnheer de Secretaris, Gevolg gevende aan uw verzoek vau 4 juni igo3, heb ik de eer ter uwer kennis te brengen, dat ik ter beschikking houd van Mden Volksvertegenwoordiger Daens al de dossiers der inwoners van 't Arron dissement van Aalst die, voor de jaren 1901 en 1902, de toelage van 65 francs hebben gevraagd, gegund door de wet van 10 Mei 1900. Ik oordeel dat het overbodig zijn zou een enkwest te openen over dc handel wijze van uw Comiteit het onderzoek der dossiers en het totale ontbreken van bepaalde reclamen van wege de belang hebbenden, bewijzen genoegzaam, mijns inziens, dat uwe onpartijdigheid niet kan in verdenking gebracht worden. Aanveerd, Mijnbeer de Secretaris, de verzekering mijner gedislingueerde hoog- achting. De Minister, (Geteekend) J. FRANCOTTE. 't Woord is nu aan Pilatus Daens. De dossiers liggen te zijner beschikking. Ja, dat hij ze nu onderzoeke, zijne be schuldigingen stave en dc leden van t Beschermcomiteit beschame, zoo niet zal het nogmaals bewezen zijn dat hij een dnjdubbeie zoo getneine en laffe laste raar is en blijft I

De Denderbode | 1903 | | pagina 1