1 Donderdag 20 Augusti 1005 5 centiemen per nummer 56ste Jaar 5851 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'f Arrondissement van Aalst GODSDIENST. HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL VRIJHEID LAND SBOND DeMenschenhater. W rekende huldebewijzen. Behangersbieën Socialistische gelijkheid. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- tangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE SLUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3"' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij aocoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrydag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 19 AUGUSTI igo3. Vlaamsche Katholieke XI' LAND- EN ZITDAG INGERICHT DOOR HET DAVIDSFON DS. Wij roepen de aandacht in onzer geach te lezers op den XIe Land- en Zitdag van den Vlaamschen Katholieken Landsbond welke te Dendermor.de zal plaats hebben, <n laten hier den uitnoodigingsbrief vol gen iot alle VLAMINGEN gericht Wij hebben de eer UEd. uit te noodi- gen tot onzen Landdag, welke den 23'" Oogst en onzen Zitdag, die den 24"1 zal gehouden worden, op het Stadhuis, te Dendermonde. De heugelijke feesten, welke verleden jaar te Kortiijk plaats hadden, hebben ons voor de werkelijkheid niet verblind ze hebben door gansch ons volk een trilling gejaagd van vaderlandsliefde en zucht raar volkomene hei wording. Na het feest vieren zal hardnekkiger dan ooit de strijd herbeginnen. Heeft onze taal de plaats, welke haar toekomt in het beleid van het burgerlijk Recht Worden niet dagelijks de Vlaamsche taalwetten overtreden Kennen al de bedienden in Vlaanderen de taal van het volk Zijn de Belgische officiers in staat om te gaan met de Vlaamsche soldaten Zijn onze jongens in het leger geen verstoote- lingen Lijdt gansch ons onderwijs niet aan stelselmatige verfransching Verliezen on ze volkskinders geen kostelijken tijd door hetaanleeren van een mondsvol Fransch? Zijn niet al de Vlaamsche vrouwen als onmondige kindeis, wanneer het er op aankomt onze taal te spreken Heeft de Vlaamsche knaap de gelegen heid om gansch in zijne taal te leeren le ven, denken, spreken en schrijven Daar toe mist hij Vlaamsche Colleges en Hoo- gescholen. Moet die toestand niet verhol pen worden Is het Wetsvoorstel Coremans er niet dringend noodig Moet ons volk niet voorgelicht, veredeld worden bij mid del van nuttige boeken in zijne taal geschreven, van volkslessen over Weten schap? Ja, niet waar Dit begeert gij allen, gij cischt van den Staat, wat de Staat ons geven kan Wetten tot rechtsherstelling 01 toezicht over zijne ambtenaars maar Romantisch verhaal uit het overgangstijdstip van de Fransche tot dtHollandsche Regeering onzes lands door Cam. De Waegenaere. 6* Vervolg. J®i mijnheer, was het antwoord, naar gij zijt er nog niet... 't Is drie sterke «ven gaans van hier en de weg er heen is slechts gebaand, zoodat de vlugheid van uw paard u op veie plaatsen van weinig ou'zal zijn. Daarbij, hij loopt door de f, waar'n soms nog feiten voor alen die aan de dagen van Baekelandt ennneren... Zich goed te wapenen, is maatregel dien de voorzichtigheid oog altijd voorschrijft aan dezen die ver- ngen veilig door die streek te komen. Ik ben geenszins bevreesd glim- chte de ruiter, zijnen mantel openslaan- ZOO(Iat de kleermaker een paar pistolen een stevigen dolk in een echten lederen [ordel glinsteren zag. Dan ineens van toon en houding ver- a's 'eman(I die door een denk- beZ'g* gehonden wordt, vroeg hij Maar wat voor een zonderling be- oont die stulp aan de rivier, als ge van net Veer herwaarts komt gij verlangt vooral niet waar, dat ieder geboren Vlaming gehecht zij aan Vlaan- derens ziel de taal dat ons volk zijn Vlaanderland beminne zonder pralerij, zijn eigenwaarde bewust zij, en met vlijt ijvere, voor zedelijken, verstandelijken en stoffelijktn vooruitgang. Wij verhopen dus, achtbare Heeren.dat gij den Land- en Zitdag, waar de boven- aangegeven vraagpunten zullen besproken worden, zult bijwonen. Namens den Vlaamschen Katholieken Landsbond. Het Uitvoerend Bureel Niet alleen vervolgen, broodrooven en verjagen de haatvolle Fransche vrijden kers de kloosterlingen, doch tot overmaat van helsche boosheid, lasteren zij hen nog bovendien. Het zal dus niet ongepast zijn hier eene wrekende huldebewijs meé te deelen onlangs uitgesproken in de Fransche Academie door M. H. Houssaeye, te gelegenheid der prijsuitdeeling aan de bekroonden van den nationalen wedstrijd tusschen de Franschen welke zich meest hebben doen onderscheiden door zelfsver- loocheding. M. H. Houssaeye sprak Tusschen de bekroonden, die heden verschijnen, zult gij geene enkele aan- treffen van die heilige dochters met witte mutsen, die het volk, bij onder- n vinding en uit dankbaarheid,de goede Zusters noemt. De goedheid, de geest van zelf- n opoffering en de bevallige liefdadigheid, zijn bij haar dagelijksche deugden eigen aan haar beroep. Overigens, hare chris- ii telijke ootmoedigheid zou in opstand komen, zoo zij vermeld werden in de rangen van 't leger der weldoensters. Zij betrachten eene belooning, die ver- hevener en min vergankelijk is dan eene bekroning door de Academie. Waagt de Academie het soms, aan eene harer eenen prijs toe te kennen, dan is het niet omdat deze meer dan hare gezellinnen behulpzaam is geweest aan de armen, verkleefd aan de zieken. 3 of moedig tegenover de meest stuitende verrichtingen dan is het niet omdat zij eene meer buitengewone daad verricht of een meer uitstekend werk van naas- tenliefde zou gesticht hebben. Wilden wij prijzen geven aan de goede Zusters, voor de volherding in 't plegen van De waardin was intusschen met den gevraagden drank uit den kelder gekomen. Zij en den kleermaker vertelden den vreemdeling alles wat zij van den kluize naar wisten en wat de kuiper van hem beweerde vernomen te hebben. Maantje meende nogthans te moeten verklaren, dal de kuiper er wel iets van eigene vin ding kon hebben bijGELAPT. De kuiper was een der hevigsten ge weest om den kleermaker te begekken, toen deze, eenige dagen geleden, datgene verhaalde wat hij zijn «avontuur» noem de, en daarom, misschien, liet het ventje geene gelegenheden voorbijgaan om den verwaanden eiksplitser wat naar bene den te trekken... De vreemdeling hernam Daar het mij toescheen dat het hok bewoond was, ging ik aan de deur klop pen om den weg te vragen. Voor een raam in hetwelk verscheidene ruiten door een stuk papier of vuil doek vervangen waren, kwam een aangezicht te voor schijn, dat spoedig weer verdween. De slechte staat van het venster, had mij alleenlijk een langen grijzen baard laten onderscheiden. Wat verlangt gij vroeg eene stem, tamelijk barsch. Den weg naar het dorp gewezen te worden, was mijn antwoord volgens de veerman mij verzekerde, ging ik voort, moest ik hier reeds den kerktoren in 't oog krijgen en ik bespeur niets wat daarop opofferingen en zelfverloocheningen zooals die, welke wij beloonen, zeer nederig bij de wereldlijke personen, de keus zou niet mogelijk zijn. n Gij allen, die hier zijt, gij weet dat 0 men ze allen zou moeten bekronen Ziedaar hoe allen spreken welke de kloosterlingen van beide geslachten van nabij kennen. De geuzen die hen laste ren kennen hen nitt en handelen uit hel sche godsdiensthaat. door Dr J. C. HDe Meyere. Niet zelden vindt men in onze tuinen aan rozenstruiken, goudenregen, enz. bla deren waarvan ronde of ovale stukken zijn uitgesneden, zoo regelmatig alsof het met eene schaar was geschied. Blijken deze insnijdingen nog zeer versch te zijn, dan loont het de moeite om te trachten den bewerker ervan bij zijn arbeid gade te slaan. Als het geluk dient, zal men dan kunnen waarnemen, hoe een dier, uiter lijk sterk gelijkend op onze gewone ho- ningbie, zich aan den rand van een der bladeren plaatst en met zijn kaken in zeer korten lijd een dergelijk stukje van het blad afknipt. Het dier houdt zich hierbij met zijn pooten vast aan het meê te nemen gedeelte op het oogenblik, dat het stuk geheel is losgeknipt, heeft de bie ook hare vleugels uitgespreid en vliegt weg. Meer moeite kost het om na te gaan, waartoe het dier deze stukken gebruikt. Dat het iets met den nestbouw zal te ma ken hebben, laat zich wel vermoeden de nesten echter zijn niet gemakkelijk om vinden. Zij komen namelijk in den grond voor, het zijn gangen van soms een paar decimeters lengte, welke deze bieën meest al niet zelf vervaardigen, maar waarvoor zij verlaten holen van andere bieënsoorten of gangen van aardwormen, enz., gebrui ken. Het doel is nu deze gangen in een reeks van cellen te verdeelen, in elk waar van dan een ei met het voor de daaruit voorkomende larve noodige voedsel wordt afgezet. Deze cellen nu worden gevormd met behulp der afgeknipte bladstukjes voor de zijwanden bezigt het dier de ovale stukken, terwijl elke cel van de volgende gescheiden wordt door eenige der cirkel ronde stukken, op elkaar gelegd. Zeer merkwaardig is de bijna mathema tische juistheid, waarmeè het dier in uiterst korten tijd een stuk van dien vorm welken het noodig oordeelt, weet af te knippen. Daarbij komt nog dat de ovale stukken niet allen even groot zijn, de bui tenste overtreffen de binnenste eenigzins en ook hiervan moet het dier dus de maat kunnen onthouden. trekt. Ben ik soms op een verkeerden weg Rijd door klonk dezelfde ruwe stem, op vijftig schreden van hier ontdekt gij den toren. En wat ik verder nog vroeg of klopte, ik vernam niets meer. Vtrvolgens losten de kleermaker en de waardin elkander af, om den vreemdeling al de sprookjes mede te deelen, die op de kap van den kluizenaar in omloop waren. De reiziger scheen echter het gretigst toe te luisteren wanneer men hem bijzonder heden kenbaar maakte uit de levenswijze van den man wiens geheimzinnig bestaan aanleiding gaf tot zoovele gissingen en verdichtselen van wege deze eenvoudige dorpelingen. Volgens het algemeen ge voelen, moest hij een geleerde zijn, want halve en gansche dagen ging hij in het bosch planten en bloemen zoeken. En jonge lieden, wier nieuwsgierigheid hunne vrees overwonnen had, hadden bestatigd, dat hij zijne meeste avonden met schrijven doorbracht. Het was gebeurd dat, terwijl men hem bespiedde, hij het geschrevene reeds een lijvig boek herlas. Dan hadden de bespieders hem tranen zien vergieten, hooren kermen, zuchten..., En dan had hij opeens het boek toegeslagen en zich aan eene soort razernij overge geven... Het waren geene tranen meer, maar vuurvonken die in zijne oogen glinsterden. Zijne gebalde vuisten hieven zich ten hemel en vielen soms op de muren neer dat er de hut van dreunde... Voor de cel met het dekseltje van ronde plaatjes gesloten wordt, vult de bie haar met een mengsel van honing en stuifmeel en legt daarop een ei. Juist aan de wijze, waarop zij het stuifmeel meê voert, kan men haar van de honingbie onderschei den. Zooals bekend is, gebruikt deze hier voor de scheenen van de achterpooten, welke hiervoor eigenaardig zijn omge vormd. Bij de behangersbieën dient daar voor de onderzijde van het geheele achter lijf deze is voor dit doel dicht met bor stelachtige haartjes bezet. Heeft het dier een aantal, gemiddeld van 6 tot 12, dergelijke, op elkaar volgen de cellen vervaardigd, dan wordt tot afslui ting van den gang een prop van onregel matige bladstukjes aangebracht, nog ge volgd door wat aarde, zoodat de plaats zoo goed als niet meer terug te vinden is. Fabre vooral heeft zich veel met de vraag beziggehouden of de behangersbieën al leen bepaalde planten voor den nestbouw gebruiken. Hij bekwam tot den uitslag dat dit in het algemeen niet het geval is. Wel worden bepaalde planten veel meer voor dit doel gebruikt dan andere, maar bij gebrek daaraan weten de bieën zich zeer goed met andere te behelpen. Meerdere soorten maken soms zelfs gebruik van bloembla deren, bij voorbeeld van de gewone gera niums. Bij een aan de eigenlijke behangersbie ën nauwverwante soort (Anthokop pape- veris) is het gebruik van bloembladeren regel. Deze bie vervaardigt vboral op zandwegen bijna loodrechte gangen, die elk slechts een cel bevatten, welke bekleed wordt met de bloembladeren van klapro zen de boveneinden daarvan worden naar binnen omgeslagen en aldus de cel als een zakje gesloten. (De Natuur.) De Kamer is Donderdag uiteengegaan en onze Volksvertegenwoordigers gaan in vakancie. Waar zullen de socialistische geko- nen, die zoo geweldig donderen tegen het kapitaal en tegen de rijken, hunne ■erlofdagen overbrengen De Indépendance geeft ons daarover eenige belangrijke inlichtingen. Gezellen Maroille, Destrée en Furne- mont begeven zich naar Weenen. De laatstgenoemde is, overigens, reeds sedert lang in eene zijner prachtige villas te Wenduine gevestigd. Blijkbaar verduurde die man al de kwel lingen eener allerdiepste wanhoop... Een gloeiende haat, een brandende dorst naar wraak, verteerden zijne ziel..,; machte- looze woede maakte hem uitzinnig... Was het zijne eigene geschiedenis die hij schreef..., een verhaal van vervolgingen kuiperijen van welke hij het slachtoffer werd...? Althans, sinds men dit vertelde, vond het sprookje dat de kuiper waarschijnlijk uitgevonden had, maar weinig geloof meer, en in de veronderstellingen betrek kelijk den plantenzoeker uit de «kabaann, werd de naam van den gevallen keizer nog zelden uitgesproken. De vreemdeling bestelde nog eene pint en deed voor den spraakzamen kleermaker nog eenen borrel inschenken. Maar komt de kluizenaar ook onder- tusschen in het dorp...? vroeg hij onder het klinken. - Eenmaal is het gebeurd, verklaarde Maantje, het was toen hij Veerke den zager en diens vrouw kwam berichten, dat zij hunnen zoon moesten komen halen die in het bosch van eenen boom gevallen was en zijn been gebroken had. Met den doodsangst in het hart volgde de vader den jobsbode naar de kabaan I. Het was in de hut zelve dat de gevallene lag de bewoner had hem schreeuwend van de pijn in het hout vinden liggen en her waart. gedragen om hem te verzorgen. En welke verzorging...! De jongen Gezel Hector Denis vertrekt naar Zwit serland gezel Bertrand gaat naar Yvoir; gezel Anseele heeft Oostende gekozen en gezel Demblon zal in de omstreken van Modave verblijven. Wat gezel Vander- velde betreft, die heeft zich reeds naar Bretagne, in de omstreken van Paimpol, begeven. Zooals men ziet is er hoegenaamd geen verschil te bespeuren tusschen de roode leiders en de «burgerveriegenwoordigers» tegen welke zij zoo geweldig uitvaren. Bij de rooden, evenals elders, zijn er aristokraten, burgers en proletariërs en meestal de socialistische hoofdmannen behooren tot de eerstgenoemde dezer klassen. Het is dus zooveel te bespottelijker, van hunnen kant, eene leering van gelijk, heid te verkondigen, welke, volgens hen, moet leiden tot de afschaffing van alle verschil tusschen de maatschappelijke klassen. Nadere bijzonderheid. Aan iemand die aan gezel Demblon vroeg waarom hij den voorkeur aan Modave heeft gegeven, antwoordde de klown der Kamer Omdat de omstreken van Modave zeer schilder achtig zijn en ook omdat men mij ver zekert dat M. d'Andrimont (die hem eens eenen klinkenden kaakslag toediende) langs die kanten geen buitenverblijf houdt. Pilatus, de groene Domine van Chip- ka is naar 't zeestrand naar Blankenberghe en omstreken getrokken alwaar hij een vermakelijk en lekker leventje leidt en van de gelegenheid gebruik maakt om zich bij de liberalen, als vertegenwoor diger van een handelshuis van wijnen te Bordeaux, aan te bieden. Wij hebben er reeds iets van gehoord. Waarom hebben de vogels zand noodig Het gevogelte heeft geen tanden en kiezen, om de voederstoffen fijn te maken. Tot dat doel verorbert het zand en kleine steentjes, welke het voeder in de maag helpt fijn wrijven. De voeder- stoffen zijn eerst door het drinkwater in den krop en later door het maagsap week geworden. De eigenlijke maag is door een zeer dikke spierlaag omgeven, die de maag in bestendige beweging houdt. Door deze voortdurende beweging wor den de voederstoffen, zooals de graan korrels, fijn gewreven het zand en de steentjes werken hierbij als molensteenen, terwijl ze meteen afronden en daarna met de uitwerpselen worden verwijderd. Kan tige steentjes beantwoorden beter aan het doel dan ronde en gladde. Een huishoen bijv. heeft dagelijks 10-15 gram van zulke steentjes van de grootte van gerste- of maïskorrels noodig. spreekt er met verrukking van «Niet zoohaast had de plantenlezer een soort olie over zijn been gegoten en er een ver band om gewonden, of alle pijn was geweken zegt hij. De zager had eenen kruiwagen medegebracht en de kluizenaar hielp er den bezeerde op leggen. De vader bedankte den wonderbaren man en be klaagde het, dat hij te arm was om hem voor zijne moeite en goedheid te beloonen. Dat de knaap zijne schuld kome vra gen, wanneer hij tot hier komen kan I sprak de zonderlinge man, zijne stulp terug binnenstappend. Zult gij het gelooven, mijnheer ver volgde de kleermaker, maar vier dagen later pikkelde de jongen reeds naar de kabaan In het bosch ontmoette hij den kluizenaar. Deze leidde hem mede naar zijne woning, legde daar een ander verband op de bijna herstelde breuk en eischte, als belooning, van den zoon des zagers, dat hij de boodschappen van zijnen redder doen zou. Sinds dien gaat de knaap geregeld tweemaal in de week naar de klnis, om zich ten dienste te stellen van den raadsel- achtigen man, wien hij eene zoo spoedige als volkomene herstelling te danken heeft, en die zijnen boodschapsl roper dan nog telkens prinselijk voldoet. Sinds dien, ook, is de kluizenaar nooit meer buiten het bosch gegaan... Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1903 | | pagina 1