Ze geven pootjes Davids-fonds. Van tak op tak. Ze gaan (en strijde Wij wachten. Naar 't zeestrand. - Kikvorschvangst. Stad Aalst. -^Werkbeurs. Zondagrust. AALST. Allerhande nieuws. Duitschland. Het orgaantje van de wii kelpol.tiekers der Saskaai, alias de uitbuiters van de Sullen, schrijft a Het bestuur der werkliedeng irtij i wil met andere vrijzinnige partijen in onderhandelingen treden, ten ein le zich b te verstaan om samen op te treden met de aanstaande gemeentekiezingen, tegenover den algemeenen vijand, de klerikalen. b Nu, moesten de andere partijen dit t voorstel onbeantwoord laten, dan toch b strijden de socialisten die rekenen op de stem van alle eerlijke personen wiens geduld ten einde is en iets beters willen, s De roode winkelpolitiekers geven dus pootjes de mannen zouden liever een kartel aangaan, om aldus te vermijden dat hunne wezenlijke getalsterkte zou ge kend wezen en een einde gebracht aan hunnen bluf. Ze willen vermijden dat men hun toeroepen kunne telt uw beetje De roode winkelpolitiekers kondigen wagenlange artikels af om aan de neering- doende burgerij op te vijzen dat hunne coöperatieven gesticht zijn niet om haar tot den bedelzak te doemen maar wel om haar tot meer welstand te voeren. Zoo, zoo, de roode coöperatieven doen eene doodende concurentie aan de nee- ringdoende burgerij en dit is om haar van ondergang te redden. Hce liefdevol toch De waarheid is dat reeds menig kleine winkelier in de volkswijken, de pijp aan Merten heeft moeten geven die vroeger van zijn gering bedrijf en werken daarbij leven kon met zijn gezin. De roode winkelpolitiekers donderen tegen de kapitalisten en heet ze de plaag der samenling. Maar wat is Vooruit van Gent anders dan eene kapitalistische onderneming Gentsche kapitalisten hebben het geld geschoten om de bakkerij en de groote bazars van Vooruit te stichten en tever- grooten Het geld dat ze er in hebben geschoten brengt hen een ongehoorden intrest op. Hand aan Hand te Aalst is een afzet sel, eene succursaal, van den Gentschen Vooruit. Met het geld van die Gentsche kapita listen zijn de lokalen van Hand aan Hand aangekocht, de bakkerij vergroot en heringericht. En die bakkerij brengt 3o ten honderd intrest op aan de geldshieters, na dat al wie een nagel in Hand aan Hand heeft om er zijn muts aan te hangen ferm aan den honingpot lekt. Dat de honinglekkers zich er duchtig aan deugd doen dit bewijst ons dat da eenen het fabriek hebben verlaten en de andere zaag en schaaf over boord heeft geworpen. Die honinglekkers leven als vischjes in Kii ï-prmic n fee«»eliiVh'»Hpn tw en kmders er is geen kremp bij, ze gaan gekleed lijk dames en kinderen van groote kapitalisten; 't zijn altijd nieuwe kleederen of te weeg. Men denke niet dat wij dat niet lijden kunnen, neen, indien wij er de aandacht op inroepen, 't is om de werklieden te doen begrijpen wie met 't vet weggaat. Nu de 3o ten honderd die de Gentsche kapitalisten uit ds bakkerij van Hand aan Hand opstrijken, lokt hen aan om nog andere gelden den zelfden intrest van 3o ten honderd te doen opbrengendie slokkers zijn nooit verzadigd en om hunne slokzucht te voldoen hebben zij nu 't geld geschoten om 3 of 4 huizen nevens Hand aan Hand tegen zeer hooge prijzen aan te koopen. Ze zijn aan gekocht en de roode winkelpolitiekers hingen ten teeken van vreugde hunne roode vanen uit. Geen wonder, 't zal eene gelegenheid te meer worden om rond den honingpot te mogen vliegen lijk werkzame biekens. Immers die aangekochte huizen gaan dienen om er een grooten bazar te stich ten waar men specerijen, kleerstoffen gemaakte kleedeien, schoenen, enz. in een woord, al wat men denken kan zal verkoopen niet alleen aan de leden van Hand aan Hand maar aan Jan en alle man... En die bakkerij, die groote bazar (oh, denkt het niet!) zijn niet gesticht om den ondergang der kleine burgerij te verhaasten, maar wel om haar tot welstand te brengen. Wat brave jongens toch die roode win kelpolitiekers Denken die roode leeperikken, dan toch dat onze neeringdoeners nog dom mer zijn dan kalveren De roode winkelpolitieKers betreuren de klerikaliseering van 't lager onderwijs bij middel der catholieke aangenomen scholen. De aangenomene scholen tellen meer dan het dubbel der klassen van de offi- cieele gemeentescholen, roepen zij. En in die catholieke aangenomene scholen tot zelfs in de gemeentescholen leert men de kinders den Catechismus en Heilige Geschiedenis en dat is slecht, zeer slecht,; want de ouders hebben er volle vertrouwen in. Volgens de roode winkelpolitiekers zou men er zeker de kinders liever moeten leeren God verloochen, den Godsdienst haten, de Priesters en Kloosterlingen den duivel aandoen, vloeken en zweeren, beesten praat vertellen, hun inpompen dat tig- ndom diefstal is en men dus de kapitalisten bestelen mag, i. a. w. al de 100de leerstelsels Maar als ge scholen naar uwen smaak verlangt, roode winkelpolitiekers, volgt ons, catholieken, na en sticht dan ook aangenomene scholen. Alle Belgen zijn immers gelijk voor de wet. Zegt toch niet dat gij er de middels niet toe hebt,.. Dat de Gentsche kapita listische slokkers een deel van hunne dertig ten honderd intrest afstaan en de leeperikken wat min honing lekken en de zaak is geklonken. Dan zult ge verzekerd zijn dat uwe kinders tot geen stomp, bij geloovige volkje zullen opgroeien maar tot helder verlichte mannen die men ein delijk om hunne aardige deugden aan de galg zal moeten opknoopen. Nog een woord ten slotte In de kloosters en catholieke gestichten waar men werken laat, betaalt men uiterst kleine loonen, beweren de roode leepe rikken. Of dat wel waarheid is weten wij niet, maar wat wij weten 't is dat er nog nooit een klooster of catholiek ge sticht voor de Rechtbank heeft te verant woorden gehad gelijk Vooruit die ver oordeeld werd wegens achterhouding van 't loon zijner werklieden. Begrepen, roode winkelpolitiekers De roode winkelpolitiekers, de ridders van den honingspot, vragen wat de socia listen gedaan hebben voor de werkstaking op den Tragel. Wel de socialisten hebben, in die werk staking, de 741 fr. en centiemen onrecht- veerdiglijk opgestreken die over gebleven zijn van de omhaling bij de burgers. En voor 't overige werden de brave werksta kers door de roode leeperikken geschoren zonder zeep. Zitting van het Hoofdbestuur, op i3 Augusti igo3. Zeventien leden zijn aanwezig. De heer D. Claes, in afwezigheid van den heer J. Helleputte, door onvoorzien belet, zit voor. De Algemeene Secretaris zal het Hoofd bestuur op den Vlaamschen Landdag, die den 23 Augustus te Dendermonde zal gehouden worden, vertegenwoordigen. Op verzoek der Brusselsche Afdeeling zullen Boeken worden gegeven van het Belgisch Comiteit ter verdediging van de Zuid-Afrikaansche Boeren. Een historisch roman, getiteid Boude- wijn Hapken, door den heer Staas, wordt ter beoordeeling gezonden aan twee Leden van het Hoofdbestuur. Op interpellatie van een Lid wordt ge antwoord dat ook aan de laureaten in het onderwijs van de Vlaamsche taal, in de officieële onderwijsgestichten, ten titel van belooning, boeken worden geschon ken. De Bestuurders dier gestichten heb ben het Hoofdbestuur de namen der bekroonden mede te deelen. Op verzoek van den Nederduitschen Bond, te Antwerpen, zal aan de Afdee- lingen een exemplaar worden meegedeeld van het vertoog, aan de Wetgeving te zenden tot dringende aanbeveling van het wetsvoorstel des heeren Coremans, met verzoek dit vertoog bij te treden. Na verschillende punten aangaande het drukwerk te hebben besproken, gaat bladen kondigen ons aan dat onze Aalstersche libe ralen vrijdag avond 11., in algemeene vergadering van een twintigtal rare blauwe vogels, meestal vreemde soort, besloten hebben bij de aanstaande Gemeentekiezing in 't strijdperk te treden. Verders dat de roode en groene socia listen ook met afzonderlijke lijsten zullen opkomen Er zal veel volk komen naar kijken en ware Pie Vis niet bij den Heer hij ook kwam met zijnen haan. De liberale Indépendance Belge ge wagende van den aanst. Kiesstrijd in ons Arrondissement, zegt dat de strijd alleen zal belangrijk en ernstig zijn te Ninove en Geeraardsbergen. Van den strijd te Aalst geen woord maar om reden. Onze driekleurige tegen strevers zijn immers overtuigd dat zoo wij, catholieken. getrouw onze plicht kwijten, moedig strijden, wij nog nooit eene schitterendere en zegenrijkere zege praal zullen beleefd hebben. Groene Pie is er zelf zoodanig van overtuigd dat hij in Den Werkman van Vrijdag 21 Oogst, schrijft dat hij ons Catholiek Bestuur niet wil omverre- werpen, maar dat hij, Groene Pie, op 't Stadhuis zou willen zetelen.... om zijnen hoogmoed te voldoen. Hoor, Pie, zeeveraars lijk gij en anderen kan men daar best missen en dat zullen de Catholieke Aalstenaars u met klank be wijzen, want 't zal niet eene nederlaag maar een volkomene verplettering zijn Met 4 candidaten. Het orgaantje der winkelpolitiekers kondigt aan dat de rooden met vier candidaten bij de aanst. gemeentekiezing alhier zullen optreden. Waarom geen volledige lijst KRIJGSOEFENINGEN. Bericht. In het opschrift van ju de poststukken voor troepen van de ie en 2* legerafdeelingen die Gauw deelnemen aan de groote oefenin gen moet, van 29 Augustus tot en met 9 September, geene plaats van bestem ming staan. In het adres geeft men en kel op het nr van het regiment, het batal jon en de compagnie (of het nr van de batterij, het eskadron, de kolom, enz.), met de duidelijk geschreven melding BESTUUR DER KRIJGSOEFENINGEN, of I* LEGERAFDEELING of 2e LEGERAF- DEBUNG. Eiken dag, neemt, het Hoofd van den postdienst van het Leger de noodige maat regelen om die poststukken op de leger plaatsen dier twee afdeelingen te doen toekomen. Catliolieke Bterre- kensvrlentlen. Zon dag 3o Oogst aanst. plechtige Mis en Wijding der Vlag geschonken door den Voorzitter, den heer Herman Bosteels, ter St-Martinuskerk om iouren. Optocht naar de kerk en terugtocht met muziek aan 't hoofd langs de straten der Wijk. Om 1 uur stipt, ten lokale van den Catholieken Werkmanskring, broeder lijk Noenmaal, den eere- en werkende leden aangeboden. Om 5 uren bezoek aan de leden-her bergiers. Maandag 3i Oogst, om 8 uren 's avonds zeer stipt Luisterrijk Avondfeest, gege ven door de heeren Meesters der Zondag school van St-Martinus, den heeren Le den der Maatschappij en hunne huisge- nooten aangeboden. OPROEP. Ten gevolge van het openvallen der plaats van Regent der Bur gerlijke Godshuizen van Aalst, wordt er eenen oproep gedaan tot de heeren Pries ters die met de familie Lenaert in verwant schap zijn. De Belanghebbenden gelieven zich voor alle voorwaarden te wenden tot het Bestuur der Burgerlijke Godshuizen. ALS EEIV BEWIJS hoe zeeverachtig 't Land van Aelst wordt aaneengeflanst, geldt dat zelfs de zotten te Gheel, 't orgaan van Chipka weigeren. den melden dat de gewezene ontvanger van de Branbantsche provinciale Com missie der studiebeurzen, zekere Contere, die de vlucht heeft genomen na voor meer dan i3o duizend franks ontvreem dingen te hebben gepleegd, buiten bereik is der Belgische justicie. Hij bevint zich naar 't schijnt te Corfu, in Griekenland. Wij hebben aan de groote blauwe groene helden gevraagd hoe het mogelijk is geweest dat-Contere de slimme liberalen van den provincialen Raad en 't Bestuur heeft kunnen betorpen zonder dat zij het van den beginne af ontdekten... 't Is waarlijk onbegrijpelijk als men het wel over nadenkt dat de blauwen en groenen beweren al de wetendheden, al 't vernuft, al 't vooruitzicht der wereld in pacht te hebben. Wij wachten maar te vergeefs de ge leerde slimme bollen der Vrijheidstraat en van Chipka kikken noch mikken er over. Antwoorden zij ons wellicht niet omdat ze zouden moeten bekennen dat de spreuk: Wacht den dief, hij wacht u zoo wel aan de blauwen en groenen kan toe gepast worden dan aan anderen. Engelbeen stool 3oo duizend franks uit de Stadskas en de Gentsche liberalen met het maar als 't kalf verdronken was I Allons, geleerde blauwe, groene en roode bollen.gaat ge dan zoo stom blijven als domme karpers Kussen van honden. Hoe gevaar lijk het is honden te kussen, blijkt weer opnieuw uit eene mededeeling van pro fessor Deneer Wittles, gedaan tijdens eene lezing over tandheelkunde in de Birminghamsche Hoogeschool. Professor Deneer heeft zich vooral bezig gehouden met de studie van de nematode, een parasiet, die hij onlangs aangetroffen heeft bij eene zieke, die verpleegd werd in het groot hospitaal. De zieke werd verpleegd wegens ver dikking van het tandvleesch, hetwelk ten gevolge had gehad dat de geheele boven lip opgeheven werd, waardoor het gelaat op ergerlijke wijze misvormd was. Het kwam uit dat de zieke de gewoonte had gehad herhaaldelijk eenen hond te kussen, welke later stierf en men vermoedde dat zij op die wijze was aangestoken gewer den. Pilatus Daens is, lijk een volbloedigïn kapitalist, naar 't zeestrand, naar Blai- kenberghe en gewesten getogen, ev:n als de roode socialist Anseele, om er vit te rusten van zijnen verachtelijken veld tocht van volksfopperij, van lasteren :n beliegen zijner tegenstrevers. Maar dat Pilatus er gansche dagm slijt met de zee te bekijken dat is ook al niet waar, want hij neemt de gelegenhad waar, om zijnen handel voort te zettei hij is immers wijnuitzetter. Zoo reisde hij over een 14ta 1 dagn naar Veurne en brgaf er zich bij een eer liberale chefs om hem het adres te vrapn van de notabiliteiten van 't blauwe klie je in de omstreken ten einde hen zine wijnen aan te bieden. Des donderdags 's morgens trok Pilats te Nieupoort-Baden de villa binnen un den papenvreter Henri Crombez, Volk vertegenwoordiger voor Doornijk, niet m opgevreten te worden, maar om er zine wijnen aan te bieden... Daarna begaf hy zich naar 't Gastof ofte Hótel Prevost en dineerde er ens lekkertjes. Na het diner smakelijke cie, lekkere sigaar en een fine champagnekn; laat de hopplantars maar voort sk- keren Maar zijne commerce verloor hij dar toch ook uit 't oog niet en men hoole hem verklaren Je représente une es 11 MAISONS LES PLUS ANCIENNES ET LES PUS D SÉRIEUSES DE LA VILLE de Bordeauj Ik vertegenwoordig een van de oudte en serieuste huizen van Bordeaux. Die spioenen, die spioenen, niet war PIE? Wat mag Groene Pie daar wel vn hij, die in Den Werkman an 14 Oogst 11. afkeurt dat zijne tegenstre vers wellustig in de salons der bad steden zitten, en nogthans Groene Pie keurde dat vroeger goed als hij met zijn gansche gezin, voor zes weken, naar 't zee strand trok en er ook wellustig in de rijke salons zat... maar nu is 't adieu mijnen meuzelaar met draaiken en al 1 Pilatus die aan 't zeestrand als eene groene notabiliteit troont, zit daar zeker niet wellustig in de rijke salons Hij zou er Pie zijne kat van spreken, moest hij er in een werkmanshuisje verblijven. In 't Land van Aelst van Zondag 11., stelt Pilatus de vraag Welk is het echte kenmerk van den waren christen En hij antwoordt't Is de onthechting der aardsche goederen en de verachting der rijkdommen, n Zoudt ge dan wel een ware christen zijn, gij Pilatus, die door uwe zucht naar eer en glorie, door uwe liefde tot 't klaar klinkende geldeken, dat aardsch genot verschaft, in opstand zijt tegen ven Bisschop Loochen dan toch niet uwe gretige liefde tot het klaar klinkend geldeken. Noem mij dan eens buiten u, Pilatus, een enkel priester in België die het zoo verre beeft durven drijven van de tachtig franks, de dertig zilverlingen, op te strijken die de Fransche francmagons voor hem in de logie gebedeld hadden en dan die dertig zilverlingen in de rijke salons aan 't zeestrand wellustig ging verteeren Het kenmerk, de barometer van den waren groenen christen is dus Zorg wel voor uw moeders kind, 't welk een princiep is aan de heidensche zeden ont beend 1... Hebt ge ooit zien kikvorschen vangen Op het einde van eenen stok hangt men een koordeken, en aan 't einde van 't koor deken een stuk vleesch (rood) wel te ver staan ja, 't moet volstrekt rood zijn. Men houdt den stok boven 't water, zoo danig dat het stuk vleesch juist op de oppervlakte van 't water drijft seffens komen de kikvorschen in volle troepen af. De eerste bijt aan het stuk vleesch. De visscher trekt de koord op en de kilcvorsch is gevangen. Hij werpt dezelfde koord terug, met hetzelfde vleesch, op dezelfde plaats. Een tweede kikker bijt en laat zich snappen een derde, een vierde, al de andere tot den laatste toe. 't Is het afbeeldsel van die ongelukki- gen, aan wien de leiders van de geheime maatschappijen en van roode drukpers al hunne leugens doen opslikken. Alles kramen ze uit tegen de priesters die niemand leed doen, die gezag en eer bied inboezemen, en die oprechte kik vorschen nemen dat allemaal op, herhalen het in de herbergen, in de winkels, in vergaderingen, zelfs in de kazernen. de Ségur. Worden gevraagd i° Een goede koetsier voor Bergen, een weinig Fransch kennende, gehuwd of ongehuwd, loon 100 fr. per maand 20 Eenen goeden schrijnwerkersgast 3° Een goede dienstmeid 40 Een kruide- niersgast. Vragen werk. i° Een vuurstoker-machinist 2° Een halven kuipersgast 3° Een bureelbe- diende. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag 16 Oogst, M. Meirsschaut, Korte Zoutstraat. 0 Creemboter. Markt van Zaterdag 22 Augusti igo3 144 Kilogrammen ter markt. Prijs fr. 2,80 tot 0,00 per kil Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 386 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 3o8o kilos. SjfclK'* Aan ons nummer van heden behoort het mengelwerk Iwein van Aelst, als bijvoegsel. Te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode, Geillustreerde Post kaarten, aan fr. 0,20 en fr. o,5o het dozijn. Met de post verzonden, 5 cen tiemen meer. Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodiglieden zijn te bekomen ter boek- en steendrukkerij van Den Denderbode. Pnnnprt Programma van 't Con- VJU1IOCI u* cer, welk zal gegeven wor den, op Donderdag 27 Oogst igo3, om 8 l/t uren 's avonds, door de Koninklijke Harmonie, onder het bestuur van Mr L. Walpot, op het Kiosk, ter Groote Markt, alhier ie Marche de Concert Ls Ganne. 2' Ouv. Triomphale Leutner. 3e Lampa. Potpourri J. Bender. 4® Polka Concertante pour ple gde Cl'®*, Gatti. Solistes MM. D'hoir Otton. 5e Invitation k la valse C. M. Weler. Soliste MrVernimmen. Schoolverloven. Vuurwerk. Langs verscheidene kanten der stad ont waart men in schoolverlof zijnde knapen, zich vermakende door het afsteken van vuurspuwende en ontplofbare tuigen. Vooral het ontbranden van een zeker slach van bommen, die op een niet te be rekenen oogenblik en derhalve gansch onverwachts met hevig geknal lorsbar- sten, leveren een ernstig gevaar op voor de roekelooze aanstekers. De politie roept de aandacht van de ouders en vooral van de winkeliers, die dergelijke gevaarlijke tuigen aan den man brengen op art. 61, 62 en 81 der stedelijke politieverordeningen Den haan en den bol gestolen op den toren der St-Martinuskerk te Aalst. Zoo verspreidde zich het gerucht onder de Ridders van den luibakkenlioek, die vrij dag morgend ter merkt stonden te gapen. Dit nieuws door een'farceur rondgestrooid werd weldra door de Aelstenaren weer legd de haan en de bol waren wel is waar, van den toren verdwenen, doch ziehier wat er was voorgevallen Donderdag kwam de Heer De Pooter, donderroeden- plaatser van Mtchelen, met zijne gasten de donderroede van den hoogen toren op elektrieke wijze controleeren en herstel len. Dit stoutmoedig en gevaarlijk weik bracht geheel de stad te been en op strSat. 's Namiddags vooral toen den haan en den bol van den toren moesten afgelaten wor den, om opnieuw verguld te worden werd de nieuwsgierigheid van een ieder op bui tengewone wijze opgewekt. Talrijk was het publiek dat van nabij de kerk dit noodzakelijk werk met be langstelling gadesloeg en dat door den heer De Pooter, zoon en eenen gast op zeer koelbloedige wijze uitgevoerd werd Toekomende week zal de haan en de bol, geheel nieuw verguld, door de zelfde kloeke mannen opnieuw geplaatst worden, tot groot genoegen der Aalste naren, die zich niet kunnen gewennen aan eenen ontsierden toren. Voegen wij erbij tot voldoening der nieuwsgierigen, dat de haan eene lengte heeft van 0,70 m. op o,55 m. hoog de bol 0,70 m. lang op o,65 m. hoog en wegende 20 kil. een volslagen man kan in de holte van den bol goed zich verbergen. Hopen wij dat dit zeer gevaarlijk werk toekomende week even goed zal afloopen door de werklieden van den Heer De Pooter van Mechelen, die als specialist donderroedenplaatser algemeen gekend en gezocht wordt, niet alleen in ons land maar in den vreemde, (den Congo hierbij begrepen). De voorlaatste maal dat haan en bol werden verguld was in 1842 en de laatste maal in 1871 dus 32 jaren geleden. Meer inlichtingen bezitten wij er niet over voor 't oogenblik. De Ral, liet zuur, de slijmen, de moeilijken stoelgang, het onzuiver bloed, brengen alle soorten van onpasselijkheden voort. Om deze kwalen te vermijden en te genezen is er niets beter dan van tijd tot tijd een pilleken van Depratere te nemen. Deze pillen worden verkocht per doos aan fr. i,5o. Te beko men in alle apotheken en te Aalst, apo theken Callebaut en De Valckeneer. Het onweer waarvan wij hier woens dag eenige donderslagen hebben gehoord, heeft in het zuiden van ons land erger gewoed. Te Stro nbeek-Bever is de hoeve, ge naamd Het Hof van Bever, door den De vlammen sloegen naar andere ge bouwen over, en, eer de pom piers van Laken ter plaatse waren, was alles ver nield. Verscheidene hoornbeesten zijn in vlammen omgekomen. Te Namen had reeds des morgends geweldig onweer gewoed, doch dit sloeg rond 1 uur des middags in een waar cyc loon over. De straten en pleinen lagen met eene dikke laag ijs bedekt, zoo dicht waren de hagelsteenen gevallen. Het ijs verstopte de riolen en het water drong de huizen binnen. Het onweer volgde een goed afgeteeken- den weg. Het streek eerst neer over een gedeelte der Beneden-Samber en toen over Namen naar de hoogten van Bolige. Het vernielde de beplantingen van Cham pion, Gelbressée, Namèche en Bovinnes. Te La Plante is geen hagel gevallen. Te Namen viel de bliksem op het Ho tel de Hollande, maar richtte er geene schade aan. Te Bouge is eene vrouw, die getroffen werd in stervensgevaar. Over het algemeen is het de hagel die de grootste verwoestingen heeft aange richt. Ook is veel gevogelte gedood. Woensdag namiddag, op het oogen blik dat de bank X., te Brussel, ging gesloten worden, kwam een persoon, die het Fransch met zuidelijken tongval sprak, haastig binnen en vroeg om, op een pak waarden van eerste klas, een voorschot van 7000 fr. te kunnen ontvangen. De belangrijkheid der gevraagde som deed den bankbediende besluiten, de toe lating van den patroon te vragen. Die toelating werd gegeven, op voorwaarde dat de persoon in kwestie zich deed ken nen. Deze laatste voldeed hieraan en toonde papieren op naam P. V. Nauwelijks had de bankbediende de zeven duizend franks uitbetaald of de bestuurder bedacht zich en verzocht den vreemdeling, in zijn bureel te komen. Niet wetende dat P. V. reeds de 7000 fr. in den zak had, vroeg hij hem, waar die weerden vandaan kwamen. P. V. gaf met de grootste koelbloedigheid de noo dige uitleggingen en zegde dat zijn ven noot, eigenaar der stukken, daar in de nabijheid was. Hij zou hem op het oogen blik gaan roepen. En hij ging uit. Eerst toen vernam de bestuurder dat de 7000 fr. reeds uitbe taald warön. Gelukkig had P. V. een hotel der de Brouckereplaats als zijn tijdelijk verblijf opgegeven. Bestuurder en bediende snel den er heen, zagen P. V. juist den trap opsnellen, grepen hen vast en deden hem het geld terug geven. Daarop nam P. V., die reeds des mor gends zijne koffers had weggedragen, de vlucht. Men heeft alle reden om te gelooven dat de weerden gestolen zijn. Avonturen van een vos. Onder den wagen van eene te Lokeren op de markt staande diergaarde, was een vos vastgebonden. Een dezer nachten wist Reinaard zijn ketting los te krijgen en ging op den loop. De slimmerd kon eindelijk lucht geven aan zijn lang be dwongen lust tot het plegen van yossen- streken. Woensdag nacht sloop hij in het kiekenkot van M. Peeters, statieoverste, en bracht er acht kiekens om hals. Toen beging hij eene onvoorzichtigheid hij ging liggen, midden zijner bebloede slachtoffers, als een overwinnaar bij den behaalden buit. Daar vond men hem des morgends nog liggen men schoot hem dood. Tegen ineektenplaag. Het Overzeesch Andelpoeder is het voordeeligste tegen de insekten. Deze specialiteit van keus vernielt met bliksemende kracht en groote snelheid alle soorten van ongedierten in de woningen, keukens, hotels, alsook bij de huisdieren, in de stallen, op de planten, in de serren, de tuinen, enz. (Zie aankondiging 4e bl.) Dokter Delcomminette, die bij de opstijging te Luik zich het leven redde, door op een dak te springen, is, ten ge volge van de doorstane ontroering zinne loos geworden. Bij eene vriendin komend, bedreigde hij die met eenen revolver. Zij poogde te vluchten doch hij loste het schot, trof de jonge vrouw en deze viel dood op den vloer. Toen schoot hij zich zeiven door het hoofd en viel dood nevens het lijk der jonge dame. Dit drama heeft veel ontroering ver wekt, want beiden familiën worden alge meen geacht. De tijdingen over M. Duchateau, den eigenaar van den ballon, die door een venster in eene kamer werd geworpen, zijn beter. De koorts heeft opgehouden en hij kan, in zijn bed liggend, reeds dagbladen lezen. Het gebroken been zal niet afgezet moeten worden. Later. Men heeft het drama in de kamer der .vriendin van dokter Delcom minette gebeurd, toegeschreven aan eene geestesontsteltenis, veroorzaakt door het Luiksche ballonongeluk. Doch de bladen, die de zaak vertellen, vermelden eenvoudig een gewoon drame d'amour of drame de la jalousie. En bij nader toezien is de juffer die hij doodschoot, ook geene verloofde, maar een eenvoudig naaisterke, dat den dokter in hare kamer ontving en zijne jaloezie reeds vroeger had opgewekt, door hare betrekkingen met eenen vroegeren min naar niet te willen afbreken. Reeds over 14 dagen had de dokter haar om die redenen met den dood be- dreigd. Na den moord en den zelfmoord heelt men in de Kleeren van Delcomminette eenen brief gevonden, in welke hij meldde wat er gebeuren zou. Hij heeft zijn dub bel misdrijf dus vooraf beraamd. Delcomminette was 27 jaar eu het naai sterke 22 jaar. Bij het hermaken van den weg van Epinois naar Anderlues, heeft men op het grondgebied der eerste gemeente een overgrooten grafsteen gevonden. Toen die opgelicht was vond men een zeer be langwekkend en goed bewaard Gallo- Romeinsch graf, vierkant gebouwd in zware ruwe steenen. Het graf bevatte drie steenen vazen. Na photografieën geno men te hebben van het geheel, heeft men al de stukkeu naar het koninklijk museum van Brussel gezonden. Vergiftigd. Drie familiën van Mül- heim zijn na het eten van gekookte kam pernoelie ziek geworden. Er zijn in het geheel 14 personen door de vergiftiging getroffen. Van den werkman Fleurus, die ziek lag in het gasthuis te Elberfeld, maar bij 't vernemen van het ongeluk toch naar Mülheim snelde, is zondag een 9 jarige en maandag een 12 jarige zoon gestorven. Ook de vrouw van den ongelukkige ligt op sterven. De dochter van Fleurus, een meisje van 22 jaar, is het gevaar ontkomen daar zij geweigerd had van de spijs te eten. De familie Werner is ook zwaar getrof fen. De vrouw ligt zwaar ziek tengevolge van een misval, door de vergiftiging ver oorzaakt. Haar vierjarig zoontje is over leden. Maandag stierven ook haar man en haar 12-jarig zoontje. Allen genoten vroeger de beste gezondheid. De vier an dere kinderen dezer familie liggen ook zwaar ziek. Te kort aan officieren. Dezer dagen werd in de Duitsche pers gemeld, dat er in het leger een steeds toenemend gebrek is aan officieren. Hierop zijn vele pennen in beweging gekomen, om de oorzaak van dit verschijnsel toe te lichten. Algemeen komt men daarbij tot de slot som dat het, met de toenemende weelde onder het officieren korps en de eeuwige uniform-veranderingen, voor een officier onmogelijk is te leven, zonder voor zijne ouders en familie, zelfs na 16 jaar dienst, nog een lastpost te wezen of zonder schul den te maken. Verscheidene oude officieren verklaren dan ook, dat zij er zich wel zalig voor zul len wachten, om hunne zoons voor officier te laten opleiden. Vooral die uniform-ver anderingen drukken zwaar op de officie ren. Men verzekert nu dat minister von Gossler herhaaldelijk, als de keizer in zij ne ledige uren weer een nieuwe teekening met eene beschrijving had vervaardigd, bezwaren maakte of tegenvoorstellingen deed, maar dat hij er niets anders mee bereikte dan voortdurend meer in ongena de te vallen, zoodat hij al sedert maanden niet meer in gehoor ontvangen werd. In derdaad lijkt het, of het militair kabinet van den keizer, aan het hoofd waarvan een officier zonder ministerieele verant woordelijkheid staat, hoe langer hoe meer in legerzaken alles beslist.

De Denderbode | 1903 | | pagina 2