w m ie Jaar 3834. Zondag 30 Augusti 1003 3 centiemen per nummer. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND. TAAL, VRIJHEID. De wetgeving over arbeidsongevallen OM ZES MILLIOEN Zondag-rust. De toekomst onzer kinderen. Zwavelzure ammoniak. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschryving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE 8ULS Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij aocoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 29 AUGUSTI igo3. IIV DUITgCIILAND. Na Zwitserland is het Duitsche Kiezer rijk het eerst den weg ingeslagen eener be tere en ernstigere bepaling van de verant woordelijkheid der nijveraars in zake van arbeidsongevallen. De eerste proeve dag- teekent van 1884 wanneer de wet over de verplichte verzekering tegen arbeidsonge vallen tot stand kwam. Zij bepaalde zich op de eigenlijke nijverheid, bij voorbeeld, op de mijner, groeven, bouwwerkhuizen, zoutkeeten, fabrieken, enz. De verzekering wierd vervolgens uitge breid op boschteelt en landbouw door de wet van 5 Mei 1886, op de bouwnijver heid door die van 11 Juli 1887, op de zeescheepvaart door die van i3 Juli 1887 en in 1900 zelfs op de gevangenen in verbeteringshuizen, arbeidshuizen enz. opgesloten. Daaruit kan men reeds opmaken dat ten onzent de strijd nutteloos was welke rond de uitbreiding der toepassing van onze ongevallenwet, is gevoerd. Was ons ministerie op den goeden weg niet toen het beloofde bijzondere wetten uit te vaardigen betrekkelijk de personen voor wien onze zoogezegde demokratieke voor vechters van alle kleur zoo geweldig en hevig te strijde toogden Hooger genoemde wetten zijn in 1900 herzien en in hunne bijzonderheden ver beterd men had daarvcor de lessen eener vijftienjarige ondervinding te nutte ge maakt. Zekere dingen zijn vereenvoudigd toch zijn de wetten niet versmolten. Wij gaan ze aan onze lezers in hunne grond trekken doen kennen. Het doel der wetgeving is aan de werk lieden en de bedrijfsbeambten eene be paalde vergoeding toe te kennen in geval zij het slachtoffer worden van een arbeids ongeval tijdens de uitvoering of in den loop van hun werk gebeurd. Twee gevallen doen zich voor of te wel wordt het slachtoffer slechts gekwetst, of te wel het vindt den dood in het onge luk. In het eerste geval ontvangt de arbei der van af bet begin der i4de week na het ongeval i° vrije geneeskundige verzorging, me- decijnen en andere heilmiddelen zooals krukken, banden,(enz.; 20 cene rente voordenduur der arbeids onbekwaamheid. Die onbekwaamheid kan zijn of volkomen of gedeeltelijk. Is de ongeschiktheid tot werken volko men dan heeft de verongelukte werkman recht op 66 2/3 per honderd van zijn jaar loon. Dat is eene volrente. Is hij zelfs volkomen hulpeloos't is te zeggen kan hij zonder voortdurenden bijstand van ande ren zich niet eenigszins behelpen, dan mag de rente aan zijn jaarloon gelijk ge steld worden. Als jaarloon moet aanzien worden wat de gekwetste gedurende het laatste jaar in de nijverheid verdiende- Is het niet te berekenen volgens de wekelijks betaalde daghuren, dan wordt de som der loonen van een jaar door 3oo verdeeld. 65* Vervolg. De ontroering van den oudsten broeder was zoo duidelijk merkbaar, dat Olivier zich zonder tegenstand door hem liet meenemen. Sorandal had zich reeds, in gezelschap van Riberprey en Galabrun, met groote stappen verwijderd in de richting van het kasteel. Kom nu, zegde Jacques, terwijl hij zijnen broeder met zich voorttrok, het moet. Ja, antwoordde Olivier, terwijl hij het hoofd ophief. Wij zullen heengaan, want ik heb hier op het oogenblik toch niets meer te doen, maar ik zal terugkee- ren. Hij hief dreigend de vuist op tegen het kasteel. Jacques nam hem mee. Een oogenblik later waren zij weer buiten het hekken, op den duisteren weg, alleen. Thans, begon Olivier, moet gij mij zeggen, waarom gij mij belet hebt, dien ellendeling bij de keel te grijpen. Gij zoudt daarmee eene groote dwaasheid hebben begaan, antwoordde Men heeft opgemerkt niet waar, dat de rente begint te loöpen van af de i4d' week. Gedurende de i3 eerste weken geniet de gekwetste hulp uit de ziekenkas waarvan hij verplichtend lid was en waaraan hij regelmatig bijdragen heeft betaald. Die hulp bestaat uit geneeskundige verzorging en uit een krankengeld. Daar wij ons voorstellen welhaast de verzekering tegen ziekte in Duitschland te behandelen, drin gen wij op die bijzonderheden niet verder aan. Tegenover een gekwetste hebben de ziekenkassen zekere rechten, zoo bijvoor beeld, kunnen zij den zieke naar wille keur door den geneesheer laten onder zoeken en deze is verplicht zich er aan te onderwerpen, wil hij zich niet blootstellen hem het krankengeld te zien weigeren. Zij kunnen ook in zekere voorwaarden het vervoer naar een ziekenhuis bevelen om de genezing te bespoedigen of om ze zoo volkomen mogelijk te maken. Wij herhalen het, dat laatste kan slechts in zekere voorwaarden omdat het soms hard en pijnlijk zou kunnen zijn iemand uit den schoot zijner familie waar hij goed wordt verzorgd en tevreden is, weg te nemen. Heeft het slachtoffer in het ongeval den dood gevonden zoo moet een sterfgeld betaald worden om den ongelukkige eene behoorlijke begrafenis te bezorgen. Het bedraagt het vijftiende deel van zijn ge middeld jaarloon en moet altijd minstens 5o mark bedragen. Aan de nagelaten erfenaars, vrouw, kinderen, ouders of kleinkinderen enz., wordt van op den stervensdag eene rente toegestaan. Voor de weduwe tot hare dood of tot een volgend huwelijk en voorde kinderen bedraagt dit pensioen twintig per honderd van het jaarloon voor ieder. Hertrouwt de weduwe zoo ontvangt zij als kapitaal 60 per honderd van het jaarloon van ha ren echtgenoot. De kinderen genieten hunne rente tot hun voleind i5de jaar. Was het huwelijk na het ongeval eerst gesloten zoo kan de weduwe geene aan spraak doen gelden toch mag het be roepsgenootschap der nijveraars dat de rente moet betalen haar in bijzondere gevallen eene vergoeding toestaan. Stappen wij over de pensioenen der Jacques, terwijl hij de schouders op haalde. Zeg mij thans op uwe beurt eens, hoe het kwam dat gij met Gisèle in het park waart. In korte woorden vertelde Olivier aan zijnen broeder alle bijzonderheden van zijne ontmoeting met het onnoozele meisje. Arm kind, zegde Jacques met een zucht, dat zij wilde vluchten ja, alsjbij instinct ontvluchtte zij den hatelijken man, dien men haar tot echtge noot wil opdringen, zij wierp zich in mijne armen en smeekte mij haar te ver dedigen, haar te redden. O Jacques, wat thans te doen En gij, hebt gij Mev. Dorgeur gesproken Welnu Jacques boog het hoofd en bleef het antwoord schuldig, 't Is goed, hernam Olivier, laat ons gaan. Waarheen Regelrecht naar den maire vanPier- refite, parbleu^ om hem te verbieden dit huwelijk te voltrekken. O ik weet wel dat hij een huisvriend van de Dorgeur's is, dat hij dikwijls op het kasteel ten eten wordt gevraagd, dat hij dien Sorandal niets durft weigeren, maar dat is mij totaal onverschillig. Ik zal dien Mijnheer Lordonneau eens onder de oogen bren gen, dat een huwelijk zooals dit bij de wet verboden is, en dat hij, door het te andere toevallige berechtigden. Bestaan er verscheidene erfenaars zoo mag het totaal der rente 60 per honderd van het jaarloon van het slachtoffer niet te boven stijgen en moeten de pensioenen in voor komend geval in proportie verminderd worden. Al de ongevallen geven aanleiding tot eene schadeloosstelling, zelfs als het slachtoffer niet van alle schuld, zelfs grove schuld is vrij te pleiten. Een enkel geval blijft uitgezonderd, de opzet. Heeft de werkman zich opzettelijk het ongeluk op den hals gehaald, dan staat men voor een misdrijf, voor een vergrijp aan zich zei ven, voor eene poging tot zelfmoord, of zelfs voor eene zelfmoord. In niet eene wetgeving over arbeidsongevallen wordt alsdan eene schadevergoeding toegestaan en dat is te begrijpen. Tegenover het slachtoffer is de patroon ook niet verantwoordelijk, zelfs wanne'er het ongeluk te wijten is aan eene grove nalatigheid van zijnen 't wege. Grove fout noch van den werkman, noch van den patroon wordt in de Duitsche wet niet erkend. Maar is de patroon vrij tegenover zijn slachtoffer hij is het voorzeker niet tegenover het beroepsgenootschap, tegen over zijne collega's. Zij hebben het recht, leert ons paragr. i36 de Yente "of de schadevergoedingen door zijne persoonlijke kas te doen dra gen, het is te zeggen, hem het voorge schoten geld aan de kas van het beroeps- genootschap te doen terugbetalen, zelfs het kapitaal te eischen tegenover het slachtoffer staat uitsluitend de kas der corporatie. Is de patroon plichtig het ongeluk met opzet te hebben veroorzaakt en is dat feit vastgesteld door de boetstraffelijke rechtbank, dan heeft de werkman het recht den nijveraar te vervolgen en zich gansch schadeloos te doen stellen. In dat geval echter is het beroepschap van alle verplichting ontslagen, want het recht van den werkman is beperkt op het meerdere boven de vergoeding toegestaan volgens de bepalingen van de ongevallenwet. (Paragr. i35). Om alle mogelijke gevallen te voorzien zijn zulke voorwaarden in de wet neerge schreven, want niemand ter wereld gaat zich inbeelden dat een patroon ooit er toe komen kan opzettelijk aan zijnen werk man een ongeluk op den hals te jagen. Waarom eene misdaad bedrijven Zijn hunne betrekkingen onuitstaanbaar, zij kunnen scheiden en de zaak is afgedaan. Wij hebben ervan gesproken om de zelfde reden als de wetgevers het in de wet neéschreven, uit begeerte naar volle digheid. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag 3o Oogst, M. Van Caelenbergh, Leopoldstraat. voltrekken, eene zware verantwoordelijk heid op zich zou nemen, en dan zal hij zich wel tweemaal bedenken eer hij er toe overgaat. Dat is alles wat wij op het oogenblik kunnen doen. Komt gij Jacques antwoordde niet en bleef onbe weeglijk staan. Wat nu riep Olivier uit, op eenen toon van droevige verwondering, weigert gij mij te vergezellen, Jacques, laat gij mij er alleen voor slaan Olivier, beste Olivier, antwoordde de scheepsdokter op overtuigenden toon, ik verzoek u dringend, dat plan op te geven. Wat? Gij zoudt willen dat ik Gisèle het slachtoffer van dien man liet worden Gij zoudt willen, dat ik niets deed, dat ik met de armen over elkaar zou blijven staan en het plegen van eene misdaad kalm aan zag Het moet. Och kom, onmogelijk. Ik bemin haar, verstaat gij, ik bemin haar Hoe ik zooeven. toen ik haar in de armen hield, toen zij zich aan mijne borst vlijde en mijne bescherming inriep, den moed heb gevonden om weerstand te bieden aan de verzoeking haar op te nemen en met haar te vluchten, zoover als mijne beenen mij konden dragen, dat weet ik zelf niet. Jacques vorder niet eens van mij, wat mijne krachten te boven gaat. Haar aan Kunsten en Ambachtenscholen der Aalmoezeniers van den Arbeid. Niets ligt den ouders nader ter harte en baart hun meer zorg dan de toekomst hunner kinderen. Wat zullen onze jongens worden Tot welk beroep zullen wij ze doen opleiden Dokters, Advokaten, met een diploma uitgeruste jongelingen, loopen er al te veel ze vinden geen plaats, en zijn ver plicht jaren en jaren op de kosten van hunne ouders te leven. Hoeveleê huisvaders zijn er niet, die hunne jongens naar eene kostschool zen den, en toch voorafweten dat zij daarna hunne studieën aan de Hoogeschool niet zullen kunnen bekostigen Dan komen die heerkens, op t8op aojarigen leeftijd naar huis, en zijn feitelijk tot niets dege lijk voorbereid. En wat worden ze dan Dikwijls niets doeners en... indien alles meevalt, pen nenlikkers op een bureau. Iedereen weet, dat dit laatste postje niet al te benijdens waardig is Ze verdienen niet veel, moe ten zich altijd deftig kleeden en zijn den meesten tijd nog meer slaaf van hunne bezigheden dan een gewone werkman. Eene deur echter staat nog wijd open voor den vooruitzienden jongeling, dat is die der groote nijverheid. Ik wil niet zeggen, dat hij naar een diploma van ingénieur moet trachten. Ingénieurs zijn er ook al te veel, de studieën om het te worden zijn zeer lang, de onkosten voor de ouders dikwijls te groot. In onze fabrieken echter behooren er, tusschen dengenen die de plannen en bestekken opmaakt, en den werkman die ze uitvoert tusscliengeplaatste mannen te staan, te weten meestergasten, die de ont worpen plannen begrijpen, en ze op kunstige en volmaakte wijze door de werklieden te doen uitvoeren. Aan het hoofd der kleinere werkhuizen moeten cok ervarene mannen zijn die ze door hunne grondige kennis doen bloeiën en toenemen. Het is het eenparig gedacht van al degenen, die aan het hootd onzer nijver heid staan.dat scholen, waarin dusdanige jongelingen worden opgeleid, eenieders goedkeuring en ondersteuning moeten wegdragen daar zij, door het gezamen lijke theoretische en prachtische onder richt, een degelijke vorming aan de leerlingen verzekeren. Een dier scholen is op eene bijzondere wijze aanbevelenswaardig dat is de Kunsten en Ambachtenschool van Virton, opgericht door de Aalmoezeniers van den Arbeid, onder toezicht van 't Gouverne ment. De studieêncursus duurt 3 jaren om aangenomen te worden moet men i5 jaar oud zijn. Er bestaat eene voorbereidende afdeeling tot deze school te Marchienne- au Pont, daar worden leerlingen op i3jarigen leeftijd aangenomen. Aan alle ouders die de toekomst hunner kinderen behartigen, durven wij die scholen aan te bevelen. Voor naderen inlichtingen wende men zich tot den E. H. Pire, Bestuurder der Kunsten en Ambachtenschool te Pierrard- Virton, of aan den E. H. Hannigan. Bestuurder der Voorbereidende school te Marchienne-au-Pont. een ander overlaten, nooit, zij moet de mijne zijn. Ik bemin haar. Olivier had in zijne opgewondenheid eer geschreeuwd dan gesproken. Jacques zuchtte en zweeg. De jongste broeder, die eenige stappen was voortgegaan, keerde terug en greep zijne hand. Kom, broeder, zegde hij, verberg mij niets. Gij hebt zooeven mev. Dorgeur gesproken Ja- Gij hebt haar gezegd o I ik weet het zoo zeker alsof ik er bij geweest was gij hebt haar gezegd dat het voorge nomen huwelijk van Gisèle met Sorandal eene misdaad is... Ja. En wat heeft zij geantwoord In haren naam verzoek ik u, niets te doen om het huwelijk te beletten. Jacques Dus zij wenscht zich zulk een schoonzoon zij zal hare dochter willens en wetens ten offer brengen. Welk eene moeder Veroordeel haar niet, Olivier, zij is eer te beklagen dan te laken. Ik heb mij dan vergist. Ja, ja, dat dacht ik wel, ik kon het ook niet geloo- ven. Dus wordt zij gedwongen Vraag er mij niet naar, zegde Jac ques met halfgesmoorde stem, terwijl hij snel met de hand een afwerend gebaar maakte. Waarom niet Reeds meermaals was er in ons blad spraak van sodanitraat als stikslofmest. Daar het hoegenaamd niet in onze bedoe- ling ligt de minste reciaam te maken voor dit artikel (wij meenen zelfs dat menige landbouwer er te vcc-1 voor ingenomen is en er wel eens misbruik van maakt), maar wel van onze lezers op de hoogte te hou den van de verschillende handelsmest stoffen, welke hedendaags te onzer be schikking staan tot het volledigen van de stalmest, hebben wij voorgenomen in on derhavig schrijven te handelen over zwa velzure ammoniak. Dit is inderdaad de lijkste stikstofmest welke de handel ons aanbiedt en die nochtans niet genoeg ge kend is, dusvolgens niet naar behooren gewaardeerd noch genoeg gebruikt wordt. Zien wij daarom eens wat zwavelzure ammoniak is, wat hij bevat, en welke zijnen invloed is op de verschillige planten. Zwavelzure ammoniak wordt niet in de natuur gevonden zooals sodanitraat, maar wel uit het gaswater vervaardigd. Een ieder toch weet dat gazwater eene krach tige meststof is, want rond de groote steden halen de landbouwers het naar de fabriek om er hunne weiden mede te be mesten. Welnu, om het vervoer, zelfs naai af gelegen dorpen en streken te vergemak kelijken, en tevens eene meststof te beko men van vaste samenstelling, legt men met zwavelzuur den ammoniak vast en, na nog andere bewerkingen waarover wij hier niet zullen uitwijden, bekomt men een grijs poeder dat zwavelzure ammoniak heet. De landbouwers heeten het soms ook wel kortweg ammoniakzout. De zwavelzure ammoniak met grijze kleur schijnt te verkiezen boven de blauwe oi geelachtige. Die meststof bevat 20 tot 21 ami niakale stikstof. Onder dien vorm werkt de stikstof wel wat trager, doch regelma tiger en langduriger dan in sodanitraat. Overigens iederen weet het, nitraat geeft maar eene jacht eenen zweepslag, en 't is al. Daarbij komt het ook dat de gewassen met zwavelzure ammoniak bemest in het algemeen van betere hoedanigheid zijn. Immers de plant wordt hierdoor niet alleen tot etnen krachtigen groei aange zet, maar vermits de werking langzamer is, vindt zij tijd genoeg om voor hare weefsels de noodige hoeveelheid minerale voedstoffen op te nemen, ais fosfoorzuur, potasch, kalk, enz. Aldus hebben menige ervaren land bouwers ons reeds verklaard dat graan gewassen van sodanitraat Hanw en broos- stroo geven en meer onderhevig zijn aan vallen dat aardappels waterichtiger waren, beeten min suiker bevatten, vlas ruwer van bast en het hooi van mindere hoedanigheid dan dezelfde planten met zwavelzure ammoniak bemest. 't Is aan de landbouwers van door ver gelijkende proeven de gunstige werking van het ammoniakzout te leeren kennen, want zooals het spreekwoord zegt a Ondervinding is de beste school. Zwavelzure ammoniak heeft daarenboven dees groot voordeel van door den grond goed weerhouden te worden en niet in den ondergrond zijgt zooals sodanitraat. Dit laatste toch, wij willen zeggen de nitrische stikstof, wordt door het regen water meegevoerd, en zoo kan er tenge volge van eene stortvlaag of van aanhou dende regens groot verlies aan stikstof ontstaan, wat nog het geval was in de maand April van dit jaar. Ook houden wij ons overtuigd dat er in het voorjaar heel wat sodanitraat nutteloos is gebruikt geworden. Daarvoor heeft men niet te vreezen bij het aanwenden van zwavel zure ammoniak, want zooals wij hooger zegden de grond houdt de ammoniakale stikstof goed vast. In een volgend artikel deelen wij nog eenige bijzonderheden mede nopens die belangrijke scheikundige meststof en wij zullen eenige beschouwingen geven no pens hare oordeelkundige aanwending op de verschillige planten. Omdat ik u toch niet zou kunnen antwoorden. Ik heb mijn woord van eer gegeven. En gij denkt dat ik mij daarmee zal tevreden stellen Er bestaat dus een geheim Ja. Welnu, denkt gy dat ik dat geheim niet evengoed weet te bewaren als gij Heb ik dan geen recht, het te kennen Gij eischt van mij dat ik alstand doe van mijn levensgeluk. Gij eischt nog meer van mij. Gij wilt dat ik door mijn stil zwijgen medeplichtig zal worden aan eene misdaad en gij had er op gerekend dat ik niet eens de reden zou willen ken nen die mij tot zulk eene handeling nood zaken? Komaan, Jacques, is mijn karakter dan anders dan het uwe Stelt gij geen vertrouwen in mij Zal het geheim, dat men u heeft toevertrouwd, ook niet in mijn hart opgesloten kunnen blijven Spreek, Jacques, of beschouwt gij mij niet als een man van eer Na een oogenblik van aarzeling, van strijd met zichzelven, antwoordde Jac ques Luister dan. O I ik had mij voorge nomen te zwijgen, niet omdat ik u wan trouw, dat weet gij wel, maar omdat het geheim mij niet toebehoort. Ik zie echter, dat het onmogelijk is, maar alvorens ik het u meedeel, moet gij mij zweren, er aan niemand iets van te zullen zeggen, het voor u zelve te houden. Het is een Het overwicht der Vlamingen in België. In België is der Vlamingen overwicht voorgoed verzekerd door hunne geboorten. Van 1870 tol 1900 klom de Waalsche bevolking van 1.960,000 tot 2,55o,ooo of 3o t. h. de Vlaamsche van 3,000.000 tot 4,200.000 of 40 t. h. En de Walen-aanwas is maar schijn, hij bestaat geheel uit Vlaamsche inwij king. De zuiver Waalsche geboorte, die der boeren, grond van alle bevolking, is niet voldoende om hun getal staande te houden. Zij bedraagt 21 op duizend. Bij de Vlaamsche boeren gaat de geboorte verhouding tot 38 op duizend. De betrekkelijk kinderen-rijkste Waal sche provincie, Luxemburg, telde in 1899 voor 221,271 inwoners 5.527 geboorten, Limburg, minder kinder-rijk dan onze kustgewesten, had 7.863 geboorten voor 224,434 inwoners. Op 3o jaar tijd klom Luxemburg van 203.000 tot 221,000, Limburg van 197,000 tot 242,000 zielen. Vergelijken wij twee arrondissement van ons Brabant, aaneenpalend, even uitgestrekt en beiden landbouwend. Vlaamsch Leuven klom op 3o jaar van 186,000 tot 341,000. Waalsch Nijvel van i51,000 tot 168.000 zielen. Brussels hooge standen zijn de laatste steun van het Fransch in België. Maar met Frankrijk's taal namen zij noodwen dig ook Frankrijk's zeden en gedachten aan. Het onvermijdelijk gevolg is dat zij uitsterven hunne sterfte overtreft ver hunne geboorten. geheim waar een menschenleven van afhangt. Ik zweer u plechtig, dat ik het zal eerbiedigen. Welnu, ja, Sorandal heeft Mev. Dorgeur in zijne macht. Het toeval heeft hem de bewijzen verschaft van eene mis daad, niet door daar bedreven, daar door haren vader eene misdaad, die zij later eerst vernomen heeft en die zij voor M. Dorgeur verborg. Ta, ik weet wel dat Sorandal een schurk is. Hij is een ellendeling, die voor niets terugdeinst. Waarin bestond die misdaad, waar aan de vader van Mev. Dorgeur zich heeft schuldig gemaakt Dat weet ik niet, zij heeft het mij niet gezegd en gij begrijpt wel, dat ik er haar niet naar vragen kon. Sorandal heeft brieven die deze misdaad bewijzen. Hoe ze hem in handen zijn gekomen, weet ik ook niet, maar dat doet er ook niet toe. Hij dreigt Mev. Dorgeur, die brieven aan haren echtgenoot te zullen geven, wanneer zijn huwelijk niet doorgaat. M. Dorgeur is een braaf man, maar buitengewoon nauw gezet op het punt van eer. Hij zou niet met Mevr. Dorgeur ge trouwd zijn, wanneer hij iets van die mis daad had geweten. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1903 | | pagina 1