Onze liberalen. De Honden bij de Politie. Van tak op tak. Loting 1904. Gewagende ■WIJDIHG Stad Aalst. - Werkbeurs. AALST. Allerhande nieuws. De t Weiner Algemeine Zeitun;; het bijzonderste liberaal blad van Dosten rijk, schildert onze Belgische l.heralèn volgender wijze af De liberalen, zegt het \V:ensch orgaan, die eertijds nog konden België bestieren tot welzijn van het lar. 1, zijn thans zeer laag gedaald zij zijn heel eenvoudig de werktuigen geworden der socialisten. Tot zelfs de gematig- sten onder hen moeten met de rooden meèdoen. Zij zijn gedwongen achter de roode vaan te gaan. Juist hetzelfde ge- n beurde over honderd jaar met een deel n van den franschen adeldom, welke om beterswille, zich aansloten bij de com- b munards tegen den adeldom. b In 't begin waren deze aan 't hoofd d dier beweging weldra gingen zij op b den zelfden rang als de gematigsten der om wentelaars later werden zij uit het regelmatige sirijdleger verbannen oui a voortaan als dienstknechten of hulpsol- a daten te dienen. Eindelijk vielen hunne hoofden op 't schavot, dat het voor- naamste bestuurmiddel geworden was d van de groote omwenteling. a Den dag van heden behoort het bevel over het ant-klerikalismus niet s meer aan de liberalen, maar aan de socialisten. Belgenland zal catholiek a of socialist zijn. a De liberalen hebben misschien maar a eene rol meer te spelen 't Is mede te a helpen aan de zegepraal van 't soci- b alisme 't Is van je vrienden, dat je 't moet hebben, zegt de Hollander. De suiker. De nieuwe prijs van de broodsuiker is, ten gevolge der internationale conventie, reeds vastgesteld. De suiker zou kunnen verkocht worden in het groot aan 53 centiemen maar men denkt dat de rafineerders een syndi- kaat zullen sluiten om ze, nog eenigen tijd toch, te houden aan 58 centiemen. Dit is natuurlijk de prijs voor zeer groote kwantiteiten. In het klein zal de suiker kunnen ver kocht worden aan 65 centiemen in plaats van 98 centiemen. Het voordeel dat de families in dezen lagen piijs zullen vinden, is des te groo- ter, daar het thans wetenschappelijk be statigd is dat de suiker groote voedende eigenschappen heeft, en als krachtgevend voedsel zeer hoog gewaardeerd is. Ook de landbouw zal veel aan die prijs vermindering winnen, want het verbruik zal toenemen. En dit is niet alles. Het fruit dat zoo gezond is, en aldus veel beter koop zal kunnen worden inge legd en door suiker bewaard, zal meer kunnen worden gewonnen, en gemakke lijker aan den man gebracht. Kleine nijverheden der suikerconfituren zullen een beetje overal kunnen ontstaan, en, daar België de suiker en fruit voort brengt, zullen ook van lieverlee de ver zendingen er van naar het buitenland volgen. Hulde aan ons catholiek ministerie In sommige steden van ons land, en inzonderlijk daar waar landelijke gedeel ten bestaan, is men op het gedacht geko men een zeker getal honden af te richten en te gebruiken voor den dienst der politie. In België gaat het initiatief uit van den heer Van Wezemael, Hoofdcommissaris van politie der stad Gent. Een twintigtal honden zijn aan den dienst der Gentsche politie gehecht. Het zijn Belgische sche pers, van die soort waarvan de douaniers zich bedienen bij hunne jacht op de smokkelaars en hunne honden. De dieren worden op den ouderdom van twee of drie maanden aangekocht, en ze zijn het voorwerp eener gansch bezondere op leiding men leert ze over hagen en hin derpalen springen, men doet ze gehoor zamen aan velerhande bevelen, niet te blaffen dan in zekere omstandigheden, enz. men doet hen strooimannen, in lompen gehuld, opzoeken achter huizen, vuilnishoopen, onder strooi of hooi. Da gelijks gaan ze, in gezelschap van een politieagent, hun meester zwem men. Eens hunne africhting voltrokken, vergezellen zij de nachtronden, maar men houdt ze de drie eerste maanden, voor zichtigheidshalve bij een zeel, ten einde alle verrassing te voorkomen. Dezelfde honden vergezellen te eeniger tijde dezelfde nachtronde en betrekken gemeenlijk denzelfden post. Te Gent be ginnen ze hunnen dienst rond 10 uren 's avonds, om te eindigen rond 6 uren 's morgens volgens het seizoen. Gedurig snuffelen de honden in alle donkere en verborgen hoeken, en bij geval ze een verdoken nachtraaf gewaar worden, blij ven ze pal staan, beginnen te blaffen, en houden onverpoosd de wacht, tot bij de aankomst van hun meester, of de pa- troelje. Het schijnt, dat de nachtwacht slechts uit éenen agent aangesteld is, en dat hij, begeleid van zijnen hond, voor zeker twee nachtwakers of twee agenten waard is. De inrichting der politiehonden heeft te Gent uitstekenden bijval verworven sedert 1899 zijn de nachtelijke diefstallen en verwoestingen op metkelijke wijze verminderd, en de dieften van koop waren, gestapeld langs kaaien en lanen, houden heel en gansch op. Een hunner honden is vermaard om het volgende feil zekeren nacht hielp hij zijn mtester, met een slag eene bende van 5 kwaad doeners aanhouden; het moedig dier ont ving ontelbare stokslagen dewelke hij beantwoordde met even talrijke beten van zijn kloek tandengestel maar zich overrompelen liet hij geenszins altijd rondom de groep dieven draaiende, even als rond een kudde schapen, belette hij hen zich te verspreiden, tot bij de aan komst van eenen agent, die zijne collega's ter hulp riep. Een ar.dere maal, tijdens den winter, achtervolgde hetzelfde dier eenen dief op een toegevrozen kanaal. Het ijs brak onder de voeten van den vluchteling, die niet kunnende zwemmen onvermijdelijk verdrinken ging; de hond greep hem echter bij de kleeren, trok hem boven, en redde hem het leven, hem evenwel te zelfder tijd aan het gerecht overleverende. De gemeenten Schaarbeek en Sint- Gillis (Brussel) en andere steden hebben het voorbeeld van Gent gevolgd. Ver- schillige steden van Duitschland zelf sturen ambtenaars naar de hoofdstad van Oost-Vlaanderen om de inrichting en den dienst der politiehonden te bestudeeren, en, volgens wij vernemen, zijn een groot getal gemeenten zinnens insgelijks derge lijke instelling tot stand te brengen. Zou het niet gepast wezen ook voor onze stad eenige honden af tc richten tegen den aanstaanden winter, ten einde in de mate van het mogelijke de bandieterijen van verleden winter onmogelijk te maken P. V. N. 19 Oogst 1903. f**? Van hét Beheer van ■jaDjjjiWBCaL Staatsspoorwegen is ver- schenen De kleine Reis gids voor September 1903. Prijs 10 centiemen. Tot aanmoediging van militairen vrij willigen dienst brengen wij ter kennis van de belanghebbenden, dat de lote- Siingen der klas van 1904, die vrijwilligen dienst nemen voor 1 October igo3, bijzondere voordeelen genieten. i° Zij mogen hun korps kiezen a° Zij trekken 3o franks per maand, en daarenboven dagelijksche solde 3° Zij worden gelijk gesteld met de milicianen in het opzicht van de verlof dagen 40 Later zullen zij voorkeur hebben voor zekere bedieningen 5° Zij gaan naar de regimentscholen waar zij geleerdheid ontvangen 6° Hunnen diensttijd begint op 1 Octo ber igo3 7° Zij worden aan de pensioenkas onder waarborg van den Staat aange sloten. Voor verdere inlichtingen, zich te wen den tot het Volkssecretariaat, Catholieke Kring, Groote Markt, te Aalst, alle Zater dagen van 10 tot 11 ure. Daar zullen de belanghebbenden de gewenschte inlichtingen ontvangen. VERLOF. De minister van oorlog heeft bevolen de volgende manschappen in onbepaald verlof te zenden van af 3o September aanstaande i° De soldaten der klas van 1900 toehoorende tot de ves tingartillerie, de bijzondere compagnien der artillerie, de genie en het bestuurba- taljon 20 De soldaten der klas van 1899, toehoorende tot de ruiterij en de veldar tillerie. Bedanking. In antwoord op het adres van den Bond der Katholieke Krin gen en Vereenigingen aan Z. H.den Paus Pius X, heeft M. Woeste, Voorzitter van den Bond, een blief ontvangen van Mgr Raphaël Merry del Val, pro sekretaris van State, die schrijft dat de H. Vader hem uit ter harte voor die blijk van kinderlijke verkleefdheid bedankt. In de eer aan zijn persoon bewezen, zegt de brief, ziet de H. Vader een bewijs der bestendige verkleefdheid aan den Stoel van den H. Petrus, waarvan de Belgische catholieken ten allen tijde zulke schitterende blijken gegeven hebben, De Paus verzekert hun zijn bijzondere welwillendheid en drukt den wensch uit dat het geloof meer dan ooit in België zou bloeiën, dank aan de eendracht, de eensgezindheid van alle catholieken. De H. Vader schenkt zijnen bijzonderen zegen aan den Voorzitter M. Woeste en al de leden van den Bond. IVnnrcol In ons nummer van verleden zondag schreven wij dat de liberale Indépen- dance Belge over den kiesstrijd in Aalst niet spreekt, omdat de tegenstrevers over tuigd zijn dat wij nog nooit eene schitte rendere en zegenrijkere zegepraal te Aalst zullen beleefd hebben. Groene Pie schrijft ook dat hij ons catholiek Bestuur niet wil omverrewerpen, maar dat hij, Groene Pie, op 't stadhuis zou willen zetelen.... om zijnen hoogmoed te vol doen. Wij vernemen dat het bijna overal met 't groene kliekje zoo ver gezet is. Te Moorsel waar er nog vier groent n in den gemeenteraad zetelen, zijn er van hunnen 't wege, schijnt het, voorstellen gedaan aan de catholieken om eene ver nederende overeenkomst te sluiten, doch deze is ver van de hand gewezen. Bravo vrienden van Moorsel, toont U altijd rechtzinnig en klotkmoedig. De groenen stellen u nu voor overeen te komen en met de eerste kamer- of provinciekiezing moet gij diezelfde personen bestrijden. Hebben zij 11 over vier jaar van overeen komst gesproken, wanner zij alleen op 't Gemeentehuis zetelden Dan moest er geene evenredige vertegenwoordiging zijn 't is omdat zij gewaar worden, even als Groene Pie dat hunnen haring te Moorsel niet meer braadt, dat zij uw catholiek Bestuur niet willen omverre- werpen, maar toch op 't Gemeentehuis zouden willen zetelen. De halve frankjes. - Er wordt aan gekondigd dat de Fransche regeering de halve frankjes met de beeltenis van Napo leon III gaat intrekken en vervangen door deze met het beeld De Zaaister. Het is te hopen dat dit zoo spoedig mogelijk zal geschieden, want er zijn tegenwoordig al te veel half frankjes waarop bijna niets meer te onderscheiden is en die dan ook op vele plaatsen geweigerd worden. stedelijke geldkas vraagt Groene Pie Welnu, wat heeft M. Schellekens, die catholieke advocaat van Dender- a monde, op de Rechtbank verklaard En Groene Pie legt in den mond van den heer Schellekens de volgende logen- achtige antwoord Het is de schuld van 't Gemeente- b bestuu« van Aalst dat de ontvanger zoo diep gevallen is hij was daar zon- I) der control of bewaking Niemand kwam ooit zijn kas nazien. Wij waren te Dendermonde ter Recht bank tegenwoordig doch hoorden niet dat M. Schellekens het zegde. Ten andere MSchellekens is te eerlijk en te recht schapen om aldus aan de waarheid tekort schieten. Gij, Groene Pie, met al uwe ppqjjfqiaa en piaySiij^p legt hem die leugens in den mond. Wanneer Pilatus Daens, ge kent hem wel, niet waar Groene Pie, Pilatus Daens die den judaspenning van 80 fr. of 3o zilverlingen van de Fransche francmacons opstreek, wanneer zeggen wij, Pilatus Daens den heer Minister ter Volkskamer interpelleerde over de be stolene Aalstersche stedelijke geldkas ant woordde M. de Trooz dat de heer Gou verneur van Oost-Vlaanderen hèm al de stukken had gezonden bewijzende dat het drijmaandelijksche nazicht regel matig was gebeurd gelijk de wet het voorschrijft. Wij willc-n doen bemerken dat bij iedere verificatie de gelden voor handen waren die er volgens de geschriften moesten aanwezig zijn. En was er geld te kort, 't is bewezen geworden, een vriendenhand legde er het ontbrekende bij tot na de verificatie. Het is door den expert-rekenkundige, M. Coen, voor de rechtbank bewezen dat de geschriften der wijze zijn gecombi neerd geweest dat er onmogelijk uit te geraken is. Ieder drijmaandelijksche veri ficatie zou eene maand hebben moeten duren en dan nog zou men niet gansch klaar hebben gezien. Wacht den dief, hij wacht u. Iemand vroeg ons Wat wil groene Pie zeggen door a uit de stadskas ge- b stolen, en 60 duizend in 1896 eenige maanden na de groote klezingkogten. Wie zoo wat tusschen de regels lezen kan twijfelt geen oogenblik aan de laffe zinspeling die groene Pie maakt. Groene Pie bezit immers het monopool der laffe zinspelingen. Maar lijk de duivel is betrouwt hij zijne gasten en wij vragen ons af Zou onze stedelijke geldkas ei nog niet deeriijker hebben uitgezien, hadde de Chipkakliek er aangezeten?... Zou men niet daar de Argentijnsche kebbers hebben willen te- rugvangen die gaan vliegen zijn Gaan vliegen. Men meldt uit Hasselt dat zekere M. C., ontvanger der belastin gen te Stockheim sedert verscheidene dagen is gaan vliegen. Aan zijne Over heid heeft hij eenen brief geschreven, waarin hij haar meldt dat hij naar Parijs is vertrokken en nooit meer zal terug- keeren. Het Gerecht heeft de zegels op zijne bureelen gelegd. Nu, er is bijna niet aan te twijfelen, die voortvluchtige ontvanger zal gaan vliegen zijn langs een gat in zijne kas. Wanneer men weet dat de geschriften van de ontvangers der belastingen en van de domeinen op regelmatige tijdstippen worden onderzocht door de controleurs en inspecteurs, vraagt men zich af hoe het mogelijk is dat men met de gelden der schatkist gaan vliegen kan En men voege hier nog bij dat zoodra de ontvan ger eene .som in kas heeft bepaald volgens de belangrijkheid van zijn bureel, hij die som moet storten ter nationale bank. En die controleur en die insgecteur hebben niet bemerkt dat de ontvanger van Stockheim in de schatkist greep en schreven op zijne boeken de giwone for- muul Gezien en grondig onderzocht, alles in regel bevonden. Men denke niet dat wij die heeren Con- tróleur en Inspecteur den steen werpen willen het wacht den dief, hij wacht u, geldt voor hen lijk voor anderen, Onge twijfeld zal die ontvanger van Stockheim cok zijn geschriften met zulke kunstgre pen bewerkt hebben dat er geen expert- rekenkundige en zelfs al de duivels der hel er niet kunnen in klaarzien. Nog altijd wachten wij de antwoorden af van den armtierige Dendergalm en 't orgaan van Chipka om uit te leggen hoe Contere het aan boord heeft gelegd om de slimme liberalen van den provin cialen Raad en 't Bestuur van Brabant te beslimmen om i3o duizend franks te rooven uit de kas der fondatiën van Stu diebeurzen. En dan hoort men de liberalen over de daken uitbazuinen dat ze al 't verstand en kundigheden der wereld in pacht heb ben.... en zich dan nog laten foppen !..- Helaas JACHT. De opening der jacht is vastgesteld op Zaterdag 5 September aan staande. Catholicisme en anti-alcoolisme. In de zitting van den 25 in het congres der catholieken van Duitschland, heeft de eerw. heer Lemmens, de ieverige voor zitter van le Bien-Etre Social te Luik, eene redevoering gehouden over de wer king der catholieken in zake van inatig- heidspropagande. Daar men bevonden heeft dat de inter nationale congressen tegen het alcoolisme een meer en meer goddeloos karakter krijgen, hebben de voorzitters van catho lieke matigheidsgenootschappen uit ver- schillige landen besloten, eene vergade ring te houden, om het vraags'uk te on derzoeken of het gepast is, nog wel aan die congressen deel te nemen, dan wel of het niet wenschelijker zou zijn, zuiver catholieke matigheidscongressen te hou den. In geval deze zienswijze zou worden aangenomen, zal de e.rw. heer Lemmens gelast worden, le vragen, om het eerste dier congressen in igo5 binnen Luik te te houden, te gelegenheid van de wereld tentoonstelling en de ioe veijaring van le Bien-Etre social. Wanneer men als beheerders en bestuurder eener maatschappij of samen werking wil optreden, volstaat het niet dien titel aan te nemen men moet door onbetwistbare stukken, 't bewijs kunnen leveren dat men het waarlijk is. De eerste de beste kan zich die titels aanmatigen. Begrepen Eene les. De policierechtbank van Luik heeft zes jongens, waarvan een enkele zijne meerderjarigheid bereikt had, elk tot 7 dagen gevang en 10 fr. boete veroordeeld om op straat onzedige liedjes gezongen te hebben. finnp driekleurige tegenstrevers zijn V/liziC ware kwakzalveis op de foore, zij roepen en schreeuwen Wie voor de liberalen stemt, zal nooit exteroogen krijgen en blijft vrij van buik pijn Wie voor de groenen stemt krijgt alle dagen soep en vleesch Wie voor de rooden stemt heeft alle dagen boter op zijn brood, wel te verstaan als de roode leeperikken ze van voor zijnen neus niet weg scheeren. Ziedaar in 't welk de gansche kiespole- miek onzer tegenstrevers in korte woorden is vervat. En als wij, catholieken, nu niet geklopt worden, gelijk 't geval zal zijn, zullen de driekleurige jannen waarlijk niet kunnen begrijpen hoe het mogelijk zijn kan na zulke afdoende kiespolemiek Op den spoorweg. Er zullen maat regelen genomen worden om te voorko men dat de prachtwaggons nog nutteloos meerijden in treinen, bij welke die niet rijden moeten en dus toch niet gebruikt worden. En in geval er toch meerijden, zullen zij niet meer als nutteloozen ballast wor den meegesleept, maar ten zelfden titel als in de andere treinen ten dienste van het publiek gesteld worden. De roode leeperikken ofte honinglekkers beweren dat de som van 724 fr. en centiemen, die overgeble ven zijn van de omhaling voor de werk stakers aan deze laatsten rechtveerdiglijk toebehoorden. Dat wordt niet betwist. Maar alle werkstakers en staaksters be- hooren tot de roode kliek niet, er waren catholieken, liberalen en daensisten bij en die hadden zooveel recht dan de rooden. Maar de rooden stelden O en droegen het al meè... En de honinglekkers heeten dat rechtveerdiglijk opgestreken... Aardige rechtveerdigheid voorwaar Zou ze zoo niet wat van lange-vingerij aangedaan zijn Geboortedag der koningin. Een omzendbrief is door het spoorwegbestuur aan de statieoversten gericht, waarin hen wordt kenbaar gemaakt, dat zij op 23 Augusti, gebooitedag van wijlen konin gin Maria-Hendrika, de vlag niet meer moeten uitsteken. De wet op de margarine. Het Staatsblad van zaterdag bevat de nieuwe wet op de margarine. Die wet verbiedt alle mengeling van boter met margaiine of vet, voor de handel bestemd. Een koninklijk besluit zal de voorwaarden regelen van den verkoop der margarine en ander vet, voor de voeding bestemd. OPUZiE achtbare Senateur, de heer Karei Van Vreckem komt door Z. H. Pius X vereerd te worden met het eere- kruis van Commandeur van 't orde van den H. Gregorius, den Groote met Ster. Onze beste gelukwenschen. Als de roode leeperikken of de win kelpol itiekers, lijk men 't ons verzekert, dagelijks 10 zakken meel van 100 kilogr. verwerken dan venten zij ook dagelijks uit i35oa i36o kilogr. brood.Tegen den prijs van 24 centiemen den kilogr. lijk 't brood wordt verkocht, geeft dit eene nog schoone winst. Na dat de daghuur van al wie er aan meêwerkt is betaald, blijft er nog eene zuivere winst van ten minste 5 fr. per verwerkte zak meel over, dus 5o fr. daags of meer dan 18 duizend franks te jare. Laat ons nu aannemen, en om veel te veel te zijn, dat er jaarlijks als lokaas om twee duizend franks witte brood, eier- brood, hulp enz. wordt uitgedeeld, dan blijven er nog 16 duizend franks over. Aan 't welk worden die 16 duizend franks besteed Of wie strijkt ze op Nog een arme proletariër. De citoyen Antilde Boyer. socialistisch afge- veerdigde van Marseille, bevindt zich thans te La Bocca om er de werken na te zien van het prachtig kasteel dat hij daar laat houwen, niet voor het arm werkvolk, maar voor zijn eigen kostbaar persoontje. Onsdunkt dat de zoogezegde arbeidspartij volop eene kasteelheerenpartij wordt. Maar waar halen al die roode kopstukken al dat geld, zij die altijd zeggen dat eigendam diefstal is STAD AALST. Het College van Burgemeester en Sche penen kondigt aan dat op ZONDAG 27 SEPTEMBER igo3 zal geschieden DE PLECHTIGE van de Nieuwe Kerk, VAN ONZE LIEVE VROUW BIJSTAND. Door Z. H. den Bisschop van Gent. Om 8 uren 's morgends, Godsdienstige Plechtigheden in de nieuwe Kerk. Om 2 uren 's namiddags zullen al de Maatschappijen der Stad vergaderen ter Groote Markt en zich in stoet begeven naar het Onze Lieve Vrouwplein in Mijl— beke langs Molenstraat, Molendries, Ho veniersstraat, Moorselbaan. De stoet zal vervolgens deze straten doorgaan Kloosterstraat, Groenstraat, Raapstruat Binnestraat, Hoveniersstraat, Molendries, Vaartstraat, Esplanadestraat, Vrijheid straat, Nieuwstraat, Groote Markt. Om 4 1/2 uren, ten Stadhuize FEEST MAAL bij publieke inschrijving. Om 6 uren, op den Kiosk ter Groote Markt GROOT CONCERT door de Har monie Het Volk van Gent. Om 8 1/2 uren PRACHTIG VUUR WERK op de Onze Lieve Vrouwplaats. Voor de Nieuwe Kerk. Gedaan te Aelst den 21 Augusti igo3. De Burgemeester en Schepenen, M.-L. GHEERAERDTS. De Secretaris, OSCAR REYNTENS. Priesterlijke benoeming. Z. H. de Bisschop heeft benoemd pastoor te Erwetegem, den E. H. Van den Berghe, pastoor te Rooborst te Rooborst, den E. H. De Schinckel, prin cipaal van 't College te Lokeren. Onderpastoor op Sint Jan-Baptist te Gent, den Eerw. Heer Van Stappen, lee- raar in S. Lievensgesticht. li.wlpvnill naar het Heiligdom v»n DoUCYetdl l gt_ Joseph, te Leuven, op Woensdag 2 September aanst. Aalst, vertrek 6 u. 48 m. Brussel, aankomst 7 u. 55 in. Brussel, vertrek 8 u. 26 m. Leuven, aankomst 9 u. 22 m. Uit Leuven, vertrek i5 u. 34 m. Brussel, aankomst 16 u. 25 m. Brussel vertrek 18 u. 07 m. Aalst, aankomst 18 u. 36 m. Prijs heen en weer 2e klas fr. 3,60 3e klas fr. 2,i5. Voor de inschrijvingen zich te wenden ten bureele van Den Denderbode. Deze zullen eindigen op Maandag 3i Augustus. Worden gevraagd i° Een goede koetsier voor Bergen, een weinig Fransch kennende, gehuwd of ongehuwd, loon 100 fr. per maand 20 Eenen goeden schrijnwerkersgast 3° Een goede dienstmeid 40 Een kruide- niersgast. Vragen werk. i° Een vuurstoker-machinist 20 Een halven kuipersgast 3° Een bureelbe- diende. o Creemboter. Markt van Zaterdag 3o Augusti igo3. t5o kilogrammen ter markt. Prijs fr. 2,80 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 3o8 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2460 kilos. Aan ons nummer van heden behoort het mengelwerk Iwein van Aelst, als bijvoegsel. Te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode, Geillustreerde Post kaarten, aan fr. 0,20 en fr. o,5o het dozijn. Met de post verzonden, 5 cen tiemen meer. Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter boek- en steendrukkerij van Den Denderbode. Dijnsdag nacht is te Geeraardsber- gen, het achtergebouw der fabriek van scheikundig mest, toebehoorende aan M. P. Dalimier, gansch doorbrand vernield. Een schrikkelijk tramongeluk, voor gevallen aan het kruispunt der Naamsche Poort, te Brussel, heeft het leven gekost aan den gekenden bouwmeester Samyn, van wien dezer dagen nog spraak was, bij gelegenheid van de bouwplannen des konings te Brussel. M. Samyn keerde rond 8 uren van het Terkamerenbosch terug. Hij stond op het voorbalkon van het laatste rijtuig van den electrieken tram, toen hij, door eenen schok, bij het overrijden van eene andere baan, het evenwicht verloor en op de rails viel, waar een ander rijtuig hem over het lichaam reed. Hij was vreeselijk verminkt de buik was opengereten en het linkerbeen ver morzeld. Men snelde hem ter hulp en bracht hem naar het gasthuis, maar hij was reeds dood, eer men daar was aangekomen. Zijne echtgenoote werd verwittigd en deze snelde naar het gasthuis, waar een onbeschrijflijk tooneel plaats had. M. Adolf Samyn was 61 jaar. Hij was inspecteur van den stedelijken bouw dienst. Zijn naam staat in verband met verschillige groote werken, als het her stellen van kerken, het bouwen van scholen, het herbouwen der huizen van de Groote Markt, enz. Een Oost-Indisch gepensionneerde, wonende op de Kolenmarkt, te Brussel, had, uit vrees voor de dieven, een pak weerden, dat hij in zijne schuif niet ver trouwde, achter de kleerkas verborgen. Toen hij donderdag een der stukken, allen stadsloten, wilde omzetten, was het pak verdwenen. De dieven hadden het hier dus ook kunnen vinden. De gal, liet zuur, (le slijmen, de moeilijken stoelgang, het onzuiver bloed, brengen alle soorten van onpasselijkheden voort. Om deze kwalen te vermijden en te genezen is er niets beter dan van tijd tot tijd een pilleken van Depratere te nemen. Deze pillen worden verkocht per doos aan fr. i,5o. Te beko men in alle apotheken en te Aalst, apo theken Callebaut en De Valckeneer. De pogingen, over eenige jaren te Antwerpen gedaan, om eene Belgische haringvisscherij in te richten, gaan te Oostende herhaald worden. Eene groep Belgen, gesteund door Hollandsche spe cialisten, heeft besloten eene maatschappij te stichten voor het visschen van haring bij middel van stoomvischbooten. Dijnsdag namiddag is door zelfont branding van balen katoen, die op den zolder gestapeld lagen,brand uitgebersten in de katoenspinnerij van M. Van der Schueren, te Asschbroeck, bij Brugge. Het vuur nam dadelijk eene groote uitbreiding, doch kon na drie uren wer- kens door de pompiers overmeesterd wor den. Heel het bovendeel van 't fabriek is vernield, alsook eene groote hoeveelheid grondstoffen. De schade is nogal groot. 200 personen zullen door de ramp voor eenigen tijd werkloos zijn. Volgens eenen correspondent zou over eenige weken een andere panniek in deze spinnerij ontdekt zijn, zoodat al de werk lieden het bevel kregen, ijlings het ge bouw te verlaten. Een nieuwe stoker zou aangeworven geweest zijn, die de machie- nen van 't fabriek nog niet goed kende en op zeker oogenblik zou een stoomketel op het springen gestaan hebben, wat geluk- kiglijk nog werd verhoed De katoenspinnerij was nog maar sinds een vijftal jaren alhier gevestigd. Zij is ingericht in de voormalige voddenfabriek van John Pfeffer en werkte zeer voor spoedig. De schade is door verzekering gedekt. Op de Turnhoutsche baan te Deurne bij den velomaker K. Tubbackx, zijn bij middel van beklimming en braak dieven binnen gekomen. Zij hebben eerst over een schutsel, toen over eene haag en ten slotte over eenen muur moeten klauteren. In de slaapkamer van M. Tubbackx gekomen, hebben zij, zonder dat deze of diens vrouw wakker werden, uit zijnen broekzak 8 tot 900 fr. gestolen. Verders stolen zij vijf gouden ringen en uit het gelijkvloers twee velos, die de bewoner in reparatie had. Van de andere velos werden de nummerplaren afge trokken Het gestolene is te samen rond de i5oo fr. weerd. Een van de gestolen velos is op de baan teruggevonden. Gedurende hunnen diefstal in de slaap kamer, hebben zij zich met eene bougie gelicht, en den hoed van den eigenaar als lichtscherm gebezigd. De voedering van den hoed was verbrand. Men denkt de dieven te kennen. De policie zoekt hen op. Zooals men weet is er werkstaking onder de stoelmakers van de Fransch- Belgische grensgemeente Halewijn. Een stoelmaker, Louis Dhondt, 43 jaar, vader van 5 kinderen, wonende op den Berg en werkende bij M. Levecque, had getracht aan 't werk te blijven. Dit lukte een dag, maar den volgenden dag werd hij door de stakers afgewacht, met geweld en onder bedreigingen naar het socialistisch lokaal gesleurd, en daar gedurende 5 uren opge sloten op den zolder zonder eten of drin ken. Dit nieuws werd overgebracht aan de vrouw van Dhondt. Deze snelde heen en vroeg aan den lokaalhouder haren man te mogen spreken. De baas, zekere Goer- land, weigerde. De vrouw begaf zich ver volgens naar het policiebureel. Na lang wachten kwam de korr.missaris aan. Zij vertelde hem 'tgeval, en de agent Hennebo werd gelast haar bij Goerland te verge zellen. Goerland wilde echter nog den gevan gene niet loslaten. Vrouw Dhondt keerde dan terug bij den policiekommissaris, en deze zegde haar dat hij er niets kon aan doen 1 Deze feiten hebben groote opschudding verwekt. Te Souvret moest een jongeling be- graven worden, die bij een koolmijn- ongeluk gedood was. De ouders, die tot het leger des heils behooren, wilden hem volgens hunne godsdienstige over tuiging ter aarde doen bestellen. Maar de socialisten verstonden dit zoo niet en wil den zich van het lijk meester maken. Op het oogenblik dat de heilssoldaten hunne liederen begonnen te zingen, drongen de socialisten vooruit om hen de lijkkist af te nemen. Er werden slagen uitgedeeld, ge vloekt en getierd, en zelfs sloeg men op de doodskist. Ten slotte had de begrafenis burgerlijk plaats. Het schandaal is aan den procureur des konings bekend ge maakt.

De Denderbode | 1903 | | pagina 2