EEN EN ANDER. There is someting rotten in the state. WIJD I TT (3- DINANT AALST. Allerhande nieuws. Italië. II s. Veri B01 Óp, BUI de scholen, overal moet men het plak schrift vinden NIET SPUWEN, en het is noodzakelijk dat onder dit opzicht de bedienden, de soldaten, de onderwij zers en anderen het voorbeeld geven Niet spuwen dan in spuwbakken. Er is niets plagende in dien maatregel de meester, de Staat, de Besturen kunnen dit vergen van de bedienden,'t is eenvou- diglijk een maatregel van zuiverheid, wel ken wij, lastenbetalers, van onzen kant, ook eischen kunnen van den Staat, van de openbare Besturen, zoowel als zij het bedrijven van andere onwelvoeglijkheden beletten of zoeken voor te komen bij mid del van opschriften. Dat gedurig spuwen, overal spuwen is maar eene gewoonte, en geenszins eene noodzakelijkheid. En waarom zou dit verbod in de herber gen, in de magazijnen, werkhuizen, enz. niet kunnen toegepast worden Weldra zou de gewoonte van zonder noodzake lijkheid overal te spuwen, gewoonte welke evenals al de slechte gewoonten, door de kinderen met overtuiging nage volgd wordt, - veranderen in de ge woonte van nooit en zelfs wanneer het noodig is niet meer te spuwen, 't Is even gemakkelijk. En onze kinderen en kleinkinderen, hopen wij, zullen dan de tering niet meer kennen. Zij zullen spreken van de vuige gewoonte hunner voorouders van overal te spuwen, als van een walgelijk misbruik niet minder dan wij denken van onze voorouders ten tijde van Hendrik III, toen er nog geene neusdoeken bestonden, en de vingers belast waren den neus te drogen, zooals dit thans nog bij de straatbengels gebeurt. De reinheid zal een nieuw stapje vooruit gedaan hebben met niet meer te spuwen. In de oogen van de nakomelingschap zullen wij door gaan als onrijne vuile rochelaars, welke niets eerbiedigden en de onbetamelijkheid begingen van zulke vuilnis, als de flui men, in huizen, kerken, scholen, overal, en zelfs tot op de muren onzer slaapka mers uit te werpen. Pouah II Aulst-Mijlbeek. Kerk van O. L. Vrouw Bijstand. Gister dijns- dag om 11 uren 's voormiddags zijn de klokken dezer kerk gewijd geworden. De groote klok wegende meer dan 1200 kilogr. Peter M. M.-L. Gheeraerdts, Burgemeester Meter Mevr. C. De Vis- De Cock. De tweede klok wegende meer dan 800 kilogr. Peter M. Eduard Muylaert, Voorzitter der Kerkfabriek; Meter: Mevr. De Bruyn-Van Cauter. De derde klok wegende meer dan 5oo kilogr. Feter M. Baron Leo Bethune, Volksvertegenwoordiger en Schepen Meter Mvr. W® J. Moyersoen-Van den Hende. De klokken zijn gegoten door de firma Van Aerschot te Leuven, en hebben, zoo een vfiend ons verzekert, eenen helderen zuiveren en klaren klank. Douanendienst op den spoorweg. Hoewel de douanendienst in de meeste spoorwegstaties niet meer door douaniers zal geschieden maar door spoorwegbedienden, zullen deze laatsten toch onder rechtstreeksch toezicht staan van het bestuur van financies. Dit maakt dat de provinciale toezich- ters, de controleurs, luitenanten en onder luitenanten der douanen in de staties de regelmatigheid van die diensten zullen nagaan op hunne dienstronden en op de nauwkeurige uitvoering der reglementaire schikkingen zullen waken. Naar S1 Louis. Woensdag der vo rige week hield de Nationale maatschappij Hst Belgisch trekpaard, eene vergade ring van hare besturende commissie, waarin onderzocht werd of en hoe de Belgische paardenkweekers deel zouden nemen aan de prijskampen van paarden die, in September 1904, te S' Louis (Noord Amerika) plaats zullen hebben. De vergadering was zeer gunstig gestemd. Algemeen was men van gevoelen dat de vertegenwoordiging der Belgische paar denfokkerij op de wereldtentoonstelling van Sl Louis, zoo prachtig en zoo talrijk mogelijk, diende te wezen. De regeering toont zich overigens zeer genegen deze onderneming te willen ondersteunen, Dientengevolge besloot de vergadering, voorgezeten door den weledelen M. graaf de Merode Westerloo het dagelijksch be stuur der maatschappij last te geven bij de Belgische commissie voor Sl Louis aan te dringen om, zoodra mogelijk, de voor waarden te kennen, waarin de Belgische paardenfokkers, aanstaanden zomer, naar Sl Louis zullen kunnen gaan. Socialistische gemeenteraden. De warboel te Quaregnon wordt gedurig grooter. De tegenstrevers van citoyen Roger, den opgeschorsten d. d. burgemeester doen zich reeds kennen door hunne zon derlinge doenwijze. Men weet dat de hoogere overheid het oudste raadslid als d. d. schepene aan- duide om den gevluchten veroordeelden schepene Gain te vervangen. Nu eischen de anderen dat die nieuwe d. d. den gemeenteraad bijeen zou roe pen, om tot de kiezing van eenen sche pene over te gaan. En de nieuwe weigert formeel. Men weet ook dat de nieuwe al de deur en kassloten heeft doen veranderen en den burgemeester Roger reeds door de de politie uit het gemeentehuis heeft moe ten doen zetten. De nieuwe d. d. schepene heeft al de rekeningen der leveranciers doen binnen komen. En nu reeds is gebleken dat de schulden de 220,000 fr. te boven gaan. En nu hebben alle leveranciers nog niet geantwoord. De overheid zal nu pogen, door het het zenden van eenen bijzonderen com missaris, een weinig orde in dat boeltje te brengen. De invoer van Russische eieren neemt toe van maand tot maand. In Juli laatst, voerden wij 13,448,000 Russische eieren in op de 18,465,000 die onze ge- heele invoer van Juli vertegenwoordigt. De Italiaansche eieren worden op de Bel gische markt, meer en meer, door de Russische verdrongen. Duitschland en Frankrijk hebben in Juli veel eieren in België gekocht. STAD AALST. Het College van Burgemeester en Sche penen kondigt aan dat op ZONDAG 27 SEPTEMBER igo3 zal geschieden DE PLECHTIGE van de Nieuwe Kerk, VAN ONZE LIEVE VROUW BIJSTAND. Door Z. H. den Bisschop van Gent. Om 8 uren 's morgends, Godsdienstige Plechtigheden in de nieuwe Kerk. Om 2 uren 's namiddags zullen al de Maatschappijen der Stad vergaderen ter Groote Markt en zich in stoet begeven naar het Onze Lieve Vrouwplein in Mijl- beke langs Molenstraat, Molendries, Ho veniersstraat, Moorselbaan. De stoet zal vervolgens deze straten doorgaan Kloosterstraat, Groenstraat, Raapstraat Binnestraat, Hoveniersstraat, Molendries, Vaartstraat, Esplanadestraat, Vrijheid straat, Nieuwstraat, Groote Markt. Om 4 1/2 uren, ten Stadhuize FEEST MAAL bij publieke inschrijving. Om 6 uren, op den Kiosk ter Groote Markt GROOT CONCERT door de Har- monie Het Volk van Gent. Om 8 1/2 uren PRACHTIG VUUR WERK op de Onze Lieve Vrouwplaats. Voor de Nieuwe Kerk. Gedaan te Aelst den 21 Augusti igo3. De Burgemeester en Schepenen, M.-L. GHEERAERDTS. De Secretaris, OSCAR REYNTENS. Tentoonstelling van Dinanderies PLElZIEitTREINEW. Om aan iedereen het bezoek der schil derachtige Maasvallei en der tentoonstel ling van Dinanderies die tegenwoor dig te Dinant open is, te vergemakkelijken zal het bestuur van spoorwegen op zondag aanstaande, 6 september, heen en terug reis op denzelfden dag, snel doorgaande pleiziertreinen, aan zeer matige prijzen inrichten. Een pleiziertrein zal te Gent (Zuid) om 7 uur 4 vertrekken en zal om 7 uur 32 te Aalst stoppente Brussel (L. W.) om8 uur 25 vertrekken, om te 10 ure 8 in Dinant aan te komen. 's Avonds zal de trein om 19 uur a5 te Dinant vertrekken zal om 21 uur 21 te Brussel (L. W.), om 22 uur i5 te Aalst (Noord) en om 23 uur te Gent (Zuid) aan komen. De prijzen der heen en terugkaarten zijn als volgt 2de KLAS Sde KLAS Van Gent (Zuid) Fr. 9,20 5,5o Aalst (Noord) 7,90 4,5o De uitdeeling der reiskaarten zal in de boven vermelde staties den 3den, 4den, en 5deD September van 8 tot 20 uur plaats hebben. Hopmarkt. Aalsterhop 1902 beschikbaar fr. i3o a 135 de 5o kgr. Aalsterhop nieuwe op Oc tober-November fr. i3o a 140 de 5okgr. Poperinghen stadhop 1902 beschikbaar fr. 140 de 5o kgr. Woensdag 2 September igo3 65 Kilogrammen ter markt. Prijs f: 2,80 tot 0,00 per kil. AALST. Moeskropperij. In den nacht van Maandag tot Dijnsdag zijn er rond de drij zakken aardappels geroofd op een stuk land te Aalst-Schaarbeek be bouwd door Henri De Poorter, wonende Oonegem. De Poorter kwam den diefstal te peerd gezeten bij de Politie aanklagen. Men vermoedt dat de dieven Erpenaars zijn. Sedert 1 September zijn in dienst getreden de boventallige veldwachters bijzonderlijk gelast met het bewaken der veldvruchten. Dijnsdag morgend om 7 uren, bij het ingangstellen der stoomzaag ter mar- merhouwerij Anglo-Belge, heeft zich een der werklieden den linker arm gebroken. Wij hebben gemeld dat men, ten gevolge de aanklacht van eene herber gierster van Rijsel, Elisa Verheyden, de hand heeft gelegd op den genaamden Van Belle, betrokken in misdaden, zoogezegd onlangs te Aalst gepleegd, onder anderen, den moord eener eener vrouw en waar zelfs geen schijn van waarheid is. Elisa Verheyden had vroeger langen tijd te Gent gewoond. Zij is Vrijdag in deze stad gekomen voor eene familie kwestie en begaf zich bij eene bloedver wante, Zwijnaardschensteenweg. Op zeker oogenblik maakte Elisa Verheyden zoo veel gerucht, dat de policie er moest tusschenkomen en men ging uitleggingen geven op het policiebureel van de wijk. Daar herinnerde men zich dat vrouw Verheyden nog eene oude rekening te regelen had met 't Belgisch gerecht en ze werd bijgevolg opgesloten. Zij heeft hare beschuldiging jegens Van Belle bevestigd en voegde er bij, nog andere veropen baringen te doen te hebben. Het parket is daarmede bekend gemn- kt. Krachtens een mandaat van aanhou ding is te Brussel eene dame uit den ge goeden stand, vrijdagavond in de gevan genis opgesloten, om vervolgd te worden voor eene beschuldiging van aanhitsing tot moord op haren schoonzoon. Mad. X., de dame in kwestie, bezocht tijdens de foor dikwijls eene barak van lutteurs, en een dezer laatsten scheen zoo danig hare aandacht te trekken, dat zij hem eens na de vertooning uitnoodigde, meê in eene herberg te gaan. Daar ging zij nog verder en verzocht hem in hare woning. De lutteur onttrok zich niet aan het avontuur en was ten bepaalden tijde op zijnen post. Maar hoe stond hij te zien. toen Mad. X. hem voorstelde, mits eene groote gel delijke belooning haren schoonzoon te vermoorden. Deze is een ingenieur, die een provinciestad bewoont en, zegt de dame, zijne jonge vrouw zeer slecht be handelt. De ingenieur had daarenboven van zijne schoonmoeder 40,000 frank ont vreemd. De lutteur deed alsof hij het voorstel aannam, en zegde dat hij zich door eenen zijner vrienden moest laten helpen. Hij zou hem, volgens afspraak doodslaan en in 't water werpen. Desnoods zou de dame zelf meêhelpen, door den schoonzoon op eene wandeling te lokken en dan een teeken te geven. Zoo verre waren de onderhandelingen reeds gevorderd dat zij de mannen het reisgeld en de vergoeding voor andere kleine kosten had uitbetaald. De lutteur, die reeds de politie op voor hand verwittigd had, maakte nu het ove rige bekend en, daar er bewijzen genoeg van de plichtigheid der schoonmoeder voorhandenwaren, werd zij aangehouden. Haar echtgenoot zegt dat de vrouw zin neloos moet zijn. De schoonzoon, die ver moord moest worden, is een model-echt genoot en de braafste man van de wereld. Ongetwijfeld zal de vrouw aan een ge neeskundig onderzoek onderworpen wor den. Mad. X.,van Brussel, die haren schoon zoon wilde doen vermoorden, werd Zater dag van de gevangenis per rijtuig naar het justiciepaleis gevoerd. Ten 10 ure werd zij in het kabinet van den onderzoeksrechter Bara geleid en, in tegenwoordigheid van den substituut des procureurs, langdurig ondervraagd. Wat later werd Mad. X. met de twee lutteurs geconfronteerd. Deze laatsten her nieuwden hunne verklaringen, die de aanhouding der betichte voor gevolg had den. Mad. X. bekende meermaals op de foor geweest te zijn, doch zij zegde, zich niets meer te herinneren van de onder handelingen, die zij met de twee lutteurs zou kunnen ge had hebben. Tijdens de ondervraging bemerkten de magistraten dat, wat mad. X... vertelde, zonder samenhang was en dat zij bij wijlen niet goed bij haar verstand scheen te zijn. Haar man werd later ondervraagd en deze verklaarde, dat zijne vrouw sinds drie maanden ziekelijk was en dat daar aan hare geestverzwakking moet toege schreven. Ten 1 1/2 ure werd mad X... in hare cel, justiciepaleis, verwittigd, dat hare invrijheidstelling bevolen was. Gij gaat mij bijgevolg terug naar de gevangenis voeren vroeg zij. Het kostte moeite haar te doen begrij pen dat zij vrij was. Eenige oogenblikken later verliet zij het parket, in gezelschap van haren man. Eene verrassing wachtte Mad X. in de wandelzaal van het justiciepaleis. Haar schoonzoon, dezelfde dien zij aan de twee lutteurs aangeduid had, bevond zich daar. Zoodra Mad. X. hem zag vloog zij hem om den hals en omhelsde hem teeder En het was al weer.ende dat de dame, tus- schen haren man en haren schoonzoon, 't juisticiepaleis verliet. Vitriooldrama. - Een meisje, de genaamde Mathilde V., heeft te Gent zondag, in de danszaal Flora, Hol straat, een glas vitriool gegoten in het gelaat van haren minnaar Paul Beeckman, bijgenaamd Zwarte Pol Maria V. had sinds eenige dagen met Paul afgebro ken. Zij trachtte de betrekkingen weder om aan te knoopen, doch naar het schijnt verzette vader Beeckman er zich tegen Mathilde V. sprak aldus bedreigingen uit tegen Paul indien hij haar durfde verlaten. Beiden hadden zondag noen eene bijeenkomst in een koffiehuis op de Koornmarkt en ze spraken af 's namid dags om 2 ure in de zaal Flora weder samen te komen. Paul die de zaal Flora open houdt was 's namiddags wat gaan slapen en omstreeks 6 ure beneden gekomen. Zijne minnares had middelerwijl in de buurt vitriool gekocht dat ze in een glas had gegoten, welke ze in de herberg van den toog nam. Ze ging met het glas naar de pomp, om te gebaren dat ze het met water vulde, en vioeg Paul eens bij haar te komen. Wanneer deze laatste hieraan voldeed goot ze hem den vitriool in het gelaat. Paul Beeckman bekwam erge brand wonden en zijn linkeroog is onvvederroe- pelijk verloren. Het meisje is aangehouden. Zaterdag rond 6 3/4 uren 's avonds heeft in de Kleine Bellevuestraat te Gent, een schrikkelijk ongeluk plaats gehad, De genaamde Paulina Baert, echtgenoote Adolf Prims, 32 jaar oud, goot petrool in de stoof om het vuur aan te wakkeren. Eene groote vlam sloeg langs onder uit de stoof en deelde het vuur mee aan de kleeren der onvoorzichtige. De arme vrouw snelde brandend als eene toorts naar buiten en slaakte luide smartkreten. Een voorbijganger, M. Boulangier, wo nende Kleine Hospitaalstraat, wierp haar zijnen frak over 't lichaam en gelukte er in, de vlammen uit te dooven. Geholpen door andere geburen bracht hij de vrouw in huis. De ongelukkige had vreeselijke brandwonden bekomen aan de borst, de armen en den rug. Een drietal genees- heeren, die middelerwijl ontboden waren, dienden haar de eerste zorgen toe, waarna ze per rijtuig naar het gasihuis werd over gebracht. De vrouw is moeder van 2 kinderen. Haar toestand is hopeloos. De agent-opziener Herzet, te Ant werpen, had over een tweetal weken drie kerels opgemerkt, die hem niet al te eer lijk voorkwamen. Vrijdag ontmoette hij ze weêr aan het bureel der Red Star Line, Kammenstraat, waar ze tusschen de landverhuizers slenterden, nu en dan er een aansprekende. Bijna zeker zijnde van zijn vermoeden, bracht hij alle drie naar het bureel. Op hen werd gevonden een ongangbaar briefje van 5o dollars en een van 100 dol lars, een reklaambriefje, langs de eene zijde het afbeeldsel hebbende van een briefje van 100 marken en verders nog verschillende koperen geldstukken, zoo schoon gepoetst en geblonken, dat ze aan goudstukken geleken. Zij noemen, zich George B., 3gjaar, van Beieren, Hendrik M., 3o jaar, van Saksen, en Ferd. G., 29 jaar, van Buda-Pesth. Dit drietal poogde de landverhuizers tot kaartspel over te halen, omeerstens door valsch spel hun goed geld af te win nen, en tweedens om de valsche brief- kens voor goede te verwisselen. De laatst genoemde, die alleen Poolsch spreekt, diende als tolk voor zijne kameraden. Men heeft eveneens nog op hen verschil lende bewijzen gevonden, dat ze ook in Duitschland, Holland en Brussel verble ven hebben. Vrijdag avond werd de bevolking van Turnhout in opschudding gebracht door het nieuws, dat een persoon in volle straat, te midden der stad, was neérge- schoten. Inderdaad het drama gebeurde in het midden der Gasthuisstraat, op eenige meters afstand van de Groote Markt. Daar hadden twee vijandelijke groepen elkander ontmoet. Van iederen kant der straat stond een troepje dier kerels. Twist was er.eigenlijk nog niet geweest, doch wel plagerijen langs weerskanten. Eens klaps trok een der kerels eenen revolver en loste een schot in de richting zijner tegenstrevers. Het ongeluk wilde dat een vreedzaam persoon, zekere Karei Jans- sens, daar bij toeval voorbijkwam, en ge kwetst werd in het hoofd. De ongelukkige zakte ten gronde. Men bracht hem in de herberg van M.f Adriaenssen, terwijl an dere personen om den draagstoel naar het gasthuis snelden vervolgens werd het slachtoffer naar het gasthuis gebracht, waar hij door den geneesheer Vermeirsch verzorgd werd. De kogel is langs den linkerkant in het hoofd gedrongen, hij is nog niet kun nen uitgehaald worden. De wonde is doo- delijk, daar men denkt dat de hersens gekwetst zijn. Zekere Alfons P... werd door het pu bliek als de dader aangewezen. Hij werd door de politieagenten in zijne woning aangehouden. De kerel was reeds te bed en scheen heel verwonderd dat men hem kwam halen; hij had niets gedaan, be weerde gij. Het parket, samengesteld uit MM. Van den Hove, onderzoeksrechter, Dierckx, substituut van den procureur des koning en Grielens, griffier, even als M. de politiecommissaris en de luitenant der gendarmen waren intusschen ter plaatse gekomen. De leden van het parket bega ven zich naar het gasthuis om het slacht offer te ondervragen. De ongelukkige wist weinig te vertellen, hij wist eigenlijk niet hoe de zaak gebeurd was. Daarbij '.vas zijn toestand heel erg. De vermoedelijke dader werd door de gendarmen van den amigo naar het cabi net van M. den onderzoeksrechter ge bracht, waar hij, ondanks het late uur, nog langdurig werd ondervraagd. Hij beweerde van de zaak niets te weten en loochend ten stelligste. Hij was slechts een oogenblik in het begin der Gasthuis straat geweest, doch volstrekt niet op de plaats, waar het drama gebeurd was. Ongelukkig voor hem heeft men reeds eenen getuige gevonden, den genaamden G.;. die stellig aan het parket kwam ver klaren dat P... de dader is, want dat hij hem heeft zien schieten. Daarop werd L. met G. geconfronteerd. Toch bleef hij nog loochenen. Daarmeê werd het voor- loopig onderzoek gesloten. P. werd on der aanhoudingsmandaat achter de gren dels gezet. De vermoedelijke dader is slechts 17 jaar oud. Het slachtoffer is weduwenaar en heeft een zoontje. Het slachtoffer, Janssens, is des nachts overleden. Er waren, zooals uit het onderzoek blijkt, twee pistoolschoten gelost. In den vooravond hebben de tw« vechtende groepen elkaar andermaal ont moet nabij de statie van den tram. Daar ook werden verschillige schotc gelost, doch zonder ongelukken te ver oorzaken. Wij maakten reeds melding n eene misdaad, die in den loop van va leden week te Marchienne, bij Charleroi plaats had. Ziehier iets naders over i gruwelstuk Te Marchienne-Docherie woonden d> echtgenoten Mercier-Huart met vier kir. deren in de St-Suzannastraat. Zij kwams slecht overeen en waren reeds versche den e malen gescheiden geweest. De man, 3g jaar oud, was een dron kaard. De vrouw, 36 jaar, gedroeg ac slecht. Zes weken geleden was de vrouw op nieuw heengegaan. Donderdag middt vroeg de man haar om terug te komen, s zij stemde toe. Onderweg stak hij haar echter eenn» waarvan 't lemmer 25 centimeters la in den buik. Zij viel hij sprong er op en stak het mes in de keel. Dan nam hij haar; en sloeg haar nog vier maal tegen de grond. Vervolgens ging hij zich bij de polis aangeven als de moordenaar zijner vron Hij is opgesloten. Te Bergen heeft men in hechteri genomen, den luitenant-bctaalmeesteiS, die eene maand geleden van het 2' jap te paard naar het 3e linie werd oveip plaatst. S... is verdacht van ontvreemding it ii,5oo fr. ten nadeele van de kas vanL' eerstgenoemd regiment. Dit korps heeft op de bank eene 1» pende rekening en, wanneer er ft moest ontvangen worden, bijvoorbta 10,000 fr. ging S... dat doen, maar teekende dan op zijn regimentsboek a onbeduidende som aan. Luitenant Rodelet, die hem opvolgi ontdekte de dwaling en S..., kra bevel, onmiddellijk het ontbrekende ai te vullen. Hij stortte inderdaad ii.5ooc maar-hij had zich die aangeschaft bij 3® linie, gelijk hij dit vroeger bij 2e jagers deed. Men ontdekte de zaak terwijl deofcr in het kamp was. Hij werd naar Bas geroepen, ondervraagd en aangehoui Hij bekent zijne fout en zegt dat het geld op de koersen verspeeld heef: De oneerlijke officier zal in 't kort den krijgsraad worden geroepen. (Patriots). Frankrijk. Zonderling testament. Er ii: vier jaren eene schikking getroffens schen de stad Rouaan en de erfgenia van den rijkaard, de Sl Ouen-de-Piei court, Deze heer had, zooals wij yimj meldden, bij uiterste wilsbeschikking^ na zijn geheele vermogen nagelaten: zijn geboortestad Rouaan onder yc waarde, dat de stad jaarlijks minste 100,000 fr. besteden zou als huwelijk# voor een paar reuzen, tot verbetering' het menschenras. De paren, die in aanmerking wil komen, voor deze uitkeering, zullen s moeten laten keuren door de geneeshs ren in de stad. De prijs zal wordenU gekend aan het paar, dat in den b<s lichamelijken toestand het huwelijks gaat. De wettelijke erfgenamen hebi dat testament bestreden, als zijnde a hun gevoelen, onzedelijk en onuitva baar. Volgens de schikking, die nu is, zal de stad de taak op zich ner haar door den erflater gesteld, daaii opdracht is verstrekt door het da beeld om het menschenras te beschermt te behouden en te verbeteren, voor dit doel zal niet meer dan 8oo.a fr. ter zijde worden gelegd. De wettdij erfgenamen zullen vrij van kosten ta't ten drie millioen frank te verdeelen t gen. Een oordeel over Paus Pius X. Louis Olivi, een professor van naam ia rechtsgeleerdheid aan de Universiteitfe Modena, behoort tot depersoonlijkevrii den van Paus Pius X. Hij kent do dezen sinds 1864, toen de abbé Sarto zielenzorg uitoefendein eene plattelfi skhe gemeente. u Ik heb hem toen. a aldus veria hij, te Treviso eene feestpredicatie hooi houden over den H. Antonius van Paó en zijn woord wekte in mijne jeugij ziel de eerste geestdrift. Later trofs bijzonder eene andere predikatie vanlc over het H. Hart. Ook herinner ik s verscheidene zijner vastenpredikaties hebben bijgewoond. Hij was de geacS redenaar bij allen. Hij zette zijn oni werp duidelijk uiteen, ontwikkeldefija in keurigen vorm zijne bewijzen, dea dacht boeiend, het gemoed treffend," geest overtuigend. Op den kansel sela hij als een heilige, die geïnspireerd Wij spraken dikwijls met elkaar, herinner mij nog goed, hoeveel bek mernis hem zijne benoeming tot bisscb veroorzaakte. Ik ken hem als een opred bescheiden man, streng cn onverzettel( wat de geloofsleer betreft, maar daarlx ten altijd bereid, om uw inzichten: beter oordeel in deze of gene zaak te doen wedervaren tegen allen, t standers zoowel als vrienden, vervuld groote beminnelijkheid, een man, Sl Paulus dien verlangt in zijne bries Alleen zijne tegenwoordigheid dwong bied voor hem af, en was eene aansportf om goed te doen, Over den strijd, die* maatschappij verontrust, sprak hij blijr ffeac zijn< eenv Het gehe P; Tl HE Za Kab gel To Steu: Nieu Rog Kree Holl 1 va: Holl Gam Gam Nieu o< Zalm Tarbo Eilboi Tong" Kabel, Scheh Landt Rooba Groot Klein Pieter Wittii Makre Garna Krefte Hollai In va; Is toi Alle tiich t uwen 1 Alle onmidi U toebeh Hof-S te ber tafelsei (ellakei ringen Opei op Mi ten ge arduin* sche s Brand! straat, 8 i/t ui van De op de betalinj meubel cognac plein, 1 dag 7 dag, 0 van bel ambt 1 Aelst. OP E te DeN, •ien ht «gelag Een bakover «n gele, kadaetr, met eer palende den hee tijde aai Burny-j "an bet w van 1 Bewoo Corthab Inat Yerbl telkens berg bij M. E

De Denderbode | 1903 | | pagina 2